BUITENLAND DINSDAG 13 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DUITSCHLAND DIETRICH CONTRA SCHACHT. „Duitschlands aanzien zeer geschaad". Op het Congres van de nationalisti sche oppositie te Bad Harzburg heeft o.a. ook dr. Schacht, de vroegere presi dent van de Duitsohe Rijksbank, het woord gevoerd en scherpe critiek gele verd op het financieele beleid van de Duitsohe regeering. De rijksminister van Financiën, dr. Dietrich, heeft giste/en in een onder houd met eenige journalisten de rede van dr. Schacht op het congres bespro ken. De minister kwaim ten krachtigste tegen deze rode op, welke naar zijn meening het aanzien van Duitschland in de wereld ernstig moet benadeelen. Dietricht verklaarde, dat de bewering volgens welke de Rijksbank hulp zou hebben verleend aan de financeiele in- stellingen_van het rijk, volkomen onjuist is. Noch door het verstrekken van con tanten noch door diséonteering van schatkistwissels heeft de bank deze in stellingen gesteund. Ook is het niet waar, dat de Rijksbank de illiquiditeit dezer instellingen verdoezeld zou heb ben. Even onjuist is het, ging de minister voort, te beweren, dat de rijksregeering niet in staat zou zijn, haar verplichtin- - gen na te komen. Dit wordt het duide lijkst weerlegd door het feit, dat zij van de 420 millioen Mark vlottende schuld in de zes maanden, welke op 30 Sep tember j.l. geëindigd zijn, niet minder dan 287 millioen heeft afgelost. Al zijn door den crisistoestand in de gemeenten zekere financieele moeilijkheden ont staan, dan mag toch niet worden ver geten, dat van de 55.000 gemeenten er slechts 2000 a 3000 ih moeilijkheden ver- keeren. Men vergeet steeds weer, dat de financieele toestand van 52.000 k 53.000 gemeenten gezond is. Met betrekking tot hetgeen dr. Schacht gezegd heeft omtrent Duitschlands bui- tenlandsche schulden, herinnerde dr. Die tricht er aan, dat Schacht zelf president van de Rijksbank is geweest en toen ge legenheid heeft gehad, klaarheid om trent de hoogte van deze schubden te scheppen. Men heeft thans helaas moe ten vaststellen, dat de bnitenlandsche schulden van Duitschland in werkelijk heid grooter zijn, dan men tot dusver had aangenomen; de statistiek hierom trent is echter nog niet voltooid. Ten slotte protesteerde de minister tegen de manier, waarop in Duitschland politieke problemen worden behandeld. Hij noemde het een ongeluk voor het Duitsche volk, dat het zelfs in tijden van crisis niet in staat is, de partijgrenzen weg te vagen. Het geheele gevaar voor het Duitsohe volk is alleen gelft?en in zijn zenuwachtigheid. De oogst, de vee stapel, kolen- en S'uikervoorraden zijn al leszins voldoende, om de geheele bevol king door den winter heen te helpen en haar tot den volgenden oögst tegen hon ger te beschermen. Arrestatie van Schacht c.s. geëischt. Naar aanleiding van de rede van dr. Schacht heeft de communistische rijks dagfractie bij den rijksdag een motie in gediend, waarin wordt voorgesteld Hit- Ier, Hugenberg, Schacht, Seldte en Düs- terberg onmiddellijk te arrseteeren, daar zij zich op de bijeenkomst te Harzburg van de z.g. nationale oppositie door hun complot tot het teweeg brengen van een nieuwe inflatie hebben schuldig ge maakt aan hoog- en landverraad jegens de belangen van het arbeidende volk. SPANJE DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE De meerderheid der kamer voor laïciseering van het onderwijs. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, nemen de debatten over de godsdienst kwestie een ongunstige wending voor de Katholieken. Een bijzondere correspon dent van genoemd blad meldde Zaterdag j.l. uit Madrid, dat o.a. het artikel be treffende de laïciseering van het onder wijs door verreweg het grootste gedeelte van de kamer wordt gesteund. Het gevaar voor een anti-Katholieke actie is sinds eenige dagen nog geste gen, doordat de socialistische partij een sterke pressie schijnt uit te oefenen op haar kamerfractie, die aanvankelijk tot eenige transacties bereid scheen. Te Ma drid gaan er zelfs geruchten, dat de socialisten aldaar van plan zijn, een al- gemeene staking af te kondigen, als hun kamerfractie zich niet strikt houdt aan de beginselen, die in het ontwerp-con- stitutie met betrekking tot de gods dienstkwestie zijn vastgesteld. Intussohen hebben de Baskisch-Navar- reesche minderheid en de agrarische ka mersfractie een bijeenkomst gehouden, waarop besloten werd, om, als de groote meerderheid van de kamerfractie beslist tegen de Kerk blijkt gekant te zijn, niet langer naar een gemeenschappelijke ba sis van samenwerking met de andere fracties te zoeken, maar zich in het ver loop van de verdere debatten over de constitutie uit het parlement terug te trekken. Beide Katholieke minderheden tellen in totaal zeven-en-dertig afgevaar digden. Inmiddels verdedigen de Katholieke afgevaardigden met kracht de rechten der Kerk. In de corteszitting van Vrij dag werd allereerst het woord gevoerd EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING VAN LICHTGAS heeft te Gdin- gen (Poolsche Corridor) plaats gehad. Veertien huizen werden verwoest, twaalf personen gedood. door den geestelijke Molina, die ver klaarde, datde Katholieken zich teleur gesteld zien in de hoop op een democra tie, die aan allen, Katholieken zoowel als niet-Katholieken zou veroorloven, in vrij heid en harmonie met elkander te leven. Hij wees daarom in dit verband op het ernstige gevaar voor een burgeroorlog, dien de actie der extremisten in Spanje zou kunnen ontketenen. Een revolutie, zeide Molina, bestaat niet, zooals velen denken, in een omver werping van al het bestaande, maar in een herstellen van wat tot nu toe ver keerd werd gedaan. Onder het masker der democratie, ging hij voort, kan men geen dictatuur verbergen, die met geweld aan het land een sectarische constitutie opdringt. Het is daarom absurd, ging Molina voort, tot ontbinding der religieuze orden over te gaan, daar de 35.000 personen, die hiervan deel uitmaken, evenals alle Spanjaarden het recht hebben, om zich te vereefiigen. Men heeft het voorgesteld, zeide hij. alsof de seculiere geestelijkheid zelf voor een verdrijving der religieuze.n is. Ik wil niet ontkennen, ging Molina voort, dat er in Spanje een zekere ri valiteit bestaat tusschen de seculiere en reguliere geestelijkheid, het is echter een groote beleediging voor de seculiere geestelijken, hom te verwijten, dat zij een ontbinding der religieuze orden wen- schen. Evenals alle andere Katholieke erkennen zij de onschatbare verdiensten, die de religieuze orden aan Spanje en aan het Spaansche volk hebben bewezen. Na den afgevaardigde, Molina, wiens rede verschillende malen heftige inter rupties uitlokte, werd het woord ge voerd door Rodriguez Pinero, die een pleidooi hield tot rechtvaardiging van den kloosterbranddoor de Tapia, die in een heftige rede de ontbinding der religieuze orden eischte, verder nog door den afgevaardigde Torres, die een plei dooi hield voor de laïciseering van het onderwijs en den afgevaardigde Albor- noz, die heftig te keer ging tegen een onderhoud «van de geestelij'khied door den staat en anderzijds de religieuzen, uitschold voor bedelaars en nietsdoe- CHINA HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFLICT EN DE VOLKENBOND. Steun van Amerika. Aan den vooravond van de belangrijke bijeenkomst van .den volkenbondsraad is het gezag van den volkenbond tegen over Japan en China op een verblijdende wijze belangrijk versterkt door de bood schap, die de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Stimson, gisteren aan den secretaris-generaal van den vol kenbond heeft doen overhandigen. Oe Amerikaansche nota spreekt daarbij op een zoo waardeerenden toon over het volkenbondswerk, als nog nimmer in een Amerikaansche nota was tot uiting ge bracht. Stimson verklaart van oordeel te zijn, dat de samenwerking tusschen de Ameri kaansche regeering en den volkenbond op dezelfde wijze moet voortgaan, als sinds 't begin van de Japansch-Chineesche inci denten gebeurd is, toen gelukkig gelijktij dig de volkenbondsvergadering en de vol kenbondsraad bijeen waren. Stimson prijst het in den volkenbonds raad, dat deze uitvoerig en grondig over het geschil heeft beraadslaagd. Het vol kenbondsinstituut bezit een machinerie, die reeds gelukkig op de proef gesteld is om kwesties van dezen aard te behande len. De Chineesche en Japansche regeerin gen hebben haar zaak voor den volkens- bondsraad uiteengezet en bepleit en dank zij die openbaar gemaakte verslagen over de aan de raadstafel plaats gevonden heb bende debatten, is de geheele wereld daar van op de hoogte gebracht. De volkenbopdsraad heeft een gedrags lijn, die door de twee regeeringen zal moe ten gevolgd worden, ontworpen. De Amerikaansche regeering verklaart, dat het in hooge mate wenschelijk is (aan gezien de twee regeeringen stellige ver plichtingen tegenover den volkenbond op zich genomen hebben) dat de volkenbond op geenerlei wijze zijn waakzaamheid ver- mindere en onverzwakt voortga, allen in zijn macht staande druk en gezag uit te oefenen om de gedragingen van Japan en China ook verder te regelen. De Amerikaansche regeering harerzijds zal, zelfstandig door haar diplomatieke ka nalen optredend, trachten de actie van den volkenbond te versterken en zal duidelijk maken, dat de Amerikaansche regeering haar belangstelling in in de kwestie niet verloren heeft en niet vergeten heeft, w-el- ke verplichtingen Japan en China op zich genomen hebben tegenover de andere on derteekenaren van het pact van Kellogg en van de negen mogendhedenconventie be treffende China De Amerikaansche regeering zal niet nalaten, aan deze verplichtingen te herin neren, indien een dag zou aanbreken, waarop het wenschelijk zou schijnen, de aandacht op deze verplichtingen te vesti gen. Men begrijpt, dat men in volkenbonds kringen over deze Amerikaansche nota buitengewoon voldaan is en hoopt, dat zij den volkenbondsraad in de zitting van he den tot een krachtiger optreden zal aan moedigen. Rechtstreeksche besprekingen tusschen China en Japan? Reuter meldt uit Tokio, dat Sjidehara, de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken en Tsjang Tso-Lin de Chineesche gezant in Japan, gisteravond een poging hebben gedaan om ChineeschJapansche onderhandelingen in te leiden voor de regeling van het Mandsjoerijsohe conflict. AMERIKA HOOVER'S PLANNEN. Ook Grandi naar Washington. Volgens berichten uit Rome en Washing ton zal, in November a.s. ook Grandi, de Italiaansche minster van buitenlandsche zaken, een bezoek aan de Amerikaansche regeering brengen. President Hoover had den wensch te kennen gegeven, dat ook Mussilini een be zoek aan Washington zou brengen, doch Mussolini heeft geantwoord, dat hij tot zijn spijt geen gevolg aan deze uitnoodi- ging kan geven, aangezien bij Italië niet kan verlaten. Grandi zal 7 November scheep gaan naar New-York en 27 November zijn terug reis aanvaarden. In politieke kringen in Washington be staat bij een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het aanstaande bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel is van een groote internationale conferentie tot herstel van de welvaart en tot regeling van de schuldenkwestie en het ontwapenings-vraagstuk. COMPLOT IN ARGENTINIË ONTDEKT. Aanslag op Uriburu verijdeld. Uit Menuos-Aires wordt gemeld, dat de politie opnieuw een brutalen aanslag op Uriburu, den president der republiek Ar gentinië, heeft kunnen verijdelen. Een aan tal personen, in wier bezit compromittee- rende documenten werden gevonden, is gearresteerd. Onder de samenzweerders be vinden zich een voormalig chauffeur van Avalos, een lid van het kabinet Irigoyen, en diens broer. Zij verklaarden omgekocht te zijn om een moordaanslag op den presi dent uit te voeren. Tot dit doel hadden zij een balkon gehuurd in de nabijheid van het regeeringsgebouw, van waaruit zij den pre sident wilden doodschieten. De meesten der samenzweerders maak ten deel uit van communistische organisa ties of van een organisatie, die den vooi- maligen president Irigoyen gunstig gezind is. Een week geleden schoten twee jonge lieden den chauffeur van den president- dood, ten einde zioh van Uriburu's auto meester te kunnen maken. Zij wilden den wagen verkoopen om het geld te verkrij gen, dat noodig was voor het plegen van een aanslag op den president. Hun arres tatie heeft geleid tot de ontdekking van de samenzwering. BUITENL. BERICHTEN. MATUSCHKA LEGT EEN BEKENTENIS AF. Medeplichtig aan de treinaanslagen te Jüterbog en Bia Torbagy. Naar .van een zijde, die in nauw contact met de Weensohe politie staat, verluidt, heeft de te Weenen gearresteeerde koop man, Matuschka, gisteravond na een lang durig verhoor, dat bijna den geheelen dag in beslag nam, de met fantastische verta len omkleede bekentenis afgelegd, dat hij medeplichtig is aan de spoorwegaansla gen bij Jüterbog en Bia Torbagy. De hoofdrol bij die aanslagen zou echter vol gens Matuschka een ander hebben gc,- speeld. Verschillende nieuwe feiten, die ïnmid, dels aan het licht zijn gekomen, schijnen er toe te hebben bijgedragen, dat Ma tuschka niet meer hardnekkig bleef ont kennen. In de eerste plaats heeft zich de chauffeur, met wiens auto Matuschka op 30 Juli naar de munitiefabriek "VVölmers- dorf en naar Blumau is gereden, bij de po litie aangemeld. Bij confrontatie met ver dachte heeft hij Matuschka als den bedoel den passagier herkend. Matu3ch>:a had hem destijds verteld, dat hij ontploffingsmidde len voor het neerhalen van een uit gewa pend beton opgetrokken gebouw en voor een steengroeve in Hongarije noodig had. Van de verdenking, die tegen Matusch ka bestond, aldus wordt uit Berlijn gemeld is de politie aldaar op de hoogte gebracht door inspecteur Hein uit Boedapest, die zich daarvoor naar de Duitsche hoofd stad heeft begeven. Pc Ber'.ijnsche politie heeft daarop onderzocht of Matuschka in Berlijn bekend was en bij welke personen. Aanvankelijk leverde dit onderzoek geen resultaat op, daar men zeer voorzichtig te werk moest gaan ei er nog geen fotogra fie van verdachte was ontvangen. Boven dien moest er voor gezrogd worden, dat 't onderzoek van de Oostenrijksche politie niet belemmerd werd. Inmiddels hebben echter verschillende bladen een foto van verdachte gepubliceerd en men hoopt thans uitvoeriger inlichtingen te verkrij gen. Het staat in eik geval vast, dat Ma tuschka te Weenen op 30 Juli 10 K.G. ecra- siet, 100 slaghoedjes en 100 lonten heeft gekocht en de uitwerking van de ontplof fing bij Jüterbog was zoodanig, dat van dit ontploffingsmiddel gebruik moet zijn gemaakt. Matuschka erkent verscheiden malen in Berlijn te zijn geweest en bevond zich van 5 tot- 11 Augustus niet in zijn wo ning aan de Mofgasse te .Weenen. Het verhoor van de vrouwelijke getuigen in wier winkel hij tusscren 6 en 8 Augustus verschillende materialen heeft gekocht, zooals ijzeren pijpen en ijzerdraad, wordt voortgezet Met volkomen zekerheid heb ben zij Matuschka volgens de getoonde portretten niet als den kooper kunnen her kennen. DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. Dr. Andrew Almazan, gouverneur van den staat Puebai en José Sotonayer, dis- t-rictsreohter van den staat Puebla wer den, toen zij in een auto van Puebla in Mexico-City reden door bandieten over vallen en gewond. Dr. Almazan kreeg schotwonden in het been, terwijl de rechter in zijn arm werd gewond. De overval had plaats 30 mijl buiten Mexico-City, waar 20 bandieten zich langs den weg hadden opgesteld om automobliisten te berooven. Toen de auto van dr. Almazan naderde werd onder bedreiging tot stoppen ge maand. De chauffeur gaf eohter vol gas en reed door. De bandieten schoten daarop op de auto, waarbij de achterinzittende heeren werden gewond. De bandieten vluchtten, doch werden gewond. De „Nautilus" wordt heden tot zinken gebracht. De „Nautilus", de duikboot, waarmede sir Hubert Wilkins zijn poolexpeditie heeft gemaakt, zal Donderdag onder de Noorsche kust tot zinken worden ge bracht. Door het Amerikaansche consu laat zullen van deze gebeurtenis foto grafieën worden, gemaakt. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Het proces begonnen. Gistermorgen is te Lübeck het proces wegons dé zuigelingenstrefte in het kinder ziekenhuis te Lübeck begonnen. Terecht staan, wegens bet veroorzaken van den dood door nalatigheid en net toe brengen van ernstig lichamelijk letsel, de leider van het ziekenhuis, prof. dr. Deyke, voorts prof. dr. Klotz, „Obermedizinalrat" Altstaedt en de laboratorium-assistente Anna Schutze. De ouders der kinderen hebben zich ci viele partij gesteld. De belangstelling voor deze zaak is bui tengewoon groot. Ongeveer 50 verslagge vers zijn aanwezig. De behandeling vindt, wegens den groo- ten omvang van de zaak in de groote gym nastiekzaal plaats, waarvoor gistermorgen een groote menigte zich verzameld had. Ben groot aantal getuigen, en deskundigen Van de zijde der officieele wetenschap bestaat voor deze zaak eveneens groote belangstelling, terwijl ook de gezondheids raad een vertegenwoordiger heeft gezonden om het proces te volgen. Een incident. Nadat de eerste formaliteiten van de opening der zitting waren vervuld, deed zich een onverwacht incident voor, door dat de Lübeksche advocaat dr. Wittern,, de vertegenwoordiger der ouders, bezwa ren maakte tegen de bevoegdheid van de rechtbank. Hij ging den door de noodverordening geschapen toestand na, die slechts een in stantie schept, die zich bezig houdt met de feiten en aan de bij het proces betrok ken partijen niet den invloed toekont, die haar wettelijk toekomt. Verdedigers en aanklagers hadden het recht moeten hebben, getuigen en deskun digen te kunnen laten dagvaarden. Door de noodverordening is dit onmogelijk gewor den. Slechts een rijksdagbesluit kan de nood verordening opheffen, doch tot zoolang wordt met lichtvaardige hand ingegrepen in de rechtspraak. Na 2 uur beraadslagen verklaarde de rechtbank zich bevoegd, deze zaak te be handelen. Als eerste beklaagde werd gehoord Ober medizinalrat dr. Alstaedt. Het verhoor van dezen beklaagde nam dc heele zitting van Maandag in beslag, zonder dat de eigenlijke Lubecksche ge beurtenissen nog ter sprake kwamen Dr. Alstaedt verklaarde, dat het Reichs- gesund'heitsamt vier jaar geleden nog het Calmette-procédé had afgeraden. De af- deeling „hygiëne" van den Volkenbond die in October 1928 in Gcnève zitting hield, was echter tot de overtuiging gekomen, dat er geen gevaar bestond, dat door het preparaat virulente tuberculose kon wor den opgewekt. De Duitsche vertegenwoordiger op die zitting, prof. Sohlotmann, had volgens beklaagde na die zitting een rapport gepu bliceerd, waarin ook hij tot de conclusie kwam, dat men den Calmette-bacil als on schadelijk kon betitelen. De rechtszitting werd daarop tot heden (Dinsdag) verdaagd. ENGELAND IN DEN MIST. Een Londensche optocht verdwaald. Geheel Engeland, maar vooral Lon den, ie- Zondag geteisterd door een zwa re n najaarsmist. Het scheepvaartverkeer moest geheel worden stilgelegd. Vele treinen kwamen met belangrijke vertraging binnen. Ook een optocht van Londensche werk- loozen werd door den nevel gehinderd. De stoet raakte den weg kwijt en de be- toogers dwaalden urenlang ver van el kaar door de stad. Een nieuwe spoorwegaanslag? Onder een viaduct van den spoorweg PreauMoravisch Ostrau heeft een 11-ja- rige schoolknaap een niet-ontplofte gra naat gevonden. De jongen hoeft de politie hiervan in kennis gesteld, die onmiddellijk de militaire overheid waarschuwde. Men gelooft, dat het hier opnieuw een spoor- betreft. j Communistische dominee uit zijn ambt ontzet. Het bestuur der evangelische kerk te Karlsruhe heeft naar aanleiding van het toetreden van predikant Eckert tot de communistische partij een verklaring ge- i publiceerd, waarin gezegd wordt, dat i het ambt van in actieven dienst der j evangelische landskerk staand gecste- lijke niet vereenigbaar is met het deel uitmaken, als agitatorisch werkzaam lid, van een politieke partij, die op de scherp ste wijze allen godsdienst en in het bij zonder de christelijke kerke-, bestrijdt, i Op grond hiervan heeft het bestuur besloten ds. Eckert uit zijr functie te ontslaan en is het hem verleende verlof tot het maken van een reis naar Rusland ingetrokken. Gandhi reislustig. Gandhi heeft medegedeeld, dat hij voornemens is, zoo spoedig mogelijk een bezoek te brengen aan Ierland. Hij is voorts van plan ook Frankrijk. Duitschland en Italië te bezoeken en zal zoo mogelijk, indien de Britsohe regee ring hiertegen geen bezwaar maakt, na afloop der Ronde Tafelconferentie ook de Vereeni-gde Staten met een bezoek 1 vereeren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5