DINSDAG 20 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad. dezer ge meente vergadert Woensdagmorgen, te half elf. Agenda: Vaststelling notulen. In gekomen stukken. Voorstel tot het huren van brandbluschapparaten. Adres van de Gewestelijke Landstormcommissie Stelling van Amsterdam om subsidie over het jaar 1932. Voorstel tot intrekking van do ver ordening op de heffing op het doorschut- ten van vaartuigen door de sluis, alsmede de verordening tot invordering van. sluis- gelden. Opnieuw behandeling van het re glement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. Voorstel tot ver zekering van het brandweerpersoneel tegen ongevallen. Voorstel tot het in beginsel be reid verklaren tot aansluiting bij de ge meente Leiden als Centrumgemeente, be doeld in art. 18 der Besmettelijke Ziekte wet. Aanleiding gemeentebegrooting dienst 1932. Comptabel-besluit. N00RDWIJK. Gunning. Na gehouden openbare aan besteding is het schilderwerk van do 22 gemeentelijke huurkoopwoningen ge gund aan de laagste inschrijfster de firma Kruyswijk voor ƒ752.80. Werkloozen. Door bemiddeling van het gemeentebestuur zijn reeds een 15-tal werkloozen te werk gesteld bij het onder gronds maken van de teléioon door de la. Stolker en Co. te Berg-Ambacht. Arbeidsbeurs. Het aantal bij de Ar beidsbeurs ingeschreven werkloozen be draagt thans 87, waarvan 12 visschers, 12 losse arbeiders, 23 landarbeiders, 27 bouw vakarbeiders. SASSENHEIM. Kaasdag. Op initiatief van de ver- eeniging van oud-leerlingen afd. Sassen- heim van Landbouwcursussen zal mor gen een kaasdag worden gehouden in het K. S. A.-gebouw. Tentoongesteld wor den kazen op een bepaalden datum ge maakt, zoowel zoete als komijne kaas. Bezichtiging der ingezonden kazen van af zes uur. Te zeven uur zal de heer W. J. Huisman, rijkszuivelconsulent een be spreking houden over de inzendingen. Te acht uur, voorstelling van de weidefilm met toelichting door den heer I. Spaan. Uitvoering. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Harmonie en Zangvereeniging „St. Ambrosius" heeft Zondag en Maandag de afd. zang een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Tel kens voor een volle zaal werd door den voorzitter van het feestcomité, speciaal hiervoor gevormd, een openingswoord ge houden, waarin er op werd gewezen dat zonder steun van de burgerij de vereeni- ging onmogelijk in stand kon worden ge houden. Daarom vertrouwt het bestuur op de volle medewerking, zooals deze steeds is geweest. Het woord werd hier na aan de dames verleend. De vertolking van de zang liet zeker niets te wenschen over, hetgeen bleek uit het applaus waar mede de uitvoering werd beloond. Daar het programma speciaal dameszang be trof, werd geen instrumentale muziek ten gehoore gegeven. Alleen werd het pro gramma aangevuld door een komisch stukje, wat zeer in den smaak viel. Tij dens de pauze werd een verloting gehou den, welke voor de kas een appeltje voor den dorst beteekende. Alles bij elkaar genomen was het een genotvolle avond en een voldoening voor den di recteur en regisseur, den heer Post. We zouden willen besluiten met te zeggen: zoo'n avond smaakt naar meer. TER AAR. Gezellenvereeniging. Woensdag avond geeft de Gezellenvereeniging naast haar goed verzorgde agenda, iets inte ressants. Het ontspanningsgedeelte zal n.l. aangevuld worden door een mooie film. Daar het een komische film -is, zul len ongetwijfeld de lachspieren op een reuze manier worden opgewekt. De leden worden alle uitgenoodigd en verwacht. Het belooft iets moois te worden. Collecte. De opbrengst van de col lecte voor de Parochies, die Zondag ge houden werd, heeft opgebracht pl.m. 180 gulden, dit is 100 gulden minder dan de vorige maal. VEUR. Ondertrouwd: Cornelia Hubertus Remmerswaal en Wi'helmina Maria Heijne. WASSENAAR. Botsingen. Op den Rijksstraatweg zijn de auto's, hetwelk door van D. uit Leiden en J. K. uit Sassenheim, op het moment, dat zij beiden voor hen passeerende auto's moesten uitwijken, tegen elkaar gebotst, met het gevolg, dat beiden zwaar bescha digd werden. Eén der auto's verloor in den slag o.a. een wiel. Bij de Narcislaan is een auto, be stuurd door C. uit Leiden ingereden op een auto, bestuurd door K. uit Voorburg, op het moment dat K. van richting wilde ver anderen. Ook deze beide wagens werden leelijk gehavend. Geboren Paulus Petrus Vitalis z. v. A. J. M. van Moorsel. en J. E. Poelhekke. Anneliese d. v. J. D. Lammers en A L. Pelka. Cornelia Maria Elisabeth d. van J. P. Bredrode en T. G. Peters. Piet Jan z. v. B. Jager en A. Halma. Ondertrouwd: E. BosH. Breuker. Overleden: W. Hogewoning echtg. v. T. van Wissen. F. van Leeuwen 88 j. wedr. van G. van Spronsen. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle le den. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed had geopend werd tot voorstemmer aangewezen de heer C. Jansze. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten betreffende de uitvoering der Wo ningwet. Overeenkomstig een concept werd beslo ten tot het vaststellen van een verordening regelende de voorziening, bedoeld in de ar tikelen 7 eer-ste lid, en 9 derde lid der Woningwet, voor de gemeente Voorhout. Diverse door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen, alsmede het proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Een verzoek van de R. K. Geitenfokver- eeniging werd aangehouden tot bij de be handeling der begrooting. Voorts werd besloten om eventueel in beroep te gaan tegen den aanslag in de grondbelasting, wanneer deze aanslag niet voor het verstrijken der termijn van be roep is gesplitst. onder hoofdelijke stemming werd beslo ten den pensioengrondslag van den heer H. A. G. Bots, schoolarts ,te bepalen op 300 en den pensioengrondslag van den heer A. Eggen, gemeente-veldwachter te bepalen op 2160. Steunregeling akn werk loozen. Aan de orde kwam de ontwerp-steunre- geling voor werkloozen. Voorlezing werd gedaan van het advies van de 11. K. en Ned. Ohr. Landarbeiders bonden betreffende dit ontwerp. Ingekomen was hieromtrent nog een ver zoek van het bestuur der R. K. Hanze, afi. Voorhout, om voor de gelden van de steun regeling bonnen te verstrekken en dat deze bonnen uitsluitend inwisselbaar zijn bij de stand ter plaatse. Bij de beschouwingen over deze veror dening vraagt de heer van der Voet of liet niet beter was de uitvoering dezer verorde ning over te laten aan 'n commissie, waarin eventueel ook vertegenwoordigers1 van Je diverse bonden vertegenwoordigd zijn. Hoe staan B. en W. tegenover het verzoek van de Hanze om bonnen te verstrekken. Spreker vindt het verstrekken van bonnen gevaarlijk, omdat de arbeiders dan met meer vrij zijn te koopen bij wie men wenscht. Op welke wijze en welke controle zal er zijn op het verstrekken van bonnen. Voor het bonnenstelsel pleit evenwel liet doen van inkoopen tei plaatse, doch kun nen wij ze hiertoe dwingen. De heer Witteman kan zich met het adres van de Hanze niet vereemgen, omdat er m deze gemeente menschen zijn, die lid zijn van de coöperatie te Lisse en hierin financieel bij betrokken zijn, zoodat nel niet aangaat deze menschen te verplichten hier hun inkoopen te doen, tenzij deze coö peratie genoegen neemt met de verstrekte bonnen en deze ten gemeentehuize alhier kan inwisselen legen geld. De voorzitter zegt, dat het adres van de Hanze eerst na de vergadering van B. en W. is ingekomen, zoodat het in dit college nog niet is behandeld. Aan het verstrekken van bonnen zijn voor- en nadeelen verbon den. Spreker vindt evenwel het verstrek ken van bonnen beter in somnnge geval len dan het ondersteun emn geld, omdat de bonnen niet onttrokken kunnen worde aan liet gezin en in levensmiddelen of brand stof enz. kunnen worden omgezet. De uit voering dezer steunregeling kan worden opgedragen aan een commissie en aan B. en W. zooals de Raad zulks verkiest. De heer de Groot sympathiseert evenmin met het adres en wil de menschen vrij ia- fcen waar of zij hun waren willen halen hier of elders. De middenstand doen ook elders hun inkoopen in sommige gevallen, zoo.lat de arbeiders ook vrij behooren te blijven. Wethouder van der Laan zegt, dat de winkelstand in Voorhout de menschen 's winters helpen tegen offers hunnerzijds Men moest maar eens in de boeken kunnen kijken van de winkeldoenden wat voor be dragen er in den winter open staan. Mot de steun in bonnen te verstrekken helpen wij den middenstand iet-s bevorderen, doch dit neemt niet weg, dat zij dezen winter toch wederom vele menschen van levens middelen zullen voorzien, waarvoor zij geen contante betaling ontvangen. De dagelijk- sche behoefte kan men hier eveneens ver krijgen tegen dezelfde prijzen. Men helpt hier met elkaar de lasten d-ragen. Spreker wil aan het verzoek tegemoet komen, doch zou het adres willen renvoyeeren naar B. en W., opdat deze de wijze waarop de con trole enz. rustig kan overwegen en over leg plegen met den Middenstand. De heer Spierenburg wenscht ook bon nen te verstrekken voor huishuur en klee- ding. Wethouder van der Laan zegt, dat men van ondersteuning toch geen kleeren kan gaan koopen, omdat men daar voor dient te zorgen in den zomer. De voorzitter adviseert het advies van weth. van der Laan op te volgen en een en ander te laten onderzoeken door B. en W. Spreker wijst er evenwel op, dat het a-lleen de bedoeling is om enkel de gelden, welke men als ondersteuning geniet in bonnen te verstrekken, omdat de gelden ver kregen door arbeid in muntspecie worden uitbetaald. Na eenige discussie wordt besloten het adres van de Hanze te renvoyeeren naar B. en W. ter fine van advies. Bij artikel 1 van dit reglement vraagt de heer van der Voet wat bedoeld wordt met wekelijksche steun in geld of natura. De voorzitter zegt, 'dat dit reglement ge baseerd is op ondersteuning in geld, doch dat B. en W. als uitzonderingsgeval kunnen ondersteunen in natura en wel in die ge vallen waar het geld niet op de juiste wijze VAN VOORHOUT wordt besteed. Dergelijke gevallen kunnen zioh voordoen en dan is deze bepaling z.i. noodzakelijk. De heer van Reisen vindt de duur van de regeling te lang terwijl te vroeg begon nen wordt. Is het niet mogelijk, dat de uitkeering van de werkloozenkassen eer der aanvangen. Hij stelt voor deze regeling te doen gelden voor ten hoogste 1 jaar, als proef. De voorzitter zet uiteen, dat deze rege ling werkelijk noodzakelijk is, wil men de menschen geen gebrek laten lijden. De duur van de verordening be-hoeft z.i. niet be paald te worden, omdat hij niet wordt uit gevoerd, wanneer het niet noodzakelijk is. De heer van der Voet wenscht het voor stel van den heer van Reisen wel te onder steunen. Hij merkt evenwel op, dat de vroe gere steunregeling destijds buiten werking ia gesteld omdat er geen belangstelling voor was en men de toepassing kon missen. De heer van Reisen trekt zijn voorstel in. Bij artikel 5 vraagt de heer van der Voet waarom B. en W. kostgangers uit deze steunregeling hebben gelaten, terwijl het ontwerp van de bonden wel kostgangers noemen. Wethouder van der Laan zegt, dab hij dit niet opgenomen wenschte te zien, omdat deze personen gemakkelijker en zelfs moe ten zien klaar te komen voor den winter. Hij is er van overtuigd, dat dit niet nood zakelijk is. Voor gehuwde personen en kostwinners is dit anders, doch niet voor ongehuwe kostgangers. Dat de bonden deze ongehuwde kostgangers in hun ontwerp hebben opgenomen is te begrijpen, omdat deze bonden dit willen doen om ook de jongere generatie bij die bonden te laten aansluiten, hetgeen dus beschouwd z<ju kunnen worden als trekmiddel voor die aansluiting bij de organisatie. De heer de Groot acht het evenwel best mogelijk, dat een op zichzelf staande kost ganger ondersteuning behoeft. Veronder stel eens, dat zulk een persoon geen ouders meer heeft en dus is aangewezen op de in woning bij vreemue menschen. Hij acht t>ct geen overbodige weelde in zulk een geval. De heer van der Voet komt op tegen net gezegde van den heer van der Laan, dat de bonden dit als lokmiddel beschouwen. Hij kan dit niet onderstreepen. In sommi ge gevallen is ondersteuning van kostgan gers noodzakelijk. De voorzitter zegt, dat dergelijke exces sen onder de oogen zouden kunnen worden gezien, doch opneming in deze steunrege ling acht hij niet gewenseht. Bij art. 7 wenscht de heer Spie.enburg de 48-urige arbeidsweek te veranderen tn de gebruikelijke volle arbeidsweek, om-lat de bloemistarbeiders ook langer werken dan 48 uren. De heer van der Voet zou liever zien, dat de bepaling van de collectieve arbeids contracten werd aangehouden. De voorzitter en weth. van der Laan be- toogen, dat de bepaling van het collectief arbeidscontract niet beiroort te worden op genomen, omdat dan niet is geregeld, wan neer eventueel dit contract zou zijn opge zegd en niet vernieuwd. Overeenkomstig het voorstel-Spierenburg wordt besloten. Bij art. 9 vraagt de heer de Groot, waar om aan menschen boven den (J0-jarigen leeftijd geen ondersteuning wordt gegeven. De voorzitter zegt, dat dit reglement bijna eensluidend is als het rijksreglement en dat hierin deze bepaling ook niet van toepassing is verklaard op die menschen. Bij het eventueel verleenen van rijkssubsi die zou dit een aanleiding zijn, om de subsidie te weigeren. Bij art. 13, handelende over bij wie <le uitvoering van dit reglement zal berusten, zegt de voorzitter, dat het deu raad vrij staat om dit over te laten aan B. en W. of aan een commissie. Het gaat evenwel niet aan hier vertegenwoordigers van een arbeidersorganisatie in te benoemen. De heer van der Voet zegt de uitvoering van deze regeling liever in handen van een commissie te zien. Deze commissie kan uit den Raad worden gekozen, hetgeen even wel niet belet om advies te vragen over be paalde aangelegenheden aan de organisa ties. Wethouder van der Laan vindt het idee van den heer van der Voet om een com missie de uitvoering te laten goed, doch dan enkel bestaande uit leden van den Raad, omdat de vertegenwoordigers van de orga nisaties niet kunnen en mogen beschikken over gemeente-gelden. Bovendien hebben deze personen ook de verantwoording van deze gelden niet op zioh te nemen. Zulk een oommissie verlicht tevens de werkzaamhe den van B. en W. De heer van Reisen wenscht de uitvoe ring liever over te laten aan B. en W., om dat dit college met deze aangelegenheden beter op de hoogte is en do gevallen be ter kan beoordeelen. Na eenige discussie wordt overgegaan lot stemming. Met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jansze, van Reisen en Nijssen, wordt be sloten de uitvoering over te laten aan een commissie uit den raad. Na nog enkele kleine discussies, wordt het ontwerp-steunregeling met algemeene stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie wordt aangenomen het voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen der beheersverordening voor het Waterlei dingbedrijf en de wijziging der afschrijvings percentages. Het waterleidingbedrijf. Vaststelling van het uieuwe reglement en tarief van het Waterleidingbedrijf. De heer van der Voet uit de wenschelijk- heid- om na te gaan of alle perceelen, die zijn aangesloten wel in de juiste klasse zijn aangeslagen. De voorzitter betoogt, dat er enkele uit zonderingsgevallen zijn, die inderdaad in een lagere klasse zijn aangeslagen door J4. en W., die daartoe reglementair bevoegd gen wordt dit voorstel voorts ongewijzigd aangenomen. Aan de orde kwam de begrooting voor het waterleidingbedrijf. De heer Spierenburg wenschte hierbij i te spreken over de salarissen, doch stelde dit uit tot bij de behandeling der begroo- ting voor de gemeente. De heer van der Voet wenschte wegens het verlies van het vorig jaar aan het be drijf een renteloos voorschot te verstrekken of geld te leenen tegen een laag rentetype. De voorzitter ontraadt dit ten sterkste Het bedrijf moet zijn eigen lasten dragen en dit is wensohelijk omdat er met dit be drijf hetzij vroeg of laat iets kan voorval len, dat dan deze gemeente door het ver strekken van een renteloos voorschot of het leenen van geld tegen een lager rentetype zijn eigen voordeel zou veranderen in* na deel. De heer Witteman zag gaarne van ge meentewege water gebracht bij de lig plaats voor woonschepen. Deze menschen zijn verstoken van drinkwater en moeten het halen 200 M. vanaf de ligplaats. I-s hier aan niets te doen. Bovendien moeten zij het gehaalde water nog te duur betalen z.i. De voorzitter zegt, dat de menschen het- water kunnen halen bij een der in de nabij heid wonende menschen. Hiervoor moet evenwel worden betaald. De gemeente be rekent hiervoor de laagste klasse van het drinkwatertarief en geniet hiervan zelf slechts de helft, omdat de andere helft wordt betaald aan den bewoner die het water met toestemming van de gemeente verstrekt voor zijn bemoeiingen en voor de ongemakken, die hij er voor ondervindt. De heer Witteman vindt het onredelijk, dat deze menschen het water moeten halen en nog duur moeten betalen op de koop toe. Is er geen kraan naar toe te bren gen. Wethouder van der Laan zegt, dat de gemeente reeds vold-oende heeft gedaan door de mogelijkheid open te stellen om die menschen van water te voorzien. Dat zij toevallig in een woonschip verblijven, aie dan hier en dan elders ligt, kunnen B. en W. niet helpen. Het laagste tarief wordt berekend, hetgeen niet te duur is. Hiervoor kan men zooveel water verbruiken als mon zelf wenscht. Wenscht men evenwel niet te betalen, dan moet men het water uit de vaart scheppen. De heer Witteman, de voorzitter en van der Laan discussieeren hierover nog eeni- gen tijd, waarna de begrooting van het wa terleidingbedrijf wordt aangenomen met aan baten en lasten een bedrag van 16.048.75. Gemeentebegrooting 1932. Overgegaan wordt tot de behandeling der gemeente-begrooting voor het dien-i- jaar 1932 en begonnen wordt met de alge meene beschouwingen. De heer van der Voet zegt zich te,zullen beperken tot het maken van enkele opnici- kingen. M. de V. Wij hebben bij de laatste wethouders verkiezing, dit eigenaaidige ver schijnsel gezien, dat de menschen van vier jaren geleden, door dik en dun den heer van Reisen als raadslid eisehten, zoo noodig met opoffering van het raadslidmaatschap van den heer van der Laan, diezelfde men schen nu kunnen die zelfde heer v. Reisen, na een 4-jarig wethouderschap niet meer ais wethouder accepteerén. Een van bei den is nu waarof de heer van Reisen is voor hen een tegenvaller geweest of ze hebben het vier jaar geleden wel geweten, dat de heer van Reisen niet den rechten man was, doch hebben hun gewoonte ge trouw hun plutocratische neigingen willen botvieren en hebben waarschijnlijk gerede neerd, al mist de heer van Reisen de capa citeiten als bestuurder, hij beschikt in elk geval over een vermogen. Of hebben mis schien andere motieven hun bewogen, den heer van Reisen niet als wethouder te her benoemen? Misschien invloeden van bui ten? Wie zal het zeggen. Bij de vraag van de commissie bij Hoofdst, II, of B. en W. de tijd niet gekomen 'ach ten, om de salarissen van het gemeente- personeel te verlagen, sta ik aan de zijde van B. en W., die de tijd nog niet gekomen acht. Het behoeft dan ook geen nader be toog, dat ik in dit geval de minderheid der Commissie vorm. Alhoewel niet te ontkennen valt, dat wij economisch zeer ernstige tijden beleven, zou ik, toch momenteel niet tot de verla ging van de salarissen mee willen werken, naar nog niet gebleken is, dat de salaris sen te hoog zijn, noch in verhouding tot de prestaties van het gemeente-personeeJ, noch in verhouding tot hun behoefte. Da;, de levensstandaard dermate gedaald is, dat dit een verlaging van de salarissen zou wet tigen, beaam ik niet. Betreffende het presentiegeld der raads leden, sia ik nog op hetzelfde standpunt als verdedigd in de vergadering van 17 Sept. j.l. Het is voor de betrokken •personen geen levenskwestie. In verband met Hoofdstuk III zou ik B. en W. willen vragen of zij de tijd niet geko- men achten paal en perk te stellen aan de hinder, hetwelk het publiek van sommige radiobezitters ondervind. In verband met Hoofdstuk VI kan het antwoord van B. en W., wat de Commis sie krijgt op haar vraag, betreffende wegen- onderhoud, mij maar matig bevredigen. Er worden bedragen genoemd van 100.000 en ƒ60.000, als kosten voor beton en termao- wegen. Maar over hoeveel M3. gaat dit uu? Hoeveel zou b.v. termac duurder zijn dan grindwegen? Wat zijn de kosten per M2. van grindwegen en terniacbedekking? Deze vraag staat ook in zeer nauw verband met volgno. 239 hoofdstuk IX, werkverschaffing- werkverruiming enz. Ik vermoed, dat de klacht vorig jaar door den heer Witteman geuit, betreffende <le gemeentelijke ophaaldienst van faecalión waarheid begint te worden en dezen dienst op een mislukking uitloopt, wat noch de schuld is van den ophaler, noch de schuld 1 van de materialen. Ik vind het jammer, dat particuliere ophalers vóór dat de gemeente met ophalen began, slechts noode bereid waren een put te ledigen, doch nu de ge meente een dienst heeft, is men er als <le zijn, omdat dit door de omstandigheden 7an de bewoners wordt gewettigd. Na het verstrekken van eenige inlichtm- kippen bij, de gemeentelijke dienst dwars te zitten. Strenge* toepassing van de dos- beirefefnde beaplingen in de Alg. Pol. vee ordening, op het laten staan van beerwa- gensen het ledigen der putten op verboden uren lijkt mij gewenseht. Ook lijkt mij het recht wat de particulieren moeten betalen te hoog. Het Onderwijs. M. de V. In verband met Hoofdstuk VIII, heb ik becijferd, dat -het onderwijs de ge meente jaarlijksch circa 20.000 kost. Of wij duur uit zijn kan ik zoo niet beoordecieu. De Protestanten hebben hier ter plaatse hun schoolvereeniging, doch de Katholieken hebben dat met. Wat meer democratie was wel gewenseht, want een dergelijke auto cratische beweging als wij nu waarnemen, zal zich op den duur wrekeu. Het lijkt on derhand wel of het onderwijs er is voor het onderwijzend personeel, in plaats van te genovergesteld. Op benoemingen, lesroos ters etc. heeft het gemeentebestuur in het minst geen zeggenschap. Het gemeen tebestuur heeft alleen maar te zor gen voor de gelden, behalve dan voor de salarissen van het onderwijzend personeel, doch- volgens het plan der commissie-Rui- gers wil men straks ook dat nog gedeeltelijk op de gemeente verhalen. Er is pas een prachtige school gebouwd, welke voldoet aan alle moderne eischen. Geen kosten zijn gespaard. Pas toen de schooi in gebruik genomen was, bleek deze in de naaste toe komst te klein. Velen werden uitgenoodigd de school te bezichtigen, behalve tie leden van den Raad, die hebben alleen maar te zorgen, dat de gelden er komen. Up de vraag üer Commissie of de parti culieren voldoende bijdragen voor het be- waarschoolonderwijs in verhouding tot de subsidie antwoorden B. en W., dat de bij dragen der gemeente evenredig met te hoog is. Maar hoe hoog is het bedrag, dat particulieren bijdragen totaal en per leer ing? Spr. zal zijn stem Diet eer bepalen, alvorens hij hierop antwoord heeft. Nog meer tegenwerpingen. Spr. blijft bezwaar maken tegen de sub sidie ad 500 voor het patronaatsgebouA Hij heeti sterk het vermoeden, dat, gezien de geheimzinnige wijze, waarop stiehtiugs- kosien en exploilaiie-rekeiung aan <len Raad bekend gemaakt moest worden, het geen niet eens m openbare vergadering kon, er niet deze beweging iets niet in orde is. Wanneer deze post gehandhaaft blijft, is spr. besloten en hij rexent op de steun van evenlueelc collega s-stemmérs, bij Ged. Sta ten in beroep te gaan. •Spr. blijft van rueening, dat een even- lueele nieuwbouw door „Herman Boer- haave'' niet alleen een werkverruiming in zou houden, doch dat dit voor dat instituut zooveel voordeel af zou werpen, dat de ex ploitatie van de bestaande bouw verlicht werd. Spr. heeft als minderheid der Commis- s-ie voorgesteld J 50 te voteeren voor de Geitenfokvereeniging. Spr. memoreert, dat, tot driemaal toe een handigheid met deze instelling gebruikt is. De heer Spierenburg moet bekennen, Jat het hem als nieuw raadslid hard tegenviel te moeten conatateeren, dat er een tekort van ruim 9000 moet worden gedekt. Dit viel spr. te meer op, daar hij indertijd gehooid had, dat de nieuwe wel, die finan- cieele voihouding tusschen rijk en gemeen ten regelt, door zekere omstandigheden voor Voorhout zoo gunstig was, dat ten op zichte van de oude belastingheffing voor de begruoting 1931 een voordeel van onge veer J 10.000 ontstond. Feu kortelings ter bevoegder plaatse door mij ingesteld onder zoek wee» niet alleen uit, dat dit gerucüt waarheid bevatte, doch dat dit voordcel voor bedoelden dienst zelfs op* 12.900 ge schat was en dat, terwijl de gemeentefonds- bela-sling ten opzichte vau de oude heffing nog een voordcel van 9.500 opleverde vooi de Voorhoutsche belastingbetalers. Dal voordeel van 13.000 boven de oude heffing nu, kan ik niet rijmen met het tekort van 9000 op deze begrooting en kan er nok geen andere verklaiing voor vinden, d.in dat de gemeente boven haar stand heeft geleefd, en dat de lasten die de laatste ja ren op de gemeente zijn gelegd niet in over eenstemming waren met haar draagkracht en tot belastingverhooging moesten leiden. Spi'. weet heel goed, dat deze redenee ring geen verandering in den toestand kau brengen en dat we eenmaal voor hooge las ten zitten, doch spr. meende hierop te moe ten wijzen, opdat hel wellicht een aanspo ring kan zijn om alle uitgaven waartoe de gemeente niet strikt verplicht is, achter wege 'te laten en te trachten de verplichte uitgaven op een zoo laag mogelijk peil te houden. (Wordt vervolgd). De schoenhandelaar: Welk nummer hebt uï Dame: Mijn nummer is eigenlijk 35, maar 36 zit mij toch wel iets beter. Schocnhandelaar: Laten we beginnen met 37 te passen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11