DERDE R.K. ONDERWIJZERSDAG TE LEIDEN. DINSDAG 27 OCTOBER 1931 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Groote belangstelling van Geestelijken en Leeken. j is hier ter stede de derde R. K. Onderwijzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Leiden en Hillegoin van de Dioc. Ver. van R. K. Bijzondere On derwijzers in het Bisdom Haarlem. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen, ^elke werd opgedragen door den zeereerw. hooggel. heer prof. P. J. Heskes, geestelijk adviseur van de Leidsohe Afdeeling. Zeer vele leden van de beide afdeelingen woonden deze H. Mis bij. Prof. Heskes hield een korte predikatie, waarin zijneerw. erop' wees, dat als altijd ook deze dag begonnen werd met God en dat niets beter dan het H. Misoffer de opening kon vormen van een Katholieken Onderwijzersdag. Spr. weidde hierna ver der uit over de beteekenis van het H. Mis offer. Tijdens de H. Mis werd door een school klas onder leiding van den heer W. P. Braun een aantal liederen ten gehoore ge bracht. DE MORGENBIJEENKOMST. Te kwart voor elf werd in de Stadsge hoorzaal de morgenbijeenkomst ge houden, 't Was een verblijdend teeken, dal de groo te zaal geheel gevuld was met belangstel lenden; religie use zoowel als leeken-onder- w ijsicrachteu. Een bewijs, dat het bestaans recht van den jaarlijkschen Onderwijzers da-g in de Sleutelstad geen nadere motivee- ring behoeft. Verblijaend. was tevens de groote be langstelling van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Onder hen merkten we o.m. op den hoogeerw. heer Deken A. H. J. M. Homulle, rector J. Nolet, hoofd-inspecteur van het Katholiek Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem, diverse schoolbestu ren, vertegenwoordigd door de zeereerw. heeren Beukers, Helling O.F.M., Vijver berg, Krook en Bur winkel, verder de wel- eerw. paters Dolle O.E.M. en Buschman O.F.M., verder mr. A. F. L. M. Tepe, wet houder van Onderwijs te Leiden en den heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden en tenslotte den bur gemeester van Voorhout, den heer G. Bul ten. Openingswoord voorz. H. G. de Boer. Toen alle aanwezigen gezeten waren hield de voorzitter van den Onderwijzers- uag, de neer H. G. de Boer uit Noordwijk de volgende openingsrede Ten derde male reeus gaat gij op naar onzen Underwijzersdag in Leiden. Voor uen deroen keer kon deze tot stand komen door de eendrachtig samenwerkende be sturen der afdeelingen HiÜegom e.o. en Leiden e.o. Voor de derde maal al kun nen wij genieten van het sohoone schouw spel, een schaar mannen en vrouwen bijeen te zien, wier aantal voor drie maal tien jaren zeker een ondenkbare grootheid ge- aoht werd. Wat voert u en mij hierheen! Niet het vooruitzicht van ©en vrijen dag, al zou de in elke menschennatuur sluime rende drang naar vrijheid dit motief aan vaardbaar maken. Niet het verlangen om kennis op te doen, als is de zucht naar kennis ©en der menschelijke instincten. Niet allereerst de wensch om te geme ten van het schoone, dat in velerlei vorm ook onze Onderwijzersdagen tot een altijd opnieuw vloeiende bron van genieting maakte. Niet de vrees, dat uw schoolbestuur of inspecteur uit uwe afwezigiheid conclusies zou trekken, voor u onaangenaam. Wie iiet geluk heeft, de vele katholieke onderwijzersdagen, welke ieder jaa-r in ons Biedom gehouden worden, geheel of ge deeltelijk te mogen bijwonen, wordt altijd weer opnieuw, maar ook altijd en sterker getroffen door dat wonder opbloeiende saamnoorigheidsgevoel, dat een reactie is of een gezamenlijk nagestreefd ideaal. Het is de eenheid van opvoedingsdoel, die ons hier voert, ons samenbindt en sa menhoudt. Want opvoedingsdoel is niet af hankelijk van de wisselende stelsels der wijsbegeerte, nooh van de varieerende be hoeften der menschelijke maatschappij. Het is het in de Openbaring gegevene bui ten de paedagogiek om, maar dat soms om zijn abstractie gevaar zou kunnen loopen niet altijd duidelijk opgemerkt te worden. Dat gevaar wordt intusschen opgeheven als wij de massale eenheid van mannen en vrouwen, religieuzen en leeken, hoofden en onderwijzers, ulo- en lo-werkers, vast- en tijdelijk aangestelden constateeren, want uw talrijke opkomst doet het causale ver band tusschen opvoedingsdoel en opvoe der-zijn sterker naar voren komen. Dit aanvaardend, kan de vruolit van deze dagen geen andere zijn, dan dat wij ons beter realiseeren wat onze levenstaak is. Daartoe draagt bij de gezamenlijk bijge woonde H. Mis, het gezamenlijk aanhooren van het daar gesproken woord, ons samen zijn hier onder het gehoor van een spre ker, die zal weten te verwarmen, wat mis schien in ons met verkilling bedreigd wordt. Wij werken bij ons onderwijs en door ons onderwijs aan de uitbreiding van het GoJs- rijk. Maar daardoor ook werken wij aau de instandhouding eener maatschappij, die ieder oogeublik meer uit zijn voegen gelicht sahijnt le worden, arbeiden aan de instand houding van onzen Nederlandschen staat en de handhaving van bet gezag, dat dezen bestuurt. Gaan wij van hier met vernieuw de geestdrift, voor de taak, die door liefde tot roeping kan worden, dan zijn wij te vens bereid, de jeugd van heden tot goede burgers van de Kerk, van de Maatschappij en van den Staat te vormen. In dit vertrouwen gaat mijnerzijds tot u een hartelijk welkom, waarna ik deze 3e ünderwijzersdag geopend verklaar. (Ap plaus). Hierna heette spr. verschillende auto riteiten nog in het bijzonder welkom. In de eerste plaats den Bisschoppelijk inspec teur, pastoor Nolet, de verschillende pas toors-voorzitters der schoolbesturen, den hoogeerw. heer deken Homulle, die hier het hoogste kerkelijke gezag is en dus door zijn aanwezigheid de beteekenis van deze vergadering aanmerkelijk verhoogt; verder inspecteur Baak, wethouder mr. Tepe en oud-collega Bulten. De secretaris, de heer N. B. M. Vreeburg, las vervolgens eenige ingekomen berichten van verhindering voor. Na het zingen van het Bondslied leidde de voorzitter, den spreker van de verga dering, den zeereerw. pater H. de Greeve B. J., bij de aanwezigen in. Het verheugde spr., dat hij het woord mocht verleenen aan een lid van een Congregatie, die in een ander land op het oogenblik verjaagd en vervolgd wordt. Rede pater de Greeve. Pater de Greeve hield vervolgens zijn aangekondigde rede over: „De Katholieke Onderwijzer, opvoeder van het kind." Spr. wilde hier geen cursus geven in paedagogie, want dit kon zijn gehoor wel licht beter. Maar wanneer hij iets wil zeg gen voor de onderwijzers, dan wil hij daar bij opmerken, dat bij dit kan doen dank zij de leiding, die ook hij van zijn onder wijzers gehad heeft. Spr. wijst er dan op, dat wij de toe komst voor onze jeugd maatschappelijk zoo stevig mogelijk moeten maken, Maar voor wie wat verder ziet, teekent zich daar op den achtergrond af een machtig silhouet van Petrus' steenrots, waarop Christus' Kerk gebouwd is Wij hebben de jeugd te brengen tot Christus, wij heb ben een traditie hoog te houden van een zending, door Sint Bonifacius begonnen. De toekomst ligt in het heden evenals on ze lijd werd gemaakt in de 16e en 17e eeuw in de hervorming van Luther. Wat wij la ter zullen oogsten hangt af van hetgeen wij thans zaaien. Wetenschap voert omhoog naar het Lam, maar anderen hebben zich aan de weten schap verblind. Sport kan lichamen op bouwen, maar zielen vernietigen. Geld be- teekent opbouw, maar eveneens neergang. Kunst is edel, maar kan ook vernietigend zijn. Fascisme.... 't zelfde, 't Fascisme gaf den Paus een territorium, maar daar naast stelde het een valsche leer op. Spr. somt dit alles op, om zijn gehoor te laten tasten in de werkelijkheid. Toen God de aarde schiep, was de aarde leeg en nu is ze vol. Dat heeft de mensch ge daan. Techniek en wetenschappen hebben wonderen gedaan, want de mensch is een reus, zijn wil is een tractor, die alles over wint. Elke poging om een w i 1 door te voeren moet slagen, hetzij deze voert naar materialisme, fascisme, communisme of bolsjewisme. Maar hoe men ook over zijn werken voor idealen denkt, de onderwijzer, moet be denken, dat hij werkt aan iets grootsch, aan een mensch, aan een leven. Van hem zal het afhangen, hoe dat leven zich ont wikkelt. (Applaus). Het zangkoor van de afdeeling Leiden en Omstreken bracht vervolgens onder leiding van den heer M. Lakeman een tweetal liederen ten gehoore, waarna de heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het L.O in de inspectie Leiden, enkele woorden sprak. De heer Baak voelde zich op dezen dag als iemand, die ergens het intieme familie leven medemaakt. En nog beter gevoelt spr. dit, omdat de leden van dat gezin zelf niet gevoelen, hoe een vreemdeling dat familieleven medeleeft. Spr. weet heel goed, dat deze onderwijzersdagen aller minst de bedoeling hebben den onderwij zers een vrijen dag te bezorgen. Allereerst is dit het geval, maar deze dagen zijn now dig om weer dat heerlijke saamhoorig- heidsgevoel te verlevendigen en allen op te wekken zich weer geheel te geven aan de taak, die allen is opgelegd. (Applaus). De zeereerw. pater de Greeve zette hierna zijn rede voort. In het tweede deel daarvan zegt spr., dat de huiselijke vrede, die thans heerscht en die vertolkt werd in het zoo even ge zongen lied: Heil'ge eendracht, zoete vrede, zoo heerlijk aandoet. En wanneer te eeniger tijd deze vrede door ruw geweld verstoord wordt, dan komt zulks wijl uit geschakeld is degene, die alleen dien vre de waarborgen kan: God. God is het be ginpunt van alles en allen, God is de kracht van de toekomst. Daarom vraagt spr.: wat is "de mensch zonder God en godsdienst. En hij ant woordt: een slooper, een beeldenstormer. Wil men weten wat de mensch is zonder God, dan zie men naar Rusland, dan zie men naar de communistische schooltjes, ook in ons land. Dan wordt de mensch een dier, een duivel. Als de heiligen hun talenten eens had den aangewend voor het kwade, hoeveel bederf zou er niet meer verooraZakt zijn, cn indien een Emile Zola geen porno graaf maar een verdediger van het Chris tendom was geweest en een socialist de Jong zijn Merijntje Gijzen's Jeugd eens had vervaardigd naar christelijke geest, en indien zoovele kwaadverspreiders hun idealen eens hadden gesteld in dienst van het goede en zedelijke, wat zou er dan niet veel meer goeds geboren zijn Wat zuu een dr. Poels geweest zijn als hij in zijn jeugd geen goede vorming had gehad Wat heeft een dr. Ariëns niet ont zaggelijk veel goeds gedaan door zijn strijd tegen het alcoholismeZij danken het aan hun ijzeren wil. Spr. herinnert aan den Roomschen rijkdom uit de film van pater Hyacinth Hermans, 't is alles werk van den mensch met God Gij staat voor de opvoeding van vele, zegt spr. 't Is veel prettiger om te begin nen dan af te breken en te sloopen. Geeft aan onzen tijd jonge mannen en vrouwen met geëxcerceerde zielen. Geeft ons een ge slacht, dat minder uitgaat, maar meer op gaat, een geslacht, dat meer geeft dan be looft, een geslacht dat meer werkt dan vermaak zoekt. Vroeger huwden de mannen vrouwen, tegenover de mannen van heden, die kind vrouwen huwen. Maakt van uw vrouwen geen kind-vrouwen, maar moedersLiever de stramme lijn dan de slanke lijn. We hebben tegenwoordig alles, maar spreker vraagt: geeft ons super-karakters, die hun weldadigen invloed uitoefenen op an deren. Spr. gaat zijn eigen leven na. Dat hij dagelijks het missaal mag openslaan, dat is het werk van de broeders, die hem de eerste levenslessen gaven. Als de onderwij zer het kind a geleerd heeft en het kind brengt het in zijn later leven tot z, dan heeft hij mooi werk gedaan, maar hij dankt het aan den onderwijzer of onderwijzeres, die hem de a geleerd heeft. Spr. sprak over God, over <fe vorming van een wil, over de grooten uit vroegeren en tegenwoordigen tijd, zij allen hebben hun opvoeding gehad van den onderwijzer. Veronderstel, dat de onderwijzer van een Nolens nog eens zou leven Wat zou hij denken! Ontegenzeggelijk, dat hij toch zou mogen zeggen, dat hij zijn deel heeft ge had iri de vorming van een groot man. En als men zegt, dat het leven zoo dood is, zoo vervelend, laat men dan toch ook denken, dat men werkt aan een kinderziel, aan een mensch, aan een toekomst, en dat dit alles is voortgekomen uit het brein van God, die ieder zijn plaats in de wereld gegeven heeft. (Donderend applaus). De heer de Boer dankte pater de Gree ve voor zijn prachtige rede, waardoor hij allen weer had begeesterd voor hun heer lijke taak. De voorz. bracht hierna dank aan pas toor Heiling, die de afdeelingen weer in zijn kerk de bijwoning der H. Mis heeft mogelijk gemaakt. Hierna dankte spr. den heer W. P. Braun die met zijn schoolklas tijdens de H. Mis enkele liederen ten gehoore heeft ge bracht. Ten slotte vestigde spr. de aandacht op de exposities in de zaal en beval de col lecte voor de R.-K. werkloozen aan. Hierna werd gepauzeerd. DE MIDDAG-BIJEENKOMST. Te half drie werd de middagbijeenkouist geopend. Deze bijeenkomst werd gevuld door zang van het koor onder leiding van den heer Lakeman en door declamatie van den woordkunstenaar Albert Vogel, die o.m. declameerde De Ballade van den On bekenden Soldaat van A. den Diolaard, Kleine Gedichten van Antonie Donker, De Zeeman en Visioen van Bernard Verhoe ven, April en Octobe.r van Aart van der Zeeuw, Een Jachtverhaal van Tsjekou (eigen vertaling) en Balthasar van prof. G. Gonggrijp. Met een hartelijk dankwoord van den voorzitter aan Albert Vogel, aan den heer Lakeman en zijn koor en alle belangstel lenden werd deze middagbijeenkomst ge sloten. Ook de derde Onderwijzersdag mag uit stekend geslaagd heeten. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Me- dedeelingen. 3. Vaststelling notulen. 4. Goedkeuring rekening Gasthuis 1930. 5. Aanvrage Gasthuismeesters plaatsing L. de Jonge in Gasthuis. 6. Adres inzake leve ranties van Th. J. van Went. 7. Verorde ning inzake de Winkelsluiting. 8. Straat naam voor de straat evenwijdig aan de Van Panhuijsstraat. 9. Wijziging Bouwver ordening met betrekking tot de beroeps regeling op dén Raad. 10. Vaststelling steun regeling werkloozen. 11. Verbetering Rijns- burgerweg" en Zwarteweg. 12. Rioleering van Duinweg naar Hoofdstraat en ver breeding Nieuwe Zeeweg met aankoop giond van prof. Dr. A. Verweij. 13. Ver breeding Duinweg (grondwerk). 14. Voor stel 'tot het leggen van buizen en kabels voor gas, water en electriciteit en aan brengen van straatverlichting in den N. Z. polder. 15. Uitbreiding en verbetering straatverlichting. 16. Wijziging electrici- teitsverordening. 17. Uitbreiding vast per soneel Openbare Werken. 18. Benoeming onderwijzer O. L. School. 19. Aanbieding Gemeente-Rekening 1930 en benoeming commissie tot onderzoek. 20. Wijziging be grooting 1931, no. 7. Gymnastieklokaal. Bij den gemeente raad is een verzoek ingekomen van het bestuur van de beide R. K. scholen om financieele medewerking voor de stichting van een gymnastieklokaal. Gemeenterekening. Naar wij verne men sluit de gemeenterekening 1930 met een batig saldo op den gewonen dienst van ruim 100.000. Voordracht. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school hebben B. en W. de volgende aanbeveling ingediend bij den gemeenteraad: 1. G. Marijt te Leiden; 2. J. M. Noach te Maar tensdijk. Nieuwe straat. B. en W. stellen aan den raad voor de nieuwe straat in den Noord- zijderpolder, paralel loopend aan de Van Panhuystsraat te ncemen Dahliastraat. N00RDWIJKERH0UT. Missie-actie, De Missie Tooneelolub „St. Ursula" uit Leiden brengt hier open lijk haar hartelijken dank voor de milde guven, en de groote opkomst op 18 en 19 October bij de opvoering van „Maria's Macht", te Lourdes bewezen. De collecte bracht op de som van 32.80. Daarvoor nogmaals hartelijk dan. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de Patsorie van de St. Victor-parochie. De dieven hebben zich door een raampje toegang ver schaft, en zijn door de kerk weer naar buiten gegaan. Niets wordt er echter vermist. De ge- meente-politie stelt een onderzoek in. Aangesteld. Tot hoofdopzichter bij den bouw van een honderdtal woningen in den Wieringerm-eerpolder is aangesteld de heer J. Jaspers, opzichter alhier. Geboren Hendrikus Maria Petnis Joseph, zoon van Hendricus Mattheus van Haaster en van J. A. Warmerdam Lu- dovicus Antonius Maria, zoon van L. L. van den Bereken en A. E. van Noort Martinus Petrus, zoon van P. H. Geerlings en van Maria de Rijk Henricus Petrus Maria, zoon van P. W. Warmerdam en van Cl. M. Kortenbach Adrianus Ludovicus Maria, zoon van C. S. van Noort en van J. W. van Gijlswijk Johannes, zoon van J. van der Zwart en van Johanna de Roo- de Johannes Gerardus, zoon van P. A. Beelen en van M. J. van Bourgondiën Johannes Antonius. zoon van L. A. Duiven voorden en van G. M. van Eeden Carolus Johannes Joseph, zoon van J. van der Putten en van P. C. Mense Jacobus G. C., zoon van P. Th. van Gijlswijk en van A. G. Hoogeduin Comelis Ignatius Ar- noldus, zoon van I. A. Dobbe en van C. M. Lagerberg Johannes Bernardus, zoon van Jacobus C. Duivenvoorden en van A. Zetbof Nicolaas Petrus, zoon van A. Hoogeduin en van J. J. van Duin Mar tinus Adrianus, zoon van W. C. E. van Eeden en van M. van Kampen. Overleden: Jacobus Oostdam, 73 jaar echtgenoot van C. C. Warmerdam Jacobus G. C. van Gijlswijk, 2 dagen. Getrouwd Adrianus Petrus van der Hulst 26 jaar en Maria Johanna van der Lans, 23 jaar. NOOTDORP. Inwijding. Ons mooi en nuttig R. K. Vereenigingsgebouw is onder een groote belangstelling ingewijd. Nadat velen het Maria-lof hadden bijgewoond, trokken allen naar het keurig ingerichte geheel nieuwe gebouw, om bij de inwijding tegenwoordig te zijn. De zeer eerw. heer Pastoor sprak de belangstellen den toe en deelde mede, dat door den R. K. Volksbond en zijn afdeelingen een klok was gegeven, en door de Jonge Mannen Vereeniging een kruisbeeld. Spr. hoopte, dat nog velen zouden medewerken, door geschenken, of een geldelijke bijdrage, om het gebouw aan te kleeden. Hierna ging spr. over tot de wijding. Eerst geschiedde de wijding van het kruisbeeld: daarna de wijding van het gebouw. Na afloop hier van werd een collecte gehouden, welke een aardig bedrag opleverde. Geruimen tijd bleven allen dezen avond bijeen. Het Vereenigingsgebouw is gezet door de heeren H. van Venrooij en Zoon, aan nemers alhier. De groote zaal is zeer ruim. Met deze zaal is verbonden een billardzaal, waar de leden der J. M. V. zich ongestoord gezellig kunnen vermaken. Het ruime too- neel is een sieraad van het gebouw, waar bij ook de kleedkamers, met bijbehooren niet ontbreken. Onder deze is een kamer, waar de dames der Missienaaikring hun klèeren, en kerkgewaden vervaardigen. De groote zaal is nog voorzien van een buf fet, waar de congierge voor een nette be diening zorgt. Verder is er nog aan verbon den een naar de eisohen des tijds inge richte keuken, een garderobe, oiosets, enz. enz. Buiten is een moois gelegenheid, voor het stallen der fietsen. Naast dit gebouw is opgetrokken een kantoor en een wacht kamer der R. K. Boerenleenbank. Er be staat thans een prachtige gelegenheid voor het houden van vergaderingen en uitvoe ringen. Dat allen in dit gebouw zullen in zien het nuttige en goede van het vereni gingsleven, wat de laatste jaren in Noot dorp erg is veiflauwd. Donderdagavond a.s. zal de eerste uitvoering in het R. K. Vereenigingsge bouw worden gegeven, en wel door de J. M. V. „St. Petrus Canisius". Dezen avond zal optreden de humorist Pierre Leenhouts. Deze zal een lachorkaan weten te verwek ken. Het trio Visser uit Delft zal voor de muziek zorgen. Deze eerste avond mogen er in de mime zaal geen plaatsen over zijn! Komt daarom allen, het zal u niet spijten 1 WARMOND. Geschenk. Door de heeren W. C. H. Machen en C. Machen is aan de gemeente ten geschenke aangeboden een kaart hou dende de afbeeldingen der zegels van de schouten der Vrije en Hoogeheerlijkheid Warmond van 1383 tot 1798. Deze kaart is door de gemeente in dankbaarheid aanvaard. Nog is door ge noemde heeren toegezegd een wapenkaart der Burgemeesters, Secretarissen, Wet houders en Raadsleden voor zoover die uit officieele gegevens bekend zijn. Agenda Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament, Jeugdgeboui» Maria Gijzensteeg, direct na het lof. Donderdag. R -K. Vereeniging van Gezins hoofden, den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Oct. tot en met Zondag 1 Nov. a.s„ waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 13U en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. KATWIJK AAN DEN RIJN. Pastoor Schiphorst. Zaterdag 11. heeft pastoor Schiphorst het St. Elisabeth Gasthuis veria-ten en is naar Heerlen vertrokken. Na een 14 dagen daar voor herstel te hebben vertoefd, komt Z.Ew. op Zaterdagmiddag 7 Nov. naar zijn paro chie terug. z KATWIJK Personalia. De tijdelijke agent van po litie C. Groenenwoud alhier is benoemd als veldwachter te Hardinxveld. Roode Kruis. De collecte voor het Roo- de Kruis heeft te Katwijk aan Zee opgebracht 182.88, te Katwijk aan den Rijn 31.45. Schietproeven. Zaterdag 1.1. werden voor den kapitein Snijders, toegevoegd aan den in specteur der Burgerwachten de proeven voor schietvaardigheid afgelegd. Hiervoor waren een dertigtal leden opgegeven, waarvan 21 met goed gevolg de proeven aflegden. Hiermede zijn tegelijk de oefeningen aan de Rijksschietbanen geëindigd en zullen bin nenkort de oefeningen met buks weer aan vangen. Bibliotheek. Vanaf heden is de biblio theek van den R.K. Volksbond weer geopend, HILLEG0M. De Hof tuin. De Hoftuin voor het Ge meentehuis wordt opnieuw aangelegd. Het hek en de inrijpoort zijn ge:eed, terwijl met het grondwerk is begonnen. Het is nog niet te zien, hoe het worden zal en daarom bekwamen we welwillend in lichtingen van den directeur van publieke werken We laten een en ander, dat ons wetens waardig voorkomt, hier volgen. Het ont werp voor hek, tuin en bordes werd reeds geruimen. tijd geleden gemaakt door ir. Zwiers te Haarlem. De inrijpoort met bak ken voor bloeme - "zeren hek liggen rechts vóór het aan te leggen zeven- hoekig gazon, hetwelk weer recht.vóór het Gemeentehuis komt te leggen Op dit oogenblik schijnt het scheef te zijn, het geen straks door de bijkomstigheden ver andert. De oprit voor voertuigen is rechts, dus aan de zijde deT Haven en natuurlijk gaat het langs de andere zij terug. Deze nieuwe rijweg, die vooral bij trouw partijen hoog noodig was, zal enkele boo- men doen vervallen. Vóór het gazon wordt grond afgegra ven, terwijl tuschen het gazon en het bor des een muur komt te staan, waarlangs be neden een mooie beplanting wodt aange bracht Lang het gebouw wordt op een kleinen afstand een laag muurtje gemetseld, waar door bloembakken ontstaan vlak langs den gevel en terzijde ran den ingang. Daar komt mede aan beide kanten een steenen trapje, zoowel voerend naar de woning van den concierge als naar de Van Meerbeekstraat. De sympathie van den gevel wordt hierdoor bevorderd. Hetzelfde muurtje wordt naar links en naar rechts breeder uitloopend doorge trokken, van het gebouw af hooger, wat noodzakelijk is, wijl de grondslag daar la ger is. Het bordes van ongeveer 9 M. breed te ligt daardoor dus breeduit vóór het ge meentehuis en wordt beneden begrensd door het gazon Aan de uiterste hoeken van het bordes (van den muur) zul'en banken worden ge bouwd. Als dit alles klaar is en de tuin zich Btraks in lenteweelde baadt, zal het aanzicht veel vermooid zijn. Jammer dat aan het raadhuis zelf nog zulke enorme sommen zullen worden noodig geacht, ter wijl het nimmer doelmatig is in te richten. De bode-kamer ziet er zoo onsierlijk en ge havend uit, dat het ons voorkomt, dat deze vóór alles wel eens beurt mocht hebben. Benoemd. Tot leden der commissie voor georganiseerd overleg van ambtenaren zijn benoemd Mr. J. B. Sens en J. O Schou ten Bouwer* Door den heer Pruys, bouw ondernemer te Zandvoort, is bij den raad een verzoek ingediend om 158 woningen te bouwen aan de Molenlaaln. op een terrein van den heer A. Th. Goemans. B. en W zullen den raad voorstellen, af wijzend te beschikken. RIJNSBURG. Intrekking rijbewijzen. De bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen is ont zegd aan H. van Delft, koopman te Rijns- burg, voor een jaar, ingegaan 10 October. STOMPWIJK Dubbele Raad. Vrijdagavond te 7.30 uur komt de Commissie van ingezetenen inzake grensscheiding Den Haag in openbare vergade ring bijeen in het gemeentehuis te Leicüchen- dam. Geboren: ChristinaCornelia Jacoba The- resia d. van Th. Knijnenburg en P. M. Th. Vo gelaar Johannes Jacobus z. van J. A. van Santen en B. C. G. v. d. Krogt Martinua Wilhelmus z. van J. van Logchem en J. B. t. d. Helm. WASSENAAR. Diefstal. In nen nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij den heer A.. Windhoos- weg, alhier, eenige kippen ontvreemd. Van de daders geen spoor.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2