HARTEVELT'S JENEVER ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeehngen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. i. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. FehmersBoerKnottnerue, Warmonderweg 37. ZATERDAG 17 October 1931. Feestdag van de H. Margaretha Maria Alacoque (1647—1690). Op 23-jarigen leeftijd trad Margaretha Maria Alacoque in het klooster der Visi- tandinen in Paray-le-Monial. Zij blonk uit door haar groote devotie tot het H. Sa crament. Onze Lieve Heer verscheen haar zeer dikwijls, haar loerende begrijpen hoe groot de liefde van Zijn H. Hart was voor de menschen en haar er steeds op wijzend dat Hij juist haar had uitgekozen om de vereering voor Zijn H. Hart te ver spreiden en aan te bevelen. Zij slaagde in deze opdracht ten koste van veel lijden en onnoemlijke tegenwerking, Paus Pius IX verklaarde Haar gelukzalig en in 1920 nam Paus Benedictus XV Haar op in het getal der H. Maagden. Sindsdien in Paray-le- Mouial een groot bedevaartsoord gewor den om gunsten af te smeeken van Jezus H. Hart op voorsprak van de H. Marga retha Maria Alacoque. Katholiek Leiden en het feest van Christus' Koningschap. Nu de H. Kerk in deze tijden van droe vige propaganda voor de anti-christelijke gedachte het Feest van Christus' Koning- sohap instelde als reactie hierop, zou het zoo schoon zijn, wanneer deze daad door heel ons Roomsche volk onderstreept werd door het dragen der insignes op den laat- sten Zondag van October. We zijn verzekerd, dat onze Katholie ken, die op meetings en bij optochten zoo spontaan 't lied der Roomsche blijdschap uitjubelen, op den laatsten Zondag van Oc tober door het opsteken van het insigne vrijuit hun geloof willen belijden. Verkrijgbaar bij het ingaan en uitgaan der kerken. OFFICIEELE MEDEDEELINEGN. Theemiddagen. Zooals in onze vorige rubriek vermeld, zal in elk der maanden October, November, Januari, Februari en Maart een theemiddag gegeven worden, waarop verschillende onderwerpen zullen worden behandeld. Velen hebben evenwel het bericht in de rubriek en ook de circu laire verkeerd gelezen en de punt over het hoofd gezien tusschen 1 en October, 2 en November enz., zoodat zij in de meening verkeerden, dat op 1 October, 2 November enz. deze middagen gegeven werden. Zulks is echter niet het geval. De datum in elke maand moet nog nader bepaald worden. Om degenen, welke zich nog voor 1.per middag of 3 per reeks van 5 middagen hiervoor op willen geven, daar toe in de gelegenheid te stellen, zal de termijn voor inschrijving verlengd worden tot 22 October. Mogelijk zal in verband hiermede de geheele reeks een maand ver schoven moeten worden. Zie de rubriek in de „Leidsche Courant" van Woensdag 7 October of wel de circulaire en zend het strookje van deze laatste onverwijld in aan Mevr. MandersVermeulen, Oegst- geesterlaan 12 of bel daarvoor No. 292 op. Tot nu toe hebben zich 15 dames opgege ven. Demonstraties. Op 10 November a.s. te halfdrie zal in de kleine Stadsgehoor zaal een demonstratie voor de leden ge geven worden door de Lever's Zeep Maat schappij. Hierover meer in de volgende rubriek. Werken 12 propagandisten stonden klaar om op stap te gaanWaarheen, zult ge vragen. Wel, om met contributiekaarten de leden van den Roomsch Katholieken Vrouwen bond af te gaan en haar van een lidmaat schapskaart te voorzien. Ze gingen 1 Wel gemoed Maar och arm, na eenige w»- ken regent het klachten. Bij Mevrouw daar en daar ben ik al driemaal geweest, maar ik trof niemand thuis. Juffrouw die en die heeft tweemaal gevraagd: „Och, komt u volgende week nog eens terug?" om bij den derden keer te zeggen: „Och, ik bedank maar, want ik voel er niet een andere familie was verhuisd zonder zonder adresverandering op te geven. Weer een andere familie was verhuis zonder zelfs aan de oude woning een adres achter te laten. Bij een lid was een avond niet in den smaak gevallen. Mej. H. bedankte, omdat er geen demonstraties op het win- terprogram voorkwamen. Weer iemand anders vond het bestuur maar zoo-zoo, want er werden heelemaal geen cursussen gegeven. O, 't was om wee van te wor den Wordt er in den Vrouwenbond nu heusch niet gewerkt? Schrijfster dezes meent van wel. Als 't bestuur nu eens ging klagen. Hoe vriendelijk en hoe vaak is in deze rubriek niet gevraagd de contributie klaar, te leggen, want de propagandisten waren in aantocht? Hoe dikwijls is niet gevraagd de adresveranderingen op te geven? De eene rubriek na de andere is gevraagd: Willen de leden haar wenschen omtrent te geven cursussen, demontra- ties, lezingen enz. aan het bestuur ken baar maken En wat kwam er op al deze vragen? Niets, niets, niets! Meermalen werd aan het bestuur gevraagd, waarom voor de leden niet de gezellige en nut tige theemiddagen gegeven werden zooals in andere afdeelingen. 't Bestuur organi seerde een reeks en niet zooals bij andere afdeelingen tegen een bedrag van 5. 6.of 8.— per reeks, neen tegen een bedrag van 3.per reeks van 5 midda gen. 't Regent natuurlijk inschrijvingsbiljet ten bij de PresidenteMaar niet heusch, mis hoorToch gaven zich nog 15 leden op. Er wordt gewerktEr wordt gewerkt door de onderafdeelingen Er wordt ge werkt door het bestuur! Maar de leden., zij werken niet mee En toch zakt ons de moed daarbij niet in de schoenen. Maar als men moet hooren, zooals ook voorkwam: „Ik voel er niet voor", foeiWaarom is men dan lid van den R.-K. Vrouwenbond? Voor de de monstraties? Voor de cur&ussen? Voor de gezellige avonden Neen toch zekerWij staan een hooger doel voor. Zijn er nog geen voorbeelden van lakschheid genoeg in onze hedendaagsche maatschappij Zie rondom U en kijk dan aan 't eind van die ronde naar Spanje. Blijft gij nog ach ter? Sluit U aan bij onze gelederen en vormt met ons allen te zamen een mach tig leger, een machtig wereldleger om pal te kunnen staan, wanneer het tijd is. Werkt, werkt, zoolang het nog dag is! Helpt ons mede voor hooger idealen, en de demonstraties, cursussen en gezellige avonden, die daartoe mede bijdragen, krijgt gij er op den koop toe bij. Aanmeldingbiljet. Ondergeteekende wenscht toe te treden als lid van de Afdeeling Leiden van den Roomsch Katholieken Diocesanen Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem. Naam Voornamen Woonplaats (Onderteekening) Leiden, October 1931. Hierlangs afknippen en inzenden aan Mevr. J. MandersVermeulen, Oegstgee»- terlaan 12 of bij een der andere bestuui-o- leden of der propagandisten. 'N WELBESTEDE AVOND. Ons winterprogram is ingezet en wel op waardige wijze met een openingslof in de kapel van het Elisabeth-Ziekenhuis. In zijn toespraak wees Rector Reynen er op, dat het goed was, bij het begin van de wintercampagne op deze wijze Gods zegen af te smeeken. Immërs: aan Gods zegen is alles gelegen. Na afloop van het Lof was er réunie in de kleine Stadszaal. De Presidente opende met een pittig speechje. Na de no tulen werd nog een demonstratie aange kondigd van de Lever's Zeep Maatschappij het Rustfonds werd nogmaals aanbevo len en daarna gaf de Presidente gaarne het woord aan mej. Kortmann met haar zangklasse. Aan het uitvoerige vrslag in de „Leid sche Courant" is niet veel meer toe te voegen. Wel willen we op deze plaats nog maals dank brengen aan mej. Kortmann en onze waardeering uitspreken voor het gebodene. Dat er ook iets verteld werd van het leven van den componist, het typeerende van zijn werk en den inhoud der te zin gen liederen, verhoogde de waarde van het geheel. Na de pauze richtte Rector Reynen een opwekkend woord tot de aanwezigen, ook bedoeld voor de niet-aanwezigen. 't Ging n.l over het veigaderingbezoek en de hoop dat velen gebruik zouden maken van de mooie en leerzame middagen en avonden op 't programma van den Vrou wenbond verrfield. Hierna stelde mej. van Deene de vraag of de theemiddagen doorgaan, waarop de Pres. antwoordde dat dit het geval zal zijn als er minstens 20 deelneemsters zijn. Reeds 14 dames hebben zich opgegeven. Dus alle hoop bestaat dat ook de ontbre kende zich zullen melden. Aan 't slot werden aan mej. Kortman en mej. Wijtenburg, die zich aan de piano zoo buitengewoon verdienstelijk had ge maakt, bloemen aangeboden en werd de vergadering met den chr. grot gesloten. Een baby-uitzet, waarin Purol en Purolpoeder ontbreken, is niet compleet. Want volkomen behagelijk zal Uw kindje zich eerst dan in zijn mooie, nieuwe kleertjes voelen, als U de gesmette en stukke plekken van zijn huidje met Purol verzacht en ze met Purolpoeder droog houdt Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder in strooibussen van 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. BEDEVAARTSPLAATSEN TER EERE VAN MARIA IN HOLLAND. In het buitenland reizend wordt men zoo menigmaal verrast door in kleine on gekende plaatsen een genadeoord te vin den van Onze Lieve Vrouw onder aanroe ping van één der honderde titels, die Zij voor Haar kinderen heeft. Onwillekeurig betreurt men het dat ook niet in Holland zulke genade-oorden te bezitten, waar men in tijden van nood de hulp in zou kunnen roepen van Onze Lieve Vrouw, waar wij Haar, de lieve Moeder Gods onze liefde en vereering zou kunnen brengen. Want bezaten wij in Holland zulke plaatsen wat zouden wij er van profiteeren Maar wij bezitten van zulke bevoorrech te plaatsen Verleden jaar bespraken wij in deze ru briek Onze Lieve Vrouw van Waddinxveen of „Bloemendal van Maria". Het is nog geen uur fietsen hier vandaan, een half uur met de autobus. Op Dinsdag na Rozen krans-Zondag wordt plechtig Haar feest gevierd. Nu staan wij op den vooravond van een Mariafeest in 't bijzonder gevierd door de inwoners van Haastrecht, een dorp ten Oosten van Gouda in den Krimpener- waard. Maria wordt bier aangeroepen on der den titel van „Hulp der Christenen". „Onze Lieve Vrouw van Foy" U\et de Haastrechtsche Madonna, want zij is af komstig uit het dorpje Foy in de nabijheid van Dinant in de Belgische Ardennen. Dinant was al in de Middeleeuwen n groote, bekende bedevaartsplaats ter eere van Maria. Om den weg, dien de pelgrims van Foy naar Dinant moesten volgen, aan te duiden en tevens om de godsvrucht der pelgrims op te wekken, werden min of meer gelijkend copieën van het vereerde beeld in kapelletjes of nissen langs den weg geplaatst. Een der devote wegwijzers nu stond in een nis, uitgehold in e"èn jonge e% daarin achter een traliewerk van drie ijzeren staven veilig geborgen. In de jaren der hervorming verslapte de devotie van Onze Lieve Vrouw van Di nant en ook vergat men de lieve wegwij zers. Zoodat rustig de boom om het beeldje en de nis heen groeide. Groot was daarom de verwondering van de bevol king toen in 1609 bij het vellen en kloven der eik hij was onderwijl acht voet in middellijn geworden een pijpaarden beeldje werd gevonden. De onverklaarbare aanwezigheid van dit beeldje in den eik wekte aanstonds een godvruchtige be langstelling en vereering. God in Zijn on doorgrondelijke beschikkingen en wondei- volle goedheid beloonde die vereering met vele wonderteekenen en merkwaardige gebeds verhooringen. Deze devotie tot „Onze Lieve Vrouw van Foy is op een bijzondere wijze verspreid door de Jezuieten, die te Dinant een col- leg hadden, en wier provinciaal, de Utrechtenaar Willem de Kael van Vrone- steyn, tot dat doel copieën van dit miracu leus beeld gemaakt uit den eik, waarin het gevonden werd aan verschillende hui zen der Sociëteit, zoo in Nederland als in België, toezond. Ook het dorpje Haastrecht ontving een dergelijke kopie, want in dien tijd werd de zielzorg in die gemeente, waargeno men door Jezuieten. Deze kopie, welke een 15-eeuwsche Ma donnabeeldje van Vlaamsch-Nederlandsch type weergeeft en knap gesneden is, werd voor Haastrecht een kostbaar pand. Het eerst toonde zij daar haar wonder macht op Sint Lucasdag (18 October) van ht. jaar 1647. Er woonde name!ijk te Haastrecht een zekere Geeitruida Biet. Zij was vier en dertig jaar en vanf haar 17de jaar leed zij aan een kwaal in haar rech terzijde, die haar het laatste jaar verlamd had. Vol vertrouwen op Maria"s voorspraak vroeg zij, dat men haar het beeldje der wonderdadige Lieve Vrouwe van Foy, hetwelk dat jaar in Haarstrecht geplaatst was, zou brengen: en den lSen ^October verkreeg zij die gunst. Toen het beeldje gebracht werd, lag zij in een dienen slaap, hare dienstmaagd legde dan, zonder dat zij het merkte, het beeldje tegen haar zie ke rechterzijde, en ziet.... toen zij ont waakte, voelde zij zich genezen. Zij stond op en liep zonder krukken. Dit heerlijk mirakel, dat aanstonds den 18den October gestempeld neeft tot d e n feestdag van Onze Lieve Vrouwe van Foy te Haastrecht is een begin geweest van een reeks van wondervolle genezingen en merkwaardige gebeds verhooringen. Moge ook buiten Haastrecht, het ver trouwen in Maria's machtige voorbede bij geestelijken en stoffelijken nood worden versterkt door de vele gunden, die zij chldt zoo overvloedig heeft uitgedeeld en nog steeds uitdeelt als „Hulp der Christe nen". In ieder Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Propageert „DE LEIDSCHE CouZANT" GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Melkwagen aangereden. Be stuurder gewond. Op den rijkestraatweg Amsterdam Amersfoort, tussohen Crailo en de Hector Treublaan, onder de gemeente Laren (N.H) reden gisteravond in de rchtng Baarn ach ter elkaar een melkwagen, bestuurd door L. M. uit Laren en een vrachtauto, bestuurd door G. A D. uit Baarn. Door de verblin dende lichten van een uit de tegenoverge stelde richting komenden auto, heeft de be stuurder van den vrachtwagen den melkkar niet kunnen waarnemen Met groote snel heid botste de auto tegen den wagen op. De bestuurder werd van den wagen ge slingerd. Met een zwaje hersenschudding is de man naar het Sint Jan&ziekenhuis te Laren gebracht. De auto werd zwaar be schadigd. Het paard, dat voor den wagen liep, sloeg op hol Men heeft dit later te Laren gegrepen. Vrachtauto te water. Donderdagmiddag, ongeveer halftwee, moest een vrachtauto op den Rijksweg bij de spoorbrug nabij Den Helder, komende uit de richting Alkmaar plotseling uitwij ken voor een fietser, welke zonder waar schuwen opeens den weg overstak. De chauffeur gooide het stuur om, zoodat een aanrijding uitbleef, doch de vracht auto reed den berm af en kwam in het Noordhollandsch kanaal terecht. De drie inzittenden konden zich zwem mend redden. De auto is later door een kraanwagen uit het water gehaald en naar Den Helder gebracht De lading visch ging verloren. Auto over den kop geslagen. Op den Amersfoortschen weg te Huis ter Heide sloeg Donderdag de door dr. V. uit Utrecht bestuurde auto eenige malen over den kop bij het passeeren bij een an deren auto, waarbij de zwenking vermoe delijk te sterk genomen werd. Dr. V bleef ongedeerd, een inzittende dame kreeg een hoofdwond, én een heer brak een sleutelbeen. Na geneeskundige hulp werden ze per auto van de Zeister politie naar Utrecht overgebracht, daar de auto van dr. V. on bruikbaar was geworden. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermiddag werd op den onbewaakten overweg onder Belvert de auto van den koopman L. uit Roermond gegrepen door trein no. 1730, die om 12 uur 28 van Venlo naar Roermond vertrekt. De auto, waarin de heer L achter het stuur zat, werd on geveer 150 M. meegesleurd. Met zeer ern stige wonden werd het slachtoffer, nadat de trein had gestopt, uit den totaal in el kaar gedrukten wagen gehaald en naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Hij heeft in- en uitwendige kneuzingen. Zijn toestand is ernstig. D00DELIJK MIJNONGELUK. De mijnwerker S., uit Kerkrade is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Wilhelmina onder afvallend gesteente ge raakt en gedood. De man was 43 jaar oud gehuwd en vader van een kind. HET SPOORWEGONGELUK BIJ STEENWIJK. Men meldt ons nader: De verongelukte remmer, genaamd van Leeuwen, zat geheel bekneld in het rem- kastje van den uit Leeuwarden komenden trein. De hersenpan was totaal verbrijzeld en zat vol grint en steenkool. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan, doordat een van de wagens van den uit Leeuwarden komenden trein warm is ge- loopen, waardoor de as is gesprongen. De wagen is toen dwars over de rails komen te staan en de trein uit Zwolle is er toen in de flank op ingereden Op de plaats van het ongeluk heerschte een groote chaos. Ver schillende wagens waren totaal versplin terd en op een plaats zaten zij drie hoog op elkaar. Er wordt hard gewerkt om het ver keer te herstellen. Op het oogenblik is het wachten op den kraanwagen uit Utrecht. De passagiers uit de richtingen Leeuwarden en Zwolle moe ten bij de plaats van de ramp overstappen. De beide goederentreinen waren zeer lang en zwaar beladen, vooral die uit Leeuwar den, die aardapelen vervoerde. PAARD EN EN WAGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg aan den Holenweg onder de gemeente Hoorn ge raak Is donderdagmiddag een melkboer, met paard en wagen in botsing met den personentrein van Medemblik naar Hoorn. Een paard voor den wagen gespannen, schrok van een terzijde van den straatweg staanden kruiwagen, waardoor de voerman zijn aandacht bij het paard moest houden en niet lette op den trein die aankwam. Bijna was hij den overweg over, toen het achterste gedee'te van den wazen werd ge grepen door de buffers van de locomotief. Het paard bleef staan en werd niet mee gesleurd De voerman sprong inmiddels van den wagen. Alles liep dus nog buiten gewoon goed af. in Literflesschen f. 3.40 in V2 Literfl. f. i.75 exclusief glas 9ig3 ALOM VERKRIJGBAAR! Ontploffing. Aan den Oudeweg te Groningen is in de koper sla gerij van den heer J. van der Laan door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een manometer van een zuurstofapparaat gesprongen. De knecht J. de Boer, afkom stig uit Sappemeer, werd door dit projec tiel ernstig aan den arm getroffen en werd naar het Aoad. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Trap van een paarcf. Terwijl de houtkoopman B. in een bosch te Vaals bezig was met het opladen van hout, gleed hij uit en kwam te vallen. Het paard werd schichtig en gaf den man zulk een trap tegen het onderlijf, dat hij spoedig overleed. De ongelukkige laat een vrouw met 11 kinderen achter. Doodelijke val. Bij het plukken van eikels is de 16-jarige G Armkrentz te Kerkrade uit een boom gevallen. De jongen was onmiddellijk diood. BRANDEN. Aan brandwonden overleden. De 50-jarige mej. C. B. uit de Beyers- straat te 's-Gravenhage, wier kleeren bij het bakken van visch in brand geraakten, is in het gemeente-ziekenhuis aan den Zuid- wal aan de bekomen brandwonden over leden. Brand in een pastorie. Gistermorgen omstreeks half twaalf ont stond brand in de R.K. Pastorie te Bloe- mendaal. De brand is ontstaan doordat een vonk in een kleerkast de kleeding deed vlam vatten. De dienstbode was in deze kast aan het zoeken geweest en had zich daarbij bediend van een lont, die men bij het kaarsen aansteken gebruikt Ze had niet bemerkt dat een vonk gevallen was, had de kast gesloten en was van de kamer vertrok ken. Toen ze eenige minuten later weer de ka mer binentrad, kwam door de kieren van de kastdeur rook naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte met twee stralen het vuur aan, dat na eenige minuten gebluscht was. Eeni ge priestergewaden, die alleen bij hooge feesten gebruikt werden, verbrandden. De waterschade is aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. DE OOIEVAAR EN DE KIKKERS. Naar wij van de bemanning van het K.L.M.-vliegtuig de Ooievaar vernamen, schijnt de verleiding der kikkers hem op zijn retourreis van Batavia naar Amster dam te machtig geweest te zijn. Een kikkertje verdwaalde bij Kohlak in de inlaatbuis van den Ooievaar en moest, zooals zoovele kikkers vóór hem dit reeds deden, ondervinden dat een Ooievaar geen ideale plaats voor een kikker is De Ooie vaar deed zijn naam eer aan. Na het drama te Wateringen. Naar het „Vad." verneemt, heeft de va der van de twee op zoo ongelukkige wijze om het leven gekomen kinderen te Wate ringen. zich weer naar zijn vroegere woon plaats Anloo te Drenthe begeven en zich daar metterwoon gevestigd. Zijn vrouw wordt nog steeds in de Ra- maerkliniek te Loosduinen verpleegd. Haar toestand is van dien aard, dat verhoor onmogelijk is. Relletjes bij de havenarbeidersstaking. Gisteravond omstreeks negen uur kwam het te Harlingen tot een botsing tusschen den werkwilligen schipper H. en de sta kende havenarbeiders, die hem op de Noor derhaven hadden opgewacht De stakers en een groote menigte toeschouwers wer den door een vijftal agenten onder leiding van een inspecteur van politie, met de blanke sabel uit elkaar gedreven Volgens ooggetuigen trad H uitdagend op. De rust was spoedig weergekeerd. Er vonden geen arrestaties plaats.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6