23ste Jaargang VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 No. 7022 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Financiën en Economie STADSNIEUWS 3)e £cicboKe0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent» TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Tegen het economisch liberalisme. In een tijd als deze zijn vele 'hoofden zeer toegankelijk voor critiek op den be- slaanden toestand. 't Is verklaarbaar, maar gevaarlijk. Ge vaarlijk, omdat gegronde critiek tot allerlei dwaal-begrippen en verkeerde conclusies aanleiding kan geven. Als die critiek maar eenigen s c h ij n van waarheid heeft, dan slaat ze bij velen wel in vooral bij hen, die in meerdere of mindere mate slachtoffers zijn van de wereldcrisis. Zoo zal het kort artikeltje in het ,,Volk", dat wij hier laten volgen, wel bij velen „inslaan", hoewel het een absoluut ongegronde bewering inhoudt. Het „Volk" heeft nl. een paar regels ge vonden in het te Haarlem verschijnende katholieke dagblad, welke zij tegen den Bisschop van Haarlem meent te kunnen uitspelen! Men leze: Mag dat? Zoo vraagt de katho lieke „N. Haarl. Crt." naar aanleiding van de aangekondigde sluiting van Hartog's margarinefabriek te Oss, die de gemeente op 150.000 meer werk loosheiduitgaven en 100.000 minder belastingontvangsten zal komen te staan. Mag één persoon zoo over wel en wee van honderden gezinnen en heel een streek beschikken? Mag dat? Mag Philips Eindhoven maar met snelle uitbreiding en even snelle in krimping van bedrijf op kosten jagen? Juridisch mag dat. Maar mag het ook „moreel-economisch?" Ja „Nieuwe Haarlemsohe", volgens de katholieke zedeleer, zoo juist nog door uw bisschop bepleit, mag het ook moreel-economisch. Immers dient het privaatbezit als natuurrecht gehand haafd en het privaat-bezit over de voortbrengingsmiddelen brengt zooda- nigen waanzin mee. Men kan naar aanleiding van het bo venstaande vragen, of, indien de fabrieken, die hier worden genoemd, eens niet privaat bezit waren geweest, de gang van zaken dan anders, beter zou zijn geweest? Een bevestigend antwoord op deze vraag, zal o. i. moeilijk met eenige beslist heid kunnen worden gegeten! Maar, hoe dit ook zij, ook wij zijn te genstanders, principieele tegen- stande r s van een invloed en macht van het kapitaal, waarbij over „het wel en wee van honderden gezinnen en heel een streek" wordt beschikt door één per soon, nl. den kapitaal-bezitter. (Feitelijk is in de gegeven gevallen de macht niet in handen van één persoon, doch in han den van enkelen, wat echter geen wezen lijk verschil maakt). En zulk een toestand heeft.de Bis schop van Haarlem herhaaldelijk veroor deeld in geschriften en redevoeringen! Ook in zijn laastte in dit „Volk'-stukje bedoelde redevoering! Mgr. Aengenent zeide daarin, sprekend over de kapitalistische productiewijze: Ten derde verstaat men er onder een productiestelsel, waarbij aan het geld-kapitaal een te overwegende macht wordt toegekend en aan de waardigheid van den arbeider te wei nig wordt gedacht. In dezen laatsten zin zijn ook de Katholieken tegen ka pitalistische productiewijze. Maar dan begijpt men gemakkelijk, dat het hier eigenlijk geldt een strijd tegen het economische liberalisme. Want het kapitalistisch productie-stelsel is in zich niet verkeerd, maar wordt eerst dan verkeerd, zooals „Quadragesimo Anno" zegt, wanneer aan het kapi taal te overmatigen invloed wordt toegekend. Wij kunnen daartegen dus ook positie nemen. Indien het „Volk" deze bisschoppelijke uitspraak onder de oogen van zijn lezers durft brengen, zal het blad daarbij moe ten erkennen, dat ook de strijd van de katholieken gaat tegen den „waanzin", die uit het privaat-bezit van voortbrengings middelen kan voortvloeien en ook f e i- t e 1 ij k maar al te vaak daaruit voort vloeit! DE VERLAGING DER SALARISSEN. Ook voor leden van den Raad van State, de Alg. Rekenka mer en de Rechterlijke Macht. De Haagsche correspondent van het „Hbld." meldt: Gelijk bij vorige salarisveranderingen van het Rijkspersoneel, zullen de bij de wet vastgestelde salarissen van de lederi van den Raad van State, van de Algemee- ne Rekenkamer en van de rechterlijke macht, ook thans in verband met de aan staande wijziging verlaging ondergaan. Binnen afzienbaren tijd kan men dan ook naar wij vernemen, daartoe strekken de wetsontwerpen verwachten. NEDERLAND EN DE KOERS VAN HET POND. De commissie, die op 28 September j.l. werd aangewezen door de vergadering van belanghebbenden bij het vraagstuk van den pondenkoers, had tegen gisteren ver schillende organisaties tot een verdere be spreking uitgenoodigd. De vergadering die ook werd bijgewoond door een verte genwoordiger van den minister van arbeid, handel en nijverheid, werd gepresideerd door mr Taap van Gelderen. Besloi-xi werd voorloopig af te wachten de resultaten van het initiatief, genomen door den president der Internationale Ka mer van Koophandel, die tegen 22 October a.s. te Parijs een tot dat doel geformeer de commissie heeft bijeengeroepen. De vergadering gaf eenstemmig uiting aan haar gevoelen dat uitspraken, als zijn gedaan door de Londensche Kamer van Koophandel, later gevolgd door analoge uitspraken van andere Engelsche corpora ties, waarbij hij, die beweert dat de da ling van het pond als gevolg van het verla ten van den gouden standaard van invloed kan zijn op zijn uit een vóór die evene menten tot stand gekomen verbintenis voortspruitende verplichtingen reeds bij voorbaat wordt gedisqualificeerd, moeten worden betreurd als weinig bevordelijk aan de rustige en zakelijke sfeer, waarin de hangende moeilijkheden moeten wor den beschouwd en opgelost. Met het oog op de verdere zaken met Engeland was men éénparig van oordeel, dat het herstel van een bona-fide termijn- handel in ponden een besliste noodzake lijkheid is en dat daarvoor grooten facilitei ten noodig zijn, dan op dit oogenblik blijk baar itx het algemeen kunnen worden ver kregen. Het vertrouwen werd uitgespro ken, dat de verschillende organisaties van belanghebbenden, zoowel als de Cen trale Bankinstelling en de Regeering aan deze kwestie hun volle aandacht onmiddel lijk zullen geven. FEESTEN TE ALKMAAR. De belangstelling in de viering van Alk- maars ontzet begint steeds grooter te wor den. Woensdagavond werd het feest ingezet met een lichtstoet. Het feest begon gisteren met een re veille voor de jeugd, waaraan als gewoon lijk weer een paar honderd kinderen heb ben deelgenomen. Vervolgens concerteerde het muziek korps „Soli Deo Gloria" een half uur op het bordes van het Raadhuishet carril- lon liet zich hooren, terwijl van negen tot tien uur een Parapluie-optocht voor kinde ren werd gehouden, waaraan honderden kleintjes met versierde parapluies deelna men. Te half twaalf begon de tocht naar het Victoriabeeld, ter plaatse waar eertijds bij de Friesche Poort het hardnekkigst om het behoud der stad was gestreden. De feestrede van den voorzitter der 8- Octobervereeniging, gep. majoor A. H. P. Blaauw, oud-directeur der Cadettenschool, werd door luidsprekers to in alle hoeken van het park verstaanbaar gemaakt. Van één tot twee uur liet het carillon zich weer hooren en te halfdrie vond een sprookjesoptocht aan, welke op zijn rond gang door drie muziekkorpsen werd opge luisterd. Er was daarvan zeer veel werk gemaakt. Het publiek was door stembiljetten in de programma's in staat zelf den eersten en tweeden prijs te bepalefi. Om acht uur begonnen de avondvermak' lijkheden. DE KATHOLIEKEN EN DE ONTWAPENINGSACTIE. In een dezer dagen in Den Haag onder leiding van prof. dr. Kors O.P. gehouden bijeenkomst van het bestuur van den R. K. Vredesbond met vertegenwoordigers van de nationale katholieke organisatres is besloten, dat binnenkort zal worden be gonnen met de petitionnements-actie, waar bij gebruik zal worden gemaakt van bij het secretariaat van den R. K. Vredesbond verkrijgbare formulieren, waarop de beken de motie voorkomt. Deze actie zal worden gevoerd door de sociale organisaties, in gemeenten waar een af deeling van den R. K. Vredesbond be staat in samenwerking met deze, en ver der door plaatselijke comrté's. Voorts ligt het in de bedoeling, dat over het geheele land vergaderingen zullen wor den gehouden, waarop de beteekenis van de ontwapeningsactie zal worden uiteenge zet en voor het teekenen van het petition nement propaganda zal worden gemaakt. Het contact met het buitenland op den grondslag der bekende motie, die het eerst in de groote vergadering te Amsterdam van 26 September werd aangenomen, wordt voortgezet. Het lijdt geen twijfel, of de Katholieken zullen aan deze nieuwe actie, welke zoo volkomen met hun inzichten strookt, hun hartelijke medewerking verleenen. VERKIEZINGEN VOOR „DUBBELEN RAAD" TE DEN HAAG. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den*z.g. „dubbelen raad", d.r. de com missie van ingezetenen, die mede over de annexatie zal moeten beslissen, zijn uitge bracht 169.719 stemmen, waarvan op de anti-revolutionnairen 18,125; communisten 4581; C.H. 9927; S.D.A.P. 64.918; de Vrijz. dem. 9069; de lijst Perdok 859; dè Libera len 21.803; de H.G.S. 4S5de R.K. tegen standers van annexatie 5283; en de R.K. voorstanders van annexatie 29.569. Nederlandsche Bouw tentoonstel ling. Eenige personen hebben zich in comité vereenigd tot het organiseer en van een Nederlandsche Bouwtentoonstelling, in 1932 in Den Haag te houden. De besturen van den Bond van Neder landsche Architecten B. N. A., den Ten- toonstellingsraad voor Bouwkunst en ver wante kunsten, de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid ea Handel, de Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, de Chr. Werkgeversvereeniging en de Commissie van advies voor de groep bouwmaterialen en wegenbouw van de Kon. Nederland sche jaarbeurs zijn van oordeel, dat voor het organiseeren van deze tentoonstelling op de gedachte wijze geen aanleiding be staat, en verklaren dan ook, op geenerlei wijze deze tentoonstelling te zullen steu nen verzoeken hun leden en andere be langhebbenden op het gebied, dat deze tentoonstelling wil bestrijken, bij de tot standkoming van deze tentoonstelling geen medewerking, op welke wijze ook, te ver leenen, en hebben aan het bestuur van de Nedrlandsche Vereeniging voor Tentoon- stellingsbelangen verzocht, zulks ter alge- meene kennis te brengen. Ultimatum van wevers te Enschede. De vier samenwerkende arbeidersorgani satie» „De Eendracht", St. Lambertus, Uni- tas en de Landelijke Federatie, hebben aan de firma G. Jannink Zoon te Ensche de een schrijven gezonden, waarin wordt verzocht de loorien voor de wevers op 8 tot 12 getouwen te verhoogen resp. van 33 tot 36, voor het bedienen van meer dan twaalf getouwen een nader overeen te ko men regeling te treffen, te zorgen voor pri ma kwaliteiten en doelmatige grondstoffen, en ten slotte d© wachtgeldregeling te her zien ten einde het wachtgeld te brengen op 70 pet. van het normaal verdiende loon. Indien uiterlijk Zaterdag 24 October a.s. geen bevredigende oplossing is verkregen, zullen de wevers Maandag 26 October den arbeid niet hervatten. Van dit ultimatum is een afschrift gezonden aan het bestuur van de Enschedesche Fabrikantenvereeni- ging, waarbij is medegedeeld, dat men tot nadere onderhandelingen bereid blijft. Bij dit dreigend conflict zijn ongeveer 500 we ver» betrokken. »Tel-" De schrijfster mevrouw J o van Am- m e r s-K 11 e r is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tot hoofdinspecteur bij den dienst van het vervoer der Ned. Spoorwegen is met ingang van 1 October j.l. benoemd jh»\ H. de Ranitz, afdeelingschef eerste klasse bij dien dienst. De loonen van de arbeiders, werkzaam bij Burger's rijwielenfabriek te Deventer, zijn met ingang van 9 dezer met 5 pet. verlaagd. De georganiseerde arbei ders hebben deze loonsverlaging niet aan vaard en een ultimatum aan de directie ge steld. In een vergadering van het personeel, werkzaam op de metaalwarenfabriek van de firma Gerritsen te Zeist, is besloten in stacking te gaan, daar de firma zich niet zou houden aan de arbeidsovereenkomst. De staking omvat bijna het geheele perso neel, ruim honderd man. De minister van justitie heeft iirge- stell een bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg voor de politieamb tenaren in 's rijksdienst; als zoodanig onder het departement van justitie ressev- teerend. De commissie draagt een adviseerend karakter ten aanzien van onderwerpen, welke de bijzondere arbeids- en dienstvoor- waarden raken van de ambtenaren, voor wie de commissie is ingesteld. Ned. Handels- en Landbouwbank. In aansluiting op het bericht, werd gemeld, dat voorloopige surséance van betaling is verleend aan de Nederland sche Handels- en Land'bouwbank, worden aan den staat van baten en schulden nog de volgende cijfers ontleend: De inlagen der afdeeling N.V. Spaarbank bedragen voor het kantoor Haarlem ƒ44.063, >Santpoort 11.508; Siddeburen 115.849; Wildervank 16.765; Oude Pe- kela ƒ53.971 en Haren 18775. De banksaldi bedragen in totaal aan cre dit 134.642 en debet 88.085. De crediteuren zijn verdeeld als volgt: Haarlem 167.557.Haren 15.288; Oude Pekela 29378; Wildervank ƒ1071. In de thans verstreken maanden van 1931 is nog geen verbetering ingetreden. Ten einde aan de moeilijke tijden het hoofd te kunnen bieden, zijn ingrijpende bezurni- gingen toegepast. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Encycliek Rerum Novarum. Woensdagavond werd een aanvang ge maakt met het winterprogramma van P. K. Op uitnoodiging van het bestuur hield daartoe de hoogedelgestr. heer A. H. J. Engels, lid vaan de Tweede Kamer een inleidende beschouwing op de bekende Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII. Degenen, die het werkprogramma van de K. J. M. V. ontvingen zullen wel be merkt hebben, dat het bestuur ditmaal zijn bijzondere aandacht gewijd heeft aan de groote sociale kwesties. Dat een uitvoerige behandeling hiervan zeer ge- wenscht is, heeft Mgr. Aengenent op den Bondsdag in Haarlem uitdrukkelijk ver klaard. Hetzelfde is nog eens met klem betoogd door den Bondsmoderator, rec tor Timp op de pas gehouden propagan- da-avond van P. K. Zoodoende begroette de voorzitter de heer H. de Graaf den heer Engels als de eerste van een rij sprekers, die voor de Katholieke Jonge Middenstanders, de groote sociale vraag stukken zullen gaan behandelen in het komende winterseizoen. De heer Engels begon met een inlei ding op de encycliek Rerum Novarum, omdat voor een juist begrip van deze zendbrief het noodzakelijk is, zich eenig denkbeeld te kunnen vormen van de maatschappelijke toestanden ongeveer een eeuw geleden. Als een der voorzaten van den toenmaligen slechten toestand noem de spreker de Fransohe revolutie. De gevolgen voor de arbeiders waren vooral de afschaffing der gilden, waarmee een eind kwam aan de gesloten bedrijven en het protegeeren van bepaalde families in bepaalde bedrijven. Hiermee viel sa men de uitvinding der stoommachine. Van dien tijd dateert het begrip Kapi talisme." Tevens werd hierdoor de grond slag gelegd voor het moderne bedrijfs leven. Bepaalden vroeger de producenten in de diverse gilden den prijs, thans wordt dit gedaan op de wereldmarkt. Het streven om goedkooper te zijn dan anderen had als direct gevolg de bezui niging op het arbeidsloon. Dit riep het proletariaat in de weroid, dat zonder eenige bescherming overgeleverd was aan de willekeur van het opkomend Kapita lisme. Hiertegen tce-kende de Kerk voor- 1 al protest aan. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dreigt de Ronde Tafel-conferentie te mislukken? (Buitenland 4de blad). De regeling van het bodembezit in Spanje. (Buitenland 4de blad). BINNENLAND. Het standpunt van Nederl. belangheb benden bij de beweging van den ponden- koers. (Binnenland, 1ste blad). De Nobelprijs voor letterkunde is toege kend aan den onlangs overleden Zweed- schen dichter E. A. Karlfeldt (L. en K., Ie blad). Schilderijenzwendel te Oosterbeek; be handeling in hooger beroep voor het Hof te Arnhem. (Rechtszaken, Iele blad). Het spoorwegongeluk te Groningen; te gen den machinist en rangeerder van den rangeertrein resp. een maand en 14 da gen hechtenis geëischt. (Rechtz.. 4de blad) Jeugdig chauffeur voor de rechtbank te Breda voor aanrijding bij Breda. (Recht zaken, 4de blad). Een overzicht van de Zuiderzeewerken. (2de blad). Wij geven een geïllustreerde pagina* over de herfst. (3de blad). Wij geven een geïllustreerde pagina lec tuur voor de vrouwen. (2de blad). Voordrachten over dagbladwezen en dagbiadstudie aan de Lcidsche Universi teit. (1ste en 3de blad). OMGEVING. Boerderij-brand te Zegwaart. (2de blad). In dit verband moet de aandacht ge vestigd worden op twee gebeurtenissen van wereldbeteekenis. De geboorte van Joachim Pecci, zoon van Graaf Pecci, op 2 Maart 1810 te Carpineto, een dorpje ten zuiden van Rome en de geboorte vair Ka Marx, op 5 Mei 1818 te Trier in Duitschland. Deze twee menschen zouden op den lateren loop der wereldgeschiedenis- een gewel digen invloed uitoefenen. Joachim Pecci werd de latere Paus Leo XIII en Karl Marx werd „de groot ste leeraar der socialistische partijen van het aardrijk". Joachim Pecci muntte uit door groote gaven van geest. Hij had een scherp verstand en een edel hart. Te vroeg maakte hij kennis met de nooden van het volk, zoowel in zijn eigen land als daarbuiten o.a. als internuntius te Brus sel. Met kracht protesteerde hij tegen de wanverhoudingen op sociaal gebied en tegen den verdcrfelijken kinderabeid. Terzelfder tijd gingen ook 'a het buiten land verschillende stemmen op voor de zoo noodzakelijke lotsverbetering der ar beiders. Noemen wij in Frankrijk Graaf Albert de Mun, een voormalig cavalerie- officier, in Engeland de groote bekeer ling Kardinaal Manning, in Duitschland de Bisschop van Mainz Emmanuel von Ketteler, in Zwitserland Prof. Descur- tins, in België Prof. Pottiers, in Amerika Mgr. Sreland, bisschop van Baltimore, die zich zoozeer beijverde voor „De rid ders van den arbeid" die de groeiende democratische gedachte ond'er de Ka tholieke arbeiders propageerden. Verder in ons land ook van lateren tijd Dr. Schaepman, Dr. Ariëns, Aalberse en No- lens enz. Dat onder de genoemde voor mannen zooveel geestelijken voorkomen, is een bewijs, dat. de Katholieke Kerk zich steeds in het bijzonder het lot der arbeidende klasse heeft aangetrokken. Geen ander Kerkelijk genootschap heeft zoo geijverd of kunnen ijveren voor de I bestaansverbctering der arbeidende klasse Hiernaast deed ook de andere bewe- ging van zich hooren. Karl Marx had zijn groote werk „Het Kapitaal" vol tooid en hij was de groote leeraar ge worden van allen, die de leer van het. socialisme hadden aanvaard. Het socia lisme echter, steunend op het historisch materialisme, dat het Godsbestaan onl- I kent, was niet in overeenstemming te l brengen met de grondgedachte die de

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1