PHILIPS „Argenta" ,/Oo CuraZt /oaj üüvüt UIT DE RIJNSTREEK FAILLISSEMENTEN DONDERDAG IS OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De raad dezer gemeente heeft Woens dag een openbare vergadering gehouden onder voorzitterschap van den burge meester. Aanwezig zijn alle leden. Na de vaststelling der notulen gaat de raad op voorstel van den voorzitter in besloten zitting. Na heropening der openbare vergade ring deelt de voorzitter mede, dat be sloten is met algemeene stemmen geen verdere stappen te doen tot verkrijging van een verbindingsweg tussohen Den De ijl en Deijleroord, maar te trachten tot spoedige aanleg te komen van een voetpad langs den Rijksstraatweg. Hierna geschiedt mededeeling van di verse brieven van Ged. Staten, geleiden de goedgekeurde raadsbesluiten. Ingekomen stukken. Een adres van de Buurtvereeniging „Deijleroord" houdende klachten over on voldoende zorg voor onderhoud en schoonhouden van st. ten en plantsoenen wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld, na een opmerking van den heer Drop, dat hij het van het be stuur zeer ontactisch vindt, om zich over de hoofden van B. en W. heen tot den raad te wenden. Wordt besloten tot het aangaan van kasgeldleeningen met de NV. Electr. Maatschappij „Wassenaar" ad 50.000 en met de Hollandsche Draad en Kabel- fabriek te Delft ad 100.000 tegen een rente van hoogstens 4 pet., terwijl B. en W. worden gemachtigd gelden op te nemen tot 300.000. Medegedeeld wordt, dat de rechtbank op 9 October j.l. de onteigeningen heeft uitgesproken inzake deheeren A. Ber- bée, G. F. Louwerse en A. Reijersber- gen, en dat de schadevaststellingen zijn gesteld respectievelijk op 105.149.20; 21.154.18 en 24.863.16. Wordt besloten het gymnastieklokaal aan de openbare lagere school no. 1 ter beschikking te stellen van de beide tuinbouwvereenigingen alhier tot het houden van een teekencursus. Ter tafel komt een adres van bewo ners van de Santhorstlaan en omgeving waarin, in verband met een ingediend plan tot den bouw van 5 woonhuizen en bloc, gevraagd wordt voor deze omge ving dergelijke blokkenbouw niet toe te staan. De voorzitter zegt, dat in deze om geving gesloten bebouwing geoorloofd is, zoodat er geen reden is voor inter ventie. Hierna wordt afwijzend op het adres beschikt. Een adres van de afd. Wassenaar van de Ned. Vereen, tot bestrijding van al coholhoudende dranken, om subsidie, wordt om advies in handen van B. en W. gesteld. Gunningen en vergunningen. Hierna geschiedt mededeeling van den uitslag der aanbesteding van de riolee- ring in den Schouw weg. Voorgesteld wordt het werk te gunnen aan op één na de laagste inschrijfster de N.V. voor heen W. Visser en Zonen alhier voor 19.648.Wordt goedgevonden. Besloten wordt tot toelating van den heer L. A. F. Prins als lid der commis sie uit de ingezetenen. Wordt goedgevonden aan C. J. van der Aa te verkoopen pl.m. 3542 M2. bouwterrein ad 6.50 per M2. en pl.m. 1173 M2. ad 10.per ,M2. en aan Mej. Wed. A. S. de Bode pl.m. 1000 M2. ad 6.per M2. Aan den heer E. A. H. A. van de Velde wordt vergunning verleend tot verbouw zijner niet aan een bouwstraat gelegen villa aan den Buurtweg. De salarisverordening wordt op en kele punten aangevuld en een besluit gearresteerd tot vaststelling van diverse pensioensgrondslagen. Daarna is aan de orde een verzoek van de Muziekvereeniging „Excelsior" om voor 1931 een verhoogde subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen, gezien de rekening over 1930 en begrooting voor 1931, voor •het verzoek toe te staan. De heer van Tol vindt het in deze tijd een bezwaar verhooging toe te staan. De heer Idenburg meent dat de ge meente trotsch mag zijn op deze ver- eeniging, maar is toch ook van meening, dat bezuiniging geboden is. Hij vraagt of bij zuinig beheer geen sluitende re kening ware te verkrijgen. Wethouder van Leeuwen wijst er op, dat de vereen' 'ng voor deze gemeente van groote beteekenis is. Zij telt voor het meerendeel onder haar leden gewo ne menschen en bij alle gelegenheden treedt zij op. B. en W. hebben gemeend haar door een verhoogde subsidie aan te moedigen. Na eenige discussie wordt besloten een nadere specificatie van diverse pos ten te vragen en in een volgende verga dering te beslissen. Wordt besloten aan het bestuur van de Wassenaarsche Schoolvereeniging een vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet toe te kennen over 1929 tot bedra gen van 198o en 1010.79. Naar aanleiding van een adres der Gymnastiekvereeniging W. I. K. (Willen Is Kunnen) om het gymnastieklokaal van school no. 1 te mogen gebruiken, wordt besloten een algemeene regel te stellen voor het gebruik van dergelijke lokalen in de openbare gebouwen. Als vergoeding zal moeten worden betaald 25.— voor één uur per week. 20.— voor het twee de uur per week en 10.— voor elk volgend uur per week per drie maanden. Het bedrag der zekerheid van den plaatsvervangend Ontvanger wordt be paald op 5000. Wordt besloten tot overname in eigen dom om niet van een viertal gedeelten van de Backershaegenlaan. Onderwijszaken. Tot onderwijzer aan de openbare U. L. O. school wordt met algemeene stem men 'benoemd de heer G. J. Spijker te Meppel. Daarna is aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de sohool Bloemcamplaan. Alvorens tot stemming over te gaan, gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening wordt benoemd Mej. C. A. Kaboord te 's-Gravenhage met 11 stemmen, 4 stemmen waren uitgebracht op Mej. H. J Wesselink, tijd. onderwij zeres alhier. Wordt besloten tot bestendiging van de overeenkomst met 's-Gravenhage be treffende toelating van leerlingen uit deze gemeente op de scholen voor Mid delbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs aldaar voor den tijd van 2 jaren Wordt besloten van den heer L. Thur- kouw te 's-Gravenhage aan te koopen een perceel grond voor den prijs van 8.per M2. voor uitbre'ding der rij wielbewaarplaats bij de U. L. O. school en voor een en ander een crediet toege staan van 2200. Op een verzoek van het R. K. kerk bestuur van de parochie „De Goede Her der" om medewerking tot uitbreiding van het scholencomplex aan den Oud- Wassenaarschen weg met drie lokalen, wordt gunstig beschikt. Nijverheidsonderwijs. Hierna is aan de orde een voorstel van den heer Kimman om voor jöngens wier ouders niet voldoende draavk. achtig zijn, gelegenheid te geven tot het vol gen van ambachtsonderwijs en tot het verleenen in bijzondere gevallen van een bijdrage als compensatie van loonder ving, met advies van B. en W. Dit voorstel is afwijzend. De heer Kimman zegt, dat dit advies bij hem een onaangenamen indruk heeft gevestigd. Hij vindt het onlogisch ge steld, het geeft geen blijk van kennis van Wassenaarsche toestanden en maakt niet voldoende onderscheid tussohen overheidszorg en zorg der ouders. Na deze opmerking gaat spr. dit prae- ad-vies op verschillende punten na. Hij meen,t dat het bezoek van leerlin gen uit deze gemeente aan nijverheids scholen niet groot is. Hij deelt mede de uitkomsten van een onderzoek bij 53 jongens van het R. K. Jongenspatronaat. Van die 53 zijn velen in het bollen vak en 19 absoluut beroepsloos. Van deze laatsten waren er 14 die wel een be roep wilden leeren. Dit wijst er op, dat er nog wel wat te doen is. Voorts acht hij het noodig, voor het geval de ouders onvermogend zijn, dat een vergoeding voor loonderving wordt gegeven. Bezwaren worden geopperd tegen over heidssteun, maar de wetgever verplicht juist tot bijdrage in verschillende kosten. Zijn voorstel is bedoeld als stimulans, om de ouders wakker te schudden. Hij wil alle beslommeringen tegen het vol gen. van het onderwijs wegnemen en doet een beroep op de leden om de handen uit te steken naar arme gezin nen. De heer dr. Idenburg zegt, dat het streven hem sympathiek is. Hij meent van den anderen kant, dat niet te spoe dig bij de overheid moet worden aan geklopt. Hij vindt het niet juist, als men erkent, dat er gevallen zijn, waar in zal moeten worden gesteund, dat men niets wil doen. Hij stelt voor een se rieus onderzoek in te stellen of er be hoefte bestaat aan ondersteuning. Is dit geschied, dan kan een beslissing wor den genomen. De heer van Leeuwen, webhouder, brengt hulde aan den heer Kimman voor het indienen van het voorstel. De uitvoering zal moeten worden bcheerscht door' hetgeen men wil aanvaarden. Hij meent, dat de zorg voor het kind op de eerste plaats bij de ouders rust. Wat de zaak zelve betreft, merkt hij op, dat de cijfers voor deze gemeente niet on gunstig zijn. Hij wijst er voorts op, dat praeadviseurs uit alle partijen, behalve de sociaal democratische, wijzen in de richting van particuliere zorg. Als dit de zaak aanvat, dan kan op den steun van hem als wethouder worden gerekend. De heer Boender vreest, dat, wanneer het Nijverheidsonderwijs niet wordt be vorderd, er over enkele jaren een be roepsleger van werkeloozen zal zijn. meent, dat Wassenaar geen goed figuui slaat ten opzichte van het aantal leer lingen. Hij steunt het voorstel. De heeren Schalekamp en van der Stoel zijn het eens met den heer van Leeuwen. De discussie duurt germmen tijd voort. Tenslotte doet de heer van Leeuwen de toezegging, dat op de meest vergaan de medewerking zal kunnen worden ge rekend, wanneer steun noodig is, waarna de heer Kimman zijn voorstel intrekt. Over het voorstel' van den heer dr. Idenburg zal praeadvies worden uitge bracht. De vergadering wordt hierna geschorst. EEN PHILIPS LAMP KOST AANMER KELIJK MINDER DAN VOORHEEN SPAART nu op de goede wijzespaart Uw oogen - Uw kostbaarste bezit. Neemt een lamp van hoogere wattage: 100 watt is het minimum voor het middenlicht van Uw kamer een 100 watt PHILIPS „ARGENTA", met den ballon van melkwit glas, die de oogen tegen de schelle stralen van den gloeidraad beschermt. 0 MET DEN BALLON VAN MELKWIT GLAS GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM De Raad- dezer gemeente kwam gister middag te 3 uur in openbare vergadering bijeen. Na opening had de beeëdiging plaats van het nieuwgekozen raadslid, den heer Speelman. De voorzitter verwelkomde den heer Speelman en "wenschte hem geluk mei zijn herstel. De heer Speelman dankte voor deze welwillende woorden en drong aan op bezuiniging in het beleid der ge meente. Ingekomen is een verzoek van de Herv. School om gelden voor het aanschaffen van 4 schoolbanken. Goedgekeurd. Van den heer B. Jansen was een ver zoek ingekoinen om uitstel van de restau ratie van de hem toebehoorende woningen. B. en W. stellen voor uitstel te verleenen, wat werd goedgekeurd. Aan de orde was daarna steunregeling voor werkloozen en in verband daarmede verbreeding Menneweg. Voor deze verbreeding is noodig 1696 M2, wanneer de nieuw te graven sloot voor de helft eigendom wordt van den aangrenzen- den eigenaar, en 2170 M2, wanneer de nieuwe sloot geheel eigendom der gemeente wordt. Eigenaren zijn het R.K. Armbestuur en de heer Jochems. De koopprijs bedraagt 3150.per bunder. Besloten wordt, op het aanbod in te gaan en de sloot voor gezamelijke rekening .te brengen. Steunregeling voor de werk loozen. Aan de orde kwam daarna de steunre geling voor werkloozen. Door B. en W. zijn reeds voorloopige uitkeeringen gedaan om de nood ivan enkelen tegemoet te komen. De gemeenten in de Bollenstreek heb ben een gezamelijke steunregeling gemaakt. Een ontwerp-steunregeling van werklieden organisaties was bij de gemeentebesturen ingekomen, waarin gevraagd werd 12.— per week plus een toelage per kind-. In een conferentie van gemeentebesturen te Hillegom is overeenstemming verkregen op een dergelijke regeling waarbij uitge keerd wordt 12.per week plus een toe lage van 1.per week per kind beneden 15 jaar (te beginnen met het derde kind), tot een maximum van 17.Deze concept regeling wordt thans aan den Raad voor- De heer Van Zonneveld merkte op, dat als wij aan een steunregeling beginnen, de gelden daartoe moeten komen uit de gemeentekas. Het belastbaar inkomen der gemeente gaat met het uur achteruit. De tijden zijn niet alleen donker voor de werk nemers, maar ook voor de werkgevers. Spr. is in principe ertegen om steun te verlee nen zonder dat werk daarvoor geleverd wordt; daarom vraagt spr. of het onmoge lijk is werk in de gemeente te vinden, al is 't dan geen productief werk. Spr. is er echter tegen om de steunverleening vast te leggen in een reglement als thans wordt aangeboden. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. zeer noode met een steunregeling voor den dag zijn gekomen. Ook hun zou niets liever geweest zijn, dan dat in de gemeente vol doende objecten voor werkverschaffing mogelijk werk verschaft wordt, drie dagen per week. Is de nood in een gezin daar mede niet voorkomen, dan kan nog steun verleend worden. Het doel is alleen: de menschen te bewaren voor verhongering; meer kan en meer mag de gemeente niet doen met het oog op de financieën. De heer Schrama is verheugd over deze ontwerp-steunregeling, welke van de zijde van B. en W. is gekomen. Mag spr. aan nemen, dat dit concept tot stand is geko men door samenwerking van de gemeente besturen of door een aandrang van de pu blieke weg. Spr. betreurt het, dat de or ganisaties geen onderhoud konden hebben met het gemeentebestuur. De voorzitter antwoordt, dat dit ontwerp, noch is ontsproten uit angst voor de straat, noch op aandringen van de organisaties. De 1 a n d e 1 ij k e organisaties waren in de conferentie van gemeentebesturen goed vertegenwoordigd. B. en W. meenden, dat het daarom niet noodig was de plaatje- 1 ij k e afdeelingen der organisaties nog te hooren. Wet-h. War naar merkte op, dat de heer Loerakker zijn instemming met deze con cept-regeling heeft betuigd. De heer A. Warnaar wilde deze regeling uitsluitend als crisis-regeling beschouwd zien; spr. zou dit concept willen vaststel len voor den tijd van één jaar. De heer Verkley informeerde, of B. en W. overwogen hebben werkverruiming door werk bij particulieren met steun van de overheid. De voorzitter antwoordt, dat men daar zeer voorzichtig mede moet zijn. Wanneer er geheel geen werk meer is voor werkloo zen, verdient het echter zeker overweging. De heer A. Warnaar maande ook, met eenige voorbeelden, aan tot voorzichtig heid. De heer Schrama was tegen dit plan; tiet gaat niet aan dat de gemeente de patroons aan goedkoope arbeidskrachten helpt-. De heeren Verkley en Bisschops voelden meer voor een dergelijk plannetje. Daarna werd overgegaan tot- artikels- gewijze behandeling. De heer Schrama drong aan om de maxi- mum-uitkeering niet op 17.te brengen, doch op 18.— te houden. Spr. zou aan dit artikel willen toevoegen, dat B. en W. in bizondere gevallen tot 18.— kunnen gaan. De heer Verkley vestigde er de aandacht' op, dat wanneer de loonstandaard alge meen omlaag gaat ook met het steun bedrag daarbij rekening moet worden ge houden. De heer Hoogervorst vroeg of voor per sonen boven 60 jaar, die geen steun krijgen, op andere wijze bij werkloosheid in hun onderhoud wordt voorzien. De voorzitter antwoordt, dat deze perso nen niet meer gerekend worden tot valide arbeiders. Voor hen wordt op andere wijze gezorgd. De heer Van Breda wilde de leeftijd van 60 jaar verhoogen tot 65 jaar. Hierbij slo ten de heeren Verkley en A. Warnaar zich aan. Besloten werd de leeftijdsgrens ie verhoogen. De heer v. Zonneveld wil aan de aan neming van dit reglement verbinden, dat als het geld moeilijk te verkrijgen is, de uitkeering verlaagd kan worden. De voorz. zegt toe, in elke vergadering een staat van de uitgaven te overleggen. De uitvoering zal niet te royaal zijn. De kosten over de le week bedroegen 206.50 en voor de 2e week 247.40. De heer Schrama wil een artikel toevoe gen, voor de bouwvakarbeiders, wat de voorz. ontraadt. Hij kent alleen Sassen- heimsohe arbeiders. Het ontwerp wordt met alle stemmen aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer v. Breda dat de lantaarn in de Wilhelminalaan haast geen licht geeft. De voorzitter zegt verbe tering toe. Voorts klaagt de heer Dannijs over de boomen in de Fiorisschoutenstraat die te veel licht benemen. Hierna geheime zitting. De werkloosheid. Het aantal werk loozen bedraagt in deze gemeente 31, n.l. 24 gehuwden en 7 ongehuwden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Opening school voor buitengewoon onderwijs. In tegenwoordigheid van tal van be langstellenden werd gisterenmiddag de nieuw gebouwde Koningin Emma-sohool voor buitengewoon lager onderwijs aan de Jongkindt Coninckstraat geopend. Onder de talrijke aanwezigen merktesi wij o.m. op het bestuur, personeel der school, den inspecteur van buitengewoon lager onderwijs dr. Voorthuijzen, het da gelijks bestuur onzer gemeente en de hoofden der ohr. scholen. De voorzitter, ds. A W. Voors, sprak allereerst een kort welkomstwoord tot de aanwezigen waarbij hij allereerst de ontwikkeling schetste der sohool en de noodzakelijk heid van den bouw van een eigen school, doordat door het toenemen van het leerlingen-aantal „Het Concordiagebouw" waar vroeger het ortderwijs werd gege ven, te klein was geworden en de school dit gebouw feitelijk ontgroeid was. Ver volgens schetste spr. de schoolstrijd voor de bijz. scholen sinds 1888. Spr. bracht bijzondere woorden van dank aan het gemeentebestuur en den raad voor het gratis afgestane perceel grond, het Pro-v. bestuur voor het aandeel dat dit bestuur heefk genomen in de oprichtings kosten, heeren architecten en aannemers, zoo niede onderaannemers en allen die aan de tot standkoming dezer school hebben mede gearbeid. Met weemoed dacht spr. nog aan het overlijden van den oud-voorzitter, wijlen den heer Lem- kes, aan wien het buitengewoon en an der onderwijs door zijn motorische kracht veel te danken heeft. Met toestemming van H. M. de Koningin-Moeder is de school genoemd Koningin Emmaschool, waaromtrent de voorzittei den wensch uitsprak dat de school steeds met deze naam aangedyid zal worden en niet het stempel der achterlijkheid zal drukken. De school stelt zich ten doel aldus de voorzitter, allereerst te dienen de kinde ren die aan dit onderwijs behoefte heb ben; 2e. de ouders die ontdekken dat hun kind het gewone onderwijs niet kan volgen en ten 3e. alle scholen der ge meente zoo mogelijk oc?k van omliggende gemeenten. Besprekend de vraag of het beginsel dezer school het mogelijk maakt dat alle scholen er door gediend wor den, deelde spr. mede, dat ingevolge Kon. Besluit ten gerieve vari ouders die zich bezwaard achten hun kinderen van het Bijbelsch onderwijs ontheven kunnen worden. Tenslotte richtte spr. zich tot het hoofd en personeel der sohool, hen toewenschende, dat zij hun mooie arbeid voort mogen zetten en onder Gods ze gen hiertoe steeds bekwaam gemaakt zullen worden. Als afwisseling zong het kinderkoor van de Martha-Stichting onder leiding van den heer J. Tuinman dc cantate „Jezus is een kindervriend", hetwelk door dit koortje voortreffelijk werd uit gevoerd. De burgemeester, dr. H. J. Lovink, verrichte hierna de eigenlijke opening. De burgemeester waardeerde het, dat in deze gemet e zulk een school tot stand kwam en verheugt zich dat de raad daarbij zoo mild wilde steunen. Het ver heugt heni ook dat particulier initiatief hier een klein monument tot stand bracht. Na den wensch te hebben uit gesproken dat deze school steeds aan haar doel mag beantwoorden, verklaarde de burgemeester de school voor geopend. Nadat hierna de inspecteur dr. Voort huijzen nog het woord voerde, werden aan de aanwezigen eenige veifrisschin- gen aangeboden waarop de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld het schoolgebouw le bezichtigen waarvan allerwege een druk gebruik werd ge maakt. Ook des avonds toen het gebouw te bezichtigen was, bestond voor oen en ander veel belangstelling. Uitgesproken: E. A. M, van Looy. bloembnllenkweoker, Heemstede. Cur. mr. P. Tidema. Haar lem. L. Müller. handelende onder de firma Gebrs. Müller, bloembollenhandcl iarstcr, Hillegom. Cur. mr. J. C. Y. Nieuwen- huys, Haarlem. Opgeheven: D. Hoek Jr., V oorhout. W. van der Mey, Hillegom. J. A. M. van Buuren, Aalsmeer. J. C. Potman Jzn., Lis se.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7