UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE ZUIDERZEEWERKEN. De groote afsluitdijk. Over twee jaar alle thans in uitvoe ring zijnde werken gereed. Op onzen tocht naar de Zuiderzeewer ken bracht de Directeur-Generaal Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler ons van den AVie- ringermeerpolder naar Den Oever, het be ginpunt van de groote afsluitdijk naar de Friesche kust. Wij bevinden ons op bekend terrein: reeds vele malen hebben wij dit gedeelte van de Zuiderzeewerken bezichtigd. Hier zijn na de afsluiting van het Amsteldiep de werken begonnen. Eerst de groote werk- haven, daarna de in verhouding tot de an dere werken kleine omringd ijk voor de werkputten voor de scheepvaart- en uitwa teringsluizen en tenslotte het begin van den grooten afsluitdijk zelf. Eenige jaren geleden wandelden wij hier op een klein stukje drooggemaakten bodem van de Zui derzee en hebben de fundamenten aan schouwd van de groote kunstwerken, die thans nagenoeg gereed zijn. De scheep- vaartsluis voor schepen tot 2000 ton is reeds eenigen tijd in bedrijf en in de uit wateringssluizen, welker bovenbouw als torens boven het water uitsteekt, zijn de eerste schuiven reeds opgehangen. Voor de winter in het land is, zullen ook deze sluizen geheel gereed zijn. Loopende over de sluishoofden, waar beambten bezig zijn de sluisdeuren voorloopig nog met hand- kracht open en dicht te draaien de electrische instellatie is in wording weten wij, dat wij ons bevinden op dezelfde plek als eenige jaren geleden, doch thans veel hooger, boven de fundamenten, welke wij in den zeebodem hebben zien groeien. De aanleg van den grooten afsluitd'jk is thans het terrein van Ir. J. C. N. Ringe ling, die ons inlicht over alles wat wij weii- schen te weten, aan hen, die er voor het eerst komen, nog eens vertelt, dat de dijk aan de oppervlakkte van het water 94 M. breed is en de aan te leggen spoorweg dubbelspoor en de weg voor gewoon verkeer te zamen een ruimte hebben van ongeveer 34 M. En daarnaast bevindt zich aan de Noordzijde tot 7.25 M. boven den waterspiegel de sterke op keileem gebouw de steenglooiing. Van Den Oever af kan men niet direct langs den afsluitdijk varen. De directieboot der Zuiderzeewerken voert ons eerst een eind zuidwaarts, lang den afsluitdijk vau den Wieringermeerpolder, waarachter wij het land weten, dat wij des morgens heb-' ben gezien. De dijk is zoo hoog, dat men er niet over heen kan kijken. Wanneer de roode ton den kapitein van onze stoomboot zegt, dat hij den steven kan wenden, gaan wij naar het Noordoosten en naderen ter hoogte van de Vlieter den dijk. De Vlieter is het laatste sluitgat van den grooten afsluitdijk: 2900 Meter nog, die het volgend jaar zullen worden gedicht. Aan de stille streep water tusschen de beide uiteinden van den dijk, die aan de Vlieter grenzen, kan men waarnemen, dat de diepte onder water, die aanvankelijk ongeveer 13 M. bedroeg, door het maken van een beteugelingsdam is teruggebracht tot 31/< M. ongeveer. Langs den dijk wordt in de richting van de Eriesche kust gevaren: hier en daar staan barakken op den dijk, waar de arbei ders, die werk gevonden hebben, verblijf houaen, ongeveer op de helft van den dijt passeeren wij het „dorp'", dat op Breezand. ontstaan is een houten kerkje en een hulppostkantoor ontbreken niet zien de Zuidelijke haven, die hier is aangelegd en naderen dan de Blinde Geul. Hier is het vol bedrijf, dat wij op het eerste gedeelte van den tocht langs den dijk hebben ge mist. De Blinde Geul is pas eenige dagen „clicht" en thans wordt het dijklichaam op voldoende hoogte gebracht. Groote kranen werpen 2 M3 keileem tegelijkertijd, op den dijk en daarachter wordt van twee kanten tegelijk het zand geperst. De groote keien liggen reeds gereed om het dijklichaam af te dekken en beschermen tegen de aan vallen van storm en zee. Even verder is nog grooter bedrijf: hier zijn de werkzaamheden in' vollen gang tot sluiting van de Middelgronden de geul van 1500 M. breedte die volgens het oorspronkelijke plan eerst het volgend jaar zou worden gedicht, doch in verband met de vorderingen der werkzaamheden reeds thans wordt afgesloten. Nog twee maanden ongeveer en de af sluitdijk van Wielingen naar de Friesche kust ter lengte van ongeveer 30 K.M. zal gereed zijn op de Vlieter na: nog 2700 me ter en de verandering van zout in zoet water iii de dan afgesloten Zuiderzee zal een aanvang nemen. Het IJsselmeer zal zijn geboren In de voorhaven van de sluizen op tiet Koruiwerderzand verlaten wij de boot. Wij wandelen door het hier onstane tijdelijke dorp naar de plek waar een autobus gereed staat: van den geregelden dienst tusschen Kornwerderzand en eenige gemeenten in Friesland. De definitieve wegbedekk'.ng beton op dit 4J^ K.M. lange gedeelte van den afsluitdijk naar de kust is in aan leg en in korten tijd staan wij voor het station Workum, vanwaar de trein ons naar {Stavoren brengt. De boottocht StavorenEnkhuizen is vooral op een dag met mooi weer een pret tige afwisseling van een treinreis. Nog eenige jaren zullen wij op deze wijze <le Zuiderzee het volgend jaar IJsselmeer oversteken en dan zal de trein ons over den nieuwen dijk rijden. Het verdwijnen van de bootverbinding zal door velen wor den betreurd, de spoorwegverbinding over den dijk heeft het groote voordeel, dat de dienst nimmer wegens ijsgang behoeft te worden gestaakt. En wie naar Friesland moet is langs den goedkoopere route thans over Enkhuizen-Stavoren, straks over den dijk, beter uit, dan des winters via den langen weg over Zwolle-Heerenveen. De Wieringermeerpolder wordt in cul tuur gebracht, de afsluitdijk zal het vol gend jaar gereed zijn. Wat dan? Zal dan de Noordoostelijke polder wor den drooggelegd? Wellicht zullen de eco nomische bezwaren tegen de voortzetting van de werken vooral de lage prijs van den bodem het volgend jaar opgeheven zijn. Nog twee jaar duurt het aldus deelde de heer Ir. de Blocq van Kuffeler ons mede, voordat alle werkzaamheden aan den dijk en in den Wieringermeerpol der gereed zullen zijn. Laten wij hopen, dat de economische omstandigheden tegen dien tijd zooveel ver beterd zijn, dat ook de tegenstanders van de droogleging der Zuiderzee dan den voorkeur zullen geven aan voortzetting van de inpolderingswerken. Want dan na de afsluiting zal het met de vissoherij op de Zuiderzee toch gedaan zijn. Personalia. Tot onderwijzeres aan de Geref. School alhier, is benoemd mej. J. M. van Dalen te Zierikzee. Hinderwet. Ter gemeente-secrettarie ligt ter inzage een verzoek met bijlage van de N.V. Bataafsche Import Mij. te 's-Gra- venhage, om vergunning ingevolge de Hin derwet, tot het oprichten van een benzinc- installatie met ondergrondsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting op het per ceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 1931 en plaatselijk gemerkt Ka naalstraat no. 133. Op Donderdag, 22 October 1931, des na middags om 3 uur, kunnen tegen inwilliging van dit verzoek bezwaren worden inge bracht ten gemeentehuize. Sluitingsuur. De Burgemeester dezer gemeente herinnert de ingezetenen er aan, dat met de invoering van den wintertijd de café's wederom om 10 uur moeten worden gesloten. Pluimveesportvereeniging. Gisteravond hield de Pluimvee- en Konijnensportvereeni- ging Lisse en Omstreken haar ledenvergadering in het gebouw van de „Kleine Vereeniging". De voorzitter, de heer W. F'. Daudey, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de leden. Er is een schrijven binnen geko men van de Vereen, uit Hillegom over het col lectief inzenden voor de tentoonsteling in Dec. a.s. Verschillende personen waren er tegen omdat wij van deze Vereen, zoo weinig mede werking ondervinden. Laat de Vereen, zoo goed mogelijk uitkomen voor de tentoonstelling in Haarlem. Van die Vereen, hebben wij de reusachtige medewerking bij de laatste ten toonstelling ondervonden. Hillegom zal be richt ontvangen, dat de de Vereen, er niet mede accoord gaat. Voorts werd medegedeeld, dat de prijzen voor verloting, welke uit prach tige planten bestonden, voor het grootste deel geschonken zijn door de heer Kromdijk, waar voor de voorzitter dank bracht. Voorts deelde de voorzitter mede, dat verschillende prijzen geschonken zijn aan de Konijnensportvereen. in Haarlem. Staande de vergadering werden nog verschillende prijzen toegezegd. Wegens bedanken van twee bestuursleden n.l. de hee- ren C. de Graaf en J. C. van Ruiten werden twee bestuursleden gekozen, n.l. de heeren L. v Schooten en W. J. Dol, die beiden hun be- De veling van groenten, konijnen etc. zal a.s. Maandag wederom beginnen. Van de directie van het H.B.G. is wederom de beschikking ge kregen over het gebouw. De voorz. verwachte aller medewerking en hoopte, dat de veilingen evenals verleden jaar een aangenaam verloop mogen hebben. Dit jaar zal geen tentoonstel ling worden gehouden, doch het voorstel van het bstuur is, dit jaar een onderlingen feest avond te organiseeren. Besloten werd 50 ct. per lid te heffen; verdere onkosten zullen door de opbrengst van een groote verloting worden gedekt. Er zal een feestcommissie worden be noemd, om het program voor dezen feest avond samen te stellen. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Vervolgens werd de verloting gehouden van een prachtcollectie planten; de opbrengst bedroeg 12.80. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter onder een woord van dank voor de aangename bespreking. Gevestigd: W. Roos uit Engeland. O. P. Rijsdijk uit Zoeterwoude. A. J. L. Muilman uit Haarlem. G. {Soldaat en gezin uit Hillegom. N. Mur uit Baarn. R. A. van Waaijenburg uit Rotterdam. J. H. G. Terra uit Ommen. G. H. Haze laar uit Voorhout. J. M. van Hoek uit Maastricht. (J. Th. Grimbergen uit Lei den. F. P. Hagen uit Noordwijk. H. Ph. JSobels uit Haarlem. A. Ponstein uit Steenwijk. G. van der Stelt uit Haarlem mermeer. Ph. H. J. Möller uit St. Oeden- rode. M. Zablochi uit Duitschland. A. C. van Turenhout uit Bussum. P. van der Meer en echtg. uit Haarlem. C. G. J. Copier uit Schalkwijk. A. P. Meershoek uit Leiden. L. dc Vreeze uit Bedum. C. Hoogervorst uit Noordwijkerhout. A. M. P. Giebels uit Weert. H. J. Smekens uit Antwerpen. A. van Diest uit Hille gom. Vertrokken: C. G. M. Langeveld naar Heemstede. M. Schalk naar Lei den. C. C. M. Vreeburg naar Bergen. G. J. M. Vreeburg naar Oss. F. C. van der Heiden naar Breda. P. Kützner naar Duitschland. E. van der Stelt naar Haarlemmermeer. Wed. J. Nulkes geb. Hoogkamer naar Veur. C. W. H. Pie per naar Gastric um. J. Inkmann naar Duitschland. J. J. Guldemond en gezin naar Heemstede. J. J. Bol naar Hille gom. P. J. Reeuwijlc naar Borne. P. Schoneveld naar Warmond. T. J. van der Laan naar Sassenheim. E. H. van Oosten naar Haarlem. M. J. Tewes naar s-Gravenhage. H. v. d. Winkel naar Cu- lenborg. G. Wall naar Oegstgeest. J. Willemsen naar Bennebroek. J. Stam naar Hillegom. M. Sloos naar Apeldoorn. M. A. van Stijn naar Uden. A. D. Kuipers en gezin naar Leiden. A. H. Elfering en P. R. M. Raaphorst naar s-Gra- Hier begint het VoorkomGorgel droog me Wybert m 9389 venhage. H. Westerink naar Heemste de. W. Chr. van der Horst naar Haar lemmermeer. Th. G. van der Horst naar Haarlemmermeer. J. W. A. Meijer naar Heemstede. H. C. Bouwmeester naar Bennebroek. J. van der Lans en gezin naar Hillegom. J. van Laar naar Was senaar. H. Pronk en gezin naar Hille gom. P. C. van Kesteren en P. van Of- gom. P. C. van Kesteren en P. van Oeffe- len naar Noordwijkerhout. A. Stoker naar Hillegom. F. Noórdzij naar Rotter dam. P. Groeneveld naar Hillegom. P. Statema naar Bolsward en M. Vos naar Leiden. NOORDWIJK. St. Joseph-Gezellen. Onder leiding van Vice-Praeses kap. Heemskerk is-Woensdag een zeer goed geslaagde vergadering gehouden. De Praeses constateerde hierbij, dat het leden tal gestadig vooruitgaat, waarbij steeds blijkt een opgewekt vereenigingsleven en een harle- lijken medewerking van de leden met het bestuur. De aanwezigheid van 80 leden is daar voor het beste bewijs. Een minder goed figuur maken de Gezellenleden echter 's Maandags avonds in de Congregatie. Waar het de uit drukkelijke wil van onzen Bisschop is, dat alle jonge mannen hieraan deelnemen, mag de Ge- zellen-Vereeniging, die vaak als voorbeeld ge steld wordt, in deze toch zeker haar plicht niet verzaken. Mededeelingen werden gedaan over het gehouden congres van 11 en 12 Sep tember en deelname aan den propagandafeest- avond van de afdeeling Lisse. Het winterprogram werd als volgt vastge steld: le Woensdag van den maand conferen tie van den Vice-Praeses, 2e Woensdag film avond, 3e Woensdag zal een parochiaan een spreekbeurt vervullen, 4e 'Woensdag een cau serie van een der leden. Diverse onderafdee- lingen hadden succes te boeken aangaande nieuwe leden. De heer A. G. Delen, lid van den Raad van Bestuur, deed belangrijke mede deelingen over een gymnastiek lokaal en een gelegenheid voor de ontwikkelingsclub, dank zij de welwillende medewerking van de hoof den der scholen. Tevens 'zullen enkele excur sies gehouden worden, wat met applaus werd hegroet. Als nieuwe commissaris werd benoemd de heer R, v. Houten. De kaart- en biljartwed strijden zullen ook in dezen komenden winter weder worden georganiseerd. De werkloozen- bestrijding was door het bestuur eveneens on der de oogen gezien, daar echter een plaatse lijke actie verwacht wordt is geen definitief besluit in deze genomen. De Vice-Praeses ves tigde verder nog de aandacht op een betere contributiebetaling. Met een opwekkend woord om elke Maandag en Woensdag trouw op te komen, sloot Z.E. deze geanimeerde vergade ring met den Kolpingsgroet. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud, kunstgebit, Jtöndenhalsband, gouden medaillon met foto, tabakspijp, zilveren ket tinkje, kinderjasje, rijwielbelaStingmerk 1931- 31, kinderzakdoek, paar glacé handschoenen, rozenkrans, bollenmand, portemonnaie m, in houd, zilveren vulpotlood, rozenkrans in etui, diploma zwemvereeniging De Dolfijn Amster dam, demi overjas, ring met 2 sleuteltjes, ci- garettenkoker met R.K. Insigne. Inlichtingen uitsluiten des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. aan het politiebureau ie Noordwijk-Binnen. Geboren: Alida Antonia, dr. van H. W. de Haas en A. Schelvis. George Florentius Maria, zn. van L. J. Duivenvoorden en C. M. B. Riem Vis. Ida, d. van C. Duindam en J. v Duin. Gerardus Wilhelmus, zn. en An tonia Gerardina Maria, d. van W. J. v. Graat en A. G. M. v. Stein. Johanna Sophia d. van S. de Haas en H. G. Alkemade. Jan netje d. van D. v. d. Ejjk en J. Guijt. Cor- nelis z. van C. Zuidhoek en G. v. Rossum. Ondertrouwd: A. N. de Jong 29 jaar en G. S. P. Rijnders 24 jaar. J, v. d. Berg 23 jaar en A. A. Caspers 20 jaar. G. J. G. v Parijs 21 jaar en A. M. N. Nieks 31 jaar. J W. E. v. d. Wiel 27 jaar en A. K. G. Ver- haegen 23 jaar. W. Ravensbergen, 26 jaar en H. C. Vijlbrief 26 jaar. A. Ottevanger 23 jaar en P. J. Ruigrok 23 jaar. Getrouwd: W. P. v.Schie 25 jaar en C. J. Vink 27 jaar. H. Scheurwater, 24 jaar en J. v, Beelen 22 jaar. Overleden: Lena Neeltje Kuivenhoven 8 jaar. SASSENHEIM. Polderschouw. Het bestuur van den AVarmonderdammer- en Alkemader-polder maakt bekend, dat de schouw over de tocht ten en slooten en kaden en aanhoorigheden zal worden gehouden op 20 October 1931. Steunregeling. Voor de werkloozen al hier is van gemeentewege een steunrege ling ingesteld. Deze draagt een voorloopig karakter. Aan werkloozen, die gehuwd zijn en van 3 tot 6 stempeldagen hebben, wordt een steun verleend van 2 per dag be nevens 0.50 voor ieder kind. Voetbal. Zaterdagmiddag speelt Ter Leede 3 op Sporthoff om half vier een com petitiewedstrijd tegen Fides Pacta 3 uit Leiden. Ter Leede 1 speelt in Alphen tegen A.S C. 1, de kampioen van de Zaterdag middagcompetitie van verleden jaar van den Leidschen voetbalbond. ZOETERMEER. Tegen een auto gesprongen. De land bouwer v. S. bewoog zich als bestuurder van een auto, waarin zijn vrouw had plaats genomen gistermiddag over den Voorweg. Op een gegeven moment moest hij een tweetal achterelkaar gebonden paarden, eigendom en geleid door den landbouwer V. passeeren. Het aangebonden jonge paard, sloeg, bij het passeeren naar dc voorbijgaande auto, waardoor deze aan do linkerzijde geheel werd vernield. Aangifte bij de politie volgde. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de burgemeester. Na opening met gebed worden de notu len der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Medegedeeld worden eenige ingekomen stukken, w'o. het Kon. Besluit waarbij het beroep van het bestuur der N.H. School tegen het besluit van ged. staten en van den bond tot weigering der medewerking om een houten brug door een betonnen te vervangen, wordt ongegrond verklaard. Een adres van den Alg. Politiebond om subsidie voor een cursus te Alphen aan den Rijn zal worden behandeld bij de begroo ting voor 1932. Beiden beantwoordt de voorzitter na een tweetal kleine opmerkingen van de commis sie voor de rekening over 1932. Aan de orde is de bespreking over een ander terrein van begraving van gestorven vee. De Aroorzitter zegt dat het B en AAL ge lukt is na lang zoeken om een terrein te vinden voor begraving van cadavers van het slachthuis e. d. De heer J. AV. Kwakernaat is bereid op de voorwaarden, die spr. aan de hand van een oonce.pt voorleest, het recht te verlee- nen tot het deen begraven van gestorven en afgekeurde dieren enz. op zijn lancl voor 50.per jaar gedurende 5 jaren. De heer van der Lee wil hiervoor bestem men een gedeelte van het land bij de be graafplaats, door de gemeente verhuurd aan Lekx. De heer v. Egmond vindt dit terrein wel geschikt en de prijs billijk Het terrein bij de begraafplaats mist een toegangsweg. De Voorzitter zegt nog dat dan ook een brug moet worden gebouwd. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Ter tafel komt nu een voorstel van B. en AAL tot het vaststellen van een verordening tot afwijking van bepalingen der winkelslui tingswet. Uit een bespreking met de winkeliers, aldus licht de voorzitter boe, bleek dat de uitzonderingen, die de wet wat betreft den verkoop op Zondag, maakt, hier niet noodig worden geoordeeld. Wel willen B. en AAL den verkoop van melk en room hier vrij geven tot des Zon dags voormiddags 9 ure, hetgeen vooral des zomers noodig is. Mede willen zij ook de bepaling dat ven ten op openbare land- en waterwegen met geringe eetwaren des Zondags geoorloofd is schrappen, ofschoon zij niet zeker zijn dat deze Laatste bepaling zal worden goed gekeurd. De heer van der Lee vindt deze verorde ning ongewenschb De wet gaat al ver ge noeg en met het oog op vreemdelingen is het beter aldus niet te besluiten. De heer de Jong gelooft ook dat de wet voldoende den verkoop op Zondag tegen gaat. De Aroorz. licht deze zaak nader toe. Zon dagsheiliging beoogt de wet niet, doch Zon dagsrust. Ook spr oordeelde dezen maatregel eerst ook niet noodig, doch de winkeliers wen- schen het en in deze gemeente wordt er geen behoefte gevoeld aan gelegenheid tot verkoop. Uit- een oogpunt van billijkheid is daar om voorgesteld alles te sluiten; anders toch heeft een enkeling misschien de kans, ter wijl anderen meenen te moeten sluiten. De heer Lieverse vraagt of het venten door inwoners uit andere gemeenten des Zondags ook geoorloofd is. De Aroorz zegt dat er wel een vent ver bod hier is, doch dit is bedoeld om de ver noeming van een onderwijzer aan de O. L. is in ieder geval vrij voor degenen, die el ders een winkel hebben. Het voorstel wordt hierna ongewijzigd aangenomen. Alvorens over te gaan tot be noeming van een nderwij'/.er aan de O.L. school wordt overgegaan in besloten ver gadering. Na heropening wordt tot stemming over gegaan Benoemd wordt met 4 stemmen de heer N. van Veen te 'Ridderkerk, no. 1 der voor dracht. De heer B. v. den Berg, no 2 verkreeg 3 stemmen. Vastgesteld wordt een besluit tot wijziging der begrooting voor 1931. Bij deze gelegenheid vraagt en verkrijgt de voorzitter een crediet ad 30.voor het verleenen eecer tegemoetkoming aan de firma van LeeuwenBoer, in verband met de verbreeding van het weggedeelte tengevolge van het afbreken van een brug enz bij de fabriek van den heer Oppelen. Verder zegt de AToorzitter dat B. en AV. in de volgende vergadering hopen te ko men met voorstellen betreffende werkver schaffing, waarover zij in onderhandeling zijn Bij de rondvraag verzocht de heer van Egmond maatregelen te nemen tegen hin derlijk heen en weer gefiets enz. des Zon dagsavonds en des Dinsdags tijdens de eicr- veiling. De Voorz heeft hiervoor reeds de noodi- ge opdrachten gegeven. ZEGWAART. BOE R D Ehv'I J - B R A N D De spuit heeft bijna geen dienst gedaan. Klokgelui maakte hun, die in huis wa ren bekend, dab er brand was, terwijl zij, die' buitenshuis zich bevonden, dit gewaar werden door een hevigen, rooden gloed, op gisteravond, pl.m. 8 30 uur. Het bleek, dat hij den landbouwer AV. A. van Reeuwijk brand was uitgebroken. Een drietal bergen gevuld met hooi en land bouwproducten werden een prooi der vlam men, zoomede eenige schuren Hoewel zich dit in den beginne niet liet aanzien, konden de woning en daarachter gelegen stal be houden worden. Dc. spuiten konden geen of bijna geen water geven door gebrek aan die vloeistof. Met eenige stralen op de wa terleiding werden de belendingen nat ge houden. Een aantal kippen werd een prooi der vlammen. De varkens konden gered worden De woning, die aan de maatij. „Nutrioia" alhier behoort, is verzekerd, alsmede de in ventaris. Een groote menigte, uit den ge- heelen omtrek, was getuige van den brand. Omtrent de blussching deelde een oogge tuige aan de X. Rott. Crt. het volgende mee Zoodra de brand ontdekt was, werd de brandweer gealarmeerd. Toen men bij het spuithuisje kwam, bleek dat in de buurt de straat opgebroken was en dat er groote stapels steenen voor het spui thuis lagen. Nadat men de steenen had verwijderd en de deuren van het spuithuis had openge maakt, bleek dat de spuit niet in het spuit huis aanwezig was; men had deze, vermoe delijk in verband met dc reparatie van den Aveg, elders ondergebracht. Na eenig zoe ken heeft men de spuit ce-vonden, maar toen men bij den brand kwam bleek de sleutel voor de brandkraan zoek te zijn. Ook dit gaf eenige vertraging en het gevolg was, aldus onze zegsman, dat. eerst meer dan een uur na het uitbreken van den brand met een straal water gegeven ken worden. Groote ontstemming in Nederland over Fransche maatregelen ten aanzien van den invoer. De A^e'reeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, Laan van Meerdervoorfc 18 te s-Gravenhage deelt het volgende mede Bij decreet van 30 September is dooi de Fransche Regeering een stelsel van con- tingenteering afgekondigd voor den in voer van verschillende producten, waar onder ook dc melk- en zuivelprodücten vallen. Aroor boter is het contingent te vens vastgesteld; Frankrijk laat in de laat ste drie maanden van 1930 slechts 1.200 ton boter toe tegen een gemiddelden in voer per kwartaal in de eerste helft van 1931 ad ongeveer 6.000 ton. Voor kaas en melkproducten zijn de contingenten nog niet afgekondigd doch den betrokkenen is een nadere bekendmaking dier contingen ten in het vooruitzicht gesteld. Deze reeds getroffen en nog te ver wachten maatregelen hebben terecht in kringen van Xedprlandsche belanghebben den ernstige ontstemming gewekt cn zulks wel om twee redenen. In de eersto plaats kan men moeilijk in zien welke bijzondere redenen er zijn, om den invoer in Frankrijk van boter, kaas en melkproducten te bemoeilijken aangezien juist in Frankrijk groote belangen van volksgezondheid er mede gediend zouden zijn, indien het verbruik van deze produc ten dat daar te lande laag is ver hoogd kon worden. De invoer van deze producten in Frankrijk is als een volksbe lang voor de Franschen te beschouwen. En zij is ook volkomen logisch, als men ziet, dat Frankrijk in zijn productie zich meer specialiseert in andere richting. Ne derland voerde in 1930 naar Frankrijk uit voor een waarde van 11.5 millioen gulden aan boter, kaas en melkproducten. En ons land betrok in hetzelfde jaar uit Frank rijk voor een waarde van 23.5 millioen gul den aan manufacturen, kleederen, pelte rijen en mode waren. Aan wijn kochten wij uit. Frankrijk voor 3.5 millioen gulden. In Xederlandsche kringen vraagt men zich af of men in Frankrijk niet begrijpt dat indien het Fransche principe: kunstma tige beperking van den invoer in verband met do wereldcrisis juist is, er honderd maal meer reden is om den invoer van wijn, mode waren enz. te beperken dan om den invoer van voor de geheele bevolking buitengewoon nuttige voedingsmiddelen nog meer tegen te gaan, dan reeds door betrekkelijk hooge invoerrechten het ge val is. Ook kan men deze Fransche con- tingentceringspolitiek voor levensmiddelen van eersten rang moeilijk rijmen met de protesten die in Frankrijk opgingen tegen Engelsche plannen om den invoer van luxe goederen le bemoeilijken. In de tweede plaats gevoelt men zich in Nederlandsche kringen ernstig be zwaard door de wijze waarop men in Frankrijk deze op zichzelf niet verdedig bare invoerbeperkingen wil toepassen. De invoer gaat gewoon door totdat het con tingent is uitgeput, waarop de grens dicht gaat. Men krijgt dus eerst een wedstrijd onder de in Frankrijk importeerende lan den om een zoo groot mogelijk deel van het contingent in te voeren, waarna plot seling alle invoer voor de rest van de pe riode onmogelijk wordt. Bij den aanvang van de nieuwe contingentperiode herhaalt zich dan telkens dit spelletje. Deze me thode staat dus gelijk met een totale ont wrichting 'van den geheelen handelNoch de in Frankrijk importeerende landen, noch de Fransche belangen zijn hiermede godiend. In dc kringen der Nederlandsche be trokkenen heeft men niet nagelaten om de Regeering op deze twee zijden van het vraagstuk te wijzen en zal men niet na laten de aandacht te vestigen op de con sequenties die dit Fransche ingrijpen met zich kan brongen ten aanzien van de Ne derlandsche houding tegenover den invoer van Fransche luxe-prdoucten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5