Financiën en Economie UIT DE OMGEVING VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 DE NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE ZUNDERT. Dc advocaat-generaal bij het Hoagsche Gerechtshof, mr Brants, heeft heden con clusie genomen in de procedure van de we duwe Van Meer tegen den Staat, in welk proces de wed. Van Meer voor zich en haar minderjarige kinderen 50.000 schadever goeding eischt, wegens het onrechtmatig doodschieten van haar man, die caféhouder was te Zundert, als gevolg van het optre den van twee marechua&seé's in Januari 1927. In eerste instantie had de Haagsche rechtbank deze vordering afgewezen. Nadat mr Brants het beroep van den Staat op noodweer, als niet thuisbehooren- de in deze civiele procedure, had uitgescha keld, gaf hij in zijn conclusie als zijn mee ning te kennen omtrent de grieven van wed van Meer, dat van moedwil tot d-ooden bij de marechaussees door de getuigenver klaringen niets is komen vast te staan. Bij een schietpartij als de onderhavige zal trouwens moedwil nooit met absolute zeker heid kunnen worden vastgesteld, aangezien bij het gebeurde de feiten elkander blik semsnel opvolgden, slechts in tegenwoor digheid van eenige geheel verschrikte toe schouwers Voorts gaf de advocaat-generaal als zijn opvatting te kennen, dat politieagenten in omstandigheden als deze geenszins schieten met het opzet om te dooden. Mr. Brants concludeerde ten slotte, dat de wed. van Meer niet-ontvankelijk zal wor den verklaard in haar beroep en dat het vonnis van de rechtbank zal worden be krachtigd. Het Hof zal 12 November arrest wijzen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ GRONINGEN. Een rangeerder en een ma chinist staan terecht terzake van dood door schuld. Voor de rechtbank te Groningen hebben gisteren tercht gestaan de 40-jarige ran geerder B. H. te Groningen en de 33-jari- ge machinist W. P. te Zwolle, terzake over treding van art. 165 W. v. S. Gelijk gemeld, heeft het O. M. tegen verd. P.. den machinist, een maand hech tenis en tegen verd. H., den rangeerder, 14 dagen hechtenis geëiseht. In zijn requisitoir zeide het O. M., waar genomen door mr. Meindersma, dat vast staat dat het sein, waardoor de goederen trein is gereden, op onveilig stond Z. i be staat, de schuld van den rangeerder hier in, dat hij het sein niet heeft gezien of niet voldoende heeft opgelet en dat hij den machinist geen teeken heeft gegeven. Om trent het feit, dat cle rangerder op het sein moet letten, geeft het reglement thans geen positieve aanwijzingen, doch hij is de leider en dus de verantwoordelijke per soon Wat den machinist betreft, zijn schuld bestaat hierin, dat hij niet op de seinen heeft gelet en daardoor door het onveilig sein is gereden. Dat hij op het sein moet letten, staat duidelijk in het reglement aangegeven. Wie de meest schuldige is, komt er niet zoozeer op aan. Machinist en rangeerder hadden niet op elkaar mogen vertrouwen. Ofschoon verdachten reeds ernstig voor hun vergrijp zijn gestraft, kunnen de ge volgen niet over het hoofd worden gezien, daar het hier de veiligheid van het rei zend publiek geldt. Er is hier nalatigheid gepleegd, welke buitengewoon ernstige ge volgen heeft gehad. Mr. Dambrink, de raadsman van ver dachte H. betoogde dat de verplichting, dat de rangeerder een stopsein moet ge ven, niet in het reglement is omschreven. PI. is overtuigd, dat de rangeerder alles heeft gedaan om het sein te zien. Dat hem dit niet is gelukt, is het gevolg van den plaatselijken toestand, dien pl. niet in or de noemde. Volgens pl. is hier van schuld geen sprake. De machinist mocht in geen geval door een onveilig sein rijden. Pl. vroeg vrijspraak subs, een geldboete. Mr. Waslander, raadsman van verdach te P poogde aan te toonen, dat het onge luk niet zou zijn geschied, indien de sein paal op verstandige wijze was geplaatst. Voor vrijheidsstraf was z. i. geen aanlei- ding. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. HET AUTO-ONGELUK BIJ BREDA Waarbij drie dooden. Gisteren heeft voor de Bredasche recht bank terecht gestaan de 18-jarige B. F. B. uit Utrecht, die op 30 Mei j.Lals bestuur der van een vrachtauto op den Ooster- houtschen weg bij Breda drie personen heeft aangereden, die alle drie onmiddel lijk zijn overleden. In deze zaak werden 15 getuigen gehoord benevens 4 deskundigen, onder wie dr J. P. L. Hulst uit Leiden en ir. A. L. J. M. Fick, deskundige van het autobuswezen in Noord-Brabant. Volgens de deskundigen was de dood der drie" slachtoffers door het ongeluk ver oorzaakt. Dr. Hulst achtte het wel mogelijk, dat de chauffeur na een verblijf van eenige uren in de cabine van den auto duizelig of bedwelmd was geworden. Ir. Fick achtte het onmogelijk, dat er be dwelmende dampen van den motor in de cabine waren gekomen. Deze laatste des kundige had bij zijn onderzoek van den bewusten auto aan stuur en reminrichting slijtagefouten gevonden. Verscheidene getuigen verklaarden, dat zij bij verdachte na het ongeluk drank lucht hadden waargenomen. De aangeredoneD fietsten of liepen op het rijwielpad aan den kant van den weg. Verdachte zelf verklaarde, dat hij naast zijn vader in cle cabine was gezeten. Hij was vermoedelijk na 12 uur arbeid slape rig geworden. Van de aanrijding met het eerste slachtoffer had hij niets gemerkt. Hij zag pas de twee anderen voor zijn auto toen het te laat was en remmen niet meer hielp. In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, dat van clementie weinig sprake kon zijn, omdat bij verdachte niets was te bespeuren van eenig gevoel van spijt. De eisch was wegens het veroorzaken van dood door schuld 6 maanden gevangenis straf, met ontzegging van het recht om een motor-rijtuig te besturen voor den tijd van 1 jaar. Mr. J. P. Sieburgh uit Utrecht achtte niet bewezen dat verdachte hoogst roeke loos en onvoorzichtig heeft gereden en vroeg vrijspraak. Uitspraak 22 October. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Het „Staphorster boertje". De 63-jarige L. S., zoon van het eertijds vermaarde „Staphorstcr boertje" heeft we gens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde voor de rechtbank te Alkmaar terecht gestaan. Hij was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter in Den Helder. Als getuige a décharge werd een juf frouw uit Den Helder gehoord te wier huize verd. spreekuur hield. Zij verklaarde dat daarbij een dokter aanwezig was en dat zij anders de patiënten moest weg sturen. De patiënte, die verd. behandeld had, schreef een briefje waar zij de voorge schreven medicamenten kon krijgen en hij gaf na lang aandringen toe, dat het schrift van dat briefje wel wat op het zijne geleek. Een juffrouw uit Anna Pawlona had poeders voor 3 en zalf voor 5 ontvan gen, hetgeen verd. ontkende. De agent G. de Haan te Helder had de opdracht het spreekuur van verd. te ob- eeren en zeide dat deze althans in het perceel Binnenhaven zonder medisch toe zicht werkte. Een enkele maal slechts werd een patiënt teruggestuurd. De doktoren waarmee verd. overigens samenwerkte wa ren resp. de heeren Taverne, Ronge en Barns. De Officier eischte bevestiging van het gewezen vonnis en wel 400 boete subs. 30 dagen hechtenis, Mr. Buiskool uit Schagen wees er op, dat verd. op geneeskundig gebied een ze kere reputatie geniet. Hij achtte het be wijs van het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend geleverd en vroeg vrij spraak of een vermindering van de ge- eischte boete. Dezelfde verd. stond daarna weer in hoo ger beroep terecht van een vonnis van den kantonrechter in Den Helder, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in Den Helder en Wieringen op verschillen de tijdstippen in 1930 gepleegd. Hij was door den kantonrechter tot één maand principieele hechtenis veroordeeld. Verd. had een meisje uit Wieringen, dat aan geelzucht leed, onderzocht, hij had bloedarmoede geconstateerd eü haar poe ders en druppeltjes voorgeschreven. De moeder van het meisje had op het spreek uur geen dokter gezien. Er had alleen een oude man in zijn hemdsmouwen rond- geloopen Twee patiënten verklaarden daarna wel behandeld te zijn maar niet de toegezegde medicamenten te hebben ont vangen. Wegens het ontbreken van een formali teit eischte de officier vèrnietiging van het gewezen vonnis en veroordeeling tot 2 maanden principeele hechtenis, daar hij aan deze kwakzalverij voor goed een einde wilde maken. Mr. Buiskool bestreed de waarde van de getuigenverklaringen en vroeg voor zijn reeds bejaarden cliënt vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf of geldboete. AAN DE WETTELIJKE VOOGDIJ ONTTROKKEN. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terecht gestaan J. C. B., verdacht dat hij in Juni j.l. een 11-jarigen jongen, die on der voogdij stond van de St. Vincentius- vereeniging, doch uit het gesticht te Lis- s e was ontvlucht aan de wettelijk over hem gestelde voogdij heeft onttrokken ge houden door hem in zijn woning te ver bergen en te weigeren, aan de politie in lichtingen te verschaffen. Een rechercheur verklaarde, dat hij het kind in de woning van verdachte had ge zien. Verdachte ontkende echter, dat het kind op dat oogenblik in zijn woning was. Het was er wel geweest, doch verdachte had het bij een ander ondergebracht, daar hij geen slaapgelegenheid had. Volgens zijn verklaring had hij direct het plan ge had, den jongen weer naar het gesticht te rug te brengen. Pogingen daartoe heeft hij echter niet gedaan, blijkbaar op advies van de vereeniging „De Dageraad". De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den. De verdediger vroeg een voorwaarde lijke veroordeeling, omdat-, naar zijn oor deel, verdachte zich te veel heeft laten leiden door de adviezen van „De Dage raad." Uitspraak over 14 dagen. De knoeierijen te Oosterzee. De rechtbank te Leeuwarden heeft Don derdag failiet verklaard S. K., kassier te Oosterzee, den dezer dagen geschorsten kantoorhouder van de Boerenleenbank al daar. Curator is mr. W. T. v. d. Kley te Heerenveen, rechtercommisaris mr. J. F. van Beeck Cal koen. MOORD? Voor het hof van gezworenen te Duis burg heeft zich de 42-jarige Nederlandsche scheepskapitein F. R. uit Duisburg wegens moord te verantwoorden gehad. Hij zou zijn vrouw overboord in het water hebben gegooid, omdat zij weigerde zich van hem te laten scheiden. Tegen R., die ontkende en zeide dat zijn vrouw te water was gevallen, werd de doodstraf geëiseht. Dit was, naar Wolft meldt, de eerste maal sedert 1913, dat voor dit hof de doodstraf werd gevraagd. Het hof heeft den man echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en hem in vrijheid gesteld. DISC0NT0VERH00GING TE NEW-YORK. Zal de gouduifvoer aanhouden? De Federal Reserve Bank of New-York heeft het disconto verhoogd met 1 pCt. tot 2 pCt. De New-Yorksche correspondent van de „B. B. C." geeft op grond van een inter view, dat hij met een vooraanstaande pei- soonlijkheid had-, de volgende redenen aan voor de verhooging: le. De maatregel i-s in geen geval 'n po ging om den gouduitvoer tot staa-n te brengen. Integendeel neemt men aan, dat de export van goud zal aanhouden. De goudverliezen in de afgeloopen week be droegen 106 millioen. 2e. Men hoopt-, dat- de banken door de hoogere rente-tarieven gestimuleerd zul len worden tot een meer liberale crediet- politiek over te gaan. In zooverre bestaat er dan ook een logiscken samenhang tüs- schen de Hoo ver-actie en de disconto ver booging. 3e. De verhooging is een normale aan passing aan het internationale d-iscontiu- veau en de iets vastere geldmarkt te New- York, vooral in tijdgeld en accepaten. De maatregel moet in geen geval als sensatie worden opgevat, ofschoon men er algemeen door verrast i-s. EXPLOITATIE GEMEENTEBEDRIJVEN. De resultaten over 1930 zijn gunstig. Verschenen is het verslag der Exploita tie-Gemeentebedrijven, waaraan wij het volgende ontleenen: De uitkomsten van de bedrijven over 1930 zijn bijzonder gunstig. Ook in 1930 nam het aantal aansluitingen zeer toe en gaf veel werk. Daar deze toeneming niet steeds op dezelfde snelle wijze kan doorgaan is veel gebruik gemaakt van losse krachten, en is het vaste personeel niet vermeerderd. Alle werken werden in eigen beheer uit gevoerd. A. Gasfabriek. In 1929 is nog met 2 ovens en de cokeboliegasfabriek volstaan. 1 Ternauwernood kan daarmede de noodza kelijke hoeveelheid gas gefabriceerd wor den. Enkele Zondagen moest worden door gewerkt. De vuurdagen der ovens zijn thans totaal 3485. Het aantal aanwezige ovens is 4, waarvan maximum in gebruik zijn 2. Het aantal retorten 32, waarvan maximum in gebruik zijn 17, zoodat zij voordeel bren gen aan elkeen, die werkelijk gas ver bruiker is. Zij zijn gebaseerd op het werkelijk nou- dige kwantum van een klein gezin. Dat dit tarief gewaardeerd wordt, is bewezen door de belangrijke toename van het gebruik. De maand, waarin dit tarief werd inge voerd, werd het reeds door 1000 afnemers gekozen. In 1930 werden verbruikt 3.818.977 Kg. steenkolen, voor een bedrag van 42.932.63; 16.108 Kg. ga-solie, voor een bedrag van 974.86. De gasproductie bedroeg 1.39.IGO M3. steenkolengas en 340.575 H3. cokes- oliegas, totaal 1.479.735 M3. De productie is vergeleken met 1929 vermeerderd met 62.145 M3. is 4.4 pet. De gasaflevering bedroeg: gas va-n 11 ct. 773.618 M3.; van 10 ct. 1196; van 9 ct. 187.0S0; van 7 ct. 25.266; van 5 ct. 258.756; eigen gebruik 43.898; straatverlichting 15.901; muntgas 122.028; verlies 51.242; pro cent verlies 3.45; totaal 1.479.185 M3. De aflevering is, ongerekend het verlies eu eigen gebruik, vergeleken met 1929 ver meerderd met 102.219 M3. is 8 pet. Het aantal geplaatste gewone meters en muntmeters bedraagt 3202, het aantal gas lantaarns 27. Verkocht zijn 24.941 H.L. co kes. De voorra-ad vermeerderde met 2826 H.L. De productie liet dus 27.767 H.L. voor verkoop beschikbaar, dat is voor 100 Kg. kolen 0.73 H.L. is 32.85 Kg. Gefabriceerd zijn 340.575 M3. cokesgas uit 6323 H.L. cokes. Per H.L. cokes is dus verkregen 54 M3. Per Kg. cokes is inclusief de brandstof voor stoomontwikkeling ge maakt 1.35 M3. gas. De opbrengst van teer heeft bedragen 2.23 per 100 Kg. De opbrengst van cokes en bries bedroeg 0.58 per H.L. Het gemiddelde gasverbruik per hoofd der bevolking per jaar bedroeg 87.86 M3 iu 1929 84.03 M3. Aan de winst en verliesrekening ontlee nen wij de volgende cijfers. Onder verliezen zijn geboekt de volgende bedragen: aan grondstoffen 44.469.49; onderhoud 12.337.38; aan loonen ƒ24.917.08; magazijn ƒ54.51; algemeens kosten 8.551.78; lja-pl- taalkosten 35.329.59. Aan de winstzijde zijn vermeld: aan gas opbrengst 135.745.55; aan bijproducten 19.380.40; terwijl aan huren binnenkwam 7534.30. De kapitaalschuld van de gasfabriek be droeg volgens balans 31 December 1929 ƒ202.372.50. Deze schuld werd verminderd door aflossingen op de leeningen met 16.399.44 y«Deze schuld werd vermeerderd door een gesloten leening op 1 Sept. 1939 met 6000. De kapitaalschuld bedroeg vol gens balans 31 Dec. 1930 245.97305 Y*. B. Waterbed rijf. Ofschoon dat be drijf behoorlijk vooruitgaat is "toch de fi nancieele uitkomst niet zeer gunstig. De DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Toen de kabouters Keesie, het verkeers- agentje zagen, keken ze verbaasd naar hem. Zoon kereltje hadden ze nog nooit gezien. Ze schenen meer verwonderd dan angstig onder de stijve mutsen, net suiker- brooden gelijk. „Ik voel me. net als een vreemde eend in de bijt", dacht Keesie. De kabouters kwamen naar hem toe en gaven hem heel beleefd de hand. „Hoe vaart u, meneer", vroeg een van hen. „Ik heb meer gevlogen, dan gevaren, meneer", zei Keesie, ook beleefd. „Ik bedoel, meneer", zei weer de ka bouter, „hoe gaat het U". „Mij best hoor, al kan het altijd beter". „Waarom bent u zoo netjes aangekleed, meneer?" „Ik ben een verkeersagent", antwoordde Keesie. „Verkeersagent, is dat om de mensohen van het verkeerde pad te houden?" „Juist-, om ze op den goeden weg te houden". meerdere opbrengst uit meerder waterver bruik bleek noodig voor de verhoogde af schrijving, die weer noodig was door ver meerdering van het vaste bezit door uit breidingen. Overigens kan het bedrijf aan zijn verplichtingen voldoen. De hooge in koopprijs van het water i® oorzaak, dat moeilijk grootafnemers gewonnen kunnen worden en belet ook het invoeren van lage: tarieven voor de gebruikers en bemoeilijkt het invoeren van vastrechttarieven. Er werd ingekocht 180.655 M3. en afgele verd over de meters 141.963 M3., andere le veringen 174 M3., de rest 38.487 M3. is ver lies en gebruik van abonné's. Afnemers over den meter beta-len 33 ct. per M3. met een meterhuur van 15 ct. per maand. Grootafnemers betalen, naar gelang van de afname, tot een minimum van 13 ot. per M3. met een meterhuur va-rieerend naar de grootte van den meter. Voor wa ter geleverd aan abonnés is naar schatting 7 ct. per M3. ontvangen. Er zijn geplaatst 3074 meter® en er zijn 162 abonnementen. Aan de -winst- en verliesrekening is het volgende ontleend. Onder verliezen staan de volgende posten: Diversen ƒ969.52; loo nen 9160.49premie en pensioenfonds 1084.05; onderhoud 1165.77; afschrijvin gen en interest 11.007.49. Winsten: Opbrengst van het water na af trek van inkoop ƒ20.712.09; diversen 6290.39. De kapitaalschuld bedroeg volgens ba lans 31 Dec. 1929 69.900. Deze schuld werd verminderd door aflossing met 2650. Deze schuld werd vermeerderd door 'n gesloten leening op 1 Sept. 1930 met 14.000. De ka pitaalschuld bedroeg volgens balans 31 Dec. 1930 ƒ81.250. O. Electriciteibsbedrijf. De toename van stroomverbruik is opvallend groot. De verkoop vermeerderde netto met 32 y3 pet. Dit had een behorlijke verlaging van den prijs tengevolge. Het bedrijf heeft uitnemend gewerkt. Een enkele storing van geen groot belang kwam voor door de Leidsche Cen trale. In eigen net kwamen geen storingen voor. In 't laatst van het jaar werd het Zee hospitium aangesloten, waartoe in die om geving een onderstation werd gebouwd, dat tevens dient voor de uitbreiding Zuid. De inkoop bedroeg 529.250 K.W.U., waar van lichtstroom 259.706, krachtstroom 108.905, eigen gebruik 11.350, straatverlich ting 106.746 en verlies 42.543. De stroominkoop vermeerderde met 123.170 K.W.U. is 30 pet. Het verlies be droeg 8 pet. van den inkoop. De stroominkoop vermeerderde bij: Lichtstroom 68.620 K'.W.U. is 36 pet., kracht stroom 9636 K.W.U. is 9.7 pet., bij straat verlichting 39.063 K.W.U. i-s 58 pet., totaal 117.319 K.W.U. is 32pet. Het tarief i-s met 1 Februari 1931 gewij zigd en bedraagt nu voor lichtstroom 25 ct., krachtstroom 618 ct., vast rechttarief 10 ct. met 13.20 per eerste 150 Watt en ƒ4.40 per elke volgende 50 Watt. Er zijn 1591 geplaatste electr. meters en 355 lantaarns. Het gemiddelde stroomver bruik per hoofd per jaar bedroeg 30.18 K.W.U. in 1929 23.50 K.W.U. Aangaande de winst- en verliesrekening ontleenen we het volgende. Onder verlie zen Diversen 1472.28; loon en salaris 67.06.45; premie en pensioenfonds 1437.80 onderhoud met interest en afschr ij vingen 21.696.80. Onder winsten: stroomopbrengst na af trek van den stroominkoop 48.196.65, di versen 9336.72. De kapitaalschuld bedroeg volgens ba lans 31 Dec. 1929 141.000. Deze werd ver minderd dóór aflossing met 5000. Deze werd vermeerderd door een leening in 1931 met 40.000. De kapitaalschuld bedroeg volgens balans 31 December 1930 176.000. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Met de verandering van het weer is in enkele dagen de groote aanvoer van een der hoofdproducten, de bloemkool, gekomen en tegelijk blijkt wat het dan be- teekent als onze bui tenia nd sche buren ge mist worden. De binnenlandsche markten zijn op de onverwachte groote aanvoeren niet berekend en de prijs daalde tot verre beneden productieprijs. Met een aanvoer van bijna 70.000 stuks per veiling beteek. t dit groote verliezen voor de tuinders. En de eerste dagen wordt geen wijziging van bebeekeniis hierin verwacht. Ge-luikkig is het weer iets kouder geworden, waardoor de aanvoer iets -vermindert. Met peen ging het nog redelijk, doch grove producten als uien, gele en roode kool konden alleen tegen lage prijzen koopers vinden. Er zal nog heel iets bijzonders moet gebeuren om van een redelijken uitkomst over 1931 ver zekerd te zijn. KATWIJK AAN ZEE. Aangehouden. Door de politie te Hil versum is aangehouden J. J. v. L., architect te Zeist-, die er meermalen in slaagde in hotels te logeeren en te betalen met cheques op den Postchéque en Girodienst zonder evenwel een tegeed te hebben bij dezen dienst Bij een caféhouder in de Voor straat trachtte hij zu'ks ook te doen. Hier werd deze oplichterij voorkomen en mede in verband met deze handeling alhier werd hij te Hilversum aangehouden en onder ver hoor -gesteld. Proc-esverbaail zal volgen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het vergaat den tuinders hier op heden evenals elders, verlies en nog eens verlies Soms wordt in dit opzicht overdreven, doch harde werkelijkheid is het dat thans op alle producten verlies geleden wordt- Bloemkool ging in lste soort voor 3.30 tot 4.50. Tweede soort ging voor de zouterij voor 1.30 tot 2 10 Gele en roode kool brengt momenteel van 3 tot 4.40 per 100 op en uien kunnen nau welijks van 2.20 tot 3.10 per 100 K.G opbrengeni In den bloeni-bollenhandel is het- even slecht Nog steeds daling der prij ken en weinig 1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14