23ste Jaargang MAANDAG 12 OCTOBER 1931 No. 7024 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week ff 2.60 per kwartaal Franco per poit 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Naar aanleiding van een rede van Mgr. Dr. Poels. Te Maastricht heeft mgr. Poels gister avond gesproken over de wereldcrisis. Wat is de oorzaak van de crisis (één van de oorzaken naast andere) volgens den spreker? Wij lezen in een verslag zijner rede in de „Maandagmorgen": „Spreker ziet de oorzaak ook in het misbruik van het eigendomsrecht door hen, die in de groot industrie het kapitaal foiirneeren en daar aan op economisch terrein dictatoriale macht verbinden. Hiervoor moet een sa menwerking van leiding, arbeiders en ka pitaal-bezitters in de plaats treden." Men weet, dat Haarlems Bisschop, Mgr. Aengenent, in denzelfden geest gesproken heeft enkele dagen geleden bij de oprich ting van de a.fd. Haarlem Katholiek Jonge Werkgevers vereen.meer samenwer king! Deze meerdere samenwerking mag vol gens mgr. Poels niet een lapmiddeltje zijn, maar een radicale, diep in de grondslagen der maatschappij doordringende hervor ming! Dr. Poels gaf ook eenige wenken met betrekking tot den oogenblikkelijken nood der vele werkloozen, en hij stelde o. m. den eisch: verbod van fabrieksarbeid der ge huwde vrouw. Naar aanleiding van dat laatste willen wij even onder de aandacht brengen een arti keltje van de antirev. „Standaard", dezer dagen geschreven: Naar de Vossische Zeitung in haar nummer van 4 October meedeelt, zijn er in Duitschland van 15.7 millioen ge huwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen niet minder dan 4.7 millioen in onderscheidene bedrijven werk zaam. In vol beroep werkzaam. Dat is dus ongeveer 80 procent van het totaal aan huismoeders, weduwen en gescheiden vrouwen. De ongehuw de vrouwen zijn onder dit cijfer van 4.7 millioen niet begrepen. Wel echter vallen er onder zeer vele vrouwen uit den kleinen boerenstand. Tot drie opmerkingen geven deze cijfers aanleiding. Ten eerste, dat de beroepsarbeid van dit groote getal gehuwde vrou wen groot e schade moet veroorzaken in het Duitsche gezinsleven. Ten tweede, dat de dubbele ver dienste in millioenen gezinnen storend op het loonpeil moet werken. En ten derde, dat het emplooi van vrouwen op deze schaal een zeer oiv- gunstigen invloed op het aantal werk- looze mannen uitoefent. Men ziet ook uit deze cijfers, welk een grooten omvang de bedrijfsarbeid van de gehuwde vrouw heeft genomen. En wat de „Standaard" constateert als de verkeer- le gevolgen daarvan is zoo waar! Wij zouden bij de drie opmerkingen van de „Standaard" nog deze vierde wil len maken: Indien de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw meer teruggedrongen en beperkt werd, dan zou ook de ongehuwde vrouw, het meisje, zich meer getrokken gaan ge voelen naar huiselijken arbeid, als dienst bode enz. En dat zou zeker, in versohei den opzicht, een gelukkig verschijnsel zijn! KATHOLIEK CENTRAAL BUREAU VOOR ONDERWIJS EN OPVOEDING. Uit het Jaarboek 1931. Eir zijn uit het Jaarboek 1931 van boven genoemd Bureau twee overdrukken elk af zonderlijk uitgegeven als bijlage van ^Dux". Eerstens de gegevens betreffende het ka tholieke „Jeugdwerk". Vervolgens „de Nederlandsohe priester roepingen der laatste 50 jaar". Beide overdrukken, die interessante ge gevens bevatten, zullen door vele bestu deerd en geraadpleegd worden. DE „MITTOVOS" TE HAARLEM. De „Mittovos' te Haarlem is Zaterdag middag ingezet met de officieele ontvangst van de patei's missionarissen. Zij werden door de commissie van ontvangst opge wacht in de eerste klas wachtkamer van het Haarlemsche station, alwaar zij wer den toegesproken door den voorzitter van het algemeen comité, den zeereerw. heer rector Timp. In een lange rij auto's wer den daarna onder groote belangstelling van de Haarlemmers, de gasten langs den Kruisweg naar de Nieuwe Gracht gereden waar gedefileerd werd voor Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die daartoe op het bordes van het bisschoppelijk paleis had plaats genomen. Daarna begaf de stoet zich naar de Ka thedrale kerk, waar hij omstreeks drie uur onder het gebeier der klokken arriveerde. Hier werd door den weleerw. heer kape laan Bangert een lof gecelebreerd en door den algemeen-voorzitter van de „Mittovos" den hoogeerw. heer L. A. A. M. Wester- woudt werd een toespraak gehouden. Gisteren werden in de 9 parochiekerken van Haarlem en in de 9 aangrenzende pa rochies onder alle H. Missen een predika tie gehouden door missionarissen, 's Mid dags hadden op het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan groote sportdemonstra- ties plaats ten bate van de missie, o.m. een voetbalwedstrijd AmsterdamHaar lem, Gisteravond werd door de Rederij kerskamer „Alberdingk Tkijm" in den schouwburg aan den Jansweg eveneens ten bate van de missie een opvoering gegeven van „De drievoudige wijsheid van Vader Wang" van Henri Ghéon. Hedenmiddag is de congresweek ge opend. Deze geheele week zijn er vergaderingen enz. terwijl de volgende week de groot© missietentoonstelling wordt geopend. De „Mittovos" (Mitto vos beteekent Ik zend u) is schitterend opgezet en belooft een heerlijke propaganda te worden voor de missie. Wij willen bijzondere waardeering uitspre ken voor de interessante en typografisch keurige uitgave van het programboek. Hierin zijn o.m. alle bijzonderheden om trent de a.s. week tc vinden. BOTERIMPORT IN NOORWEGEN. Het land van herkomst op de verpakking te vermelden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van H. M.'s gezant te Oslo de ministerraad heeft besloten, dat buitenlandsche boter voortaan alleen in Noorwegen ten invoer zal worden toegelaten, indien ook de em ballages in ten minste 2 c.M. hooge forsche letters het land van herkomst vermelden. Deze verordening zal onmiddellijk in wer king treden. Alg. Onderl. Varkens-Verzekering Maatschappij. Op een Zaterdag 24 dezer in hotetr de l'Europe te Utrecht te houden ledenverga dering van de Algemeene Onderlinge Var kens-Verzekering Maatschappij, gevestigd te Soest, zal aan de orde komen een voor stel van den directeur en de commissaris sen om de vereeni'ging té ontbinden. Onder leiding van den Rijksbemidde- laar, ir. H. A. v. IJsselsteyn, heeft Vrijdag een conferentie plaats gehad in verband met de staking aan de N.V. Metaalwaren- fabriek M. J. Gerritse te Zeist. Ten slotte is algeheels overeenstemming be reikt, zoodat het werk heden is hervat. BIJBELSCHE GESCHIEDENIS. Versohenen is de eerste aflevering van een werk, dat een waardevol bezit zal wor den voor iederen bibliotheek dat een ontwikkeld katholiek in zijn bibliotheek niet graag zal willen missen. De hoogleeraar in de Bijbelwetenschap aan het Groot-Seminarie te Roermond-, dr. Keulers, zal in twintig afleveringen dtoen verschijnen de Bijbelsche Geschie denis, bij den uitgever J. J. Romen Zonen, Boermond. Als het werk compleet is binnen twee jaar dan bezit men een heel mooi werk, dat men heel gemakkelijk heeft kunnen koo- pen 1.62 K per aflevering). Wij hebben met groote belangstelling van deze eerste aflevering kennis genomen, waarin naast de Bijbel-tekst het Bijbel verhaal wordt gegeven met beschouwingen over de Bijbel-wetenschap. Wij willen voor heden besluiten met deze opmerking, dat het verschijnen van deze uitgave ieder mogelijk excuus van niet-op-de-hoogte-zijn van de Bijbelsche Geschiedenis den Katholiek (voor welk ge mis aan kennis zeker een ontwikkeld Ka^ tholiek zich schamen moet) uit de handen slaat. EEN MOLEN IN REPARATIE. In dezen tijd, dat zoovele fraaie molens worden afgebroken en voor goéu verdwij nen, is het een vreugde te constateeren, dat het niet overal zoo gaat. De bekende molen van den houthandel der fa. Noordman aan den Haagweg te Leiden werd op 5 Aug. door den bliksem getroffen. Een wiek werd gedeeltelijk ver brijzeld. Verleden week is met de reparatie aange vangen. Men ziet op de foto den molen, ontdaan van de roe, die door den bliksem geraakt was benevens een foto van den molen voorzien van de nieuwe roe. 22.50 M. lang, zich in de lucht verheffend. DUITSCHLAND DE NAZI'S IN ACTIE. Hitier op audiëntie bij Hindenburg. Rijkspresident von Hindenburg heeft Zaterdag den leider der nationaal-socia- liistische partij, Adolf Hitler en het rijks daglid Goehring in audiëntie ontvangen. Uitvoerig liet de rijkspresident zich in lichten omtrent het doel der nationaal-so- cialistische beweging en vervolgens vond een bespreking plaats over den binnen- en buitenlandschen politieker! toestand. De audiëntie duurde vijf kwartier. De nationalistische oppositie bijeen. Zondag heeft het stadje Bad-Harzburg een wapenschouw gezien van de nationa listische oppositie. De deelneming aan de bijeenkomst was buitengewoon groot en omvatte behalve de nationaal-socialistende Duits ch-natio- nalen, de Stahlhelm, verscheidene leiden de persoonlijkheden van den Rijkslandbond en een aantal bekende industrieelen, voor al uit het Rijnseh-Westfaalsche industrie gebied. Van de Rijksdagfractie der Duitsche Volkspartij was alleen generaal Von Seeckt aanwezig. Het praotische resultaat van de gevoer de 'besprekingen is vervat in vier voorstel len, welke als volgt luiden: lo. De Rijksdag zegt het vertrouwen in de rijksregeering op. 2o. Den Rijkspresident wordt verzocht, den Rijksdag te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven tegen Zondag 8 November. 3o. De noodverordeningen worden buiten werking gesteld. 4o. De uitbetaling van de subsidies aan Pruisen ten behoeve van de kosten der politie wordt met 31 October stopgezet. Deze voorstellen zullen echter door elke fractie afzonderlijk worden ingediend, ten einde de organisatorische zelfstandigheid der partijen goed te doen uitkomen. Een manifest van Hilter. Hitler heeft in een aparte zitting van de nationaal-socialistische rijksdagfractie een manifest voorgelezen, waarin onder meer verklaard wordt: VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche nationalistische oppositie bijeen te Bad-Harzberg. (Buitenland, 2de blad). Een ultimatum van Nanking aan Japan (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. Noodlottige aanrijding te Scheveningen. Dame op het trottoir gedood, twee gewon den. (1ste blad). Andere ernstige verkeersongelukken. (Gem. Ber., 3de bla^). De opening van de „Mittovos" te Haar lem. (1ste blad). Moordaanslag te Utrecht. (Gem. Ber., 3de blad). Man door den trein gedood. (Gem. Ber., 3de blad). tisch beroep op de in ons zelf aanwezige krachten. Krachtig protesteeren wij tegen de ver dere handhaving van het vredesverdrag van Versailles, dat niet alleen ons Duitsche vol verstoort, maar in zijn gevolg de ge heele wereld in een toestand van eeuwige onrust en onzekerheid moet werpen. De door ons allen gewenschte samenwerking der geciviliseerde naties tot wegneming der ernstige internationale schade is niet zoo lang ondenkbaar, als de wereld door dit verdrag in twee vijandelijke helften is ver scheurd. De strijd tegen de bolsjewistische ver nietiging van alle bestaande menschelijke gemeenschappen is voorwaarde voor een oprecht verzet van al die naties die voor alles in het belang van haar hand- en hooofdarbeidende mensohen den sociaal gruwelijken toestand van den gebo Is je wi se erden slavenstaat willen vermijden. Nadat Hitier er op gewezen had, dat de regeering-Briining en iedere regeering die in wezen aan haar verwant is in de lan den niet het vertrouwen van de nationale oppositie bezit, eisch te hij het overgeven der macht aan de oppositie. In den zwaren strijd om het bestaan der volkeren blijft Duitschland meer en meer ten achter. Voor de geheele wereld richten wij tegen de Duitsche regeering, en, welke tot nu toe aan het bewind zijn geweest én in het bijzonder tegen de huidige regee ring de plechtige aanklacht dat zij door het verzuim harerzijds van een plichtsge trouwe, waarheidslievende opheldering in zake de ontzettende binnenlandsche toe stand van Duitschland, mede schuldig zijn aan een catastrophe, welke thans alle cul tuurnaties bedreigt. Wij verwijten de huidige regeering, dat zij in haar binnen-, buitenlandsehe en eco nomische politiek zelf een toestand van matelooze verwarring heeft te voorschijn geroepen, deels heeft, behouden en be gunstigd en geen Mare gedachte heeft over de wijze waarop wij uit den nood zou den kunnen geraken. Wij zien de mogelijkheid van redding der Duitsche natie slechts door een gigan- SPANJE ZAMORA EN DE KERK. „Staatsvijandig optreden der religieuse vereenigingen". Minister-president Alcala Zamora be pleitte Zaterdag in de Kamer een voor stel om de rijksondersteuning aan ker kelijke instellingen in te houden en het nemen van wettelijke maatregelen tegen bet staats-vijandige optreden van de re ligieuse vereenigingen. Verder verklaarde Zamora, dat de scheiding van Kerk en staat en het af sluiten van een concordaat met bet Va- ticaan, niet als bepalingen in de grond wet moeten worden opgenomen, daar Rome de besluiten der Cortes niet zou erkennen. Men moest eerst met den Paus onderhandelen. De afd. Sassenheim en Omstreken der R. K. VEREENIGING VAN KOFFIE- HUIS- EN RESTAURANTHOUDERS herdenkt haar koperen jubileum. Het jubileerend bestuur: Zittend van n. r.P. H. v. d. Voort, Noordwijk; N. G. Turkenburg, Hillegom, secretaris; C. van Velzen, Voorhout, voor zitter; Kapelaan J. Velthuyse, geestelijk adviseur; staande: E. Teernstra. Sassenheim; Chr. v. d. Voort, Noordwijk. penningmeester.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1