VOOR NIETS HilRTEVELI'S JENEVER KERKNIEUWS GEMENGDE BERICHTEN CADEAU VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAT VERTREK VAN ELF MISSIONARISSEN. Met het s.s. „Flandria"naar Brazilië. Te Alverna in het klooster der Paters Minderbroeders had Woensdagmorgen het plechtig afscheid plaats van elf missiona rissen, die met het s.s. „Flandria' van de Kon Holl. Lloyd naar Brazilië gingen ver trekken. Een plechtige Hoogmis werd opgedra gen door den hoogeerw. pater Faulus Stein oud-provinciaal, thans Overste der Missie in Brazilië, geassisteerd doo- de medever- trekkende paters Gamalië' van Emmerik en Rogatus Hoogman, terwijl pater Marius Lamers als presbyter assistens fungeerde. Pater Cyrillus van Breda, Gardiaan van het klooster, hield een korte hartelijke af- scheidspredikatie, ingeleid door do woor den van St. Paulus„de liefde van Chris tus dringt ons, stuwt ons voort." Na de Hoogmis knielden de vertrekken de missionarissen omringd door ruim hon derdtwintig medebroeders, voor het al taar van den H. Vader Franciscus, waar de hoogeerw. pater Provinciaal Honoratus Caminada in een kortetoespraak aan zijn vreugde en dankbaarheid irting gaf en de missionarissen aanspoorde voor hun offer steun te zoeken in de gehoorzaamheid. Na voorlezing van den zendiigsbrief, zege ning en overreiking van de Missiekruisen, het zingen van de reisgebeden en den ze gen met het Allerheiligste vertrokken de missionarissen onder het zingen van het Magnificat naar le gereed staande auto. Indrukwekkend was het_ vooral te zien, hoe de vertrekkende missionarissen met een broederlijke omhelzing afscheid namen van hun medebroeders en klasgenooten. Deze altijd treffende plechtigheid droeg hier nog een bijzonder karakter. Voor het eerst werden met bovengenoemde paters en de broeders Theophilus Peij, Autonius de Groot en Modestus Gee'en een vijftal theologanten medegezonden, om in het missiegebied hun verdere opleiding te ge nieten. De fraters Thophimus van Reste ren, uit Sassenheim, Clementionus Liefrink uit Arnhem, Rodericus Verkoyen uit 's-Ha- ge, Helanus van Koppen uit Delft en Ilde- phonsus Woute"s e eerste studenten zijn van het in te richten studiehuis te Divinopolis. Tot lectoren in de theologie werden op het laatst gehou den Kapitel benoemd de. reeds in Brazi lië verblijvende paters Pachomius Thie- man, dr. Ulricus Pe'ters en Beatus Beek hoven. Moge de nieuwe onderneming der Min derbroeders onder Gods zegen en met den steun der missievrienden, mettertijd veel bijdragen tot heropbloei van het geregelde kloosterleven en van heel het katholieke leven in Brazilië. Mogen vooral het voor beeld en gebed der jonge Levieten bij het priester-arme Braziliaansche volk de w hoogachting voor de priesterroeping doen herleven. „Tijd"» Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt De Hoogeerw. heer L. A. A. M. Wester woudt, die naar men zich zal herinneren in de week voor Pinksteren te Rome ziek is geworden en die tot herstel zijner gezond heid buiten Haarlm heeft vertoefd, is in zijn pastorie teruggekeerd. Z.Hoogeerw. is in zooverre hersteld, dat hij met inachtne ming van de noodige voorzorgen, zijn pa rochiewerk kan hervatten. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Auto rijdt in een troep mili tairen. Drie hunner in een sloot. Gisterenmorgen reed de auo van den heer B. te Assen in de richting Rolde De chauf feur week uit voor militairen die naar Rbl- de marcheerden. Een hond kwam van links voor den auto, waardoor deze naar rechts schoot door den troep militairen heen. Een drietal militairen van het 9de Reg. Inf. werd doc-r den auto meegesleurd in de sloot en bekwam lichte verwondingen. De auto was erg beschadigd Over den kop geslagen Gistermiddag is een groote Mercedes- auto, bestuurd door den heer P. Vroeg te Naaldwijk, in Den Haag door een anderen auto aangereden, welke laatste a-uto uit een zijstraat kwam en de Mercedes-auto in de flank aanreed. De wagen sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Van de vijf inzittenden werd mevr. Ooms, uit Naaldwijk, met inwendige kneuzingen op genomen en naar het ziekenhuis in Den Haag overgebracht. De eigenaar van de auto en zijn echtgenoote werden eveneens uit den wagen geslingerd, doch kwamen met enkele schaafwonden vrij, doch nadien bleek, dat mevr. Vroeg tevens nog eenige gekneusde ribben bekomen had Zij is per a-uto naarhuis vervoerd. De andere passa giers kwamen met den schrik vrij. BRANDENDE HAARKAM IN EEN KINDERSTOEL. In de woning van zekeren Fr. aan den Bredaschen weg te Breda, zat een kindje van achttien maanden in zijn stoel te spe len met een haarkam van celluloid. Ver moedelijk door aanraking met een gasvlam, raakte de kam in brand. De kleine bekwam daardoor zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen ervan overleden is. N'ET kunnen wij U in het bezit van een dergelijk Missaal stellen. TOCH geven wij het als 't ware wanneer U ons vóór 1 November drie nieuwe abonné's van „De Leidsche Courant" (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat is toch in werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij wachten ook gaarne adressen in van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n) zenden wij het missaal DE DIRECTIE R^ard op hol geslagen. In don Middelpolder, onder de gemeente Nieuwer-Anistel, sloeg Woensdagmiddag een voor een schillenkar gespannen paard op hol. De voerman en een jongen, die mee reed, werden beiden van den wagen ge slingerd. De voerman kreeg geen noemens waardig letsel maar de knaap werd met een schedelbreuk opgenomen. Het paard werd een paar honder meter verder ge grepen. EEN PONT DOOR EEN SLEEP MEEGETROKKEN. Kordaat optreden voorkomt ongelukken. Doordat de scheepvaart op de Waal bij Nijmegen door het zinken van een Duit- sohen kustvaarder belemmerd wordt, on dervindt het stoompontverkeer grooten hinder. Gistermorgen werd de pont door eon groote dubbelen sleep gepakt en meege trokken tot aan den spoorburg. De angstige passagiers sprongen op de booten over. Door handig ingrijpen van den sleepbootkapitein en den bestuurder van de pont D. wist men te voorkomen dat de pont tegen de brugpijlers werd stukge- drukt) Nu liep aues met eenige averij af en konden de-passagiers met een andere pont worden afgehaald. Wederom een boot vastge- loopen* Gistermorgen is op de rivier de Waal voor Nijmegen de Duitsche kustvaarder „Phaedara" van de Neptun-lijn vastgeva ren. Het is gebleken, dat er voor de stad een zandbank is, waardoor schepen met een diepgang van 3 a 4 M. vastraken. Op deze plaats heeft vroeger een rijnaak vastgeze ten en hierdoor is de zandplaat ontstaan. De „Strassburg", die Woensdag vastliep, is des avonds laat vlot gekomen De scheep vaart ondervindt veel stagnatie. VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN. Op heeterdaad betrapt. Door de Centrale Recherche te Rotter dam is aangehouden de 32-jarige chauffeur P. L. B. die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan het vervaischen van rijksdaalders en guldens. B. is op 28 September j.l. met een kennis in een café aan dén Linker Maasoever ge weest, waar hij den kastelein met een val- sohen rijksdaalder betaald heefb De munt was echter zeer slecht nagemaakt, tenge volge waarvan de kastelein al spoedig ach ter het bedrog kwam. Hij begaf zich onmid dellijk naar de woning van B., dien hij kende. Daar is tusschen beide mannen een vechtpartij ontstaan, waar een politie-agent zich mee bemoeid heeft. De beschuldiging van den kastelein werd natuurlijk nader onderzocht en bij een huiszoeking werden in de afvoerpijp van dcW. O. nog twee val- sche guldens gevonden Ook deze munten waren B. is in bewaring gesteld. BELANGRIJKE DIEFSTAL IN JUWELIERSZAAK TE AMSTERDAM. Platina broche van ƒ3000.ontvreemd. Gistermorgen omstreeks 10 uur ver voegden zich in een bekende juweliers zaak in de Kalverstraat te Amsterdam een dame en heer die den wensch te ken nen gaven een met diamanten bezet voorwerp te willen koopen. De eigenaar van de zaak liet daarop diverse voor werpen zien, waarbij verschillende van groote waarde en met diamanten bezet. De heer en dame, die buitenlanders wa ren, waarschijnlijk van Poolsohe natio naliteit, konden niet dadelijk besluiten, doch verzochten enkele sieraden terzijde te willen leggen, opdat men in het mid daguur terug kon komen, om het besluit te nemen. Het tweetal vertrok, doch liet zich niet meer zien. Toen om 6 uur de eigenaar de kostbare voorwerpen uit de etalage nam, teneinde deze in de safe te bergen, miste men een platina broche ter waarde van 3000.Vermoed wordt dat de dame en heer, tijdens het bezich tigen der voorwerpen hebben kans ge zien deze broche te ontvreemden. De po litie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Het signalement van de vermoedelijke daders is als volgt: heer: 35 40 jaar, lang 1.75 M., gezet postuur, bleek bol gezioht, blond kortgeknipt haar, eenigs- zins kaal op den schedel; gekleed in lichte overjas met grijzen gleufhoed. Dame: oud ongeveer 35 jaar, lang 1.68 M., smal bleek gezioht, slank postuur, gekleed in wijden donkeren mantel met dortkeren hoed. DE GESTOLEN POSTZAK. De zak gevonden en de dief gearresteerd. Nader vernemen wij betreffende den diefstal van den postzak aan den Van Len- nepweg te 's-Gravenhage, dat het de poli tie gelukt is op den gestolen zak beslag te leggen. De dader is gearresteerd. Het bleek een oude bekende van de politie te zijn. Van den inhoud, die behalve 16.000 aan bankbiljetten, 3000 aan specie uit ver schillende stukken en aangegeven waarden bevatte, was bij de inbeslagneming echter nog slechts 300 a 400 aanwezig, bene vens ettelijke ree de geopende aangeteo- kende brieven. De auto heeft Dinsdag den gebruikelij- ken rit gemaakt langs de verschillende postkantoren, teneinde het geld, op de bij kantoren ontvangen, op te halen en naar het hoofdpostkantoor te brengen. in Literflesschen f 3.40 in 1/2 Literfl. f 1.75 exclusief glas 9198 ALOM VERKRIJGBAAR! Bij het bijkantoor Wittebrug werd de diefstal gepleegd; de zak bevatte, zooals wij reeds meldden, f 16.000 aan bankbiljet ten en 3000 aan specie, welk bedrag op het bijkantoor Charlotte de Bourbonplein was ontvangen. De zak van dit kantoor was in de auto dicht bij de deur geplaatst en werd dan ook inderhaast gegrepen. De postauto had tot taak. ook nog de bij kantoren in de Archipel-buurt af te rijden, maar na het ontdekken van den diefstal heeft de chauffeur zich regelrecht naar het hoofdpostkantoor begeven. De geldzakken van de bijkantoren in de Indische buurt zijn later door een andere postauto afgehaald. RUN OP EEN BANK TE URK. Een rustig verloop. Een halve ton uitbetaald. Men schrijft van Urk aan het „Hbld.": De Kamper Nutsspaarbank heeft in 1917 te Urk een bijkantoor gesticht on der toezicht van een raad van plaatse lijke commissarissen, van wie burgemees ter Gravestein het voorzittersohap be kleedt. Het bijkantoor heeft zioh voor spoedig ontwikkeld, doch zeer ongelei delijk en met perioden van teruggang wegens de wisselende en ongestadige inkomsten der visschertbevolking. Zoo hadden de Urker spaarders einde 1927 te vorderen 93.000, in 1928 131.000, in 1929 117.000, en aan het einde van het voordeelige jaar 1930 160.000. Het. getal der inleggers was echter geregeld toegenomen. Het bedraagt thans 850 op een bevolking van ruim 3000 zielen. Onder de Urkercliënten der spaarbank te Urk is tengevolge van geruchten on rust ontstaan, waarvan een algemeene run op die spaarbank het gevolg werd. Reeds geruimen tijd vóór het aan- vangsuur der jongste zitting verdrong zich voor het bankkantoor een groote groep personen, waarin het vrouwelijke element sterk in de meerderheid was. Het was al dadelijk opvallend, dat ook in deze omstandigheden de aard van de Urker bevolking zich niet verloochende. Er was geen sprake van het angstige min of meer vijandige, dat elders het optreden van „runners" pleegt te ken merken. Zoo werd al aanstonds de ver schijning van de plaatselijke directie en een paar heeren uit Kampen door de schare met opgewekte gezichten en kwinkslagen begroet, wat op gelijke wijze werd beantwoord. Dadelijk daarop be gonnen de terugbetalingen, waarbij ook hier met volkomen terzijdestelling der reglementaire opzegtermijnen aan de aanvragen tot ieder bedrag onmiddellijk werd voldaan. De eerstkomenden waren bijna allen vrouwen van leeftijd in den bekenden dracht met de bonte borstdoe ken en breede schorten en de mutsen, nauwsluitend om het smalle gezicht. En in hun eigenaardig dialect met hooge stemmen trachtten zij aanvankelijk toe te lichten, dat zij het geld toevallig drin gend noodig hadden, om echter bij het waarnemen van laohend ongeloof gul en blozend te bekennen, dat men haar bang had gemaakt. Aan de dringende aanma ning van natellen werd meestal slechts vluchtig gevolg gegeven. Geld en boekje werd in het voorschoot gerold en de draagster Verdween met herhaalde dank betuiging en vriendelijken groet. De jon gere vrouwen vatten de zaak allesbehal ve tragisch op en toonden zich zeer vat baar voor humor. De oudere mannen traden binnen met rustigen groet en een greep naar de karpoetmute. De vrouwen kregen de schuld en zij gaven aan den drang met tegenzin gevolg. En dat dit niet geveinsd was, bewees een oude rob door na de uitbetaling het geldbundeltje bruusk toe te reiken aan een der Urker bestuurders met de woorden: „Daar, doe me plezier en berg het maar weer voor me op!" aan welk verzoek vanzelf niet werd voldaan. Inmiddels was het gedrang in en vóór 'het gebouw zoo groot geworden en het rumoer en gejoel van het jonge volk on der de wachtende menigte en daarom heen zoo oorverdoovend, dat de plaatse lijke politie twee rijksveldwachters en hun gemeentelijke collega het noodig achtte, in te grijpen, den toeloop te re gelen en buiten de orde te handhaven. Alles verliep verder geregeld en vlot. Er werd doorgewerkt tot elf uur. Toen de laatste klant het kantoor verlaten had, bleek, dat een bedrag van nagenoeg 50.000 (pl.m. 35 pet.) over pl.m. 120 posten was uitbetaald. Volgens hen, die de Urker mentaliteit verstaan, zou de spaarbank hiermede aan alle onrust ter plaatse aidoende een einde hebben ge maakt. DE VECHTPARTIJ TE CABAUW. Het slachtoffer niet overleden. Het bericht, dat v. W., die bij een vecht partij te Cabanw bij Schoonhoven met een mes eenige steken heeft bekomen, aan de gevolgen zou zij overleden, is gelukkig on juist. De verwondingen zijn weliswaar zeer ernstig, maar het slachtoffer gaat lang zaam vooruit. Moeilijkheden bij executies. Gistermiddag zou in de Sneeuwbalstraat te Rotterdam een executoriale verkoop worden gehouden, in verband met een han delsschuld. Toen de deurwaarder met den verkoop begon, bleek er een talrijke me nigte gekomen te zijn om hem in zijn werk te belemmeren. Hierbij zijn eenige geduch te klappen uitgedeeld, en de politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Denzelfden middag zou in de Slaghefc- atraat eveneens een verkooping worden gehouden, in verband met een belasting schuld Ook hier was een talrijke menigte om het den deurwaarder moeilijk te maken. Vermist. Te Helvoirt wordt de heer K. sedert Dinsdag vermist. Hij was naar Vught ge gaan, waar hij bij een bloemist bloemen heeft besteld. Hij zou daarna bij den nota ris te Helvoirt geld gaan halen, doch ii daar niet geweest. Een jeugdig tippelaar. Te Kerkrade is aangekomen een vijftien jarige HongaarsChe knaap, die niet in het bezit was van papieren of geld. Hij ver klaarde den langen weg van Boedapest te voei en bedelende te hebben afgelegd Hij was op weg naar Amsterdam, waar hij zijn vader hoopte te ontmoeten. De jeugdige zwerver is ter beschikking van den commis saris van politie gesteld. „Tafelpartij" te Gemert. Te Gemert in de Meijerij, had een één- en-zeventigjarige, die voornemens was in het huwelijk te treden, dat plan laten va ren. De dorpsjeugd vond hierin gereede aanleiding een zoogenaamde tafelpartij" te ensceneeren. Als gewoonlijk was de po litie aanwezig om op te treden. Er werden hierbij gevoelige klappen uitgedeeld. Eén der getroffenen moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Intussohen was er den geheelen avond groote belang stelling op de buurt der woning van den bejaarden ex-huwelijksoandidaat, wien de „tafelpartij" gold.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9