23ste Jaargang ZATERDAG 3 OCTOBER 1931 No. 7017 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e Êcid^clve6oii^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week 12.50 pe» kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pex week f 2,60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. EINDE ZOMERTIJD. Men denke er aan, om vanavond, voor het na bed gaan, de klokken een uur uit te zetten. V De nagedachtenis van Mgr. Nolens. Tijdens zijn leven, bij voorkomende ge legenheden, heeft mgr. Nolens meermalen blijk gegeven van zijn sympathie met het streven om te komen tot oprichting van een Bureau van de B. K. Staatspartij. Hij deed dit dan niet in geestdriftige bewoordingen, maar kalm en met klem, zooals 't zijn gewoonte wa^. te praten, als bij iets te zeggen bad, wat bij van groot belang achtte. En, gelijk gister is medegedeeld, is deze sympathie bevestigd geworden door de daad, waardoor de overleden staatsman een kostbaar gedeelte van zijn bibliotheek en eenige andere zaken voor het Bureau van de R. K. Staatspartij beeft bestemd. Een daad, die óók daarom van zooveel waarde is, omdat er door wordt gepropa geerd de belangrijkheid van een goed geoutilleerd Bureau, waardoor de B. K. Staatspartij haar taak naar binnen en naar buiten met intensiteit, met zoo groot mo gelijk resultaat zal kunnen volvoeren. Voor deze daad van mgr. Nolens z. g. zullen dankbaar zijn allen, die inzien de waarheid, dat een ééne en onverdeelde R. K. Staatspartij, welke haar taak zoo goed mogelijk volvoert, een eminent, een niet gemakkelijk te overschatten belang is voor Kerk en Vaderland! Wij willen hier ook afdrukken een ge deelte van een brief, waarmede de sociaal democraat Gerhard afscheid heeft geno men van de Tweede Kamer. Het slot van dit schrijven luidde: „Ik voel mij gedrongen, hieraan de betuiging te verbinden van mijn gróo- te deelneming in het zware verlies, dat de Kamer en met haar het land heeft geleden in het verscheiden van Monsgr. Nolens, een man, die aan iedere richting eerbied voor omvang rijke kennis en nobel karakter inboe zemde, doch die bovendien in menig een, waartoe ik behoor, warme gene genheid voor den mensch in hem op wekte". Mogen w ij de nagedachtenis van Mgr. Nolens eer en ook door voort te zetten zijn streven ieder naar best vermogen om de R. K. Staatspartij te behouden en te versterken in éénheid en zoo groot mo gelijke kracht! DE MILLIOENENNOTA. Geen salariskorting en geen tariefsverhooging, zegt oud- minister De Visser. Wat dan? Oud-minister dr. De Visser is, blijkens een beschouwing in het christelijk-histo- risch Nederlandsch Weekblad, van oor deel, dat het heffen van hoogere invoer rechten en het verlagen der salarissen van de rijksambtenaren (niet gepaard gaande met salarisverlaging voor het geheele over heidspersoneel en semi-overheidsperso- neel) tot gegronde bezwaren aanleiding geeft. Hij wil nu de 18 a 19 millioen, die beide posten zouden opbrengen, op een andere manier vinden. En wel door dit be drag aan de inkomsten van het Leenings- fonds te onttrekken en over te brengen naar de gewone middelen der Rijksbegroo- ting. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering. De Algemeene Vergadering van den Ka tholieken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond wordt gehouden te Wageningen op Maandag 19 en Dinsdag 20 October a.s. Er is een samenkomst van de afgevaar digden en verdere genoodigden van den Kath. Ned, Boeren- en Tuindersbond in de Senaatskamer der Landbouwhooge- school te Wageningen, waar een begroe ting van de algemeene vergadering door het College van Rector en Assessoren der Lanabouwhoogeschool zal plaats vinden. Onmiddellijk daarna begint de vergade ring. Op de dagorde komen de volgende inleidingen voor: „Beschouwingen over Voederbouw", inleiding te houden door prof. is. C. Broekema, hoogleeraar en di recteur van het Instituut voor Plantenvwr- edling te Wageningen en „Zal de Neder- landsche Land- en Tuinbouw uit zelfbehoud nieuwe wegen moeten inslaan en zoo ja welke?", inleiding te houden door prof. dr. ir. G. Minderhoud, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Hiertoe uitgenoodigd door den Senaat der Landbouwhoogeschool zullen de deel nemers aan de algemeene vergadering Dinsdag 20 October in de gelegenheid worden gesteld verschillende instituten, laboratoria en andere instellingen van de Landbouwhoogeschool te bezichtigen. De profesoren, leiders dezer instituten, zullen de deelnemers persoonlijk voorlichten. HILVERSUM WEER OP 298.8 METER. De gedelegeerde der NederlancLsche Om- roepvereenigingen bij de Union Internatio nale de Radiodiffusion te Genève bericht, dat, aangezien op het laatste oogenblik door Italië kennis werd gegeven, dat het station Turijn nog niet gereed is voor de op 1 October j.l. in te voeren golflengte- verandering, het station-Hilversoim tot na dere aankondiging met ingang van heden, wederom op de oude golf van 298.8 Me ter terug zal komen. Lezing van prof. Piccard te 's Gravenhage. Voor een vrij talrijk en zeer belangstel lend gehoor heeft prof. Piccard uit Brus sel, Donderdagavond in den Dierentuin te s Gravenhage van zijn bekenden tocht in de stratosfeer verteld. De Prins, de Belgische gezant, Minister Reymer, ir. Vogel, voorzitter van de Ko- ninkl. Vereen, voor Luchtvaart, de heer Plesman, de heer Wallaardt Saoré, de heer Verbeek, president van de Kamer v. Koop handel ea. woonden de lezing bij. SPLITSING VAN STREEKNETTEN. Vragen van den heer Van den Heuvel. Het Eerste Kamerlid, de heer Van den Heuvel heeft den Minister van Water staat de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen, of hij voornemens is, steun te geven aan het blijkbaar bij het bestuur der Posterijen en Telegrafie bestaande voornemen om streeknetten, o.m. die te Arnhem en in de Bloembollenstreek, in kleinere netten te splitsen? INDUSTRIEELE MOEILIJKHEDEN. Overeenkomsten in vreemde valuta. Donderdag hield het Verbond van Ne- derl. werkgevers te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering van leden die belangstellen in de problemen, verband houdende met de koersdaling van het En- gelsche pond. eZ werd bij-gewoond door den heer K. H. J. Heringa, chef van de afd. Handel en Nijverheid van het departe ment van Arbeid, H. en N. De algemeene voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.M.zn., schetste de moeilijkhe den, waaronder de Nederlandsche indus- trieelen in de laatste jaren gebukt gingen en de mate, waarin dei door de jongste ge beurtenissen in Engeland in ernstige mate zijn verscherpt. Spr." verbond hieraan een waarschuwend woord voor alle verantwoor delijke personen en lichamen iin Nederland om uit de ervaring in Engeland leering te trekken en mitsdien hier te lande tijdig de tering naar de nering te zetten. Het vertrouwen, door de Ned. Bank in ons nationaal ruilmiddel uitgesproken, is ten volle gerechtvaardigd en moet iin de toekomst gehandhaafd blijven. Daartoe me de te werken, is zeker alleréerst de plicht van de overheid, maar-^ ook de industrieelen van Nederland moeten daartoe hun volle medewerking verleenen.' Daarna gaf mr. N. F. Visser van IJzen- doorn uit Den Haag, daartoe door het be stuur uitgenoodigd, een overzicht ran de Nederlandsche jurisprudentie in betrek king tot de afwikkeling va-n overeenkoms ten, in vreemde valuta gesloten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een levendig debat. Aan den inleider wer den verschillende vragen geste-ld, waarna de voorzitter kon constatee^en, dat deze gedachtenwisseling tot verheldering van inzichten had bijgedragen. „Hbld.' Gisteren is te Amersfoort, 80 jaar oud, overleden de heer M. Grommelin, oud-bur gemeester der gemeente Koudekerk. Men deelt mede, dat in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden, de ge bruikelijke herfstjachten op herten dit jaar op het Loo niet zullen worden ge houden. Bij Kon. besluit van 30 September is, met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester der gemeente H a v e 11 e E. J. Eggink. Gedep. Staten van Groningen hebben, onder voorbehoud van de goedkeu ring door dein minister van Arbeid, be noemd tdt directeur van den Prov. Keu ringsdienst van Eet- en Drinkwaren dr. H. W. de Boer, directeur van den keurings dienst te Enschede. GEMENGDE BERICHTEN HET TBAGISCH ONGELUK TE ROTTERDAM. In een perceel aan de Wilde Zee- steeg te Rotterdam heeft Donderdagavond een erhstigen brand gewoed, waarbij het gezin Koenen, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen als slachtoffer is ge vallen. De drie kinderen verbrandden leve nd, terwijl de vader en moeder in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis werden overgebracht; beide ouders zijn daar overleden. de plaats van het ongeluk. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. AUTO DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN Bestuurder op slag gedood. Gisteravond omstreeks zes uur werd op den onbewaakten overweg tusschen •den Maastrichterweg en het gehucht Leerop een luxe-auto, komende uit de rich ting Roermond en bestuurd door den heer A I. T. Tiel Groenestege, directeur van de Coöperatieve Roermondsche Stoomzuivel- fabriek, door een goederentrein uit de richting Maastricht gegrepen en totaal ver splinterd. De heer Tiel Groenestege werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en 48 jaar oud. Het lijk, dat geheel verminkt was, is naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd De trein, die op weg was naar Eindhoven, ondervond aanmerkelijke ver traging. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Twee fietsers aangereden. Een kind gedood. Donderdagavond zijn twee wielrijders, mej. B. Ho-mink en de heer H. Exter- cate uit Delden, terwijl zij zioh per rij wiel van Hengelo naar hun woonplaats begaven, halverwege door een tegemoet- rijdende auto aangereden. Beide perso nen werden gewond, de man ernstig, de dame minder ernstig. Ook het 4-jarig dochtertje van den heer E., dat op het rijwiel van haar vader gezeten was, liep verwondingen op. De drie slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Delden overgebracht, waar het kind gisternacht is overleden. Men vermoedt dat de bestuurder van de auto verblind werd door de lichten van een tegenkomende auto. >jTel." Wielrijder onder een tractor. Slachtoffer dood opgeno men. Op den hoek van de Laan van Meer- dervoort en de Fahrenheitstraat te Den Haag is gisternamidag te ongeveer kwart over vier een jongen, die- per fiets wilde oversteken, door een tractor met aanhangwagen, welke met steenen was geladen, overreden. De jongeman kreeg een van de wielen over de borst en gaf vrijwel onmiddellijk den geest. Blijkens het polite-onderzoek was het slachtoffer de 14-jarige electriciensleer- ling ;W. A. M. uit de Cillierstraat. De schuldvraag was gisteravond nog niet uit- Het stoffelijk overschot van M. is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De rijksveldwachter C. Drever te 's-Gra- venpolder, die Woensdagmiddag door een Belgische auto op den straatweg tusschen VGravenpolder en Kloetinge is aangere den is gistermorgen aan de bekomen ver wondingen overleden. Verdronken. Gisteren werd uit de Kötelbeek te Sit- tard het lijk opgehaald van den 32-jarigen W. M. Het tweejarig dochtertje van den landbouwer J. te Altvorst bij Maasbommel raakte gisteren, terwijl het met andere kinderen aan het spelen was, in een sloot nabij de woning. Alhoewel spoedige hulp het kind uit het water ophaalde, mochten aangewende pogingen om de levensgeesten weer op te wekken niet meer baten. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. President Hindenburg 84 jaar. Afscheidsrede van Snowden in het Brit- sche Lagerhuis. Een gevaarlijke rooksluier over New- York. BINNENLAND. Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg bij Leerop. (Gem. Ber., 1ste blad). Bij een auto-ongeluk te Hengelo werd een kind gedood. (Gem. Ber., 1ste blad). De brand te Rotterdam heeft vijf slacht offers geëischt. (Gem Ber., 1ste blad). Ongeluk in een Lunapark. In het Lunapark te Hoogland heeft dezer dagen een 22-jarige jongeman J. Beun uit Soesterberg, vermoedelijk bij het gaan staan in een auto van de The Swing, een ongeluk gehad. Hij is met een zware schedelfractuur in het Sint Elisa- bethgasthuis te Amersfoort opgenomen, waar hij thans aan de gevolgen is over leden. De brand in de Lombardstraat te Rotterdam. Het vijfde slachtoffer overleden. Gistermiddag omstreeks half drie is ook de vrouw aan de gevolgen overleden zoodat bij den noodlottigen brand thans 5 menschenlcvens zijn te betreuren. Fabrieksbrand te Meppel. Gisternacht heeft een hevige brand gewoed in de fabriek en opslagplaats van de firma Wallage en Zoon aan de Smildervaart te Meppel. De fabriek, waarin groote voorraden, vellen en lompen, enz. waren opgesla gen, brandde geheel uit Alleen de muren bleven staan. De brand werd om half 3 ontdekt door den heer G. Nijland. De brandweer werd gealarmeerd en nog geen kwartier later gaf de motorspuit reeds met 2 stralen water. Om ongeveer 4 uur was men na hard werken het vuur na genoeg meester. Om half 7 kon de brand weer inrukken. Het fabrieksgebouw en de voorraad waren op beurspolis verzekerd, doch in Engelsche ponden, zoodat tengevolge van de koersdaling de firma aanzienlijke schade lijdt. De fabriek wordt, naar wij vernemen, weer opgebouwd. Het perso neel wordt voorloopig te werk gesteld bij filialen en pakhuizen der firma in andere plaatsen. De oorzaak is vermoe delijk broeiing of kortsluiting. Boerderij afgebrand. Tien varkens en kalveren een prooi der vlammen. Donderdagmorgen ontstond brand in de kapitale vóór enkele jaren pas nieuw gr- bouwde boerderij van v. d. H. aan de Zandstraat te Reek, meldt het „Hgz.". Toen het hoofd des huizes den brand ont dekte, stond het gehele achterhuis in lichte laaie De bewoners kondon slechts met moeite worden gered. Bijna de gv- heele inboedel ging verloren, een 10-tal varkens en enkele kalveren kwamen in de vlammen om. Alles brandde tot den grond toe af. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Men vermoedt van kortsluiting De boerderij met inboedel was slechts laag verzekerd. VERDUISTERING BIJ DE TURMAC- FABRIEKEN. De dader poogt een eind aan zijn leven te maken. Bij de Turmac-sigarettcnfabrieken te Amsterdam was men sinds langen tijd tot de ontdekking gekomen, dat er uit de par tij horloges, welke de firma aan de klan ten cadeau geeft, groote hoeveelheden vermist werden. Een door de politie inge steld onderzoek leidde er toe een der be dienden van deze verduistering te verden ken. Toen de politie, na uitgebreid mate riaal tegen den dader verzameld te heb ben, tot zijn arrestatie oevrging, trachtte de man door dolksteken een einde aan ziin leven te maken. Hij bracht zich een drie tal niet levensgevaarlijke wonden toe. Op het oogenblik wordt hij in een zie kenhuis verpleegd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1