23ste Jaargang DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 No. 7015 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE LEIDSCHE WINKELWEEK BINNENLAND 3)e £cicbdie 0ou/fcamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bi) onze Agenten 20 cent per week ff 2.60 per kwartaal Fratnoo per poet ff 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTI^JJS No. 11 Df ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogBte 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop ff 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Critiek van de S.D.A.P. De afdeeling Leiden der S. D. A. P. ■heeft een propagandablad uitgegeven, waarin het politiek beleid van haar ge- meent eraadsfract-ie wordt verdedigd de reohtsohe meerderheid in den Raad al leidei wordt verweten. Wij willen er een enkel woord over zeggen, en knippen hier uit een alinea van een artikel, waardoor wij tegelijker tijd in zekeren zin een samenvatting ge ven van de verwijten, welke de S. D. A. P. tot de be-stuursmeerderheid meent te moeten riohten. Als wij sociaal-democraten verlan gen, dat ter leniging van den nood j van zoovelen beschikt wordt geheel of gedeeltelijk over de gemeente lijke reserves, dat de gegoeden zoo zwaar worden belast, als de wet slechts toelaat, dat in samenwerking met andere gemeenten krachtige aandrang wordt uitgeoefend op het rijk om verbetering te brengen in de finantieele positie der gemeen ten, en men wijst zulks af, dan wordt daardoor een kunstmatige on mogelijkheid geschapen om aan bil lijke sociale eisohen te voldoen. De meerderheid in den Raad schept een kunstmatige onmogelijkheid, om aan billijke eischen te voldoen. In het dagelijksche leven zou men een dergelijk verwijt kwalificeeren als laster en dengene, die zulk een valsche voor stelling van zaken geeft, terwijl hij beter weet, als een lasteraar beschouwen. Wij willen enkele feiten memoreeren. Indien de S. D. A. P. haar zin had gehad, dan zou van de gemeentelijke re serves nu geen cent meer besohikbaar zijn, „ter leniging van den nood van zoovelen". Gelukkig is niet de politiek van de S. D. A. P. gevolgd, zijn er nog de gemeentelijke reserves, die in den loop der eerstvolgende jaren wellicht heel noodig zullen blijken. Verder zou de S. D. A. P. wenschen, dat de gegoeden zoo zwaar mogelijk worden belast. Dit wordt neergeschreven, terwijl men weet, dat het binnen het kader van de rijkswetgeving vrijwel onmogelijk is, de gegoeden uitsluitend de gegoe den nog zwaarder te belasten, dan reeds het geval is. En op de derde plaats wordt een ver wijt gemaakt, omdat men niet zoekt sa menwerking met andere gemeenten, om zoodoende verbetering inde finantieele positie der gemeenten te verkrijgen alsof daarvoor niet bestaat een Ver. v. Ned. Gemeenten; alsof daarop de ver schillende politieke partijen en hare ver tegenwoordigers in het Parlement niet de aandacht kunnen en moeten vestigen! Wij behoeven niet verder op deze be schouwing in het propagandablad te rea- geeren. Natuurlijk zullen wij niet beweren, dat in Leiden alles is en wordt gedaan, wat gedaan worden kan „ter leniging van den nood van zoovelen". Noch het gemeentebestuur noch particulieren en vereenigingen mogen in dezen veel- eischenden tijd gaarne over zich zelf volkomen tevreden zijn. Aller aandacht moet gespannen zijn op overwegingen, of en wat er nog meer in deze kan en dus moet worden ge daan. Critiek van de S. D. A. P., zooals in bovenstaand citaat, heeft echter geen enkel nuttig effect; integendeel. Nog nimmer is het bij de opening van een Leidsche Winkelweek in de stad zoo druk geweest als gisteren. Het was op straat een drukte van belang als was het nu reeds de vooravond van 3 Oc tober. De Winkelweek kan dan ook nu reeds een eclatant succes worden genoemd, waar voor het actieve co mité alle eer toekomt. Massa's mensehen be wogen zich langs de straten, waar de prach tige, verlichte etalages hen aanlokten. De eerepoorten straalden in een zee van licht en op sommige punten der stad kon men de prachtig verlichte to rens zien, die door de schijnwerpers jn een zee van licht waren gezet. Zeer veel belangstelling had vooral de auto, die van 79 uur door dc stad reed en waaruit langs een versterker gramo- phoonmuziek ten gehoore werd ge bracht. Drommen menschen, loopend of fietsend zwermden voortdurend om de auto, die langzaam door de stad reed en waaruit allerlei aardige moderne liedjes klonken. Er was in de stad een feestelijke stemming, die het begin van de Winkel week zeer veelbelovend doet zijn. Om kwart na acht werd op de Kaas markt de filmvertooning begonnen, waar voor ongekende belangstelling bestond. DE OPENING VAN DE LEIDSCHE WIN KELWEEK, GISTERENMIDDAG IN DE STADSGEHOORZAAL. Photo Slegtenhorst. Op de Kaasmarkt en deii Oude Rijn stond het zwart van de mensohen, die de vertooning, die wederom verzorgd werd door de firma P. J. van Remimdt met belangstelling gadesloeg. Ook de muziek, werd met de geluidsinstallatie van den heer Remundt. ten gehoore ge bracht. Vertoond werden geheel in den lijn van deze Winkelweek allerlei films betreffende Nederlandsche fabrikaten, waartusschen reclames werden vertoond van wel een zestigtal winkeliers uit Lei den. Voor iedereen of hij ver af stond of dicht bij waren de beelden, die een grootte hadden van 42 M2. goed te zien zoodat ook dit onderdeel van het pro gramma uitstekend slaagde. Wel werd echter wat hinder ondervonden van de groote lantaarn, die op de Kaasmarkt brandde, zoodat men goed zal doen deze tijdens de volgende voorstellingen niet te laten branden. Hedenavond zal er wederom zulk een filmvertooning plaats hebben, die om 8 uur zal aanvangen. ACTIE TEGEN KORTING OP RIJKSSSALARISSEN. De besturen der central es van overheidspersoneel achten haar onaanvaardbaar. „Co mité van Twaalf" opgericht. In hotel Schiller te Amsterdam zijn bij eengekomen de besturen der Centrales van Overheidspersoneel, die vertegenwoor digd zijn in de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg* in Ambtenarenza ken, ter bespreking van te nemen maatre gelen, in verband met de in de Millioenen- nota 1932 aangekondigde korting op de salarissen van het Rijkspersoneel en de Onderwijskrachten. De besturen waren eenstemmig van oor deel, dat deze korting niet te aanvaarden is. Men stelde zich op het standpunt, dat het onjuist is de aanvulling van een tekort op de Staatsbegrooting in het bijzonder te laten drukken op één categorie van staats burgers, die toch al sober wordt bezol digd en die bovendien nog gebukt gaat onder vroegere salarisverlagingen. Besloten werd een „Comité van Twaalf" te stichten, dat de leiding der actie op zich zal nemen. In dit comité namen van elk der volgende Centrales twee leden zitting: Permanent Comité van Chr. Organisaties van Personeel in Publieken Dienst; Cen trale van Hoogere Rijksambtenaren; Co mité ter behartiging van de Alg. Belangen van Overheidspersoneel A. C. O. P.; R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel; Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst; Centrale van Xed. Overheidspersoneel (C. N. O. P.). 'Sen kleine commissie zal zich met de voorbereiding belasten. TILBURGSCHE INDUSTRIE IN NOOD. Beroep op den minister toegelicht. Naar aanleiding van het telegram, dat de Tilburgsche wollenstoffenfabrikanten aan den minister van Binnenlandsche Za ken hebben gericht in zake de door Enge land genomen maatregelen en de daar door automatisch ingetreden ingrijpende loonsverlaging, in welk talegram zij op korten termijn ingrijpende maatregelen vragen om althans de Nederlandsche markt tegen deze abnormale concurrentie te beveiligen, en werkloosheid op groote schaal te voorkomen, hebben zij een toe lichting verzonden, waarin zij o.m. het vol gende schrijven: Engeland is het voornaamste exportgc- bied der Nederlandsche wolindustrie; de gevolgen der scherpe koersdaling van het pond zijn velerlei. Op de eerste plaats lij den verschillende onzer leden directe zeer gevoelige financieele verliezen, zoowel in verband met hun vorderingen als in ver band met hun nog loopende leveringscon tracten. Het tweede, belangrijk ernstiger gevolg is, dat het pract-isch niet mogelijk is tot verdere zakentransacties te komen. Voor- loopig is er geen sprake van dat de nor male zaken zouden kunnen worden gecon tinueerd. Bovendien is de vrees niet on gewettigd, dat de invoerbelemmering zal worden versterkt door een douanetarief. Het verlies van het Engelsche afzetge bied is voor de fabrikanten, die voorname lijk op Engeland draaiden een geweldige klap, doch ook dc export van Nederland sche stoffen in het algemeen zal ernstige nadeelen van de koersdaling van het pond ondervinden: direct-, doordat dé export naar de meeste overzeesche gebieden in ponden placht te geschieden, indirect door dat Engeland, veelal de voornaamste con current op die markten, plotseling zooveel goedkooper kan offreeren. Niet alleen de Nederlandsche wolindus- strie echter zal haar Engelsch afzetgebied verliezen; ook Frankrijk, Duitschland, Bel gië, Italië, Tsjecho-Slowakije, Polen, enz., die thans voor millioenen ponden jaar lijks aan wollen stoffen in Engeland in voeren. Het staat naar onze meening vast, dat Nederland 't afzetgebied zal zijn, waar heen zich deze stroom van wollen stoffen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het conflict tusschen Japan en China nogmaals voor den Volkenbondsraad. (Bui tenland, 2de bl^d). Vandaag begint de wekelijksche lucht- dienst op Indië. (Luchtvaart). BINNENLAND. De R.-K. Tuinbouwwinterschool te Be verwijk heden geopend. (2de blad). Het nieuwe Jaarboek der St. Radboud- stichting. (3de blad). Een grfoote fabrieksbrand .te Weesp (Gem. Berichten, 3de blad). Een ernstige boerderijband te Vlijmen. (Gem. Berichten, 3de blad). De diefstal van een postzak. (Gem. Be richten, 3de blad). Een bloembollenschuur te Lisse afge brand. (2de blad). op de eerste plaats zal richten, waar, in tegenstelling tot alle overige landen, prac t-isch elke hinderpaal in den vorm van douanetarieven ontbreekt. Reeds thans worden, in het bijzonder door Duitschland en Italië, wollen stoffen hier te lande tegen ,,Schleuder"-prijzen aan de markt- ge bracht. Ter voorkoming van een groote werk loosheid in onze bedrijven is het belemme ren van den onbeperkten invoer van bui- tenland-sche wollen stoffen op dit oogen- blik beslist noodzakelijk. Met vertrouwen durven wij, aldus besluiten de fabrikanten hun toelichting, daarom dan ook een be roep doen op onze regeering om door het treffen van wettelijke maatregelen op kor ten termijn onherstelbare schade voor het bedrijfsleven te voorkomen. UITSLUITEND NEDERLANDSCHE WERKKRACHTEN. Niet toelaatbaar Naar aanleiding van een bericht in •het „U. D.", volgens hetwelk aan de R. K. Bouwvereeniging „Volksbelang" te Sas van Gent, die met steun van het Rijk oen complex arbeiderswoningen gaat bouwen, en in het bestek wilde be palen, dat uitsluitend Nederlandsche werkkrachten mogen worden tewerk ge steld, van uit Den Haag zou zijn be richt-, dat een dergelijke clausule niet toelaatbaar is, is ons bij informatie ge bleken, dat inderdaad bezwaar wordt ge maakt tegen beperking van den aanne mer in de keuze van werkkrachten bij den bouw van arbeiderswoningen met Rijkssteun, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat elke zoodanige beperking leidt tot verhooging van den prijs en daardoor ten nadeele komt van de ar beiders voor wie de woningen bestemd zijn. DE NIETJWE KERK DER H.H. ENGELBEWAARDERS TE LISSE. Photo Slegtenhorst. (Zie 4<le blad, pag. 12).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1