23ste Jaargang MAANDAG 5 OCTOBER 1931 No. 7018 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE NIEUWE GEESEL DER MENSCHEN 3)e £cicióelie(Sau/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal ■Franco per poz-t 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Een Apostolisch Schrijven. Dat de tijd ernstig is, wordt zóó dikwijls gezegd, dat misschien, ook tengevolge van die herhaalde herhaling, dat woord heen gaat langs velen, die het moesten begrij pen en verstaan, om er de noodzakelijke conclusies uit te trekken. Dat de tijd ernstig is, zal moeten tot uitdrukking komen in aller leven en doen. Volst* ekt niet uitsluitend bij hen, die den stoffelijken nood van dezen tijd aan den lijve gevoelen. Maar ook en wij zouden willen zeg gen: vooral en allereerst bij hen, die zelf niet leven, althans niet in ernstige mate, onder den druk van zware zorg -of harde ontbering; die, zooals we het zouden kun nen uitdrukken, van de crisis of malaise geen of geen noemenswaardige hinder of last ondervinden. En wie zich vóór alle anderen den ernst van den toestand bewust moeten zijn en dat bewustzijn in daden moeten doen leven dat zijn zij, die door hun "maatschappe lijke positie ook in dezen tijd, op velerlei manier, zooveel goed kunnen doen, in woord en voorbeeld en daad De Paus roept de mensohheid op, om van den ernst van den tijd ten diepste overtuigd te zijn er er naar te handelen. Wij geven hiernaast een samenvatting van een apostolischen brief van den Paus, waarin Z. H. de wereld oproept tot een kruistocht van christelijke liefde! Dat woord moet de gewetens, die slag pen of dommelen, wakker schudden moet daden slaan uit de harten der men- sohen; daden, die de vrucht zijn van chris telijke liefde! De Paus richt zich tot de enkelingen, tot de bisschoppen, ook tot de leiders der volkeren. En den laats ten. houdt hij voor den plicht om te komen tob een internatio nale ontwapening of vermindering van be wapening! Zestig landen van de wereld geven jaarlijks tienduizend millioen gulden uit voor de bewapening! 't Is verkeerd, als de nood hen, die er onder lijden, tot bittere ontevredenheid stemt. Maar véél erger is het, als de betrek kelijke welstand, die anderen genieten, dezen tot een zekere zelfgenoegzaamheid brengt. Het laatste kwaad zal de gewetens zwaarder belasten dan het eerste. Moge het Pauselijk .woord inderdaad een oproep worden voor een algemeene kruis tocht van christelijke kefde. In den geest van het Pauselijk schrijven werkt te Leiden het R. K. Comité voor Werkloozenzorg, dat wij hier in aller steun aanbevelen. R. K. Volkspartij. Te Zwolle heeft de 11.K. Volkspartij haar negende jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer C. D. Wes- 6eling uit den Haag. De vergadering heeft omi. de volgende motie aangenomen: „Het negende jaarcongres der R. K. Volkspartij in Nederland, gehouden op 3 en 4 October 1931 te Zwolle; overwegende, diat bij het volkspetitionnement der dag bladpers de overgroote meerderheid van het stemgerechtigd deel der Nederlandsche bevolking zich heeft uitgesproken voor in ternationale ontwapening; van oordeel, dat meer nog dan. voor het woord door een daad de wensch van het Nederlandsche Volk internationaal zal ver tolkt worden; spreekt als zijn meening uit, dat nationale ontwapening alvast een krachtig voorbeeld ter navolging voor an dere volkeren zal zijn; noodagt de regeering en de Volksverte genwoordiging uit ten spoedigste een begin aan de nationale ontwapening te maken en de daardoor vrijkomende gelden voor krachtige voorziening in de sociale nooden beschikbaar tm /•ellen". DE PAUS OVER DE ELLENDE VAN ZOO VELEN. Een kruistocht. Er moet een ware kruistocht van christelijke liefde en hulpvaardigheid voor de hongerlijdende kinderen ondernomen worden. Maar niet alleen aan den lkshamelijken honger moet gedacht worden, maar ook aan den honger der zielen. Men moet helpen, om den ongelukkigen troost te brengen en vertrouwen in te boezemen en ook den haat tegen de be ter bemiddelde klassen moet men helpen bestrijden. Deze hulp tot leniging van den nood der kinderen is een algemeene plicht, welke uit het Evangelie voortvloeit. De H. Vader wijst er op, dat deze kruistocht het vuur van den haat en den hartstocht moet helpen dooven, de vlam men van liefde en eensgezindheid moet doen oplaaien en tot den vrede en het welzijn der maatschappij en van het in dividu moet leiden. De bewapenings-wedstrijd. Vervolgens legt de Paus er nadruk op, dat de oorzaak van vele kwalen van de zen tijd gelegen is in den naijver tusschen de volken onderling. De geweldige somman, die aan het al gemeen verkeer zijn onttrokken, alsook de wedstrijd in de bewapening dragen véél schuld aan de tegenwoordige crisis. Liefdadigheid. De Paus verzoekt dan den bisschoppen, tot wie het schrijven gericht is, de him onderhoorige geloovigen tot het schen ken van rijke gif tem. aan te manen en deze giften dan op juiste wijze te ver- deelen van het centrum van hun diocees uit. Tot het opwekken der offervaardig heid zullen alle daartoe dienstige mid delen, als het gebed, de prediking, en de pers, worden aangewend. De Paus besluit zijn schrijven met te wijzen op de feesten van de H.H. Engel bewaarders en van Christus Koning en schenkt aan allen, die aan het groote werk hun hulp verleenen, den apostoli schen zegen. De apostolische brief vangt aan met de woorden: „Nova impendent". Men seint uit Roone aan de „Maas bode": Zijne Heiligheid de Paus heeft onder dagteekening van 2 October, het feest der H.H. Engelbewaarders, een Aposto lisch schrijven uitgevaardigd, waarvan de „Osservatore Romano" den Latijnschen en Italiaansohen tekst publiceert De Paus gewaagt in zijn sohrvijen van den nieuwen geesel, die de menschheid Vooral de kinderen, de zwakken en de volkomen onbemiddelde arbeiders en proletariërs, die reeds tot nu toe zoo veel onder de crisis geleden hebben, wor den door de ellende getroffen. Het vaderhart van den Paus wordt samengesnoerd van weedom bij den aan blik van zooveel ellende. Vooral de kinderen. Inzonderheid dreigt deze in den aan staanden winter voor de kinderen, die de onschuldige slachtoffers zijn van de zen tijd van ernstigen nood. Wij aanschouwen, aldus de H. Vader, een groote massa eerlijke en ijverige ar beiders, die slechts wenschen op eerlijke wijze hun dagelijksch brood te verdie nen, doch die thans tot werkloosheid zijn gedoemd en met hun gezinnen in grooten nood geraken. Zoo er geen leniging in den nood komt, is het te vreezen, dat vele arme gezinnen tot wanhoop zullen vervallen. De Paus verheft dan, evenals zijn on middellijke voorganger, Paus Benedictais XV, zijn stem, opdat allen medehelpen, teneinde de -ellende te verzachten. GEEN ABSOLUTE GELIJKSTELLING TUSSCHEN MAN EN VROUW. Man en wouw zijn gelijkwaardig, volkomen gelijkwaardig, maar zij zijn n i e t in alles g e 1 ij k. Deze regel moet worden in acht genomen bij de taak, welke man en vrouw elk heb ben te vervullen, nietalleen in het ge zinsleven, maar ook buiten het ge zin, op verscheiden terrein. Man en vrouw moeten ook daar niet in alles worden be schouwd als de gelijken! Een zekere overdreven en on-christelijke vrouwen-emancipatie geeft blijk van een tegenovergesteld streven, naar absolute ge lijkstelling tusschen man en vrouw. Bij de plechtige inauguratie der nieuwe leden van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, heeft de praeses, mej. H. J. M. Panthaleom van Eek, een ver standig woord gesproken. Het groote aantal meisjesstudenten, al dus spreekster ongeveer, volgens een ver slag in de „Tel.", dat tijdens haar studie overwerkt of overspannen raakt, bewijst wel ten duidelijkste, hoe moeilijk het is het juiste evenwicht te vinden tusschen werk en ontspanning. Des te moeilijker is dit voor ons, omdat de Universiteit tegenwoor dig meisjes zonder aarzelen als haar stu denten opneemt, maar in 'haar heele wijze van instructie geen rekening houdt met den vrouwelijken aanleg (Wij spa tieeren). Vele teleurstellingen op studie gebied zijn misschien te wijten aan het feit, dat wij onwillekeurig in de methode en zelfs in de u-ren van studeeren, onze mannelijke collega's volgen. EEN DROEVIG VOORVAL IN EEN MISSIEHUIS. Socialistische sensatie. De „Maasbode" schrijft: In het St. Jansmissiehuis, staande aan den Amersfoortschen weg, onder Soeeter- berg, heeft zich 3 weken geleden 'n -droevig incident voorgedaan. Een 14-jarige jon-gen, leerling van het bedoelde missiehuis en bekend om zijn vroolijken en opgeruimden aard, mankeerde des avonds na het avond gebed op de slaapzaal. Toen men een onderzoek instelde, bleek het dat de arme knaap zich met behulp van zijn das iin de W. C. had opgehangen. In de zenuwachtigheid, welke ontstond, d-oor de ontdekking van het ongeval, zijn er een paar dingen, die voor „Het Volk" aanleiding werden, om in een sensationeel artikel het geval nog eens op te rakelen. Wat is er gebeurd? De eigenlijko ge stichtsarts, dir. Batenburg, was afwezig en daarom heeft men dadelijk na het ongeluk het R.-K. ziekenhuis in Amersfoort opge beld, vanwaar dir. Aghina zich per auto naar het missiehuis op weg begaf. Waarom heeft men dr. Jongbloed-, van het vliegkamp Soesterberg, niet gewaar schuwd? vraagt „Het Volk" en het blad veronderstelt, dat men geen niet-Katholie- ken geneesheer wenschte, maar den kost baren tijd verloren lie gaan, door een Ka- holieken dokter uit Amersfoort te laten ko men. De politie is vervolgens niet direct ge waarschuwd, maar slechts indirect door mi dd el van het dior dr. Aghina ge teekend briefje, waarop als dodosoorzaak ophanging VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ernstig incident bij Hasselt. (Buiten land, 3e blad). China vraagt Amerka's bemiddeling in het conflict met Japan. (Buiten'l. 3e blad). Mijngang in Silezië ingestort. Elf man in gesloten, doch later gered. (Buit. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Te Wateringen zijn twee kleine kinderen in bed gruwelijk vermoord. (Gem. Ber. 3de blad). Een moordaanslag te Stadskanaal. Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Geen Nederlandsche deelneming aan de Olympische spelen 1932. (Sportblad). LEIDEN. Een uitstekend geslaagde 3 October- feestviering. (3de blad). Te Wateringen heeft een GRUWELIJKE MOORD op twee kin deren plaats gehad. In verband met het gebeurde, werden de toegangswegen tot de woning waar de misdaad had plaats ge had, over een afstand van l K.M. afgezet. vermeld stomd. Verder heeft men aan de ouders va<n het kind meegedeeld, dat do knaap aan een hartverlamming was overle den, hetgeen voor den burgemeester van Soest aanleding werd-, om, toen hem bekend werd, dat in „De Soester" de juiste doods oorzaak zou worden gepubliceerd, den in specteur Schreuder naar detn vader van het knaapje te zenden, om te voorkomen, dat deze in de kramt de juiste iorzaak zou lezen. Boe is de zaak nu eigenlijk, ontdaan vam de sensatiesfeer, die men er zoo gaarne om heen heeft gehangen? Toen men den jongen gevonden had, is natuurlijk de eerste opwelling geweest, om een dokter te waarschuwen, terwijl men wist, den eigenlijken gestichitsarts niet te kunnen bereiken. Wat is natuurlijker, dan dat men in den eersten schrik in het go- heel niet gedacht heeft aan den dokter, die aa-n het vliegkamp Soesterberg verbonden is, maar om zeker te zijn, ddclijk een dok ter te treffen, een ziekenhuis in het niet ver afgelegen Amersfoort opbelde. Boven dien is het nog de vraag, of dr. Jongbloed wel eerder aanwezig had kunnen zijn, daar de afstanden niet zoo bijster veel verschil len al® „Het Volk" dat wil doen voorkomen. Inderdaad is de politie slechts indirect gewaarschuwd maar ook d-it is niet zoo ge heimzinnig en de politie-autoriteiten vau Soest waren er dan ook heel wat minder verbaasd over dan de redacteur van „Het Volk". Men heeft aam dr. Aghina gevraagd, of de politie niet gewaarschuwd moest worden, maar deze heeft geantwoord, dat dit niet noodig was, daar de politie vanzelf gewaar schuwd zou wprden als de doodsoorzaak bij den burgerlijken stand bekend werd. „Wat praat mem toch", zoo zeide dr. Aghina ons, toen we er hem naar vroegen. „De politie i s toch gewaarschuwd door het briefje dat de -doodsoorzaak vermeldde". En zonder uit te willen maken, of dit inderdaad -de juiste opvatting is geweest, blijkt daaruit toch voldoende, dat men ge heel te goeder trouw aldus heeft gehanaeid. Inderdaad gel-ooven we, dat het m under verstandig is geweest, om de ware doods oorzaak te verzwijgen. Dit was ongetwij feld onjuist, maar velen zullen het toch verklaarbaar vindem, dat men de ouders omtrent de juiste doodsoorzaak onwetend wilde laten, om hun een grooter verdiriot te besparen. Juridisch is deze zaak thans afgeloopen. De verklaring van den dokter en de ge bruikelijke verhooren van de voornaamste getuigen waren voldoende, voor den officier van justitie, om een toestemming tot be graven af te geven. Vreemd blijft het ongetwijfeld, dat een jongen van 14 jaar, die zich altijd even levenslustig getoond heeft, tot een derge lijke daad is gekomen, temeer, daar er ook geen enkel ander motief te vinden is. Wat was het? Een onbesuisde grap mot een noodlottigen afloop of een vlaag van verstandsverbijstering. Het zal moeilijk zijn dit thans uit te maken. GEESTELIJKE VERZORGING MILITAIREN IN DE WEST. Hoofdaalmoezenier kolonel Noordman naar West-lndië. Naar het Kat-h. Indisch Bureau mede deelt, zal de hoofdaalmoezenier voor Le ger en Vloot, kolonel J. J. J. Ni naar West-lndië gaan om te onderzoeken, hoe de geestelijke verzorging der militai ren in deze kolonie moet worden geregeld, teneinde daaromtrent voorstellen aan de Regeering te kunnen doen. Kolonel Noordman vertrekt Dinsdag 13 October met den oorlogsbodem „Van Nes" naar Curasao en zal waarschijnlijk tegen Kerstmis naar het vaderland terugkeeren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1