UIT DE PERS DINSDAG 27 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN N1EUWVEEN Vrijdagavond j 1. te half acht kwam de vroedschap onzer gemeente in openbare zitting bijeen, onder presidium van den ede lach tb. heer J. W Gee-sink. Afwezig: de heer P. Groeneweg. De voorz opent de vergadering met ge bed en geef+ het woord aan den secretaris, de heer J. W. 'Rbovers, ter voorlezing van de notulen. Deze worden ongewijzigd gear resteerd Onder de ingekomen stukken, die dan in behandeling komen, is o.m. een rapport van de Keuringsdienst van Waren te Leiden. Over de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn meer dan 800 monsters gekeurd. Niet minder dan 283 broodmonsters werden ge nomen, 47 melk- en 18 botermonsters. Peper mocht zich 19 maal in belangstelling ver heugen. De voorz. leest den raad voor een schrij ven van den heer A Burggraaf uit Bode graven, die zijn benoeming als herkeurings veearts onder dank aanneemt. Een schrijven van de gemeente Zevenho ven. die zich niet kan vereenigen met de door Nieuwveen vastgestelde keurloonen, wordt voor kennisgeving aangenomen. De verrekening met Zevenhoven geschiedt op de basis door de oeDtrale gemeente, Nieuw veen, bepaald. Volgt goedkeuring van de instructie van den keuringsveeaxts, de heer Karsemeijer alhier Een niet geapprecieerde goed heid van B. en W. Onder den hamer komt het prae-advies van B. en W over het adres van J. Kapel, naar aanleiding van een interpellatie van den heer H Ran (R.K.) ingediend op de vorige raadszitting. Uit het advies blijkt dat B en W in deze kwestie alleen kunnen beslissen, daar dit geval onder de Armenwet ressorteert. Zooals bekend wenscht de betrokkene ontheven te worden van de voor hem zeer onaangename dwang uitgeoefend op zijn bijdrage in de kosten van verpleging van zijn vrouw. De heeren Rijlaarsdam (OH.), Bokkestijn ^R.Ken Koren (S.D.A P breken een lans voor den heer Kapel. Zij wenschen het loonsbeslag opgeheven De voorz verdedigt het prae-advies en acht- na breedvoerige discussies het punt afgedaan. De heer.Koren en anderen verkeeren in de meening dat er over dat punt gestemd moet worden, maar dit blijkt niet noodig te wezen De heer Koren vraagt waarom het stuk dan in den raad komt, als deze toch niet mag beslissen. De voorz „Het schrijven is aan den raad gericht, ofschoon B. en W. hier slechts kunnen besluiten Toch wilden wij u er mede in kennis stel len, „wat evenwel geen verplichting van ons is." De heer Koren is tevreden geste'd, doch de goedheid ran B en W. kan hij maar matig waarde eren Land- en tuinbouwcursus. De voorz. deelt mede dat in de eerste week van November een land- en tuinbouw- wintercursus zal geopend worden in onze gemeente De heer J. Jonker uit- Ter Aar zal haar geven Reeds hebben zich 16 leer lingen later, inschrijven. De leskosten kun nen geen bezwaar uitmaken, daar ze slechts 2.voor de heele cursus bedragen. Lief hebbers kunnen zich alsnog opgeven De voorz. verzoekt de leden het Geheel onthouderslokaal te willen huren voor dat doel, daar dat lokaal zich er beter voor leent dan de O.L. School De kosten per avond bedragen zegge 75 cent. Accoord. De heer Koren en de gemeente rekening 1930. Het volgende agenda-punt luidt: voor- loopige vaststelling van de gemeentereke ning 1930, De voorz. deelt mede dat de ingestelde commissie, bestaande uit de heeren Hoo- gervorst en Groeneweg de gemeente-reke ning 1930 heeft goedgekeurd. Daarna heeft zij 14 dagen ter visie gelegen. Zij kan nu dus voorloopig vastgesteld worden Reeds wil de voorz. de begrooting 1932 aanbieden, als de heer Koren mededeelt dat hij graag de rekening behandeld ziet. Stomme ver bazing teekent zich op de gezichten der vroedschapsleden af. „De rekening heeft toch 14 dagen ter visie gelegen wordt er geroepen De heer Koren zegt dit te weten; spr heeft haar ongeveer 10 dagen in huis gehadTooh wil hij het er nog eens o-ver hebben. Bezorgdheid over het late uur van hun thuiskomst drukken de gelaatstrek ken der vroede vaderen uit De voorz. mag echter het verzoek van den heer Koren niet weigeren die bovendien nog door den heer Bokkestijn gesteund wordt Manmoe dig begint de voorz. aan het eerste der 16 hoofdstukken. De aanwezigen zetten zich gemakkelijk neersommigen krijgen aan- vallen van slaperigheid. De heeren Koren en Bokkestijn nemen vellen met aanteekenin- gen uit hun zak en gaan er apart voor zit ten Als de voorz. eenige hoofdstukken heeft voorgelezen betreffende de inkomsten, en zegt dat de heeren met hun opmerkingen maar moeten komen, geeft de heer Koren den voorz. den goeden raad beter aan de uitgaven te kunnen beginnen, daar op de ontvangsten niets valt aan te merken Ver nietigende blikken worden op den spreker geworpen en met recht wordt de klacht ge uit, waarom interpellant dat niet eerder ge zegd heeft en zijn bezwaren, die hij met hoofdstuk en nummer heeft genoteerd, niet direct naar voren heeft gebracht. De be handeling verloopt verder wat vlotter. De heer Koren op zoek naar het „zwarte goud". De heer Koren heeft onder de post: ver lichting en verwarming op de secretarie, een bedrag zien staan van 338. Aan de O.L School is aan verlichting, verwarming en bovendien schoonhouden in totaal 42 raer uitgegeven Daar kan spr. onmogelijk bij. Hij vindt het bedrag voor de secretarie schrikbarend hoog. Ook in vorige jaren is wel eens over de hooge brandstoffen ge in te rpe 11 ered, maar een goed p'eidooi is er nooit op gekomen. Spr ziet dat raadsel, zooals hij het noemt, gaarne opgelost. In het secretarie-gebouw branden drie kachels, waarvan één dag en nacht. In totaal moet volgens de gemeenterekening daarin 8 ton verstookt zijn, hetgeen spr een onmogelijk heid noemt Hoogstens kan het 6 ton be dragen, maar waai' zijn dan die 2 restee- rende tonnen gebleven'? De voorz. „Die zijn ook op!" De heer Koren houdt vol dat zij in de secretarie niet verstookt kunnen zijn. Dat ze óp zijn wil spr. ook graag gelooven maar waar zijn ze dan gebleven? Er wordt toch niet gestookt op een temperatuur van 110 graden? Een onderhoudende causerie over het kachel stoken vólgt De heer Koren ver stookt in zijn kachel, die in de vroegte wordt aangemaakt en tot laat in den avond brandt, hoogstens 2 ton, en dan nog wel eierkolen, die er eerder doorgejaagd zijn dan anthraciet. De heer Plomp (V.B.) moet bekennen dat hij de brandstoffenrekening ook wel erg hoog vond Het kan in de secretarie niet verstookt zijn. De andere vroedschapsle den, weth. Hoogervorst en Rijlaarsdam in cluis, vinden 8 ton eveneens schrikbarend hoog, doch kunnen de puzz'e evenmin op lossen. De voorz zegt op het oogenblik eer lijk geen opheldering te kunnen geven. Spr. wil het punt uitstellen tot de volgende zit ting bij de behandeling van de begrooting Nu loopen we hier op vaat, aldus de voorz. Toch noemt Z.E.A de controle goed. De heeren Koren en Bokkestijn weerspreken dat ten stelligste De S ton wijzen het uit De heer Koren neemt aan dat de gemeen terekening wel in orde zal zijn. alsmede de nota's van de leveranciers. Het gaat er om waar die 2 ton geb'even zijn. Die zoe ken we juist, aldus spr (Als de heer Koren er eens met de wichelroede op uittrok?) Aan het einde van zijn discussie beple't de heer Koren een scherper controle op het brandstofverbruik. Spr. stelt voor in elk secetarie-vertrek een kolenbak te plaatsen én van het verstookte aanteekening te hou den. Ook moet er beter toezicht, wezen a's de antraciet ge'everd wordt Hiermede is dit onderwerp, althans voorloopig, van de baan. Een duur en sls^t r?.adhu:s. Het volgende punt van de gemeente re- Kening, waar de heer Koren zijn licht over wil opsteken, is de hooge onk-sto'-reke ning van de burgemeestersconing. Niet minder dan 507 is er in 1930 aan onder houd uitgegeven, daar kan nog bijgevoegd de rente over 16000, zijnde de koopsom van de woning met de daaraan verbonden secretarie Aan huur staat daar tegenover een som van 360 per jaar. De heer Koren acht het onderhoud bui tengewoon hoog. De voorz is het hierover eens. Buiten de-gewone onderhoudskosten is er in 1930 300 besteed aan het leggen van nieuwe goten, vandaar dat de reke ning zoo hoog is Vas+ staat dat het huidi ge raadhuis met ambtswoning een bron va-n verliezen voor de gemeente is. In vier jaar tijd is ei 2200 aan het huis vermaakt en nog houdt de stroom van uitgaven niet op De voorz. als bewoner, brengt een ceel van klachten naar voren: Over de zolder kan men zich zonder zijn leven in gevaar te stellen, niet bewegen Z.E.A voorspelt met een stalen gelaat dat binnen afzienba- ren tijd, de zolder ongetwijfeld naar bene den komt Thans is er weer een nieuwe vloer in aantocht. De voorz. neemt het „een barak, van alle kanten bekeken." Een onvergeeflijke fout. Weth. Hoogervorst zegt dat B. en W. al tijd betreurd hebben dat de gemeente de woning van den vorigen burgemeester, den heer F. M Baud, gekocht heeft voor 16000 en als raadhuis heeft ingericht Het werpt een blaam op dien raad. De heer Rlij'aarsdam zegt dat de heer Schetters en spr. zelf de eenigen waren die zich met hand en tand figuurlijk althans tegen het voorstel van den heer Baud verzet heb ben Zij konden het kwaad echter niet kee- ren Nu worden de wrange vruchten er van geplukt. De heer Plomp wil het heele gebouw in zijn geheel grondig herstellen, al moet het ook een paar duizend kosten. De voorz. zegt dat men daar ook niet mee gebaat is In zijn geheel deugt het niet. De raadkamer is ook veel te klein, zooals op de vorige vergadering bleek Komt er een flinke trouwpartij, dan staat men opeengepakt en is er voor den ambtenaar van den burger lijken stand amper aan plaats. De beste oplossing acht spr een nieuw secretarie, zonder burgemeesterswoning, zooa's reeds in de jongste raadsperiode naar voren is gebracht. De heer Plomp komt dan met een ander voorstel. Spr wil de „barak" verkoopen Alles wat het opbrengt is winst. De voorz. deelt mede dat oud-wethouder Aug us tin us in zijn tijd ook. al eens met het plan van verkoop gekomen is, om met de opbrengst, zoo mogelijk een nieuw secretarie te bou wen Evena's het kolenvraagstuk blijft ook de raadhuiskwestie, voorloopig rusten. Wie weet hebben wij toch nog eerder een nieuw raadhuis, dan Leiden. Weliswaar zijn ze daar eerder aan de stadhuisplannen be gonnen, doch van een meervoudige op dracht zal bij ons geen sprake zijn en over het behoud van de oude gevel nog minder! De heer Koren nog niet ver zadigd. Nog altijd is de heer Koren niet verza digd Hij wil nog meer uit de rekening weten. De restauratie van de gemeente toren heeft n.l. ruim 2600 meer gekost, dan de aanbestedingsom bedroeg De laat ste was 4500 en de totale kosten waren 7115. Hoe is dat moge.ijk geweest, vraagt interpellant. De voorz.: „Het groote ver schil is te wijten aan den architect, Van der Kloot Meijburg, „de architect van de Sy node', zooals hij genoemd wordt Deze bleek een zeer belangrijke post vergeten te hebben. De begrooting was dus te laag. doch de uitvoering is niet te duur geweest." De heer Koren en de heer Bokkestijn, de laatste fungeerde als particulier-secre taris van den eerste, bleken aan het einde va-n hun vragenlijst te wezen en dus kon de gemeente-rekening '30 voorloopig worden vastgesteld. Aanbieding begrooting 1932 dam: „Dat weet ik niet; misschien nog wel minder dan 20 De heer Plomp meent dat de man niet voor het volle loon kan staan. De voorz „Het werk dat hij doen moet is meest van lichte aard; dat- is waar. U moet echter meer erop letten hóe het gedaan wordt en dan moet ik zeggen dat hij het góed doet Of de man zwak of sterk is, doet hier wei nig aan af. De heer Koren, in verontwaar diging tot den heer Plomp: Meneer Plomp moet probeeren of hij met vrouw en kind kan rondkomen van 20 per week!" De voorz. zegt dat het loon van Van Zoest, de vorige gemeente-werkman, tevens opzichter, eigenüjk te hoog stond op 1600. De raad moet echter niet naar de laagste loonen kijken doc-h dient een goed voorbeeld te stellen. Meent men dat 20 te laag is, dan wil spr. voorstellen het loon op 22 50 te stellen. Het voorstel wordt echter verworpen met vier tegen en twee stemmen vóór De heeren Bokkestijn en Koren stemmen vóór. De werkverruimingsplannen De voorz. zegt het plan van klei-exploi- tatie te hebben onderzocht Spr. heeft zich met versehil'ende groote werkuitvoerders in verbinding geste'd doch voorlooüig is er nog geen hoop op klei-aanvraag. Zij weten echter dat ze in Nieuwveen voor klei te recht kunnen. Wat de tewerkstelling van werkloozen op het oogenblik betreft, kan de voorz. mede- dee'en, dat van de tien werkloozen, die aan de arbeidsbeurs staan ingschxeven, er thans 8 werk hebben, waarvan drie aan de wa terleiding Wordt met de dierstleidingen een aanvang eemaakt, dan zullen er nog meer aan werk geholpen kunnen worden. Alleen aan ingeschrevenen aan de arbeids beurs wordt eventueel werk verschaft Op het voorstel van den heer Koren om ge- organiseerden te 'aten voorgaan, antwoordt de voorz. daar niet altijd rekening mee te kunnen hcuden Het is ook wél voorgeko men dat e" menschen waren, die zich wil den organiseeren, doch door de oganisatie niet- werden toegelaten, b.v. omdat zij te oud waren Moeten we in zoo'n geval een ongeorganiseerde die tevens huisvader is. voorbij gaan? vraasrt de voorz aan den heer Koren. Deze blijft echter pleiten voor de georganiseerden. ARBEIDERSPERS EN MEDEZEGGEN SCHAP. De (A. R.) Rotterdammer consta teert, dat de medezeggenschap bij de ar beiderspers de medezeggenschap, zooals de S.D.A.P. deze wenscht niet veel be- teekent. En het blad vervolgt dan: „Dat zeggen niet wij, maar dat is het oordeel van hen, die het weten kunnen en die langzamerhand tot de overtuiging ko men: Arbeiderspers beteekent de pers van de arbeiders welke bij, over en zonder de eigen arbeiders heerscht. Een zeker collegiaal gevoel belette ons onlangs melding te maken van het feit, dat de arbeidersinspectie op de drukkerij van een roode krant ernstige overtredingen der Arbeidswet moest constateeren; wellici.t, zoo spotte toen een blad terecht, waren die arbeiders juist druk bezig aan eeïi artikel over heb uitbuitsysteem onzer kapitalisti sche werkgevers. Doch, 't zou wel in orde komen, dachten wij. Er is immers medezeggenschap inge voerd bij de Arbeiderspeis". Als we ons goed heiinneren, dan heeft „Het Volk" er hooggestemde lofartikelen over geschre ven. Nu ja, 't was nog niet volmaakt, want men moet altijd nog rekening houden met de concurrentie; maar de arbeiders in dit modelbedrijf hadden een rechtspositie en een invloed gekregen, welke hun door alle andere journalisten, typografen enz. benijd zou worden. Er gebeurden we-1 enkele dingen, welke onze twijfel opwekben; doch alweer zwegen wij: bij persoonlijke conflicten zijn er al tijd twee, soms wel drie mogelijkheden en de buitenstaander moet daarom voorzichtig zijn in zijn oordeel. Doek nu het „Grafisch Weelblad" de zaak in bespreking brengt, kan niemand het ons euvel duiden, dat wij dit goede gezelschap even opzoeken. Immers: in het „Graf. Weekblad'' schrijven uitsluitend roode ty pografen; dat zijn dus menschen, die tiet roode beginsel en de roode pers liefhebben doch tevens door hun dagelijksche arbeid de macht van de in lood gestolde gedaonle kennen. Vandaar ook, dat de schrijvers trachten om „zoo sober mogelijk de mea ning van het uvergroote deel van het tech nisch personeel te verbolken". Deze verstandige menschen houden met van sensatie; die is goed voor demonstra tieve congressen. Wij zullen ook sober zijn en niet te veel citeeren; maar de schrijvers vragen elkaar of „medezeggenschap wellicht beteekent: verslechtering van arbeids-voorwaarden voor de medezeggers?" En iemand, die het reëels gebracht heeft tot „Lid-Un„eriie- mingsraad" (die dus heel wat te zeggen moet hebben), zet uiteen, dat juist nu, bij de opbouw van de nieuwe organisatie nad kunnen blijken, wat medezeggenschap bo- teekent; doch dat de arbeiders „in nieis, maar dan ook in niets werden gekend". Eu zijn sobere, maar sombere conclusie luidt: 't Is tragisch gezegd: vroeg ten grave da len; en het moet een heel groot graf zijn, waarin de mummies der socialistische Uto pia's bijgezet worden. Maaraan roode rozen is er nog ge-en gebrek". slachten, als hij van plan is het vleesch uit te venten?, zal de voorz. aan den keurings veearts voorleggen. Weth. Rijlaarsdam overdreven zuinig. Als slotpunt komt de voorz. nog even met een bezuinigingsmaatregel, waar weth Rij laarsdam zich op werpt, als kon hij daar mede de crisis uit de wereld helpen. De voorz. is van meaning dat de wegver- lichting vanaf de RtK Kerk tot aan het Linieer wel om tien uur gedoofd kon wor den, inplaais van om elf uur Spr. noemt het een geweldige illuminatie De vroed schap wijst erop dat dan ook de andere weggedee ten rechtvaardigheidshalve daar voor in aanmerking komen. De voorz. 'vindt dat wel even bezwaarlijk. De heer Koren vraagt waarom Nieuwveen eerder zou moe ten dooven dan de omliggende gemeen ten Weth. Rijlaarsdam wil Nieuwveen als prijzenswaardig voorbeeld stel'en voor de zustergemeenten. Spr acht het noodzake lijk in dezen tijd vooral op de kleintjes te passen De heer Plomp, vraagt hoeveel er per avond mee uitgespaard wordt, bij een uur minder branden per avond. Het juiste bedrag kan men niet zeggen Spr. zal a's het de gemeente b.v. 200 mocht schelen, iets voor het plan voelen. Was het voordeel eohter een f 50, dan in geen geval Weth. R-ij'iaarsdam zal in dat geval ook voor stemmen. Al zou de gemeente een tientje uitsparen, dan neg ben ik er voor. De heer Koren tot den wethouder: „Ga zoo nog een tijdje door!" (Hilariteit). Het voorstel wordt voorloopig aangehou den Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. tegen half elf de vergadering op de gebruikelijke wijze. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Keesie was zeer blij met de gevangen- name van den vos, die nu werd gebonden door de twee kabouters. En terwijl zij hem stevig bonden, stond de verkeersagent met zijn sabel in den arm op wacht, steeds kij kende naar het huisje van de heks. „Je kunt nooit weten", dacht hij, voorzichtig heid is de moeder van de porceleinkast." Maar er gebeurde verder niets en toen de vcs gced gebonden was, namen de ka bouters het dier tusschen hen in en gingen naar het paleis van den koning. Het ver- keersagc tje nog steeds met de sabel in de hand, liep achter hen. „Ik zal de ach terhoede vnnr.en", had hij gezegd tegen de kabouters teen ze met den gevangene weg trokken. „En ik zal mijn oogen goed den kost geven." In ieder K^t*»eliek ^ezin een Katholiek Dagblad Propageert „DE LEIDECKE COURANT" De „voorz. heeft vervolgens de eer de be grooting '22 de vroedschap aan te bieden. 'De cijfers zijn voor inkomsten en uitgaven 64991.43 De batige sloten der begrooting zijn 31454,37 1/2; de nadeelige sloten 21037.60 1/2. In de begrootingsccmmissie worden benoemd de heeren Plomp en Ko ren De andere leden zullen tijding ontvan gen wanneer de commissie vergadert en zullen dan ook van harte welkom zijn. Een gemeente-factotum voor 20 per week. De agenda stelt vervolgens aan de orde de benoeming van een gemeente-werkman en wel voor tijdelijk of vast De voorz. zegt dat volgens het Ambtenaren-reglement Riedijk. de gemeentewerkman in losse dienst, tegen 1 November óf ontslagen, óf aangesteld moet worden, vast of tijdelijk. Volgens den voorz voldoet hij uitstekend en daarom stelen B en W. voor hem aan te stellen voor 1 jaar tijdelijk, op een loon van 20 per wee-k. Het eenig motief waar om hij niet voor vast aangesteld wordt is, dat de gemeente dan meteen 70.aan pensioen moet storten. Wij voor ons vinden die beweegreden al zeer onbelangrijk De heeren Koren en Bokkestijn achten het loon veel te laag. Voorop staat dat de man gced is voor zijn werk. Gaan we na wat zijn onderscheiden functies zijn, dan komt men tot'de conclusie dat een gemeen tewerkman in Nieuwveen een echt doe- al" moet zijn. Hij is vuilnisman, riolenreini- ger, klokkenluider, kacheiaanmaker voor de openbare school, doodgraver, in eventu- eele gevallen bovendien metselaar, timmer man, schilder en behanger tuinman en, last not'east, huisvader van vijf kinderen De heer Koren pleit met den heer Bok kestijn voor een tijdelijke aanstelling op een jaarwedde van 1250.De overigen vinden dat echter te hoog. De heer Rij laarsdam: „U moet rekenen wat andere arbeiders verdienen". De heer Koren wordt „giftig" en zegt: moet rekenen wat uw eigen huishouden kost 1" De heer Rijlaars Komt de arbeidsbeurs weer in gemeente-handen? De heer Koren ziet graag, dat, evenals vroeger het agentschap van de arbeidsbeurs in handen van de gemeente komt. daar vele arbeiders bezwaar hebben tegen het aankloppen bij een particulier agent, als er thans een in de gemeente is De voorz zegt dat de zaak marcheert, onder het huidig „bewind" van den heer Spring in 't Veld. De heer Koren zegt dat er toch verseheide- nen zijn, die niet naar dien agent willen toegaan. De voorz meent bat dit geen klemmend argument is, om de arbeidsbeurs bij de gemeente onder te brengen. Spr. is van meening dat in het algemeen werkloo zen liever praten met een van hun standge- nooten, dan naar de secretarie te tijgen De heer Koren weet echter voorbeelden te noemen van fraude-pleging aan agentschap pen in handen van arbeiders. Aan de ge meente zal dat niet voorkomen als er goe de oontrole wordt uitgeoefend. De heer Rijlaarsdam: Maar de controle deugt hier niet; dat heb je met de brandstoffen ge merkt." (Hilariteit bij een groot deel van de vroedschap Tot een beslissing in deze zaak komt het nog niet Rondvraag. Aan de rondvraag gekomen moet de heer Koren natuurlijk nog iets vragen. Spr kent iemand, een particulier, die voor zichzelf een gezond beestje wil slachien, doch toe gang tot de noodslachtplaats geweigerd wordt en dientengevolge in Zevenhoven terecht moet De voorz zegt dat de man een huisslaohting kan doen. Uit het verdere verloop blijkt echter dat de persoon het vleesch uitvent. De raad is het er over eens dat concurrentienijd in het spel is. De voorz vindt het met de anderen goed, dat er onder de s'agers concurrentie komt; de prijzen blijven ondanks de lage markt nog altijd hoog. De vraag van den heer Koren luidende: waar moet een particulier kunnen Zooals de medezeggenschap nu wordt toegepast is zij veroordeeld vroeg ten grave te gaan, omdat in het tijdsver loop wat achter ons ligt tot aan de tot standkoming van het instituut van over leg, voldoende is gebleken, dat de leiding van de N.V. „De Arbeiderspers" de me dezeggenschap niet wens-cht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10