- 151 BUITENLAND ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VOLKENBOND DE V.B.-RAAD EN HET CONFLICT IN MANDSJOERI JE. Japan dreigt met uittreding uit den Volkenbond. Zooals gemeld, heeft de Volkenbonds raad, met alleen de stem van den Ja- panschen gedelegeerden tegen, besloten de Vereenigde Staten uit te noodigen deel te nemen aan de besprekingen in den Vol kenbondsraad inzake het ChineeschJa- pansche conflict. Naar uit Tokio wordt ge meld, ziet Japan daarin een poging om zich op het Kellogg-pact te beroepen het geen een inmenging van derden beteekent. Japan is vastbesloten zich daartegen zoo krachtig mogelijk te verzetten want het kan geen inmenging dulden tot verhaas ting van de bijlegging van een conflict waarbij zijn bestaan zelf betrokken is. Dientengevolge is Japan eerder geneigd met den Volkenbond te breken dan zijn po- litek op te geven om rechtstreeks met China te onderhandelen over bijlegging van het conflict. Men doet bovendien opmerken, dat het Kellogg-pact alleen van toepassing is op oorlogsbedrijvigheid en Japan houdt vol dat er geen enkele oorlogshandeling plaats had. Zelfs als China den oorlog zou ver klaren zou Japan naar men verklaart, ei- waarschijnlijk geen rekening mee houden. Amerika neemt de uitnoodiging aan. Ondanks het verzet van Japan heeft de regeering der Vereen. Staten inmiddels de uitnoodiging van den Volkenbondsraad aangenomen en gisteravond heeft de his torische vergadering van den Volkenbonds raad plaats gevonden, waarbij voor het eerst een vertegenwooqrdiger van de Amc- rikaansche regeering aan de tafel van den Volkenbondsraad heeft zitting genomen. De raadszaal was overvol en vooral de heele Araerikaansche kolonie te Genève wilde natuurlijk dit historisch oogenblik niet missen. Briand, als voorzitter van den Volken bondsraad sprak zijn groote voldoening uit over de medewerking van Amerika bij de oplossing van het Chineesch-Japansche geschil en uitte als zijn overtuiging, dat de volkeren zonder twijfel de groote betee- kenis zullen inzien van het feit, dat „thans de grootste zedelijke krachten van de we reld, die de handhaving van den vrede ten doel hebben, zich aaneensluiten voor het behoud van den vrede. Parker Gilbert, consul-generaal van Amerika te Genève, nam daarna als Ame- rikaansch gedelegeerde aan de raadstafel plaats. Gilbert sprak de hoop uit, dat het Kell- logg-pact gelegenheid zal bieden om de openbare meening van de geheele wereld ten gunste van een vreedzame regeling van het Chineesch-Japansche geschil te mobiliseeren. Heden zullen eindelijk de werkelijke on derhandelingen voor een oplossing van het geschil met ernst beginnen. BELGIE ANTI-JAPANSCHE MANIFESTATIE TE BRUSSEL. Donderdag verzamelden een honderdtal Chineesche studenten zich voor het ge bouw van het Japansche gezantschap te Brussel en hieven daar de kreten aan: „Leve ChinaLaat ons vechten voor de rechtvaardigheidWeg met Japan Daar na trokken de zonen van het hemelsche rijk in goed geordenden optocht door het universiteitskwartier, zwaaiende met witte vlaggetjes met het opschrift: „Leve China. Na hun rondgang volbracht te hebben kwamen zij weer voor het Japansche ge zantschapsgebouw terug, waar de politie inmiddels was aangekomen. Op het verzoek van een officier van poli tie om een einde te stellen aan deze mani festatie, hief een der Chineêzen, zekere Lei-Hou den kreet aan: „Weg met Ja pan met als resultaat, dat hij onmiddel lijk werd ingerekend. De manifestanten verspreidden zich eerst na aan de voorbijgangers tractaten uitgedeeld te hebben en met een verklaring van de Alg. Vereeniging van de Chineezen in België, over het Chineesch-Japansch conflict in Mansdjoerije. DUITSCHLAND BRÜNING ZEGEVIERT. DE MOTIE VAN WANTROUWEN VERWORPEN. Een meerderheid van 25 stemmen. In de Rïjksdagzitting van gisteren is de motie van wantrouwen tegen de regeering- Brüning ingediend door de rechteche na tionale oppositie en de communisten, ver worpen met 295 tegen 270 stemmen, zoodat de meerderheid van rijkskanselier Brüning 25 stemmen bedraagt. Bij de stemming brachten behalve de leden der nationale oppositie en de com munisten het grootste aantal afgevaardig den van de Landvolkpartij, de meeste le den van de Duitsche volkspartij en de So cialistische Arbeiderspartij hun stem uit vóór de motie van wantrouwen. Tegen stemden de regeeringspartijen Centrum, Beiersche Volkspartij, Staatspar tij, Conservatieve Volkspartij, de Sociaal democraten, de Economische partij, de Christelijk-Socialen en de Beiersche Boe renbond. Rede van Brüning. Vóór de stemming heeft rijkskanselier Brüning nog een rede gehouden, welke een diepen indruk maakte, waardoor de indruk van de rede, die hij Dinsdag heeft gehouden nog aanmerkelijk verhoogd werd. De rijkskanselier weerlegde de arugmen- ten van zijn tegenstanders op buitenge woon krachtige en zakelijke wijze, zoodat er niet veel in te brengen was tegen het geen hij zeide. Vooral het argument, dat bij de beraad slagingen niemand een andere oplossing heeft voorgesteld dan den weg, dien de re geering tot nu toe heeft beschreden en waarop zij voort zal gaan, sloeg zeer in en werd van verschillende zijden met teeke nen van instemming ontvangen. Brüning gehuldigd. De Centrumgroep heeft gisteren in de pauze tusschen de eerste en de tweede zit ting een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter,, prelaat Kaas, den Rijkskanse lier hartelijk heeft gelukgewenscht. Het niet te schatten optimisme van Brüning, zoo zeide hij, is thans ten volle gerecht vaardigd. Spr. verzekerde Brüning van het onverbrekelijke vertrouwen en den verde ren steun der fractie. Brüning heeft in bewogen woorden voor de hem gebrachte hulde dank betuigd en er den nadruk op gelegd, dat de beslising van den Rijksdag om zijn kabinet vertrouwen te schenken, voor het Centrum een hoogst gelukkig feit is Men dient thans het hoofd meer dan ooit koel te houden, omdat in de huidige omstandigheden alleen met vast beradenheid succes is te bereiken. De rijksdag verdaagd tot Februari. Tegen het verzet der communisten, die reeds Dinsdag a-s. een verdere Rijksdag- zitting wilden beleggen, heeft op verzoek der Rijksregeering de Rijksdag verdaagd tot 23 Februari 1932. Het winterrecès zal echter alleen de ple naire vergaderingen gelden, want de com missies zullen de handen vol hebben met de bestudeering der verschillende voorstellen, die haar toegewezen zijn. Een aanval op Pantserkruiser B. Toen na het bekend worden van het resultaat der stemming over de motie van wantrouwen de leden der reohtsche oppo sitie de vergaderzaal hadden verlaten, is een motie va.n de communisten aangeno men, (met 211 tegen 181 stemmen) waarin de rijksregeering wordt uitgenoodigd den bouw van pantserkruiser B. stop te zetten. De motie is geen „besluit" en zoodoende bestaat voor de regeering niet de verplich ting daaraan gevolg te geven, maar toch stelt deze motie de rijksregeering voor ern stige beslissingen. Want juist de partijen, die het kabinet-Brüning openlijk ondersteu nen, en niet slechte zooals de soc.-demo- oraten tolereeren, stemmen met de z.g.n. nationale oppositie, die door het verlaten van het parlement, aanneming van het van het voorstel mogelijk gemaakt heeft, overeen in den wensch, om den pa-nts er- kruiser verder te bouwen. FRANKRIJK LAVAL NAAR AMERIKA. Geen overdreven verwachtingen. De Fransche minister-president Laval is gistermorgen om 10 minuten over 8 uit Pa rijs vertrokken. Op het station waren alle leden van de regeering, voor zoover te Pa rijs aanwezig, verschenen om hem uitgelei de te doen en goede reis te wenschen Om kwart over 12 vertrok Laval met de „He de France" uit Havre. Voor zijn vertrek uit Parijs heeft de Fransche premier een radiorede gehouden, waarin hij mededeelde, dat hij drie weken onderweg zal zijn. De reis, die i;k zal ondernemen, aldus de premier, heeft groote verwachtingen ge wekt. Laten wij ons hoeden voor illusies. In dien persoonlijke besprekingen tusschen de regeeringsleiders geschikte methoden schij nen, om de regelen van een normaal be drijfsleven terug te vinden, zoo zou het toch overdreven zijn er een definitieve oplossing van te verwachten In de vier dagen te Washington zullen wij de zaken van de hee le wereld niet kunnen regelen Wij zidlen van gedachten wisselen en ik zal president Hoover zeggen, wat mijn land denkt wat het wenscht en wat het doen kan. ITALIË FASCISME EN VATICAAN. Op zoek naar nieuwe conflicten? Naar een Kipa-berioht uit Rome meldt, hoort men in verschillende kringen we derom spreken over nieuwe moeilijkhe den, die op de verhouding tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering niet zonder uitwerking kunnen blijven. Zoo heeft het ministerie van onderwijs voor verschillende schoolvakken nieuwe leerboeken laten samenstellen in fascis- tischen geest. Vooral het geschiedenis boek bevat zulke grove geschied-verval- schingen, dat men niet kan veronder stellen, dat hier van vergissingen spra ke is. O.a. wordt het feit, dat de H. Petrus te Rome geweest is, ontkend. Eerst 600 jaar na Petrus' dood, zoo heet het in dit leerboek, heeft men deze bewering gelanceerd. Verder worden alle Italiaansche heili gen, voor zoover hun leven en daden besproken worden, van zuiver nationalis tisch standpunt beschouwd. Het spreekt vanzelf, dat het Vaticaan tegen dergelijke leerboeken zal protes teeren. Naar verluidt, wordt in sommige boe ken de persoon van Christus zóó behan deld, dat een dergelijk leerboek aan geen enkel Katholiek kind in handen kan worden gegeven. Mussolini heeft bij vroegere gelegen heden eenige ervaring met nieuwe leer boeken opgedaan en toen de grofste fou ten laten verbeteren. Wat er zal gebeuren met deze „re- geerings"-uitgave wordt met spanning tegemoet gezien. SPANJE DE PAUS EN SPANJE. Een algemeene biddag. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Z. H. de Paus heeft aan den aposto- lischen nuntius te Madrid opdracht ge geven, aan de Spaansche kardinalen, aartsbisschoppen, bisschoppen, wereld en ordesgeestelijken en alle geloovigen bekend te maken, dat hij den laatsten tijd en in het bijzonder op het huidige oogenblik in den geest bij hen is, hun smarten deelt en de gevaren en bedrei gingen voor de toekomst meegevoélt. De H. Vader protesteert verder met alle kracht van zijn apostolisch ambt te gen de talrijke beleedigingen, welke den geheiligden rechten der kerk zijn aange daan, welke de rechten van God zelf zijn. Waar de Paus in zijn laatsten aposto- lischen brief allen geloovigen verzocht heeft, voor de nooden van den tijd te bidden, daar zal hij zich thans zelf bij de algemeene gebeden aansluiten, als hij Zondag in de Vaticaansche basiliek van Christus-Koning het heilig Misoffer op draagt en hij verzoekt allen geloovigen, zich met hem in gebed te vereenigen, opdat God den zwaren tijd, welken de Kerk in Spanje doormaakt, verlichte. De H. Vader hoopt voorts, dat met Gods hnip en met behulp van alle wel- gezinden alle schade, welke aan de Kerk is toegebracht, weer hersteld zal worden en dat het geloof, dat ook voor Spanje de eenige ware redding uit de ernstige gevaren van den tegenwoordigen tijd is, niet in dit land ten gronde zal gaan. Geen breuk met het Vaticaan. Hoewel het aannemen door de Cortes van artikel 24 der Spaansche grondwet in Vaticaan-kringen ten zeerste betreurd wordt, schijnt het Vaticaan toch te wil len afwachten, hoe de doorvoering van de tegen de Katholieke Kerk en tegen de Jezuieten gerichte bepalingen in de praktijk zal zijn. Van een concordaat tusschen het Va ticaan en Spanje kan natuurlijk voorloo- pig geen sprake zijn. Wellicht op grond van nieuwe instruc ties, heeft de pauselijke nuntius te Ma drid zijn vertrek uitgesteld. Mgr. Tede- schini %ou nog eenigen tijd in Spanje blijven. De Spaansche regeering, die op haar beurt van plan was, den Spaanschen zaakgelastigde bij het Vaticaan, terug te roepen, schijnt haar plan gewijzigd te hebben en haar vertegenwoordiger bij het Vaticaan te handhaven. Processieverbod. Gisteren werd met algemeene stem men door de Cortes aangenomen artikel 25 van het ontwerp-constitutie, waarin o.a. gezegd wordt, dat alle religieuse ge zindten haar eeredienst slechte binnen haar respectievelijke kerken mogen uit oefenen. Hiermede zijn dus alle openbare pro cessies, o.a. ook de beroemde Goede Week-plechtigheden van Sevilla, in Spanje verboden. BUITENL. BERICHTEN. SCHIP IN NOOD. Veertig man in gevaar. Met een bemanning van veertig kop pen aan boord zou het Japansche vracht schip „Yonna Maroe" zinkende zijn op 500 mijl afstands van de Galapagos- eilanden. BOMAANSLAG TE KASSEL. In het kantoor van een socialistisch blad In den afgeloopen naoht tegen drie uur is ^p het kantoor van het sociaal democratisch volksblad te Kassei een dynamiet-aanslag gepleegd. Onbekenden hebben een met stukken ijzer en dynamiet gevulde sigarenkist aan den ingang van het gebouw geplaatst en met behulp van een lont tot ontploffing gebracht. Hierdoor werd een muur vernield en de winkelruit versplinterd. Er werd niet gewerkt. Het onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. ROOFOVERVAL OP KASSIER. Twee kassiers van de afdeeling finan ciën te Stettin-Noord, die Donderdag, zooals gebruikelijk, geld wilden brengen naar de rijksbank, werden bij het ver laten van het gebouw door twee mannen overvallen. Een der roovers sloeg den eenen kassier tegen den grond, terwijl de ander den tweeden kassier een geld- tasoh, inhoudende een bedrag van 23.000 Mk., ontrukte. De daders vluchtten in een gereed staande auto, doch konden na een korte achtervolging worden gearresteerd. OVERVALLEN OP PASTORIEëN. Naar uit Dortmund wordt gemeld is gisteravond een overval gepleegd op de katholieke pastorie in het stadsgedeelte Dorstfeld. Toen er op een gegeven oogenblik werd gebeld, opende de huishoudster de deur en zag 5 mannen voor zich. Zij kon de deur niet weer sluiten, daar een van de mannen zijn voet er tusschen had gezet. De benden drong het huis binnen, over meesterde de huishoudster, die alleen thuis wa.s en doorzocht daarop de wo ning. Zij vuurden ook nog eenige scho ten af, waarschijnlijk op den Jiond, die blafte. De daders zijn ontkomen. Er is nog niet vastgesteld wat gestolen is. Naar uit Kattowitz wordt bericht, is Woensdagavond op de pastorie te Czwick witz in het district Pless een brutale roofoverval gepleegd. Drie met revolvers gewapende en gemaskerde bandieten drongen, na de buitendeur uit de heng sels te hebben gelicht de "pastorie bin nen en dreven den predikant en drie huisgenooten met voorgehouden revol vers den kelder in. Nadat de roovers 5 kamers hadden doorzocht en alles van waarde bijeenge sleept hadden, poogden zij de brandkast open te breken. Zij haalden toen dit niet gelukte, den predikant uit den kel der en dwongen hem den sleutel van de brandkast over te geven. Zij maakten zich toen nog meester van 4000 zloty in contanten en slaagden er in te ontko men, zonder te zijn herkend. WONING BESCHQTEN. De woning van dr. Bragard, lid van de staatscommissie tot beslechting van geschillen te Wuppertal, is gisteravond tegen half twaalf beschoten. Dr. Bragard kwam om dezen tijd t/huis. Toen hij in zijn woning het lioht op stak, werd door vensters in de woning geschoten. Uit het aantal ingeslagen kogels blijkt, dat in totaal veertien schoten gelost zijn. In de omgeving van het huis werden verscheidene patroonhulzen gevonden. De hulzen zijn van verschillende grootte" zoodat men aanneemt, dal uit twee re volvers geschoten is. Personen werden bij dezen aanslag niet gewond. ALS DE BIETENCAMPAGNE VOOR DE DEUR STAAT. Het bietenlossen aan de suikerfabriek te Halfweg, waar Maandag de campagne een aanvang neemt. DE TWENTHE RIJNKANALEN IN WORDING. Een overzicht van de groote in aan bouw zijnde sluis in Eefde.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9