LÉiJuler Kaplaarzen hïiemunip PAANAKKER Co. I ONTVANGENEnorme sorteering WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ALLEEN gevestigd MAARSMANSSTEEG 3. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIII 1 IMP DEZE ZAAK HEEFT GEEN FILIALEN! I SPORT ROEIEN DE WEDSTRIJDEN VAN DEN WESTELIJKEN ROEIBOND. Het programma voor de op 11 October op den Trekvliet te 's-Gravenha-ge le hou den wedstrijden luiden als volgt: Skiff beginnelingen. 10.30 1ste heat 1. Het Spaarne; 2. De Delftsehe Sport; 10.35 Die Ley the row over; 10.40 De Schie row over; 10.45 De Laak row over. Jonge Vier: 11.05 1ste heat 1. Het Spaar ne; 2. De Laak; 11.10 De Schie row over; 11.15 Die Leythe row over; 11.20 De Delft sehe Sport row over. Jonge skiff, dames: 11.40 1ste heat 1. Het Spaarne; 2. Die Leythe; 3. De Schie; 12.— 2de heat 1. De Delftsehe Sport; 2. De Laak. Oude Vier: 12.20 lste heat 1. De Laak; 2. De Schie. Jonge Skiff: 1. 2de heat 1. winnaar 1ste heat; 2. Die Leythe; 1.20 3de heat 1. De Schie: 2. De Laak. Jonge Vier: 1.40 2de heat: 1. winnaar le heat, 2. De Schie; 2.3de heat 1. Die Leythe; 2. De Delftsehe Sport. Jonge Vier dames 2.20 1ste heat 1. Het Spaarne, 2. De Laak; 2.40 2de heat: 1. Die Leythe; 2. De Delftsehe Sport. Oude Vier: 3.2de heat 1. winnaar 1ste heat: 2. Het Spaarne. Jonge skiff dames: 3.20 3de heat 1. win naar lste heat; 2. winnaar 2de heat. Acht: 3.40 lste heat l.'Het Spaarne; 2. De SchieDe Delftsehe SportDe Laak. Oude Vier dames: 4.1. Het Spaarne (De Laak zal hierbij partij geven). Jonge Skiff: 4.20 4de heat 1. winnaar 2de heat; 2. winnaar 3de heat. Jonge Vier: dames. 4.40 3de heat 1. win naar lste heat; 2. winnaar 2de heat. Jonge Vier: 5.4de heat 1. winnaar 2e heat; 2. winnaar 3de heat. MOTORSPORT ENGELAND HEEFT ALLE SNELHEIDSRECORDS. Het is thans den Engelschen gelukt de vier belangrijkste snelheidsrecords in de motorsport op den naam van een Engelsch- man te brengen. De interessante recordlijst ziet er als volgt uit: Vliegen: Luitenant Stainforth Gem. uur snelheid 657.76 km. Automobielen: Malcolm Campbell Gem. uursnelheid 359.959 km. Motorraces: J. S. Wright, Gem. uursnel- heid 242.476 km. Motorboot: Kaye Don, Gem. uursnel heid 176.99 km. DAMMEN Christelijke Leidsche Damvereeniging. De uitslagen van de gisterenavond voor de bekerwedstrijd gespeelde partijen lui den: Eerste klas. v. d. BoschKleer afgebr. MeinemaGastelaars afgebr. Tennissenv. Zwieten Jr. afgebr. Molenaarv. d. Meij 20 de Jeuv. d. Stel 02 v. Zwieten Sr.—Optendrees 0—2 Si ragOud®hoorn 02 De afgebroken partij v. d. Meij—De Jeu won de Jeu. Tweede klas. v. d. BoschColpa 02 Vis—J. H. v. d. Wijngaard 02 J. P. v. d. Wijngaard—Karstens 2—0 KwaadgrasHaverkamp 20 Telengde Graaf 02 Dreefv. Egmand 02 Volgende week spelen: le klas: v. Zwieten Jr.Meinema; v. d. Meijv. d. Bosch; v. d. StelMolenaar; v. d. Wijngaard—de Jeu; Gastelaarsvan Zwieten Sr.; OptendreesSirag. 2de klas: HaverkampTeleng; Karsten —Kwaadgras J. H. v. d. WijngaardJ. B. v. d. Wijngaard; ColpaVis; v. Eg- mondv. d. Bosch; de GraafDreef. PAARDENSPORT DRAVERIJEN OP DUINDIGT. De Maatschappij Duind?gt heeft voor 18 en 25 October de volgende draverijen uit geschreven: 18 October. I. (1.50 uur): Odeonprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2040 meter. Belasting: voor iedere gewon nen 500 20 meter. Ontheffing: voor 3- en 4-jarige paarden, volgens de bepalingen. Voor oudere paarden, welke in 1931 ten minste vijfmaal in Nederland gestart zijn en in 1931 geen len prijs wonnen, 40 meter. II. Olandaprijs. Prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2040 meter. Paarden welke 800 of minder gewonnen hebben gaan van start. Belasting: voor iedere meerdere gewonnen 800 20 meter. Ontheffing: paarden welke in 1931 tenminste vijfmar.l in Nederland gestart zijn en in 1931 geen len prijs wonnen, 40 meter. III. Klein Criterium. Handicap 4e klasse Afstand 8300 meter. IV. Olympiaprijs. Handicap-heat le klas Afstand 1700 meter. Sluiting der inschrijvingen Vrijdag 2 October. 25 October. I. (1.40 uur). Tweede Aan moedigingsprijs. Prijzendraverij 4e klasse. Voor ditmaal alleen open voor paarden van 3 en 4 jaar, welke in 1931 nog geen len prijs hebben gewonnen. Afstand 1740 meter. II. Groot Criterium van Duindigt. Dui zend Guldenprijs. Afstand 3600 meter. Handicap le klasse. III. Qui Viveprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2040 meter. Belasting: voor iedere gewonnen 500 20 meter. Ont heffing: voor 3- en 4-jarige paarden vol gens de bepalingen. Voor oudere paarden welke in 1931 tenminste vijfmaal in Ne derland gestart zijn en in 1931 geen len prijs gewonnen hebben, 40 meter. IV. Quintessenceprijs. prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2040 meter. Paarden welke 800 of minder gewonnen hebben gaan van start. Belasting: voor iedere meerdere gewonnen S00 20 meter. Ont heffing: paarden, welke in 1931 tenminste vijfmaal in Nederland gestart zijn en in 1931 geen len prijs he'bben gewonnen, 40 meter. V. Zevende Heerrijdersprijs. Handicap le klasse. Afstand 2000 meter. Open voor paarden welke het eigendom zijn van le den der Nederl. Heerrijdersclub. tc rijden door werkende leden van die club. Sluiting der inschrijvingen Vrijdag 9 Oct. OLYMPISCHE SPELEN NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN. De indruk in het buitenland. Het besluit van het Nederlandsch Olym pisch Comité om niet naar .Los Angeles te gaan, heeft hier en daar in het buitenland geen gunstige pers. In enkele Duitsche bladen lezen wij, dat de Olympische Spelen te Amsterdam een aanzienlijk batig saldo hebben opgeleverd en Amsterdam een prachtig Stadion heb ben geschonken. Men meent, dat onder deze omstandigheden Nederland aan de spelen had moeten deelnemen. Bovendien wijst men er op, dat juist de groote deel neming van Anjer ilea aan de Amslerdam- sche Spelen veel tot het succes heeft bij gedragen. Enkele Fransehe bladen merken op, dat Nederland, na het organiseeren der Spe len te Amsterdam, de laatste had moeten zijn om te Los Angeles te ontbreken. HET DR00GH0UDEN VAN VLIEG- EN SPORTVELDEN. Te Enkhuizen is Maandag, naar de „N. R. Crt." meldt, in tegenwoordigheid vaneen aantal deskundigen op het gebied van avia tiek en sport, en van den heer Graafland, inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding, een demonstratie gehouden met een nieuw systeem van draineering. Enkhuizen is een betrekkelijk afgelegen plaats, en dat men de demonstratie toch juist hier heeft ge houden, vindt zijn oorzaak hierin dat bij de stad juist twee sportterreinen zijn voltooid, waarbij het nieuwe systeem voor het eerst is toegepast. De hier gehouden demonstratie stond onder leiding van den heer E. L. K. Smü- ling, raadsman van dc N.V. Maatschappij tot aanleg, onderhoud en exploitatie van speel-, sport- en vliegvelden, genaamd Sportterreinen, gevestigd te VGraven- hage. De uitvinding, die gedaan is door den heer J. F. Ph. Hers, directeur van Sport terreinen, is feitelijk zeer eenvoudig. De gewone aarden drameerbuizen zijn van boven van landsruggen voorzien, die een soort goot vormen boven op de buis. Voorts is de rug van de buis geperforeerd. Door deze goten wordt het watervangend op pervlak van de buis aanzienlijk verbreed. Er behoeft alleen boven de buizen een grintlaag te worden aangebracht, zoodat de te graven sleuven aanmerkelijk kleiner kunnen zijn dan tot heden het geval was, terwijl voorts het buizennet door de breede iuggen van de kraag aan het boveneinde van elke buis, aan kracht wint, wat vooral voor vliegvelden van bijzonder belang is. De moderne, zware vliegmachines berei ken nooit zonder schok den grond, waar door een drainagenet in korten tijd wordt vernield. Men mag aannemen, dat deze schade, bij toepassing van het nieuwe systeem, tot ge ringe afmeting zal worden teruggebracht. De buizen worden vervaardigd te Halste ren (N.-B.), in de Draineerbuizenfabriek van G. de Leeuw. De demonstratie- had een zeer goed be loop. Op een terrein van 200 vierkante me ter werd in een kwartier 20 kub. meter water gespoten, zoodat zich een plas van omstreeks 10 c.M. diepte had gevormd, maar met bijna dezelfde snelheid als waar mede het water op het terrein was ge bracht, voerden de buizen dit weer af, en binnen een half uur was de grond nage noeg droog. De aanwezige deskundigen betuigden hun groote tevredenheid over het systeem. LUCHTVAART DUITSCH ZWEEFVLIEGTUIG NEERGESTORT. Zondagmiddag is ie Willenberg een zweefvliegtuig, „Johann Wiebe" genaamd, neergestort. Het was bemand door den be stuurder Radtke uit Neiuuark en den tand arts Tesch uit Marienburg. Het toestel geraakte in een wervelwind, werd tegen den grond gedrukt en werd geheel vernield Tesch werd in bewusteloozen toestand uit de resten van het zweefvliegtuig ge haald en met een ruggegraatfractuur in be- denkelijken toestand naar het diaconessen- ziekenhuis te Marienburg overgebracht. Radtke had slechts cenige lichte vleesch- wonden opgeloopen. HET CATAPULTVLIEGTUIG DER BREMEN" ZOEK. Het oatapultvliegtuig „New York" van den Lloydstoomer „Bremen" dat met de mail voor New York gisteren tegen midder nacht de vlieghaven Sydney op New Scot land heeft verlaten is niet aangekomen. FJCeds in de omgeving van het tusschen- landingsstation geraakte de New York in een dichte nevelwolk, zoodat het vliegtuig moeilijkheden had bij het da-len. Aangeno men wordt dat de „New York" na voort zetting van den tocht opnieuw in een dich ten mist is geraakt en uit den koers is ge raakt Talrijke reddingsbooten zijn op zoek naar het toestel. Tot nu toe heeft men geen enkel spoor. Nader wordt gemeld: Men heeft thans de hoop moeten opge ven het c-alapultvliegtuig van den Lloyd stoomer „Bremen" ongedeerd te vinden. In de nabijheid van Noel, aan de kust van Nieuw-Schotland heeft men een draagvlak gevonden, dat klaarblijkelijk van den New- York" was De directie te dezer stede van den Xorddeutschen Lloyd neemt aan, dat de beide inzittenden van het vliegtuig, de piloot Simon en de mecanicien Wagen- knecht, verdronken zijn Dc 5 postzhkken, die aan boord van het vliegtuig waren, worden eveneens als verloren beschouwd. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER. Bestrijding van de werkloosheid. In verband met de in Haarlemmermeer in de komende wintermaanden te ver wachten groote werkloosheid, hebben B. en W. den gemeenteraad een praeadvies uitgebracht tot het treffen van maatrege len voor werkverruiming en werkverschaf fing. Aan hetgeen daarin wordt gezegd en de belangrijke voorstellen die daarbij worden gedaan, kan het volgende worden ontleend In het dorp Nieuw-Vcnnep zullen eenige perceelen gemeentetuingrond, waarvan de bodemgesteldheid onvoldoende is om een flink gewas te geven, driediep worden om gespit en een lager-gelegen grondlaag naar boven worden gebracht, waardoor de kwaliteit van den grond zal worden verbe terd en vruchtbaarder worden gemaakt. Verder zal aldaar een zwembassin worden gemaakt, in de verwachting dat er zal worden opgericht een vereeniging tot ex ploitatie van een zweminrichting. Op deze wijze zal er een groot aantal werklooze arbeiders te werk worden ge steld en er is reden om aan te nemen dat de minister van B. Z. en L. bereid zal zijn ten behoeve van deze werkverschaffing een bijdrage uit 's Rijks kas te verleenen in de aan de uitvoering van deze werken verbonden onkosten. Verder wenschpn B. en W. een regeling te treffen, waarbij aan alle boeren die financieel in moeilijke omstandigheden verkeeren, uit de gemeentekas een bijslag zal worden verleend op het door hen uit te betalen arbeidsloon, en wel van 100 pet. U zult een dezer dagen een exemplaar der nieuwe prijsvraag - welke U slechts behoeft in te vullen - ontvangen. Vraag meerdere gratis-exemplaren voor deelname bij Uw winkelier. Iedere kooper van een pond Sanella, kan door deel name den hoofdprijs of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Bovendien ont vangt iederedeelnemerin Decembereen Verkeerskalender. KATWIJK AAN DEN RIJN. Opening tuinbouwcursus. Gisteravond had de officiecle opening plaats van de tweejarige tuinbouwcursus, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van Bloem bollencultuur en de Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken". De heer Nic. Bos, voorzitter van Bloem bollencultuur, richtte allereerst een woord van welkom tot den vertegenwoordiger van het Rijkstoeziebt, den heer Iv. Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, tot den heer D. C. O. Boekhoven, afgevaardigde van het gemeentebestuur, den heer P. Castenmiller, hoofd der R.-K. school, de afgevaardigden van Bloembollencultuur en de Tuinbouwvereeniging. Voorts stelde hij aan de cursisten de leeraren voor. Als hoofd van den cursus zal optreden de heei C. A. Allers als mede-leeraren de heeren C. van Klaveren en D. de Jong. Hierna verkreeg de heer C. A. Allers het woord. Spr. dankte de besturen van de vereenigingen, op wier initiatief deze cur sus wordt gehouden, en zeide buitenge woon op prijs te stellende vertegenwoordi ging van het Rijkstoezicht en het gemeen tebestuur. Voorts gaf hij een overzicht van wat in deze twee jaar zal worden be handeld. Spr. zal het eerste jaar behande len theoreiische vakken, n.l. scheikunde, natuurkunde, plant- en dierkunde. In het tweede jaar bemestingsleer, plantenziekte en kennis van den grond. De heer C. van Klaveren zal les geven in bollenteelt en de heer D. de Jong in groententeelt. De heer K. Volkersz, hierna het woord verkrijgend zeide, dat, toen hij enkele ja ren geleden het voorrecht had de eerste tuinbouwcursus hier mocht openen, hij ver wonderd was, dat toen pas te Katwijk een zoodanige cursus voor het eerst werd ge houden, omdat Katwijk een belangrijk centrum voor tuinbouw is. Hij wenscht de plaatselijke vereenigingen geluk met dezen 3den cursus en zegt gaarne aan het verzoex om deze te willen openen te willen vol- deon. Allereerst sluit spr. zich aan bij de beste vvenschen van een voorspoedig her stel van Pastoor Schiphorst, door den voorzitter in zijn openingswoord gesproken. Als hij ziet op de leeraren, dan twijfelt hij er niet aan, of de cursus zal een gunstig verloop hebben. Deze tuinbouwvakonder- wijzers kennen het leven in de practijk. Zij hebben hun sporen meer dan verdiend. De cursisten zullen misschien wat verwonderd zijn nu zij hooren, welke theoretische vak ken onderwezen zullen worden. Al is dit misschien wat moeilijk, het is niettemin noodig zal het practisch tuinbouwonder- wijs tot zijn recht komen. Het is thans een moeilijke tijd. Des te meer is het noodig om zich toe te rusten het vak zoo goed mogelijk te leeren beoefenen. Nadat nog de heer Boekhoven gespro ken had namens het gemeentebestuur dank te de heer Bos de sprekers en verdere aanwezigen voor hun belangstelling, alsook het R.-K. schoolbestuur voor de beschik baarstelling van bet schoolgebouw. TER-AAR. Geboren: Pieter, zn. van W. Roden burg-Blokland. Johanna Cornelia, dr. van KL Hoogervorst-van Tol. Albertu» Anthonius, zn. van J. C. v. d. Jagt-Brand. Cornelia Agnes Maria, dr. van J. J. Ver- haar-Dobbe. Henclrikus, zn. van J. v. d. Zwaan-Voorn. Gehuwd: A. v. d. Hoek, 45 jaar en M. C'. Kats, 45 jaa-r. D. v. Vliet, 32 jaar en J. M. Voorthuijzen 25 jaar. Overleden: Hendrikus Verdcgaal 34 jaar. Z0ETERMEER. Gezondheidcommissie. Bij Kon. Be sluit is bepaald, dat de zetel der Gezonds- heids-comniissie, die sedert haar bestaan in Zoetermcer is gevestigd geweest, wordt gevestigd te Hillcgersberg. ZOETERMEER-ZEGWAART. Hulp bij ongelukken. Door de afd. alhier van het Groene Kruis, zal een cur sus in eerste hulp bij ongelukken worden ge organiseerd. Als leider daarvan zal optre den dr. J. W. Palte. Deelnemers moeten 18 jaar en ouder zijn, en kunnen zich tot 9 October opgeven bij den secretaris der afdeeling, de heer D. Riezebos. R.-K. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN. Officieele mededeelingen. Theemiddagen. Het blijkt, dat de cir culaires voor de theemiddagen voor velen niet duidelijk zijn en dat de nummering der middagen als datum wordt aangezien. Om dit misverstand weg te nemen wordt hier bij medegedeeld, dat de le theemiddag niet gegeven is op 1 Oct., maar zal zijn op een nader te bepalen dag in October; de 2e theemiddag niet op 2 November, maai op een nader te bepalen dag in November Vergadering in dc Kleine Stadsgehoor zaal Donderdag 8 October. (Zie lidmaat schapskaart). Het programma voer het zangkoor on der leiding van mej. Jo Korlmann op de zen avond zal zijn: I. Koor met solo uit Jantje in modder- stad. N. van der Linden. (Solo door Willy van der Oort), van Snelrewaart. 3. Viooltjeskoor uit „In 't Woud", P. van Anrooy. 3. Viooltjeskoor uit „Int 't Woud", P. van Anrooy. 4. De Krekel en de Mier, H. van Tussen broek. 5. Voor de babies uit „Poppenthee- visite", Clementine Ward. PAUZE. P. Koor uit „Stabat Mater", Pergolese. 7. Drie vocaalduetten, Henry Percell. „Let us wander". „My dearest - my faierst". „Shepherd, shepherd, leave". 8. Wiegelied (door mej. M. van Zijp), Schubert. 9. Twee koorduetten. Joh. Brahru6. 10. Koor der Sterren uit „In 't Woud", P. van Anrooy. Elfenkoor uit „In 't Woud". II. Mei (door mej. E. Brand)), B. Zweers. 12. Les feux de Saint Jean, Chaminade. (Solo door mej. E. Brand). 13. Melaenis, Gottfried Mann. 14. 't Waaiertje (door mej. M. Perquin), Manna de WijsMouton. 15. Twee fabels, H. van Tussenbroek. „De ijzeren pot en de aarden pot" (soli mej. F. Zeestraten J. Wesseling). „Pierrette en de melkkan", (solo mej. M. Speet). Piano van de finna Bik. Lidmaatschapskaarten aan de zaal, voorzoovcr nog niet ontvangen, verkrijg-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7