BUITENLAND NED OOST-INDIE MAANDAG 19 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Zaterdag is, zooals wij reeds meldden, het dak ingestort van het huis, hoek Korevaarstraat—Le vendaal te Leiden, waar bij de heer v. d. R. door het vallende gesteente ernstig werd gewond. Een foto der verwoes ting. Op den grond de in puin gevallen dakpan- DU1TSCHLAND DE HITLERIANEN TE BRUNSWIJK. Ernstige botsingen met communisten. De nationaal-socialisten zetten, in weer wil van den a/floop der Rijksdagdebatten, hun kamp tegen het kabinet-Brüning met onverminderde kracht voort. Evenals in Bad Harzburg hebben zij ook thans weer in den staat Brunswijk, waar zij almaohtig zijn, gemanifesteerd. Op een veld in de na bijheid der hoofdstad Brunswijk paradeer den gisteren ongeveer 75.000 nationaal-so cialisten, die met 38 extra-treinen en 5000 vrachtauto's aldaar waren aangekomen, voor Hitier. Evenals te Bad Harzburg betoogde Hit- Ier opnieuw, dat er slechts korten tijd zal verloopen, alvorens hij de macht in handen krijgt. Daarop formeerden de troepen zich en defileerden voor Hitier en de andere par tijleiders in rijen van acht, vervolgens mar cheerden de bruinhemden door de stad in een stoet, welks voorbijtrekken bijna zes uur duurde. Aan de manifestatie namen oa. de hertog van Coburg en prins August "Wilhelm van Pruisen deel. Beeds Zaterdagavond kwam het te Brunswijk tot ernstge on eregeldheden. De communisten hadden op verschillende plaatsen in de straten van Brunswijk bar- riacdes opgeworpen en ten eindegemakke lijker te kunnen opereeren, hadden zij de lantaarns uitgedraaid. Bij botsingen tus- schen de nationaal-socialisten en commu nisten werden dozijnen personen gewond, o.w. kolonel Hoffmann, oud-commandant van de vesting Ingolstadt, die zware kwet suren opliep. Ook in den loop van Zondag is het te Brunswijk tot ernstige ongere geldheden gekomen. Een Maandagochtend blad spreekt zelfs van 61 gewonden en verscheiden dooden, doch een bevestiging van dit bericht, dat waarschijnlijk overdre ven is, was te Berlijn nog niet te verkrij gen. Van andere zijde wordt gemeld, dat 15 personen werden gewond en een man gedood. BRüNING MET VERLOF. De Duitsche rijkskanselier dr. Brüning zal heden (Maandag) voor ongeveer een week met verlof gaan. Hij zal bij de ont vangst van den Italiaansohen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, weer te Ber lijn terug zijn. FRANKRIJK POLITIEKE VECHTPARTIJ TE RIJSSEL. Zaterdagavond is het te Rijssel tot ern stige botsingen gekomen tusschen com munisten en socialisten. Verschillende groepen socialisten waren belast met de bewaking van verkiezingsplaten, welke in verband met de a.s. verkiezingen in alle declen der stad zijn aangeplakt. Zij werden plotseling door communisten overvallen. De socialistische burgemeester van Rijs sel, Salengro, die bemiddelend wilde optre den, werd eveneens aangevallen en ern stig gewond. Een anderen socialist werd een oog uitgeslagen, terwijl een derde met ernstige beenwonden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie i6 er ten slotte in geslaagd de orde te herstel len. SPANJE ANTI-CLERICAAL SPANJE. Een waardig manifest der Jesuieten. „El Mati" publiceert den tekst van een omvangrijk manifest, dat de provincialen der Spaansche Jesuieten aan de cortes ge richt hebben, nadat het besluit, om de orde uit Spanje te bannen, gevallen was. In dit manifest wordt er allereerst op gewezen, dat de sociëteit van Jezus van de eerste dagen der republiek af de richt lijnen van den H. Stoel en het voorbeeld der Spaansche prelaten heeft gevolgd, haar aanhankelijkheid aan het nieuwe regime heeft betuigd en besloten heeft, haar Foto Slegtenhorst godsdienstig, cultureel en maatschappelijk werk voort te zetten voor het welzijn, den vrede en de welvaart van het Spaansche volk. Vervolgens geven de provincialen met al den eerbied, dien het gezag verdient, maar tevens overtuigd van hun recht, uiting aan hun diepe leedwezen over de vij andige campagne, die tegen de orde wordt gevoerd. Wij zijn Spanjaarden, zoo vervolgt het manifest, die ons vaderland liefhebben, en daarom hebben wij dezelfde rechten als alle andere staatsburgerswij zijn leden van algemeen geziene families, die steeds haar rechten hebben verdedigdwij zijn Jesuieten ten slotte en als zoodanig be- hooren wij tot een orde, die over geheel de wereld is verspreid, maar tooh heel in het bijzonder is verbonden met Spanje, wijl haar Stichter een Spanjaard was. Spanjaarden waren ook alle eerste groote mannen der orde en Spaansch ten slotte voor een groot deel haar gesohiede- nis, die zoo innig met de geschiedenis vau het Iberisch schiereiland en met zijn vroe gere koloniën sinds vier eeuwen verbon den is. De huizen, die wij bezitten en de insti tuten, die wij gestioht hebben, zoo heet het verder in dit manifest, danken hun ont staan deels aan onze eigen spaarzaamheid, aan erfenisen en giften van onze familie- ledën en deels aan de edelmoedigheid van particulieren en vereenigingén, die ons een gedeelte van hun vermogen hebben afge staan. Deze stichters hebben er recht op, dat hun giften worden aangewend tot het doel, waarvoor zij ze bestemden, en dat hun wil wordt geëerbiedigd. Indien men van oordeel is, dat wij op boosaardige wijze de vergrijpen, waarvan men ons beschuldigt, verbergen, hetgeen inderdaad een geraffineerde booraardigheid zou veronderstellen in duizenden personen, laat men ons dan voor het gerecht dagen en daar onze schuld bewijzen. Er zal thans toch wel geen gezag meer in een geciviliseerd land te vinden zijn, dat zich democratisch wenscht te noemen en tevens de meest elementaire rechten van den mensch schendt, zooals ten tijde der absolute monarchie Karei III dit deed, die „om motieven, die hij in zijn hart wenschte te bewaren" vier a vijfduizend Jesuieten uit Spanje verdreef. Het. manifest besluit met den eisoh, dat men de orde recht zal laten wedervaren, doch tevens met de verklaring, dat alle zonen der orde, indien hun werkelijk het leven in Spanje onmogelijk gemaakt wordt, dit onrecht vergeven zullen en, God bid dend voor hun vervolgers, zullen heengaan naar ander landen, met 'n onverwoestba re liefde jegens Spanje in him hart. Het manifest is inderteekend door de provincialen van Andalusië. Arragon, Cas- tilië. Leon en Toledo. Relletjes te Barcelona. Voor den Jaime de Bourbon werd in de kathedraal te Barcelona een plechtige Re- quiemdienst gehouden. De plechtigheid was georganiseerd door de „traditionalistische" jeugdvereeniging en had het karakter van een katholieke demonstratie. Een groote menigte woonde den dienst bij. Toon de plechtigheid afgeloopen Was, ontstond er buiten een botsing tussohen een groep geloovigen, die uit de kathedraal kwamen en eenige jonge republikeinen, die zich in de buurt opgesteld hadden. Er werd een schot gelost, waardoor een republikein doodelijk werd getroffen. De z.g. „stormwacht" moest ingrijpen om aan de gevechten een einde te maken; verscheiden personen werden gearres teerd. De religieuzen mogen het land niet uit Na de aanneming van de grondwetarti kelen die de verhouding van den staat tot de religeuze congregaties regelen, hebben talrijke leden van religieuze orden maat- regelen genomen om het land te verlaten. De regeering heeft echter bepaald dat het religieuze onderwijs tot de inwerking treding der nieuwe wetgeving moet worden voortgezet, daar anders de eigendommen der orden geconfisceerd zullen worden. Niettemin trachtte* gisteren een aan tal priesters uit Burgos met eenige auto bussen nabij Hendaye over de Fransche grens te komen. Zij werden echter door de Spaansche grenswacht bij Orun aangehou den en teruggezonden. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. Stappen op grond van het Kellogg-pact. Zaterdag heeft de Volkenbondsraad te Genève een geheime zitting gehouden, waaraan China en Japan niet hebben deelgenomen. In deze zitting is besloten, dat de 12 raadsm ogendheden, met uitzon dering van China en Japan, benevens de Amerikaansche regeering, in hun kwaliteat van onderteekenaans van het Kelloggpact dus niet als leden van den Volkenbond stappen zullen doen bij de regeeringen te Tokio en Nanking. Beide regeeringen wil men opmerkzaam maken op artikel 2 van het Kelloggpact, dat vreedzame regeling van conflicten eischt. De situatie is ingewikkeld, aangezien de vertegenwoordiger van de V. S. alleen op grond van het Kelloggpact gemachtigd is tot onderhandelingen. Met het oog op den huidigen toestand heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaJten Grandi zijn reis naar Rome voorloopig opgegeven. Maandagmorgen zou opnieuw een zitting van den raad plaats vinden zonder China en Japan. De burgeroorlog in Noord-Mandsjoerije begonnen. Volgens Russische berichten uit Ghina is in verband met den burgeroorlog tus schen de Kinnregeering en de Tsitsikar- regeering de president van Tsitsikar-re- geering generaal Wangsoelin, die zach te Peking ophoudt, uit zijn functie getreden, terwijl hij tot zijn opvolger generaal Maat- suschen heeft benoemd. Deze Laatste heeft in opdracht van de Tsitsikar-regeering ver klaard, dat hij de macht niet afstaan tan aan de Kirin-rcgeering en dat hij alle maat regelen zal nemen om zich tegen de Kinn regeering te verzetten. De leider der regee- ringe troepen van de Kirin-rcgeering, gene raal Tschan, heeft bevel gegeven de ope ratie-s tegen de Tsitsikarregeering te begin nen. Daarmede heeft de burgeroorlog zijn intrede gedaan in Noord-Mandsjoerije. Daar men verwacht, dat het tooneel van den strijd langs de Oosterspoorweg liggen zal, gelooft men, dat de buitenlandsche diplo maten zullen pogen dezen spoorweg vrij te houden. Deze laatste gebeurtenissen in het Vei re Oosten veroorzaken te Moskou groote be zorgdheid. AMERIKA BRAZILIË IN BETALINGS MOEILIJKHEDEN. Opschorting rentebetaling buitenlandsche schulden. De consul-generaal van Brazilië te New York deelt mede, dat Brazilië genoodzaakt is de rentebetaling op de buitenlandsche schulden op te schorten. Er zullen 3-jarige uitgestelde 5 pet. scrips worden uitgegeven, aangezien het thans onmogelijk is vreemde gelden op te nemen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. GEEN SPOOR ONTDEKT VAN DE „Y0NAN MARU" Vermoedelijk 40 man verdronken. Het stoomschip „President Jefferson", waarop zich o.m. kolonel Lindbergh en zijn eohtgenoote als passagiers bevinden, heeft noodseinen opgevangen van een Japansoh schip, vermoedelijk de „Yonan Maru", die zich, zooals gemeld, met veer tig opvarenden in zinkenden toestand zou bevinden. De „President Jefferson" spoedde zich naar de plek, waar men vermoedde het Japansche schip te zul len vinden. Er werd echter geen spoor van ontdekt. Er staat een ruwe zee en het zicht is slecht. FRANSCHE SCHOENER GEZONKEN. Vijf man verdronken. Aan de Zuid Fransche kust, in de buurt van Montpellier is, Zaterdag een reddings boot op het strand gespoeld, waarin drie volkomen uitgeputte leden der bemanning van een Fransche Schoener werden aange troffen Zij verklaarden dat de Schoener Donder dag ter hoogte van Faraman is gezonken en dat de overige vijf leden der bemanning met reddingsgordels om, in zee waren ge sprongen. Aangezien men tot nu toe niets van hen gehoord heeft, vreest men dat zij den dood in de gol-ven hebben gevonden. Doodelijk ongeval met vrachtauto. Zaterdagmorgen kwam een auto met 27 nationaal-socialisten, die op weg naar Brunswijk waren, te Goerlitz met zóóveel vaart aangereden, dat de wagen bij het ne men van een bocht omsloeg. De eigenaar van de vrachtauto, die tevens chauffeerde, werd op slag gedood terwijl vier inzitten den zwaar gewond werden en de anderen lichte verwondingen opliepen. Storm boven de Adriatrsche Zee. Sedert verscheidene, dagen heerscht bo ven de Adriatische Zee een hevige storm. Tot dusverre zijn 7 visschersechepen ge zonken en 23 personen omgekomen. De te hulp uitgezonden schepen mochten er niet j in slagen schipbreukelingen te redden. In Kroatië, Bosnië en Zuid-Servie, is een weersverandering ingetreden, die sneeuw val met zich mede bracht. In Bosnië ligt de sneeuw op vele plaatse-n een halve meter hoog. Ook in Agram heeft het gesneeuwd. Het regelmatige spoorwegverkeer tussChen Agram en Triest moest worden stopgezet. HET RAADSEL MATUSCHKA. Matuschka bekent. Naar de „Polizeikorr." meedeelt, heeft Matuschka Vrijdagavond en Zaterdag morgen vroeg, na een diepgaand ver hoor, erkent de treinaanslagen bij Anz- baoh evenals die 'bij Jüter'bog en Bia Torbagy te hebben gepleegd en wel al leen. Zijn vroegere mededeelingen over een z.g. aanstichter, genaamd Bergmann, heeft hij geheel herroepen. Verder heeft hij verklaard, dat hij voor de naaste toekomst nog verschil lende groote aanslagen had voorbereid en wel op de lijn AmsterdamParijs Marseille en bij Venti-miglia (Italiaarf- sche grens). In politiekringen is men overtuigd dat niet valt te twijfelen aan de verklarin gen van Matuschka. Over het motief van zijn daden uit hij onbegrijpelijke verkla ringen. Meer licht over Matuschka. De politie te Boedapest heeft vastge steld, dat Matuschka na de revolutie van 1918 een roover&bende heeft gevormd waarmede hij talrijke rooftochten heeft uitgevoerd. Destijds is een proces tegen hem be gonnen, dat echter niet ten einde ge voerd is. Tijdens de communistische radendicta tuur was Matuschka soldaat in het roo- de leger. In 1926 moet hij lid van een nieuwen communistischen geheimen bond zijn ge weest. In 1928 wilde hij in zijn vaderstad. Csantaver in Joego Slavië, een bomaan slag uitvoeren, die echter niet gelukt is-. Matuschka maakt bij zijn verhoor den indruk, van niet normaal te zijn. Hij spreekt veel van de stichting van een nieuwe wereldpartij, waarbij hij allerlei verwarde denkbeelden dooreenhaalt. DE SPRONG UIT DEN SNELTREIN. Internationale inbreker gearresteerd? Tusschen Korsoer en Slagelse (Dene marken) is Vrijdagavond een Duitscher uit den sneltrein gesprongen. Hij werd later gevat en bleek te zijn een zekere Heinrich Jaco-b Schmier uit Saarbrücken, die het laatst te Berlijn woonde. Bij fouilleering vond men op hem sie raden die eergisteren te Kolding waren gestolen. Men neemt aan met een inter nationalen inbreker te doen te hebben. Zelfmoord met een blij einde. Mme. Boudier, die een wapenwinkeltje op de Boulevard Saint-Martin te Parijs beheert, is een oud-achtig, maar pienter dametje! Toen Donderdag een jóng meis je - bij 'haar .binnensnelde met de woor den: „Ik moet een revolver hebben. Maar gauw wat, en laadt u haar maar meteen", begreep ze met haar kijk op de menschen dat de zaak niet zuiver was en dat het meisje de aanstaande heldin was van een „crime passionel"! Ze was te beschieden om haar klant te vragen, waarvoor deze het wapen noodig had, doch laadde dit voor alle zekerheid met losse patronen. Helène Plet, een 21-jarige typiste, die aan hevige liefdessmarten leed, begaf ■ich, gelijk men te Parijs in zulke ge vallen doet, naar het Bois de Boulogne en „schoot zich dood". Dat wil zeggen: ze schoot vier patronen af en viel toen van de schrik flauw. Zoo vond de po litie haar, en de geneeskundige dienst bracht haar bij. „Hè, ik dacht dat ik dood was", zeide zij toen ze ontwaakte. Mme. Boudier lachte fijntjes toen ze achteraf het geval vernam. Bakker vermoord om vier mark. Gisternacht is een bakker te Thurland voor zijn huis doodgeslagen. Vastgesteld 's dat- de man door een onbekende uit den slaa.p is gewekt, omdat zijn buurman hulp noodig'zou hebben bij het kalven van een koe. De dader(s) is (zijn) vervolgens het huis binnengedrongen, waar de winkellade werd opengebroken. De buit bedraagt vier mark. Tot Commissaris der Koningin in de Provincie Drente is benoemd, Mr. Dr. R. H. BARON VOS v. STEENWIJK Brievenbesteller overvallen en neergeschoten. Een brievenbesteller, die in het 15de stadsdistrict te Weenen aangeteekende brieven moest bezorgen, werd, toen hij het kantoor verliet, door twee jonge mannen aaangevallen, waarvan er één verscheidene schoten uit een revolver op hem loste, waardoor de brievenbesteller getroffen werd, zoodat hij neerzonk. De daders namen de vlucht, doch wer den door burgers en politie nagezet. Een hunner werd gegrepen. De tweede joeg zich, toen hij gearres teerd zou worden, een kogel door het hoofd en werd levensgevaarlijk gewond. De cholera-epidemie in Irak. Uit Bassorah (Irak) wordt gemeld: Dank zij de lage temperatuur, welke thans hier heerscht, is de cholera-epi demie ten einde. Van de 1960 personen, die in het ge heel door de ziekte zijn aangetast, zijn er 1230 overleden, waarvan ongeveer de helft te Bassorah. De regeering van Perzië neemt buiten gewone voorzorgen, teneinde een ver breiding van de ziekte over de grens in de landstreek S'hattal Arab te verhinde ren en heeft bevel gegeven, dat alle in woners, zoowel in de steden als in de dorpen, ingeënt moeten worden. Kolen-diefstallen. De diefstallen van kolen aan de mij nen, zoo wordt uit Essen gemeld, nemen den laatsten tijd een buitengewoon groo- ten omvang aan. Dezer dagen waren bij de mijn „Hansa" te Huckarde des mid- dernachts niet minder dan 100 personen bezig, kolen weg te sjouwen. Een agent, die dit bemerkte, werd met steenen en flesschen gekogeld en kon tegen de overmacht niets uitrichten. Hij slaagde er echter in, een overvalcom- mando te waarschuwen, doch toen dit ter plaatse kwam, was de bende ver dwenen. VEREENVOUDIGDE RECHTSPRAAK. Voor Europeanen, Aneta seint uit Soerabaja. Het „Soer. Hbld:" verneemt, dat het dep. van Justi tie bij de reegeering een voorstel indiende tot belangrijke vereenvoudiging van de rechtspraak voor Europeanen, in dien zin, dat met handharing van het Landgerecht voor overtredingen, voortaan verschillende eenvoudige misdrijven door slechts een rechter zullen worden berecht, waardoor het kostbaar drie-rechtersapparaat alleen voor belangrijke misdrijven in werking komt. DE AFGETREDEN GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.- INDIE, Jhr. de Graeff, is Zaterdag in het paleis Huis ten Bosch, te Den Haag, door H.M. de Koningin ontvangen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8