JOH. GERRITSEN 23ste Jaargang VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 No. 7034 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING WARME VLEESCH- CROQUETTEN Hl DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden <9 cent pej week 12.50 per kwartaal Bi} onze A ge riten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per pon f2.95 per kwartaal Het G-eillustreerd Zondagsblad i» roor de Abonné'e ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal by vooruitbetaling Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd 'Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele tod bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer fcestaat uit vier bladen V „Fuifbespar.ng". Een der lezers van het „Volk" heeft den gere^elden schrijver in het socialistisch or gaan den heer A. B. Kleerekooper ge vraagd, om van leer te trekken tegen de besparing van de Koningin. Zooals ge meld, zijn voor dezen winter met het oog op de slechte tijden alle oLiceele Avondfeesten en diners aan het Hof afgelast. De heer Kleerekooper zit met het geval wat verlegen. Hij zegt, dat hij het adverteeren van braafheid, op zichzelf, een nare vertooning vindt. Wie zou het hierin niet met hem eens zijn1? Maar vervolgt dan: Maar met het niet fuiven als het volk in kommernis leeft, althans voor een ongewoon groot deel, staat het toch anders. Daarin zit een zielkundi ge factor (de oorlogstijd heeft dat be wezen), die niet zonder beteekenis is. Anti-koningsgezinde gevoelens dwingen niet tot onrechtmatige miskenning der feiten. Als het Hof wel fuift in tij den van ellende, wekt ook dat ver bittering en critiek, óók bij onze eigen menschen. Ik vind het achterwege la ten van die feesten iets zeer begrijpe lijks. Zoo denken ook wij er over, gelijk wij al 'ns op deze plaats hebben opgemerkt. Het achterwege laten van dergelijke uit gaven kan echter ook schaduwzijden heb ben. Wij zijn daarvoor niet blind en de heer Kleerekooper wijst daarop in de vol gende woorden. Het noodlottige echter is, dat zulke fuifbesparingen, vooral als het voor beeld pakt, velerlei verbruik van wee'.de-artikelen doen afnemen, waar door het gevaar voor werkloosheid grooter wordt.' Dit soort deugdzaam heid snijdt in haar eigen vleesch. Hoe- vele menschen verdienen niet hun brood aan de geldverspilling der rij ken? Dit is geen pleit voor het nut der weelde. Alléén een bewijs, dat in deze samenleving het goedbedoelde evenveel onheil stichten kan als het kwaadste kwaad zelf. Het effect van de dwaasheid in dezen laatsten zin is bestemd voor oppervlakkige gauw-ja-knikkende lezers Alsof alléén in deze samenleving iets, wat goed is be doeld, kwaad in zijn gevolgen kan zijn 't Is te banaal-rood propagandistisch, om er op in te gaan Waar is, dat het gevaar voor werkloos heid bij ..fuifbesparingen" grooter wordt voor werkloosheid in een bepaalde kring. Maar waar is ook, dat met het daardoor bespaarde geld, als 't met meer overleg wordt uitgegeven, misschien veel meer werkverschaffing èn waarschijnlijk veel meer nood leniging kan geschieden, dan als het voor fuiven wordt gebruikt. Zoo moet het voorbeeld van het Hof wor den bezien vooral door degenen, die het willen navolgen. Tijdens een raadszitting overleden. De wethouder voor algemeens zaken der gemeente Maassluis, de heer Joh. van der Spek, is gisteren tijdens de raadszit ting onwel geworden en even later over leden. De heer Van der Spek behoorde tot de Chr. Hist. Partij, welke hij vele jaren in den raad vertegenwoordigde. Meer dan twintig jaar behoorde de heer Van der Spek tot het dagelijksch bestuur der ge meente. De thans overledere was te Maas sluis, waar hij reed er en koopman was, zeer gezien en bel 'eedde velerlei functies in het openbare leven van de stad, in het bijzonder bij de christelijke organisaties. TWEEDE KAMER De moties-v. d. Tempel. Een economische voorlichtingsdienst Het verdrag van Oslo. Bij de stemming over de moties-v. d. Tempel bood de Katholieke fractie een beeld van volkomen eenheid. De heer Aal- berse kon voor de stemming verklaren, dat bij alle leden zijner fractie, ook bij de afwezige, eenstemmigheid bestond. Een belangrijke toezegging had Minis ter Ruys ge'daan, in tweede instantie bij de behandeling van den interpellant v. d. Tempel, n.l. dat zal overwogen worden of een verlenging van den uit- keeringslermijn der werkloozenkasen zal kunnen worden mogelijk gemaakt, maar in de beschutte bedrijven zullen de arbeiders in ieder geval de daarvoor vereischte ex tra-premies moeten betalen. Verder zal aan jeugdige werkloozen bijzondere aandacht worden geschonken; zal het gebruik van eigen fabrikaat verder o krachtig mogelijk worden bevorderd. De kleine zelfstandigen zullen, als ze in nood verkeeren, moeten worden gehol pen door de Commissie-Van Citters, die gevormd werd op initiatief van Prinses Juliana. Nadat gistermiddag verder bij de inter pellatie-De Visser over de behandeling van twee Chineezen door de justitie minister Donner het optreden van de politie tegen over vreemdelingen met revolutionaire ac tie verdeigde had, kwam het wetsontwerp tot verleening van een crediet van twee ton in verband met het in het leven roepen van een economische voorlichtingsdienst aan de orde. Hoe deze dienst, dit departement er uit zal zien, is nog niet precies bekend. Aan het hoofd zal komen te staan een directeur-generaal. Of er een directeur-generaal voor den landbouw zal komen, daaraan is door de Regeering wel gedacht aldus Minis ter Verschuur. Intusschen geeft dit niet enkel voordeelen, het brengt het ge vaar mede, dat men meent te doen te heb ben met den verantwoordelijken persoon, terwijl toch de Minister verantwoordelijk blijft. Er is ecnig gevaar voor een te zelf standig optreden van een directeur-gene raal en dit kan ook voor de Kamer een nadeel zijn. Intusschen zijn er groote voor deelen aan de functie verbonden en als men voor de andere afdeelingen een directeur- generaal heelt is 't voor 't prestige der af- deeling Landbouw ook gewenscht een di recteur-generaal te hebben. Nu de Regee ring voor een communis opinio in de Ka mer staat, zal dat voor de Regeering een belangrijke factor zijn voor haar overwe ging van de zaak. De Kamer heeft het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Daarna is men begonnen met het wets ontwerp inzake toetreding tot het verdrag van Oslo. Schuilt er in het tractaat van Oslo op dit oogenblik nog eenig perspectief? In af wachting van het antwoord van minister Beelaerts van Blokland op enkele vragen, welke mr. Korten horst (R-K.) aan deze bewindsman steld,e gaf de Kath. afgevaardigde als z: -tv e' r-ing te kennen, dat in dit stadium elk pers pectief ontbreekt. Men weet, dat Neder land^ Noorwegen, Zweden, Denemarken, België en Luxemburg het eens zijn ge worden over een economische toenadering, gelijk men gaarne in Genève voor nog veel uitgebreider gebied zou hebben bereikt, een toenadering, die o.a. onredelijk protec- tionisme uitsluit. Mr. Kortenhorst achtte dit accoord eenerziids zonder belang voor ons land, anderzijds niet onbedenke lijk als het verdrag zou kunnen worden be schouwd als een beletsel voor meer actieve handelspolitiek" van Nederland tegen over zijn mede-contractanten. Dreigend conflict te Enschede. In verband met het dreigende conflict bij de textielfirma G. Jannink en Zn. te Enschede had de rijksbemiddelaar ir. Van IJsselsteijn de partijen tegen gistermiddag tot een conferentie in het departement van Arbeid, H. en N. bijeengeroepen. Omtrent het verloop van deze conferen tie vernamen wij, dat ir. Van IJsselsteijn eerst de beide partijen afzonderlijk heeft geboord Vervolgens hebben partijen onder zijn leiding tezamen ongeveer twee uur geconfereerd, hetgeen intusschen niet tot een bepaald resultaat heeft mogen leiden. Partijen zijn met de geformuleerde voor stellen van elkaar uiteengegaan met de bedoeling, dat een en ander nader onder de oogen zal worden gezien. In de conferentie is geen besluit geval len om opnieuw bijeen te komen. Eventueel zullen partijen den wensch daartoe aan den rijksbemiddelaar kenbaar maken. KATHOLIEK SPOORWEGPERSONEEL. Verlenging Reglement Dienstvoorwaarden. De Nederl. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg-personeel „St. Raphaël" kwam to Utrecht onder leiding van den voorzitter, den heer J. Hellomuns, in congres bijeen om te bespreken het eenig agetiua-punt: Beslissing over de viaag ot het bestaan.ie Reglement Dienstvoorwaarden (R.D.V.), zooals het in 1926 in werking is getreden, tot 1 Januari 1933 moet worden verlengd. De voorzitter verklaarde in zijn ope ningswoord de zaken zóó te zien, dat de arbeiders bij een evcntueele herziening van het R.Ü.V. er op achteruit zuilen gaan. Hij adviseerde dus: „Laten we pogen te be houden wat we hebben". Na een langduiige discussie, waarin de af deeling Amsterdam eene motie introk, strekkende de actie van het Rijkspersoneel tegen de salarisverlaging te steunen, werd met applaus aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om het bestaande R.D.V. ge-uren de 1 jaar te handhaven en daartoe besprekingen te doen voeren met de Di rectie der Ned. Spoorwegen. Het congres, waarop 86 afdeelingen ver tegenwoordigd waren, werd daarop ge-sno ten. Wet op het Notarisambt. Bij Kon. besluit, opgenomen in „Stbl." 415, is bepaald, dat de wet van 15 Mei 1931 houdende voorzieningen, door wijziging van de wet op het Notarisambt tot meerderen waarborg voor hen, die belangen toever trouwen aan notarissen, op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Haarlem's Financiën. Tengevolge van de verhoogde crisisuit gaven en den achteruitgang in de inkom sten der gemeente, voorziet het college van B. en W. dat de geraamde cijfers op de in gediende begrooting voor 1932 niet meer gehandhaafd kunnen worden en dat het evenwicht dezer begrooting verbroken is Daarom overwegen B. en W. verschillende maatregelen om de begrooting voor 1932 weer sluitend te maken. Tot deze maatre gelen behoort om. het verhaal van het pre mie vrij pensioen op het gemeentepersoneel. B. en W. hebben deze kwestie thans reeds aanhangig gemaakt bij de commissie van georganiseerd overleg voor gemeenteperso- 'neel en stellen voor het maximum der hef fing voor pensioenpremie n l 8 1/2 pCt. op het personeel te verhalen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 30 tot 00 zullen moeten verhoogd worden. De com missie van georganiseerd overleg zal de kwestie van het premievrij pensioen volgen de week Donderdag in behandeling nemen. Het bestuur van de G r o o t e S o c i e- teit „Amicitia" te 'Rotterdam zal aan de Ledenvergadering voorstellen dc sociëteit op te heffen. Te Utrecht is de St. Paul a-S t i c h- ting, R.K Doorgangshuis voor het Aarts- diocees, gevestigd in tyet heerenhuis Admi raal van Gentstraat 33, na geheel vernieuwd en verbouwd te zijn. Met de regeering is overeenstemming bereikt voor den bouw van een Lagere Textielschool te Enschedé De aan besteding heetf reeds plaats gehad SASSENHEIM Kaasdag. In het gebouw der K. S. A .alhier is giste ren een kaasdag gehouden, georganiseerd door de afd. boeren van den L. T. B. De bedoeling van zulk een tentoonstelling is de opvoering van het kaasgehalte te bewerken. Het betreft hier dus in hoofdzaak een vakbelang. Inge zonden waren 18 exemplaren Leidsche en 4 Goudsche kazen. De beoordeeling geschiedde door een commissie, bestaande uit de heeren gebr. Huisman en Sieverdink. Het maximum te behalen aantal punten bedroeg 84. Dit aantal werd door 7 inzenders Leidsche en 1 Goudsche kaas behaald. Vervolgens wa ren er nog 7 Leidsche en 2 Goudsche kazen, welke door' een aantal punten boven de 80 mede tot de eerste soort werden bekroond. De conclusie der commissie was, dat het resultaat schitterend is. i De tentoonstelling werd druk bezocht. St. Deus Dedit Gisteravond vergaderden de landarbeiders in het K. S. A. gebouw. Voor een niet al te groote belangstelling, opende de voorz., de heer N. v. d. Zwaan, deze bijeen komst en besprak daarna in zijn openings woord de economische toestand. Volgens spr. was er sinds de laatste vergadering weer veel <n het economisch wereldbestel gewijzigd. Het was niet zijn bedoeling om hierover in den breede uit te wijden, maar'de toestand zooals hij zich met het huidige productiestelsel heeft ontwikkeld, houdt ons steeds bezig. We con- staleeren naast opdrijving der productie, als gevolg der rationalisatie een groote werkloos heid. Aan den eenen kant overvloed, terwijl een groote massa aan verarming dreigt ten onder te gaan. Ook plaatselijk vragen de ge beurtenissen der laatste tijden onze aandacht. Bij deze toestanden moet het hoofd koel en de gemoederen kalm worden gehouden, en de leden zullen het bestuur in de toekomst meer dan ooit ter zijde moeten staan. De notulen werden voorgelezen en onveran derd goedgegekeurd. Ingekomen was een schrijven van het R.K. Werkliedenverbond inzake propaganda Volks krant. De voorz. beval lezen van ons eigen Spreker deelde hierna mede, dat in samen werking met de vakorganisaties een verzoek was gericht aan B. en W. ter verkrijging van een steunregeling. Spr. zeide, dat er thans een steunregeling voor de werkloozen !>estaat Spr. hekelde een zinsnede, voorgekomen in de Sassenheimsche Courant, als zou de burge meester hebben uitgelaten in de laatste raads vergadering, dat deze regeling allerminst door verzoek van de organisatie ter tafel kwam. Verschillende leden vragen over deze rege ling inlichtingen, welke vragen door den voor zitter worden beantwoord. De voorz. legde er den nadruk op, dat de leden, welke voor steun in aanmerking komen, nauwlettend het aanvraagformulier invullen. Het bestuur gaf daarna in overweging om dezen winter voor de leden een feestavond te organiseeren. De bedoeling is, dat deze avond voor de le den geen kosten medebrengt. Na ampele bespreking wordt het bestuur machtiging verleend deze avond voor de leden te geven. Daarna volgde een bespreking over den al- gemeenen toestand. De voorz. meende, dat ondanks er erkend moet worden dat de tijden minder rooskleurig zijn wij daarom niet in zak en asch moeten gaan zitten. Uit de ver gadering werd de meening gelanceerd, dat over 't algemeen verkorting van den arbeids dag moet leiden tot werkverruiming. Hierna werd z.h.st. overgegaan tot het oprichten van een losse vakgroep. Bij de rondvraag vestigde de voorz. de aan dacht op het afhalen van formulieren voor het pensioenfonds. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 27 October 1931, des namiddags te 8 uur. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Uitloting obligaties. 3. Voorstel tot het verzoeken van vrijstelling voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. 4. Idem inzake kwijt schelding huur. 5. Idem tot beschikbaarstel ling van de gymnastiekzaal voor een tuinbouw- cursus. 6. Idem tot wijziging van de bouwver ordening. 7. Idem tot vaststelling der gemeen telijke vergoeding bedoeld in artikel 101, 10 en 90 der L. O. wet 1920. 8. Idem inzake ont eigening Papelaan. 9. Idem tot vaststelling van het getal opcenten op de fondsbelasting voor het jaar 19321933, 10. Idem tot behan deling en vaststelling gemeentebegrooting 1932. 11, Besluiten comptabiliteit. 12. Onthef fingen schoolgeld. Tuinbouwcursus Gisteravond had de opening plaats van de alhier te houden tuin bouwcursus in het gymnastieklokaal. Aanwezig waren de heeren leden der commissie, die ge vormd is uit de organisaties: Bloembollencul tuur, L. T. B. en de Holl. Mij van Landbouw, welke het initiatief hebben genomen tot het houden van dien cursus. Tevens hadden aan de bestuurstafel plaatsgenomen de edelacht bare heer E. Vernède, burgemeester dezer ge meente, de heer Volkersz, rijkstuinbouwconsu- lent en de beide leeraren, die de cursus zullen leiden, n.l. de heeren F. D. Noest en D. de Jongh. Een twintigtal leerlingen hadden zich voor dezen cursus aangemeld. De edc'acht- ^bare heer E. Vernède hield de openingsrede en spoorde de leerlingen aan de lessen goed in zich op te nemen, opdat men in het latere leven een vruchtbaar gebruik van de opge dane kennis zal kunnen maken. Nadat de burgemeester deze cursusavond had geopend, voerde de heer Volkersz, rijks- luinbouwconsulent, het woord en sprak de heer B. Hoogwerf-Kroon, lid van de commissie, de .'•.anwezigen toe, waarna de officieele opening had plaats gehad en de lessen een aanvang namen. Ook de heer J. A. Mens, wethouder, was bij de opening aanwezig. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een krachtige resolutie van den Volken bondsraad inzake het Chineesch-Japansche conflict. (Buitenland. 2de blad). Onrust op het eiland Cyprus. (Buitenl., 2de blad.) Laval te Washington aangekomen. (Bui tenland, 2de blad). BINNENLAND. De instelling van een economischen voorlichtingsdienst is door de Tweede Ka mer aangenomen. (1ste blad). De onregelmatigheden bij den Pensioen raad te 's-Gravenhage. (Bern. Berichten, 4de blad). Ongeluk op een onbewaakten overweg bij Leeuwarden. (Laatste Berichten). Moordaanslag en zelfmoord te Utrecnt. (Laatste Berichten). Wat wij moeten doen met onze bloem bollen in den tuin. (Voor Huis en Hof, 2de blad). De bekeering van een Protestantsch arts te Konnersreuth. (2de blad). Een nieuwe levensbeschrijving van den H. Antonius van Padua. (2de blad. EEN BESCHRIJVING VAN WAR MOND UIT VROEGER DAGEN. (3de blad). Wij geven een pagina met geïllustreerde lectuur voor de dames. (2de blad). ZEGWAART. Bestrating Dorpstraat. Was het in 't begin dezer week te voorzien, dat de ver nieuwing der bestrating van de Dorpstraat haar beslag zou krijgen, door ©on tekort aan trottoirband moest het werk worden stopgezet. Dit is wel jammer, want de Dorpsstraters en allen, die de straat ge bruiken, de eerste in 't bijzonder, zien met verlangen uit op beëindiging der werk zaamheden. Gemeenteraad. De Raad onzer ge meente vergadert op Maandag 26 October a.s. ten Raadhuize, des avonds kwart voor zeven uur. De agenda luidt: 1. Mededeelin gen; 2. Aanbieding gemeenterekening 1930; 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1932; 4. Wijziging verordening besmettelijke ziekte- gelden; 5. Wijziging bouw- en woningveror- dening. 6. Subsidie Landbouwcursus. 7. Geldleening ad ƒ78000.bouw voorschot woningbouwvereeniging; 8. Wijziging be grooting 1931. ZOETERMEER—ZEGWAART. Bij ongelukken. Door het „Oranje Kruis" is voor eerste hulp bij ongelukken een verbandkist geplaatst bij den heer B. C. Groenheide, Dorpstraat no. 43, Zeg- waart. Die plaats wordt aangeduid door een bord „Meldingspost" Verder zijn in de gemeenten 3 borden geplaatst met het op schrift „Telefoonpost'van waaruit de Mel dingspost kan worden opgebeld. De adres sen hiervan zijn de heeren: J. W. Groene- wegen, Voorweg no. 67, Zoetermeer, A. Troost, Zegwaartscheweg no. 70, Zegwaart en fabriek „Nutricia", Stationsstraat, Zeg waart. Banketbakkerij - Haarl.straat 49 Telef. 1314

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1