UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F woord op vraag 2 blijkt overigens reeds, dat de hoogere productiekosten in hoofd zaak een gevolg zijn van de prijsdaling der bijproducten. Sub. 7. De exploitatie van den nieu wen kameroven is niet gebaseerd op een productie van 50 M3. per 100 K.G. Een gasproductie van 49.3 M3. is door den leverancier gegarandeerd, mits gebruikt worden de door hem voorgeschreven ko len en is dan ook inderdaad mogelijk. Er zijn echter kolen gedistilleerd, die de meeste en beste cokes opleveren,, doch waarmede niet kan worden bereikt de gegarandeerde gasproductie van 49.3 M3. per 100 K.G. kolen. Overigens wordt volgens de huidige productie ongeveer 43 M3. gas per 100 K.G. kolen gemaakt, bij verwerking van de helft Duitsohe ko len en de helft Engelsche (cokingkool). Het is verder in het nieuwe systeem niet noodzakelijk, dat gewasschen kolen worden gebruikt. Er kunnen zoowel ge wasschen als ruwe kolen worden ge bruikt. O er het 1ste halfjaar 1930 zijn rond 250 ton kolen meer gebruikt dan over het 1ste halfjaar 1929, als gevolg van het feit, dat de oude oveninriohting minder goed begon te functionneeren en zeer slecht was geworden, hetgeen om de noodige gasproductie te behouden, meer der kolen verbruik met zich bracht. Over het 2de halfjaar 1930 werd tijdens de ingebruikstelling van de nieuwe inrich ting een tijd lang met de oude en de nieuwe ovens tegelijk gewerkt, hetgeen noodzakelijk was voor een voldoende gasproductie, hetgeen uiteraard met zich bracht een vrij groot meerder kolenver- bruik dan normaal. Verder deden zich in het 2de halfjaar vele klimpijpen- en main verstoppingen voor, waarvan gas- verlies en dus hooger kolen verbruik het gevolg waren. Sub. 8. Het is niet juist, dat de nieuwe stoomketel niet aan het gestelde doel beantwoordt Volgens het verslag over 1930 is onder de bestaande stoomketels ongeveer de helft minder cokes verstookt dan over 1929. Het is evenmin juist, dat de potentie of het vermogen der zuive ringstoestellen berekend is op meer be perkte productie dan de tegenwoordige; de huidige productie is gelijk aan de vroegere en de toestellen zijn voldoende gebleken evenals voorheen. Verder is de capaciteit van de koelers voldoende, aan gezien het gas gekoeld wordt door mid del van ammoniakwater in de main der kameroven. Sub. 9. In 1916 kan met de thans toe gepaste methode geen proef genomen zijn om de eenvoudige reden, dat er geen laadmachine en kameroven was. Hier van is de commissie dan ook niets be kend. Meerder toezicht wegens nieuwe installatie kan hoogstens den met het toezicht belasten opzichter aangaan. Sub. 10. In den aanvang met het nieu we systeem was de samenwerking tus- sohen den Directeur en een deel der sto kers niet zooals die behoorde te zijn. Dit heeft evenwel geen of weinig in vloed gehad op de productie. Overigens wordt verwezen naar het antwoord op vraag 2. Ontkend wordt, dat gepoogd wordt noodige reparaties na te laten, hetgeen ook wel kan blijken uit de onderhouds kosten, vermeld in de verslagen. Sub. 11. Het hier bedoelde onderzoek betrof een zuivere bestuursaangelegen- heid, waaraan elk inquisitoriaal karakter moet worden ontkend De hier bedoelde oekase was noodig, teneinde verder te voorkomen het verstrekken van inlich tingen door hen, die daartoe niet be voegd zijn; dat hierbij een onjuist stand punt is ingenomen kan niet worden in gezien. Sub. 12. De commissie is met den vra ger van meening, dat de exploitatie van gemeentebedrijven een publieke zaak is. Alle inwoners der gemeente hebben de gelegenheid na te gaan, in welken toe stand gemeentebedrijven verkeeren, in zooverre de aangelegenheden, de exploi tatie betreffende, in openbare raadsver gaderingen worden behandeld, en jaar lijks in een voor ieder verkrijgbaar ver slag worden medegedeeld. Sub. 13. De commissie is van oordeel, dat deze vraag meer rechtstreeks is ge richt tot B. en W. en spreekt zich ter zake niet uit. Het antwoord van B. en W. Op de vragen waaromtrent de com missie van bijstand zich niet heeft uit gesproken, wordt door het college van B. en W. geantwoord: Vraag 1. Ondergeteekenden zijn met den steller der vragen van meening dat de water- en lioh tb e drijven dezer ge meente inrichtingen (bedrijven) zijn wel ke onder directe controle van het ge meentebestuur hieronder dan begre pen het college van B. en W. behoo- ren te staan. Zij zijn verder van oor deel dat omtrent den toestand dier be drijven aan den gemeentetraad alle door hem gewensohte inlichtingen behooren te worden verstrekt. Vraag 5. Voor zoover geruchten, als door den steller der vragen bedoeld, geen uiting hebben gevonden in de door ver schillende leden van den Raad gevraagde inlichtingen, is ons college hieromtrent niets bekend. Vraag 11. Met het antwoord der com missie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven op deze vraag, vereenigen ondergeteekenden zich. Hierbij wordt door ons nog opgemerkt dat het in deze vraag bedoelde onder zoek is ingesteld, nadat gebleken was dat nog aan derden inlichtingen waren gegeven omtrent de bedrijven, zulks in strijd met de deswege van ons college uitgegane aanschrijving aan al het ge- meentepersoneel d.d. 5 Januari 1931, A. no. 24/488 III/147. Het onderzoek werd gehouden door de commissie voornoemd en werd, op verzoek van die commissie, geleid door den burgemeester. Het onderzoek werd in een tweetal avondvergaderingen der commissie, in gesteld bij dat deel van het personeel hetwelk, naar het oordeel van den di recteur, daarvoor in de termen viel. Omtrent het resultaat van het hier bedoeld onderzoek kan worden medege deeld, dat daarbij is komen vast te staan, dat van een antipathie tegen de nieuwe oveninrichting noch tegen de nieuwe laadinrichting, bij niemand van het personeel is gebleken. Integendeel is de overtuiging gekregen dat niemand van het personeel de oude inrichting terug zou wenschen. Verder is bij het bewust onderzoek gebleken van het bestaan van enkele misstanden in de verhouding van het personeel, zoowel tegenover de directie alff onderling, waartegen maatregelen door ons getroffen zijn. Vraag 13. Ondergeteekenden hebben de overtuiging dat de algemeene leiding der gasfabriek in deskundige handen is; dat wordt ook uit vroegere berichten beves tigd. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat èn door de commissie van bijstand èn door ons college, doorloopend een nauw lettend toezicht op de water- en licht bedrijven wordt uitgeoefend. Wij geven de verzekering, dat, wanneer ingrijpen in eenig opzicht noodzakelijk mocht blijken, wij niet zullen aarzelen dienaangaande voorstellen aan den raad te doen. Op dit oogenblik bestaat daartoe geen aan leiding. De heer den Uyl begint dan met op te merken, dat hij deze vragen in volle ernst heeft gesteld, daar verleden jaar gezegd was dat de productiekosten zou den dalen. Nu dit niet het geval was, meende spr. deze vragen te moeten stel len. Het verheugt spr. dat B. en W. deze vragen ernstig onder de oogen hebben gezien en daar spr. buitenstaander ie, moet hij en wil hij ook het antwoord van B. en W aanvaarden. De heer ten Cate Brouwer meent dat de gasprijs zijn oorzaak vindt in de hoo gere productiekosten Spr.'s hoop is ge vestigd op het komend jaar, als de nieuwe toestand zich heeft geconsoli deerd. Nieuwe straatnamen. 1. Voorste] van B. en W. in zake naam geving aan nieuwe straten. Vastgesteld worden de navolgende na men: De straten ten noorden, ten zuiden en ten westen van het plantsoen tussohen de Prins Hendrikstraat en de Van Dijk- straat: „Hazeveld". De nieuwe weg benoorden de Spoor- haven: „Buitenweg". De weg ten westen van de Chr. M. U. L. O.-school en de Chr. H. B. S.: „De Smethstraat". De straat waaraan de ingang der Ohr. M. U L O.-school is gelegen, te beschou wen als het verlengde van de St. Jo- risstraat en derhalve dezen naam ook voor dat straatgedeelte te behouden. De straat tegenover de Koningin Em- maschool, loopende evenwijdig aan de Toussaintstraat en verbindende de Hof- zichtstraat met de Jongkindt Coninck- straat: „Van Genderenstraat". De zijstraat van de Hooftstraat welke vanwege de N.V. Gemeenschappelijk Grond- en Huizenbezit is aangelegd „Van Eeghenstraat". De straat welke de Nieuwstraat ver bindt met de Van Eeghenstraat: „De Langestraat". 3. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de opcenten op de personeele belas ting en de gemeentefondsbelasting. De burgemeester zegt in een toelich ting hierop, dat de regeering dit wenscht en dat het slechts een formaliteit is, waaraan moet worden voldaan. Spr. raadt hierover niet te debattee- ren, omdat dan zou worden vooruibge- loopen op de begrootingsdebatten. De aanneming van dit voorstel is slechts een formaliteit ten opzichte van Ged. Staten en zal geen gevolgen heb ben. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1931. Goedgekeurd. 5. Aanbeveling benoeming lid van hot Algemeen Armbestuur in de vacature H. Haring. Aanbevolen worden de heeren: 1. H. Haring. 2. J. Eikelenboom. De heer ten Cate Brouwer merkt op, dat hij reeds- eenigen tijd geleden ge vraagd heeft een vrijzinnige in het Al gemeen Armbestuur te benoemen. Dit is nog steeds niet geschied. Spr. hoopt, dat aan zijn wensch spoe dig zal worden voldaan. Wat in een vo rige vergadering het stemmen door ka tholieken en vrijzinnigen tegen den heer Spreij betreft, dit is aldus spr. slechts 'n demonstratie geweest. Het ging niet te gen den persoon van den heer Spreij, maar was slechts een aanwijzing tot verkiezing van iemand uit andere krin- gen. De heer Haring wordt hierna gekozen. De werkloozenuitkeeringen. 2. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van den Alphenschen Besturenbond om een extra uitkeering aan workloozen. Daar het schrijven van het Algemeen Armbestuur, dat hierop betrekking heeft nog niet is ingekomen, wordt dit punt uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna komt de rondvraag aan de orde. De heer den Uyl vraagt waarom het voorstel van B. en W. gezonden is aan den Besturenbond. Spr. had liever ge zien dat het aan den Raad was gezon den en wil dit punt daarom liever niet in bespreking brengen. De heer den Uyl zegt vervolgens dat het Burgerl. Armbestuur bij de uitdee- ling der werkloozensteun zeer schriel te werk gaat met een uitkeering van 16^ cent per dag. Bovendien komt men niet in aanmerking als men niet voldoende uitgehongerd is. Eerst moet iemand 14 dagen werkeloos zijn. Spr. vraagt daar om, of daarin geen verbetering kan wor den gebracht. De heer Spreij meent hierna dat de heer den Uyl hem heeft aangevallen, toen deze zeide, dat hij nog geen ver betering heeft gezien sinds het toetreden van den heer Spreij tot het Burgerlijk Armbestuur. Spr. vindt het optreden van den heer den Uyl ergerlijk en zal hierover in een geheime vergadering meer zeggen. De heer Boeren dringt aan op een spoedige regeling voor werkloozensteun en voorstellen hieromtrent van B. en W. De voorzitter zegt hieraan aandacht te zullen schenken. Na sluiting der vergadering gaat de Raad in geheime zitting. ALPHEN AAN DEN RIJN. EEN SOHIP BIJ GOUWSLUIS KNEL GELOOPEN. Het scheepvaartverkeer gestremd. Gisterenmiddag omstreeks half vier is een groot geladen sleepschip knel geloopen tusschen de Gouwsluisbrug en het een eind verder gelegen sluishoofd aan de Gou we. Den geheelen middag en avond werd er gewerkt om het schip uit zijn omknelling te bevrijden. Gisterenavond zouden sleep- booten worden gerequireerd om te trachten het schip te verwijderen, doch tot laat in den avond was men er nog niet in ge slaagd. Het scheepvaartverkeer tussehen Amster dam en Rotterdam ondervond begrijpelij ker wijze veel belemmering. Weliswaar konden kleinere schepen door de tweede brug passeeren, doch voor de vaartuigen van grootere afmeeting was de doorvaart- wijdte te nauw, zoodat deze in grooten ge tale op de Gouwe en Rijn oppropten. Een en ander veroorzaakte zoowel te water als in de omgeving van Gouwsluis heel wat le vendigheid. Winkelstand. In het nieuwgebouwde winkeipahd aan de Gouwsluiseheweg her opent de heer B Boere morgen Zaterdag zijn bestaande zaak in kruidenierswaren en aanverwante artikelen. De winkel is geheel naar de eischen des tijcis ingericht en trekt vooral de aandacht door haar keurige en doeltreffende inrichting. Een tweetal goed verlichte stofvrije vitrines zullen het aan zien der zaak hij avond ongetwijfeld nog verhoogen, wij verwijzen verder naar de advertentie in dit nummer. Kippendieven. Door een bewoner der Grijpesteinlaan werd" bij de politie aangif te gedaan, dat de dfgeloopen nacht een poging is gedaan om zijn kippen te ont vreemden. Vermoedelijk zijn de daders ge stoord geworden. Diefstal. Door den auto-bestuurder J. v. D. is bij de politie aangifte gedaan, dat gisteravond in de Van Reedestraat van zijn auto een velg met band is ontvreemd. Jubileum. De heer N. Zwaneveld her dacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als be steller bij de Posterijen. De directeur van het postkantoor kwam in den morgen den jubilaris, mede nemens den Directeur-Gene raal, zijn gelukwensclien aanbieden, terwijl zijn collega's en beambten hem als blijk van waardeering verschillende cadeaux aanbo den. Door de afdeeling Alphen van den Ned. Ohr. Bond van Telegraaf en Telefoon personeel werd den heer Zwaneveld een leuningstoel geoffreerd. Een oorlog in namaak. Door het mo torkorps van den Bijz. Vrijw. Landstorm werden gisteren in onze gemeente in sa menwerking met een detachement Mari niers uit Rotterdam oefeningen gehouden. Op verschillende plaatsen werden posten uitgezet, terwijl het hier en daar tot een treffen kwam. Het publiek toonde natuur lijk veel belangstelling. AARLANDERVEEN. Land- en Tuinbouwonderwijs. Woens dagavond werd in het openbaar schoollo kaal de cursus geopend voor land- en tuin bouwonderwijs alhier. Schouw. Op Woensdag 14 October zal er schouw gedreven worden over den droogge- maakten polder westzijde en over den Zuid- en Noordeinder Polder op Donderdag 22 October. Sociale ontwikkeling. De propaganda- club St. Petrus en Paulus", onderaf deeling van de Volksbond alhier, heeft haar cursus avonden hervat. Het vorige jaar heeft men voor het eerst op aangename wijze van de sociale ontwikkelingsavonden, gegeven door den Geestelijken Adviseur Pastoor A. J M. Hogeveen, genoten. Hun, die die avonden verzuimd hebben, worden nog vriendelijk de uitnoodiging gedaan, deze komende winteravonden op zoo nuttige wij ze te besteden. Ook de nieuwe Encycliek „Quadragesimo Anno" eischt veel bestu deering, vooral voor de jonge organisatie mannen. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). Maria-congregatie. Zondag wordt voor de beide Maria-congregaties gevierd de feestdag van de 2de Patrones der Congre gatie, de H. Theresia De leden worden herinnerd aan de algemeene H. Communie onder de H. Mis van half acht uur. STORING IN DEN RADIO- OMROEP. Een onderzoek naar het sto- ringsvraagstuk in voilen om vang. Commissie tegen sto ring in den radio-omroep. Gisteren is in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. en T. te 's-Graven- venhage door den directeur-generaal der P. T. en T. een commissie geinstalleerd voor het overwegen van maatregelen tegen storing in de radio-omroepontvangst. Aan de besprekingen zullen deelnemen: voor het minsterie van Waterstaat (afd. Waterstaatsrecht) mr. dr. J. F. Schönfeld, administrateur, chef der afdeeling Water staatsrecht (tevens voorzitter) voor den Centralen dienst der Arbeids inspectie (Hinderwet): ir. A. H. O. W. de Bats, electrotechnisch ingenieur bij de Ar beidsinspectie voor de Ver. van Directeuren van Elec- triciteitsbedrijven in Nederlandir. G. de Zoeten, ingenieur bij het Centraal bureau der vereeniging te Arnhem; Voor het Verbond voor Electrolechni- schen Handel en Industrie: a. voor den handel ir. A. J. Odinot, ingenieur bij de firma Siemens en Halske A.G., afd. Tele- funken te 's-Gravenhageb. voor de in dustrie ir. A. v. Sluiters, ingenieur bij de N.V. Philips' Radio te Eindhoven. voor de Ned. Ver. voor Radiotelegrafie de heer O. H. Hebeis te .Rotterdam voor het Comité v. Tramstoringsonder- zoek te Amsterdam: ir. K. Stoffels, inge nieur bij de Gemeentetram aldaar; voor de Vereeniging van Hoofden voor Stroomdistributiebedrijven in Nederland: de heer A. J. Th. Hofman, directeur der Gomeentelichtbedrijven te Alkmaar voor het Staatsbedrijf der P. T. T. de heeren ref. mr. G. H Dijkmans v. Gunst, ref P. A. Enserinck, G Emmerik, electro technisch hoofdambtenaar, terwijl als se cretaris zal optreden de heer P. de Groen, adj.-rci. der P.T.T., werkzaam bij den Ra diocontroledienst. In zijn instalaltieredevoerinc v ees de directeur-generaal er o.a. op, dat de radio- omroep-ontvangst tegenwoordig veel hin der ondervindt ten gevolge van het toene mende gebruik van sterkstroomnetten, electrische motoren en apparaten voor al lerlei doeleinden. Hoewel meermalen door overleg met de gebruikers van storende apparaten run voor de radioluisteraars gunstig resultaat is verkregen, zijn de bestaande wettelijke bepalingen niet in alle gevallen voldoen de om tegen de veroorzakers van storing, die niet mede willen werken, te kunnen optreden. De taak nu van de commissie zal zijn het storingsvraagstuk in vollen omvang in studie te nemen en na te gaan, welke maatregelen tegen radiostoringen zouden kunnen worden genomen. De voorzitter der commissie dankte, mede namens zijn medeleden, voor het in hen gestelde vertrouwen. De taak der commissie: het zoeken van een oplossing voor het vraagstuk om zoowel de belangen van de electricteitsvoorziening van het land als de tegenwoordige beteekenis van den radio-omroep en de daaraan verbon den belangen recht doen wedervaren, acht te hij een aantrekkelijke en zeer belang rijke taak tevens. Dat voor de wijze waarop de commis sie werkzaam zal moeten zijn door den directeur-generaal geen bepaalde richting is aangegeven, doch alleen js gewezen op verschillende mogelijkheden welke zich kunnen voordoon, werd door den voorzit ter bijzonder op prijs gesteld, omdat hij mèt den directeur-generaal van meening is, dat een onderzoek alleen behoorlijke vruchten kan dragen indien het in vrijheid wordt gevoerd. DE SALARISKORTING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Naar aanleiding van wat Minister de Geer heeft verklaard in een onderhoud met een redacteur van het Haagsoli Correspondentiebureau schrijft de „N. R. Crt.": „De voorstelling wordt gewekt, zei de minister, alsof dit een extra- inkomstenbelasting zou zijn, opge legd aan een deel der bevolking. In die lijn zou men tot de conclusie moeten komen, dat ook een salaris- verhooging, zooals wij die gekend hebben in 1920 en later, een belas tingprivilege zou zijn voor een deel der bevolking". Deze salariskorting en de salaris- verhoogïngen van 1920 en later recht vaardigen die conclusie echter geens zins. De salarisverhoogingen werden toegekend, omdat de salarissen te laag werden geacht, en daarmee ge rechtvaardigd. De thane voorgeno men korting wordt daarentegen on dernomen, niet omdat de salarissen te hoog zijn, noch daarmee verde digd of gerechtvaardigd. Integendeel, in de millioenennota wordt met zoo veel woorden erkend, daf dit niet de reden van de korting is. De re den van de korting is geen andere, dan een tekort op de begrooting. Ware de reden van de verhoogingen van 1920 en volgende jaren niet in de te geringe hoogte van de sala rissen gevonden, doch in een over schot op de begrooting, vergezeld van de mededeeling conform de millioenennota van dit jaar dat dit feit op zich zelf natuurlijk geen reden tot salarisverhooging was, maar dat het er bij het Rijk wel af kon, de rijksambt naren eens een douceurtje te geven, dan zou 's mi nisters vergelijking zijn opgegaan. En het „Vaderland" schrijft: De Minister heeft medegedeeld, dat de door hem voorgenomen be sparingsmaatregelen zullen worden gehandhaafd. Dat geschiedde op den dag zelf, dat de Tweede Kamer in de afdeelingen bijeenkwam om haar oordeel over de voorgenomen maat regelen uit te spreken. Hier wordt feitelijk dus door den hoogsten die naar van de Kroon aan de Staten Generaal toegeroepen: Gij kunt u eigenlijk wel de moeite besparen om in de afdeelingen bijeen te komen, want op uw Voorloopig Verslag van de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting staat, wat het financieele gedeelte betreft, het ant woord vast: Zoo is het en zoo blijft het. De minister ontmoet dus zelfs in de liberale pers critiek. De „Res." legt den heer de Geer voor wat hij in 1927 in de Kamer heeft ge zegd: De minister zelf moet wel met een zeer zwaar hart tot zijn voorstel ge komen zijn, want nog geen twee jaar geleden zei hij zelf naar hetgeen de Morgen uit de „Handelingen" van 12 November J929 opdiept: „Hopenlijk zal dan tevene een einde komen aan' het ongezonde verschijnsel, dat de wedden de ambtenaren voortdurend in verband worden gebracht met de lotgevaller der Staatsbegrooting. Voor 1914 was daar in dezen vorm geen sprake van Het zou een bedenkelijke vruch van den oorlogstijd zijn, indie- voortaan, naast de prestatie en de behoeften van den ambtenaar als Dritte im Bunde, de middelenstaat blijvende en beheerschende factor werd in het bedrag der wedden. De plooi, die door den loop der gebeur tenissen op dit punt in veler gesef gelegd is, zal voor alles moeten wor den gladgestreken". Misschien, dat de minister, als hij deze woorden nog weer eens herleest nog tot mildere gedachten komt. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT arr. 1 Oct. van Amsterdam te Batavia. P. C. HOOFT (uitr.) arr. 1 October te Southampton. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) pass. 30 Sept. Perim. TABINTA (thuisr.) pass. 30 Sept. Perim KON. NED. ST00MB. MIJ. AMAZONE vertr. 30 Sept. van Algiers naar Porto Empledocle. CLIO vertr. 1 Oct. van Amsterdam naar Rotterdam. DEUCALION vertr. 1 Oct. van Amster dam naar Rotterdam. FAUNA vertr. 1 Oct. van Rotterdam n. Gibraltar. HEBE. Napels naar Amsterdam, pass. 30 Sept. Gibraltar. MINERVA arr. 1 Oct. van Amsterdam te Hamburg. NEREUS arr. 1 Oct. van Amsterdam te Stettin. STELLA vertr. 30 Sept. van Algier n Malta. TRITON arr. 1 Sept. van Tarragona te Valencia. TELAMON vertr. 30 Sept. van Palermo naar Algiers. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) vertr. 1 Oct. nam. 1 uur van Boulogne. IVO (uitr,) vertr. 29 Sent. van Bah ia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. VAN HEUTZ arr. 29 Sept. te Hongkong HOLLAND—AFRIKA Luiv. HEEMSKERK vertr. 1 Oct. van Rotter dam via Antw. naar Z.-Afrika. NIEUWKERK (thuisr.) pass. 1 Oct. Pe rim. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 30 Sept. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDUK arr. 1 Oct. van Rot terdam te Norfolk. DAMSTERDIJK vertr. 29 Sept. van Vancouver naar Rotterdam. LOCHGOIL, Pacif.-Rotterdam, vertr. 1 Oct. van Londen. LOCHKATRINE, Vancouver naar Rot terdam, arr. 27 Sept. te S. Francisco. ROTTERDAM. New York n. Rotterdam 3 Oct. nam. 2 uur te Plymouth verwacht. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. TALISSE (uitr.) arr. 30 Sept. te Bombay H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) pass. 1 Oct. te Perim. MEERKERK (thuisr.) arr. 29 Sept. te Dairen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBI vertr. 1 Oct. van Rotterdam naar Djambi. DEMPO (uitr.) vertr. 1 Oct. van Colombo STBAJAK (uitr.) arr. 1 Oct. 11 uur v.m. te Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AENEAS. Ja nan-Rotterdam, vertr. 29 Sept. van Hongkong. EURYMEDON, Java-Amst., pass. 30 Sept. Perim. MEDON, Java-Amsterdam, vertr. 30 Sept. van Padang. PERSEUS. Japan-Rotterdam, arr. 1 Oct. te Tientsin. EMZETC0 LIJN. JONGE JOHANNA arr. 1 Oct. van Al- meria 1. v. Londen te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6