WAALS PflPHQ 1 nnPFs-lQ p|m- 50 cM- 65 - 60 - 52 - 42. EXTRA PRIJS 26 cent uUuUO-LUUr UilO p|m. 70 CM. 87 - 69 - 56. 37 SAMOA-KARPETTEN 1uJt"V PHiN^-MATiFN 140/I80 1.75 - 1.35 - 87*/» - 75. EXTRA PRIJS 45 cent wil III M IflM 1 1 bill 180/230 12 els qroote maten 1.75 Cocos 8,37 Samoa Chinamatten BINNENLAND Agenda UIT DE OMGEVING MAANDAG 19 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 F laarlemmerstraat 130-136 GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP prestatie, zelfs voor een zóó lang men- schenlcven. Het edele hoofd, waarin zoovele ideeën opkwamen, welke de menschheid tot on berekenbaar nut zijn geweest, ligt nu stil op het witte doodsbed en het altijd rustelooze brein, vol plannen tot het laatste toe, heeft rust gevonden in den doodsslaap. ALS KRANTENJONGEN BEGONNEN. Edison werd den llden Februari van het jaar 1817 geboren te Milan in den staat Ohio van de Vereenigde Staten. Zijn ouders waren van Nederlandschen afkomst en hadden het niet breed. Geld om hun zoon te laten studeeren hadden zij niet, zoodat alles wat Thomas Al va bereikt heeft de vrucht is geweest van zelfstudie, en vooral van ijver en stugge werklust. De jeugd van den kleinen Edison voor speelde geenszins den brillanten loopbaan en de-geniaie vlucht, welke Edisons ver nuft zou nemen. Integendeel de latere eere doctor van de .Roiling University was in zijn jonge jaren een domme jongen, die op scnool niet eens mee kon. Zijn onderwijzers zagen dan ook weinig resultaten van hun pogingen om den hardleerschen knaap de grondbeginselen van alle wetenschap bij te brengen. Zij gaven tenslotte den moed op en hij werd kortweg voor een achterlijken jongen verklaard, waarmede op school niets was te beginnen. De 12-jarige Thomas moest maar kran tenjongen worden. Hij kwam in dienst van de Grand runk Spoorweg en verkociit kranten aan de rerzigers. Nu beginnen zich de jeugdige hersenen evenwel op een meri- waaruige wijze te ontplooien. In een oude bagage-wagen richt Edison zich een laoo- raiorium in en gaat hij op primitieve wijze zeli kranten drukken. En deze bagage wagen is de bakermat geworden van Jeu lateren koning der techniek. Edison bleef niet in het krantenbedrijf, hij werd op 21-jarigen leeftijd telegrafist te Boston en toen hij eenmaal bij de tele- giafie was, had zijn vindingrijke geest rui me gelegenheid om verbeteringen te beden ken en te expenmenteeren met de nog wei nig bekenden krachten der electriciteit. Weldra begaf hij zich naar New York en toen de directie van de telegraaf hem op een goeden keer 4U.000 dollar betaalde voor een uitvinding richtte Edison voor dat geld een fabriek op, om zich rustig aan het uitwerken van zijn plannen te kunnen wij den en proeven te kunnen nemen, richtte hij in een lustige omgeving in de buurt van New York een laboratorium in. Dat was Menlo Park, het oord, waarnaar Edison in de volksmond „de toovenaar van Menlo Parkwerd genoemd. Later, toen Men o Park te klem werd, verhuisde Edisons werk-laboratorium naar Llevellyn Park, Ürange. Het laatste pobleem, waarvan de onver moeide uitvinder de oplossing zocht, was oe samenstelling van synthetische rubber, waardoor het mogelijk zou zijn rubber te fabriceeren, zonder gebruik te maken van het sap der rubberboomen. HULDE VAN EINSTEIN. SIR OLIVER LODGE EN MARCONI. Naar aanleiding van den dood van Tho mas Alva Edison heeft professor Einstein in een interview met United Press ver klaard, dat Edison een van de grootste eD onvermoeid scheppende geesten te geweest, die aan den tijd vorm heeft gegeven. Hij gaf dingen, zonder welke wij ons het leven niet langer kunnen indenken. De stadia m de ontwikkeling van zijn boeiende persoon lijkheid zullen nog vele geslachten lang de jeugd opwekken tot nieuwe krachtsinspan ning. Sir Oliver Lodge, een van de Engel sehe pioniers van de draadlooze telegrafie, zei- de o.m.: „Edison heeft prachtig werk ge daan. De wereld zal hem erg missen. W ij danken aan hem de gramofoon en voor een groot gedeelte de cinematograaf. Hij was een groot uitvinder". Marconi verklaarde nog aan „United Press': „Edison heeft boven alles onbere kenbare diensten bewezen aan den voor uitgang van de menschheid. Zijn invloed reikte verder dan tot de onmiddellijke uit vindingen, die hij deed en liet zich in heel het gebied van de wetenschap gelden, ik ge voel uiep dit groote verlies en kan het zelfs een persoonlijk verlies noemen, daar hij mij de grootste inspiratie verschafte voor het bereiken van resultaten in mijn weten schappelijke onderzoekingen. De wereld heeft bijzonder veel door zijn leven en ;e- nialiteit gewonnen. Zijn dood is een slag voor de geheele menschheid". R. K. UNIVERSITEIT. Ingebruikneming der nieuwe aula. Zaterdagmiddag werd ter gelegenheid van den negenden Dies Natalis der R. K. Universiteit, het nieuwe aulagebouw aan tien Bijleveldsiugel officieel in gebruik ge nomen. De roctor-magnificus, prof. dr. R. Jan sen G.P. sprak een gedachtenisrede uit over gezag en critiek in vei band met de katho lieke wetenschap van bijbelstudie. Er was van officieele zijde veel belang stelling. Opgemerkt werden de leden van het curatorium, dr. Boekelman, dr. Ban ning, de secretaris mr. O. Prinzen, de wet houder van onderwijs mr. A. Krootjes, de moderator der R. K. Universiteit, pater Hoogewegen S.J., de Senaat van het N. 8. C. en verder vele notabelen. Vrijdag 16 October j.l. kwam de raad de zer gemeente in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. Voorzitter: P. A. Oolijn, Burgemeester. Secretaris: mr. F. A. Helmstrijd. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat als eerste door loting voor stemming en rondvraag is aangewezen de heer A. Brand Pz. De notulen van de vergadering van 21 Augustus en 1 September 1931 werden met een kleine verandering goedgekeurd. De heer Noest stelt voor eerst over te gaan tot behandeling van punt 19 der agen da, het voorstel met betrekking tot de vor- leening van steun aan werkloozen, daar wellicht niet veel tijd voor dit belangrijk punt zal overschieten, wanneer eerst de an- aere punten worden behandeld. De voorzitter vindt dit onnoodig, daar de meeste punten onder de hamer door zul len gaan. Alleen wanneer er een aanwijs bare en overtuigende reden is, kan van de agenda worden afgeweken; dit is hier vol gens spr. niet het geval. De heer Noest verlangt stemming. Het voorstel wordt echter verworpen. Punt 3. Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor, de onder a. tot en met x. ver melde stukken aan te nemen voor kennis geving. ij. Een schrijven van den heer F. A. Da niël alhier, ingekomen 23 Sept. 1931, hou dende verzoek om verbetering te brengen in de verkeersmogelijkheid langs de Zuid kade. B. en W. stellen voor dit verzoek in hun handen te stellen ter fine van advies. De heer v. d. Wolf stelt voor de K.N.A.C. te verzoeken hier waarschuwingsborden te plaatsen. z. Een schrijven van het bestuur van de vereeniging Openbare Leeszaal en Boekerij voor Gouda en Omstreken, d.d. 28 Sept. 1931, houdende verzoek om een jaarlijksclie bijdrage. Het komt B. en W. voor, dat de Raad thans geen beslissing behoeft te nemen over de vraag, of subsidieering dezer vereeniging door de gemeente gewensent is. De tijds omstandigheden toch zijn zóó, dat reeds daarom in eik geval aan verleening van nieuwe subsidies niet kan worden gedacht. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer de Ruyter meent, dat er wel een kleine subsidie verleend kan worden. Spr. had gedacht van 62.50. Dit zou dan do dekking zijn van de halve kosten weike jaarlijksch worden betaald voor de ad ministrateur. De heer van 't Hart gaat hiermede accoord. Het voorstel wordt in stemming ge bracht doch verworpen. а.a. Een verzoek d.d. 3 October 1931 van den heer W. van Dam, waarin wordt ver zocht de rooilijn nader vast testellen voor de perceelen Dorpstraat Oostzijde nos. 21 en 23, daar de verzoeker in de meening ver keert, dat voor genoemde perceelen geen rooilijn is vastgesteld. B. en W. deelen medo, dat voor deze perceelen geldt artikel 2, lid 2, van de bouw- en woningverordening de zer gemeente inhoudende, dat, als voor eenige bestaande straat door den Raad geen rooilijn is vastgesteld-, de lijn wordt gevolgd, die in het verlengde ligt van de naastliggende perceelen, terwijl voorts, als deze perceelen in verschillende rooilijn lig gen, het verlengde van de rooilijn van hei meest achterwaarts gelegen perceel geldt. Plet bovenstaande beteekent dus voor het geval van den verzoeker, dat moet worden aangenomen het verlengde van de rooilijn van het perceel van de wed. Stolker. B. en W. zijn van oordeel, dat daarvan niet moet worden afgeweken. De Raad gaat hiermede accoord. 5. Aanbieding door B. en W. van de be grooting van inkomsten en uitgaven der gemeente en der bedrijven voor het dienst jaar 1932. Aanbieding door B. en W. van de be grooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienst jaar 1932. 7. Aanbieding door B. en W. van de re kening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1930. S. Aanbieding door B. en W. van de re kening van inkomsten en uitgaven der ge meente over het jaar 19C0. De voorzitter stelt voor deze begrootin gen en rekeningen in handen te stellen van de desbetreffende commissie. 9. Voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Uitgebracht werden op den heer J. Kreling 12 stemmen, op den heer J. Rietkerk 1 stem. Gekozen werd de heer J. Kreling. 10. Voorstel tot benoeming van twee le den der commissie van toezicht op het al gemeen vormend lager onderwijs. Benoemd werden de heeren C. Ph. Moerlands, en H. A. van 't Laar. 11. Voorstel tot verkoop van een hand spuit en afbraak van het brandspui thuis. Z. h. st. aangenomen. 12. Voorstel bot onderhandache verhuring van een gedeelte van het voormalige ge meentehuis. Zonder discussie of h. st. aan genomen. 13. Voorstel tot het verleenen van een cre- d-iet voor den bouw van een tweede trans formatorhuisje aan de Oostzijde der Gouwe. Z. h. st. aangenomen. 14. Voorstel tot aankoop van een motor wals. Aanschaffing motorwals. De heer Loef merkt op, dat een kapitaals uitgave van 4500 niet zeer gelegen komt en is van meening, dat de ondergrondsche leidingen niet tegen een gewicht van 4 h 5 ton bestand zullen zijn. De heer Abben- broek is het hiermede eens. De heer Boek raad zegt, dat niet gerekend is op rente, afschrijving en onderhoud. De voorzitter zegt, dat het economischer is een wals aan te schaffen als telkens een hoog bedrag voor huur te betalen. De tijd is nu rijp om tot aanschaffing over te gaan, daar in de toekomst verschillende groote oppervlakten gewalst moeten worden. De heer Loef vindt de specificatie van de uit te geven bedragen voor huren te hoog. Ook de heer Brand merkt op, dat de leidingen niet tegen zoo'n zwaren druk be stand zullen zijn. De heer de Wolf vraagt of het dan niet beter zal zijn een wals van 3 ton te koopen. welke dan tot 4 ton ver zwaard zal worden. De heer van Kleef stelt de vraag of er in de verdere toekomst nog werk voor zal zijn. Spr. vindt ook de huur bedragen te hoog berekend en vraagt of er ook op dit gebied geen concurrentie be staat. De heer Mesman stelt vertrouwen in B. en W. Het bedrag vindt spreker in geen geval te hoog. De voorzitter waarschuwt tegen den aan koop van een lichtere wals. Wanneer zware vrachtautos van 4 ton over de wegen kun nen rijden is dit veel slechter voor de lei dingen dan een wals van 4 ton, die een grooter oppervlakte bestrijkt. Het voorstel wordt hierna met II2 stemmen aangenomen. Tegen stemden do heeren Abbenbroek en Loef. 15. Voorstel tot demping van een gedeel te van de wetering langs de Zijde. De heer Boekraad wil vóór stemmen mot het oog op werkverschaffing, anders zou spreker het werk nog eenigen tijd uit wil len stellen. De heer Brand is het hiermede eens. De heer Noest vraagt o.m. of het weik uitbesteed wordt of dat het onder eigen be heer wordt gehouden. De voorzitter antwoordt hierop, dat het werk publiek zal worden aanbesteed en wei zeer spoedig opdat de smeden in den win ter rustig aan de afrastering kunnen wer ken. Er zal dan een aanvang worden ge maakt, wanneer de verbreeding van Laag- Boskoop gereed is. In antwoord op een verdere vraag van den heer Noest deelt de voorzitter mede, dat het percentage Boskoopsche werkloo zen misschien nog boven de 75 zal worden opgevoerd. Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel inzake de verhuring van de woningen plaatselijk gemerkt Emmakade nos. 33, 34, 36 en 37. Zonder discussie of h. st. aangenomen. 17. Vaststelling van een concept-besluit tot wijziging van cie gemeente-begrooting, dienst 1931. 18. Voorstel om medewerking te verlee nen tot de bebouwing van het Padland. De heer Boekraad vindt 3 jaar voor be bouwing te kort en zou dit graag, gezien de tegenwoordige crisis tot 5 jaar, verlengd willen zien. De heer Ruyter vraag of alle soort en type huizen daar gebouwd mogen worden. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit alle type huizen mogen zijn, mits arbeiders huizen. Een verlenging tot 5 jaar voor be bouwing zou bij het college geen bezwaar zijn, maar 'n aanvullingsvoorwaarde zal in toepassing moeten worden gebracht, en wel deze, dat die vergunning vervalt indien er 2 jaar na dagteekening geen aanvang is gemaakt. Verder, dat gebouwd zal moeten worden direct achter cle loods aan den kant van den Laag-Boskoopschen weg. Dit in verband met aanleg van gas, waterleiding en electriciteit. Wat betreft de toegangs- brug zal dit een vaste brug worden met be tonnen hoofden. Hierna werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Het werkloozenvraagstuk. Punt 19 der agenda: Voorstel met be trekking tot verleening van steun aan werk loozen. De heer Noest zegt, dat, wanneer de raad besluit tot het aanvaarden van de rijksregeling, dit alleen een verslechtering in de toesband met zich medebrengt. B. en W., meent spreker, maken misbruik van den toestand en maken gebruik van de armoede om de loonen zoo laag te stellen voor een werk, dat toch moet geschieden. De heer Noest wond zich hierbij zeer op en ging zelfs zoo ver, door te verklaren, dat, wan neer de regeling werd aanvaard, hij de monstratief zou optreden. De heer van .der Staak hield zijn toe spraak op een veel kalmer manier als eerst genoemde spreker. Volgens den heer v. d. Staak was het wel te begrijpen, dat op de cijfers der Rijksregeling aanmerking moet worden gemaakt.Wanneer het bedrag van steun vermeerderd met kindertoeslag zou stijgen tot 16.en daar moet af huur, verzekeringsgelden, etc., is het resteerende bedrag te laag om daar fatsoenlijk van te leven. Boskoop, dat door heel de wereld bekend en beroemd is om zijn boomen en planten, moet niet berucht gemaakt wor den door zijn Lage loonen. Wanneer de loo nen te laag zijn, of de uitkeering is niet voldoende om daar behoorlijk van te leven, is weerspannigheid het gevolg. Wanneer nu voor 35 ct. per uur gewerkt wordt, en men ziet, dat hiervan kan worden rondge komen, zal waarschijnlijk, wanneer de toe stand beter wordt, ook dan de loonen zoo laag blijven. Het is spr. bekend, dat er personen zijn geweest, die zich voor 15 aanmeldden. Dit is een treurig feit. Onte vredenheid wordt gewekt, zooals in 't bui tenland. Spr. stelt voor het uurloon van 35 ct. te brengen op 40 ct., dan is dit nog niet te hoog. Maar er is nog iets. Spr. kan zich slecht vereenigen, dat slechts 1 per soon uit een gezin kan te werk worden gesteld. Wanneer b.v. de vader alleen aan 't werk is, kunnen de andere volwassen zoons niet werken en omgekeerd. Het zou wenschelijk zijn .indien deze ook te werk werden gesteld, en dan desnoods voor een loon, dat zij thuis hun kostgeld kunnen beta len. Wat zal anders met jongens van 1820 jaar gebeuren, indien zij den geheelen dag leegloopen? Spreker vraagt deze feiten goed onder de oogen te zien. Ook de heer v. d. Wolf kan zich niet met het voorstel vereenigen, en zou gaarne het uurloon verhoogd willen zien tot 40 ct. Het verwondert de voorzitter, dat de heer Noest zich zoo heeft gedragen, en brengt hem in herinnering, dat hij voor eeni ge weken beloofd heeft trouw te zijn aan den grondwet. Wanneer de heer Noest tot een dergelijke daad overgaat, mag hij niet meer in den raad worden toegelaten. Men moot bedenken, dat men op een zeer langen ter mijn voor steun moet rekenen; wanneer de loonen hooger. worden gesteld, zal de ter mijn van werkverschaffing verkort worden. En dit is niet wenschelijk, daar men nioi weet hoe lang deze toestand zoo zal blij ven. We hebben niet alleen rekening te houden met het gevoel, maar ook met het verstand.. Spr. zegt verder met genoegen naar de uiteenzetting van den heer v. d Staak geluisterd te hebben en veronder stelt, dat de heer Noest misschien door z'n opwinding iets te ver gegaan is. (De heei Noest schudt „neen"). Het voorstel van de heeren v. d Staak en v. d. Wolf om het uurloon van 35 op 40 ct. te brengen, is volgens spi bijna onmogelijk. Het is al een heele toei geweest het uurloon op 35 ct. te stellen. De heer Mesman geeft een uiteenzetting van den toestand voor de werkgevers hier in Boskoop. Men moet niet alleen zorgen voor de werkloozen, maar men moet ook denken in welk een toestand zich de klei ne patroons bevinden, die met groote zorg den winter tegemoet gaan. Ook met de groo te patroons is dit het geval. Wanneer het hun goed gaat, hebben ook de werknemers niet te klagen. Spr. acht de heer Noest- persoonlijk zeer h'oog een veronderstelt dan ook, dat hij zich een oogenblik vergeten heeft. Spr. hoopt, dat de heer Noest zal zeg gen te ver gegaan te zijn. (De heer Noest schudt wederom „neen"). In hun ijver, die B. en W. getoond hebben, dit werkloozen vraagstuk op te lossen, hebben zij de pa troons verzocht geen avondwerk te latsn verrichten. Spr. denkt, dat dit een slip of the pen is geweest. Het is onmogelijk, dat het pakken alleen overdag kan worden ge daan. Er is geen patroon die dit kan. Wan neer zij hiertoe wel in staat zijn, is dit een feit niets of weinig werk te hebben. De heer Boekraad merkt op, dat de na sleep van den oorlog de gemeente 2% tor: gekost heeft. Het doet de heer Noest genoegen van een tegenstander als de heer Mesman te hooren, dat hij hoog geacht wordt. Spr. heeft zich niet vergist met zijn bewering demonstratief op te treden. Wanneer de voorzitter zegt, dat ik een belofte gedaan heb, trouw aan de grondwet te handelen, dan is het ook een belofte zijn medemen- schen te helpen. Er worden meer wetten als schuurpapier gebruikt. Spr. kan zich in denken, dat in den Raad heeren zitten, die niet weten wat werkloosheid is. Verder stelt hij voor de huurfcoeslag van het maxi mum van 3 op 5 te brengen en verklaart zich tegen de verordening. Ook voor den heer Brand is de Rijksrege ling oen ware teleurstelling geweest. De heer v. d. Staak dankt de voorzitter voor de bijzondere aandacht welke aan zijn toespraak is geschonken. De textiel- eti schoenenfabrieken zijn tot den nok gevuld, en vele menachen loopen rond zonder schoe nen of een fatsoenlijk kleeren aan. Spr. kan voor de regeling stemmen, indien zij alle aandacht schenken aan de werkloozen, om deze toch voor- ondergang te bewaren. De waardeering van den heer Guldemond is voor den heer Noest niet zeer groot. De heer Noest heeft gezegd, dat B. en W. pro- fiteeren van de armoede der werkloozen om zulke lage loonen te stellen. Het optre den van den heer Noest is hier reeds demon stratief. De gevolgen zal spr. dan ook aan hem en zijn volgelingen overlaten. Een an der geluid is gehoort van de zijde van dea heer v. d>. Staak. Spr. heeft met belang stelling geluisterd, en geeft de verzekering, dat alles zal worden aangewend om dit vraagstuk zoo goed mogelijk op te lossea. De heer van Gelderen adviseert het voor stel van B. en W. te aanvaarden. De voorzitter zegt, dat, indien de heer Boekraad de garantie kan geven, dat de crisis over 2 of 3 jaar zal zijn geëi digd, hij zijn houding als hoofd van het College zal herzien. Betreffende de huurboeslag te brengen tot 5 maximum meent de voorzitter, dat iedere regeling op schrift s?trak en stroef lijkt en op onderdeelen wel een concessie wordt verkregen. In feiten is de regeling van 1925 de zelfde als die van heden, met dien verstande, dat de norm nu lager maar de kindertoeslag hooger is. Het voorstel wordt ten slotte in stemming gebracht en met 112 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Noest en van 't Hart. Het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de bouw- en woningver ordening. Zonder discussie of h. st. aange nomen. Hierna leest de voorzitter nog een schrij ven voor betreffende het plan tot aanleg van een park, dit mede in verband met de werkverschaffing en de tentoonstelling in 1934. De voorzitter stelt voor dit punt na der op de eerstvolgende vergadering te be handelen. Maandag, Feestavond Maria Congregatie, Concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag, Leidsche Kunstkring voor Allen, eerste concert Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waar genomen door apotheek: M. Boekwijt, V i'schmarkt 8 tel. 552. Rondvraag. De heer Boekraad verzoekt bij de aan besteding van de demping der Zijde in her. bestek op te nemen, dat de gunning zal ge schieden aan ingezetenen d ezer gemeen i e. Verder merkt spr. op, dat de verplaatsing van 3 boomen enorm veel gekost moet heb ben. De voorzitter antwoordt op het eerste verzoek, dat een en ander duidelijk in net bestek zal worden opgenomen. Wat be treft het verplaatsen van de 3 boomen in de gemeente zegt de heer Guldemond, Jat .cze kosten allen op werkverschaffing wor den geboekt. De heer oe Ruyter vraagt of er reke ning gehouden wordt met het leggen van ankers in Laag-Boskoop in verband niet het verkeer, daar, wanneer er brand in dit gedeelte is, men onmogelijk er bij kan ko men met de brandspuit. De voorzitter dankt de heer de Ruyte* voor z'n opmer king. De heer Noest doet het voorstel een com missie te benoemen uit de raad en ingeze tenen der gemeente om de Boskoopsche cul tures zooveel mogelijk in Nederland be kend. te maken. Hierna sluiting der open bare vergadering, waarna de raad nog eenigen tijd in comité gaat. LISSE. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGEBRAND Kostbare machines verloren gegaan. Hedenmorgen 7 uiir brak brand uit in de bloembollenschuur in eigendom bij de firma Gebr. v. d. Lans in de Roovers- broek. Het gebouw ging in tijd van een uur in vlammen op. Twee frees-machinee alsmede een vrachtauto werden een prooi der vlammen. De brandspuit van de „Engel" verleende de eerste hulp. De oorzaak is onbekend; vermoedelijk de brandende kachel. Het geheel is laag verzekerd. Collecte. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan de sticht'ng „Hoenderloo" te Baarn vergunning ver leend tot het houden van eene collecte bin nen deze gemeente ten bate dier stichting. KATWIJK. Verkoop. Het woonhuis Molentuin- weg is door onderhandsche aankoop eigendom geworden van den heer van Neerbosch. Landhuur. Een 30-tal leden der Tuinbouwvereeniging heeft aan het be- sutur een ledenvergadering aangevraagd om te bespreken het punt „wat kan ge daan worden om pachtverlaging te ver krijgen". Een amateur-chauffeur. De leden dei- voetbalclub „S. J. C." te Noordwijk „landden" na een gehouden voetbalmatch even aan in „de Roskam", om het opge laaide enthousiasme opgedaan te Stomp- wijk, wat te blusschen. Onderlusschen was een der leden in de autobus, die van den heer B. te Noordwijk was, in gestapt en vergreep zich aan het mecha nisme waardoor de auto er van door ging en op de Roskam inreed. Van de autobus was de lamp en bumper bescha digd terwijl de waranda van het Hotel voor een gedeelte ingedrukt werd. Hef bleef bij materieele schade. Het geval trok nogal belangstelling. OEGSTGEEST- Geitenfokvereeniging. In St. Willi- bord hield de R. IC. Geitenfokvereeniging een alg. vergadering onder voorzitter schap van den heer C. van Dijk die bij de opening speciaal verwelkomde kape laan Roest. Vervolgens memoreerde de voorzitter het groote succes der afdeeling bij de gehouden tentoonstelling te Lei den. De verschillende gewonnen medail les werden door de aanwezigen bezich tigd, waarna werd medegedeeld, dat de gewone jaarlijksche subsidie van 25 wederom door het gemeentebestuur is toegekend. Bij de rondvraag deelde de heer v. d. Sleet mede, dat de afdeeling Warmond was opgeheven en gaf het bestuur in overweging de geitenhouders van War mond als lid der Oegstgeester afdeeling te werven. Het bestuur zal daarvoor al het mogelijke doen, waarna de vergade ring werd gesloten. Werkloosheidsverzekering. Dinsdag houdt de R. K. Landirbeidersbond „St. Deus Dedit" met de Chr. Landarbeiders vereeniging een gecombinerede vergade ring in St. Willibrord, die zal worden bijgewoond door hoofdbestuurders dei- beide organisaties o.a. ook in verband met de steunregeling in deze gemeente.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2