Demonstratie met Handheef-apparaten Dinsdag en Woensdag, 's morgens van 10-12 uur, 's middags van 2-51/- uur en 's avonds van 7-8 uur MAANDAG 5 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-136 Gedurende twee dagen demonstratie op zeer deskundige wijze met handweef-apparaten, waardoor het iedere dame mogelijk is geheel naar eigen smaak de fraaiste en origineelste voorwerpen van hand- weetkunst zelf te vervaardigen. De demonstratie wordt gegeven: BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Oct. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 773.4 te München. Laagste baronieterst.: 738.8 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 6 Oct.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. De diepe depressie, die Zaterdag bij Noorwegen was gelegen, trok in Oostelijke richting verder. Een nieuw uitgestrekt ge bied van lagen luchtdruk verscheen weer in het Westen en bracht over Scandinavië en de Britsche eilanden plaatselijk zware regen. De barometerdaling in het Westen, deed ook het hooge druk-gebied in Frank rijk in beteekenis afnemen. In de omgeving van ons land is het meest betrokken met plaatselijk motregen. In Zuid-Frankrijk en het grootste deel van Duitschland is het zonnig doch koud. Het is waarschijnlijk, dat de depressie-invloed zich in deze om geving nog niet sterk zal doen gevoelen. De kans op regen blijft daarom nog gering. LUCHTTEMPERATUUR: 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.uur tot Dinsdagmorgen 6.36 uur. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan Zee op Dinsdag 6 October voorm. 9.17 uur en nam. 10.10 uur. Zilveren kloosterjubilé. Vrijdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de zeereerw. Pater Adelbertus Lokkers, die tijdelijk wegens ziekte hier ter stede verblijft, zijne heilige geloften aflegde in de Orde van Carmel. Leidsche Coöperatieve Keuken. Wij verwijzen naar een advertentie van de Coöperatieve Keuken, waarin wordt medegedeeld, dat deze, zich aanpassend aan de omstandigheden, reeds voor vijftig cent een goeden maaltijd beschikbaar stelt. •Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 305. N.V. Hollandsche Const-ructiewerkplaatsen, Leiden, Zoeter- woudscheweg 1. N. Lid Raad v. Beh.l J. Gerritzen, Den Haag. 2744. P. W. Egberts, Ter Aar, A. 116, handel in manufacturen. Overl. E.: P. W. Egberts, Ter Aar, d.d. 1 Mei 1930. 437S. Ed. F. Jansen Cie's Agentuur en Handelsvennootschap, Leiden, Was- straat 4. Wijz. Handelsn.: Ed. F. Jansen Cie's Industrie- en Handelsvennootschap. Gebroeders de Jong, Leiden, Hooge- woetrd 164, Boonikweekerij en Handel. Door uittreding van den vennoot: L. P. de Jong, is de vennootschap onder firma per 15 Sep tember 1931 ontbonden, terwijl de handels zaak zal worden voortgezet door den over gebleven vennoot: G. A. de Jong, (H.V.) als eenig eigenaar ouder den ouden naam. Wij verwijzen op verzoek naar de annon ce in ons nummer van heden, waarin de vierde openbare vergadering van de afd. Leiden van het Nat. Jongeren Verbond op Dinsdagavond wordt aangekondigd in de Nutszaal. De toegang is vrij. De heer Th. F. M. S aepman, lid der Tweede Kamer, zal sp over „Volkenbond en Ontwa pening De hier ter stede tot semi-arts bevor derde student L. van Herk is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Zaterdagmiddag werd de bijstand van de E. H. D. ingei*oepen voor een 16-jarig meisje, A. K., die in het huis Lange Para dijssteeg 16, een pannetje met vet over 'ich had gekregen en daarbij brandwonden a*n het linkerbeen en de rechtervoet had o .cloopen. Zij is naar het Academisch ■■cfi.«*nhuis overgebracht. De kellner J. T. B., uit Utrecht, die op 3 October dienst zou doen in het Trianon- café, had 's nachts met eenige kornui ten een rustplaats gezocht in een ledigen spoorwagon, die op dood spoor stond. Toen hij 's morgen om half 3 opstond en „uit den trein" stapte, bemerkte hij niet in ziju slaapdronkenheid, dat inplaats van een perron de spoorweghaven aan zijn voeten lag. Met de grootste moeite werd de man door zijn collega's uit het water opgevischt. Op het politiebureau is hij van droge klee- ren voorzien. TOONEEL. De Wonder-dancing. N.V. V ereen. Rotterdamsch Hof stad Tooneel. Het spreekt vanzelf, dat het publiek, hetwelk zich op den 3 October-avond naai den Schouwburg begeeft, geen treurspel verwacht. In overeenstemming meb het ka rakter van den dag moet het woord gela ten .worden aan het lichtere amusement. Zóó bekeken, is het geen wonder dat Cor van der Lugt Melsert het oog heeft laten vallen op de Wonder-dancing, als een van de meest geschikte stukken van zijn reper toire. Er zit een jazz-band op het tooneel, en deze zit niet alleen, maar speelt ook er wordt gedanst,' er worden liedjes ge zongen, er worden grappen verkocht door den eigenaar van het etablissement bij welke grappen ook Leiden en zijn 3 Octo- berdag niet vergeten worden allemaal elementen, welke een groot e aantrekkelijk heid verlesnen aan de opvoering van zoo n stuk op zoo'n dag Het lichte evenwel ont aardt in het lichtzinnige en de sfeer van het nachtleven, het stuivertje verwisselen van echtpenooten en vriendinnetjes noodzaakt ons het stuk niet aan te beve'en. Jammer voor de kwaliteiten van Adolphe Engers Fientje de la Mar, Ceesje Speenhoff Fie Carelsen, Jan v. Ees en zoovele anderen. BIOSCOPEN. Trianon. „Trianon" heeft in deze feestelijke win kel- en O-Octoberweek voor een aardig programma gezorgd, dat aan volwassenen een buitengewoon genoeglijken avond zal bezorgen. Eén schaterlach van begin tot eind, een onschuldige, daverende lacht verwekt de film „Harold, kijk uit!" met Harold Lloyd in de hoofdrol. Alle rare fratsen en onnoozele streken van Harold op te som men in zijn nieuwe kwaliteit als bediende in een schoenwinkel zou te ver voeren. De slot-scène, waarin Harold als postzak langs een wolkenkrabber omhoog wordt getrokken, spant in dit lachsucces de kroon Vanaf hedenavond wordt bovendien ver toond een geluidsfilm van het 3-Oetober- feest. Dat zal wel een prachtig orkest zijn draaiorgels en gillende „opblazertjes". Voor de pauze draait een luchtig en licht programma van journaal, teekenfilm en vroolijke een-acters. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWVEEN. Jubilé. Op 1 October j.l. herdacht mej. Ranë, hoofdverpleegster in de Joh. Stichting, haar koperen jubilé als verpleegster. Zater dagavond werd de jubilaresse een feestavond bereid door den heer I. Kooistra, directeur, haar medezusters en de verpleegden der Stich ting. NOORDEN. Bloemenwedstrijd. Vanwege de besturen van het Kruisverbond en de Mariavereeniging waren dit voorjaar voornamelijk onder de kin deren tegen een minimum prijs, 125 plantjes geplaatst van 5 soorten bloemen. Zondag werd nu in de St. Franciscuszaal een wedstrijd gehouden van de mooist opgekweek te bloemen. 60 waren er aanwezig, waarvoor als jury optrad de heeren J. L. van der Zwet en G. Pieterse. De prijzen werden toegekend als volgt: Voor de Coleurs: le pr. W. Leliveld, 2e J. Pietersen Jzn., 3e A. Schalkwijk. Doe net of je van niks weet. Ga naar binnen en vraag gewoon om den bal. Voor de Petunia: le pr. P, Pieterse Jzn., 2e J. Wansinck. Voor de Geranium: le pr. W. Knaap, 2e. Leni van der Zwet. Voor de Begonia: le pr, C. Vork, 2e. Anna Groeneveld, 3e J. Pietersen Azn., 4e. Sina van Tricht. Voor de Fuchsia: le pr. Martha van der Zwet, 2e Dora van der Zwet. De prijzen werden uitgereikt door den heer A. Noteboom, die over een en ander de leiding had. In vorige jaren was hier tevens een tentoonstelling aan verbonden, wat thans met het oog op de beschikbare ruimte in de zaal niet mogelijk. Vereenigingsleven. Eenerzijds hoort men hier vaak klachten over het tekort aan R.K. Vereenigingsleven, anderzijds mag men toch aannemen, dat hetgeen er is, zich behoorlijk weert. Dit valt op te maken uit het feit, dat de Sl. Franciscuszaal tot Nieuwjaar toe voor zoo goed als eiken avond reeds besproken is. EEN SOLLICITATIEBRIEF. Dat in dezen tijd van werkeloosheid en meer nog van een drang naar hooger op, het stellen van sollicitatie-brieven de noo- dige vereischlen stelt, zal wel niemand ontkennen. Dat daaraan echter ook in vroeger dagen de noodxge aandacht aan be steed werd, moge o.a. blijken uit een sol licitatiebrief, dateerend uit den jare 1811, welke wij curiositeitshalve hieronder in zijn geheel laten volgen: Weledelachtbare Heeren en zeer geëerde vrienden Even gelijk in de wiskunde de axiomata vóór de pripositinn gaan, zoo zal ik begin nen met U te zeggen, dat ik onderwijzer ben, en dat nog wel van den derden rang, zooa-ls gij in den lijst van de geëxamineerde onderwijzers in dc Bijdragen zult gezien hebben, en waardoor dan het verkrijgen van gcmelden rang tot een algeraeene kun digheid of axioma geworden is. Sedert twee jaar, dat ik mij in het krin genstelsel van onderwijzer beweeg, heb ik nog altijd Meester Herman Blok tot mid delpunt gehad, in wiens school ik zeer vele verbeteringen ingevoerd heb en vele weten schappen onderwezen, welke voor mijn op treden in gemelde school niet onderwezen werden, zooals daar isdoch waar zou ik eindigen, indien ik alles opnoemen zou de? Genoeg dat door mijn meerdere inzage in den aard der zaken mijne beweging een Meester Blok veeltijds middelpunt schu wend is. Maar alzoo het hoog tijd begint te worden, dat ik naar een eigene werkkring omzie, om, ontdaan van alle slaafsche banden met welke minkundige hoofdonderwijzers den meer ervaren ondermeester binden, al dat nuttige, doelmatige dat noodige tot stand te brengen, waarmede mijn geest zoo ruim vervuld is, maar ook om een vast bestaan te krijgen, in hetwelk ik zou kunnen over gaan tot den huwelijken staat, aangezien het toch niet goed is, dat de mensch alleen zij, en waartoe ik niet twijfel of er zullen bij U geschikte voorwerpen voorhanden zijn, voorwerpen in één woord, die al de vereisehte hebben om mij als huisvrouw te kunnen dienen, zoo, heb ik na rijpe over weging besloten mij op liet vergelijkend examen te laten vinden, hetwelk bij U plaats staat te hebben ter vervulling van den vacanten schoolonderwijzerspost, niet twijfelend of Uwe attentie zal op mijn per soon, waarvan de lengte 1 el en 7 palemen Nederlandscli is», vallen, en nog minide<r twijielende, of, wanneer ik de post eens be kome, gij een merkelijk onderscheid zult vinden tuschen mijn manier van onderwij zen en die van den onderwijzer, die mij door zijnen dood denkelijk de plaats zal in geruimd hebben. Te dien einde heb ik dan de eer te zenden mijn doops-extract waar uit zal blijken, hoevele malen de zon sedert mijn geboorte den evenachtslijn gepasseerd 'heeft; 2e. de acte van lidmaatschap waarin te zien is dat ik deel uitmaak van de Her vormde kudde, nu reeds tien lange jaren lofwaardig bestuurd door den Weleerwaar den Heer Schooneveld. die van eene zoo gunstige zijde bekend staat uit hoofde van de uitmuntende likdoornzalf, waarvan hij alleen maar het familiegeheim bezit; 3e. een getuigschrift van meester Blok, bewij zende, dat ik in allen deugd en eerbaar heid wandel; 4e. een getuigschrift waaruit blijkt dat ik alleszins verdienstelijk onder wijzer ben en ten 5e. mijn acte als onder- u „zcr van den derden rang. Nu zou mij nog overblijven te spreken over het geen ik zou kunnen onderwijzen, zooals daar is, lezen, schrijven, taal, ge schiedenis. aardrijkskunde, algebra, meet kunst, natuurkunde, statika, sterrekunde, Italiaansch, boekhouden, kunstmatig zin gen, enz., doch hiervan wil ik niet reppen om niet in n soup^on van grootspraak te vervallen. .Aangezien dit alles, Mijne Heeren, zult gij der jei-go een grooten dienst bewijzen met mij tot haren leidsman te benoemen, waartoe ik dan ok te" volle des zins en des willens ben, onder voorwaarde nochtans, dat ik vrij transport heb, aangezien mijn bibliotheek en mijn wis- en natuurkundige instrumenten wel wat van vervoer zullen Na deze excommunicatie meen ik te moe ten afbreken, zoodat ik na mijn comoliment aan ale vrienden verzocht te hebben, de ,eer heb te zijn, Weledelachtbare Heeren en zeer geëerde vrienden, Uw dienaar en vriend, JOGHEM VAN BOVEN. LAATSTE BERICHTEN Doodelijke aanrijding. Uit Keulen wordt gemeld: De autorijder B. uit Brunsum had Zon dagnacht een aanrijding met een fietser ze keren S. uit Gangelt (België) S. was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in. Overreden. Te Sust eren bij Sittard is Zondagnacht door de laatste tram een zekere J. E. na bij den overweg bij Susteren overreden De man werd naar het hospitaal te Sittard overgebracht, waar hij is overleden. Ongewenschte vreemdelingen. Uit Heerlen wordt gemeld: In de mijnstreek worden den laat sten tijd herhaaldelijk Duitschers, die over de grens komen zonder van de vereisehte papieren te zijn voorzien, gearresteerd. De politie te Heerlen heeft thans een vrcuw gcarre»- steerd, die communistische geschriften bij zich had en deze onder de mer.schen wilde verspreiden. De vrouw is over cle grens ge zet. Veertig jaar Vincentiaan. Onder zeer veel blijken van belangstel ling heelt gisteren de heer F. N. V. Quant, wethouder van 's Gravenhage, president van den Bijzondeien Raad der St. Vincen- tiusvereeniging te 's Gravenhage en vice- president van den Hoefdraad zijn 40-jarig jubileum al9 Vincentiaan gevierd. TELEGRAMMEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Dertien gewonden. ERFURT, 5 Oct. (V. D.). Naar de Spoorwegdirectie mededeelt, is Zondag- midag op het station Rottenbach in het district Rudolfstadt (Thuringer Wald) een trein met leege wagons op een druk bezet ten personentrein geloopen. Dertien per sonen werden gewond, van wie zeven ge neeskundige hulp noodig hadden De zes anderen konden dé reis voorzetten. MacDonald en de Labourparty. LONDEN, 5 Ocotber. (V. D.) Terwijl van officieele zijde der Labourparty in Scarborough wordt verzekerd, dat de stemming in de Labourparty absoluut tegen de nationale regeering en Mac Donald is, hebben de mijnwerkersoigani- saties en een andere arbeidersorganisa tie in het kiesdistrict van MacDonald besloten, MacDonald weer als hun can- didaat te stellen. Zij hebben van de plaatselijke partij-organisaties geëischt, dat zij .hun vroeger genomen besluit om een anderen candidaat te stellen, zullen intrekken. De kathedraal van Reims weer open. PARIJS, 5 October. (V. D.) In tegen woordigheid van vele vertegenwoordigers der regeering en een aantal hooge gees telijken werd Zondag de beroemde ka thedraal van Reims door den aartsbis schop van Reims weer geopend. De ka thedraal, die tijdens den oorlog gedeel telijk werd verwoest, is thans geheel ge restaureerd. Vier Japansche torpedopagers naar Sjanghai. LONDEN, 5 Oct. (V. D). Volgens te legrammen uit Tokio hebben vier Japan sche torpedojagers bevel gekregen in ver band met de toenemende politeke span ning tegen Japan, in het gebied van de Yangtse-rivier, naar Sjangha te vertrek ken. In Tokio wordt bekend gemaakt, dat tot dusver 45 moorden op Ivoreancn zijn vast gesteld Ongeluk met een voetbal-elftal. FURTH'5 October. (V.D.) Zondag begaf het eerste elftal van de voetbalclub Furth zich per auto naar Neuen in Tsjecho-Slowa- kije. Op den straatweg RittsteinKatha- rina is de auto door het weigeren van de rem van den weg gereden en over den Hop geslagen. Van de 18 inzittenden werden 8 gewond. Twee hunner zijn tijdens het ver voer overleden. han 'S Vrouw Meier gebruikte de antenne als drooglijn en 's avonds speelde de radio een foxtrot. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Johannes Willem, z. van K. Schaafstra en J. M. Jong. Theodorus Ja cobus, z. van D. Roest en S. M. Chr. Sieval. Anna Francisoa, d. van F. H. de Groot en C. Lijten. Petronella Johanna, d. van J. M. Siegers en P. M. Schel. Helmut Friedrich Art, z. van A. Klöckner en I. F. Hürsgen Johanna Maria Catharina, d. van G. H. van Hoorn en C. J. M. Pegt. Harrie Kristianus, z. van W. van Steenber gen en M. W. Oompeer. Willem Hendrik, z. van W. H. Bodde en M. C. Walle. So phia, d. van A. de Lange en W. H. Hoge- woning. Ondertrouwd: E. F. D. van Mens jan. 25 j. en J. J. de Lange jd. 25 j. Overleden: J. L. Verkuylen ztn. 5 mnd. J. P. Kerkvliet m. 89 j. BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Goedgekeurd. De toestand van Edison achteruitgaande. WEST ORANGE, (New-Jersey) 5 Oct. (V. D.). De toestand van Thomas Alva Edison is geleidelijk achteruitgaande. Zijn krachten nemen voortdurend af en, volgens het laatste bulletin van den geneehheer Hubert Howe gaat de voeding met grou- te moeilijkheden gepaard. Gedurende de laatste nachten heeft de patiënt nagenoeg niet geslapen. MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 3 October. Bloemenveiling.— Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 10—18, Galden Ophelia 15—22, Marcel Rouyer 15— 19, HadJey 3015, Cladius Pernet 2212, Columbia 2119, Butterfly 15—25, Mac Kei ler 1930, Wilh. Korden 30—49, Mad. Jules Bouché 25, Rosalauidia 2035, Phoebe 20 40, Gloria mundi 4460, Edith Helen 1630, Aug. Noack 1523, Orange perfection 14 29, Brianclift 1320, German ia 14—20, Win net 1024, Kil haan 3250, Florex 2440. Chrysanten, grootbloemig 1.402.idem tros 601.Asparagus 912, Clematis Du- ra ml i 720, Anjers 813, Physalis Fran- chetti 2047, Gerbera 60, Clematis Pr. Hen drik 2.80. AMSTERDAM, 5 October. Vee. Aan gevoerd 605 Vette koeien, waarvan de prij zen waren: lo kwal. 0.72—0.80, 2e kwal. 0.60 0.70, 3e kwal. 0.500.60. Mindere soorten 0.400.46 per K.G. slachtgewicht. 104 Melk en Kalfkoeien 240320 per stuk. 137 Vette Kalveren. 2e kwal. 0.540.60, 3e kwal. 0.46 0.52 per K.G. levend gewicht. 28 Nuchtere kalveren 712, 106 Scliapen 2228 per stuk. 940 Varkens: Vleeschvarkens, wegende 90 110 K.G. 0.490.50, Zware varkens 0.48 0.49, Vette varkens 0.440.48 per K.G. slachtge wicht. 67 Paarden 80160 per stuk. Uit Denemarken 9 wagons geslachte runde- ROTTERDAM, 5 October. Vee. Aan gevoerd 1161 varkens, 452 vette runderen, 271 vette kalveren, 598 schapen of lamme ren. Prijzen per y3 Kilo: Koeien le kwal. 37 1/2—40, 2e kwal. 33—35, 3e kwal. 20—25, Kalveren le kwal. 57 1/2—62 1/2, 2e kwal. 47 1/2—52 1/2, 3e kwal. 37 1/212 1/2, Scha pen 2230 per stuk 1318, lammeren 1420 per stuk, zuiglammeren 1419, varkens 21 1/221. Overzicht: Koeien zeer stroeve handel, prijzen lager; vette kalveren han del laongzaam, prijzen iets lager; Schapen zeer gedrukte handel, veel lagere prijzen; varkens handel tamelijk, minder vaste prij zen; zouters tamelijke handel, prijzen ge lijk vorige week. VEUR, 3 Oct. Groentenveiling. Gele komkommers le soort 2.304.10, 2e soort 1.001.80, kropsla le soort 1.203. 2e soort 0.801.bloemkool le soort 5.107.80, 2e soort 2.003.50, uitschot 1.—, tomaten (mid.) 4.404.80, gr. ron den 4.00—4.20, 2e soort 3.304.10, 3e soort 1.001.40, bonken 23, andijvie O.GO1.90,spinazie 3614 cent., radijs 1.003.00, peen 3.30—5.10, postelein 5.106.30. Snijboonen 3135, spercie- boonen 2434. R0EL0FARENDSVEEN, 5 Oct, Groen tenveiling. Sla 0.40—3.30 per 100 krop; andijvie 1.50 per 100 stuks, bloemkool 9 cent per stuk, tomaten A 3.306.20, B. 4,004.70 en C. 2.403.60 per 100 pond; snijboonen 1.90—3.80 en stek 85 cent per 10 kg. WISSELNÜTEERIN G EN A MSTE RD AM> (Niet officieel). Berlijn 58.15 Londen 9.371/9 New York 2.49.10 Parijs 9.801/2 Brussel m 34 80 Zwitserland - 48.65 Milaan 12.80 Madrid -22.35 üalo 55.— Kopenhagen 55.— Stockholm 59. Weenen Praag Boedapest

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3