MEUBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN - LINOLEUM - BEDDEN - DEKENS VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT fc.fc.KSlt BLAU TAU. 3 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 Een bezoek aan onze fraaie en zeer uitgebreide speciale afdeelingen staat gelijk aan het bezoek van een tentoon stelling. U zult bij Uw rondgang telkens verstomd staan, doordat U zooveel te zien krijgt, wai; mooier en doelmatiger is, dan U zich had voorgesteld. Bovendien heeft U bij ons met de grootste welwillendheid vakkundige voorlichting en gaarne verstrekken wij U complete prijsopgave zonder verplichting Uwerzijds. U wilt het wel bedenken, reeds velen ondervonden het voor U: Ijg" Koopt bij WAALS en II woont GEZELLIG BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Oct. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 769.7 te Clermondt. Laagste barometerst.: 726.3 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 4 Oct.: Meest matige, aanvankelijk tijdelijke, wellicht nog toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aanvankelijk kans op eeni- ge regen, later weinig of geen regen, iets zachter. Over IJsland daalde de barometer nog aanzienlijk. Het lage drukgebied dat daar gisteren gelegen was heeft zich in Noord- Oostelijke richting verplaatst. Tengevolge van de barometerstijging in het Zuiden, is over de Britsche eilanden en ons land het luchtdruk ver val vrij groot geworden, zoo dat daar thans krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke winden waaien. Ook over Scandinavië is de wind zeer krachtig ge worden. De aanvoer van warmere lucht uit het Westen had een tempe ra tuur sstijging in bijna geheel Europa tengevolge. Slechts op IJsland en in Zuid- en Midden-Frankrijk daalde de temperatuur. Plaatselijk bracht de depressie in Ierland zware regen; tot ons land was de regenval hedenmorgen doorgedrongen. De barometerstijging in het Zuiden doet vermoeden, dat de depres- siéinvloed zich niet lang zal doen gelden. Afnemende bewolking met een kleine tem pera tuursstijging lijkt waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR: 15.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.06 uur tot Zaterdagmorgen 6.32 uur. INTREEREDE VAN PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN. Mr. J. M. va-n Bemmelen, benoemd tot hoogieeraa-r iu het Nederiandsch Straf recht en het Nederlandsch Strafproces recht aan de Leidsche Universiteit als op volger van prof. inr. A. J. Blok, heeft he denmiddag in het groot auditorium der Leidsche Universiteit zijn ambt aanvaard met bet houden van een rede over: De be- teekenis van het Strafrecht voor den nor malen mensch. De criminalist heeft zich, vooral in de laatste eeuw, tot taak gesteld om niet slechts naar de behoorlijkheid en vooral onbehoorlijkheid der menschelijke han delingen te vragen, doch tevens om de oor zaken van het' verrichten dier onbehoor lijke daden bloot te leggen. Zoeken wij naai de grondstellingen in het strafrecht dan is er althans één, die Sauer aldus kort gefor muleerd heeft: onrecht -f- schuld is: straf. Indien echter een wiskundige voorstel lingswijs van deze stelling wordt gegeven, zou spreker liever zeggen: onrecht X schuld is: straf. Straf is het product van onrecht en schuld. Onrecht is volgens het arrest van den Hoogten Raad niet meer alleen, wat inbreuk maakt op eens anders recht of in strijd is met des daders rechtsplicht, maar ook dat gene, wat mdruischt, hetzij tegen de goede zeden, hetzij tegen de zorgvuldigheid, wel ke m het maatschappelijk verkeer betaamt ta.v. eens anders persoon of goed. De nieu we omschrijving van onrechtmatig is ook voor het strafrecht van groot belang. Het begrip onrecht is daarmede vastgesteld. Thans de factor schuld. Tot voor kort stoad de strafrechtswetenschap op het stand punt: Er is schuld, wanneer een toereke ningsvatbare mensch willens of wetens, of terwijl hij het had kunnen en behooren te weten iet-s onrechtmatigs doet. Er is eck- ter in de afgeloopen kwarteeuw meermalen getwijfeld aaii de volledigheid van boven staande definitie. In het algemeen leggen wij aan de menschen een objectieven maat staf aan. Hoe echter is dat te rijmen met dien anderen rechtsregel, dat men iemand rechtens tot meer mag verplichten dan hij kan? De verklaring hiervan is in ons land bij de bestudeering van de schuld bij on rechtmatige daad gegeven door Segens. Wij moeten niet vergeten, dat er normale men- schen bestaan en meii deze kan beoord.ee- len naar een objectieven maatstaf, tevens voor hen, omdat zij normaal zijn, de subjec tieve maatstaf, die aangelegd moet worden. Dat is voor onzen tijd inderdaad een ver lossend woord. Heusch, er bestaan normale menschen. Ook echter onder misdadigers? Moeilijke, doch tevens voor het strafrecht ioogst belangrijke vraag. Om die vraag op Past op de kleintjes! Bestel Uw brandstof bij WIJNTJES. TELEFOON No. 0 I te lossen moeten wij weten, wat normaal i®. Het antwoord op deze vraag hangt af van wat men als norm beschouwt. Het gemid delde of het optimum? De norm is hier het gemiddelde. Begaat nu ook de gemiddelde mensch misdaden? Het antwoord is: Ja, wij allen begaan strafbare feiten. Wat is dan echter nog het normatieve in het nor made. Naar de meening van spreker is tie oplos sing van de moeilijkheid deze: De normale ae middelmatig aan zijn omgeving aan gepaste mensen bereikt deze aanpassing alleen door voortdurend te streven naar betere aanpassing. Normaal is nu, aat hem dat. maar al te vaak niet gelukt. Normaal is echter ook, dat hij het constant weder De- proeft. De normale mensch poogt voortdurend een goed voortrehehjk mensch te zijn, maar slaagt -daarin niét. in tiezen zin zijn ook vele misdadigers normale menschen. Hun misdaad spruit gewoonlijk voort uit hun vei keerde neigingen. Een vraag is of wij aan ons oordeel over iemands neigingen en daden wel een leed mogen verbinden m den vorm vaai een op te leggen straf. Uaar zijn wij aangeland bij de eigenlijke vraag in de pnilosophië van het strairecht. Mogen wij vergelden? Moe- teil wij vergelden Spr. is van meening, dat de straf voor normale menschen zoo min mogelijk iu de gevangenis, zooveel mógelijk 111 ae vrije maatschappij moet worden tenuitvoerge- legd. immers alreen in ae normale samen leving bestaat ae mogelijkheia een normaal mensen te vormen en benouden. Dat zulks veel vaker mogelijk is dan thans nog ge-somedt, meent spreker uit er varing te kunnen zeggen. Ruimere en vroe gere mogelijkneid van voorwaardelijke ra- vrijneiastelling is de eisch. De toekomst is bij de bestraffing der normale misdadigers aan de tusschenvor men tusschen de voorwaardelijke en de on voorwaardelijke veroord eeliiig. Hierna volgden de gebruikelijke toespra ken. Ontvangst der Kol. Reserve. Hedenm.qrgen te kwart over tien is het detachement "der Koloniale Reserve uit Nijmegen, dat zijn medewerking bij het •3 Uctoberfeest zal verleenen, hier ter stede gearriveerd. De troep stond onder leiding van luit. Hazenberg en stelde zich op voor den in gang van het station ,alwaar de gasten door het bestuurslid der 3 Octobervereenigmg, ir. A. M. Touw, werden welkom geheet-en. Nadat de muziek zich had doen hooren wev dnaar de Morschpoortkazerne gemar cheerd, alwaar de manschappen inkwar tiering hebben. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 5430. Instituut Pont (f.) Leiden, Breestraat 58a. Hoofdz.: 's-Gra- venhage, Balistraat 81. Geven van onder wijs en het daartoe in exploitatie brengen van onderwijsinrichtingen. Uittr. beh. fil. mevr. N. Smitvan Otten, Leiden. In verband met de 3 Octoberfeesten al hier zal het eindpunt der N.Z.H.T.M. Nieu we Haven aldaar tijdelijk worden verlegd naar den Rijnsburgerweg (Posthof) en wel van 's middags 1 uur tot ongeveer half vijf en 's avonds, na 10-30 uur. Gisteravond heeft de plechtige inauguratie plaats gehad van de nieuwe leden van de Ver- eeniging voor vrouwelijke studenten alhier, waarbij de praeses mej. H. J. M. Panthaleon var Eek, een toespraak heeft gehouden. Tevens heeft gisteravond de inauguratie plaats gehad van de 98 nieuwe leden van het L. S, C., waarbij de gebruikelijke fakkelop tocht werd gehouden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Voor het oandidaatsexaim-en rechtsge leerdheid de heerenJ. Deen (R'henen), A A. Land (Haarlem), H. E. R. Rhodius (Heemstede), L J. Broesen (Rotterdam). Idem aanvullend doctoraal-examen ind. recht de heeren: A. J. d' Ailly (Den Haag) en P. Th. J. v Tetering (Haarlem). Idem Doctoraal-exarnen Nederlandsche letteren de heer: M. H. J. Reyerse (En schedé) Idem doct-oraal-exa-men ge-neeskunde me juffrouw E. fJuzette (Den Haag) en de hee ren I. Groen (Den Haag). O. J. R. Lappönn (Den Haag) en P. G Donlebben (Den Haag) arts-examen eerste gedeelte de heeren: 'R. J. M. Lichtveld (Oegstgeest), Tan Eng Tie (Le i d e n), L. van Herk (Voorburg), M. M Hilfman (Leid en) en G. Klooster- huis (Den Haag). Bevorderd zijn tot art-s de heeren J. Goedbloed (Leiden) en J. H. Poortenaar (Kampen). Deze berichten werden reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. Prof. dr. W. de Sitter naar Amerika. De Universiteit le Cambridge (Massa- chussets) heeft de Leidsche Hoogleerai-un prof. dr. W. de Sitter, W. J. de Haas en prof. P. Ehrenfest uitgenoodigd deel te nemen aan de plechtige herdenking van den honderdsten geboortedag van James Clark Maxwell op 2 en 3 October. Beiden laatstgenoemden waren verhinderd aan de uitnodiging gevolg te geven. Prof. de Silter is naar Amerika vertrok ken. Propagandaclub „St. Petrus". Dinsdagavond vergaderde bovengenoem de club in een der zalen van den R. K. Volksbond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer van Ooijen, het verloop van het schitterend geslaagde congres te Utrecht en bracht dank aan de leden die bij eersten oproep, gehoor hadden gege ven, om zich achter het Petrusvaandel aan te sluiten. Bij de ingekomen stukken waren 9 lijs ten, met de namen van 25 personen, die zich hier ter stede gevestigd hebben, inse- zonden door het R. K. Bevolkingsbureau, Deze zullen allen door de clubleden wor den bezocht. Als voornaamste punt stond op de agen da: een te voeren actie in de a.s. winter maanden voor krachtige medewerking der Volksbondsleden met hun vak- en stands organisatie. In verband hiermede had de voorzitter een circulaire samengesteld, waarin op duidelijk omschreven wijze het doel en wezen der vak- en standsorganisa tie werd uiteengezet, hetgeen de goedkeu ring der vergadering wegdroeg. Om bij deze actie, alle leden te bereiken, had de secretaris een volledige ledenlijst van den Volksbond overgenomen, waarvan een kaartsysteem zal worden saamge- steld. Naast deze propaganda zal speciaal de maand November in het teeken staan van propaganda voor de Pers. Getracht zal worden om naast het bestaande plaatselijk R. K. Dagblad de Volkskrant in de arbei dersgezinnen in te voeren. Wegens bedanken van den heer v. d. Wéijden, had een - bestuursverkiezing plaats. In zijn plaat.--werd gekozen de heer A. J. Vogelezang. Tot slot dankte de voorzitter de leden, die hadden medegewerkt aan den verkoop va-n foto's „Monseigneur Nolens", waarvan 3000 stuks waren omgezet. Hierna sluiting met den Christelijken groet. Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De eerste maandelijksche bijeenkomst van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal gehouden worden op Vrij dag 9 October a.s. Dr. P. J. M. van Gils uit Roermond zal een lezing houden over: Middeleeuwsche perkamenten missaal- en lection aar-bladen, als mappen en teeke- ningen. Wijziging route Taptoe. Men verzoekt ons, onze lèzers er op attent te willen maken, dat er een kleine wijziging is gekomen in de route, welke de Taptoe morgenavond zal ne men. Komende van het Kort Rapenburg zal men marcheeren over Rapenburg Oostzijde langs het Gemeentehuis en daarna zal de stoet niet de Oostzijde blijven volgen, zooals in het programma boekje staat vermeld, maar via de Doe- lenbrug langs de Westzijde van het Ra penburg gaan naar het v. d. Werfpark. Zilveren jubileum bij Vroom en Dreesman. De heer A. Vroom, expeditieknecht bij de firma Vroom en Dreesman alhier, her denkt heden den dag waarop hij vóór 25 jaar aan de zaak verbonden werd. Om negen uur hedenmorgen werd de ju bilaris door de directie ontvangen, waarbij hij hartelijk werd toegesproken en hem 'n enveloppe met inhoud werd aangeboden. Vervolgens werd de jubilaris gecompli menteerd door den. hoofdchef, den heer Kersten, die mede namens chefs en per soneel een axminster looper compleet en een rookfauteuil aanbood. Tevens werden den jubilaris bloemen aangeboden'. De expeditieknechts 'schonken hun collega een fraai garnituur bestaande uit een portefeuille, portemonnaie, een si garenkoker met inscriptie. Den verderen dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5728. N.V. Bouw-Ex- ploitatie Maatschappij „Eigen Woning". Oegstgeest, Wilhelminapark 15. De statu ten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn.N.V. Bouw- en Exploitatie Moatschappij „Eigen Woning". 5726. Drogisterij „Het Centrum", firma Kold&wynWaterreus. Oegstgeest, Burg. de Kempenaerstraat 14. Uittr. E.D. W. Koldewyn, Oegstgeest, d.d. 1 Aug. 1931. N. E.mej. J. Chr. Waterreus, Oegstgeest. 1613. Duynstee en v. d. Velden. Leiden, Rapenburg 30. Kassiers en commissionnairs Burgerlijke Stand I MARKTBERICHTEN LEIDEN. Geboren: Johannes z. v. H. de Vroede en H. Bonte. Hendrik Gijsbert z. v. H. G. Benckhuysen en E. M. van Heu- ven. Ondertrouwd: S. M. Wijling jm. 23 j. en A M. Bourgeois jd 21 j. pauze tusschen het voorbijtrekken van den in effecten. De handelszaak is met ingang van 16 September 1931 in liquidatie getre den. T.iq: mr. E J. M. H Rolsius, Leiden. W ij z i g i n g e n: 1764. Naamlooze Ven nootschap Habermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf. Nieuw veen. Uittr. Comm.: B. Hus, 's-Gravenhage. N. Com ra Mej. C. S. Habermehl, Amstelveen. 610. F. P. van Dijk. Leiden, Breestraat 36, handel in galanterieën en .porce'ein. Vest. Fil.: Alphen a. d. Rijn, Juli ana straat 4, onder den naam: Iva (Industrieele Ver- koopsafdeeling), d.d. 8 Aug. 1931. 1053. Th. van Griensven C. Stavleu. Leiden, Oosterkerksteeg 5 Sigarenmakerij. Over]. E.: C. Stavleu. Leiden, d d. 10 Sept. 1931. De handelszaak komt verder niet meer voor inschrijving inx aanmerking. 1221. A. J. Duyverman. Oefstgeest, de Kem- penaerstr 21. Handelsdrukkerij. Wijz. han delsn. thans: Drukkerij „De Kempenaer" A. J. Duyverman. Nieuwe inschrijving. 5817. N.V, van Wyk's Bulb Comp. Ltd. Sassenheim, Rusthoflaan 49. kweeken van en den handel in bloembol'en en bloemen en alles wat daarmede in den ruimsten zin verband houdt. Ned. Staatscrt. v. 14 September 1931, Bijvoegsel nr. 2466). DirH W. van Wijk, assenheim. Comm.: I Sloop. Leiden. Maat schappelijk kap.: f 10 000, waarvan ge plaatst en gestort4.000. Gisteravond cm half zes is op de van de Boommarkt en de Kabeljouwsteeg de 37-jarige wielrijder P. H. met zijn fiets gereden tegen een met paard bespannen eroentenwagen. waarbij hij kwam te val len. Hij graakte met zijn linkerarm onder een der wielen, waardoor zijn arm brak. Door den E. H. D. is de man naar her Academisch Ziekenhuis vervoerd. BUITENLAND. DE FINANCIEELE WERELDCRISIS. BERLIJN, 1 October. (V. D.) De Deut sche Middenstandsbank heeft hedén tot nader aankondiging haar loketten geslo:- tcn. Bijzonderheden inzake de staking der betalingen alsmede inzake het be drag der passiva zijn nog niet bekend. Een crediteuren vergadering zal Dinsdag 6 Oct. worden gehouden. Ook het filiaal te Görlitz heeft haar loketten heden morgen niet geopend. ZURICH, 1 October. (V. D.) Naar wordt gemeld, behoeft volgens een offi cieel© verklaring van den Raad van Be heer van de Zwitrersohe Volksbank, de grootste spaarbank van Zwitserland, waaromtrent aan het begin der week ongunstige berichten waren verspreid, geen ongerustheid te bestaan voor de positie van de bank. TELEGRAMMEN VLEESCHVERGIFTIGING IN EEN TEHUIS VOOR OUDEN. Tot nu toe veertien dooden. PARIJS, 2 Oct. (V.D.) Het „Journal" bevat een telegram uit Madrid, volgens hetwelk ih een Tehuis voor Ouden te Ali cante vijftig inwoners tengevolge van vleeschvergiftiging ziek zijn geworden. Veertien van hen zijn reeds overleden. De doktoren hebben w^einig hoop de meeste der overige patiënten te behouden De Gouverneur der provincie heeft nog in den loop van Donderdag een ernstig on derzoek bevolen,. De stakingen in Spanje. MADRID, 2 Oct. (V.D.) In verschillen de deelen van het land duren de stakingen onverminderd voort In Malaga zijn de sta kers zich aan ernstige onlusten te buiten gegaan. O.a. werd een autoibus op straat verbrand. In de dorpen in de omgeving van Sevilla weigeren de landarbeiders den oogst naar binnen te brengen. De olij'venoogst verkeert daardoor in gevaar. Groote brand in Engeland. LONDEN, 2 Oot. (V.D.) De groote fabriek van de Metro-Radio Maatschappij te Wem bley is totaal in de asch gelegd. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vasstellen. De schade bedraagt zes ton. Schip gezonken. HELSINGFORS, 3 Oct. (V.D.) Eenigen tijd geleden zonken twee smokkelschepeu in de Finsche bocht, omdat explosies had den plaats gehad. Hierbij waren negen smokkelaars om het leven gekomen. Dezer dagen wilde een detective een onderzoek instellen op de noodlottige plek, waarbij hij gebruik maakte van een motorboot. Toen hij ter plaatse was aangékomen, voer de boot aan den grond en zonk. Vijf personen verdronken. Twee personen werden dour de bezetting vain een in de nabijheid gele gen vuurtoren gered. LEIDEN, 2 October Vee. Aanvoer: 726 runderen, 58 kalveren, 1191 schapen, 622 varkens, 1067 biggen, 15 paarden, 9 veulens 2 ezels, en 2 bokken en geiten. Prijzen: 39 stieren 9—395; 109 kalf- en melkkoeien 180—350, handel stug; 127 varekoeien 150—290, handel stug; 218 vette koeien 190330, schoon aan de haak 9088 cent handel stug; 113 graskalveren 35—85; 17 vette kalveren 4090, schoon aan de haak 80—110 cent: 41 nuchtere kalveren 7—11, handel matig; 544 vette schapen 28—32 en 550 weideschapen 2026, handel traag; 622 mest varkens 1325, Zouters 32—35 cent en Londensche 30—32 cent per kg. levehd gewicht, handel traag; 1067 biggen 3.50—8.—, 15 paarden 115— 230. Kaas. Aangeveerd 113 partijen, waar van 85 Goudsche en 28 Leidsche. Besteed werd voor: le soort Goudsche 3540, 2e soort 30—34, le soort Leidsche 43—18, 2e soort 3642. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas flauw. Aan de Stadswaag gewogen 58 partijen, 2033 stuks, 19063 kg. BOSKOOP, l Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 10 20 cent, Golden Ophelia 1628 cent, Mar cel Rouyer 20—30 cent, Hadley 45—60 cent Claudius Pernet 24—43 cent, Columbia -2-140 cent, Butterfly 18—31 cent, Mac Keiler 1533 cent, Wilh. Kordes 2555 cent, Macl. Jules Bouché 2740 cent, Ro- salandia 23—38 cent, Phoebe 19—41 cent, Briarcliff 14—30 cent, Aug. Noack 14—21 cent, Winnet 2252 cent, Florex 50<0 cent. Diversen: Chrysanten, grootbloemig i..50—2.10. idem tros 0.70—1.20, Clema tis Durandi 14—17 cent, Physalis Franchet- ti 2549 cent; Vuurpijlen 23 cent. Gerbe- ra 81 cent, Clematis Prins Hendrik 2.40. WOUBRUGGE, 1 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 2122 stuks. Kippeneieren 5.25 6.en eendeneieren 4.304.50 per 100 stuks; boter 1.301.16 en kaas 60 cent per kg. Handel traag. STÖMPWIJK, 1 October. Eierenveiling. Aangevoerd 3108 stuks. Prijzen: Hennen- eieren 4.15—5.00, kippeneieren f 5.406.85 en eendeneieren 6.05 per 100 stuks. UITHOORN, 1 Oct. Kaas. Aanvoer. 2015 stuks. Goudsche kaas le soort 3740, 2de soort 31—36, zonder rijksmerk 3034, Handel flauw. BODEGRAVEN, 1 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 8494 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 4.105.80 en bruin 5.50—8.10, een deneieren 4.504.90 per 100 stuks; kip pen 6090 cent per stuk. ZEVENHOVEN, 1 Oct. Eierenveiling. Aanvoer 3794 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.806.00, eendeneieren 3.504.20 per 100 stuks; kaas 22—32 cent, boter 62—61 cent en paardenvleesch 4448 cent per pond, wortelen 5 cent per bos, kool 5 cent per stuk. AARLANDERVEEN, 1 Oct. Eierenvei ling. Aanvoer 2790 stuks. Prijzen: kippen eieren 5.506.10 eendeneieren 4.S05. en kuikeneieren 3.504.50 per 100 tsoiks boter 70—71 cent en kaas 30 cent per pond. R0EL0FARENDSVEEN, 2 Oct. Veiling Sla 0.402.60 per 100 krop, tomaten 2.204.10 per pond, Meloenen 25 cent per stuk; snijboonen 2.803.30 en prin- cesseboo-nen 4.10 per 10 kg. ALKMAAR, 2 Oct. Kaas. Aangevoerd werden 91 stapels, samen 153.000 kg., Fa- brieks kleine 34, fabrieks commissie 35 boeren kleine 34.50, boeren commissie 38.50. Handel matig. WISS ELN UT E E K1N G EN (AMSTERDAM; (Niet officieel). Berlijn 57.80 Londen 9.80 New York 2.48.05 Parijs 9.78 Brussel 34 60 Zwitserland 48 65 Milaan 12.50l/2 Madrid 22.62 Oslo 55. Kopenhagen 55. Stockholm -58.— Weenen 83.50 Praag Boedapest 59.— nom. BEURSOVERZICHT. van gisteren. De bcurssituatie was heden ten opzich te van gisteren maar weinig veranderd en de tendenz bleef uitermate lusteloos. De handel was zeer beperkt en over het al gemeen neigden de koersen tot reactie®. Zelfs in Kon. ging maar weinig om. De no teering, die hedenmorgen tot 130 was ge daald hand haagde zich in het middagver- keer op een niveau dat boven de noteering der vorige slotprijzen lag. Later liep de no teering nog iels op. De Amerikaanse he soorten waren aan den gedrukten kant. Unilevers openden een kleinigheid lager, doch in het verder verloop had een her stel plaats. Philips en Aku bleven op peil. Rubberaandeelen waren prijshoudend, maar zonder belangstelling. Tabakken en. mijnaandeelen waren geheel verwaarloosd. Suikerwaarden worden aangeboden in ver band met de zwakke stemming op de Suikermarkt in Batavia. Later trad een verbetering in. Scheepvaartaandeelen, had den een gedrukt voorkomen. Scheepvaart unies daalden beneden 80. De obligatie- markt was gunstiger gestemd. De Young- leening kwam weer boven 30. Amerik. fond sen waren aangeboden en meerendcels be neden de koersen van gisteren. Prolongatie 4 pet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3