BUITENLAND SPORT LUCHTVAART Financiën en Economie DONDERDAG 1 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 VOLKENBOND DE VOLKENBONDSRAAD EN CHINA. De raad van den volkenbond heeft gis termiddag opnieuw een zitting aan het Japansch-Chineesch conflict gewijd, waarin de voorzitter een motie ter aanneming voorlegde, weike vaststelt, dat de voorloo- pige maatregelen van den volkenbond het gewenschte resultaat hebben gehad en de verwachting wordt uitgesproken, dat bei de regeeringen het conflict langs vrede- ïievenden weg zullen beslechten. De vertegenwoordiger van China, de heer Sze, verklaarde, dat hij zich met deze motie wilde vereenigen, doch dat hij voor nemens is, de aangelegenheid opnieuw aan den raad voor te leggen, indien voor 14 October de „status quo ante" niet is her steld. Hij behield zich nadrukkelijk voor, dan terug te komen op zijn vroeger voorstel tot benoeming van een neutrale commis sie van onderzoek en China zal eventueel den raad ook verzoeken, de verantwoor- delkheid voor de incidenten vast te stel len, opdat China in staat zal zijn, zijn aan spraken op schadevergoeding te doen gei den. De vertegenwoordiger van Japan ver klaarde van zijn kant, dat hij de motie m den vorm, waarin deze is voorgelegd, aan neemt, doch zich niet kan aansluiten bij de interpretatie, door den vertegenwour- diger van China gegeven. De voorzitter Lerroux, wees er op, dat de raad slechts verplicht is maatregelen" tot handhaving van den vrede tusschen de volken te treffen en dat aan Japan zekere tijd moet worden gelaten voor het terugtrekken van zijn troepen. Overigens achtte de voorzitter het niet noodig, over de interpretatie van de motie te beraadslagen. De motie werd daarop aangenomen, zoo- dab de behandeling van het conflict voor- loopig tot later is uitgesteld. DUITSCHLAND EIGEN PARTIJ VAN DUITSCHE LINKS-SOCIALISTEN. Zondag a.s. opricftting. Namens de oppositie in de Duitsche so ciaal-democratische partij wordt medege deeld, dat Zondag a.s. een rijksconferentie zal worden gehouden, die zal overgaan tot de stichting van een nieuwe partij, de socialistische arbeiderspartij. De uitgeslo ten Rijksdagafgevaardigden Rosenfeld en Seydewitz hebben reeds een groot aantal sympathie-betuigingen, vooral van de jeugd, ontvangen. Waarschijnlijk zullen zich voorloopig slechts de zeven Rijks dagafgevaardigden aansluiten, die onlango de verklaring in de „Fackel" hebben on- derl èekend men verwacht echter, dat na de beslissende stemming over de nood verordening in den Rijksdag nog meer Rijl^dagleden zich bij de nieuwe bewo ging zullen aansluiten» Vele Rijksdagleden, aldus wordt namens de oppositie gezegd, hebben zich reeds bereid verklaard tegen de noodverordening te stemmen. Zoodra de technische moeilijkheden zijn overwon nen zal de nieuwe partij ook een eigen dagblad uitgeven, dat waarschijnlijk 1 No vember zal- verschijnen. ITALIË Fascisme en Vaticaan. Na de verzoening tusschen het Vaticaan en Italië, welke eenige weken geleden tot stand is gekomen, heeft thans de seoreta- ris-generaal der fascistische partij op aan wijzing van Mussolini aan de partijorgani satie officieel bekend gemaakt, dat het tijdens het conflict uitgevaardigde besluit, volgens hetwelk het. lidmaatschap van de fascistische partij met dat van de Katho lieke actie onvereenigbaar was, opgehe ven is. RUSLAND. AMNESTIE TE MOSKOU. 400 gevangenen worden vrijgelaten. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het centraal uitvoerend comité der sovjet republiek, op voorstel van den voorzitter der commsisic voor amnestie, Solz, beslo ten, ongeveer 400 gevangenen, dio zich we gens verschillende misdaden in de gevan genissen der stad, resp. van het district Moskou bevinden, gratie te verleenen. Het betreft gevangenen, die behooren tot de arbeidersklasse of de kleine boeren. Volgens de verklaringen van den leider der amnestie-commissie hebben deze ge vangenen zich in de werkplaatsen der ge vangenissen voorbeeldig gedragen; de dwangopvoeding heeft hen gemaakt tot niet meer „staatsgevaarlijke" elementen. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. Koreaansche boeren neergeveld? Volgens een bericht uit Tokio zouden ten Zuiden van Moeaden 3000 Chineesche soldaten 400 Koreaansche boeren hebben neergelegd. Uit Mandsjoerijen zouden Japansche troepen zijn gezonden om hulp te bieden. Kirin's onafhankelijkheid. De correspondent van de „Times" te Tokio meldt, dat in Mandsjoerije een groep ambtenaren en officieren zich tot een provisorische regeering heeft opgewor pen en aan Tsjang Hsoe Tsjang Kai Shek telegrafisch de onafhankelijkheid van Ki- rin hebBen gemeld. Deze onafhankelijkheid is echter niet erkend. AMERIKA BLOEDIGE GEVECHTEN IN NICARAGUA. Meer dan 25 dooden Bij Jinetoga in Nicaragua zijn opnieuw hevige gevechten ontstaan tusschen op standelingen en soldaten van de Nationale Garde, waarbij 25 man van de Nationale Garde, waaronder eenige officieren, wer den gedood. Ook de opstandelingen leden ernstige verliezen. BUITENL. BERICHTEN. DE NOOD IN CHINA. 21/2 millioen dollars aan giften uit Amerika. Na, de hartroerende beschrijving, welke kolonel Lindbergh, na zijn vlucht over China, van den toestand in de overstroom de gebieden heeft gegeven, hebben een aantal Amerikaansche instellingen collec tes gehouden, welke twee en een half mil lioen dollars hebben opgebracht. BOMMEN GEVONDEN. Voor een nieuwen spoorwegaanslag bestemd? Op het station te Rottenmann bij Graz werden gistermorgen vroeg tusschen een 'aantal balken en planken twintig bommen gevonden, welke daar verborgen waren. De bommen bestaan uit Mannesmann- buizen van 16 1/2 c.M. lengte en met een doorsnede van 35 m.M. Zij zijn gevuld met een zeer explosieve springstof en aan beide zijden stevig met kurken afgesloten. Aan het eene einde bevindt zich. een lont, welke door een capsule wordt beschermd. De bommen lijken veel op die, welke bij de spoorwegaanslagen in Duitschland en Hongarije zijn gebruikt. Het onderzoek, dat onmiddellijk is in gesteld, heeft nog niet uitgewezen, we*i de bommen vandaan komen. Vermoed wordt, -dat zij voor een spoorwegaanslag bestemd waren. Officieel wordt dit be- richt nog niet bevestigd. GOEDKOOPE AARDAPPELEN. Voor ondersteunden In Duitschland. De in het Duitsche rijksministerië voor voeding en landbouw gehouden besprekin gen tusschen den bond van den Duitschen aardappelenhandel, den rijksbond van Duitsche ooft- en groentenhandelaars en den centralen bond van levensmiddelen handelaars in Duitschland over de vermin dering der aardappelenprijzen voor onder steunden zijn heden beëindigd. Zoowel de groot- als de kleinhandela ren in aardappelen hebben zich bereid verklaard, van November van dit jaar af tot een nader te bepalen datum aan onder steunden te Berlijn tegen zeer verminder de prijzen aardappelen te leveren. Bij den tegenwoordigen prijsstand der aardappelen kan men rekenen op een prijsvermindering van ongeveer een rijks mark per centenaar. EEN ONVEILIGE CHINEESCHE LIJN. Weer een roofoverval in China. Dinsdag is weer 'n personentrein op 't tra ject Peking-Moekden door Chineesche roo- vers overvallen en geheel uitgeplunderd. De overval had plaats in de onmiddellijke na bijheid van Jacyangho, waar eenige dagen geleden een trein tot ontsporing is ge bracht, waarbij 31 personen werden gedood. Ditmaal zijn, voor zoover bekend is, geen menschenlevens te betreuren. Familiedrama. Te Miissen bij Schwarzenbek werden gistere.n een weduwe, afkomstig uit Ham burg, en haar 18-jarige zoon dood in een kelder gevonden. De vrouw had zich aan een balk ver hangen, terwijl den zoon de hals doorge sneden was. Uit een brief, welke zij had achtergela ten, bleek, dat de vrouw zelfmoord wilde plegen en besloten had haar zoon mede in den dood te nemen. De daad is blijkbaar in een vlaag van verstandsverbijstering begaan. Hevige aardschok te Quetta. Om kwart voor vijf is gisteren te Quet ta (Beloedsjistan) een hevige, aardschok gevoeld, die dertig seconden aanhield en waardoor de huizen in beweging kwamen. Onder de bevolking ontstond schik en verwarring. Ook malaise in de parelindustrie. Als gevolg van de financieels crisis in de wereld, heerscht in vele plaatsen aan de Perzische Golf, die afhankelijk zijn van de parelindustrie, armoede. Door de depressie hebben de kooplieden hun aan- koopen van parelds aanzienlijk vermin derd. De „Nautilus" mag tot zinken worden gebracht. De Shipping Board te Washington heeft Wilkins vergunning gegeven, de duikboot „Nautilus", waarmee hij in het Poolgebied is geweest, in diep water voor de Noor- sche kust tot zinken te brengen. Waarschijnlijk zal de consul der Ver. Staten te Bergen het wegbrengen van de duikboot gadeslaan. De „Heer en Mevrouw van Dijck". De „Sunday Times" meldt, dat voor en kele dagen, in een groot Handley Page Napiervliegtuig, dat uit Bazel naar Parijs vloog, twee passagiers plaats genomen had den, die op een kaart, met belangstelling den tocht volgden, en alle bewondering hadden voor het landschap? Toen het vliegtuig te Parijs landde un de twee passagiers werden begroet door een hooge Belgische personaliteit, her kende men in hen koning Albert en ko- nigin Elisabeth, die zich hadden laten in schrijven, als „de heer en mevrouw Van Dyck". De koning en de koningin van België hebben gisteren, in gezelschap van maar schalk Lyautey, gouverneur Olivier en den Belgische militairen attaché Dubois, een bezoek gebracht aan de Koloniale Ten toonstelling. Het bezoek was ontbloot van elk ceremonieel. VOETBAL B-elftal—Gecombineerd elftal 6—1. Ten aanschouwe van zeer weinig pu bliek heeft gistermiddag op het Sparta- lerrein te Rotterdam .het B-elftal van den K. N. V. B. een oefenwedstrijd gespeeld tegen een gecombineerd elftal. In de aan vankelijke samenstelling der ploegen was een groote wijziging gekomen. Zij zagen er nu aldus uit: B-elftal: Doel: Odijk (De Hollandiaan). Achter: de Bruyn (H. D. V. S.) en Van Zeijl (P. S. V.). Midden: Verploegen (Xerxes), Van der Wildt (V. U. C.), van der Eerde (Sparta). Voor: Hanse (R. O. H.), Duynhouwer (Feijenoord), Punt (D. F. C.). Post (D. H. C.), Mijnders (D. F. C.). Gecombineerd-elftal Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Peters (Blauw-Wit), v. d. Griendt (V. S. V.). Midden: Wilson (Sparta), Den Hoed (H. D. V. S.), Paulissen (P. S. V.). Voor: v. d. Berg (Sparta), v. d. Vaart (Fortuna), Zymni (West-Frisia), Frenk (Xerxes), Visser (P. S. V.). De wedstrijd. 'EEN SNELHEID VAN 657.76 K.M. Lt. Stainforth's fraaie prestatie. Officieel wordt thans medegedeeld, dat luitenant Stainforth eergisteren te Calshot het wereldsnelheidsrecord voor watervlieg tuigen op 657 76 K.M. per uur heeft ge bracht. Zooals men weet, bedroeg het oude record, dat luitenant Stainforth bij de Schneider Gupraces van 13 September j.'l. op zijn naam bracht, 609 K.M. 811 M. Het was een doodaveraohtende vlucht waarin de onverschrokken piloot deze phe- nomenale snelheid eergisteravond bereikte Bijna een half uur was Stainforth in de lucht en gedurende al dien tijd volgde een groote menigte vol spanning dze hernieuw de pogingen van den man, die geen vree* schijnt te kennen. Na de veranderingen, die aan het water vliegtuig de S 6 waren aangebracht, werd door de experts op luchtvaartgebied vrij algemeen verwacht dat Stainforth, die reeds direct na de Schneider Oup-races had medegedeeld dat de snelheid nog hooger zou kunnen worden opgevoerd, zijn doel thans zou bereiken. Het weer was van dien aard dat het vliegen met een groote snel heid nauwelijks veilig was, doch niettemin startte Stainforth even voor zes uur s avonds. Als een blauwe kogel schóót de machine over Southampton Walter in de richting van Corves. In 43 seconden was de machine in de lucht en begon dit nieuwe experiment van snelheid. Eerst werd koers gezet over het eiland Wight in de richting van Ile-On the Solent, het begin van de 3 K.M-baan, waarop getracht zou worden het snelheidsrecord te verbeteren. Vijf keer legden hij cleze baan af, telkens verdwijnende in den mist. om dan weer wes telijk te sturen over The Solenten dan over het kasteel te Calshot to vliegen waar velen vol bewondering de vlucht gadesloegen. Ten slotte verminderde hij aanzienlijk zijn snelheid ten einde den motor wat te kun nen laten afkoelen voordat hij tot de daling overging. Intussc-hen was het weer echter slechter geworden en de autoriteiten en ex perts die de record poging hadden bijge woond werden eenigszins on geniet, omdat de wind was gedraaid en de zee ruwer werd. Zij wisten dat de machine met een snelheid van meer dan 150 K.M per uur op het water terecht zou komen maar zij re kenden niet tevergeefs op het. kalme en be zadigde optreden van den piloot die zijn machine in de juiste positie op het water deed neerkomen. WEKELIJKSCHE VLIEGDIENST OP INDIE. Vandaag begonnen. Vandaag is het een historische dag voor de K. L. M. Op heden begint n.l. de we- kelijkschc regelmatige dienst op Neder- landsch-Indië, een feit, waardoor Neder land zich vooraan plaatst op het gebied van luchtvaartverbindingen. Wat is het nog kort geleden, dat de eer ste vlucht naar Iudic onder onbeschrij felijke moeilijkheden werd volbracht en voltooid werd tot groot enthousiasme van de geheele vliegwereld. Het was op 1 October 1924, dus vandaag precies 7 jaar geleden, dat de vliegers van der Hoop, van Weerden Poelman en van der Broeke van Schiphol vertrokken on op 24 November d.a.v. te Batavia aankwamen. Zij hadden er dus 55 dageu over gedaan, waarvan 20 vliegdagen. Een noodlanding te Philippopel veroorzaakte een maand oponthoud. De tweede vlucht duurde al heel wat korter, n.l. 18 dagen en werd vol bracht door Geysendorffer, Scholte en We ber (1927) met den thans overleden Ame- rikaanschen millionair van Lear Black als passagier. De derde vlucht was van luite nant Koppen (1927), die met zijn „Postduif" binnen de maand (28 dagen) heen ton te rug vloog. Dan beginnen de meer en meer regelmatiger wordende proefhichten, totdat op 25 September 1930- een geregelde veer- tiendaagsche dienst werd ingesteld. Thans een goed jaar later is de wekelijksche dienst een feit. Do totale reisduur isf thans 10 dagen. Het reisschema ziet er als volgt uit: Dag Afstand in K.M. 1 Donderd. A'dam-Halle-Leipzig 525 Halle-Loipz.-Boedap. 670 (a) 2 Vrijdag Boedap.Belgrado 320 BelgradoAthene 79-5 3 Zat. At-hene-Mersa-Matruh 817 Mersa-Matruh-Cairo 4(>0 (b) 4 Zondag CairoGaza. 348 Gaza—Bagdad 955 5 Maandag Bagdad-Bushire 783 Bushire—Jnslc 1805 (c) 6 Dinsdag Jask—Karachi 953 (d) KarachiJodhpur 613 7 AVoensd. JódhpurAllahabad 872 Allahabad-Calcutta 750 8 Donderd. CalcuttaAkyab 578 (e) Akyab—Rangoon 500 9 Vrijdag Rangoon—Bangkok 580 Bangkok—A lor Star 900 (f) Alor Star—Medan 370 (g) 10 Zaterd. Medan—Palembang 975 Palembang—Batavia 480 (1) BataviaBandoeng 106 Nieuw wereldsnelheidsrecord voor water- vliegtuigen. De snelheid, die luitenant Stainforth met zijn watervliegtuig S. 6 B Dinsdagmiddag bereikte, ie officieel bekend gemaakt rtJ. 657 K.M. gemiddeld per uur (408 Engelsche mijlen). Luitenant Stainforth heeft hierme de zijn eigen record van 379 Engelsche mijl, dat hij tijdens de races om den Schneider cup op 13 Sept. 1.1. vestigde, aanzienlijk ver beterd. VERSCHERPING DER DUITSCHE DEVIEZEN-VERORDENING. Er worden nieuwe maatregelen uitgewerkt. Volgens de B. B. C. zijn momenteel te Berlijn nieuwe maatregelen in de pen, waardoor men wil komen tot een meer doeltreffende regeling inzake de devie zenvoorraden en tot een scherpere con trole in zake het opeischen van deviezen. Vooral heeft men daarbij het oo>g op de deviezen voor export. DE GOUDEN STANDAARD ONGESCHIKT? Het stokpaardje van prof. Cassel. Prof. Cassel heeft eergisteren voor den Berlijnschen omroep een rede over de crisis en de opheffing van den gou den standaard gehouden, waarin hij eerst de ontwikkeling van de crisis na ging, die in enkele Zuid-Amerikaansche landen begon, dan Duitschland en ten slotte het rijke Engeland aantastte. Wat de middelen betreft, die tot verbetering in den toestand kunnen leiden, verklaar de prof. Cassel, dat een verbetering slechts tot stand kan komen, indien het besef doordringt, dat de goudvoorraden slechts ten doel hebben kleine verschil len in de intertiatfarncle betalingsbalans te vereffenen. Een bijzondere gouddek king voor de biljettencirculatie wordt niet vereischt. Vervolgens behandelde Cassel de vraag, of een geldsysteem op anderen grondslag dan het goud mogelijk is. De voorstellen voor het invoeren van een zilveren valuta werden door Cassel ver worpen. De koopkracht van de betaal middelen hangt alleen van de schaarsch- te af. Alle landen met papiergeld zou den overeenkomsten kunnen afsluiten met het doel, de wisselkoersen te hand haven. Dit zou het best kunnen geschie den, als Nederland de leiding op zich nam en zelf een papieren valuta met standvastige koopkracht zou scheppen, evenals het papier in Frankrijk en de Vereenigde Staten een. vaste waarde heeft. ZWEEDSCHE LUCIFERS. Opschorting tier betaling van het interim-dividend. De Svenska Tandsticks A.B. deelt in een communiqué officieel mede, dat zij de betaling van het thans vervallende interimdividend van 5 pet. voor 1931 voorloopig opschort, in verband met de onzekere tijdsomstandigheden. Op 15 Oc tober 1930 werd nog een interim divi dend betaald van 5 pet. In het officieele communiqué w;prdt verklaard dat het resultaat der Swe dish Match Co. over de eerste helft van 1931 vrijwel gelijk is aan dat over de eerste holft van 1930, voor zoover het industrieele en handelsbedrijf der maat schappij betreft. Do prijzen voor lucifers hebben zich goed gehandhaafd en de totale verkoopen zijn nog grooter dan in de overeenkomstige periode van 1930. Tot op den huidigen dag zijn zoowel de rente als de aflossingen op alle buiten- landsche obligatieleeningen, welke zich in het bezit der maatschappij bevinden alle geheel betaald. Zooals bekend machtigde de algemeene -ergadering van aandeelhouders in Mei het bestuur eventueel tot de uitkee- i van een interim dividend van 5 pet over het loopende boekjaar over te gaan. De buitengewone daling der koers- n^teeringen der verschillende staatslee- gen, welke de laatste weken heeft ats gevonden, kan het echter nood- kelijk maken dat een aanzienlijk .ge- c site der winst voor afschrijvingen moet worden aangewend op de porte feuille der maatschappij. Daar het bo vendien onder de huidige tijdsomstan digheden raadzaam is de liquiditeits positie der maatschappij zooveel moge lijk te versterken heeft de Raad van Beheer der maatschappij besloten de definitieve beslissing inzake de betaling van het interim dividend uit te stellen, totdat de algemeene economische toe stand in de geheele wereld verbeterd zal zijn. Dadelijk bleek, dat het B-elftal, gesto ken in roode hemden, veel sterker was. De voorhoede combineerde vlot. Hanse en Mijnders waren snel en zetten goed voor en heft binnentrio schoot hard en zuiver. Het was aan het goede werk van Van Male te danken, dat- het nog geiuimen tijd duurde, voordat Van der Wildt Rood de leiding gaf. De backs van de Combina tie stonden daarna een tijdlang zoo te- schutteren, dat Mijnders en Punt weinig moeite hadden er 30 van te maken. Na de rust had v. d. Berg en Den Hoed van plaats verwisseld. Het ging toen bij de gecombineerden wel iets beter, maar Rood bleef in de meerderheid. Duynhou- werd maakte na fraai samenspel met Punt er 4—0 van en Post joeg daarna voor de vijfde maal den bal in het net. Uit een voorzet van Van der Vaart slaagde Zymni erin een tegenpunt te fabri- ceeren. Kort voor het einde bracht Duyn houwer den stand op 61. Bij de combinatie viel weinig te bewon deren. Vooral het spel van Zymni en Pe ters viel erg tegen. Bij Rood hebben Verploegen, do Bruyn en de voorhoede verdienstelijk gespeeld. BILJARTEN Nederlaagwedstrijden T.O.G. Ie Afdeeling. De uitslag van den >vedstrijd T.O.G.— S.D.O. luidt: I. Masurel S.D.O. 150 32 22 4.68 J. Bouman T.O.G. 111 31 15 3.53 C. Schouten C. Paauw 150 41 15 3.63 140 10 27 3.50 W. Penseel 150 45 15 3.33 J. v. d. Burg res. 79 33 8 1.79 R. Kantebeen 150 53 14 2.83 KI. Tol 141 52 18 2.71 S.D.O. 600 car.; T.O.G. 471 car. 2e Afdeeling. De uitslag van den wedstrijd T.O.G. S.D.O. luidt: N.N. S.D.O. 65 33 10 1.96 J. J. Mulder T.O.G. 100 33 13 3.03 J. Slimmers 94 35 13 2.68 G. Mieremet 100 35 19 2.b5 D. Nieuwenburg 100 57 14 1.75 J. v. d. Burg 86 56 9 1.53 J. Hakkaart 57 36 9 1.38 C. Buys res. 100 36 13 2.77 T.O.G. 386 car. S.D.O. 316 car. 3o Afdeeling. De uitslag van den wedstrijd T.O.G. S.D.O. luidt: C. Altorf S.D.O. 75 27 14 2.77 J. Wassink T.O.G. 29 26 5 1.11 W. v. d. Kaay 75 32 19 2.34 J. W. Schouten 35 32 4 1.C9 J. Nieuwenburg 75 53 8 1.41 H. W. Wassink 58 52 10 1.11 P. Poelijoc 75 49 10 1.53 G. Redegeld 34 48 5 0.70 S.D.O. 300 car.; T.O.G. 156 car. De uitslag van den wedstrijd T.O.G. S.D.O. luidt: 2e Afdeeling. L. Koning D.O.S. 66 27 9 2.44 J. J. Mulder T.O.G. 100 27 15 3.70 J. Chrispijn 100 32 12 3.12 G. Mieremet 52 31 9 1.07 D. v. Tongeren res. 100 33 16 3.03 J. v. d. Burg 81 32 10 2.53 C. P. Fasel 100 39 16 2.50 J. Wassenburg 38 38 5 1.00 D.O.S. 366 car.; T.O.G. 2 1 car. De eindstand luidt: le Afdeeling: P. v. Clcef; D.O.S.; S.D.O. 2e Afdeeling: D.O.S.; O.G.; 't Gr. Lakan. 3e Afdeeling: S.D.O.; O.G.; 't Gr. Lakèu; D.O.S. Hoogste clubgemiddelde le afd. D.O.S. 3.84; idem 2e afd. D.O.S. 2.79; Minst aan tal poedels le afd. D.O.S. 38; idem 2e afd. D.O.S. 38.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11