SATERDAG 17 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Agenda een eigen vakorganisatie te stichten. Na het vermanende woord van de Geestelijke Adviseur treden reeds een 8-tal leden toe tot de land- en tuinbouwarbeiders-vere-eni- ging .,St. Deus Dedit". Men kwam overeen, dat deze leden gezamenlijk met het bestuur der standsorganiisatie een vergadering zal beleggen. Ook heibben zich enkele bestuur ders van de afdee-ling Alphen a d. Rijn haar toezegging gedaan om op Donderdag 29 October e-en groote propagandas vond te komen houden. Tevens z.al hen dan deze bestuurders aan de vergadering uiteen zetten de aan B. en W. voorgelegde nieu we steunregeling. Gehoopt mag dus wor den, dat deze propagaoda-avond rijke vruchten zal dragen eri dat ook zij die nog buiten de rijen staan, ook gehoor zullen geven aan den oproep van Paus en Bisr sohop. Hierna wordt ter tafel gebracht de voor enkele weken geleden opgerichte spaarkas, welke door den Geestelijk Adviseur is ge bracht onder den naam van „St Anthoni- us". Het reglement hiervan wordt aan de vergadering voorgelezen Spaarders der spaarkas kunnen dit reglement bekomen bij den penningmeester .den heer A. Ho- noa-t. Bij de rondvraag gekomen worden nog verschillende zaken verhandeld zoodat de voorzitter de zeer goed bezochte vergade ring, welke veel stof tot snreken opleverde, op een laat geworden tijdstip sloot. Hierna braciht de voorzitter dank aan den Gees telijk adviseur voor zijn medewerking en aan de leden voor hun trouwe opkomst. „Hulp in Nood" bracht op 1 36 1/2 KOUDEKERK. Geboren: Pieter Dirk, zn. van E. Rade maker en van N. Kort. Overleden: Neelte van de Werken, 53 jaar, echtgenoote van L. Struijk). ZOETERWOUDE. Hanze. Gisteravond vergaderde de R.K, Middenstandsvereeniging in het Patronaatsge- bouw aan den Schenkelweg. Na de opening en de lezing van de notulen werden de ingekomen stukken ter tafel ge bracht, waaronder een schrijven van het Ge meentebestuur van Zoeterwoude als antwoord op het verzoek tot het maken van een aanleg steiger aan den Vliet. De gemeente heeft te dier plaatse geen eigendom meer; bij de laat ste oevervoorziening is dat aan de Provincie afgestaan. B. en W. adviseeren zich thans te wenden tot Ged. Staten De voorstellen van de afdeelingen voor de Centrale Raad worden behandeld. Afgevaar digden zullen een vrij mandaat krijgen. De heeren Deckers en C. P. J. Paardekooper wor den tot afgevaardigden gekozen. Bij de mededeelingen wordt het plan van het bestuur, de organisatie van een autotocht voor ouden van dagen, bekend gemaakt. Dit plan wordt met sympathie begroet; het zal echter dit jaar niet meer uitgevoerd worden. Bij de rondvraag brengen de leden verschil lende onhoudbare toestanden in het wegen- vraagstuk naar voren. Gewezen wordt op de gevaarlijke toestand bij de school aan den H. Rijndijk, de hoek Miening-Noordbuurt, de hoek bij de boerderij van den heer A. C. Paarde kooper en het daarbij liggende smalle brug getje, Het dag. bestuur zal zich met een ver zoek tot verbetering wenden tot de R.K. Frac tie. Nog andere zaken worden aan het bestuur ter overweging gegeven, waarna de vergade ring wordt gesloten. STADSNIEUWS UITVOERING Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheeb, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Maandag, Feestavond Maria Congregatie, Concertzaal „Concordia", 8 uur. Maandag, Leidsche Kunstkring voor Allen, eerste concert Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen Hoor de doktoren: de Graaff, Kist, Nieuwzwager de Jager en Timmermans. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. EEN HULDIGINGSAVOND VOOR NEGEN JUBILEERENDE TRAMMANNEN. Een vroolijk feest. In de Concertzaal „Concordia" aan de Steenstraat is ook dit jaar weer de jaar- lijksche feestavond gehouden ter huldiging van de jubilarissen bij de N. Z. H. T. M., die het complex Leiden gedurende het af- geloopen jaar heeft opgeleverd. Het wa ren er, zooals we reeds meldden, ditmaal negen, die met hun familie op de eerste rijen hadden plaats genomen, n.l. de hee ren A. Heyboer, Leiden, A. H. Meinderts, Leiden, H. de Kloet, Rijnsiburg, D. van Velzen, Hillegom, J. Th. Zandvliet, HiPe- gom, H. D. Siglé, Voorburg, J. Hoogland, Voorburg, allen zilveren jubilarissen en de heeren S. Hoogendoorn, Voorburg (intus- soh?*' gepensionneerd) en W. H. G. Deen, Hi /«sfy n, die hun 40-jarig jubileum bij de Mi nappij hebben gevierd. De eigenlijke h»ldigmg van deze trammannen heeft reeds plaats gehad op den dag van hun jubileum. Toen zijn de toespraken gehouden en de geschenken aangeboden. Deze feestavond bedoelde dus slechts nog eens een huldi ging en bloc en tevens een vroolijke avond voor al de leden van het jubileumfonds met hun familie. Nadat de muziekvereeniging van de N. Z. H. T. M. eenige vroolijke mar-schen had- laten hooren, sprak de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. IJzendijk een hartelijk woord van welkom tot alle aanwe zigen, speciaal tot den directeur van de N. Z. H. T. M., Ir. Burgersdijk, tot de af gevaardigden van het complex Haarlem en tot de afgevaardigden van de vakvereeni- ging van de N. Z. H. T. M. Spr. feliciteer de de jubilarissen en wenschte allen een ge noeglijke avond. Daarna sprak de voorzitter van het ju bileumfonds, die lief en leed van het fonds uiteenzette en ook nog eens de jubilarissen en bloc feliciteerde. Ook de directeur, Ir. Burgersdijk sprak eenige woorden van gelukwensch, terwijl tenslotte nog het woord werd gevoerd door de afgevaardigde van het complex Haar lem, die eveneens zijn felicitaties over bracht. De avond was verder geheel aan de vreugde gewijd. Als conferencier trad op de heer Lucien, een oude bekende in Lei den, die spoedig de harten had veroverd met zijn praatjes en liedjes en Henry Nol- les deed de zaal verstomd staan door een serie meesterlijke goocheltoeren, terwijl hij later op den avond ook nog optrad als buikspreker en voorts een serie meester lijke handschaduwbeelden op het witte doek bracht. Alex Arends deed wonderlijke toeren op even wonderlijke fietsen. En tusschen a] deze bedrijven door oogstte de jasz-band Aufgepast met oude en nieuwe schlagers veel succes. Het was al met al een vr>o- lijke en gezellige avond, die tenslotte met een vroolijk dansje werd besloten. een organisatie tot stand te brengen om alle producten, waarvoor geen afnemers genoeg zijn, te verzamelen en te dist-ri- bueeren onder de armen. Ten slotte juicht spr. het initiatief van de Prinses toe, om een nationaal steuncomité in het leven te roepen. De heer Schouten (A. R.) gelooft niet, dat het mogelijk is, nu een vrucht baar debat te voeren over den economi- schen toestand, omdat het algemeen debat over de Rijksbegrooting nog niet sohriftclijk is voorbereid. Deze crisis heeft niets te maken met de gewone conjunctuurinzinkingen. Veeleer is de oorzaak te zoeken in de kapitaalvernie tiging in den oorlog, terwijl de interna tionale politiek daarna die vernietiging niet heeft willen erkennen. Op het oogenblik is er geen gevaar voor onzen gulden, maar in dezen tijd van wantrouwen is er maar weinig noo- dig om den toestand te wijzigen. Voor verhooging der steunnormen acht spr. geen aanleiding-aanwezig. Hij hoopt dat vele plattelandsgemeenten kunnen wor den geholpen. Waar groote gemeenten klagen, vergeten ze vaak, dat ze zelf op een veel te groote voet leven. De lieer H i e m s t r a (S. D.) pleit voor meer werkverruiming, voortzetting der Zuiderzeewerken. Bij he uitvoeren van productieve werken moeten de ge meenten geholpen worden. Een algemeene regeling voor de steunverleening acht spr. zeer gewenscht. De heer B r a a t (P. B.) was zeer be langstellend geweest na-ar de rede van den heer v. d. Tempel. Hij heeft echter geen enkel deugdelijk middel gehoord om uit de put te komen. Bij de steunverleening moet de Regee ring rekening houden met de loonen op het platteland. Het is schrijnend, dat in de steden vaak meer aan steun gegeven wordt-, dan op het platteland kan wor den verdiend. De vergadering wordt verdaagd. RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen was in Sept. 1931 6 millioen gulden lager dan van vorig jaar. Zij bedroeg 34.690.647 tegen 40^808.257 het vorig jaa-r. De inkomsten ten bate van het Lee- ningsfonds 1914 bedroegen over September 1931 4.215.629 tegen 4.514.358 in Sep tember 1930. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds bedroegen over September 1931 713.627.28 tegen ƒ555.459.21 in Septem ber 1930. WERKL00ZEN-STEUN. Door den Bischop van 's Bosch is voor geschreven dat in elke parochie of in elke gemeente een crisis-comité zal worden op gericht, dat zich tot taak stelt de nooden te lenigen van werkloozen en door de crisis hulpbehoevenden door giften in na- tura en, zoo noodig, in geld. Te Amsterdam zal 'n bureau worden opgericht waarvan de leiding aan den zeereerw. heer J. F. A. Pots zal worden toevertrouwd. Het zou in de bedoeling liggen alleen voor het verschaffen van goe deren in natura en wel uitsluitend aan ge zinnen van georganiseerde werkloozen zorg te dragen. Verder zal men zooveel mo gelijk her denkbeeld doorvoeren, dat een katholiek gezin een ander gezin, dat be hoeftig is, voor zijn rekening neemt. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Bespreking van loonsverlaging in Enschede De Enschedesche fabrikantenvereeniging heeft de werknemersorganisaties in de tex tielindustrie uitgenoodigd tot een confe rentie ter bespreking van loonsverlaging, waartoe blijkbaar het plan bestaat. De conferentie zal vermoedelijk in den loop der volgende week plaats vinden. BELGISCH INVOERRECHT OP BOTER EN VLEESCH. Verhooging te wachten. De Beigische ministerraad heeft zich gistermiddag opnieuw beziggehouden met de beschermende rechten tot steun aan de landbouwers, die onder de crisis te lijden hebben. De ministers, die voorstanders zijn van vrijhandel, wisten van hun pro tectionistisch gezinde collega's de con cessie te verkrijgen, dat de regeering zich zal beperken tot de invoerrechten op boter en vleesch en dat het binnenlandsche graan niet zal worden beschermd. De mi nister van Landbouw werd gemachtigd, een wetsontwerp in te dienen, waardoor de invoerrechten van 1914 voor boter en vleesch met zeven vermenigvuldigd wor den. „Tel." De besturen der arbeidersorganisa ties hebben, na overleg met de georgani seerde arbeiders bij de Burgers E. N. R. Rijwielenfa b r i e k besloten, onder de de huidigen omstandigheden geen uitvoering te geven aan het- gestelde ulti matum. De loonsverlaging van 5 pet. zal onder protest worden aanvaard. De heer E. Heldring, voorzitter ■der van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft als zoodanig ontslag ge nomen. Ds. F a b e r, thans predikant te Zut- phen heeft besloten den Kamerzetel van de S. D. A. P. waarvoor hij door het Cen traal Stembureau als opvolger van Klee- rekoper was aangewezen, te aanvaarden. Volgens de reglemnten der Ned. Hervorm de Kerk zal ds. Faber als gevolg van zijn beslissing het predikambte moeten neer leggen. Te Rotterdam zullen gedurende den advent in alle Katholieke kerken preeken over de encycliek Quadragesimo Anno worden gehouden. Te Haarlem is overleden, 61 jaren oud de heer P. A. R o m ij n, burgemeester van De Rijp en Graft. Minister Reymer heeft heden een bezoek gebracht aan het drukkersbe- drijf van de firma Enschede te Haarlem en aan den aldaar gevestigden controledienst der P. T. T. en de vervaardiging van post- waardige en geldswaardige formulieren. De minister was hierbij vergezeld door den directeur-generaal der P. T. T. ir. H. M. Domme en den algemeen secretaris der P. T. T. mr. J. F. van Roy en. Te Wageningen is bijna 79 jaar oud overleden de heer H. Groenend ij k Jzn., oud-directeur van het telegraafkan toor te Arnhem en oud-adjunct ^i-- '-"r van het telegraafkantoor te waaran hij ruim 44 jaar verbon LUCHTVAART DE „GRAF ZEPPELIN". Weer naar Zuid-Amerika. Uit Friedrichshafen wordt d.d. gisteren gemeld: De start van het luchtschip „Graf Zeppelin" voor zijn derden tocht naar Zuidr- Amerika is bepaald op hedennacht, éen uur. Het luchtschip zal waarschijnlijk dezelf de route nemen, als op zijn vorige tochten naar Pernambuco. KRAKEELENDE OCEAAN- VLIEGERS. Voor de rechtbank te Hamburg heeft gisteren een opzienbarende zaak gediend. De Oceaanvlieger Johaunsen heeft name lijk een gerechtelijke uitspraak verkregen, krachtens welke zijn tochtgenoot Rody een bedrag van 5000 mark moet storten. Het meeningsverschil tusschen de beide Oceaanvliegers kwam reed® dadelijk na hun- sensationeele redding, toen zij vijf da-gen op de golven hadden rondgedobberd, r-ot uiting. Johannsen verlangde namelijk, dat Rody hem 5000 mark salaris voor zijn werk als piloot van het vliegtuig zou uitbetalen, hetgeen Rody weigerde. Een dag voor zijn vertrek naar Hamburg verzocht Johannsen de rechtbank telegrafisch, bevel tot voor- loopige storting van dit bedrag te geven, aan welk verzoek door de rechtbank is vol daan. Noodlanding van een jachtvliegtuig. Gistermiddag heeft het jachtvliegtuig D 26, bestuurd door den luit. ter zee twee de klasse Marinereserve J. M. Uitenhoudt, een noodlanding moeten maken, wegens bet afslaan van den motor, tusschen het vlieg kamp de Kooi en de kazerne voor den on derzeedienst bij Den Helder. Bij het dalen moest het vliegtuig uitwijken voor eenige koeien en kwam hierdoor met het rechter- wiel in een greppel terecht, zoodat het toe stel op den neus kwam te staan. De vlieger bleef ongedeerd. Van het toestel raakte net landingsgestel defect, terwijl bovendien schroef en vleugel werden beschadigd. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Lijk opgehaald. Het lijk van de vrouw, die eenige dagen geleden haar woning was ontloopen, is vanmorgen in de Vliet onder de ze gemeente opgehaald. WARMOND. Verkooping. Bij den afslag van de Bouw manswoning „Nieuw Alkemade" met landerijen aan den Beurschenweg onder deze gemeente, is de verkoop opgehouden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Pluimveetentoonstelling. In de gehouden ledenvergadering van de pluimvee- en konij- nenfokkers-vereeniging werd o.m. besloten in het a.s. seizoen weder een tentoonstelling te organiseeren. AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond vergader de in de localiteit van den heer W. v. d. Berg de Volksbond alhier. De voorzitter, de heer M Heiman, open de de vergadering met den Chr. Groet, waarna hij welkom heet den geestelijk ad viseur en leden. Na het Bondslied zingen leest de secretaris de notulen voor, welke zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Voor de behandeling van de ingekomen stukken komt ter sprake de gehouden stu diedagen te Bergen. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat hiervan ook stu dieboeken worden uitgegeven, waarvan de leden gebruik kunnen maken. Vervolgens wordt de datum van de te houden Centrale Raad aan de vergadering bekend gemaakt Besproken werd op die vergadering het agenda-punt in te dienen. .,Dc invoering van Kringverdeelingen". Medegedeeld wordt, dat de dis-trictsbestuurder, de heer Steinmet-z a.s. Donderdag een lezing met toelichting van lichtbeelden, zal komen houden over Paus Leo XIII en de sociale kwestie Deze lezing zal voor ieder toegan kelijk zijn, ook voor de dames. Aan de vergadering wordt voorts mede gedeeld dat j.l. Dinsdag een gecombineerde bestuursvergadering heeft- plaats gehad met de afgd. Volksbond te Alphen a.d Rijn Hier heeft men goede inzichten verkregen van verschillende zaken in 't belang van de or- ganistie. Ook de nieuw voorgelegde steun regeling aan B. en W. wordt- aan ons be stuur ter advies voorgelegd In Aarlander- veen bezit men alleen de stands-organisa tie der werkliedenvereeniging, de Geeste lijk Adviseur acht het ook van zeer groot belang en een plicht georganiseerd te zijn in de vakbonden. Daar reeds een tiental leden zijn aangesloten m vakbonden elders zal men trachten en in overweging nemen NOORDEN. Uitvoering Op Dinsdag 20 October zei in cafe A Kuif te Noorden een liefdadig heid-uitvoering worden gegeven ten bate van het Ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp" met medewerking van het fanfarecorps „Eensge zind" te Nieuwkoop, directeur Frans van Diepenbeek en de de Zangvereeniging „Ami- citia", directeur M. J .Markse. Tusschen zang en muziek zullen vele artikelen worden ver loot, die door verschillende inwoners voor dit doel zijn gegeven. De opbrengst komt geheel ten bale van bovengenoemde vereeniging. NIEUWVEEN. Eierenveiling. Voortaan zal de eieren- veiling om de veertien dagen gehouden worden. Het een en ander staat in ver band met de gering aanvoer. Als er ook, zooals Donderdagavond het geval was, in totaal zegge 230 eieren aangevoerd worden kan men zich met reden over de „gezond heidstoestand" van de veiling bezorgd ma ken. Over het geh,eel draagt zij meer het karakter van groentenveilinkje. Onze nog zoo jonge veiling is ernstig ziek. Overleden: Anna Arnolda Nijs, 77 j. echtgenoote van Theodorus Everardus Copray. Brigitta Nieuwenhuis 91 j. Geboren: Wilhelmina Cornelia d. v. Adr. Hoogervorst en Margaretha Wilden burg. WOERDEN. Polderzaken. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben afgewezen een verzoek van Jac van Tuyl te Woerden om vernietiging van het besluit van 2 Juni van de vergade ring van stemgerechigde ingelanden van den polder Oudeland en Tournoisveld tot benoeming van een secretaris en een pen ningmeester van dien polder. ST.- JOSEPH-GEZELLEN. De Leidsche St. Joseph-gezellen vieren, zooals bekend, hun 44ste stichtingsfeest en zooals te doen gebruikelijk is wordt dit feest niet alleen in intiemen kring herdacüt, maar wordt de feestvreugde ook naar bui ten uitgedragen door bet opvoeren van een tooneelspel. Dit jaar geven de Gezellen een drama ten beste, getiteld: „De Anarchist", een met al te gemakkelijk spel in vier bedrijven door Reinier Ysabie, waarvan Gerard Nielen een Hollandsche bewerking heeft gemaakt. Het drama bevat vele goede spelmomen ten, waarvan de spelers bekende vetera nen, die men telken jare met genoegen op de planken van het Gezellen-tooneel weer ziet uitnemend gebruik wisten te ma ken. Heel goed gevonden is bijv. uo drama tische tegenstelling tusschen de beide broers, Herman de missionaris uit China en Fred de dokter, die aan de universiteit zijn geloof verloor. Beiden slachtoffers van heb communisme; Fred verblind door de schijn leuzen dezer onevenwichtige geesten en Herman blind gemaakt, doordat de com munistische bandieten in China hem de oogen hebben uitgebrand. Treffende tegen stelling, die gevolg wordt door het even treffende feit, dat de doode oogen van den missionaris de verblindheid van den jeug digen dwaalgeest weten te genezen. Zooals gezegd, wisten de spelers de goe de kwaliteiten van dit drama tot hun recht te doen komen, al zou bij de vele en wat al te lange samenspraken een vlugger tempo aan het geheel ten goede komen. De spelers hebben nu reeds drie avonden achter den rug, n.l. Zondag, Dinsdag en Donderdag; het stuk is dus behoorlijk inge speeld. Volgen nog de opvoeringen van Zondag a.s. en van Maandag d.a.v. Veel succes zij den wakkeren gezellen toegewenscht. Zij verdienen het. EEN DAK-INSTORTNG. Een voorbijganger gewond. Hedenmorgen omstreeks kwart over tien heeft een dak-insfcorting en dak verschuiving plaats gehad van het per ceel Korevaarstraat hoek Levendaal, waarin beneden gevestigd is het café van F. H. Friesema, terwijl de boven woning bewoond wordt door de familie H. M. Het ongeval is waarschijnlijk voor een groot deel te danken aan het zware ver keer op den weg. De rest van het per ceel ten minste toont geen sporen van bouwvalligheid. Het grootste gedeelte van het dak is door de verschuiving der dakpannen bloot komen te liggen. De neerstortende massa deed den dakgoot bezwijken, waarna alles op straat stortte. Daar passeerde juist de 66-jarige heer v. d. R., wonend aan de Jan van Hout kade. Door de neervallende steenmassa werd hij bloedend aan het hoofd ver wond, zoodat hij door den E. H. D. naar het Diaconessenhuis moest worden ver voerd. Politie en bouwpolitie heeft de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen voor een goeden gang van het verkeer. De tram moest over enkel spoor rijden, ter wijl de onmiddellijke omgeving werd af gezet. Het verdere gedeelte van het dak is eveneens gesloopt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2