ï/AMES RUBRIEK DE LANGE AVONDEN. Ze zijn er weer. Is het niet al te vlug voorbijgegaan: „datgene" wat de kalender aanduidt met „zomer". I „Ach, er zijn bijna geen zomers meer!" wordt er zoo vaak geklaagd. Zou dat nu heusch waar zijn of ligt dat aan ons-zelf? Zijn er in vroeger tijden werkelijk zooveel mooiere zo mers geweest; zomers, waarin 't echt zomer was en dat niet voor een vluch- tig dagje, een weekje op z'n hoogst, (zooals wij dat kennen) neen, maar voor een lange reeks van dagen, da gen, vol zomergenot en verrukkelijk zonnig weer! Hoe het zij, de laatste jaren zijn wij werkelijk slecht bedeeld geworden en het ligt voor de hand, dat wij ons an- derszijds schadeloos willen stellen in den winter, door dezen tijd zoo be- hagelijk en knus mogelijk door te brengen. Ze zijn er weer.... de lange avon den en als van-zelf gaan we ons pre pareeren op: „knusheid en huiselijk heid." Er zijn velerlei manieren om de lange winteravonden gezellig te ma ken en daarbij tevens het nuttige niet voorbij te zien. We kunnen handwerk-avondjes or- ganiseeren, een naaikrans oprichten, een kaartclub bijeenbrengen, een groep vormen, die wekelijks een avond bijeenkomt om te lezen, of van ge dichten eenige gedeelten te citeeren, enz. enz. Keuze te over en wie wil, kan ze ker wel anderen vinden, die door haar enthousiasme aangestoken, ook voor dat idee voelen gaat. Vooral een wekelijksche leesavond is zeer interessant en draagt veel bij tot onze ontwikkeling. Heerlijk is het ook, om over het gelezene in debat te treden, te discusieeren, dat scherpt het verstand en verrijkt ons inzicht ANGèLE. DE HOEDJES. Nog steeds zien we de aardige hoed jes met modelletjes en kleurschakee- ringen vermeerderen. Wij toonen u hier een tweetal mo dellen, waarvan het eerste model ge maakt is van zwart fluweel, de binnen kant gevoerd met witte zijde. De kleine rand kan naar verkiezing op geslagen gedragen worden De gar neering bestaat uit een kleine, wi te pleureuze. Het tweede model is een zgn. „Threecorner" van donkergroen vilt, versierd met een bloemenmotief van peau de peche bloemen in beige. Denkt u er vooral om, dat dit soort hoedjes op één oor gedragen moeten worden, waardoor een groot deel van ons kapsel te zien komt, zoodat ons haar steeds keurig in orde moet zijn om zoo'n hoedje met smaak te kun nen dragen. EEN MANTELPAK. Eigenlijk is dit mantelpakje een deux-pièces, d.w.z. een japon met kort jasje. De blouse is wel van een geheel andere stof dan de rok, maar doordat blouse en rok aan elkaar zijn beves tigd en dus één japon vormen, kun nen wij deze gevoegelijk als één ge heel beschouwen. De blouse is van dunne wollen stof, terwijl de hals afgewerkt is met een zijden kraag en jabots. Even onder de heup wordt de blouse aan den rok bevestigd, die betrekkelijk wijd is door de drie diepe plooien aan iede- ren zijkant. Het manteltje is precies aansluitend zoodat de voorpanden alleen door een smal ceintuurtje bij elkaar worden gehouden. Het ceintuurtje sluit met een celluloid gespje. De mouw is glad en eindigt in een smalle manchette. De stof, gebruikt voor rok en man- te1 is wollen tweed-stof in blauw groen tint. Dit mantelpakje is uitste kend geschikt voor dames, die veel fietsen en zal nu met deze mooie herfstdagen zeer vail pas komen. PRACTISCHE EETSERVIEZEN. De zuinige huisvrouw, de practische huisvrouw en zij, die er van houden zich-zelven of hun dienstbode veel moeite en werk te besparen, zullen uit dit artikel hun voordeel kunnen trekken. Vuurvast aardewerk! Begrijpt u er al iets van? Nu ja, vuurvast aardewerk kennen wij al zoo lang! Maar gebruikten wij het wel op de meest practische manier, „de" ma nier, die 't meest wenschelijk is, daar zij tevens ons tijd en moeite bespaart? Het maal kan in dezelfde pan of schaal, waarin het gekookt wordt, op gediend worden, zoodat het omslach tige overscheppen vervalt en alles heerlijk warm blijft, wat vooral in den winter een groot voordeel mag ge noemd worden. Komt een gast of huisgenoot nu eens te laat aan tafel dan heeft het eten, dat hem wordt voorgezet, niets te lijden gehad van het nogmaals ver warmd worden. Er is den laatsten tijd een ruime keuze in vuurvast aardewerk, geheel geglazuurd of ongeglazuurd van bui ten, in geel, rood, groen, terracotta in eiken vorm en grootte! Wie zich een nieuw servies voor dagelijksch gebruik had toegezegd, doet beslist verstandig zich een vuur vast servies aan te schaffen, dan kan men altijd nog bij bijzondere gelegen heden het fijne, meer luxiueuse eetser vies te voorschijn halen. Maar voor dageliiksch gebruik is het gewoon een ideaal! Dat weet alleen de huisvrouw, die gewend is onder het maal telkens op te moeten staan voor allerlei aan gelegenheden! Nu kan zij tenminste daar gerust op zijn, dat ze het eten in de vuurvaste schalen (de oogenblik- ken, dat ze even weggeroepen wordt naar de bel, of naar het kleintje in de wieg) bij haar terugkomst nog warm genoeg vindt. Speciale vuurvaste schotels zijn er met een afscheiding in het midden om twee soorten groenten tegelijk op te dienen en kleine kommen met twee ooren, die men gerust als soepkom men kan gebruiken. Vuurvast glas is er ook, polten en schotels zijn er in verschillenden vorm! Heel aardig om ze op tafel te zien staan en mocht een onvermijde lijk ongeluk eens oorzaak zijn, dat daarvan iets breekt, dan zal de aan schaffing van nieuw niet te bezwaar lijk zijn, daar dit materiaal niet kost baar is. WIJSNEUS. WERK VOOR ANDEREN, DAN WERKT GE VOOR U-ZELF. Terwijl wij iets goeds doen voor den evennaaste, werken wij aan eigen ge luk. Wie voor zijn kind werkt, werkt aan zichzelf; wie véél voor anderen werkt, doet véél voor zich-zelf. Is er mooier arbeid denkbaar, dan, met wegcijfering van zich-zelf aan het geluk van anderen te werken, zooals dat vooral degenen doen, die hun ge- heele leven aan het heil van de menschheid hebben gewijd, hetzij geestelijk of lichamelijk? En.... welk een troost, welk een steun voor dezulken, zich bewust te zijn zich-zelf te heiligen en te ver edelen in den dienst der menschheid, die bovenal toch immers den dienst van God is. Iedere plichtsvervulling jegens den evennaaste is reeds een vermooiing van onze innerlijke gesteltenis; zou dan niet de vrijwillige aanvaarding van een taak, niet uit plicht, maar uit een hooger streven op ons genomen, ons heiligen en veredelen? Het grootste geluk dat op de aarde voor ons is weggelegd! is anderen ge lukkig maken. Wie zich-zelf slechts zoekt, zal het geluk nooit vinden, daar de vrede des harten hem vreemd zal blijven en ons hart haakt naar inner- lijken vrede. Wie zich-zelf zoekt, grijpt naar het geluk als een dwaas naar de zon: het blijft verre en iedere poging blijkt nutteloos. Maar de voldoening iets goeds voor anderen te hebben gedaan, vooral wanneer die ander een óf geestelijk óf lichamelijk minder goed bedeelde is, kan een bron van geluk voor ons uitmaken. MARTHA. KOLEN IN ZAKKEN. Het wordt de huisvrouwen wel hoe langer hoe gemakkelijker gemaakt. In Den Haag is pas een Damesbeurs ge weest, en daar werd o.a. gedemon streerd met antraciet verpakt in papie ren zakken. 10 zakken gaan er in een mud. De voordeelen hiervan zijn vele. Eerstens geen vuile boel. Kolen in slaan wordt een pretje, al die keurig opgestapelde zakken en dus geen vuil en stof. Dan: geen kolen meer schep pen. Zoo n zak is niet zwaar. U kunt de kachel uit de zaak vullen en deze zoolang weg zetten. Meestal zal er net een zak in de kachel gaan, we behoe ven dus niet eerst onze kolen in een kit te doen. Het derde voordeel is, dat we niet in het voorjaar met een heele berg gruis zitten, waar we eigenlijk geen raad mee weten. En dan tenslotte: het is 'n prachtige controle voor vrouwen, die op kamers wonen. U kunt nu de kolen per zak koopen en vermijdt daardoor geharrewar over de rekening aan het eind van de maand. Het idee vond ik zóó practisch, dat ik meende het u te moeten meedeelen wellicht kunt u het in uw woonplaats ook .krijgen. ANDA. DE NAJAARSMANTEL. Een zeer chique najaarsmantel van een warme wollen Engelschen stoi laat U de teekening zien. Het is juist een mantel voor de herfst. De kraag loopt uit in twee lange slippen, die aan het einde geschulpt zijn. Met deze slippen kan men de hals voldoende beschutten. Het heeft dit voordeel boven bontgarneering, dat men zich niet dadelijk te veel verwend en van den winter, ondanks bontgarneering, toch koude lijdt. De mantel is ge-' maakt van het zgn. „heerenmodel" en valt naar onderen toe in eenige diepe plooien neer. De sluiting bestaat aan de binnenzijde uit een lus met een band, aan de buitenzijde uit een en kelen knoop. De gladde mouw heeft even onder den elleboog een vrijhan- gende strook, die evenals de slippen van den kraag, geschulpt zijn. De ondermouw is afgewerkt met een bij den pols iets ruimer vallende manchette. Als men zakken in dezen mantel wil aanbrengen, dan moeten dit in- steekzakken zijn, die in de plooien van de voorpanden vallen. Ee opge stikte zak zou het heele effect beder- ONZE KRAAN. Als u de vaten hebt gewasschen en uw handen zijn mooi schoon, dan zult u met me eens zijn, dat u er tegenop ziet, de kraan te poetsen, want dan zijn uw handen weer vuil en dat zwart gaat zoo moeilijk van onze handen af. Een niet-gepoetste kraan staat ook zoo onverzorgd. Wat is daar nu aan te doen? Wel heel eenvoudig „verf uw kraan". Dat gaat niet in eens. Voor u begint moet u eerst uw kraan goed schoon en droog maken, daarna doet u het best er witte lak op te smeren, heelemaal onder en boven en op zij, alleen het dwarse bovenstukje laat u van koper. Dit wordt trouwens niet vuil, want ieder oogenblik immers draaien wij de kraan open. Nu moet u minstens een week wachten voor u de kraan in de gewenschte kleur lakt. Het aardigst is een tegengestelde kleur. Is uw keuken b.v. groen, neem dan hard geel. De witte laag diende alleen als ondergrond. De tweede laag wordt nu aangebracht en u ziet nu, dat de kraan goed gedekt is. Een geverfde kraan is gemakkelijk even met het vaatdoekje schoon te maken. LIES. DE TOMPOUS. De kortgesteelde parapluies hou den het langer uit dan wij hadden verwacht, want de mooie slanke naaldparapluies waren toch eigenlijk veel eleganter. Er is een groote verscheidenheid in kleuren, materiaal en vooral in de uitvoering van de knoppen. Van de vele modellen, die U overal ziet, too nen wij er U hier een drietal. Deze tompouses hebben alle drie het voor deel dat zij een „polsriem" hebben, 'zoodat wij ze aan onzen arm kunnen hangen, wat het dragen zeer verge makkelijkt, vooral als we gewinkeld hebben en het toevallig eens niet regent Van alle op deze pagina voorko mende modellen, steileD wij papieren knippatronen beschikbaar f 1.75 per stuk. Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Coperniscuslaan 205, Den Haag. De volgende maten op te gevenj AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte. D—E hals tot taille. E—E taillewijdte. EF roklengte. HH rondom heupen. JK rug. TASSCHEN. Van de nieuwste modellen van tasschen, die op eenige mode-shows gedragen werden, vindt U er een vijftal op onze teekening, Het meest gebruikte materiaal is nog altijd het leer in diverse kleuren, terwijl de meeste tasschen de „Zipp" sluiting hebben, waarover heen dan vaak een klep valt. Verschillende moderne versieringen waren eveneens te bewonderen. De modellen zelf ver schillen onderling niet zoo veel. Een enkele mag eens ovaal zijn of half rond, maar het langwerpige type schijnt het meest gewilde te zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6