BUITENLAND DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DUITSCHLAND BRUNINGS STIJGENDE EN DALENDE KANSEN. Een kwestie van loven en bieden. Aan de politieke beurs in het rijk-s dag gebouw, schrijft de Berlijnsche correspon dent van het „Hibld." zijn gistermiddag de paipieren van het kaibinet-Brüning weer be denkelijk gedaald De rijkskanselier heeft na de zitting van den Rijksdag langdurig met de Landvolk partij en vervolgens met de economische partij onderhandeld, maar hij slaagde er niet in deze partijen voor zich te winnen. Beide zijn er zich van bewust, van hoeveel waar de hun stemmen thans voor het kabinet- Brüning zijn en voelen er daarom niets voor ze voor een appel en een ei te ver- kioopen, terwijl de rijkskanselier anderzijds natuurlijk zoo veel mogelijk op den prijs tracht af te dingen. De Landwolkpartij heeft na de bespre kingen xnet dr. Brüning een fractie-verga- dering gehouden, die weliswaar nog geen definitieve besluiten heeft genomen, maar die toch in overgroote meerderheid tegen het ka-binet-Brüning gekant bleek te zijn. Afgevaardigden van de landvollkipartij vertelden vanavond in de couloirs van den Rijksdag aan ieder die het hooren wilde, dat er niet aan te twijfelen valt, dat de fractie vóór de nationaal-socialist-ische mo tie van wantrouwen zal stemmen. In centrumkringen meent men echter te mogen aannemen, dat dit slechts een mid del is om pressie op den rijkskanselier te oefenen en hem tot grootere concessies te 'bewegen De economische partij heeft, nadat zij lang met dr. Brüning had gemarcheerd, haar voelhorens naar rechts uitgestoken en een langdurige conferentie met Hugenberg gehad, maar schijnt ook van Duitsch-nati- onale zijde geen bevredigende offerte te hebben ontvangen. Klaarblijkelijk probee- ren zoowel het Landvolk als de eoonomische partij Hugenberg tegen Brüning uit te spe len en omgekeerd. Wat ten slotte het resultaat van dit po litieke loven en bieden zal zijn, valt op het oogenblik nog niet te overzien, maar heden avond beoordeelde men in parlementaire kringen de vooruitzichten voor het kabinet weinig gunstig, vooral daar ook in de Duit sche Volkspartij de animositeit tegen het kabnet er toe dan af schijnt te nemen. Een nationaal-socialist aan het woord. De nationaal-socialisten, die gedurende de regeeringS'verklaring en de rede van dr. Brüning afwezig waren, verschenen giste ren in den rijksdag om het woord te hoo ren van hun leider dr. Frick. Rijkskanse lier Brüning verliet de zittingszaal. Allereerst betoogde de nationaal-socia listische woordvoerder, dat het venreblijven der nationale oppositie tijdens het afleggen der regeeringsverklaring ongetwijfeld in overeenstemming was met den wil van het arbeidende volk. Wij zullen, aldus Frick, de noodverordeningen van de hand blijven wij zen, daar wij, naar ons oordeel, een regee ring, die een uitspraak ran het volk over de gerechtvaardigdheid van haar maatre gelen vreest, niet bevoegd achten, voor zoo louter partij-doeleinden van artikel 48 der grondwet gebruik te maken De inflatie hebben wij steeds als een misdaad van het ergste soort gebrandmerkt, zoodat het overbodig is te verklaren," dat wij ons aan zulk een misdaad nimmer schuldig zullen maken. Even dwaas is de bewering, dat de arbeiders een gesloten front tegen ons zou den gaan vormen. (Levendige instemming bij de nationaal-socialisten). Juist ter wille van de arbeid ens hebben wij den strijd tegen de slavernij van ons volk en onze volkshuishouding aangebon den. (Applaus bij de nat.-soc) Steeds heb ben wij daarvoor een beroep gedaan op de medewerking van werkgevers en werkne mers en deze grondbeginselen zullen ook in een komende, door ons geleide regeering den doorslag geven. (Instemming bij de nat-soc.) Onze zinspreuk is: „Het alge meen belang boven het eigenbelang!" Op het gebied der buitenlandsche poli tiek heeft, aldus vervolgde Frick zijn rede, het kabinet-Brüning nederlagen geleden en misslagen begaan en er zijn geen aanwij zingen voorhanden, dat de regeering voor nemens zou zijn, een politiek gedragslijn te volgen, die met de belangen van het rijk in overeenstemming is. Frankrijks politiek vormt nog altijd het ernstigste gevaar, maar desniettemin zijn wij bereid ook met Frankrijk tot overeenstemming te komen, wanneer men ons waarborgt, dat met de vitale belangen van het Duitsche volk reke ning zal worden gehouden. (Levendig „Hoort! Hoort!" bij de regeerings partijen en links). Wij betuigen ons wantrouwen in de re geering en rekenen op de medewerking van allle nationaal gezinde leden van den Rijks dag Wij.zullen niet rusten, alvorens het bewind in onze handen berust. (Stormachtig applaus bij de nat.-soc.) Onze re-geerings- verklaring zal kort zijn; zij zal luiden: „Kracht en wil, vrijheid, arbeid en brood (Langdurig, stormachtig applaus bij de na tionaal-socialisten. die vervolgens in geslo ten gelederen, onder „Hei"-geroep, de zaal verlaten). CHINA HET CONFLICT IN MANDS JOERI JE. Nieuwe voorstellen van Briand. Naar wij vernemen zou Briand de Chineesche en de Japansche delegatie te Genève nieuwe voorstellen gedaan hebben die in het algemeen zouden neer komen op het onmiddellijk aanknoopen van directe onderhandelingen op de ba sis van de verplichting voor Japan on middellijk zijn troepen binnen de spoor wegzone terug te trekken en op de ver plichting voor China de noodige waar borgen te geven voor de veiligheid van de Japansche onderdanen. Deze nieuwe voorstellen en de gister morgen gerezen kwestie inzake de uit- noodiging aan de V. S. om met raad gevende stem aan de Raadsbesprekingen deel te nemen moest Josjisawa, alvorens hij er zijn meening over durfde uitspre ken, eerst aan zijn regeering seinen. Waar de Japansche vertegenwoordiger nooit te groote haast getoond heeft mag men aannemen dat er alvorens het ant woord van de Japansche regeerin-g ont vangen zal zijn, nog wel eenigen tijd zal verloopen. Zoolang blijft de toestand sta- tionnair en hebben verdere besprekingen weinig nut. Naar wij vernemen zouden in Japan sche kringen reeds bezwaren tegen een uitnoodiging van de V. S. geopperd zijn op grond van het feit dat Amerika geen lid van den Volkenbond is en evenmin een direct betrokken partij bij het con flict in Mandsjoerije is. Briand zou voornemens zijn geen ver dere openbare raadszittingen te houden alvorens er overeenstemming tusschen de partijen bereikt is, opdat niet we derom zooals gisteren tijd verspild wordt met twistgesprekken tusschen de verte genwoordigers der partijen, die er bei den op staan het laatste woord te heb ben. De raad zou begrijpelijk in voltal lige zitting bijeen moeten komen zoodra •het antwoord uit Japan zal zijn ontvan gen inzake het officieel zenden van de uitnoodiging aan de V. S. Mocht Japan weigeren dan wordt hier met dé moge lijkheid rekening gehouden dat de raad de uitnoodiging, waar het alleen een procedure-kwestie- geldt, waarvoor de unanimiteit van den raad niet vereisöht zal zijn, toch verzendt. Zeven Amerikaansche duikbooten naar Sjanghai. Zeven Amerikaansche duikbooten, die onlangs van Tsintau naar Tsjefoe waren vertrokken, hebben opdracht gekregen naar Sjanghai te gaan. De Amerikaan sche marine ontkent, dat dit verband zou houden met het Chineesch-Japan sche conflict. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN JAPAN. Reeds 80 dooden geborgen. Naar nader wordt bericht zijn bij de overstroomingsramp, die het aan de kust van den Stillen Oceaan gelegen district Miye heeft geteisterd, inderdaad tal rijke personen door verdrinking en door het instorten van huizen om het leven gekomen. Tot dusver heeft men reeds de lijken van 80 slachtoffers- geborgen. Hoe groot het aantal der om het leven gekomenen is, staat nog niet definitief vast. ERNSTIG AUTOBUS-ONGEVAL IN ZWITSERLAND. Vijf personen omgekomen. Tengevolge van het springen van een voorband is gistermiddag bij Giffers (Zwitserland) een autobus omgeslagen, waarin onderwijzeressen uit Duitsch- Zwit-serland een uitstapje hadden ge maakt. De chauffeur en vier onderwij zeressen zijn om het leven gekomen, ter wijl de meeste inzittenden werden ge wond. Versoheiden gewonden moesten in het ziekenhuis te Freiburg worden op genomen. DE DADER DER TREINAANSLAGEN. Heeft Matuschka geen medeplichtigen? De Weensche politie heeft uitgemaakt dat Matuschka de eenige dader is en geen medeplichtigen heeft. De brieven, gevonden bij Jüterbog en bij Bia Tor- bagy zijn identiek met Matuschka's handschrift. De naar Weenen gekomen vertegen woordigers der Duitsche spoorwegen verklaren dat het voor deze spoorwegen onverschillig is waar Matuschka terecht staat; de hoofdzaak is dat de verschrik kelijke daa-d gewroken wordt. De Hongaarsche a-uotriteiten eischen onvoorwaardelijke uitlevering, zoodat Matuschka hoogstwaarschijnlijk naar Hongarije gestuurd zal worden waar een wisse doodstraf wacht. Het motief voor zijn daden was geenszins roofzucht doch abnormale aan leg. Gedurende de bespreking van de Ween sche politie met de Berlijnsche recher cheurs dook het vermoeden op dat Ma tuschka eveneens- schuldig was aan den aanslag op den sneltrein Amsterdam Keulen eenigen tijd geleden, daar Ma tuschka ook toen uitstcdig was. De Berlijnsche „Kriminalrat" Gennat heeft thans aan de Duitsche politie van Wee nen uit verzocht onmiddellijk een on derzoek in te stellen. Communisten bestormen een raadhuis. Gistermiddag waren ongeveer 200 DuitSohe communisten in verschillende groepen in de zijstraten van Siegen sa mengeschoold. vanwaar zij plotseling on der luid joelen en schreeuwen op het raadhuis aftrokken. De in het raadhuis aanwezige ambtenaren werden met stee- nen bekogeld en er vielen ook schoten. De politie beantwoordde het vuur. Of schoon ongeveer 20 schoten gelost wer den schijnt niemand gewond te zijn. De communisten werden door de politie de zijstraten ingedreven, waarbij verschei dene agenten van politie door steenwor pen gewond werden. Deze bestorming van het raadhuis schijnt lang te zijn voorbe reid, want, naar later vastgesteld kon worden, was het meerendeel der commu nisten van buiten de stad gekomen. Des avonds was de rust weer hersteld. Met de wichelroede op zoek naar goud. Gisteren hebben in een bietenveld na bij Rijssel in Noord-Frankrijk vijftien personen met de wichelroede een onder zoek verricht boven de onderaardsche gangen en galerijen van de ruine van de abdij van Sysoing, gelegen te Brais- sieux nabij de Belgische grens. Volgens den kanunnik Lo Grande te Arras, die eveneens met de wichelroede werkt en de geschiedenis van de streek en van de abdij heeft onderzocht, moet er, zoo als bekend, in de onderaardsche gewel ven van de abdij voor een groote waar de aan -goud en sieraden verborgen zijn, vermoedelijk zelfs voor eenige tieri^ tallen millioenen francs. Urenlang heb ben gisteren de wichelaars in alle rich tingen het veld onderzocht. Zij kwamen eenstemmig tot het resultaat, dat hun instrumenten op een bepaalde plaats een sterke werking van radio-actieve stralen hadden ondervonden, die door goud kun nen zijn veroorzaakt. De plek waar deze werking het sterkst werd gevoeld be perkt zich tot eenige vierkante meters. Volgens een schatting zou het goud zich op een diepte van 12 Meter onder den grond bevinden. Echtpaar treedt in het klooster. Volgens een bericht uit Rome, zijn dezer dagen de heer en mevrouw Matri- cardi uit Sicilië in het klooster getre den. De man is novice geworden bij de Franciscanen in Assisië, terwijl de vrouw den sluier aangenomen heeft bij de Cla rissen. Een nieuw menschenras. In het Verre Oosten, in het grensgebied tusschen Rusland en China voltrekt ziek een zeer opmerkenswaardig proces. De economische omstandigheden waarin deze streken verkeerden hebben tot het resul taat geleid dat er een steeds inniger toe nadering ontstond tusschen beide, rassen. Ieder jaar werden er honderdduizenden huwelijken gesloten tusschen Russen en Chineezen en Engelsche Ethnologe-n hou den heb er voor dat zich daar een nieuw menschenras zal ontwikkelen dat een groo te toekomst voor zich heeft. In tegenstel ling met de tot nu toe opgedane ervarin gen bij andere gemengde rassen, waar de slechte en nadeelige karaktereigenschap pen der ouders zich in dit nageslacht als het ware opeenhoopten, schijnt hier juist het tegenovergestelde het geval te zijn. Heb nieuwe menschenras dat thans in Mand- schoerije ontstaat vertoont zoowel de lichamelijke als geestelijke goede hoeda nigheden van Russen en Chineeze-n. Volgens de meening van deskundigen zullen deze Sino-Europeanen tevreden, taai volhoudend en werkzaam zijn zooals de Chineezen en Japaneezen en tegelijker- ondernemingsgezind, weetgierig en begaafd met een groot aanpassingsvermogen zooals de Europeanen. Door het Ethnologisch Instituut te Lon den is reeds een statistiek uitgegeven waar uit blijkt dat reeds tal van deze Sino-Euro peanen als studenten ingeschreven staan aan de universiteiten der geheele wereld: het resultaat van hun studie is buitenge woon. Men beschouwt hen als de bemidde laars bij de onderhandelingen over een overeenkomst tusschen het blanke en het gele ras. GEMENGDE BERICHTEN MEISJE BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Geheimzinnig geval. Te Waal re is een 19-jarig Duitsoh meisje bewusteloos langs den weg gevonden. In het R.K. gasthuis te Eindhoven, waarheen ze werd overgebracht, verklaarde zij van 8 October af zich niets meer te herinneren. Waarschijnlijk is ze van twintig gulden be roofd. Ze zou in Eindhoven in betrekking zijn geweest. De politie stelt een onderzoek in naar het geheimzinnig geval. DONDERDAG GIBBS-DAG! Vergeet niet' de annonce uit te knippen. 9155 ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto onder een trein. De chauffeur ernstig gewond. Gistermorgen reed de chauffeur J. L. Tulleken uit Deventer met een bestelauto van de stoomwasch- en strijkinrichting der firma Meeuwesen uit Twello te Colmschate van den rijksstraatweg af over den onbe waakte n overweg van de voormalige stop plaats Colmschate, juist toen de personen trein van 10 u. 18 uit Deventer naar Zut- phen naderde. Ter plaatse hoeft men een zeer ruim uitzicht op de spoorbaan. De chauffeur heeft klaarblijkelijk met voldoende uitkeken, waardoor de vracht auto door den trein ongeveer 200 meter werd meegesleurd, voordat de machinist den trein tot staan kon brengen. Tulleken was vijftig meter verder dan dc plaats van de botsing uit zijn voertuig geslingerd en bleef, zwaar aan de heupen verwond, op den spoorweg liggen. Tulleken is per zie kenauto naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De trein kon met eenige vertraging ver trekken. De totaal vernielde auto moest met een lorrie van de spoorwegen worden weggesleept. Er is hoop, dat T. in leven zal blijven. EEN ZEILVAARTUIG VERGAAN. DE OPVARENDEN OMGEKOMEN. Waarschijnlijk Amerikanen. Uit Sohiermonnikeroog wordt ons ge meld Gistermiddag kwam de stoomtrawler „Vier Gebroeders" van den heer Scherpen- huizen te Groningen, thuisbehoorende te Zoutkamp, in de haven van Oostmahorn binnen en rapporteerde een zeilschip in nood te hebben waargenomen. Daarop is 's middags te één uur onmiddellijk de mo- torredingboot „Insulinde" uitgevaren om zoo mogelijk huilp te verleenen. Do „Insu linde" is gisteravond te kwart over zes in Oostmahorn teruggekeerd en heeft behal ve verschillende wrakstukken een lijk aan land gebracht. Het op de Nederlandsche pust vergane zeil vaartuig is vermoedelijk van Engel- schen oorsprong. Op een der wrakstukken, die zijn aangespoeld, stond vermeld: Wilbur, Amorse, Builder, Friendship H.F. Op Schiermonnikoog zijn nog meer wrak stukken, o.a. dc mast van het vaartuig aan land gespoeld. De bemanning van de „In sulinde" heeft op zee ook do roef van het vaartuig zien drijven, doch niet kunnen meenemen. Aan boord van het zeilvaai- tuig hebben zich, naar men vermoedt, drie personen bevonden, die zeer waarschijnlijk alle drie zijn omgekomen. Nader kan nog worden gemeld, dat de reddingboot „Insulinde" gisteravond niet meer is uitgevaren. Het vergane scheepje is geheel uit elkaar geslagen. Uit papieren, die op het aangebrachte lijk zijn gevonden, heeft men afgeleid', dat men hier waarschijnlijk met een Ameri kaansche boot heeft te doen, wellicht een pleizierjacht. Voorts werd een briefje op het lijk bevonden, waarop vermeld stond: „autobestuurder New-York". Het lijk is van een mannelijk persoon van naar in 't En- gelsoh schatting ongeveer 39 jaar. Dc man droeg een baard, terwijl op foto's die tus schen zijn papieren werden gevonden, een persoon zonder baard staat afgebeeld. Met de nieuwe WAALBRUG TE LENTH is een aanvang ge maakt. De stormram op de huizen welke in den weg stonden voor den bouw van het millioenenwerk der zoo noodzakelijke overbrug ging en verbinding met Nijmegen. Te Colmschate bij Deventer is OP DEN Te Vorden is Woensdag de jaarlijksche RALLEY PAPER gohou- ONBEWAAKTEN OVERWEG van de lijn den. Luitenant Tonnet op „Ra-fles" neemt een van de hindernissen. DeventerZutfen een vrachtauto van de firma Meeuwsen uit Twello door den trein gegrepen en versplinterd. De chauffeur werd zwaar gewond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5