VRAGENBUS UIT DE RADIO-WERELD De zeven Raadsels DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BI.AD PAG. DE VERDWENEN POSTZAK MET GELDSWAARDEN. Omtrent <len diefstal van den postzak met geldswaarde te Den Haag vernemen wij nader uit Den Haag: Even na de sluiting van het bijpostkan toor „Wittebrug", aan den Van Lennepweg, omstreeks half negen, is Dinsdagavond een postzak met geldswaarde geroofd. Op de voorgeschreven wijze hadden de met de overbrenging van de waardestuk- ken naar het hoofdkantoor belaste be ambte en de chauffeur van den postauto de zakken, afkomstig van het bijkantoor, in den wagen ingeladen en dezen afgesloten. Zij begaven zich toen naar hun plaats in de bestuurdercabine en waren op het punt te vertrekken, toen de chauffeur bemerkte, dat aan de achterzijde iemand klaarblij kelijk met een valschen sleutel de deur we der opende en in een minium van tijd een van de zakken uit den auto haalde om daarna het hazepad te kiezen. Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de chauffeur, die inmiddels zijn zetel had verlaten om te trachten, eenige ongeoorloofde manipu laties te verhinderen, er zich- slechts toe Kon bepalen, den vluchtenden dief na te rennen, zonder zich den tijd te gunnen, daartoe den wagen in beweging te brengen. Tot zijn verrassing moest de postchauf- feur evenwel constateeren, dat de dief in een gereedstaanden auto sprong om zich met maximale snelheid daarmee te ver wijderen. Intusschen gelukte het den chauffeur nog, het nummer van den auto, waarmee de dief de vlucht had genomen, te noteeren. De politie, met het geval in kennis ge steld, deed onmiddellijk een uitgebreid onderzoek, dat bereids tot het vermoede lijke spoor van den daders leidde. Nader vernemen we dat de zak een be drag van 19.000 bevatte, n.l. 16.000 aan bankpapier en 3000 aan specie. Het- was geen groote zak, waarin post stukken worden vervoerd, maar een klei nere speciale geldzak. De postzak teruggevonden. De Haagsche politie, die het onderzoek naar den diefstal van een postzak uit een postauto op den Van Lennepweg met kracht voorzet, neemt in het belang van dat onderzoek nog steeds een angstvallig stilzwijgen in acht. De „Tel." verneemt intusschen, dat m verband met dezen brutalen diefstal reeds iemand gearresteerd is, die een oude be kende van de politie en een beruchte per soonlijkheid zou zijn. De man ontkent ech ter beslist met den diefstal iets uitstaande te hebben en toont zich zeer gesloten. Ook de vermiste postzak is teruggevonden met een klein deel van den oorspronkelijken inhoud. Hij bevatte nog ongeveer 400 en teravond nog niet-terecht-. Ook op den ver- de brieven. De rest- van den buit was gis- da-chte is niets, dat van den buit afkomstig kan zijn, gevonden. Het schijnt, dat de omstandigheid-, dat de chauffeur van den postauto de tegen woordigheid van geest had om het- nummer van den wegrijdenden auto, waarmede de dief verdweeu op te nemen, de politie op een spoor heeft gebracht. Zij is er namelijk in geslaagd den bedoelden auto op te spo ren en in beslag te nemen. Zoodoende kreeg men een draad in handen, die tot de arres tatie geleid heeft. Het is zoo goed als zeker, dat de dader een medeplichtige gehad heeft en dat het misdrijf nauwkeurig is voorbereid. Daar wijst in de eerste plaats het feit op, dat de deur van den postauto met een valschen sleutel is geopend. Of men daaruit zou mogen opmaken, dat de bewaking van de auto's der Posterijen over liet algemeen niet voldoende zou zijn, is in dit stadium der zaak natuurlijk nog een open vraag. In de tweede plaats moet de dader de werkwijze van de Posterijen nauwkeurig bestudeerd hebben. Hij heeft geweten op welken tijd de wageen zou komen, hoe hij welken tijd de wagen zou komen, hoe hij de geldswaarde van het kantoor bevatte. Ten slotte heeft hij een plaats uitgeko zen, die voor een overval bijzonder gunstig is. De postwagen doet meer bijkantoren aan, doch dat aan den Van Lennepweg is wel een van de eenzaamste. Het ligt in een „deftige woonwijk" de Van Lennepweg loopt met een boog van de Nieuwe Park laan naar den Wagenaarweg waar het gemeenlijk zeer stil is. Bovendien kan het daar zeer donker zijn, daar alle huizen in die wijk vrijstaande villa's zijn omgeven door tuinen, terwijl ook de straten met boomen beplant zijn. Het postkantoor is in een z.g. halve villa gevestigd. De dader had hier dus een uitstekende gelegenheid om zich te verbergen en een gunstig moment af te wachten om zijn slag te slaan, te meer daar de kans om gestoord te worden, ge zien de geringe passage, die daar op dat uur plaats heeft, uiterst miniem was. Onderhoud met den chauffeur. Een woordje van hulde voor zijn tegen woordigheid van geest, om het nummer van den auto, waarmede de dief wegreed, nog op te nemen, komt den chauffeur van den postauto, den heer Jacques Govers, wel toe. Het was het eenige wat ik nog doen kon, meende bescheiden de heer Govers, een man van middelbaren leeftijd met een reeds grijze kuif, dien wij gisteravond laat, toen hij van zijn dienst in zijn woning aan de Falckstra-at was teruggekeerd, nog even spraken. De directeur van het postkantoor, zoo wel als de politie hadden hem echter in het belang van het onderzoek, naar hij ons mededeelde, nadrukkelijk verboden zich over de bijzonderheden van het gebeurde aan den Van Lennepweg uit te laten en daar hield de heer Govers zich stipt aan. Hij maakte slechts de opmerking, dat der gelijke misdadigers gevaarlijke heeren moeten zijn en dat- het werk der postbe ambten met zulke individuen langs den weg niet zonder gevaar voor lijf en leden dreigt te worden. De auto, waarmede de dief ont vlucht is, stond niet- ver van den postwagen. De personenauto is eerst langs den post wegen heengereden en heeft zich niet ver van dat voertuig en aan de achterzijde daarvan opgesteld. Uiteraard heeft de heer Govers daar geen aandacht aan besteed. Hij dacht, naar hij zeide, dat die wagen bij een der villa's die naast het postkan toor staan thuis hoorde of daar door bezoe- kers was geparkeerd. BEVEILIGING VAN TREINEN IN LIMBURG. Met het oog op aanslagen. In verband met den gepleegden spoor wegaanslag te Susteren, waar zooals men zich zal herinneren, een zware ketting op de spoorlijn was gelegd, is sinds korten tijd op het traject Roermond—Maastricht een extra beveiligingsmaatregel getroffen, a-ldus meldt de „Tel." De avond-sneltrein Amsterdam naar Maastricht, welke te Roermond om 10.53 uur vertrekt, wordt thans iederen avond van Roermond tot Maastricht voorafge gaan door een losse machine of machine met bagagewagen. Deze machine vertrekt slechts enkele minuten voor den sneltrein te Roermond. Men hoopt op deze wijze onaangename ervaringen als te Susteren le voorkomen. Vraag: Wilt U mij in Uw blad even opgeven naam en adres van den Curator in het- failissement Aan N.V. Venn. ..Beider Belang" te Den Haag. Antwoord: Da t kunt u informeeren bij de griffie van de Haagsche Rechtbank. Programma's voor Vrijdag 2 October. Huizen 298 M. Algem. Programma. Verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Morgenconcert. 10.50 Ziekendienst. 10.0012.00 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert. H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H .v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Concert. Mevr. G. Knegt-Ter Haar (zang), L. de Ruyter (viool, Mej. R. Beuts (piano). 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.00 H. J. Steinvoort: „Een doos beplakt met cretonne". 5.30 Orgelconcert, A. P. Varel. 6.30 Radio-dokter. 7.00 Causerie door A. J. Herwig. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Herdenkings-Samenkomst der Vereen. „Bijbel en Oranje" en „Bijbel Oranje en Ne derland". M.m.v. Jongenskoor o.l.v. P. Pul en Solisten (sopraa-n-basbariton-fluit-cello-or- gei). 10.1011.30 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht. Door Mevr. Minny Erf- mann. 10.30 Concert door het V.A.R.A.-6eptet. 11.00 Voordracht. 11.2012.00 Vervolg concert. 12.00 Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Schooluitzending. A. Elfers: Hoe ko men de foto's in de krant" 2.30 Gramofoonplaten. 3.004.00 Aansluiting Hotel Terminus Utrecht, Kwartetconcert o.l.v. A. Nooteboora. 4.00 Gramofoonplaten. (Dansen der Volke- 4.40 Voor de Kinderen. 5.40 Concert V.A.R.A.-Orkest. 6.45 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.008.00 Vervolg concert. Als Intermez zo: Vioolrecital door Nap de Klyn. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: „Begin van den nieuwen tijd in de 16de eeuw". 8.30 Concert Haydn-kwartet. 9.00 Dr. Herman Wolf: „Goethe". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. E. D. Spelberg: „Achtergronden van hedendaagsch- religieuse cultuur". 10.45 Gramofoonplaten, 11.0012.00 Gramofoonplaten van de VARA Daventry 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. Elisie Owen (viool), Kath leen Thomson (piano) 1.00 Orge'concert door W. S. Vale. 1.45 Berichten. 1.50 Gramofoonplaten. Pl.m. 2.45 Schooluitz. 4.50 Orkestconcert, 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Concert. Strijkkwartet. Yvonne Arnaud. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. Vraag: Lk héb een pand verhuurd voor drie jaar. Nu is de straatbelasting ge komen, deze staat natuurlijk niet in het huurcontract. Heb ik nu recht op een ver goeding daarvan, van de huurder? Antwoord: Wanneer u gebruik ge maakt hebt van een model-huurcontract, staat de straatbelasting er.wel in, niet met name, doch opgesloten in de formule „toe komstige belastingen ten laste van het- per ceel." Staat een dergelijke clausule niet in het huurcontract dan hebt u geen recht, tus- schentijds de huren te verhoogen met het bedrag van de straatbela-sting. 8.20 Radio-Tooneel 10.00 Berichten. 10.15 Berichten 10.20 Lezing. 10.35 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Radio Pari6 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Concert. Viool en Orkest. 9.50 Vocaal concert. Langenberg 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. II.0011.35 Gramofoonplaten. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert. Orkest en Viool. 8.359.05 Orkestconcert. 8.35 Vocaal concert. 10.25 Beriohten en tot 11.20 Concert. II.2012.20 Orkestconcert. Kalundborg 1153 M. 12.251.35 Orkestconcert. 3.205.20 Concert. Orkest en cello. 8.308.45 Piano-soli. 8.459.10 Radio-Tooneel, 9.1010.10 Orkestconcert. 10.4511.25 Orkestconcert en zang. Brussel 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.25 Vervolg concert. 9.35 Solisten-concert. 338,2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en viool. 9.05 Voorlezing. Daarna: Vervolg concert. Zees en, 1635 M. ca. 7.007.50 Gramofoonplaten. 9.35 Congres-Uitzending v. d. Bund entschie- dener Schulreformer. 10.5512.20 Berichten. Hierna Gramofoon platen. 1.152.20 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Wovon man in Amerika spricht", le zing door K. G. Sell. 8.35 Koorconcert m. ra. v. orkest en So listen. 9.00 Feest ter gelegenheid van den 84sten geboortedag van Von Hindenburg. 10.20 Berichten en vervolgens Dansmuziek. Hierna Concert door orkest van werklooze musici. RADIO-GESPREKKEN MET NOORD-SUMATRA. Met irvgang van 1 October. Met ingang van heden 1 October wordt het radio-telefoon-verkeer geopend tus- sohen Nederland en het Noordelijk deel van Sumatra via Bandoeng. Tot dit ver keer zijn toegelaten de gouvernementsnet- ten Sumatra's Oostkust en Atjeh en On- derhoorigheden en de netten der Deli Spoorwegmaatschappij, voorloopig met uit zondering van het locale net Medan. Te Med-an kunnen de gesprekken voorloopig alleen worden gevoerd in de aldaar inge richte radio-spreekcel, waarin meerdere personen gelijktijdig aan een gesprek kun nen deelnemen. Het tarief bedraagt- 39 per gesprek van 3 minuten en 13 voor elke volgende minuut. Vraag: Ik ben in 1923 in dienst ge weest voor mijn nummer. Daarna ben ik toegetreden in het Vrijwillige Landstorm korps Motordienst, waardoor ik a-f was van de 2 maal 17 dagen opkomen. Moet ik nu, als ik opzeg voor de Vrijwillige Mo- tordienst de 2 maal 17 dagen nog opko men, of ben ik daar van af Antwoord: De lichting 1923 heeft haar herhalingsoefeningen volbracht. Wan neer u dus thans den Vrijw. Motordienst opzegt, is u bevrijd van herhalingsoefenin gen. DE VLOOTSCHOUW DER K. L. M. is Dinsdagmiddag op Schip hof ook door de Koninklijke Familie bijgewoond. De ontvangst der vorstelijke personen op het vliegveld. In verband met de opening van den wekelijkschen LUCHTDIENST NEDERLANDINDIë vice versa, is Dinsdag op Schiphol door minister Reymer, het luchtvaartmonument onthuld. FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 14) Doch hij hoorde, hoe zwaar en met korto stooten haar adem ging. „Evelyn", ging hij verder, „je behoelt me nu niet direct te antwoorden. Laat me je alleen maar zien en in je nabij heid mogen blijven. Mogelijk zul je me dan leeren liefhbben en mij 't antwoord ge ven, waar ik nu om smeek. Kun je me echter geen hoop geven, zou m'n verlan gen een kwelling voor je zijn, spreek dan één woord en morgen zal ik afreizen." Zij had 't hoofd laten zinken. Zij ver frommelde een blaadje tusschen de trillen de vingersDan sloeg zij de oogen open en keek hem aan. Kenton naru nu ook haar andere hand. „Zeg 't me Evelyne, moet ik afreizen. of mag ik blijven, waar je bent. Mijn lief de voor je is zoo groot dat ik onzegbaar ongelukkig zou zijn, als je uit m'n leven moest verdwijnen." Onbeweeglijk en zwijgend zat zij daar. Hij boog zijn gezicht naar haar roe en blikte lang in de diepe, donkere oogen. „Evelyn ik, hou zoo van je", fluisterde hij dan weer. En hun lippen ontmootlen el kander, heel, heel even, maar voor hem beteekende dit een eeuwigheid van geiuk. Zij had haar armen om zijn hals geslagen en trok hem zoo vast tegen zich aan, als wilde zij zich aan zijn borst verborgen. Met een ruk echter wende zij zich af, en er lag diepe vertwijfeling in haar stem. „O God", stamelde zij. „Waarom ben je naar hier gekomen, Dick Waarom ben je gekomen Zij stond op en maakte haar paard los. Kenton volgde haar. Hij begreep deze plot selinge opwelling niet. „Evelyn, wat beteekent dat?" vroeg hij. „Waarom ben je zoo bedroefd? Ik voel me zoo gelukkig en je hoult toch van me, niet waar V' Evelyn weende. „Help me, Dick. Ik moet naar huis". Hij voelde haar tranen op zijn wang. Zij kuste hem als hij haar in het zadel hielp. „Ja, ik hou van je Dick en juist daarom ben ik zoo ongelukkig. Ik heb mijn vader verraden. Maar je zult me toch niet begrij pen". „Wat is dat dan toch, Evelyn? Kun je 't me niet zeggen Hij hield haar beide han den vast omsloten. „Neen, nog niet, Dick. Laat me nu gaan. Ik zal me moeten haasten." Kenton kuste haar handen, eerst de eene en dan de andere en reikte haar de teugels over. „O, Dick, waarom ben j'e Loch gekomen Ik heb je nog zoo gewaarschuwd", riep ze wanhopig uit. „Nu zullen ze misschien ontdekken, dat ik je ontmeet heb „Ik begrijp er niets van.... spreek dan toch duidelijker, Evelyn. Jij hebt me dus dien brief gezonden?" „Ja. Maar een verklaring kan ik je nog niet geven. Het is al laat. Morgen krijg je een brief van me. Misschien durf ik dan wel alles te schrijven. Leef wel, Dick". Haar stem klonk nu weer iets rustiger en Kenton begreep, dat zij in deze aange legenheid, die haar zoo martelde, een be slissend besluit genomen had. Zij reed weg en verdween in den don keren avond. XI. HET GEZICHT, DAT VERDWEEN.. Kenton vroeg zich later dikwijls af hoe hij op dien avond eigenlijk wel 't pension gevonden had. Zijn bewustzijn reageerde pas op de buitenwereld, toen hij zich in een recht behaaglijke kamer op de eerste verdieping van 't pension, geïnstalleerd had. Lang bleef hij voor 't open venster zit ten staarde in de duisternis, vervuld van 't nieuwe, groote geluk, dat over hem ge komen was en dat hem bijna een fantas- tischen, schoonen droom toescheen. Doch hij voelde nog de heete tranen van 't jon ge meisje op zijn wangen gloeien. Wat kon haar toch zulk een leed berokkenen en hoe kon haar droefheid met hem zelf in verband staan? De raadselachtige gebeurtenissen der laatste dagen kwamen hem nog onbegrij pelijker voor, nu hij wist, dat zij hem den brief geschreven had. Wat kon zijn le ven bedreigen, omdat hij hierheen geko men was? Welke geheimen zweefden er toch rond zijn hoofd? Zij was radeloos om zijn komst en toch had zij dit reisje zoo gemakkelijk kunne verhinderen. Zij had eenvoudig niet behoeven te zeggen, waar heen zij ging of hem een door haar onder teekend briefje kunnen zenden.... Zouden dan al deze onverklaarbare fei ten toch samenhangen met 't even onver klaarbare optreden van den man met het litteeken Vergeefs zocht hij naar een antwoord op al deze vragen. Hij kon er geen oplos sing voor vinden. Buiten veegde de nacht wind de wolken van den hemel weg zoodat maan en sterren hun zilveren licht goten over 't donkere woud en de verlaten vlak ten. Heel uit de verte klonk 't gedruisch der immer aanrollende golven tegen den rotsigen oever. Dick stond den volgenden ochtend laat op. Terwijl hij zich aankleedde, zag hij door 't open venster, dat 't rijtuigje van hotel Imperial juist het erf afreed en op den lan gen straatweg inn een stofwolk verdween. Hij veronderstelde, dat een nieuwe gast aangekomen was en even later hoorde hij, dat twee personen de kamer naast de zijne binnentraden. De muren waren zeer dun en hij kon duidelijk verstaan wat zij spra ken. Het eerst herkende hij de radde tong van Mrs. Nolly, de waardin. „Ja, Sir," zeide zij, „ik geloof wel, dat 't u hier bevallen zal. Wie hier eenmaal een paar dagen doorgebracht heeft, zoekt niet verder meer. Ik heb op 't oogenblik elf gasten. Maar 't is voor 't eerst, dat Lon- denaars hun intrek bij mij nemen. De andere gasten behooren, nu ja.... niet tot zulke voorname kringen zooals u, SirSir „Mr. Granger. Josef Granger". Verder vernam Kenton niets. De man met de gouden tanden was hem dus nagereisd en had ook hier zijn kamer naast de zijne gekozen om hem nogmaals te kunnen bespieden. Blijkbaar was hij dus van meening, dat nog niemand eenige ver moedens tegen hem had, anders zou hij wel een anderen naam aangenomen heb ben. Hij besloot, den man met den grau wen ringbaard eens wat meer van nabij te bestudeeren. De trage klank van een gong klonk door het huis het teeken voor de lunch. Ken- ton stapte de eetzaal binnen, waar de elf gasten en de twee heeren uit Londen aan gemeenschappelijke tafel aanzaten. Tegen over hem zat Mr. Granger. Hoe scherp Kenton hem ook gadesloeg, hij kon aan diens uiterlijk toch niets ont dekken, dat aanleiding tot argwaan kon geven. Mr. Granger echter, scheen niet 't minste belang in zijn vis-k-vis te stellen hij gaf zich niet eens de moeite om een gesprek met hem aan te knoopen. In het hotelregister zag Kenton, dat mr. Granger zich voor pachter had uitge geven, welke qualificatie dan ook wonder wel paste bij zijn uiterlijk en houding. Een uur na de lunch wandelde Kenton in de richting van de zee, om een bad te nemen. Een lommerrijke weg tusschen 't hooge woud voerde hem in vijf minuten naar 't strand. De vlakke kust vormde een diepe bocht, zoodat het water niet van den zwaren golfslag op zee afhankelijk was. Doch Kenton gaf er de voorkeur aan om van een flinke hoogte in 't koude water te springen en wandelde dus verder, tot hij aan een steil-opspringende klip kwam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6