DAGBLADWEZEN EN DAGBLAD STUDIE. COSTUUMS en JASSEN aar „men" e VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. V OPENBARE LES A. J. LIEVEGOED. De heer A. J. Lievegoed heeft heden middag zijn voordrac. ten over dagblad wezen aan de Leidsche Universiteit in geleid met een openbare les over dag bladwezen en dagbladstudie. Spr. begon met te verklaren dat hij, de uitnoodiging van het Leidsche Uni versiteitsfonds aanvaardend, er zich be wust van wa? een moeilijke en verant woordelijke taak op zich te nemen. Reeds hierom, wijl in Nederland een weten schap van de pers, waarin hij steun zou kunnen vinden, niet bestaat. Zulk een wetenschap, die door vorsching, kritiek en systematiseëring ons de kennis der wetmatigheden van het dagbladwezen zou kunnen brengen, moet hier nog ge boren worden. Ook van een dagblad- kunde, die de verschijningsvormen en verschijnselen van het dagbladwezen tot haar inhoud zou hebben, moet hier de eerste grondslag nog worden gelegd. Wie •hier dit terrein betreedt, -moet er zich bewust van zijn grootendeels op eigen gelegenheid verkenners werk te verrich ten. Want al valt er voor algemeene oriënteering omtrent het dagblad wezen te putten uit een zeer omvangrijke bui- tenlandsche wetenschappelijke litteratuur over de pers, zoo kan toch de studie van een besohavingsinstituut, dat zoo innig saamgeweven is met het nationale leven van een volk, alleen dan vruohtdragend zijn, wanneer zij uitgaat van de natio nale sfeer. Dagbladstudie in Nederland om van dagbladwetenschap niet te. spreken zal, met inachtneming van het universeele verband van alle men- schelijk weten, een echt Nederlandsch karakter moeten dragen, en dan in dien zin, dat zij niet alleen de pers in Ne derland, maar ook de pers in de Neder- landsche gewesten overzee, tot doel en uitgangspunt heeft. Waarbij zich dan de behandeling van de pers der voornaam ste landen, waarmede Nederland in cul- tureele of oeconomische betrekking staat, vanzelf zal moeten aansluiten. Ten einde aan te toonen dat de pers niet alleen als studie-object aandacht vereisoht, maar dat deze aandacht een algemeene behoort te zijn en dat de stu die van de pers als een afzonderlijk vak verantwoord is, trad spr. nu de hoofd functie van het dagbladwezen, die van in- en voorlichting omtrent het dage- lijksohe wereldgebeuren, in haar vier voornaamste werkingen nader. Ten eer ste de opvoedende werking. Dagelijks wordt een wereldbibliotheek van journa listieke lectuur voortgebracht, die, bui ten het bereik der volksbibliotheken, de allervoornaamste lectuur van het minst critisohe deel der menschheid is, voor wie zij zelfs vrijwel de eenige bron van kennis vormt. Op grond van deze in nauwelijks onderbroken rhythme geoefen- den dagelijkschen invloed op geest en ziel van het volk, behooren opvoeders, sociologen, geestelijken, staatslieden voor de pers ten minste zooveel aandacht te ■hebben als voor het onderwijs en de volksontwikkeling. De tweede werking is van verbindenden aard. Het dagblad we zen heeft den strijd aangebonden met tijd en ruimte. In de pers heeft de ver keerstechniek haar climax bereikt. De toenemende oeconomische en geestelijke samenhang van alle deelen der wereld vereisoht dit. In het oneindig gecompli ceerde proces van het wereldleven vormt de pers door haar verbindende werking een der activeerende kraohten, die het levend stroomend en doorzichtig helpt maken. Haar voorsprong op andere geestelijke verkeersmiddelen geeft haar recht op de aandacht van al wie de ver bindingen tusschen verspreide menschen- groepen dienstbaar willen maken aan schepping van een wereldrechtsorde, aan welvaart en levensveredeling. De derde werking is van ordenenden aard. In den modernen, democratischen staat voltrekt zich een belangrijke faze van het ondoor grondelijke proces der openbare mee- ningsvorming in de pers, waar de voor postengevechten in den strijd der mee ningen worden geleverd en wat onbewust in de maatschappij leeft tot bewustheid wordt gebracht. Staatslieden, diplomaten, politici, historici kunnen in de pers be luisteren, wat eens teekenend genoemd is: de samenspraak van een volk. De vierde werking is een controleerende. De pers is door haar dagelijkschen dienst der openbaarheid het orgaan waardoor het algemeene leven pas tot een open baar leven wordt. Zij is ook het orgaan waardoor een theoretische openbaarheid, die de wet als waarborg stelt voor oir- baarheid en gerechtigheid bij de behar tiging van de hoogste belangen van den staat (parlementarisme, rechtspraak), tot een feitelijke openbaarheid wordt. Hier door werd zij het beproefde controlemid del en de zekerste waarborg tegen mis bruik en rechtsverkrachting waar andere middelen falen. Zij kan echter haar con troleerende taak ook verzuimen, mede plichtig zwijgen, de publieke controle op het valsche spoor leiden, in dienst van een overheersohende staatspartij zelfs de openbaarheid weren en onderdrukken. Om haar vermogen ten goede en ten kwade verdient zij zelve de controle van wie in de maatsohappij geestelijke leiding hebben. Spr. meende hiermee aangetoond te hebben, dat het dagbladwezen in zijn veelvuldige functie, in zijn veelledigheid, die tegelijk 'n onsplitsbare eenheid vormt pas veelzijdig bestudeerd kan worden, indien het als een cultuurproduct met eigen leven, gehoorzamend aan eigen wetten, wordt beschouwd. Vervolgens zette hij uiteen wat in Ne derland den stoot tot de studie van het dagbladwezen heeft gegeven. Het zijn de journalisten, de geestelijke makers van de krant, die het eerst de aandacht der universiteiten voor deze studie hebben gevraagd. In den kring dor vakgenooten heeft de versnelde ontwikkeling van de pers, die aan zijn bedienaren steeds hooger eischen van kennis en inzicht stelt, maar dezen ook noopt om hoogere erkenning voor het instituut van het dagbladwezen te vragen, tweeërlei wensch doen rijzen: ten eerste, naar verheffing van het geestelijk peil der journalisten door een opleiding die meer rekening houdt met de eischen waaran de moder ne journalistiek heeft te voldoen; ten tweede, naar verdiepte kennis aangaan de het wezen der pers ook in den kring van hen, die zonder zelf de journalistiek te beoefenen, uit kracht van hun maat schappelijke functie aan zulk een kennis behoefte hebben, zooals bestuurders, be drijfsvoerders, kortom allen die in de maatsohappij leiding hebben. De Neder- landsche Journalisten Kring heeft dien overeenkomstig in zijn ledenvergadering van 24 Mei 1930 te Haarlem als derde van een drietal conclusies deze belang rijke uitspraak gedaan: dat in eenigerlei vorm aan een of meer universiteiten on derwijs in onderwerpen, de pers, de pu bliciteit en de journalistiek betreffende, gewenscht is te achten. Hiermee werd niet uitgesproken dat de opleiding van den aspirant-journalist een universitaire behoort te zijn, alleen dat aan de uni versiteit gelegenheid moet worden ge opend voor de studie van het dagblad wezen. Toen het bestuur van den N. J. K. zich in dien geest tot de universitei ten en hoogescholen in Nederland richtte is 't het Leidsche Universiteitsfonds ge weest, dat het eerst blijk gaf van het inzicht dat het dagbladwezen een plaats onder de leervakken dér universiteit ver dient. Van de beschaafde landen behoort Ne derland tot de zeer weinige waar zulk een contact van pers en universiteit tot dusver geen vasten vorm verkreeg. In Duitschland is reeds op breeden grond slag een ernstig begin met de vestiging van een dagbladwetenschap gemaakt. Tot de vraagstukken, welke daar de bestu deering van de pers hebben gestimu leerd, behoort het veramerikaniseerings- verschijnsel in de krantenwereld, de vor ming van trusts, met de gevaren, die daaruit voor pers en maatsohappij kun nen voortkomen. In Nederland kan men van veramerikaniseering zeker niet spre ken. Tooh zijn er ook hier symptomen van vervlakking en hyperpopulariaatie in de pers, die in en buiten vakkringen ongerustheid baren, en er zijn sympto men van voortgezette conoentratie, die, hoewel aanvankelijk meer uitvloeisel van de noodzaak tot rationalisatie van het dagbladbedrijf dan van bewuste indus trialisatie van het krantenwezen, ook ten onzent de studie van de pers tot een maatschappelijken eisoh des tijds doen worden. Moeilijk is ten onzent de bestaansstrijd vooral van het dagblad dat zich naar de behoeften richt van een bijzonderen kring en men kan in de po litieke partijpers, ook de confessioneele, waarnemen hoezeer door de macht der oeconomisch-technische omstandigheden druk op het dagblad wordt geoefend om zijn bijzonder karakter prijs te geven en een meer algemeenen smaak te dienen. Het gaat hier om hooge geestelijke be langen. Ook Nederlandsoh-Indië heeft zijn persproblemen, ontstaan meerendeels uit het dualistisch karakter der Indische maatschappij en uit haar oeconomische structuur. De inheemsche pers worstelt met het begrip van haar ware cultureele taak. Tot het geestelijk beschavingsbezit van het Westen, waaraan het Oosten zich in toenemende mate laaft, zal ook de kennis van het dagbladwezen hebben te behooren. Verder nagaande welke beteekenis de studie van het dagbladweze-i voor pers en maatschappij kan hebben, toonde spr. aan, hoe de ontwikkeling van de moder ne wereldpers alleen te begrijpen valt door het dagbladwezen in zijn histori- schen groei te zien. Dan merkt men op, hoe de geestelijke, oeconomisohe en teoh* nisohe krachten, noodig om de functie van in- en voorlichting na: de eischen, die een steeds versneld levenstempo stelt, te kunnen vervullen, in het oeco nomische stelsel waaronder wij thans leven noodzakelijk voert tot de figuur van de moderne krant. Cardinaal is daarbij de rol die het snelheidselement speelt, doordat het een overwicht van technische bedrijfsuitrusting vergt, die de hoogste oeconomisohe eischen stelt. Spr. schetste nu in groote trekken de ontwikkeling van de pers in verband met de maatschappelijke ontwikkeling, waarbij telkens technische uitvindingen als het ware ontspringen aan de behoef te om de theoretisch gegeven mogelijk heid van nieuwe terreinvermeestering voor de pers tot praktische verwezenlij king te brengen. In de tweede helft der negentiende eeuw gaan alle omstandig heden, die de behoefte aan versnelde in- en voorlichting stimuleeren, als he't ware in elkaar werken. De cultureele ontwik keling, die zich op politiek gebied ken merkt door de opkomst van het libera lisme en de verruiming van burgerschaps rechten, waaronder ook de vrijheid van drukpers, op oeconomisch gebied door den uitbouw van het kapi-rlistische stel sel, met industrialisatie en vehnoot- schapsvorming, op wetenschappelijk ge bied door de vorderingen der natuurwe tenschappen en de vlucht de techniek, heel dit proces ontgint, strook voor strook, het terrein, waarop een mach tige wereldpers kan ontstaan. De toene- Voor een goed middagmaal (verkrijgbaar van 5—8 uur) a f 1.25 naar GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Fa. HOLSWILDER LEIDEN - HAARL.STR. 137 Gevestigd sedert 1845 9397 Ook voor corpulente figuren hebben wij een GROOTE SORTEERING in ZIE ONZE WINKELWEEK-AANBIEDING BRANDEN. Brand in de Amersfoortsche Cavailerie-Kazerne. Omstreek vijf uur gistermorgen nam de wacht van de cavelerie-kazerne te Amers foort een sterke brandlucht waar. Bij onderzoek bleek brand te zijn ont staan in het gymnastieklokaal, vrijstaand van de kazerne en de stallen nabij de ondcr- officierencantine. De brandweer was spoedig ter pla-at3e en bestreed het vuur met drie stralen. Daic en deur van het gebouw zijn verbrand, be nevens schermbenoodigdheden. De oorzaak is vermoedelijk het inslaan van den bliksem, da-ar in den steenen muur een scheur werd ontdekt van ongeveer twee meter. DE POSTDIEFSTAL TE 's-GRAVEN- HAGE. Het politie-onderzoek inzake den posl- roof van Dinsdagavond 29 September aan den Van Lennepweg te -Giraven'hage is. terwijl de beide aangehoudenen zic-h in hei Huis van Bewaring bevinden, nog in vollen gang. Zooals men weet is het deel van den buit, dat de gearresteerde J. in zijn woning on der een vloer had verborgen, n.l. 1/3 van het gestolene, op diens aanwijzing te voor schijn gebracht, terwijl van de rest behou dens 'n paar hondeird gulden en de geopen de a-an ge teekend e brieven, de duiten nog zoek zijn. Voor de afzenders van de aangeteeken- de stukken, welke waarden bevatten doch niet met waarde waren aangegeven, 'oe- teekent dit verloop een verlies, omdat ver goeding alleen wordt verstrekt wanneer öf het aangegeven bedrag teil deele of ge heel wordt vermist, öf wanneer het geheele zonder waarde aangegeven aangeteekende stuk is verdwenen. Bij den onderhavigen postroof waren de gewone aangeteekende stukken, zij het dan in beschadigden toe stand teruggevonden. In één enkel geval, n.l. dat van de nog vermiste Oostenrijksche waarden, die wel waren aangegeven, heeft op bevredigende wijze uitkeering aan de benadeelden vanwege de postadministratie plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat op den avond van 29 September, te ongeveer halt acht op den Raamweg een wielrijdster werd aangereden door een twee-persoons-auto, welke reed in de richting Wittebrug en dat deze juffrouw en eventueele getuigen van de aanrijding werden opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen aan den com missaris van politie in de afd. B. Drie inbrekers gearresteerd. De politie te Velp heeft na maanden zoeken de hand weten te leggen op eeu brutale inbrekersbende, die de omge ving van Velp en Oosterbeek onveilig maakte. Dezen zomer is in een tijdelijk onbe woonde villa in de Kastanjelaan te Velp ingebroken. Voorts werden ook in Oos terbeek verscheidene inbraken gepleegd in onbewoonde villas', in één ervan zelfs drie keer achtereen. De politie slaagde er na veel moeite in iemand te arresteeren, verdacht van de inbraak te Velp. Hij bekende een hoeveel heid wijn te hebben gestolen. Bovendien werd nog een persoon aangehouden die bekende,dat hij een ouderwetsche pendule en eenig oud porselein ontvreemd had, welke goederen evenwel in beslag werden genomen. Verder werd nog iemand gear resteerd, die bekende een stofzuiger mei toebehooren te hebben ontvreemd en' ver stopt in een stuk grond bij Arnhem. Ver moed wordt, dat de drie aangehoudenen samengewerkt hebben en ook de inbraken in Oosterbeek op hun geweten hebben Zij zijn ter beschikking der.Justitie gesteld. De dubbele moord te Zuidbroek. De vier personen, die in verband met den dubbelen moord te Zuidbroek in hech tenis zijn geweest, zijn thans-allen op vrije voeten gesteld. Groningen in het donker. Gisteravond ontstond om ruim zes uur in de Electrische Centrale te Groningen een ontploffing, ten gevolge waarvan de geheele stad in het duister wesd gezet. De ontplof fing verooozaakte geen brand. Tegen zeven uur hadden de bewoners, die glijkstroom gebruiken, weeer licht. Die met wissel stroom zaten nog langen tijd daarna bij kaars of petroleumlamp. De ontploffing is ontstaan ten gevolge van een defect in een kabel aan de Visck- markt, waardoor een hoogspanningsdraad gesprongen is. Door overbelasting is de schakelaar eveneens uitelkaar gesprongen waardoor de celdeur en de ruiten in de buitenmuur werden vernield. De materie? schade is nog niet te overzien, doch lij op het oog.niet bijzonder belangrijk. Al'< is in het werk gesteld om de stad zoo vl mogelijk weer van licht te voorzien. E klein deel van het westen was gisteren o tien uur nog in het donker. Door het onj. luk sloegen automatisch alle schakelafi van heb gemeentelijk electrisch bedrijf ten gevolge darvan ook van het pro ciaal electrisch bedrijf door. 9203 i' mende volksontwikkeling uit zich in gre- tigen leeslust en drang naar kennis van de buitenwereld, de groei van de groote industriesteden schept de uitgebreide oentra van lezers, die grondslagen voor sterke dagbladbedrijven kunnen vormen, de afschaffing van het dagbladzegel en van andere drukkende belastingen op de pers maakt gelden vrij voor verbetering van den inhoud der krant. Maar de snelheidseisch drijft de exploitatiekosten van het dagblad steeds hooge?- op. De inkomsten uit abonnementen dekken een steeds kleiner percentage van de bedrijfs kosten. Het is dan de ontdekking van de exploitatiemogelijbheid, gelegen in de werfkracht der advertentie, welke de sluitpost brengt. De advertentie bevre digt de oeconomische behoefte aan een bewegelijke markt, waar alle vraag en aanbod elkaar kunnen ontmoeten, en zij herstelt tegelijk het verbroken evenwicht in 'het dagbladbudget. Maar nu zijn ook meteen alle voorwaarden aanwezig voor het ontstaan van een dagblad-industrie, welke het oeconomische element in de pers boven het geestelijke laat wegen. Hoe zal nu tegenover deze ontwikke ling onze houding zijn? De oeconomiseh- technisohe ontwikkeling hebben wij te aanvaarden als een proces, dat geheel afhankelijk blijkt van de oeconomisohe en teohnisohe ontwikkelingsfactoren in het leven der maatschappij. Hetgeen zich aan geestelijk ongerechtigs in de pers openbaart zal hoofdzakelijk met geeste lijke wapenen bestreden moeten worden. Wij zullen eohter wel te ondersoheiden he'bben waar het kwaad eigenlijk steekt en hoe het te verhelpen is. Dat een dag blad, ook in zooverre het een particuliere onderneming is, die openbare belangen te dienen heeft, een oecoriomisch-geeste- lijke twee-eenheid is, behoeft niet te be- teekenen dat het een innerlijke tegen strijdigheid vormt. Dat een geestelijk goed een stoffelijke basis heeft, is een normaal levensverschijnsel. Harmonie is hier mogelijk. Het gevaar ligt daar, waar 'het stoffelijke over het geestelijke de overhand verkrijgt. 'Kan men verwachten dat. dit euvel, dat in verschillende lan den onrustbarende afmetingen heeft aan genomen, ten onzent te keeren zal zijn? De pers zal in het algemeen dezelfde normen van zedelijkheid vertoonen als de maatsohappij, waarin en waardoor zij leeft. De geestelijke hygiëne van de pers zal dus het doeltreffendst betracht kun nen worden door de bevordering van de geestelijke hygiëne der maatschappij. Dat het publiek, tot inzicht gekomen van misbruiken in de pers, hierop invloed vermag uit te oefenen, toonde spr. met versohillende voorbeelden aan. Troostrijk blijft de ervaring, dat hetgeen metter daad aanzien aan een blad verzekert, een gezag is, dat in laatste instantie op enkel geestelijke kwaliteiten berust. De studie var de pers zal voorts ook dienstbaar kunnen zijn aan het herken nen van nieuwe ontwikkelingsmogelijkhe den op het gebied van het dagbladwe zen. Spr. daoht hier aan metamorfozen van het dagbladwezen als radiokrant, lichtkrant, wandkrant, filmkrant. Voor de journalistiek van nu is he1 zaak om tijdig de waarde van nieuwe vormen te onderzoeken en zich de leiding in de han teering niet te laten ontglippen. In zulke dingen kan de dagbladstudie voeling houden met de concrete verschijnselen die uit het leren tot haar komen en zic-h behoeden voor het zich verliezen in een abstracte begrippenwereld. Had spr. tot dusver het dagblad wezen besproken in zijn beteekenivoor pers en maatsohappij, hij besloot met het aange ven van de beteekenis, die de studie voor versohillende takken van weten schap kan hebben. De geschiedkunde vindt er haar bronnenmateriaal, de rechtswetenschap kan er de zich in de maatschappij vormende rechtsbegrippen uit leeren kennen, de sociologie kan er polsslag en hartklop van het maatschap pelijke leven in beluisteren, de oecono- mie er een mijn van materiaal in vin den. Zoo kan dan het dagbladwezen, zelf opgebouwd met de stoffen van het stroo- mende «leren van den dag, weer bouw stoffen leveren aan de wetenschap. Want het is in het da-gbladwezen, dat het le ven in zijn beweging zelf gespiegeld wordt. Ten slotte richtte spr. een woord tot de studenten. Algemeen, zeid. hij o.m., is het versohijnsel dat de jeugd weer naar een geestelijke verantwoording zoekt voor haar levenshouding. Zij eischt die ook van anderen.. Er is eohter kennis van feiten en omstandigheden noodig om te weten waar men kan eischen en wat men eischen kan. Op het gebied van het dagbladwezen hoopte spr. iets van die kennis te kunnen brengen. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een vrachtauto over reden en gedood. Gistermiddag is een tienjarig jongetje te Opende door een vrachtauto uit Doezum overreden en op slag gedood. Overreden en gedood. Gisterenavond viel de heer B. fruitkoop man te Oostesbeek, toen hij te Ede met paard en wa-gen uit een boomgaard reed van den wagen. De wielen gingen den on gelukkige over het hoofd. De dood trad on- middelijk in. Vrachtauto tegen een boom. Drie gewonden. Gisteren raakte door onbekende oorzaak de auto van iemand uit Maastricht op den Rijksstraatweg ZwolleMeppel met de rechterwielen achter de tramrails van de D.S.M. en vloog,- toen zij weer op den weg gekomen was, tegen een boom. De auto, een geheel nieuwe wa-gen en niet verzekerd, werd vernield. De bestuurder bekwam vleesohwonden door glasscherven en lichte inwendige kneuzingen, zijn eohtgenoote vrij zware beenwonden, een eveneens inzittende schoonzuster een liohte hersenschudding. Vrachtauto over den kop. Eén persoon zwaar gewond. Op den Rijksweg Zuid hoek Mauritsstr. te Geleen zijn gistermorgen twee vracht auto's tegen elkaar gebotst. Een der auto's sloeg over den kop en werd totaal vernield. De bestuurder had slechts lichte verwon dingen bekomen. De inzittende J. Fransen uit Maastricht, bleek zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Sittard wor den overgebracht. Zijn toestand is vrijwel hopeloos. Een derde persoon, die achter in de auto gezeten had en door den schok eruit geslingerd was, bekwam weinig letsel. De andere auto liep geen averij op. EEN FRANSCHE STOOMTRAWLER OVERVAREN. De bemanning door de „Flandria" gered. Gisterenavond is de stoomtrawler IJM. 330 „Flandria" in de visschershaven te IJmuiden teruggekeerd met de geheele be manning, 14 koppen, van den Franschen stoomtrawler B 1373 „Nicola-s Pierre" aan boord. Genoemde Fransche stoomtrawler is in den nacht van Woensdag op Donder dag ongeveer half drie tijdens zwaar storm weer in de Zichtgronden benoorden Ter schelling aangevaren door een onbekend gebleven driemast zeilschip. De botsing was zoo hevig, dat de trawler heel spoedig in zinkenden toestand verkeerde, zoodat de bemanning slecht enkele minuten over had om zich in de scheepsboot te begeven. Door de woeste zee ging dit niet zonder groote inspanning-, doch het mocht hun ge lukken daarin plaats te nemen en van het. sohip verwijderd te zijn alvoren het in de diepte verdween. Den ganschen nacht hebben deze 14 men- schen in een sloep, welke half vol water stond, op de ruwe zee rondgedreven toen ze gelukkig werden opgemerkt door den stoomtrawler „Flandria" welke onmiddel lijk koers zette naar de boot. Met buiten gewoon groote moeite en zeemanschap ge lukte het den Nederlandschen schipper de sloep met de schipbreukelingen te naderen, waarna de uitgeputte menschen aan boord van den trawler werden geheschen. Bij het aan boord halen beliepen drie Franschen eenige verwondingen op, geluk kig evenwel niet van ernstigen aard. Ormniddelijk nadat de schipbreukelingen aan boord waren, zette de „Flandria" koers naar IJmuiden, waar de trawler gisteren avond behouden aankwam. De drie gewon den werden met behulp van het Roode Kruis direct na aankomst naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht De overige 11 geredden werden liefderijk opgenomen in het Koning Willemshuis te IJmuiden. Het zeilschip, dat de trawler heeft over varen, heeft de reis voortgezet, zonder dat van de zijde der bemanning daarvan hulp geboden is. Dame in brand geraakt. Gisteravond was een juffrouw in de keuken van haar woning in de FrajlS Hals straat te Haarlem bezig haar japon in benzine te wasschen terwijl een petroleum toestel in de onmiddellijke nabijheid stond te branden. Plotseling vloog de benzine in brand, waardoor de juffrouw brandwonden aan gezicht, armen en handen kreeg. Een houten schot en de gordijnen vatten vlam, doch buren wisten het vuur te dooven. De juffrouw is door leden van den ongevallen- dienst verbonden. Dood teruggevonden. De 17-jarige zoon der familie G. wonende te Ossendrecht was sinds eenigen tijd in betrekking bij een bakker te Berchem (bij Antwerpen) Dinsdagavond te 6 uur na be ëindiging van zijn dagelijksche taak heeft de jongeman de woning van zijn patroon verlaten, doch keerde dien dag niet meer terug. Nadat de politie met het geval in ken nis was gesteld heeft deze naar het „Dbl. van Noord Brabant" meldt Woensdagmid dag den jongen in de omgeving van Ber chem dood teruggevonden. De oorzaa-k is op het oogenblik nog niet bekend.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10