Loterij JeSoho" JOH. H. GERRITSEN ACADEMIENIEUWS VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Katholieke arbeidersbeweging als leid draad diende. Intusschen was Joachim Pecci, bis schop van Perugia via zijn Kardinaal schap tot Paus Leo XIII uitverkoren. Hij liet niet na van zijn macht gebruik te maken. Tot nog toe was er geen een heid in het Katholieke kamp, over de vraag, hoe de sociale kwestie diende te worden opgelost. Er waren twee richtin gen te onderscheiden. De school van An gers in Frankrijk, die de leiding in de handen der hoogere standen wilde hou den en de school van Luik, die de leuze verkondigde: Vóór het volk, maar ook dóór het volk. Hiertoe behoorden o.a. dr. Sohaepman, dr. Ariëns en mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht. Men lokte een uitspraak uit van Rome en een deel van Nederland .hoopte op een veroordee ling der arbeidersbeweging! 15 Mei 1S91 verscheen de Encycliek Rerum Novarum, het antwoord van Ro me, waarnaar duizenden -met spanning uitzagen. Reeds de inleiding liet een merkwaardig geluid hooren en sommi gen vroegen zich bezorgd af, of de Paus socialist was geworden.Want sprekend over de oorzaken zei de Paus, dat „lang zamerhand in verloop van tijd de werk lieden alleen staand en onverdedigd overgeleverd (zijn) aan de onmeedoogend- heid der meesters en de breidelooze heb zucht der concurrenten. Hierbij komt, dat èn het aannemen van werken èn de handel in alles nagenoeg in de macht van weinigen is gebracht, zóó dat zeer weinige vermogenden en bovenmatig rij ken een bijkans slavenjuk aan de tal- looze schare der proletariërs hebben op gelegd". Deze woorden zijn geschreven in 1891 en nu in 1931 zijn ze in vele op zichten nog zeer actueel, ondanks de vele verbeteringen die in de laatste 40 jaar zijn ontstaan. Spreker gaat dan wat uitvoerig de oor zaken hiervan aan. De industrialisatie is geweldig toegenomen. Hierdoor ontstond de geweldige overproductie mede in de hand gewerkt door de rationaliseering van het moderne bedrijf, die de mensch verlaagt tot een onderdeel van het groo- te machinale productieproces. Door de snelle en verbijsterende vlucht der tech niek, meent men alles met de machine to kunnen deen. Alleen de st-of, de ma terie is het hoogste criterium voor onze samenleving geworden. God heeft men niet meer noodig en hierin schuilt een der allervoornaamste oorzaken van de huidige wereldcrisis. Het resultaat van de mechanisatie der bedrijven is, dat er thans twintig millioen werkloozen zijn. De groote macht is het geld geworden, dat alles beheersoht. Gewetenlooze schurken manipuleeren aan de beurs en maken de mensoh'heid ongelukkig. Daar om wordt er in de Encycliek Quadrage- simo Anno met nadruk op gewezen, dat de staat toezicht moet uitoefenen op beurs- en bankwezen. Paus Leo XIII heeft in 1S91 reeds voorspeld wat nu op het oogenblik in de wereld geschiedt. Men heeft echter niet naar Hem wil len luisteren, evenals men niet luisterde tijdens denwereldoorlog naar he't ver manende woord van Paus Benedictus XV en het resultaat is, dat de wereld thans voor een crisis staat als nog nooit is beleefd. De steeds verder doorgevoerde mechani satie van het bedrijf heeft de menschheid diep ongelukkig gemaakt. Dit kan zoo niet blijven. Er moet de centralisatie komen. Het is een groot geluk, dat dit door de moderne techniek wordt mogelijk gemaakt. Het kleinbedrijf moet in de naaste toe komst weer een kans krijgen, omdat de groot-industrie tenslotte aan haar eigen ontwikkeling ten gronde zal gaan. De vraag is nu maar of de wereld zal willen luiste ren naar de vermanende woorden van den plaatsbekleerder van Jezus Christus. God zij dank zijn er symptonen merkbaar, die hierop wijzen! Het is een opvallend ver schijnsel dat alle conferenties, die gehou den worden om de wereldtoestand te ver beteren, als het ware gedoemd zijn om te mislukken. Het is alsof er een vloek rust op de wereld. Wij zouden willen zeggen: gelukkig! Het kan ook niet anders, omdat een herstel der wereldorde zonder God tot de onmogelijkheden behoort. Ware het an ders, dan zou het voor de geloovige wereld er d-roevig uitzien. Daarom moeten wij hoop vol opblikken naar de Eeuwige Stad, waar de plaatsbekleeder van Christus waakt en bidt voor het welzijn der volkeren. Alles kan in orde komen, indien de menschheid slechts dit eene wil, aldus eindigde spreker, •het aanvaarden der leerstellingen, zooals deze zijn uitgedrukt in de Evangeliën. Ook hier geldt het groote beginsel: Alles her stellen in Christus! In zijn dankwoord aan den spreker memoreerde de voorzitter van P. K. twee dingen. Ten eerste, dat er he denavond over een onderwerp is gesproken, waarover de Katholieke Jonge Midden stand dringend opheldering noodig had en ten tweede, dat ondanks enkele pessimis tische klanken er toch een hoopvol geluid gehoord is, ook voor den Middenstand, o l. de opbloei van het klein-bedrijf in de naas te toekomst. De voorzittter dankte de heer Engels hartelijk voor zijn leerzame inlei ding, die door de leden met de grootste aandacht'werd gevolgd. Met belangstelling zag de heer de Graaf, het tweede deel van de lezing over de encycliek „Rerum Nova rum" tegemoet, die op Woensdag 14 Oct. a.s. Zondag om negen uur in de kapel aan aan te komen, terwijl hij tevens de aan dacht nog eens vestigde op de H. Mis, die a.s. ondag om nogen uur in de kapel aan de Hooigracht wordt gehouden. Hierna werd de bijeenkomst op gebrui kelijke wijze gesloten. Hoogheemraad Rijnland. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland de heeren P. F. Noordam te Wou- bruggc cn jhr. mr. L. M. Rutgers van Ro zenburg te Utrecht. OPENBARE LES VAN DEN HEER A. J. LIEVEGOED. Hedenmiddag heeft de heer A. J. Lie- vegoed, oud-hoofredacteur van „De Loco motief" en koloniaal-redacteur van de „N. R.Crt.", zijn wetenschappelijke voorlezingen over onderwerpen, de journalistiek en de publiciteit betreffend, in het Klein-Audito- rium der Leidsche Universiteit geopend met een openbare les over het onderwerp „Dagblad-wezen en Dagblad-studie". Deze voorlezingen zijn georganiseerd door het Leidsch Univcrsiteits-fonds, na mens welk fonds een Commissie van Uit voering optrad, waarvan prof. mr. C. van Yollenhoven, voorzitter en prof. dr. J. van der Hoeve, secretaris is. Bovendien is er ingesteld een Commis- van Advies (Curatoren) bestaande uit de heeren mr. L. J. Plemp van Duiveland, prof. mr. D. van Blom, prof. dr. J. Hui- zinga, prof. mr. J. C. van Oven, prof. dr. N. van Wijk en D. Hans (gedelegeerde van den Nederlandschen Journalisten Kring). Rede mr. L. J. Plemp van Duiveland. Alvorens de heer Lievegoed zijn open bare les begon, werden eenige korte toe spraken gehouden. Namens de Commissie van Advies sprak mr. L. J. Plemp van Duiveland als volgt: Nadat het houden van wetenschappe lijke voordrachten aan de Universiteit van Amsterdam, bestemd voor journalisten die zich in den eenen of andern tak van we tenschap, met het dagbladwezen in ver band staande, wenschten te bekwamen, in de jaren 1912 en volgende, ook nog ge durende den wereldoorlog, was mislukt, voornamelijk doordat daarvoor onder de steeds bezig zijnde journalisten geen vol doende belangstelling of geen vrije tijd bleek te bestaan, richtten eindelijk de hee ren dr. van Blankenstein, mr. Swart, prof. van Yollenhoven en ik zich in het begin van het vorige jaar tot den Leidschen Uni versiteitsraad met een uitgewerkt plan, om aan de Universiteit alhier een cursus in het dagblad wezen in te richten. De bedoeling was de zaak van de andere zijde aan te vatten en te zien of onder de studenten genoegzame belangstelling be stond in een wetenschappelijke behande ling van het dagbladwezen in den ruimsten zin. Wij waren van oordeel, dat niet alleen voor hen, die de journalistiek als vak wil den kiezen, dat zij na hun promotie wil den beoefenen, maar ook voor andere stu denten (in de rechtswetenschap in al haar vertakkingen, in de theologie) het dagblad wezen een afzonderlijk gebied uitmaakte, welks bijzonderheden, blijkens de ervaring, een nagenoeg afgesloten terrein was voor de meeste staatslieden, rechters, ambtena ren, predikanten, terwijl zij toch telkens daarmee in aanraking kwamen en vaak be slissingen hadden te nemen van ingrijpen den aard op dat gebied. Dat het daarom geen kwaad kon, indien aan hen de gehei men werden ontsluierd of de paden aan gewezen. die zij daarbij zouden ontmoe ten en die zij zouden hebben te bewande len. Dit alles op het voetspoor der kennis die in het buitenland, in Engeland. Frank rijk, België en met name in Duitschland, reeds sedert jaren kon worden vergaderd op dit uitgestrekt terrein en aan de hand van de uitgebreide literatuur die over deze stof bestond. De onderteekenaars vonden bij den Universiteitsraad een welwillend gehoor. Zeker, de geestdrift van den Raad voor het plan was niet uitbundig en in profes sorenkringen werd het met een eeniga- zins sceptisch oog aangezien. Maar het Universiteitsfonds bleek toch bereid de plannen, mits men den geschikten man voor het onderwijs zou kunnen vinden te steunen en voor twee jaren de noodige middelen toe te staan om wetenschappe lijke voordrachten over het dagbladwezen aan de Universiteit te doen houden, ter wijl tevens de gelegenheid zou worden ge opend om daartusschendoor en daarmede in verband eenige lezingen te organisee- ren aan buitenlandsche of binnenlandsche journalisten van naam, die daartoe na mens het Fonds en op kosten van een man, die in de vaderlandsche journalistiek groot belang stelt, zouden worden uitge- noodigd. De Universiteitsraad wenschte, dat de lezingen geheel en al het karakter zouden dragen van een proefneming, bestemd om uit te maken of onder de studeerenden te Leiden voldoende belangstelling bestond voor een zoodanige voorbereiding en of op dien grond later nadere stappen zouden kunnen worden aanbevolen, met name de oprichting van een bijzonderen leerstoel in de journalistiek. De Commissie van Uit voering benoemde een Commissie van Uit- met de taak om allereerst uit te zien naar een man, die in staat werd geacht bij het zetten van de eerste schrede op dit in Ne derland onbetreden gebied voor te gaan en voorts om in dezen als een soort curato rium op te treden. De Cohrmissie vond den heer A. J. Lie vegoed bereid de taak van lezingen over liet dagbladwezen te houden op zich te nemen. De heer Lievegoed is het meest bekend als de man, die het hoofdredac teurschap van „De (Seniarangsche) Loco motief" gedurende een aantal jaren met groote onderscheiding, bekwaam, volkomen eerlijk en onafhankelijk en met een alge- meenen roep van betrouwbaarheid en rus tige distinctie vervulde. Naast zijn proefneming zal op 13 en 16 November de heer Kingsley Martin, hoofd redacteur van het bekende Engelsche weekblad „The New Statesman and Na tion", gewezen hoofdartikelenschrijver van de uitstekend bekende „Manchester Guardian", als eerste van de rij voor u eenige lezingen komen houden over de ont wikkeling van de Engelsche Pers sedert den aanvang dezer eeuw. Banketbakkerij HAARLEMMERSTRAAT 49 TELEFOON 1314 VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR: Warme Vleesch- en Garnalen-Croquetten Toespraak D. Hans. Daarna sprak de heer D. Hans, voorzit ter van den Nederlandschen Journalisten kring allereerst een woord van oprechte erkentelijkheid jegens de bestuurderen van het. Leidsche Universiteitsfonds, die hebben besloten tot het ondernemen van deze eerste en belangrijke poging, om bin nen het kader der Universiteit, en inge schakeld in een bepaalde faculteit, weten schappelijke voorlezingen te doen houden op het gebied der journalistiek. Dat thans de eerste poging staat onder nomen te worden en nog wel aan Neder- land's meest-vermaarde Universiteit, is een reden tot groote voldoening en spr. brengt dank aan de heeren, die dit met het ge zag van hun persoon en hun woord hebben gesteund, dank aan de Commissie van Uitvoering en aan de Commissie van Ad vies. Deze eerste stap draagt een bescheiden karakter; verschillenden hadden zich bree der oplossing gedroomd. Niettemin kan men volledig begrijpen, dat op dit nog on ontgonnen terrein met bedachtzaamheid wordt aangevangen: des te grooter zal la ter de voldoening zijn, indien het resul taat aan wat nu noe onzeker is tot uit bouw zal moeten leiden. Na een woord van eelukwensch tot den heer Lievegoed, ving deze zijn rede aan. Een verslag hiervan vindt men in het derde blad. - ,«r. MISSIE-TOONEELCLUB „ST. URSULA" De groote zaal van Zomer lust was gis teravond geheel bezet met belangstellen den die kwamen luisteren en zien naar de opvoering, welke de Missie-Tooneelclub „St.. Ursula" gaf ten bate van de Oeganda Mis siën. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de weleerw. paters van Lubeek en Buschman, uit het Klooster aan den Haag- weg, alsmede enkele eerw. zusters Ursu- linen uit. Hazerswoude met eenige school kinderen. De avond werd geopend door niej. Speel, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en hen opwekte de collecte voor de Oeganda-Missie goed te gedenken. Hierna deelde zij een en ander mede over het op te voeren tooneelstuk „Maria s Macht te Lourdes" van den heer F. W. M. Heggeman uit Schiedam, die hierna voor het voetlicht moest komen om een harte lijke ovatie in ontvangst te nemen. Vervolgens werd met de opvoering aan gevangen. „Maria's Macht te Lourdes" is een too- neelspel in vier bedrijven, uit den tijd van het ontstaan der Lourdesgrot, toen de H. Maagd aan Bernadette Soubirous ver scheen. Het geeft het verhaal weer van een meisje, dat een vrije opvoeding heeft genoten aan de Universiteit te Parijs, al waar zij de Fransohe letterkunde bestu deerde, kennis maakte met de werken van zoo vele ongeloovigc schrijvers en dagelijks meer het gif van het kwaad innam, om ten slotte een volleerd vrijdenkster en gods dienstbestrijdster te worden, waarbij haar aanvallen zich vooral richtten tot iet groeiende Lourdes-geloof. Hoe zij ten slot te de macht van Maria te Lourdes onder vindt en moet erkennen ziet men in het ver volg van het spel, vooral na de pauze. De dames der Missie-Tooneelclub hebben groot soicces met dit stuk weten te oogsten. In den beginne was het spel wat aarzelend, later vlotte het beter en het geheel werd een goede vertolking, waartoe alle speel sters het hare hebben bijgedragen. Er werd goed, duidelijk en vooral door de hoofdper sonen niet te vlot gesproken, zoodat aile aanwezigen "van het spel hebben kunnen genieten. Niet minder deed men zulks ech ter van de gehcele entourage rond het spel, zich uitend in een passend décor en een schitterende verlichting, die den verzorger, den heer Heggelman, alle eer aan doet. Het nieuwe Zomerlust-tooneel leent zich ook bij uitstek voor de lioht-technische montee ring en kleurlioht-installatie. 't Was jammer, dat de tooneelverande- ring tusschen het tweede en derde bedrijf zooveel tijd vereischte. Daardoor werd de pauze te lang gerekt en kwam het einde der voorstelling wat laat. Dat vergat men echter weer gaarne voor de prachtige slot apotheose, waarin Maria als Hemelkonin gin werd uitgebeld. Woorden van dank spreken voor het ge- bodene is niet moeilijk, maar alle da-mes te noemen, die een woord van dank verdie nen, is niet mogelijk en niet gemakkelijk. Buiten een algemeen woord van dank aan speelsters, zangeressen en orkest, meenen we echter wel afzonderlijk te mogen noe men Anny Stikkelman, die de rol van het blinde meisje keurig vertolkte en mej. Speel, de trouwe leidster van „St. Ursula", door wier zorg en toewijding deze uitvoe ring weer mogelijk werd gemaakt. Naar wij vernemen is „St. Ursula" uitge- noodigd ook te Alkmaar een uitvoering te geven. De in de pauze gehouden collecte bracht 36.60 Y, op. ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER A. LOKKERS, O. CARM. Heden herdacht de Zeereerw. pater Adal- berlus Lokkers, die prior is geweest van het Carmelieten klooster aan den Borgo Nuovo te Rome, doch thans wegens gezondheidsredenen bij zijn familie, Rijn en Schiekade 46 alhier vertoeft, zijn zilveren priesterfeest. Gisteren is bet jubileum reeds gevierd door Eerw. Zusters van het Gesticht „De Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd, alwaar pater Lokkers tijdens zijn verblijf alhier meermalen assistentie verleent. Des morgens te 7 uur droeg pater Lokkers een plechtige H. Mis op, waarbij de Zusters de liturgische gezangen vertolkten. Na de H. Mis werd een treffende hulde aan den jubilaris gebracht door Zusters en kin deren in den vorm van zang, reidans en geluk- wenschen, terwijl pater Lokkers tevens verrast werd met een mooie albe. Heden wordt het zilveren priesterfeest op heel eenvoudige wijze in den familiekring her dacht. Pater Lokkers celebreerde de H. Mis in het huiskapelletje waarvoor zijn eerw. krachtens speciale vergunning van Z. EI. den Paus verlof heeft. De jubilaris werd hierbij als misdienaar geassisteerd door zijn broer, den Zeereerw. pater Polycarpus Lokkers uit Zen deren. In den loop van den dag kwamen verschil lende eerw. heeren geestelijken en verscheiden andere personen den zilveren jubilaris cora- plimenteeren, terwijl vele anderen hun geluk- wenschen uitten in den vorm van schriftelijke felicitaties en bloemstukken. DE GRAAL. - Hedenavond zal de Graal een propagan- datooht houden door Stads-Tuinwijk. Ver trek van het clubhuis: 8 uur De route is als volgtHooigracht Water- steeg, Hoogewoerd, Rijnstraat, Levcndaal, Geeregracht Jan van Hout-kade, Heeren- slraat, Leliestraat. Lindestraat Pieter de la Courtstraat. Heerenstraat, Koninginne- laan, Meidoornstraat, Ka-stanjeka.de, Iiee- renstraat. Magdalena Moonstraat, Stad- houderslaan, Drie Octobers tra at, Heeren- Sitraat, Witte Singel, Neksluirbrug, Vree- wij-kibruig, Kaisers tra at Rapenburg, Koert T^penburg, Prince&sekade, Haarlemmer straat, Pelikaanstraat, Hooigracht. Daarna samenkomst van de Graalleden in het clubhuis ter bespreking voor den uittocht van Zondag a.s. AFSLUITING N00RDEINDE. Nu het Noordeinde voor het rijve-rkeer is afgesloten blijkt men bij de werkzaamheden nog veel overlast te ondervinden van per sonen, die op de trottoirs blijven staan kij ken en van personen, die met het rijwiel aan de hand in het Noordeinde zijn geko men. De commissaris van politie maakt daar om bekend, dat dit. noodeloos blijven staan niet kan worden toegelaten en voorts, dat de afs'uiting van het Noordeinde ook geldt voor personen, die een riiwiel aan de hand voeren. Om den overlast voor het publiek echter tot een minimum terug te brengen, is de afsluiting voor hen. die een rijwiel aan de hand voeren, beperkt tot het ge deelte RapenburgRembrandt straat. Deze personen worden dus van de zijde Noord- eindsplein doorgelaten naar de Rembrandt- straat, terwijl degenen met een rijwiel aan de hand komende uit de Weddesteeg, wor den doorgelaten naar het Noordeindsplein. Er zal streng op worden gelet. dat. ieder gebruik maakt van het voor hem rechts ge legen trottoir. Zoodra de werkzaamheden dit toelaten, zal in het Noordeinde meerder verkeer worden toegestaan Candidaat-lndische ambtenaren. Naar wij vernemen, zijn er dit jaar in to taal 49 jongelieden aangewezen als candi- daat-Indisch ambtenaar. Van deze jonge lieden, die zich door een vijfjarige Indolo gie oh e studie in de Vereenigde Faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte tot hun toekomstige taak voor bereiden, zullen er 37 te Leiden studeeren, en wel 25 van de 37 in Nederland aangewe zenen en al degenen, die in Indic zijn aan gewezen. Universiteitsbibliotheek. Door wijlen mr. Menno Rijke zijn aan de Leidsche Universiteitsbibliotheek uit zijn boekeren gelegateerd alle boeken, die haar ontbraken. Dit legaat is zeer aanzienlijk; het omvat circa GOOO deelen, voornamelijk op het gebied der rechtsgeleerdheid en daarnaast tal van merkwaardige werken op het gebied der Letterkunde en der geschie denis, die de 'verzameling der Universi teitsbibliotheek op welkome wijze aanvul len. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5616. de Mooy Co., Lei den, Merelstraat 26, snijbloemen-exporteurs. Door uittreding van de vennooten: W. F. H. van Golberdinge en M. Verhaar, d.d. 4 Sept. 1931, is de vennootschap onder firma ontbonden, terwijl het bedrijf zal worden voortgezet door de heeren: H. A. de Mooy, Rijnsburg en M. eVrhaar, Oegstgeest, on der de vennootschap onder firma: de Mooy Co. (thans te Rijnsburg, Rapenburg 2). Moderne reclame. De firma I Zandvoort, die in Leiden en Oegstgeest verschillende bekende slagerijen heeft gevestigd, heeft een geheel nieuwe recla me bedacht, die een unicum in het reclamewe zen mag worden genoemd. Iedereen, die bin nen een bepaalden tijd voor 2.in eens koopt, krijgt een toegangskaart voor het bios cooptheater „Trianon" alhier, door door ge noemde firma op 14 October van 46 uur ge heel is agehuurd. Dat deze pakkende reclame succes zal heb ben, daaraan valt niet te twijfelen. Wij verwijzen voor verdere toelichting naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. 'ÊÊM Agenda Jgg& |,J.|LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiua- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met- Zondag 11 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, telefoon 523. KARDINAAL MERCIER VERKLAAR DE EENS, DAT HIJ BIJ DE KEUZE TUSSCHEN DE STICHTING VAN EEN DAGBLAD EN VAN EEN KERK HET EERSTE ZOU KIEZEN. Onze lezers zullen een apostolaat willen vervullen door de „Leidsche Courant" te brengen in de gezinnen, waar het katholie ke dagblad nog niet als huisvriend is tóe gelaten. LEIDEN. Geslaagd: doe toraal-examen geneeskunde de hee ren: S. van Praag (Leiden), D. Uuwe- haud (K a t w ij k-R ij n) en N. J. Bouma (Dordt); ciocturaal-examen rechtsgeleerdheid de Leer H. G. Sandrock (Leiden); idem voor het Eoonom. doct.-exanien in dologie de heer J. W. de Klein (den Haag); idem voor eand.-examcn reohtsgeeerdheid de dames M. Roozen (den Haag), A. B. Oud- kerk (Zandvoort), H. M. v. Moorsel (den Haag) en de heer E. J. A. ltikmens'poel (Hrliegers'bergj idem voor het arte-examen eerste gedeel te de heeren G.H. Beek (den Haag) en TJiio Beng Hoei (Leiden). Bfcvoruerd zijntot arts de dames L. E. Bijlaard (L e i d e nj, 8. J. M. Pas (Schiedam) en de heeren A.'P. J. Meijknecht (den Haag), J. A. Kam berg (Schiedam). Rijksmuseum van Oudheden. Archaeologische lezingen en cursussen. Het najaarsprogramma 1931 van het Rijksmuseum van Oudheden alhier bevat de volgende avondlezingen. 20 October Prof. Dr. H Lehner, (Bonn) over: bme frühchrisiliche Kirche und heidniscüe Votrvaenkmaler in Bonn 3 No vember Prof. Dr. G Roeder, (Hildesheim) over: Die Ausgrabungen emer altagypti- schen Siadt (Deutsche Hermopolis-Expe- dation). Met vertooning van een film). 4 November om 2 uur extra Museumrond gang onder leiding van prof. Hoeder, naa-r aanleiding van zijn lezing, in de Egypt af- deeling. 17 November Dr. J. H Holwerda, over: Begraving en lijkverbranding in Oud- Europa. 1 December Dr J. H. Holwerda, over: De saroophaag van Simpelveld. 15 De cember Dr. W. D. van Wijngaarden over: Philae, dé pa-rel van Egypte Zij, die één of meer lezingen wenschen bij te wonen, gelieven zich daartoe op te geven vóór 16 October a.s., hetzij schrifte lijk bij de Directie of door hun naam te teekenen op de daartoe bij den Museum portier gereed liggende lijst, onder bijvoe ging of betaling van 1.— per persoon voor onkosten. Zij ontvangen clan tijdig voor elke lezing gratis een afzonderlijke toegangskaart. Inschrijvingen voor deze Najaars-lezin gen 1931 zijn ook voor de Voorjaars-lezin- gen 1932 geldig Museum-rondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben. Zoodra meer dan 6 personen den wensch kenbaar maken aan een over 4 uren verdeelden rondgang door een bepaalde afdeeling deel 'te nemen, zullen, in overleg met hen, door de directie dag en uur nader worden vast gesteld. Bij de op 29 September jl. gehouden trekking zijn in de door mij geplaatste loten de volgende prijzen gevallen: Lot 7279, prijs 515 Theemuts 7299 prijs 746 zilveren potlood houder; 17566 prijs 105 Piano- looper; 17596 prijs 495 Sim plex Rijwiel; 23079 prijs 847 Parker Duofold Vulpenhou der; 27207 prijs 995 Hawk Eije Camera; 27212 prijs 1200 Rcis- map; 27219 prijs 766 heel blik spinazie en half blik spercie- boonen. Houders van deze loten worden verzocht deze in te leveren aan het adres van onderge-teekende, alwaar ook de trekkingslijst ter inzage ligt. H. LOMBERT. Stationsweg 8a. 9414

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2