RECHTZAKEN HARTOG's MAANDAG 19 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HET DRAMA OP DEN TOREN VAN DE MAJELLAKERK TE AMSTERDAM. Levenslang geëischt. Zaterdag zette de Strafkamer der hoofdstedelijke rechtbank onder groote be langstelling van balie en publiek de behan deling voort van de geruchtmakende straf zaak tegen den 46-jarigen leidekkerspa troon J. G. M., verdacht van moord, subs, doodslag, meer subs, zware mishande ling. .Wat de feiten betreft releveeren wij het volgende: Op 29 Maart 1929 speelde zich in den toren van de R.-K. Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam een drama af. De leidekker Leendert Arken bout werd in stervenden toestand aange troffen, zulks, naar men meende, tenge volge van een val van groote hoogte. De brandweer moest te hulp komen en door middel van redlijnen werd-de stervende op een brancard in het iuim van de kerk af gelaten. Dienzelfden dag nog stierf de man in hot O. L. Vrouwegasthuis. Anderhalf jaar later begon men te twij felen of Arkenbout inderdaad het slacht offer van een ongeluk was en er waren re denen om den compagno van den leidek ker, J. G. M., te verdenken van het feit, dat hij den knecht had doen vallen of op een andere wijze zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. Het bleek, dat M. bij de Nationale een verzekering had afgesloten van 50 000. Dit was een z.g. compagnons- verzekering, die wederkeerig is. Voor een anderen knecht trachtte M., na het „onge luk" met Arkenbout een verzekering te sluiten aanvankelijk van 20.000 later vnn 50.000 en de derde maal van 80.000. Alle drie keer mislukte dit, want de maat schappij wilde er niet van weten. M. werd gearresteerd, evenals de knecht, die mede op den toren was geweest. Laatstgenoem de werd echter spoedig op vrije voeten ge steld. M. bleef ontkennen op 20 Mei stond hij terecht voor de rechtbank verdedigd door mr. F. A. Kokosky. Verdachte bleef tijdens de behandeling op 20, 22 en 25 Mei ontkennen en trachtte de schuld op zijn knecht te werpen die zich ook korten tijd in arrest heeft bevon den. Verschillende getuigen legden zeer bezwarende \crklaringen af over de vki- houding tusschen M. en Arkenbout. Voorts had M. vóór de Mei-behandeling een briefje geschreven aan een gedetineer de in het Huis van Bewaring, waar hij toen zelf vertoefde, wienhij daarin een goede toekomst voorspiegelde wanneer deze ge detineerde voor de rechtbank zou willen verklaren, dat hij met M. op den dag van het gebeurde van 11 uur tot half 12 in de omgeving van de Majellakerk had staan praten. Dit briefje, verstopt tusschen twee boterhammen werd in beslag genomen, evenals een tweede briefje, 'lat hij nu on langs, dus h a de geschorste ritting, richt te tot zijn zoon, waarin een tot in de fines ses uitgewerkt plan om den getuige Wes- sendorp om het leven te Drengen stond omschreven. De zoon zou zop wilde M. Wessendorp met een revolver neerschie ten het vuurwapen naast den doode leggen teneinde den indruk te vestigen, dat IV. zelfmoord had gepleegd. Voorts zou de zoon een brief naast het iijk van W. leg gen, geschreven in het hand;g nagebootst schrift van W., waarin deze bekende A. te hebben neergeslagen. Zooals gezegd, werd ook dit briefje, dat de positie van verd. niet verbetert in beslag genomen. Op Zaterdag 25 Mei schorste de rechtbank de verdere behandeling om een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van verd. waartoe gezien ue houding van M. onverschillig en gevoelloos voor de bezwarende, aan het 'ichfc gekomen fei ten alle reden bestond. Dit. rapport is intusschen ingediend en verdachte is toerekeningsvatbaar ge steld. Zaterdag zette de rechtbank, zooals ge meld de behandeling der zaak voort. Precies te tien uur werd verd. M. door twee rijksveldwachters binnengevoerd. Mr. Kokosky, de verdediger, begon met mede te deelen, dat hij van verd. M. een briefje had gekregen, uit het Huis van Bewaring, waarin M schreef, dat hij on der zijn mede-gedetineerden den man had ontdekt, die op 29 Maart 1929 bij hem stond te praten in de nabijheid van den toren, op het oogenb'dk, dat Arkenbout den dood vond. PI. wilde het verzoek van verd. slechts overbrengen om dezen gedetineerde, waarvan het nummer bekend is, alsnog te hoeren. De Officier van Jurritie mr. Versteeg, zeide, dat verd. ook aan dezen man een briefje had willen loen toekomen. De me- dcdeelingen van M. zijn zoo ontberrouw- baar, dat de Officier het onnoodig oor deelde alsnog dezen getuige te hooren. Mr. Kokosky per si teerde bij zijn ver zoek. De Officier tot verd.: „U wilde uw zoon indertijd aanstoken om Wessendorp te vermoorden Verdachte wond zich meer en meer op, hij struikelt over zijn woorden, gesticu leert en schreeuwt steeds luider, steeds weer komt hij terug op zijn verzoek om den gedetineerde alsnog te hooren. Na een hardnekkig debat komt een brief ter sprake aan „vriend Herman", dit was. een herhaling van den eersten brief. Na in raadkamer te zijn geweest, be sluit de rechtbank den gedetineerde als- nop te hooren. Hierop werd dr. Bakker gehoord, deze had een rapport uitgebracht over verd. Deskundige was tot de conclusie gekomeu, dat verd. toerekeningsvatbaar is De deskundige dr. Bakker verklaarde, dat verdachte geen ziekelijke afwijkin- aen vertoont naar zijn meening. M. simu leert om telkens weer een andere ver klaring te geven van het briefje aan zijn zoon. Na het hooren van dr. Bakker bracht de officier het briefje van 12 Juni in het geding (de brief aan Herman) waarin verdachte wederom een mede-ver dachte (Herman) trachtte over te halen oiu te verklaren, dat hij op 29 Maart 1929 voor de kerk stond te praten met M. en hij, de gedetineerde, twee mannen op den toren had gezin. Verdachte spiegelde den gedeti neerde veel geld voor om deze noodleug6u, zooals hij het noemde, af te leggen. Weer ontspint zich een heftig debat over de vel schillende briefjes. Daarna werd de zitting geschorst om te wachten op de komst van den gedetineerde die met M. op het plein voor de kerk zou heben staan praten. Na een onderbreking van 15 minuten werd deze sensationeele zaak voortgezet. Verdachte was weer wat tot rust geko men. Intusschen was de gedetineerde, de 28-jarige J. E. de B. verschenen. M. stelde hem eenige vragen. Getuige verklaarde, dat hij M. inder daad kende, maar uit het Huis van Be waring. Voor zoover hij wist had hij M. nooit eerder gezien, ook niet op 29 Maart. Getuige vertelde nog, dat hij een briefje van M. had gekregen. Er stond een tee- keningetje in, enkele bedragen werden genoemd, doch een groot deel was on leesbaar. De officier lot getuige: „Wat was de bedoeling van het briefje." Donderdagavond te 7.15 uur kwam de raad der gemeente Stompwijk in open-, bare vergadering bijeen. De voorz. opent de vergadering met ge'bed, waarna het nieuw-benoemde lid, de heer J. Ten Hoopen, de zaal wordt binnengeleid, die in de handen van den voorz. de vereischte eeden aflegt. De voorz. heet hem hartelijk welkom en wenscht hem geluk met zijn benoe ming. Hij kent den ijver van den heer Ten Hoopen op sociaal gebied en hoopt, dat hij ook met denzelfden ijver en on partijdig in het belang der gemeente zal werkzaam zijn. In de vergadering, aldus de voorz., heeft steeds een goede geest geheerscht en ik hoop, dat ook U steeds den goeden geest zal blijven handhaven. De heer Ten Hoopen dankt den voorz. voor zijn hartelijke woorden en zegt zijn beste krachten te zullen geven en hoopt daarbij op de medewerking en samen werking van alle leden te mogen reke nen. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen zijn: Goedkeuring van Ged. Staten inzake overname Broekweg. Goed keuring rekening, dienst 1928. Goedkeu ring koop van grond van G. Ammerlaan en verordening inning watergelden. Goed keuring wijziging gemeenschappelijke- re geling toelating leerlingen O. L. school. Bericht van den heer Verheijen van ont slagname als raadslid en bericht van den heer N. J. Nieuwenbroek, dat hij be dankt als lid Burgerlijk Armbestuur enz. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Tot onderwijzeres aan de O. L. school aan den Westvlietweg wordt met alge- meene stemmen benoemd Mej. Paats, no. 1 der voordracht. In de commissie tot onderzoek ge loofsbrief van nieuw benoemd lid van den raad K. P. Bloemheuvel (vacature H. Verheijen) worden benoemd de heeren Willemse en Vink. De voorz. schorst de vergadering om de heeren gelegenheid te geven den geloofsbrief te onderzoeken. Na heropening brengt de heer Vink ver slag uit en verklaart alles in orde be vonden te hebben en adviseert tot toela ting hetgeen z. h. s. geschiedt. Gasverwarming in de Raadszaal. De heer Willemse zegt met genoegen dit. voorstel ontvangen te hebben, omdat hij dit zoo lang gewenscht heeft en B. en W. hiermede een stap in de goede rioh- Getuigp; „Ik moest als getuige optre den en bepaalde verklaringen afleggen". De officier bracht hierop den brief van verdachte aan zijn zoon in het geding. Verdachte had den brief laten vallen of verloren op de binnenplaats en deze was door een bewaker gevonden. Zooals men. weet stelde M. zijn zoon voor, Wessendorp te vermoorden. Verdachte erkende den brief te hebben geschreven. De officier van justitie, mr. Versteegh wees er op, dat het hier een zeer belang rijke zaak geldt. Spr. bracht hulde aan de politie-be- ambten, de rechercheurs Veenstra en de Boer. den onder-commissaris Reijenga, hoofd-inspecteur v. Slobbe, de doktoren Hols en Hammer, den rechter-commissa- ris en den president van de rechtbank. Spr. eischte ten slotte veroordeeling van verd. tot levenslange gevangenisstraf. De verdediger betoogde in zijn pleidooi, dat z.i. niet bewezen is, dat verdachte schuldig is aan het hem ten laste gelegde misdrijf. Nadat de verdediger zijn pleidooi had beëindigd, zag de officier van justitie van repliek af. De verdachte hield, toen de president hem, gelijk gebruikelijk is, vroeg hij nog iets te zeggen had, snikkend vol: „Ik ben onschuldig, ik ben onschuldig De uitspraak is vastgesteld op Vrijdag 30 October a.s. te tien uur. ting doen. Hij hoopt, dat dit zulke goede resultaten heeft, dat overal gasverwar ming komt. De voorz. sluit zich aan bij de woor den van den heer Willemse. Weth. van Wijk zegt steeds tegen gas verwarming geweest te zijn. Hij vindt de kosten voor aanleg en radiatoren ad 400.voor dit raadhuis te hoog en ook de kosten der verwarming zullen hoog worden, daarom vindt hij deze uit gaven ongemotiveerd en zal daarom te genstander blijven. Het voorstel wordt dan z. h. s. aan genomen met alleen weth. v. Wijk tegen. De wijziging gemeente-begrooting dienst 1931, wordt z. h. s. goedgekeurd, nadat een voorstel Willemse om den post in zake Meerlaan alsnog met 200 te ver- hoogen met 82 stemmen is verworpen. B. en W. leggen den raad over de ge meenterekening, dienst 1930; de voorz. deelt mede, dat de dienst sluit met een batig saldo van 39.115.00 en de kapi- taaldienst met een batig saldo van 88987.53. In de commissie van onderzoek worden na stemming gekozen de heeren Vink, Willemse, de Lange, Mooijman en Hoo- geveen, welke heeren allen de benoeming aannemen. De werkloosheid. Op de vragen van den heer K. Vink welke vragen wij reeds in ons blad van Donderdag 15 Oct. publiceerden, ant woordden B. en W. dat zij aan den raad hebben overgelegd een overzicht over de werkloosheid als door den heer Vink be doeld; het aantal werkloozen op 1 Oc tober 1930 bedroeg in totaal 54 en op 1 October 1931 in totaal 105; in October 1930 was men echter bezig met de re constructie Veenestraat, waarbij toen nog al werkloozen waren te werk gesteld. B. en W. deelen mede, dat zij ter be strijding der werkloosheid zoo spoedig mogelijk willen overgaan tot bewerking van den Broekweg en ook spoedig met voorstellen ter tafel zullen komen inzake reconstructie van den Stompwijkschen weg. B. en W.zullen al het mogelijke doen om de werkloosheid z'ooveel moge lijk te bestrijden. Uitgekeerd werd in bedoeld tijdvak aan werkeloozensteun een bedrag van 2104.12. De heer Vink dankt B. en W. voor de zeer vlotte beantwoording zijner vragen; hij wil hierop thans niet verder ingaan, doch vraagt B. en W. hem, indien, zulks mogelijk, het antwoord van B. en W. thuis te zenden om dit nader te kunnen bekijken. De voorz. zegt, gaarne zelfs aan alle leden het antwoord te willen toezenden. De heer Willemse geeft B. en W. in overweging alle voorgenomen werken, waarvan hij hoopt, dat zij ook gedaan zullen worden, in eigen beheer uit te voeren, ook al moest hiervoor iets meer betaald worden, daar de werkloozen toch steun moeten heb'ben. De heer de Lange onderstreept de woorden van den heer Willemse en dringt op een spoedige uitvoering aan. De voorz. zegt, dat B. en W. hun volle medewerking in alles zooveel mogelijk gaarne toezeggen. Hierna sluiting. Vragen. Naar aanleiding van het auto-ongeluk van Maandag 12 dezer op den Voorburgschen weg, heeft het raads lid de heer T. Borst, de volgende vra gen tot B. en W. van Veur gericht: Zijn door B. en W. reeds stappen ge daan bij de Provinoie tot het doen ver dwijnen der zeer gevaarlijke nauwe bochten in den Voorburgschen en Veur- sohen Straatweg Zoo niet, zijn B. en W. dan bereid deze stappen te doen? Zijn B. en W. voorts bereid in verband met het steeds toenemend verkeer en het roekeloos rijden door vele chauffeurs, te doen nagaan, wat hier verder ter be vordering van veilig verkeer kan wor den gedaan? UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Tooneelvereen. „Pater Servatius". Dinsdag geeft de R. K. Tooneelvereeniging „Pater Servatius" alhier in hotel Sistermaus haar eerste uitvoering. Opgevoerd zullen worden: „Offerande" tooneeispel in 4 be drijven door Jan Grosveld, gevolgd door „Een oom gezocht", klucht in 1 bedrijf door Frits van Duinen. Wij vertrouwen, dat allo donateurs en kunstlievende leden van hun belangstelling blijk zullen geven. Uit goede brond vernamen wij, dat de leiding in uit stekende handen is, dat er ernstig is ge repeteerd, zoodat mooi, vlot en hoogstaand spel te genieten valt. Bovendien wijzen we er met nadruk op, dat het hier betreft de eenige speciaal kath. tooneelvereeniging ter plaatse. Bouwen. Het bouwen van een burger- woonhuis te Hillegom aan den Loosterwcg II alhier voor rekening van den heer C. Struik is opgedragen aan de firma C. vau der Wilden en Zn. alhier. Door de firma Ertzen en Meijer te Am sterdam zullen aan de Ambachtstraat 52 woonhuizen gebouwd worden. Werkloozen. Bij de Arbeidsbemidde ling alhier staan thans ingeschreven 10- werkzoekenden n.l. 26 bouwvakarbeiders, 6S landarbeiders, 1 mandenmaker, 1 bak ker en 4 metaalbewerkers. Gunning. Het metselwerk in den Hof- tuin, hetwelk Woensdag is aanbesteed, is gegund aan den heer A. Leliveld, laagste inschrijver. Het plan is voor het Gemeente huis een bordes aan te leggen. Proefverlichting. Het aantal nieuwe lichtmasten (zooals men zich de moderne verlichting in de toekomst op den Rijks straatweg voorstelt) is van 8 tot 20 uitge breid. Deze zullen komen vanaf het Politiebureau tot de Veenenburgerlaan. T.z.t. zuilen-zij voor verlichting dienst doen. Tandarts. Per 1 Nov. zal zich hier op „Uit en Thuis" aan de Hoofdstraat als tandarts vestigen de heer C. Ch. M. Beek van Amsterdam. LEIDSCHENDAM. Hanze. Maandagavond te 8 uur houdt de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te Leidschendam een leden vergadering in het Patronaat. Agenda: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Behandeling agenda Centrale Raad. Verkiezing afgevaardigde. Rond- vraag. Sluiting. Tandheelk. Inrichting v. Katwijk verplaatst naa Noordwijk a. Zee, Hoafdstr. 95 boven Kapsalon LANGENDIJK. SPREEKUUR: eiken Woensdag van 11—4 uur 9716 Reisonkosten worden vergoed. NOORDWIJK. Aanbesteding. Uitslag van de aan besteding op 17 Oct. van buitenverfwer- ken aan 22 gemeentewoningen aan de IJmuider-, Katwijksche- en Egmonder- straat: Jac. O verbeek 1000; W. van Rhijn 975; Chr. v. Venetiën 950; T. v. d. Haak 900; P. van Duijn ƒ895; C. Imthorn 870; Firma Wed. M. v. d. Weijden 856; P. M. v. d. Weijden 820; G. v. d. Wiel 786; H. Koeman 786; G. Kruijswijk 752.80. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. N00RDWIJKERH0UT. Aanbesteding. De aanbesteding heeft plaats gehad voor de te bouwen schuurtjes en garages bij de nieuwe woningen en win kelhuizen aan de Nieuwe Duinstraat. Inge schreven werd door H. Bouwmeester, alhier voor 4080.door J. W. van der Klugt, alhier 3651.Het werk is aan den laag sten inschrijver gegund. Verloting. De verloting van de mu- ziekvereeniging St. Jeanne d'Arc alhier zal plaats vinden a.s. Dinsdag 20 October. SASSENHEIM. Mottigerpolder en Berg en Daalpolder. De schouw over de tochten en schei- slooten, bedoeld bij artikel 12 van de keur of politie-verordening van de pol ders, zal worden gehouden op Vrijdag 30 October a.s. Ter Leede—Rijnsb. Boys 1—1. Onder zeer veel belangstelling had Zaterdag middag op het terrein Sporthoff de ont moeting plaats tusschen Ter Leede I en Rijnsburgsohe Boys I, die met elkander hun eerste competitiewedstrijd speelden van dit seizoen. Ter Leede wint den toss, zoodat R. B. uittrapt en direct hier na volgen vele aanvallen van Ter Leede. Rijns'burg toont zich hierdoor wat over bluft maar dank zij hun kwieke keeper kost het hun geen doelpunten. Nadat het spel geruimen tijd aan den gang was komt een mooie voorzet van de linksbui ten van Ter Leede, overgenomen door de midvoor dié zich keurig had opge steld wat een onhoudbare goal voor den keeper van Rijnsburg tengevolge had, zoodat de rust ingaat met 10 voor Ter Leede. Bij het hervatten van het spel komt Rijns'burg hevig opzetten, terwijl bij rood-geel eenige inzinking merkbaar is,' waarvan de tegenpartij gebruik maakt om een tegenpunt te maken. Hierna her stelt Ter Leede zich en weet weer in den aanval te komen, zoodat het doel van Rijns'burg meerdere malen in groot gevaar verkeert, welk gevaar door het correcte spel van den Rijnsburgschen keeper wordt gekeerd. Even voor het einde scheen het evenwel dat Ter Leede de winnende goal zou maken: de keeper was uitgeloopen en de midvoor van Ter Leede loopt op het leege doel in, maar schiet onzuiver en de bal suist tot veler teleurstelling vlak langs de latten bui ten het doel. Direct hierop klinkt het eindsignaal van dezen spannenden wed strijd die tot aller voldoening een zeer vriendschappelijk verloop had. De ver betering in de linker- en rechtervleugel van Ter Leede was zeer goed merkbaar. Het spel stond onder de voortreffelijke leiding van scheidsrechter Neuteboom. Volgende week Zaterdag gaat Ter Leede in Rijnsburg op bezoek. Oude Herv. School. De plannen om de oude Herv. school tot vereenignigs- gebouw in te richten zijn langzamer hand werkelijkheid geworden. Het ge bouw moet gerestaureerd worden en zal in verschillen de- lokalit eiten worden in gedeeld. Spoedig zal met de werkzaam heden een aanvang worden gemaakt, zoodat binnen niet al te langen tijd het gebouw voor zijn nieuwe bestemming gereed zal zijn. Wegverbetering. Heden is een aan vang gemaakt met de verbreeding van de Klinkenbergerbrug, zoodat het rij wielpad in een rechte lijn zal kunnen worden doorgetrokken, wat vooral bij avond voor de peddelende weggebruikers een groote verbetering beteekent. Postkantoor. Met ingancr van half October is het Post- en Telegraafkan toor op werkdagen opengesteld van 8 16 en van 17.3019.30 uur. VOORSCHOTEN. Gevonden. "Portemonnaie met inh. Sleutel van een kraan Tasch Schaartje Portemonnaie 2 pannen. Verloren. Rijwielbelastingmerk. Geboren: Jantje d. van L. J. de Graaf en J. Willems Andreas Maria z. van L. J. van Leeuwen en M. Th. van der Krogt. Overleden: Levenl. aangeg. kind mn W. Zonneveld en W. M. Koot A. Veldhuijsen van Zanten 39 j. Gevestigd: Mej. A. K. Schoppman van Oegstgeest. O. P. van Leuven van den Haag H. Colpa en gezin van Lei den C. J. van der Made en gezin van Veur A. Schenkeveld van Leiden I. Hogervorst van Oegstgeest Ph. F. Peletier en gezin van Renkum N. J. Anker van Noordwijk C. A. Soonius en echtg. van Leiden Wed. W. D. Hoos geb. Robertson van Rotterdam Mej. H. Schmidt van den Haag. Vertrokken: A. van Dam naar Rotterdam A. M. de Graaf en gezin naar Leiden J. J. L. Temminck en gezin naar Oud-Beijerland. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. „En zie", zoo vertelde de wachter ver der, „toen werd ons meisje in een witten vogel veranderd en die witte vogel volgde haar nu overal en gehoorzaamde haar. „En nu, meneer Keesie kent U het ver haal van het gelukspoppetje en de heks". En toen de wachter dit had verteld, groette hij het verkeersagentje en ging heen, na dat Keesie hem had bedankt voor zijn sprookje. „Ik ben toch maar blij zeide hij, „dat je het mij hebt verteld, want nu kan ik ook op mijn hoede zijn voor de heks, een gewaarschuwd man geldt voor twee. Den volgenden morgen ging meneer Keesie naar den Koning die natuurlijk weer zijn kroon op het hoofd had en zeide den vorst wat de paleiswacbter hem had verteld. „Nou weet je nog niet alles", zeide de koning, „Ik heb hier een oud perka ment, waarin je kunt lezen, dat aan den binnenkant van den tooverring van de heks al de namen van haar slachtoffers staan geschreven." „Dat zoo iets nog be staat", zei Keesie verwonderd. „Ik zie wel, dat er uog heel veel is, wat we niet weten." GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10