„ERATO" HARTOG's LAND- EN TUINBOUW COSTUUMHUIS Agenda STADSNIEUWS MAANDAG 5 OCTOBER 1S31 DE LEIDSCHE COURANT HET CRISIS CONGRES VAN DE S. D. A. P. EN HET N. V. V. Te Rotterdam is Zaterdag en Zondag een crisiscongres gehouden van de S. D. A. P., in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen. Ka de opening van den heer J. Oude- gcest, gaf deze het woord aan den heer F. van der Walle, die een inleiding hield over „De Werkloozenzorg". Ka de rede van den heer van der Walle werd de vergadering geschorst en namen de congresleden deel aan een demonstra tieve optocht, georganiseerd door den Rot- terdamsche Bestuurdersbond en de Fede ratie der S. D. A. P. In de avondvergadering hadden zich niet minder dan 25 sprekers opgegeven voor debat over de inleiding van den heer v. d. Walle. Ka repliek van den heer van der Walle, was het woord aan den heer J. W. Mat- thijsen voor een inleiding over de econu- mische financieels reconstructie. Zondagmorgen werd het Congres her opend om half tien. De heer S. de la Bella Jr. hield toen een inleiding over de werk gelegenheid en arbeidsduur. Er werd hierna een discussie gehouden. De heer Alberda hield in de middagzit ting een inleidend woord over de ontwa pening. Met de strekking van deze rede kunnen wij instemmen in zoover zij heen- stuurt naar internationale ontwapening. Ook de Paus wijst de Volkenbond op ïijn taak en plicht in deze. Het is moeilijk, al dus deze spr., uit te maken of dit nu wel de meest ernstige crisis is sinds den Na- poleonscben tijd. Dat van de vier meest soliede landen het ruilmiddel zich niet kon handhaven, wijst er wel op, dat de huidige crisis alle vorige moeilijke perio des overtreft. De tegenwoordige wereld handel geeft percentsgewijze een grootere inzinking te zien, dan ooit te voren. Bo vendien is het werkioozencijfer van 20 millioen wel het hoogste cijfer dat ooit in een crisis werd geboekt. Zonder twijfel is deze crisis een gevolg van den wereld oorlog. Wel zou er ook zonder den oorlog een inzinking gekomen zijn, maar de oor log heeft het weerstandsvermogen onder mijnd. Aan de overwonnen landen werden te groote lasten opgelegd, in het bijzon der Duitschland bad hieronder sterk te lij den. De bewapeningspolitiek is niet alleen een dwaasheid, zij is bovendien een schending van alle verdragen die ter gemakstelling, van de menschheid in het leven werden go- roepen. De beloften die sinds 1919 aan de volkeren werden gegeven moeten worden vervuld. Door den Volkenbond is het niet meei noodig, bij geschillen ook maar een drup pel bloed te vergieten. Steeds zijn er nieu we verdragen gesloten, om aan te toonen, dat het mogelijk is, geschillen op vreed zame wijze op te lossen. Als er nog iets aan de middelen van den Volkenbond ont breekt dan is het aan de volkeren om deze gebreken, door druk uit te oefenen op hun regeeringen aan te vallen. Het zou een gunstige werking op de economische moei lijkheden en ook op het politieke en gees telijke leven hebben indien de regceringen thans tot ontwapening wilden overgaan. De regeeringen bieden nu nog tegen stand, al doen zij het dan niet allen in ge lijke mate. Van Frankrijk behoorde het het initiatief uit te gaan, omdat dit econo misch het sterkst er voor staat. Maar tot dusverre is dit land, dat overigens al zoo vaak steun verleend heeft in gebreke ge bleven. De vooruitzichten voor de ontwa peningsconferentie in Februari a.s. zijn niet zoo gunstig, al is het gevaar voor uit stel klaarblijkelijk dan ook geweken. Maar die conferentie moet slagen. Doet zij dit niet dan heeft de Volkenbond het vertrou wen bij ifdereen verspeeld. Slechts onder den druk van de publieke opinie kan die conferentie nog slagen. Wij zijn niet de eenigen die gaarne zouden zien, dat de ontwapeningsconferentie slaagde. Maar wij zijn wel de sterkste internationale macht, waarvan invloed kan uitgaan. Ku is de Volkenbond bij een groot deel van de ar beidersklasse niet erg populair, maar toch moet de actie aan den Volkenbond worden gericht. Zonder een Volkenbondsbesluit is immers ontwapening toch niet mogelijk. Wij mogen ons niet laten weerhouden door de gedachte, dat de Volkenbond niet is inge richt, zooals wij dat wel graag zouden wil len. Voor en ook tijdens de conferentie zul len wij een druk moeten uitoefenen. Dat kan verkregen worden door demonstraties, liefst internationaal. In de maanden Oc tober, November en December van dit jaar zal het nieuwe petitionnement worden ge houden. En wel een collectief petitionne ment. De actie mpet zich niet alleen richten naar Genève, maar tot de regeeringen van alle landen. Nederland neemt in den Vol kenbond een voorname plaats in, hetgeen telkens weer blijkt uit de bewapenings- en tolmuren-debatten. Maar in eigen land houdt men zich niet aan de in Genève ge sproken woordenDe moeilijkheden zijn ook voor den Nederlandschen Staat groot, er moet een sluitende begrooting zijn en daartoe moeten maatregelen genomen wor den. Maar waarom moet dit ten koste van de onderwijzersklasse gaan, terwijl 8 mil lioen gulden voor een nieuwe bewanening worden uitgetrokkenAan deze dingen moet een eind komen. Inderdaad moet er bezuinigd verkregen worden, maar daartoe moeten de onnutte posten gebruikt wor den. De S. D. A. P. Kamerfractie heeft dan ook besloten om tegenover de regee- ringsvoorstellen, een voorstel in te dienen, om reeds aanstonds 25 pet. van de oorlogs- begrooting te schrappen. Soms wordt "er op een regeering druk van buitenaf uitge oefend om leger en vloot in stand te hou den. Maar bij Nederland is dit niet het ge val. Er hangt een groot onheil boven de hoofden der volkeren. Er heerscht nu reeds angst en nervositeit en er wordt aan gemaand, om de hoofden koel te houden, maar wachten tot het te laat is, moet men toch niet. Ontwapening is voor elk klein Tandheelk. Inrichting v. Katwijk verplaatst naar Noordwijk a. Zee, Hoofdstr. 95 boven Kapsalon LANGENDIJK. SPREEKUUR: eiken Woensdag van 11—4 uur 9207 Reisonkosten worden vergoed. land en voor ons land in het bijzonder een gebiedende eisch. Van die kleine landen moet het voorbeeld uitgaan, als eerste stap naar economisch herstel. Hiermede besloot de heer Albarda zijn rede. De voorzitter eindigde met een woord van dank aan hen, die het Congres in Rot terdam georganiseerd hebben. HET ONTGROENEN. Wanneer sleur een kwa.de gewoonte heeft ingeburgerd, dan is het niet gemakkelijk, deze uit te roeien. En heel moeielijk wordt het, wanneer die kwade gewoonte lagere driften in het gevlei komt. Zoo is 't te verklaren, dat zoo lang in zwang blijft het ontgroenen bij studenten corpsen aan de verschillende universitei ten. Gelukkig echter komt nu naast de cri- tiek, de afkeuring en afkeer in kringen buiten het studentencorps ook een veroor- deelendc meening over dit instituut uit corps-kringen zelf. Natuurlijk zullen vooral de minderwaar dige elementen in de studentencorpsen met hand en tand aan het oude ontgroenen blij ven vasthouden, maar langzaam, al zal 't ook wel heel langzaam gaan, zal er nu toch wel een kentering komen. Wij hebben onlangs gegeven de meening van den praeses van het Delftsch studen tencorps. De praeses van het Utrechtsch Studen tencorps, de heer L. de Geer van 't Gein en Oudegein, heeft verleden week 76 nieuwe leden geïnstalleerd en daarbij geklaagd over de weinige belangstelling van de oude re leden bij hot ontgroenen. Hij vervolgde dan, volgens het verslag in het „Utrecktsch Dagblad'' aldus: „Bij velen van hen, die hun aandacht aan de Novittii geven, moest ik een men taliteit waarnemen, die geenszins do juiste voor een „ontgroener" genoemd kan worden. Het is de groentijd, die bij een aantal jongelingen, die den wensch te kenneu hebben gegeven, corpslid te worden, de grondslagen moet leggen voor hun oplei ding en groei tot waarlijk goede leden. En, helaas, aan het leggen dezer grond slagen heeft veel ontbroken; weliswaar hebben er zich geen excessen, (maar mag de instelling van het ontgroenen zed', zooals deze feitelijk is, niet een exces heeten? Red. L. Crt.), waarvan ik geluk kig kan zeggen, dat zij tot het verleden behooren, voorgedaan en zal de groentijd niet nagelaten hebben, indruk te maken op de Novitii, maar aan de leden van het Utrechtsch Studentencorps stel ik hoo- gere eischen. Van een onderzoek naar de goede en slechte eigenschappen der kaal hoofdige is nauwelijks sprake geweest". De redevoerende praeses sprak nog meer behartigenswaardigs tot de novitii zelf: „Staat niet critiekloos tegenover het geen gij zult waarnemen, maar wacht u er voor deze critiek als de juiste opvat ting te verkondigen, vóór gij het object uwer afkeuring volkomen kent en be grijpt. Wacht u er voor met een opvatting mee te gaan, omdat het de algemeen heerschende is, zonder in het tegendeel in een koppige eigenwijsheid te vervallen". DE „COVERIN"-KWESTIE. Een groot proces in het West- land Terugvordering van pro- ductengelden. In het R.K. Vereenigingsgebouw te Naald wijk is een vergadering gehouden van aan deelhouders der voormalige Coöp. Verduur- zaaminrichting „Het Westland" genaamd Co- verin, welke coöperatie sedert een tiental ja ren in staat van faillisement verkeert. Zeer vele leden van deze coöperatie een 400 tal hebben eerlang een proces gevoerd over de hoegrootheid van de aansprakelijkheid der aendeelen, Dit proces is tot in hoogste instan tie gewonnen. Thans is er een nieuwe kwestie gerezen, die met het gevoerde proces niets te maken heeft. „Coverin" heeft destijds boonen en andere producten, doch hoofdzakelijk boonen, gekocht van haar leden .De koop geschiedde via de veilingvereenigingen in het Westland. Curatoren in het faillissement „Coverin" hebben besloten, (thans na 11 jaar) de pro- ductengelden (boonnengelden) van de leden terug te vorderen. Een der leden is door cu ratoren reeds gedagvaard. Deze vergadering nu was belegd, om onder ling te bespreken, of men gezamenlijk zou gaan procedeeren dan wel of men de vorde ringen individueel zou gaan betalen. De voorzitter der vergadering had zich in verbinding gesteld met de beide rechtskundi ge raadslieden uit het vorige proces, mr, Tel- ders en mr. Francken beiden te Den Haag, met de vraag, wat hun meenig was. Mr. Francken heeft getracht dit proces tegen te houden, doch dit is hem niet gelukt. Volgens den voorzitter was mr. Francken van oordeel, dat de tuinders met dit proces sterker zullen staan, dan met het vorige, dat in alle instanties werd gewonnen. Na breedvoerige besprekkingen werd met algemeene stemmen besloten de vorderingen niet te betalen doch te gaan procedeeren. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Feestelijke opening sportterrein. Begunstigd door mooi weer had gisteren de feestelijke opening plaats van het sport terrein der St. Joseph-gezeüen-vereeniging, een der speelterreinen van de leerlingen van het St. Wilibrordus-Missiecolege alhier. Voor de ingang waren op den aangegeven tijd aanwezig de bestuursleden der St.. Jo- seph-gezellenverde Raad van Bijstand, Pater Mr. v .d. Helm, Directeur van ge noemd college en verschillende eerw. paters benevens een groot getal genoodigden en belangstellenden. Pater Oscar Cremer sprak een welkomst woord en herinnerde er aan dat dit feest wegens ziekte van Pastoor Schiphorst is uitgesteld geworden. Al zullen allen het be treuren dat de Pastoor er nog niet bij aan wezig kon zijn, toch zullen allen dankbaar gestemd zijn dat de toestand van den Pas toor thans van dien aard is dat de feeste lijke opening kan plaats hebben Met een gerechtvaardigde trots en als een bewijs van zijn herderlijke bezorgdheid voor de jeugd zou Pastoor zeker gaarne zelf de opening verrichten doch onder deze om standigheden is het de uitdrukkelijke wensch van den Pastoor dat zulks thans zou plaats hebben. De Pastoor heeft het voor de jeugd ge daan gekregen, dat zij op dit terrein hun liefde voor de sport kunnen botvieren. Mo gelijk zijn er, die ten opzichte van de sport een ©enigszins gereserveerde houding aan nemen. Doch laat men inzien, dat er in de sport ook veel goeds zit. En aan de jeugd kan men dit moeilijk overlaten, daarom geve men de leiding aan den pastoor. Z. Eerw. dankt namens Pastoor Schip horst den directeur voor de betoonde be reidwilligheid ten opzichte van het in ge bruik geven van het terrein en geeft dan het woord aan Pater Directeur. Z. Eerw. zegt gaarne uit de uitnoodiging om de poort te openen, te wil en voldoen. Doch al was het alleen maar om aan te toonen dat hij op eigen terrein het. laatste woord wil heben, wil spr. ook nog iets zeggen. Dadelijk heb ik mij. zegt. 2 Eerw., aan de vraag van Uwen Pastoor, bereid verklaard alle medewerking te verleenen al zou het zijn om daarmee ©en goede daad te stel len. Spr. hoopt dat het aan zijn doel moge beantwoorden. Z.Ew hoopt dat de jeugd hier zal zoeken en vinden een gezellige sport die voor de ziel en voor het lichaam zoo goed is. Dan knipte Z.Ew. het lint door dat de toegang nog gesloten hield en de wedstrij den kqnd.su een aanvang nemen. Vooreerst de eerewedstrijd met handbo gen op de schietbaan waaraan verschillen de geestelijken deelnamen. Deze wedstrijd, waarbij bijna allen dezelfde uitkomsten be haalden, bleef daardoor tot het einde toe spannend. De laatste, schutter bracht aan die spanning een eind& Na de thee gebruikt te hebben had een wedstrijd in kegelen plaats tusschen hee- ren senioren, leden van bestuur en raad van bijstand der St. Joseph-Gezellenver. Ook deze wedstrijd was zeer interessant Vervolgens de voetbalmatch tusschen de club „Mutua Fides'- van het College en K.M.D." van de St. Joseph-Gezellenver. Na den aangegeven tijd stond het 41 zoodat beide partijen ieder nog 7 1/2 minuut kre gen. Begrijpelijk dat het steeds spannender werd en 't enthousiasme oplaaide. De eind uitslag was 65 voor Mutua Fides." Pa ter Oscar nam dan het woord voor de uit reiking der eereprijzen. Voor de schietwed strijd was Pater Beekman de scherpschut ter en was prijswinnaar. Bij den kegelwed strijd was premier de heer A Oudshoorn, terrein zullen worden doorgebracht. En de prijs voor voetballen, een nieuwen voetbal, kon aan „Mutua Fides" worden uitgereikt. Pater Oscar dankte dan voor de betoonde belangstelling en sprak de hoop uit, dat nog vele prettige uren op het speel terrein zulen worden doorgebracht; Met een Io-Vivat voor .Mutua Fides" was de feestelijkheid ten einde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Strooper aangehouden. Een der agen ten van politie trof in de duinen aan zekere E. v. W. een bekend strooper uit de Bezem straat te Den Haag. Deze was aan het stroo pen. Bij een poging om hem aan te houden bood van W. hevige tegenstand. Het ge lukte den agent hem de boeien aan te doen. Daarna werd hij naar het gemeente huis te Katwijk aan den 'Kbjn gebracht. In de bodekamer stortte hij zich. weer op den agent en deze kon pas na hulp verkregen te hebben, hem in verzekerde bewaring stel len. Een procesverbaal was het einde. WARMOND. Rijkspostspaarbank Volgens mededee- ling van den heer directeur van het post kant-oor alhier werd gedurende de maand September ingelegd een bedrag van 9497.45 terwijl werd terugbetaald een be drag van 4062.79. He-t laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 3774 Hanclelsavondcursus. Bij genoegzame deelname zal dit jaar wederom een han delsavondcursus gegeven worden uitgaande van het bestuur van het RlK. Patronaat. De lessen zullen plaats vinden in een der localen van de bijzondere school alhier. Geboren: Helena Maria, dochter van Ch. F. v. d. Berg eh M. K. v Seggelen. Cornelis, zoon van P de Vos en A. M. Bol- man. Clara Jacoba, dochter van J. J. Kortekaas en H. E. Sikking. Getrouwd: J1 A. y Baars oud 30 jaar en C.J. v. d Horst- oud *7 jaar. (Wett. Ged.) Opgericht 1907 Oude Singel 14, Tel. 889. Leveraneiere van het Leidsch Studentencorps, de Ver. voor Vrouwelijke Studenten, de R. K. Stud. Ver. „St. Augus- tinus" (gerechtigd tot het voeren van de in it-alen van deze corporaties) Unitas St-u- diosorum Lugduno Batava, H. K. H. Prin ses Juliana, Ver. Koninginnedag en andere Leidsche Ver. en Instellingen van costuums voor optochten, tooneei, carnaval enz., te vens voor scherts- en feestartikelen. 9299 LISSE. Naar de Missie. De weleerw. father L. Onderwater hield gisteren onder alle H. Missen zijn afscheidspredikat-ie, waarna een open schaalcollecte werd gehouden voor zijn Mis-siearbeid. Deze bracht 5 25.— op. Een mooi bedrag! Morgen 6 October ver strekt Z.E.W. per s.s. „To'edo" naar zijn Missiegebied in Engelsch-Kameroen in West Afrika, waar hij in plaats van 10, we gens het tamelijk slechte klimaat, 4 jaren zal verblijven Wij wensehen Z.E.W. een goede en voorspoedige reis en een vrucht baren arbeid Geboren Cornelis Franciscus, z. van A. W. fJeeuwijk en M. J1 v. d. Voort. Ge- ra rda Maria Geert-ruida, dochter van H. P Hartveld en J. A Houks. Theodora Cor nelia Maria, dochter van J. H. v. d. Zwet en A. A Warmerdam. Maria- Catha-rina, dochter van J. J. v. Stijn en C. Nieuwenho- ven. Maria Petronella, dochter van M J. v. Steijn en M. C. de Roode. Johannes Ohistianus, zoon van J. O Da-men en A. C. Braun. A-polonia Theresia Maria, dochter van P. Th. Zwetsloot en G. J. M Homan. Ondertrouwd. A P. v d. Wiel en A. C. Rietveld. W. A Zeegers en C. M. v. Bezu. Getrouwd: A. Th. v d. Vlugt en H. M. Lommerse. O v e rl e d en: Willem v. Hemert oud 6 weken. Johanna Alida Snel wed. van W. Potman, oud 49 jaren VOORHOUT. Geboren Adrianus, zoon van G. van den Nieuwendijk en van H. Steenvoorden. Franciscus Johannes, zoon van P. C. Re wijk en van M. Does. Margaretba Ca- tharina, dochter van C J van der Laan en van J. M. J. Brouwer Jacobus, zoon van J. We-sterhoven en van M. G S S. Schou ten Petronella Johanna Maria, dochter van H. W. van den Burg en van G. M. Hee- ring Ondertrouwd: Johannes Wijnan- dus Egbertus van der Wiel, 27 jaar te Noordwijk met Anna Katharina- Gabrieë'a Verhaegen, 23 jaar te Voorhout. Getrouwd: H. Vianen te Kamerik met- C. M. Wijsman te Voorhout. Overleden: Damianus van Rijn, 53 jaren. Cornelia Petronella Romijn, wed van L. Prins, 80 jaar. Gerritje van der Zon, echtgen. van J. J. Floor, 57 jaar. Gevestigd: J. M. Zuidwijk uit 's-Gra- venhage. B Harre veld uit Leiden. W. Th. Noordermeer uit Sassenheim. J- Kiihn uit Sassenheim; Fr. A. J. Sleijers uit Geldrop. Vertrokken: P. F. Ange-vaare naar Noordwijk. H J. Timmermans naar Lei den. C. M. Wijsman naar Kamerik. J- Beek naar Zeist- A. W. Knoppert naar No o rd w ijker h o ut. UITHOORN. Winkelweek. In café Verhoek verga derden de verschillende winkeliers van Uithoorn en omstreken hiertoe opgeroepen door het comité tot voorbereiding van een te houden winkelweek. Ruim 70 winkeliers hadden zich bereid verklaard mede te doen aan 't grootsche plan waartoe de R.-K. Middenstandsver- eeniging de eerste stoot gaf. De grootste helft was aanwezig om de plannen van het comité te hooren uiteen zetten. De heer C-onijn, voorzitter van het comi té, leidde de vergadering. Besloten werd winkelweek te hou den van Zaterdag 28 November tot- en met Zaterdag 5 December d.o.v. Alsdan zal een winkelweek-courant worden uitgegeven welke in 4000 exemplaren huis aan huis in Uithoorn en omliggende plaatsen- zal worclen bezorgd. Bij aankoop van 50 cent contant zal ge durende die week een bon worden ver strekt en na afloop zullen onder de hou ders dier bonnen fraaie prijzen worden verloot. Ook zullen voor de ontvangers der win kelweek-courant nog verschillende verras singen worden gezorgd, alle ten doel heb bende, de aandacht van het publiek te vestigen op iets wat vaak vergeten wordt, n.l. dat men bij de dorpszaken evengoed kan koopen als in de groote steden. Wij wensehen de zakenmenschen die dit initia tief durfden nemen veel succes. VEUR. Raadsvacature. Naar wij van officeele zijde vernemen, heeft de heer H. Verheyen (S. D. A. P.) aan B en W. medegedeeld, dat hij zijn raadszetel in den Raad van St-ompwijk beschikbaar stelt. Zijn opvolger zal zijn de heer K. Bloem- heuvel. Naar wij vernemen, heeft den heer Ten Hoopen (C.-H.) zijn benoeming als Raads lid in de vacat-ure-Schmall aangenomen. Dubbele Raad. Wegens vertrek naar de gemeente Stompwijk heeft de heer H. van Bommel S. D. A. P. opgehouden deel uit te maken als lid van den Dubbelen Raad in de gemeente Veur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandags tot en met Zondag 11 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, telefoon 523. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Openluchtfilmvoorstellingen ook op de Kalverenmarkt op Dinsdag 6 en Woensdag 7 October. Door een 34-tal winkeliers van de Haar lemmerstraat gevestigd op het gedeelte va-n de Pelikaanstraat tot de Haven, is aan de Afdeeling Leiden va.n de Vereeniging Ne- derlandseh Fabrikaat kennis gegeven welk ©en groote teleurstelling en schade het voor hen was, dat de openlucht-filmvoor stelling niet, zooals oorspronkelijk was me degedeeld-, op de Haven maar op het Kaas marktterrein werd gegeven. Gaarne zouden zij zien, dat de filmvoor stellingen ook op de Kalvermarkt zouden worden gegeven. Het bestuur der Afdeeling nam het ver zoek onmiddellijk in ernstige overweging met het resultaat dat, in aanmerking geno men de reeds gedane toezegging, besloten werd om een tweetal dagen ook op de Kal vermarkt een openluchtvoorsteiling te ge ven. Na links en rechts te hebben getele foneerd kon cup den dag, nadat 's avond-s te voren het verzoek was ontvangen voor- loopig worden medegedeeld, dat de eerste voorstelling zou zijn op Dinsdagavond 6 October, terwijl aldaar zal worden vertoond de prachtige film van Volkenbond en Vrede. Den volgenden dag zal op de Kalver markt de grootsche kunstfilm van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij worden vertoond, waarbij men een indruk ontvangt, wat een Neclerlandsche Onderneming praesteert en welke beteekenis deze Leeft voor ons land. In verband hiermede is het programma voor de voorstellingen op de Kaasmarkt al dus gewijzigd, dat op Donderdag en Vrijdag aldaar films, van specifiek Nederlandsche Ondernemingen zullen draaien. Muzikale rondgang. Deze week zullen door het Muziekcorps „Werkmans Wilskracht" een drietal muzi kale rondwandelingen gemaakt worden door de stad. De weg welke het muziekcorps heden avond za-1 loopen is als volgt: Prins Hen drikplein, Maresingel, Heerensingel, Haven poort-, Haven, Havenplein, H-aarl.straat, Pe likaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarl.straat, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein, Stationstraat, Steenstraat, Princessekade, Kort Rapenburg, Rreestraat, Maarsman- steeg, Vischma-rkt, Botermarkt, Gangetje, Hoogewoerd, Kraaier straat, Nieuwe Rijn, Koorenstraat, Breest-raat, K. Rapenburg, Princessekade, Ha a rl. sta:., Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Koo- revaerstr., J. van Houtkade, Doeza-straat, Nieuwsteeg, Zonneveldstraat. HET 3 0CT0BERFEEST IN HET POLITIERAPPORT. Rustig verloop; twee inbraken. Het 3-October-feest is voor de politie rustig verloopen. Er leek minder dronken schap te zijn dan andere jaren. Misschien, dat hier de ongelukkige crisis een gelukkig woordje meespreekt. Een 6-tal personen werd aangehouden, die loterijen op touw zetten; een ander werd gearrresteerd we gens het gelegenheid geven tot hazardspel. Van twee feestvierenden zijn horloges ge rold, wat opmerkelijk weinig is. De politie is er op 3 October steeds op uit om zeldzame klanten, die feest komen vieren, aan de haak te slaan. Zoo werd o.a. ingepikt een Katwijksch communist we gens desertie van een visschersvaartuig. Bij de sluiting van de café's en van het Schuttersveld deden zich onregelmatighe den voor. Alleen een troepje Katwijkers die, met of zonder opzet, de laatste tram gemist hadden, zorgden voor wat nachte lijk lawaai. Op het Sohuttersland had 's middags een ongeluk plaats door het ontploffen van eenkinderballonnetje. De 45-jarige L. N. wilde een van zijn kinderen in de kin derwagen plaatsen. Daarbij kwam zijn brandende sigaar in aanraking met een ballon, die ontplofte. De man ademde de ontsnappende gassen in en kreeg hevige be nauwdheden. Een dokter van den E. H. D. constateerde dat zijn longen waren aange daan. Een bekend inbreker hier ter stede A. v. d. H., die September jl. uit de gevange nis was ontslagen na gestraft te zijn voor een inbraak te IJmuiden, vond het 3-Octo- berl'eest een schoone gelegenheid om eens kalm en op z'n zeven gemakken intebreken in 't kantoor van de firma Caron aan den Haagweg. Het voor liem ongelukkig toe val wilde, dat juist toen de inbreker 'n ruit insloeg, een juffrouw passeerde, die de po litie van deze vreemde handelwijze op de hoogte stelde. De politie haalde de auto van stal en snelde naar de plaats van de inbraak. Zij vond den inbreker rustig in een leunstoel achter het bureau gezeten. Kasten en laden waren reeds nagesnuffeld maar de man had niets gevonden. Aan een kunst-bewerking op de brandkast was hij nog niet toegekomen. De politie arres teerde den inbreker, die thans in de cel te brommen zit over het gevaar van vrou wen, die laat op straat komen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2