SPORT SPEL R.K.S.V. „LEIDEN" MAANDAG 19 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BlA/0E65EL Feestelijke herdenking van het tien-jarig bestaan. Het tweede lustrum van de R. K. S. V. „Leiden" is gisteren met een éclatanten feestdag gevierd. Zaterdag vermeldden wij reeds in de krant de verschijning van een feestgids, dat de vorm van een gedenkboek kreeg, en waarin vooraanstaande mensohen uit die kringen hun stem lieten hooren en te vens het feestprogramma, dat gisteren zou worden afgewerkt. Op prachtige wijze is gisteren dit feest programma ingezet met een H. Mis om 9 uur door den nieuwen geestelijk adviseur in de St. Lodewijkskerk opgedragen. Alle leden van Leiden hadden vooraan in de kerk plaats genomen en vier van hen dienden bij het H. Misoffer. Ook de be sturen der overige Leidsche B. K. Sport- vereenigingen, sportcommissie, en eerele den waren hierbij tegenwoordig en allen naderden onder de H. Mis ter H. Tafel. De geestelijk adviseur, kapelaan H. Bangert, hield na het evangelie een tref fende toespraak tot leden en bestuur der jubileerende vereeniging, waarin hij wees op de gevaren der sport in het algemeen en hoe zij leden van een B. K. Sportver- eendging moesten zijn. Vriendschap, zelf beheer sching, versterving, met de vorming van het lichaam ook de vorming der ziel. Het. waren welgemeende woorden, die diep troffen, vragend van de leden, kerels te zijn, moedige kerels, geen lafaards. Ke rels, die zich zelf durfden geven en durfden offeren voor zich zelf en voor anderen. Ha de H. Mis en de H. Communie deed kapelaan Bangert een luide dankzegging. Het feestelijk ontbijt. C uur vereenigden bestuur, leden en eereleden, afgevaardigden van andere R. K. Sport ver eenigingen en enkele ge- noodigden zich aan een maaltijd in „Con cordia" waar „Leiden" den ganschen dag het feest zou vieren. Ook de geestelijk adviseur zat aan dezen maaltijd aan, die muzikaal werd opgeluis terd door een strijkje, bestaande uit de heeren de Kier en de heer Raaphorst. Op het tooneel stond een schat van bloemen door verschillende vereenigingen en corporatjes geschonken. Er waren bloe men van O. V. V., Klimop, van de B. K. Sportpronagandaclub. van Rood-Wit. de Bataven, Excelsior, D. O. S. en andere, zelfs anonieme geschenken. Tijdens dezen maaltijd werd het ~^nst het woord gevoerd door den voorzitter der lustrumcommissie, den heer Jac. Janson, wien vet verheugde de eerste te zijn om bestuur en leden van Leiden te mogen com_ .menteeren. Spr. ging' na wat er in die 10 jaren was tot stand gebracht en bracht hulde aan den oprichter, aan de pioniers, aan allen, die aan „Leiden" hun krachten hadden gegeven en aan het hui dige be ur met zijn voorzitter, den heer H. van Haasteren. Het geschenk dat wij geven, aldus spr. is een belofte. De belofte dat wij, leden, van nu af aan altijd zullen komen op iede- ren wedstrijd, dat wij altijd trouw onze co' zullen betalen en dat wij altijd zullen zorgen, dat er een goede clubgeest zal zijn in onze vereeniging. Die belofte zal zijn, dat wij de nieuwe competitie zullen inzetten met een onbe grensd enthousiasme om deze zoo goed mo gelijk te beëindigen. Hierna sprak de voorzitter, de heer H. van Haasteren, die allen welkom heette en de feestcommissie dank bracht voor haar moeite en zorgen. De geestelijk adviseur wenschte in een kort woord hij had reeds tweemaal ge sproken des morgens zijn gelukwen- schen aan bestuur en leden, waaraan hij nogmaals een krachtige opwekking toe voegde. De voorzitter der R. K. Sportcommissie, de heer H. Tobé, herdacht de pioniers, vooral Rector J. C. C. Groot en de heer Peeters en sprak de hoop uit, dat na dit tweede lustrum het spelpeil hooger zou opbloeien, opdat „Leiden" favori*»* zou worden. Vervolgens spraken nog, de heer G. van Baal, namens den voorzitter der sportpro pagandaclub, die wegens het jubilé zijner vereeniging niet aanwezig kon zijn., de heër A. Bérgers namens de R. K. Schiet- vereeniging „Excelsior", Mej. B. Sluis na mens „Klimop", de heer P. Verhoef na mens „Rood-Wit", de heer P. van Daim, namens „De Bataven", de heer Casteleijn namens „Jeanne d'Arc" en de heer Her- reur namens „U. R. L. O.". Meerdere schriftelijke ingekomen geluk- wenschen, in brief of telegram waren er. Telegram van den Bisschop. Allereerst een telegram van Z. H. Exc. Mgr. Aegenent, dat een geluk- wensoh inhield aan de B. K. S. V. „Leiden" en waarin aan bestuur en leden de bis schoppelijke zegen werd verleend. Vervol gens van de weleerw. heeren kapelaan R. M. A. Nieveen van Dijkum, W. Hessing, van den oud-secretaris, den heer W. van Hoorn, van den heer G. Kruyijver, secreta ris van den D. H. V. B., van den heer D. Haverkorn en van de vereenigingen Spar taan, (Rotterdam). T. Y. B. B. (Haarlem) en P- F. C. (Poeldijk). Later op den dag werden nog meerdere schriftelijk gelukwenschen ontvangen. Met vroolijk gesprek en in aangename stemming verliep deze feestmaaltijd. Des middags om half drie was er weder om in Concordia gelegenheid het bestuur te complimenteeren. Een stroom van bezoekers kwam gedu rende twee uur naar „Concordia" om het jubileerende bestuur geluk te wenschen. Oa. kwamen hun gelukwenschen aanbie den de zeereerw. heeren Pastoor Th. Beu kers en Pastoor J. Vijverberg, de weleerw. Paters J. Jorna en P. Frigge en de weleerw heeren L. Gudde, H. v. d. Ven, B. Dorbeck en de oud-geestelijk adviseur rector J. J. C. Groot. Voorts kwamen hun gelukwenschen aan bieden afgevaardigden van D. O. S. (Roe- lofarendsveen), De Bataven, Jeanne d'Arc, 9had gezonden, De Bataven, Jeanne d'Arc, de Sportpropagandaclub, Rood-Wit, de K. M. J. V. St. Peter Kanis, U. R. L. O., O. V. V., de heer A. H. Schrama namens het Leidsch Districtbestuur, de heeren Th. Wilmer en Th. Bergers, terwijl het jongste dochtertje van den voorzitter, den heer Van Haasteren een bouquet bloemen aan- bopd. Alle leden der jubileerende vereeniging en nog vele anderen kwamen voorts het bestuur complimenteeren. Na de receptie weid om vijf uur door het bestuur op de bovenzaal van Concor dia een intiem diner aangeboden, waaraan behalve het bestuur met hun dames aan zaten de geestelijk adviseur en oud-gees telijk adviseur, resp. de weleerw. heeren H. Bangert en Rector J. C. C. Groot en eenige genoodigden. Het spreekt vanzelf dat er aan dezen maaltijd, die in de prettigste stemming verliep, heel wat vriendelijke woorden wer den TIENJARIG BESTAND. Bij het tienjarig bestaan der R. K. S. V. „Leiden" denkt de dichter aan de tienjarige samen werking tusscben „Leiden" en de sportredactie van ons blad. Als ik in de krant het woord neem Voel 'k mij zei ven streng verplicht, Dat ook ik, o Leidenaren, Tot U een gelukwensch richt. Leiden, gij viert dezer dagen Uw tienjarige bestand, Tien jaar goede vriendschap tusschen Leiden en de Leidsche krant. Tien jaar heeft de krant en Leiden Altijd trouw zijn best gedaan Tien jaar hebben wij te samen Op de voetbalbres gestaan. Tien jaar hebben wij gestreden Elk van ons op zijn terrein Als wij blijven samenspelen Moet de uitslag gunstig zijn. En 'k zeg toch, al luidt het spreek woord: Doe steeds wel en zie niet om, Wij verdedigden tien jaren Lang uw Leidsche heiligdom. Ied're aanval, alle schoten Hebben wij steeds trouw geweerd, Om de Roomsohe Sport te houden Ongerept en ongedeerd. Aanval deden wij op aanval Op de Leidsche lezerskring, Omdat ons het Roomsohe streven Boven het neutrale ging. En nu gij op dezen feestdag U eens eventjes bezint, En een nieuwen weg afbakent Voordat gij weer herbegint, Zeg ik U, laat deze feestdag, Niet alleen zijn pret en jool, Deze dag zij als een strafschop, Op het hart der Roomschen Goal! TROUBADOUR. Het jubileerend bestuur der jubileerende R.K.S.V. „LEIDEN" (Foto Slegtenhoret) Het avondfeest. Om acht uur had tenslotte het avond feest plaats waarvoor de belangstelling zeer groot was. De mooie gerestaureerde zaal van „Con cordia" was geheel gevuld toen de voor zitter der feestcommissie, de heer J. Jan son alle aanwezigen welkom heette. Deze zeide dat de groote belangstelling een be wijs was van de sympathie, die er voor „Leiden" bestond, omdat het de jongens in staat stelde in R. K. verband te kun nen spelen. Spr. hoopte dat die sympathie door dezen avond vergroot zou worden en zou worden omgezet in de daadwerkelijke sympathie van donatrices en donateurs en wenschte tenslotte allen een prettiigen avond. Hierna sprak de voorzitter van „Leiden" de heer Van Haasteren. Als voorzitter van de R. K. S. V. „Lei den" gevoel ik mij verplicht de Lustrum- commissie, mede namens u allen, te be danken. Voor het werk dat zij gepresteerd heeft zijn wij haar grooten dank verschul digd. Het is den meesten niet bekend, hoeveel dagen van werken er aan verbon den zijn geweest, om zoo'n feestdag te doen slagen. Daarom breng ik haar dank namens ons allen en spreek de hoop uit dat dit lustrum vele vruchten voort zal brengen. Vooral vraag ik de medewerking van de ouders. Stuurt tooh uw kinderen naar een R. K. vereeniging, gij helpt ons het jeugd werk bevorderen. Met November zullen wij betreden ons nieuwe sportterrein, dat groo- tendeels door het harde werken van Sport- oommissie en Sportpropagandaclub zoover is gekomen. Al degenen, die ons hierbij hebben geholpen kunnen wij daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Laten wij nu allen medewerken opdat het ideaal een R. K. Sportpark verwezenlijkt moge worden. Da.t kan en dat zal ook verwezenlijkt worden, als alle R. K. Sportvereenigingen meer samenwerken dan dikwijls tot nog toe het geval was. Geen onderlinge critiek, geen rivaliteit, geen concurrentie, met het doel alleen de eene vereeniging boven de andere te doen uitblinken. Dat is niet het doel van een R. K. Vereeniging, zooals de gees telijk adviseur vanmorgen zoo duidelijk heeft gezegd. Heb waardeering voor uw R. K. vereenigingen en haar bestuur. Als wij langs onze lijnen onze Roomsche voet balsupporters zullen krijgen, dan zal het enthousiasme van onze spelers geprikkeld worden en dan zal het ook voor onze Roomsohe voetballers, spelend in neutrale vereenigingen, geen beletsel meer zijn om in Roomsoh verband te gaan spelen. Daar om R. K. voetballers geeft u op bij de katholieke vereeniging, waarin u thuis hoort. Oud-leden en donateurs, gij die hard voor onze vereeniging hebt gewerkt, keert terug als donateur of lid, gij kent den zwa- ren strijd van een R. K. Voetbalvereni ging. Geeft u op bij het bestuur als lid of donateur, opdat Leiden in stijgend suc ces voor de R. K. Sport haar derde lus trum tegemoet moge gaan. Hierna kwam de clou van den avond en wel het optreden van het Haarlemsch Klein Cabaret-gezelschap, dat met aardi ge liedjes en leuke voordrachten daverend succes oogstte. Dit gezelschap bestaande uit twee da mes en vier heeren, die vooral allen be schikten over goede stemmen, zongen te samen in keurige samenzang of alleen de cabaretliedjes van het bekende genre, die zeer in den smaak vielen. Voor de pauze hiold de geestelijk advi seur kap. H. Bangert een pakkende en gloedvolle rede. Deze zeide te willen wij zen op de groote mogelijkheden, die voor de R. K. Sport in de toekomst verborgen liggen. Te veel Katholieken zijn er nog, die te genover vele zaken, die zoo goed zouden kunnen werken, opzien als tegen een berg. Dit is een tijd, waarin de mensohen warm en enthousiast moeten worden gemaakt voor idealen en spr. wil dan wijzen op de idealen, die voor de R. K. Sport nog te bereiken staan, als wij de handen uit de mouwen steken en onze krachten gebrui ken. Het gaat den goeden kant uit nu men reeds jaloersoh op ons wordt van andere zijde, daar het voorkomt, dnt er 25000 sup porters langs onze lijnen staan. Ze kijken naar ons en hetgeen wij bereiken. Is het onmogelijk alle R. K. Sporters in onze organisatie? Spr. wijst dan op de plicht der ouders en de gevaren der neutrale organisatie, de gevaren der sport en vraagt wederom waarom zulk een Roomsohe organisatie onmogelijk zou zijn en waarom alle R. K. Sporters geen lid zouden kunnen zijn van de Mariacongregatie. Met een drietal pakkende voorbeelden werkt spr. deze gedachte verder uit om ten slotte te besluiten dat wij hooger op moe ten en dat van dit alles niets onmogelijk is. Na de pauze trad wederom het Haar lemsch Klein Cabaretgezelschap voor hot voetlicht met een serie aardige liedjes, gezellige praatjes, die wederom zeer in den smaak adelen. Nadat het programma was afgewerkt werd een groot aantal prijzen verloot, waarna een bal onder leiding van den heer E. Oastelein dezen prachtig geslaagden feestdag besloot. Het bestuur en de feestcommissie van „Leiden" kan met voldoening op dezen dag terugzien en wij spreken den wensch uit, dat dit tweede lustrum voor „Leiden" rijke vruchten moge dragen. VOETBAL verl. v.t. pnt. Leonidas 4 3 1 21—8 6 T. Y. B. B. 4 3 1 11—6 6 D. H. L. 4 2 1 1 6—7 5 G. D. A. 5 2 1 2 8—7 5 Spartaan 5 1 3 1 44 5 H. B. C. 3 2 1 7—5 4 Gr. Wi an 4 1 1 2 13—11 3 D. O. N. K. 5 2 3 5—18 2 D. E. M. 2 1 1 4—7 1 S. J. C. 2 1 1 2—7 1 R. K. FEDERATIE. OVERZICHT. Het mooie herfstweer lokte o gisteren weer massa's bezoekers naar de sportvel den en ongetwijfeld is er volop genoten. Verrassingen zijn ook gisteren niet uit gebleven en de voornaamste in de eerste klasse E is wel geweest, dat G. D. A. zioh op eigen terrein liet slaan door T. Y. B. B. lp tusschen nam Leonidas de leiding door een éclatante overwinning op S. J. C. We hadden gedacht, dat de Noordwijkers meer tegenstand zouden hebben geboden. Ook Spartaan deed uitstekend werk door tegen D. H. L. gelijk te spelen, terwijl H. B. C. volgens de verwachtingen won van D. O. N. K. De stand is: In de tweede klasse O nam Lisse door een goede 42 overwinning op Wilhelmus de leiding der afdeeling, terwijl Blauw Zwart met één doelpunt verschil door Ex celsior geslagen werd. Het resultaat der gespeelde wedstrijden is hier: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Lisse Excelsior P. F. C. Teijlingen L. en Sn. BI. Zwart Gr. Floris 2 5—3 2—2 9—6 3 9—10 1 0—1 De uitslagen. Eerste klasse A. Sitt. BoysVolharding 25Helios Marsana 52; OhévremontValkenburg 1—2; Kim-bria—V. V. H. 3—1; R. K. V. V. L.—Caesar 2—2; S. V. B.—R. K. O. N. S. 1—1. Eerste klasse B. Mulo—R. K. T. V. V. 3—1; D. E. V.— Venlos oh e Boys 32; Brabant iaGeel Zwart 60; WilhelminaKolping 52. Eerste klasse C. Grol—S. D. O. U. C. 7-3; 's Heeren- bergV. D. Z. 51. Eerste klasse D. V. V. Z.Wilskracht 20; Santpoort Limvio 8-3; P. V. C.—H. M. S. 4-0. Eerste klasse E. S. J. C.—Leonidas 1—6; G. D. A.—T. Y. B. B. H. B. C.—D. O. N. K. 3—0; SpartaanD. H. L. 00. Tweede klasse O. LisseWilhelmus 42; Blauw Zwart Excelsior 12. S. J. C. I—Leonidas I 1—6. Met een gevoelige nederlaag heeft gis teren S. J. C. de kracht van hot sterke Leonidas-elftal ondervonden. Onder groote belangstelling wordt te 2 uur aangevangen onder leiding van scheidsrechter Witiberg. Er wordt direct goed aangepakt, waarbij het goede open spel van Leonidas direct opvalt. Na enkele wederzijdisohe verkenningen, krijgen de gasten een vrije schop vanaf de oorner- hoek. Deze, goed voorgezet, wordt door Haanappel buiten bereik van Holst inge zet (01). Vanaf de aftrap onderneemt nu S. J. C. een goede aanval welke ten k Ie vam een corner moet worden gered. Deze wordt door v. d. Berg juist langs den bui tenkant der paal gekogeld. Aan de andere zijde zien we direct hierop Holst een kogel van Blewanus stoppen, de bal blijft echter in het doelgebied van S. J. C. zweven en in deze periode liet keeper Holst zioh van zijn goede zijde zien. Leonidas komt ech ter steeds door zijn open spel gevaarlijk voor het S. J. C.-doel en een harde schui ver van Kortman blijkt hem te machtig te zijn (20). Enkele minuten later wordt de stand weer opgevoerd door een kopbal van Haanappel (30). De thuisclub doet zijn uiterste best, dooh Leonidas blijft HET VOETBALPROGRAMMA VAN ZONDAG i.I. Een aan val op het P. S. V.-doel tijdens den wedstrijd N. O. A. D. P. S. V., welke te Tilburg werd gespeeld

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5