22ste Jaargang V/OENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 No. 7014 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW 3)e£eidAeli&©oii/Êai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buvtr en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen ■lllllllililliliiiliilliiiilliiiiiiiilllllllilllillllilfl E Wij geven heden een geillu- s E steerd nummer ter gelegen- E heid van de opening van de E Leidsche Winkelweek. 5 E Wij beginnen vandaag met E E een geïlliusteerd Kinderver- E E haal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiï TWEEDE KAMER. Nieuwe leden. De Tweede Kamer moest, voordat zij gistermiddag haar Afdeelingsonderzoek aanving, even bijeenkomen om goed te keu ren, dat op 1 October de "wetsontwerpen inzake benzinobelasting en invoerrechtver- hoogmg in de Afdeelingen zullen worden onuerzocht. Het interpellatieverzoek van den heer de Visser betreffende de behandeling van vreemdelingen, in het bizonder van twee Chineezen werd ingewilligd. Het nieuwe socialistische lid, mejuffrouw Alida de Jong, opvolgster van den heer Gerhard, werd geïnstalleerd. De heer J. Ter Laan, opvolger van den keer Brautigam, tot wiens toelating de Ka mer mede besloot, was er nog met. Van den heer Jos. Maenen, den opvol ger van dr. Nolens, waren de geloofsbrie ven nog niet ingekomen. En de heer Faber (er zijn heel wat nieuwelingen!), die door het Centraal Stembureau gekozen is ver klaard in de plaats van den heer Kleere- koper, heeft nog niet bericht dat hij de be noeming aanneemt. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De laatste dag. Tegen twee uur, het tijdsitp waarop H. M. de Konigin haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zou beëindigen was het zeer vol op den Dam. De laatste wacht was betrokken door de leerlingen van de school voor reserve- officieren der infanterie, wier muziekkorps vijf minuten voor twee het Wilhelmus" deed' hooren. Hoeden gingen af en velen zongen het volkslied mee. Onder hartelijke toejuichtingen, waar voor de Koningin en de Prinses vriendelijk buigend dankten, werd de tocht naar Schiphol aanvaard. Onder de vele aanwezigen,die des mid dags bij het bezoek van de Koninklijke Familie aanwezig waren, merkten wij, be halve de reeds genoemde personen op: Z.Exc. S. de Graaff, Minister van Kolo niën, de heeren Gotfr. Crone, vice-voor- zitter der Kamer van Koophandel te Am sterdam, ir. M. Damme, inspecteur-gene*- raai der Posterijen en Telegrafie, de Veer, directeur der afdeeling Luchtvaart van het departement van Waterstaat, dr. Wolff, recteur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, A. Burgerhout, directeur de Aviolandafabrieken, Koolhoven, vliegtuigen constructeur, ir. de Vogel, en Jhr. van den Berch van Heemstede, bestuursleden der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Bij aankomst boden Tommy Thomson en Pia Plesman aan de Koningin en de Prin ses bloemen aan. De vlootschouw op Schiphol werd be gunstigd door het prachtigste zonneweer en had een schitterend verloop. Het marine-escadrille onder bevel van luitenant ter zee le klasse V. H. Teten- burg en het leger-escadrille onder kapi tein W. C. J. Versteegh voerde enkele wel geslaagde luchtmanoeuvres uit, waarna de instructeur van de Nationale Luchtvaart- school S. de Mul, alsmede de heeren Mei- neke en Schmidt Crans uit Rotterdam ver schillende verbluffende vliegdemonstra- ties gaven. Na het vertrek der Koninklijke Familie hadden nog verschillende rondvluchten plaats der K. L. M., alsmede vliegdemon- straties op vliegtuigen van Nederlandsche Vliegtuigfabrieken. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam vond aldus met deze luchtvlootschouw een waardige bekroning. VOOR ALLES RECHTVAARDIG. Onder dit opschrift schrijft pater dr. Slijpen S.J. in de „Gelderlander": „Toen onze afgetreden Rector Mag nificus dezer dagen even de aandacht ves tigde op de nieuwe kloosters, die, hun al oude roeping getrouw, zich vestigden en vestigen in en om deze Universiteitsstad, en toen hij daarbij sprak van „ware burch ten en paleizen", toen weerklonk en plot seling een onbedaarlijk applaus. De heer Drerup heeft met zijn gezegde, natuurlijk, niets anders bedoeld dan een treffende vergelijking in te stellen met het burchtje of paleisje aan den Bijleveldt- singelen de toehoorders der rede bedoel den, al even natuurlijk, niets anders dan dit te onderstrepen. Maar dit applaus is mij toch aanleiding, om aan bepaalde kringen in onze goede stad een paar vragen te richten. Te dik wijls immers hooren we, in hun beschou wingen over deze nieuwe kloosters, een zeker anticlericaal toontje dóórklinken, waarvan ik de herkomst nu liever niet analyseer. Wil men echter anticleriaal zijn, dan zoeke men (dat is wellicht niet zoo lastig 1) rechtvaardiger grieven. Want deze is zeer zeker: ondoordacht-onrechtvaa?- dig. Geen oprecht katholiek kan er immers iets op tegen hebben, dat de priesters we tenschappelijk zoo hoog mogelijk trachten te staan 1 Dat komt immers niet alleen aan alle katholieken ten goede, maar het is tevens de meest-levende Apologie. En als dat dan zoo is, moeten ze dan niet w» nen, waar ze studeeren? En als ze, God zij dank, velen in aantal zijn, moeten ze dan niet wonen in grootere huizen En als er dus grootere huizen gebouwd moeten worden, heeft men dan waarlijk liever: onooglijke silo's, die het danzien onzer prachtige stad aldus opzettelijk zouden bederven 1 En als men dan nóg niet hebben kan, dat „al die paters" in zulke uiterlijk-imponeerende huizen wo nen, heeft' men dan al eens een eerlijken blik geslagen in hun eenvoudige, ja meei dan eenvoudige, ja meestal uiterst-kale kamers 1 De grief hoorde ik reeds vaak. Maar nog nooit uit den mond van iemand, die zelf in zijn huis ook maar één zóó be scheiden-ingerichte kamer zou dulden 1 En toch: in die ééne, kale kamer, zitten en slapen onze religieuse studenten, achter die machtige gevels. Laten we vóór alles rechtvaardig zijn." OUD-MINISTER VAN GIJN OVER DE MILLIOENENNOTA Geen salariskorting en tariefsverhooging. De oud-minister mn Financiën dr. Ant. van Gijn, in het Hbld. de Mi'.lioenennota besprekend, doet voor de salariskorting en de verhooging van het tarief van invoer rechten twee andere maatregelen aan de hand. Voor de salariskorting een conjunctuur- belasting, in den geest van de oorlogswinst belasting voor allen, wier inkomen in deze tijden nog gestegen is of wier inkomen in 19311932 minder dan 5 procent beneden het gemiddelde inkomen van de jaren 1928 1929, 1929—1930 en 1930—1931 is gedaald. Voor de verhooging van het tarief van invoerrechten wil hij de benzinebelasting op 5 cent in plaats van op 3 gebracht zien, wat 8 miUioen meer in het laatje zou brengen. Gaat de minister De Geer heen, of gaan er nog meer? De „Res.-bode" ho-udt zich met het ge rucht van „de Haagsche Post" bezig, dat minister De Geer ambtsmoede zou zijn en de naam van zijn opvolger al van mond tot mond gaat (het Haagsche katholiek orgaan hoorde in dit verband den naam van mr. Romme, den leider der katholieke raadsfrac tie te Amsterdam) Maar de „Res.bode" hoorde nog meer. Het heeft hooren spreken van den val van het kabinet nog vóór 1 .Januari, „omdat dit kabinet in katholieke kringen en niet al leen in die der democratie veel van zijn. vertrouwen heeft ingeboet, vooral wegens gebrek aan een vertrouwenswekkend en doortastend crisisbeleid". Het blad hoorde spreken van een kabinet-Van Schaik, dat veel meer democratisch georiënteerd zou zijn. Wij geven deze geruchten onder alle voorbehoudZe zijn ook al weer reeds van gezaghebbende zijde tegengesproken Loterij „Hëliomnre". "Naar v.ij vernemen zijn de hoofdprijzen, van deze loterij gevalen op de volgende nummers: Nr. 12423 Gouden Rozenkrans van Z.H. den Paus; nr. 19562 Essex Auto; nr. 29755 Kunstspelpiano der firma Gold- schmeding; nr. 4910 Philips radiotoestel; nr. 4209 E. M. Jaarsma Haard; nr. 23835 E. M. Jaarsma Haard. DE CRISIS EN DE LANDBOUW. Besprekingen tusschen den 'Katholieken Ned. Boerert- en Tuindersbond en de R.K. Tweede Kamerfractie. Tusschen het hoofdbestuur van den Ka tholieken Ned. Boeren- en Tuindersbond, dat nagenoeg in zijn geheel aanwezig was en een delegatie uit de R.K. Tweede Ka merfractie heeft een uitvoerige bespreking plaats gehad, over den nood, waarin tal van onderdeelen van het land- en tuin bouwbedrijf verkeeren en de ernstige geva ren, welke de andere onderdeelen bedrei gen. Van de zijde van den Boeren- en Tuin dersbond werd de groote urgentie betoogd van maatregelen ten aanzien van de bie tencultuur, de teelt van fabrieksaardappe len en verschillende tuinbouwcultures, meer in het bijzonder die van den kouden grond. In een uitvoerig pleidooi werd de wen- schelijkheid betoogd van een anderen koers in de handelspolitiek, waarbij aan de Ne derlandsche onderhandelaars bij het slui ten van handels tra cta ten de beschikking worde gegeven over ruilobjecten Teleur stelling werd uitgesproken over de te eenenmale onvoldoende bepalingen, neer gelegd in het ontwerp van een z.g.n. „Anti- dumpings-wetje". In het bijzonder werd nog gewezen op den ondragelijken toestand, waarbij het veerijke Nederland, dat zelf een groote productie van vleesch heeft, reusachtige hoeveelheden buitenlandsch vleesch onbelemmerd kunnen worden inge voerd tegen prijzen, die voor den Neder- landscben veehouder ver beneden produc tiekosten liggen. Medewerking werd verzocht, om de re geering er toe te bewezen eventueele hulp maatregelen, die zij bereid is te ver'eenen, toch vooraf tijdig bekend te maken in ver band met het door de boeren en tuinders op te maken bouw- en tee'tplan. Verzocht werd bij deregeering aan te dringen op spoed ten aanzien van het thans reeds zoo lang in studie zijnde vraag stuk der spoorvrachttarieven. Ook werd aangetoond, dat de landbouw, in het bijzonder door de grondbelasting en de daarop geheven opcenten onder al te zwaren belastingdruk ligt. Ten slotte werd gewezen op de voor orde en rust uiterst gevaarlijke gemoedsstem ming, die zich in steeds breeder lagen van de land- en tuinbouwende bevolking mees ter maakt en hier en daar tot verbittering, ja soms zelfs tot opstandigheid overgaat. FAPRIEKSSLUITING TE OSS. Hc:v'erden slachtoffers. Naar de „Volkskr." verneemt zal spoedig de vet- en de marganne-afdeeling van de N.V. Hartcgh's fabrieken te Oss deel uitmakende van bet Unilever Concern worden stopgezet. Na de stopzetting der Jurgensfabrieken is dit een nieuwe slag voor de Noordbra- bantsche gemeente Oss. Het hoofdbestuur van den TX.K Fabrieks- arbeidersbond heeft reeds een bespreking met de directie van Hartogh aangevraagd, welke bespreking dezer dagen zoo mo gelijk nog deze week wordt gehouden. Nader wordt vernomen, dat de sluiting der vet- en mao-garine-afdeeling de vleesch- en worstfabriek zijn niet in de sluiting betrokken zou plaats hebben over vier weken. Met deze sluiting zijn hon derden arbeiders gedupeerd. In hoeverre voor hen arbeid te vinden is in het con- cernbedrijf te Rotterdam, valt momenteel niet te zeggen. Het spreekt, dat de bevolking van Oss met groote spanning den gang van zaken gadeslaat. „Tijd". DE SUCCESSIEWET. En de daling van effecten. Mevrouw van ItaliëVan Embden. lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van financiën gevraagd: Is het den minister bekend, dat bij de bestaande regeling van de Successiewet het voorkomt, dat erfgenamen, die ter wil^e van de succesiebelasting gedwongen zijn over te gaan tot het realiseeren van hun effectenbezit, bij de tegenwoordige cata strofale daling van nagenoeg alle waarden, een zoo geringe waarde in geld ontvangen, dat niet alleen de erfenis geheel verloren is, maar dat soms i.og sommen moeten wor den bijbetaald, hetgeen zelfs tot failliet- verkla-'ng leiden kan Is de minster bereid een tijdelijke af wijking van de bepalingen der Successiewet te dezen aanzien in overweging te neimen? Een hemmetjes-jubileum. Wij lezen in de „Avondpost": De ver schillende westontwerpen, verslagen, con clusies, enz., welke bij de Tweede Kamer aanhangig zijn, worden telken jare na de opening der Staten-Generaal van een nieuw omslag voorzien. In parlementaire kringen heeft men daar een technisohen en huiselijken term voor: de wetsontwerpen krijgen zoo zegt men „een schoon hemmetje" aan. En: zoodoende kan men gemakkelijk con troleeren, hoe lang een bepaald wetsont werp reeds bij de Kamer aanhangig is. Zoo veel hemmetjes, zooveel jaren. Dezer dagen zijn de schoone hemmetjes voor het parlementaire jaar 1931—'32 weer uitgedeeld. We hebben eens goed geteld. Het record wordt gehouden door een wets ontwerp met 29 hemmetjes. De arme 'lijder met permissie barst bijna van dikte. Het is een wetsontwerp houdende „maatre gelen tot regeling der administratieve rechtspraak", geboren in den jare 1904, dat thans, van 29 hemmetjes voorzien, nog steeds in de parlementaire couveuse ligt. Iets minder dik, maar toch ook van een res pectabelen omvang, is het ontwerp inzake de „Wijziging van de Hinderwet", dat, met 24 chemises getooid, er maar niet in slaagt het Binnenhof te verlaten, en dan volgt de „Voorziening tegen water-verontreiniging" (21 hemmetjes) de nieuwe Zondagswet (13 hemmetjes), enfin, we gaan niet doo^, maar als alles meeloopt, wordt het een heelen optocht- Wij stellen voor om, wanneer de kampi oen het volgend jaar zijn 30e versohooning aantrekt, er een aardig feestje van te maken. Het hemmetjes-jubileum. Het dagblad „De Tijd". De nieuwe directie van „De Tijd" kon digt in haar nummer van gisterenavond aan, dat het ochtendblad met ingang van 1 October a.s. wordt opgeheven. De bedoe ling van de nieuwe leiding is, om aan het dagblad „De Tijd" zijn oude plaats in het katholieke openbare leven van Nederland te waarborgen. De K o n i n k 1 ij k e Militaire Kapel is in Den Haag teruggekeerd van haar bezoeken aan de Parijsche ten toonstelling. Zij heeft daar veel succes ge oogst. B. en W. van Rijswijk stellen den Ra.?d voor de vernieuwing van de Geestbrug. De begrooting is 230.000, waarvan Rijk en Provincie een groot deel betalen, terwijl ook Den Haag en Voorburg de kosten zul len meedragen. Gisteren werd te Venlo aanbesteod het bouwen van een R. K. Ziekenhuis en bijgebouwen op den Hoofdweg voor re kening van het R. K. Kerkbestuur. Er waren 38 inschrijvers. De laagste in- schrijfster was de firma J. Stiphout te Sam- beek met ƒ447.500. Het hoogste werd inge schreven door de firma Wortel cn Buysing te Tilburg met 573.000. Voor het beton werk, dat afzonderlijk werd aanbesteed, werd door een negental firma's ingeschre ven. De laagste inschrijfster was de N.V. Bouw- en Betonmaatschappij „Limburgia" te Venlo met 125.000. Hoogste inschrijfster was de Algemeene Bouwonderneming „Al- bouw" te Breda met 148.150. Benoeming* in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de artsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Amersfoort (O. L. Vrouw Ten Hemelopneming) den weloerw. heer Th. C. M. van Leeuwen. EEN PRIKPLANK ALS PUZZLE. Geen overtreding der Loterijwet. De vijfde Kamer der Amsterdamsclie rechtbank sprak Dinsdag den vijf-en-twin- tig-jarigen exploitant van vernuft- en vaardigheidsspelen M. M„ verdacht van overtreding der loterijwet 1905, vrij. M. had in diverse winkels te Amster dam, zoogenaamde prikplanken geplaatst. Wanneer men het goede nummer prikte, ontving men een prijs. Verschillende pun ten waren gegeven, zoodat bij eenig na denken men na kon gaan, waar het ge- wenschte nummer zich bevond. Ook de kantonrechter had verdachte vrijgesproken. Verdediger was mr. J. K. M. Malhuisen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volkenbcndshulp aan China ter bestrij ding der besmettelijke ziekten. (Buitenl. 2e blad). De onrust in Spanje. (Buitenl. 2e blad). Amerika bezuinigt op de vlcotuitgaven. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Minister de Geer over de financieele moeilijkheden en de regeeringsmaatrege- len. (3de blad). Een adres van de Nederl. Maatschappij voor Handel en Nijverheid aan de regee ring inzake de voorgenomen financieele maatregelen. (3de blad). De bollenhandel in 1931. De invloed van het Engelsche pond op den handel. (L. en T., 3de blad en 1ste blad). Een adres van het R.-K. Werkliedenver bond aan de regeering, waarin verschillen de wenschen worden kenmaakt gemaakt. (2de blad). Een bespreking over den crisis-toestand tusschen de organisatie der Katholieke Boeren en de Katholieke Tweede Kamci* fractie. (2de blad). Fabriekssluiting te Oss. (1ste blad). LEIDEN. De Winkelweek is geopend, (lsle blad) OMGEVING. Te Zoeterwoude heeft plaats gehad de ecrste-steen-legging van de nieuwe kerk der Kruisheeren. (1ste blad). DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERKEL EN RODENRYS, mr. A. A. M. Gründemann is gisteren officieel geïnstal leerd. De nieuwe burgemeester met zijn echtgenoote bij gelegenheid der installatie. De bloembollenhandelaren en het Engelsche Pond. Het resultaat van de Maandagmidag gehou den bijeenkomst van de leden van de Engel sche Groep van den Bond van Bloembollen handelaren, is een afspraak om alle leden te adviseeren, van nu af aan slechts in guldens aan te bieden. Een circulaire zal van den Bond uitgaan aan de Engelsche clientèle om duidelijk te maken, dat deze maatregel is ge nomen om het risico voor beide partijen uit te sluiten .Wil de Engelsche klant zich niet on- middelijk in guldens dekken, dan kan hij in valuta speculeeren, iets wat de Nederlandsche bollenhandelaar niet wenscht te doen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1