BERICHT! 23ste Jaargang VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 No. 7016 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e CcidóclieCou^arit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2A0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooi de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Morgen 3 October zullen onze bureaux den geheelen dag ge sloten zijn. Daar 3 October op Zaterdag valt kunnen wij niet zooals anders op dezen Leidschen feestdag niet verschijnen. Vooral met het oog op ons groot aantal lezers in de provincie zul len wi| derhalve in beperkten om vang en zeer vroeg uitkomen. DE DIRECTIE. De „bezuiniging" van de Koningin. De „Maasbode" heeft ook haar meening gegeven over de aflasting van galamaal tijd en schouwburiggaan bij het bezoek der Koningin aan de Hoofdstad. En be sluit „Wij verstaan de geste van de Koningin dan ook niet als bezuiniging in den mate- rieelen zin des woords. Ware dit wel zoo en deden allen insgelijks, dan zou de werk loosheid nog veel feller worden. De be doeling van het Staatshoofd kan geen an dere zijn dan anderen een voorbeeld te geven om groote groepen noodlijdenden niet te prikkelen door onnoodige luxueuse uit gaven Doch dit is heel wat anders dan reëele uitgaven doen, die -verantwoord zijn. Als dit niet meer geschiedt, wordt juist een angstpsychose gewekt, waarvoor in ons land met zijn behoorlijken, financieëlen toe stand absoluut geen reden bestaat". In den zelfden geest hebben ook wij ge schreven, en wij hebben onze meening nog 5ne kuinnen verduidelijken, toen een inzen der ons blijkbaar misverstaan had. Maar wij willen toch nog 'ns onderstree- pen, dat het vooral in dezen tijd misdadig kan zijn, om onnoodig luxueuse uitgaven te doen, waarvan het gevolg is, dat groote groepen noodlijdenden worden geprikkeld. Nu vooral moet in de practijk worden ge bracht en gezien de christelijke opvatting omtrent den privaten eigendom, omtrent het privaat bezit, bij welks gebruik (of niet gebruik) men de aandacht moet gericht houden op de behoeften en nooden van gemeenschap en medemenschen. V Het neutrale uithangbord. Naar aanleiding van een uitlating van „Het Volk" over het „hokje sstelsel" schrijft de liberale „Vrijheid": „De S. D. A. P. is hier de hoofdschul dige en haar pers moest niet over het hokjesstelsel schrijven, wanneer zij de R. K. bestrijdt. Het is hier pot en ketel. En „Het Volk" kan nog van de R. K. leeren, die ten minste op hun hokjes eerlijk het etiquet R. K. en niet een misleidend „neutraal" of En verder „De R. K. beweging hangt fier de pau selijke vlag uit, de socialistische ver stopt het rood en lokt daardoor velen in haar tenten, verleid door het uit hangbord neutraal, modern of algemeen". Niet alleen de S. D. A. P. verstopt vaak haar eigen streven achter het ■uit hangbord „modern" („moderne" vakbon den!), ook het officieele Liberalisme gaat heel dikwijls schuil achter de vermom ming „neutraal" En velen laten rich zóó vangen. Men kan de onmogelijkheid en de onwaarheid van zoo'n neutraliteit herhaaldelijk, be- toogen en aanhooren, maar er zijn er, die schijnen te verkiezen, ziende blind te zijn! TRAGISCHE BRAND TE ROTTERDAM. DRIE KINDEREN OMGEKOMEN. Vader aan de verwondingen overleden; de toestand van de moeder hopeloos. Gisteren heeft in een woning aan de 2e Lombards'traat te Rotterdam een korte, maar hevige brand gewoed, welke aan drie kinderen het leven heeft gekost en waarbij twee zwaargewonden zijn gevallen, wier toestand gisteravond laat zich hopeloos liet aanzien. In genoemde straat woonde in pand 86 op de tweede étage aan de voorzijde het gezin Koenen, bestaande uit den 24-jarigen J. K., zijn 27-jarige vrouw O. KoenenWouters en drie kinderen, nl. een meisje van 4 en twee jongetjes resp. van 3 jaar en 6 maanden. Even over 9 uur werden menschen, die zich in de 2e Lombardstraat bevonden, opgeschrikt door het gerinkel van glas, dat uit de 2e étage van pand 86 aan genoemde straat kwam. Direct daarop sloegen fel de vlammen naar buiten, die opkropen langs den gevel en tot boven de zoldering uit in de donkere avondlucht lekten: De heele straat werd plotseling met een rossigen schim overgoten. Een van de eersten die den brand ont dekte was de spuit me ester L. Meenhout, die de straat inrende en oogenblikkelijk zijn spuitgasten alarmeerde. Toen hij op de plaats des on'heils kwam waren twee men-s ,-n reeds uit het brandende rwnd gekomen. Het waren de 24-jarige J. Koe nen, en diens vrouw de 27-jarige C. Koe nenWouters, wier kleeren bij het uitbre ken van den brand onmiddellijk vlam had den gevat, en die in panischen schrik, bran dend, de straat opgevlucht waren. De man was op straat neergezegen, waar men zoo goed en zoo kwaad als dat op dat moment van vreeselijke verwarring ging, getracht had de brandende kleeren te diooven. De vrouw was een logement binnengedragen, waar men haar de kleeren van het lijf had gescheurd en met behulp van dekens de vlammen had trachten te smoren. Ook de man werd even later een naburig logement binnengedragen. Niemand vermoedde op dat oogenblik, dat er n-og kinderen in het pand aanwezig waren. Tot die vreeselijke ontdekking kwam men eerst toen de vrouw even bij kwam en zuchtte: „O God, mijn kinderen" Inmiddels hadden spuitgasten twee slan gen uitgelegd, waarmee vanaf de straat zijde de 2e verdieping bespoten werd. In een minimum van tijd was een ladder naar deze verdieping opgesteld, waarlangs de brandweermannen 'de nog steeds branden de woning binnendrongen. Daar viel hun oog al spoedig op de bedstede, waar twee kleine figuren onbeweeglijk lagen. Het waren de twee oudste kinderen, een meis je van 4 en een jongen van 3 jaar, bij wie de levensgeesten reeds geweken waren. De bedsteden waren slechts licht door het vuur aangetast en ook de lijkjes vertoon den geen noemenswaardige brandwonden. Deze twee kinderen zijn, waarschijnlijk door de rook gestikt. Een eindje verder lag echter een omge vallen ijzeren kinderwagen en daarnaast vond men het nagenoeg verkoolde lijkje van het jongste kind van nog geen jaar. Dekens werd aangebracht en daarin werden de lijkjes langs de ladder op straat gebuaoht, waar de G. G. D„ die met een auto gearriveerd was, ze overnam. De brand was ondertusschen reeds in hevigheid afgenomen. In de kaïmer had den de brandweerlieden een omgevallen petroleumkachel en een pannetje branden de was aangetroffen, de oorzaak van den zoo noodlottigen brand. Te kwart over negen reeds was de brand geheel bedwongen. In een kwartier tijds had het geheele drama zich afgespeeld. Wij vernemen nader, dat in den afgeloo- pen nacht, de vader, de 24-jarige J. Koe nen, eveneens aan zijn wonden ic overle den. De toestand van zijn 27-jarige vrouw, Cornelia Wouters, was hedenochtend ho- De vermoedelijke oorzaak. De man werkte voor een meubelfabriek, waarvoor hij poetsdoeken vervaardigde. Hij had een uitvinding gedaan waardoor het mogelijk was mf. gebruik van zeer weinig was, goede enHang bruikbare doe ken te vervaardigen. Zeer waarschijnlijk berust deze uitvinding hierop, dat aan de was, waarin de doeken gedrenkt worden, de een of andere ontplofbare stof als ben zine word* toegevoegd. Gisteravond is hij ook met de fabricage van deze doeken bezig geweest. Hij had daartoe een pannetje met was op een pe troleumstel gezet. Op een gegeven oogen blik is den vlam in de pan met was ge sprongen, waarop een ontploffing gevolgd is, die een groote voorraad poets ka toen in de kamer onmiddellijk in lichten laaie zette. In een oogwenk stond de kamer in vlammen, die zich mededeelden aan de kleeren van de vrouw enden man. Er stond him niets anders te doen dan de vlucht te nemen. Of zij nog een poging hebben ge daan om de kinderen te redden is nog niet gebleken. De toestand van beiden was van dien aard dat het zeer onwaarschijn lijk lijkt dat zij daartoe de gelegenheid hebben gehad. Bij informatie, vannacht te half één, werd aan de „Msb." medegedeeld, dat hun toestand hoogst bedenkelijk was. Waar schijnlijk zullen ook zij, er het leven bij moeten inschieten. Zij worden in het zie kenhuis aan den Coolsingel verpleegd. HET KONINKLIJK HUIS. 10 pCt. aan de schatkist? Een inzender in „De Vrijzinnig-demo craat" verwijst in verband met den eisch van „buitengewone ingetogenheid en offer zin" door de Troonrede gesteld naar Hoofd stuk I der Rijksbegrooting. De redactie van het partij-orgaan dient hem aldus van antwoord: De bedragen, uitgetrokken op Hoofdstuk I der Rijksbegrooting (Huis der Koningin) berusten bijna alle op de voorschriften der Grondiwet. Dat zij worden uitgetrokken, be hoeft volstrekt niet te beteekenen, dat zij inderdaad worden verbruikt. Wij meenen zelfs te weten, dat alle leden van het Koninklijk Huis nog steeds tien procent van het inkomen ten bate van de schatkist afstaan. Over het jaar 1928 het laatste jaar, waarover de Staatsrekening tot dus ver is verschenen was dit althans nog 't geval. De uitgave ten bate van de restau ratie van het Paleis te Amsteram (het meesterwerk van Jacob van Campen) kan mein voorts bezwaarlijk een uitgave ten bate van het Koninklijk Huis noemen. MR. A. M. DE JONG. Buitengewoon hoogleeraar aan de Nederl. Handelshoogeschool. Tot buitengewoon hoogleeraar in de economie, inzonderheid het geld-, crediet- en bankwezen en de handelspolitiek aan de Ned. Handels-Hoogeschool is benoemd de heer mr. A. M. de Jong, adjunct-secre taris van de Nederlandsche bank te Am sterdam. Mr. A. M. de Jong werd geboren op 23 December 1893. Hij studeerde in de reohts- en staatswetenschap te Leiden Sinds Scp- tembr 1921 was hij werkzaam aan het se cretariaat van de Nederlandsche Bank, sinds 1929 in den rang van adjunct-secre taris. Op publicistisch gebied heeft mr. A. M. de Jong naam gemaakt door een tweetal omvangrijke studiën in „De Economist", resp. gewijd aan de geschiedenis van de leer der wisselkoersen voor Adam Smith en aan de Engelsche Bankrestrictie in den Napoleontischen tijd. Voorts publiceerde hij verschillende artikelen over accueele vraagstukken in „De Gids", i hoofdwerk is geweest het Gedenkboek van de Nederlandsche Bank, waarin do geschiedenis in de jaren. 18141863 uit voerig wordt beschreven. EINDE ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd eindigt den 4den October te 3 uur voormid dag, zoodat in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. DE LANDBOUW EN DE ENGELSCHE CRISIS. Regeeringshulp gevraagd. Donderdagmiddag heeft op het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een bespreking plaats gehad tus- schen de directie van den landibouw en tal rijke organisaties, welke belang hebben bij den export van land-, tuinbouw- en zuivel producten naar Engeland. De bijeenkomst stond onder leiding van den inspecteur van Landbouw, den heer Th. J. Mansholt. Verschillende wenschen werden geuit met betrekking tot regeeringsbulp tegen de nadeelfge gevolgen van wisselenden ster- lingkoers. Ook kwam er o-a. een voorstel ter tafel om de regeering het risico te doen dragen voor fluctuaties in den koers van het pond en op deze wijze den export weder moge lijk te maken. Ook werd het verzoek tot de regeering gericht den termijnhandel in het pond ster ling weder open te stellen. De besprekingen, welke een voorloopig karakter dragen, hadden tot resultaat, dat er besloten is een speciale commissie in te stellen, die deze voorstellen nader zal uit werken. Deze commissie zal zich ook in verbinding stellen met den president der Nederlandsche Bank. DE INVOER NAAR FRANKRIJK. De toegestane contingenten. Volgens telefonische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs heeft de Fransche regeering besloten van de volgende artikelen voor den tijd van 30 September j.l. tot en met 31 December a.s. onderstaande contingenten ten invoer toe te laten: Versch en gekoeld vleesch, uitgezonderd schapen 3900 tonbevroren vleesch 7000 ton; gezouten of gepekeld vleesch in rau- wen staat, uitgezonderd ham, 400 ton, be reid vleesch van varkens, runderen, „ou autre" 325- ton, bereide vleeschwaren, uit gezonderd leverpastei of falani en morta- telli (Ital. soorten) 100 ton, vleeschconser- ven 700 ton, boter 1200 ton. Wat betreft afval van versoh gekoeld en bevroren vleesch, zoo valt dit niet onder contigenteering. Uitgedrukt in kilo's levend gewicht: Levende runderen 2300 ton koeien 1400 ton koeien 1400 stieren 500 ton vaarzen 1400 ton kalveren 140 ton varkens 3000 ton speenvarkens 40 ton De contingenteering van melk, melk producten en kaas volgt. NIEUWE REGENPROEVEN VAN DFN HEER VERAART. Naar gemeld wordt, zal de heer Ver aart in den loop dezer maand boven de Noordzee te Scheveningen met een "aan tal driemotori-ge vliegtuigen een proef neming houden ?oor het neerslaan van wol ken. Aan deze vlucot zal deelnemen het giootste Fokker vliegtuig der K.L.M. ,.De Adelaar" en eenige vliegtuigen van het type F 12, voor zoover deze beschikbaar kunnen worden gesteid in verband met den dienst op Indiê. Voorts heeft de heer Veraart van de Ford Motor Comp. de toezegging ontvan gen, dat het driemoiorigo metalen Ford vliegtuig, waarmede voor eenige weken hier te lande op de vliegvelden demonstra ties zijn gegeven en dat thans door ver schillende landen in Europa een rond vlucht onderneemt, behoudens onvoorziene omstandigheden gratis ter beschikking zal worden gesteld om de proefneming zoo goed mogelijk te doen slagen. Er zal zoo wel in Schiphol ais in Waalhaven worden opgestegen. Elk dezer vliegtuigen kan tot een hoogte van 4000 5000 meter stijgen, hetgeen de heer Veraart van zeer groot belang acht. NIEUW SPOORBOEKJE VERSCHENEN. Het kleine, bruine spoorboekje is giste ren versohenen. In deze kleine uitgave het dikkere, blauwe boekje moet nog ver schijnen staan ook de naciitsneltreinver- bindingen. De winterdienst gaat 4 Octo ber in. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De oppositie in Duitschland sluit zich aaneen tegen de rijksregeering. (Buitenl. 2de blad). De Heimwehr-putsch in Oostenrijks par^ lement besproken .(Buitenland (2de blad). Noodlanding van Kingsford Smith. (Luchtvaart 4de blad). BINNENLAND. Waardevol geschenk uit de nalatenschap van mgr. Nolens aan de R. K. Staatspartij. (4de blad). Drie kinderen verbrand te Rotterdam; Vader aan de verwondingen overleden; de toestand van de moeder hopeloos. De Nijmeegsche pont met zeventig pas- sagiiers in aanvaring met een slee.p Geen) ongelukken gebeurd. (Gem. Berichten, 3de blad). De storing op de 298.8 meter; wijzigingi der golflengte. (Radio, 3de blad). Invoercontingenten voor Frankrijk. (1ste blad). Een speciale commissie voor den uit voer naar Engeland. (1ste blad). Juweliersfirma te Amsterdam bestolen. (Gem. Berichten, 3de blad). Een commissie ingesteld inzake onder zoek storing radio. (2de blad). Benoeming buitengewoon hoogleeraar aan de Ned. Handelhoogeschool. (1ste blad) Ambtsaanvaarding prof. mr. J. M. van Bemmelen. Consecratie van nieuwe kerk te Lisse. (lste blad). PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN die heden zijn inaugurcele rede hield aa; de Leidsche Universiteit. Katholieken leert toch Esperanto! Reeds dikwijls spoorden wij u hiertoe aan, en het moet gezegd, niet zonder suc ces. Maar wij blijven toch nog vèr achter: als wij bijv. zien, dat de Arb. Fed. reeds 53 afd. heeft, dan maken wij mot nog geen 30 afd. een poover figuur. Nu begin Oct. de Nijm. Schriftelijke Cursus weer een aanvang neemt, die eiken Zaterdag per radio toegelicht wordt, teekene men daar spoedig op in. 't Is 'n eenig goede en goed- koope gelegenheid! Adres: H. de Lepper, Voorstadslaan 187, Nijmegen. Prijs 4 gul den. Giro: 104463. FRATER WIGB. v. ZON, R eusel.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1