Leidsclie „Nederlandsoh Fabrikaat" WiÉclwcek NEDEfcLAKDSOH FABfclKAAT MORGEN Woensdagmiddag om 2 uur FEESTELIJKE OPENING der nn||f| Etalages toonen U de schitterende producten onzer eigen O li li 0 NATIONALE BHS3USTRSE BÉ ^inkgWeek^eclame is ditmaal geweldig. i/n Géschenkén Qif Waa OQK/UO0R ÉI ware Zilvervlucht boven Leiden en Omgeving worden gehouden Laat dus geen enkel biljet verloren gaan, en profiteert er van! F3. 30.000 a in Géschenk/n Qflf Waarde zijn gratis beschikbaar gesteld DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Ontwaakt! Het is een nieuwe tijd! Met deze woorden eindigde pastoor van Eeaen zijn schitterende rede op den eer sten Bondsdag der Kath. Jonge Midden- standsvereenigingen in het Bisdom Haar lem; met deze woorden willen wij onze pro- paganda-actie voor P. K. inluiden bij het begin van het nieuwe winterseizoen. Ontwaakt! gij Katholieke Jonge Mid denstanders Ontwaakt! het is een nieuwe tijd! Mgr. Aengenent heeft einde 1929 begin 1930 het teeaen gegeven. Honderden jonge mannen uit het Bisdom hebben dat teekeu begrepen en zijn lid geworden van de orga nisatie, waarin zij thuishooren uithoofde van hun maatschappelijke positie. Maar ook honderden jonge mannen hebben klaarblij kelijk geslapen! Zij hebben de roepstem van Mgr. Aengenent niet gehoord of niet willen nooreni Zij zijn, gelijk pastoor van Eeden het zoo juist uitdrukt, „de slapers in den sneltrein van den tijd."! Slapers in werkelijkheid, wat heel erg is! Slapers in schijn, wat nog veel erger is! Met slapers in werkelijkheid bedoelen wij dié jonge mannen, die de tijdsverschijn selen nog altijd maar niet verstaan. Het zijn meestal heel geschikte lui, zoolang je ze maar niet over organisatie praat, want dan krijgen zo de dood in! Waarom? Ja, dat weten ze zelf niet goed! Vaak is het een kwestie van erfelijkheid. Pa heeft er het nut nooit van ingezien en zoonlief dus ook niet. Vader en zoon ver geten echter, dat de opvatting, die in Pa s tijd misschien nog te verontschuldigen viel, in onzen tijd geheel onhoudbaar is gewor den. De tijd, waarin het stelsel: ieder voor zich en God voor ons allen nog met eenige schijn van waarheid verdedigd kon worden is onherroepelijk voorbij! Wij leven thans in een tijd, waarin een op de spits gedreven individualisme heeft afgedaan. Pastoor van Eeden zei het zoo juist op den Bondsdag in Haarlem: „het is voor het eerst, dat u, Excellentie, de jonge middenstand in zóo grooten getale en in één organisatie voor u ziet! Zij heeft thans het onmaatschappe lijke en onchristelijke individualisme prijs- Hoort gij dat! jonge mannen uit den Middenstand Onmaatschappelijk en onchristelijk is uw individualisme Onmaatschappelijk en onchristelijk is uw afgezonderd blijven van de sociale gemeen- scnap, van de organisatie, waarin gij thuis hoort! Daarom ontwaakt en begrijpt, dat wij in een nieuwen tijd leven, die ook van u vraagt, dat gij uw plicht doet als deel van het groote geheel, dat de Katholieke Mid- densiandsgemeensehap uitmaakt. Want derikt niet, dat gij het alleen wel zult klaar spelen; dat gij niemand anders noodig hebt dan u zelf en dat gij met niemand anders rekening hebt te houden dan uitsluitend met u zelf. Indien gij dht denkt, dan slaapt gij, wij herhalen het, dan slaapt gij in den sneltrein van den tijd 1 Immers, de wereld geschiedenis der laatste tiental jaren heeft het zoo duidelijk bewezen, dat de volkeren gemeenschappen, die de verschillende sta ten uitmaken, niet naast elkaar kunnen le ven zonder zich het minste van elkaar aan te trekkenEn waar een staatsgemeen- schap, die toch over zooveel machtige hulp middelen beschikt, er niet in kan slagen een staatsindividualisme door te voeren dan alleen tenkoste van zijn nabuur of zelfs van het welzijn van eigen burgers, hoeveel temeer moet dan het individu, waaruit die staatsgemeenschap is opge bouwd, zich niet hoeden voor dat individua lisme, dat alléén bezorgd-zijn om zichzelf, dat eigenlijk niets anders is dan een vorm van het verfoeilijke egoïsme! Onmaatschappelijk noemde pastoor van Eeden het individualisme, omdat de per soon op zichzelf, het individu verplichtin gen heeft tegenover de gemeenschap, de maatschappij waarin hij leeft en waaraan hij zich met lichtvaardig kim noch mag ont trekken Onchristelijk is het individualisme, om dat het individu ook verplichtingen heeft tegenover zijn evennaaste. Zich uit gemak zucht of welke reden ook hieraan te willen onttrekken is in strijd met christelijke naastenliefde Daarom, Katholieke Jonge Middenstan ders, ontwaakt en begrijpt toch de tijd waarin gij leeft! Komt Dinsdag 6 October a.s. des avond om half negen naar „Den Burcht", waar een propaganda-vergadering gehouden wordt en rector Timp, onze Bondsmoderator u nog eens zal uiteenzet ten, waarom gij eigenlijk lid van de Katho lieke Jonge Middenstandsvereeniging be hoort te zijn! Tenslotte iets over de „slapers in schijn"! Tot deze groep rekenen wij sommige jon gelui, die ziclv houden alsof zij niet net minste afweten van het bestaan van een Katholieke Jonge Middenstandsorganisatie. Deze houding duurt meestal slechts zoo lang, tot zij de gelegenheid krijgen de noo- dige op- of aanmerkingen over onze orga nisatie te maken. Dan schijnen zij er plot seling een heele boel van te weten! Nu is alleen één ding jammer, n.l. dat die wetenschap over het doen en laten van de K. J. M. V. meestal danig met de waar heid overhoop ligt! Maar hierover wilden wij het ditmaal niet hebben. Dit interes seert ons trouwens niet zoo heel erg. Wat ons wél interesseert is de vraag, waarom deze jongelui, ondanks dat zij beter we ten, of beter kunnen weten zich afzijdig van de K. J. M. V. houden. Wij zullen deze vraag eerlijk en openhartig trachten te be antwoorden. Verschillende malen is het ons reeds ge passeerd, dat wij deze en gene vroegen waarom hij toch geen lid van P. K. we d en dan een antwoord te hooren kregen, dat regelrecht geïnspireerd werd door .ie menschelijke hoogmoed. Een gevoel vaa eigen voortreffelijkheid weerhield die jon gelui om lid te worden van een vereeni- ging, waarop volgens hen nog al het een en ander viel aan te merken. De vereeni- ging als zoodanig konden zij nog wel billij ken, maar de samenstelling en werkwijze deugde niet. Wat zij dan wel wilden? Waarde lezer, wij zijn er nooit achter kun nen komen. Misschien wachten deze jon gelui kalmpjes het oogenblik af waarop de vereeniging zich volgens hun smaak zoo danig heeft ontwikkeld, dat zij er dan wol lid van willen worden. Maar dan zeggen wij: neen! honderdmaal neen! Dat is geen werk! Als gij kerels zijt dan geeft gij u vandaag nog op als lid Gij, Katholieke Jonge Middenstandeis, die èn door uw maatschappelijke positie èn door uw ontwikkeling verplicht zijt lid ie worden van uw organisatie, gij moogt met langer aarzelen! De vereeniging heeft u noodig, omdat gij zoo ontzaglijk veel goed kunt doen in de naaste toekomst. De K. J. M. V. heeft jonge kerels noodig, die de bekwaamheid hebben een leidende functie te vervullen in de ver eeniging! Wat heeft de vereeniging aan uw misschien goedbedoelde opmerkingen, als gij u niet de moeite wilt getroosten ze in daden om te zetten! Dit kunt gij alleen doen door lid van onze vereeniging te wor den! Daarom, gij Katholieke Jonge Midden standers, die u deze woorden kunt aantrek ken, bedenkt dat voor u ook geldt het woord van pastoor van Eeden, die bedoelde afzijdige houding brandmerkte als onmaat schappelijk en onchristelijk Komt ook gij daarom Dinsdag 6 Oct. a.s. des avonds om half negen naar „Den Burch.t" en luistert naar hetgeen rector Timp u te vertellen heeft. Houdt u in Gods naam niet langer afzijdig, maar begrijpt uw tijd en begrijpt vooral, dat gij een offer moet brengen voor de goede zaak! Wij moeten elkaar helpen, zei Bondsvoorzitter Lohman op den eersten Bondsdag in Haar lem. Dit eischt zelfopoffering en zelfinspan- ning, maar dit zal ook van ons maken man nen van karakter en kerels van de daad! Komt daarom Dinsdagavond 6 Oct. naar „Den Burcht"! Aarzelt niet langer, maar geeft u op als lid van de Katholieke Jonge Middeu- standsvereeniging St. Peter Kanis! H. E. De financieele crisis. ONS DISCONTO VERHOOGD. Een In het kader der gebeurtenissen passende maatregel. De rentestand werd gisteren door de di rectie der Nederlandsche Bank als voigt verhoogd Bel. v. Goederen.. 24 Wisseldisconto van 2 pet. tot 3 pet. Promesse-disconto 2 y. 3% Bel. v. Effecten 2 y2 4 Voorsch. Rek.-crt. 2J< 4 De laatste wijziging van de rente-schuld vond plaats op 16 Mei 1931. Zoo ooit dan mag deze discontoverhoo- ging van de Nederlandsche Bank geen ver rassing vormen, schrijft de „Msb.". Zij is een typisch crisisverschijnsel, dat zijn ont staan slechts in verwijderd verband, dankt aan den in het buitenland geldenden rente voet, doch direct voortvloeit uit de hier te lande zelve geldende verhoudingen. Dat de Bank of England haar disconto reeds eer der verhoogde tot 4l/3 pet. en zich genood zaakt zag haar rentetarieven ruim een week geleden andermaal te herzien, waar bij het wisseldisconto op 6 pet. werd vastge steld, staat met deze discontoverhooging der Nederlandsche Bank slechts in meer verwijderd verband. Hetzelfde kan worden gezegd voor de gisteren vermelde verhoo gingen van het disconto in de Scandinavi sche landen. Men behoeft de ontwikkeling op de locale geldmarkt gedurende de laat ste weken slechts nader te bezien om ervan overtuigd te zijn, dat een dicontoverhooging door de Nederlandsche Bank op komst was. De terughoudendheid der particuliere geldgevers bracht reeds een door de ver houding tusschen gevraagd en beschikbaar, dat is nog iets anders dan aangeboden geld niet gerechtvaardigde verstijving op de geldmarkt teweeg. Prolongatie was zeds zoo goed als niet meer te verkrijgen en werd eenvoudig niet meer ter beschikking gesteld. De koersen voor prolongatierenie moesten dan ook sedert eenigen tijd ambts halve worden vastgesteld. En voor discon to's was feitelijk evenmin meer belangstel ling te vinden. Men herinnert zich dat de geldonttrek- kingen ondanks de daardoor op de parti- ouliere geldmarkt reeds veroorzaakte rente- verhoogingen, de Nederlandsche Bank reeds aanleiding hadden gegeven tot ingrij pen en tot directe credietverleening aan het bedrijfsleven, ook aan particulieren. De voorwaarden waarop de bank zich bereid verklaarde de op de effectenbeurs per J9 September bestaande effectenposten over te sluiten bevatte de wel zeer uitzonder lijke verklaring, dat de Bank een rente zou berekenen van 2 pet. boven de op de open markt geldende prolongatierente. Het uit zonderlijke van deze bepaling valt dadelijk in het oog wanneer men bedenkt, dat de door de Nederl. Bank genoteerde rente zich steeds belangrijk boven de marktrente pleegt te bewegen. Doch terwijl de Bank officieel nog steeds 2% pet. berekende voor de beleening van effecten, noteerde de pro longatie toen reeds 3% pet. Men zou dus kunnen meenen dat deze discontoverhoo ging voortvloeide uit de eischen van een aanpassing door de centrale bank aan de op de open markt geldende tarieven. Dat gebeurt immers wel meer. Wij hebben er zelf bij herhaling op gewezen, dat de bank de open markt slechts volgde en slechts door haar discontoverhooging een bevesti ging gaf van de wijze waarop de particu liere geldmarkt haar oordeel over de ver houdingen reeds had- geveld. In zekeren zin is dit ook nu het geval, doch het zou ken nelijk onjuist zijn deze geste voor de bank als zoodanig te kwalificeeren, want zoo ooit, dan heeft de renteverhooging thans haar zeer bijzondere beteekenis en wanneer er ooit sprake was van een actieve disconto- politiek dan moet dit thans wel het geval zijn. De toestand dwingt de bank tot jen dergelijken maatregel om te voorkomen juist datgene, wat blijkens de ontwikkeling der zaken den laatsten tijd werd gevreesd. Men kan dezë verhooging gevoeglijk be schouwen als een middel om te voorkomen dat op de goederenmarkt een streven tot uiting zou komen van ongezonde prijsop drijving hetgeen uiterlijk althans tot de zelfde consequenties zou leiden als een in flatie. Men mag eveneens aannemen, dat de Bank in de discontoverhooging ook een be schermingsmaatregel van den gulden teir opzichte van de overige valuta tracht te vinden. De ontwikkeling der zaken gedurende de laatste weken in aanmerking nemende kan men er van overtuigd zijn, dat het verloop van zaken op de wisselmarkt slechts indi rect tot deze renteverhoogingen heeft bij gedragen doch dat de toestand in het bin nenland op de eerste en voornaamste plaats voor de directie der Nederl. Bank aanlei ding is geweest tot het treffen van dezeu volkomen in het kader der gebeurtenissen passenden maatregel. Deze discontoverhooging geeft dan ook niet alleen geen aanleiding om alarm te blazen, doch geeft zij integendeel aanlei ding om in de overtuiging, dat de leiding der Bank den toestand klaarblijkelijk vol komen beheerscht, vertrouwen te hebben in de toekomst. DUITSCHLAND WIL GEEN INFLATIE. Een rede van den rijkskanselier. In de vergadering van het Spaarkassen Verbond te Berlijn, heeft de Rijkskanselier dr Brüning gisteren een rede gohouden, in welke hij o.a. het volgende zeide: De wereldcrisis heeft een omvang aan genomen, die de openbare meening in bree- de kringen heeft verrast en onrust heeft ge wekt. Wanneer een standaard valuta der wereld aan het wankelen gaat, zijn de ge volgen niet te overzien. Zij grijpen onmid dellijk of middellijk in langzaam of snel tempo op ernstige wijze in liet economische leven in. De regeeringen staan voor belangrijke beslissingen welke misschien de economi sche ontwikkeling voor vele jaren kunnen bepalen. Hier moet een vaste lijn worden gevolgd en moeten voorbarige besluiten worden vermeden. De valuta moet in Duitschland onverzwakt gehandhaafd blij ven. Geen volk dat, als liet Duitsche, dat het vreeselijke van een dergelijke inflatie heeft moeten ondergaan, zal het opnieuw kunnen verdragen, wanneer in tijden van groote onzekerneid en angst opnieuw het vertrouwen in de waarde van het gespaar de vermogen zou worden geschokt. De regeering zal daarom in samenwer king met de Rijksbank alles doen om de valuta op haar tegenwoordig peil te hand haven. DE OPHEFFING VAN DEN GOUDEN STANDAARD IN DENEMARKEN. Nog geen beslissing. De Deensche minister-president heeft gis teravond te kwart voor negen aan de pers medegedeeld, dat het kabinet nog geen oe- slissmg heeft genomen inzake het opheffen van den gouden standaard in Denemarken, evenmin als over een verhooging van het bankdisconto tot 8 percent. Niettemin be stond de mogelijkheid, dat nog dien avond een beslissing zou vallen. Zoowel het Folketing als het Landsting zijn voor heden in een buitengewone zitting bijeengeroepen. Kan ik achteruit rijden. Jawel, er is niets dat je tegenhoudt. RIT WFFT II TOPH f Gedurende de winkelweek ontvangt U bij alle deelnemende Firma's voor elke uil luu". bestede halve gulden een Winkelweek-Bon, waardoor U in hei bezit kunt komen van een der ISOSI waardevolle Geschenken. MORGENMIDDAG om half drie zal er door de Koninklijke Luchtvaart Maat'' een Van de biljetten welke worden uitgestrooid zijn er 15.000 bedrukt met diverse Zilverwaarde van Fl. 2.50, Fl. I.OO, Fl. 0.50 enz Deze biljetten worden door de Firma's welke aan deze Winkelweek deelnemen in betaling genomen. »io'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7