UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW SPORT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LISSE. Opening Winterseizoen St. Josephgczellen- Vereeniging. Zondag j.l. heeft op feestelijke wijze de opening van het winterseizoen der St. Josephgezellen-Vereeniging plaats gehad. Des morgens werd om kwart voor 8 door den eerw. Vice-Praeses een H. Mis opgedragen voor de levenden en overleden leden der St. Josephgezellen-Vereen., waaronder algem. H. Communie der leden. Na de Hoogmis had een gezellige bijeenkomst plaats en werd de koffie tafel gebruikt door Raad v. Bestuur en 'eden. Voor afwisseling werden eennige liederen ge zongen. Des avonds had de groote feestver- gadering plaats, waar ook de ouders en ver loofden uitgenoodigd waren. Rector v. Galen, Centraal-Praeses uit Amsterdam, trad als spreker op. De eerw. Vice-Praeses opende deze bijeenkomst met de Kolpingsgroet, waarna het welkomstwoord werd uitgesproken door den Senior der Ver., den heer Randsdorp. Een woord van welkom bracht spr. aan den Burgemeester, de geestelijkheid en aan den Commissarissen van onze nabuur-vereenigin- gen. Hierna gaf de R.K. Mandolineclub ..Sancte Lucia" onder leiding van haar nieu wen directeur, den heer Ger. Dik, eenige num mers, waarop een welverdiend applaus volgde. De Zeereerw. heer pastoor Thomann, Praeses der Vereen., verscheen ter feestvergadering, en werd welkom geheeten door den Senior. Ver volgens werd door den Eerw. Vice-Praeses het winterprogram uitgelegd. Alvorens het winter- programma in vollen gang zal zijn, zal er een Triduum gehouden worden door kap. Kramer uit Leiden. Van 21 tot 24 Nov. zal deze Vereen, hare jaarlijksche retraite houden. Vele cur sussen en spreekavonden zullen worden gehou den. Vervolgens werden nog eenige nummers gegeven door den Mandolineclub waarna het woord werd gegeven aan den spr. van deze avond, den Zeereerw. heer v. Galen, Centraal- Praeses, die in een vurig betoog het doel der Vereen, uiteenzette. Hierna werden 6 nieuwe leden geinstalleerd, hetwelk met een woord van felicitatie door den Centraal-Praeses gepaard ging. Hierna trad op de R.K. Harmonie, welke een compositie speelde naar het arrangement van Ger. Dik, gevolgd door prettige marschen. Vervolgens werd een leuke film afgedraaid, waar de lachspieren bij te pas kwamen, ge noemd: „De dievenstand", gevolgd door „Mie en Max geven dansles". Gekomen aan het eind werd dank gebracht, voornamelijk aan Rector van Galen .voorts aan allen welke er toe mede gewerkt hebben dezen avond zoo schitterend te doen slagen. De avond werd gesloten met den Kolpingsgroet: „God Zegene het eerzame handwerk. WARMOND. Winkelstand. In dezen tijd nu een ieder klaagt over malaise, crisis en wat dies meer zij, getuigt het van durf en energie als men ziet wat door den heer P. v. d. Voorn met zijn nieuwe slachtplaats tot stand is gebracht. Teneinde zijn klan ten waarborg te geven, dat het door hem te leveren vleesch en andere ingrediënten voldoet aan de hoi.gste eischen van hy giëne dit zoowel wat betreft het slachten zelf als het bereiden diverse vleeschsoor- ten heeft hij zijn oude slachtplaats geheel vernieuwd en een geheel nieuw gedeelte er bij opgetrokken. Geheel met keurig witte tegeltjes betegeld, ruim voorzien van licht en lucht met keurige vloerbedek king, voldoet de slachtplaats aan de hoog ste eischen. Wij betwijfelen niet of ook de cliënten zullen dit initiatief van den heer v. d. Voorn weten te waardeeren, daar zij er van overtuigd kunnen zijn dat hier voor alles geldt het belang van hen zelf. WASSENAAR. Hygiënische Melkstal „Rust en Vreugd". Dezer dagen is onder groote belangstel ling het model melkbedrijf van den heer A. Z. van Paridon gelegen op het landgoed „Rust en Vreugd" geopend. Verschillende fraaie bloemstukken ge tuigden van de belangstelling voor deze feestelijke plechtigheid. De heer A. L. v. Paridon heette de genoodigden hartelijk welkom, in het bijzonder Mevr. van Om meren (op wier landgoed de boerderij ge legen is), de vertegenwoordigde plaatselij ke vereenigingen, de pers en diverse auto riteiten op geneeskundig gebied. Hierna nam de heer W. Donker, als vriend van den heer v. Paridon het woord waarbij deze er in de eerste plaats op wees dat de opening van zoo'n bedrijf in een tijd van algemeene malaise getuigde van werklust, optimisme en energie. Na te heb ben gewezen op al de maatregelen, welke genomen zijn om de melk- en melkproduc tie zoo zuiver mogelijk te leveren, be sloot spreker zijn toespraak, met den heer v. Paridon geluk te wenschen en tevens de kracht om op den ingeslagen weg voort te gaan tot heil van de inwoners van Wassenaar. Hierna gaf Dr. Daelman al9 geneeskun dig adviseur der inrichting een overzicht van de factoren waarmede rekening moet worden gehouden om aan het doel: het le veren van zoo deugdelijk mogelijke zuivel producten te beantwoorden. Hiertoe staat zoowel het vee aJs het personeel onder voortdurend streng medisch toezicht. Spr. ziet zich hier als medicus hygiënist een schoone taak opgelegd, in het belang der volksgezondheid en hij bood den heer v. Paridon zijn gelukwenschen aan, uiting gevende aan zijn waardeering voor den durf en gezonde ondernemingsgeest. Dr. v. Praag alsmede Dr. Hueting spra ken namens de gezondheidscommissie hun waardeering uit over de voortreffelijke in richting van het bedrijf. De heer Comman deur als controleerend dierenarts van het bedrijf het woord verkrijgende, roemde in bijzonderheid de gezondheid van het vee van „Rust en Vreugd". De heer v. Holten sprak namens het personeel, dat een bloemstuk had aangeboden, waarvan de kleine handkarnmolen, waarmede de heer v. Paridon indertijd begonnen was, deel uitmaakte. Speciaal bracht spreker hulde aan de echtgenoote van den heer v. Pari don voor de steeds opgeruimde geest, waarmede zij, ondanks haar vele huiselij ke werkzaamheden, steeds een ieder nog ten dienste stond met raad en daad. De heer G. Borst bracht in zijn toespraak op geestige wijze naar voren dat de naam „Rust en Vreugd" het symbool is, dat wij de melk enz. (Ge)rust en met vreugd(e) kunnen consumeeren. De heer Wesseling als vice-voorzitter van de Hanze, zeide dat niet alleen de heer v. Paridon, maar ook geheel Wassenaar trotsch kan zijn op zoo'n model-bedrijf. Hierop dankte de heer A. L. v. Paridon voor al de tot hem gerichte gelukwenschen en de toegezonden bloemstukken, speciaal bracht spreker hulde aan de heeren C. Aanhanen en Gebr. van Schie. aannemer te Wassenaar en Katwijk, die blijk gege ven hadden in zeer korten tijd en op so- liede wijze een boerderij om te bouwen in een modern bedrijf. Hierna werd de eerewijn rondgediend, waarna de heer v. P. zijn gasten rondleid de ter bezichtiging van het bedrijf waarbij vooral het electrische melken der koeien en de moderne werktuigen voor de zuivel bereiding aller belangstelling en bewon dering genoten. De afnemers van den Hygiënischen Melkstal Rust en en Vreugd zijn wel ge lukkig te noemen. Voor Wassenaar is deze model-boerderij een onschatbare aanwinst. Vermelden wij nog dat het Electro-tech- nische gedeelte verzorgd werd door de firma A .Boddens, het schilderwerk door de firma M. A. van Veen, het loodgieters- en sanitaire werk door de fa. Van Deur- sen allen te Wasseanar, de koelmachines door de firma Spruyt te Den Haag, de melkmachines door de firma Boeke en Huidekooper te Haarlem en de Electrische karninriehting door de firma van den He den en Spoor te Leiden geleverd werden. BOSKOOP. Kapelaansbenoeming. Door Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan alhier de weleerw. heer J. H. D. Hofstede, die sinds 1927 kapelaan was te Halfweg. Kapelaan Hofstede is geboren in 1893 en priester gewijd in 1924. BODEGRAVEN. Het K.R.O.-sextet op tournee. Voor een volle zaal werd Zondagavond in het Patronaatsgebouw, door het sextet van de K.R.O. een propaganda-navond ge houden. De voorzitter van de K.S.A., den heer A. 'R'. v. d. Heijden, opende met den Chris tel ijken groet en wenschte alle aanwezigen 'n plezierigen avond. Vervolgens beginnend met de K.R.O -marsoh. werd het program ma uitgevoerd. Heeft dit sextet reeds dui zenden luisteraars doen genieten door de radio, en wordt hun spel daardoor alom geroemd, wanneer men hen direct hoort, is toch weer heel iets anders. Dan eerst kan men van hun fijn spel ten volle genieten. Ieder op zich is een kunstenaar op zijn in strument. De heer Piet Lustenhouwer op de piano en Heinrich Scholl op de viool. Bram Oberstein op de cello en Philip Spier op de xylophoon, zij hadden een ware ova tie in ontvangst te nemen. En de heeren nemen het ook vroolijk op U' moet den heer Piet Lustenhouwer maar zien spelen en ook met de viool cello en bas maken zij een walsje over het tooneel. Dit sextet bezorgt u een genotvolle en tevens vroolijke avond. De heer Paul de Waart, leider van de propaganda van den K.R.O. hie'.d een rede. Hij schetste de groote moeilijkheden die moesten overwonnen worden, toen de K.R.O. gesticht werd en de groote zorgen daaraan verbonden. Ook de groote kosten, die de exploitatie mee brengt Concerten uit Kurhaus, H. Missen, de heropening van het Ned. Paviljoen te Parijs, dat alles kost zeer veel geld, maar de K.R.O. moet voor- aanstaan en doet dit ook. Hij spoorde allen aan lid te worden van de K.R.O. en zoo doende te helpen en te steunen. Spr, zegt dan: wij hebben een radio en staan daar mede vooraan, wij moeten zorgen, dat, wat wij geven, goed is. Eerstens hebt u het sex tet en ook het volledig orkest staat voor aan, eerste klas. Maar niet alleen muziek meet u afstemmen, ook de H. Missen die worden uitgezonden, 't Godsdienstonderwijs aan volwassenen. Het ziekenuurtje, het ge zamenlijk avondgebed op Zondagavond. De radio is een waar apostolaat. Hoeveel zie ken heeft het geen troost gegeven toen zij weder in den geest bi] de H. Mis konden tegenwoordig zijn en de liturgische gezan gen van de H. Mis weder hoorden. Brieven waarin zij hun dankbaarheid betuigen, lig gen ter inzage in het archief. De morgen wijding wilden wij schrappen omrede de katholieken voor het meerendeel in de kerk waren, doch op veelvoudig verzoek van p rot es ta-nts ch e luisteraars blijft het gehand haafd. De radio is dus zeker een apostolaat. Bij vele andersdenkenden is duidelijk een, kentering te bespeuren aangaande hun idee over de Kath. godsdienst, waarom trent zij vroeger valsohelijk werden inge licht. Wij katholieken hebben in onze gods dienst een dak boven het hoofd en wij wil len door de radio ook het andere deel van ons volk onder het dak brengen. Help ons dus zooveel in uw vermogen is, opdat de radio strekken tot eer van God en tot heil van ons volk. De voorzitter dankt den spreker. Spoort allen aan, zegt spr.. lid te worden van de vereeniging en den K.R.O te steunen. Een bijzonder woord ran dank bracht spr. aan de heeren van het sextet voor het schoons, dat zij dezen avond hebben geboden. Uit volle borst werd daarop door allen, bege leid door het orkest het „K.'R'.O.-Strijdlied" gezongen, waarop allen welvoldaan huis toe gingen. Spoormannen. De speldjesverkoop van het Mgr. Mutsaertsfonds heeft Zondag al hier 40.opgebracht. Arbeidsbemiddeling. Bij 't correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling alhier staan heden -als werkloos ingeschreven7 timmerlieden, 10 losse werklieden, 2 opper lieden, 1 metselaar, 2 grondwerkers, 2 pak huisknechts, 1 chauffeur, 2 farbieksarbei- ders, 1 machinist en 1 bankwerker. Gevonden. Een vulpen. Inlichtingen politiepost. Voetbal. De beide Bodegraven el f tallen hebben Zondag j.l. voor een verrassing ge zorgd, het eerste voor een bijzonder aan gename, het tweede voor een minder pret tige. Was toch algemeen de verwachting, dat Bodegraven I na haar smadelijke 06 ne derlaag tegen Lugdunum de thans reeds als aanstaand kampioen gedoodverfde Sohe- veningsche ploeg weinig of niets zou heb ben in te brengen en het alleen maar de vraag was, hoe dik Bodegraven zou verlie zen, de roodzwarten dachten er anders o-ver en ontfutselden de gasten in een van be gin tot eind boeiende wedstrijd een der beide winstpunten. Daarentegen stelde het tweede elftal te leur. door na een goed be gin tegen ON A II, zich thans in Utrecht met 51 door de reserves van de club van dien naam te laten kloppen. Omtrent de wedstrijden vermelden we het volgende: Bodegraven IScheveningen I 11. Bodegraven probeerde een gewijzigde opste.ling, met Brouwer als rechtsback B. Rietveld als linkshalf, S. Blonk als rechts buiten en Friejé op de middenvoorplaats. Vanaf het begin werd van weerszijden flink aangepakt, met aanvankelijk Bode graven en later Scheveningen iets in de meerderheid, doch doelpunten bleven uit, zoodat de rust inging met 00. De tweede speeihelft was vrijwel een co- pie van de eerste. Beide ploegen speelden hun beste spel en na ongeveer een kwartier spelen, gelukte het Scheveningen, de leiding te nemen, toen bij een aanval Wolswijk tij dig uitliep, doch een der Bodegra venbacks de bal iets van richting deed veranderen, waardoor Wolswijk een ondeelbaar oongen- blik te laat kwam en de voorbode van Sche veningen gelegenheid kreeg, den bal in het verlatten doel te plaatsen. Bodegraven laat zich hierdoor geenszins ontmoedigen en nadat van weerszijden enkele goede kan sen worden gemist, gelukt het na ongeveer 20 minuten aan Zeilstra, uiit een doelwor- steling den Scheveningsohen doelman te passeeren, welk doelpunt met een uitbun dig gejuich door de Bodegraven-aanhan gers wordt beloond. 11. Hard wordt er dan door beide ploegen gewerkt om het winnende doelpunt en vooral de laatste vijf minuten zijn de gasten sterker, doch de verdediging van .Bodegraven met keeper Wolswijk aan het hoofd, weet van geen wij ken en het einde van dezen bijzonder mooi- en en spannenden kamp brengt een ver deeling der punten, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zijn. Scheidsrechter Hakker had geen zwaren taak en leidde tot aller genoegen. Utrecht IIBodegraven II 51. Het begin was zeer bemoedigend voor de rood-zwarten, die reeds na vijf minuten door T. de Jong de leiding wisten te nemen. De Utreehtsche ploeg bracht er aanvankelijk weinig van terecht en kreeg eerst zelfver trouwen, nadat twee blunders van doelman de Zeeuw hun evenveel doelpunten hadden bezorgd, zoodat de rust inging met 2—1. De eerste tien minuten van de tweede helft kenmerkten zich door een Bodegra ven- overwicht, doch toen doelpunten uitbleven en Utrecht daarentegen onhoudbaar voor de Zeeuw een derde doelpunt scoorde, was Bodegraven een geslagen elftal, en bracht het er verder weinig of niets meer van te recht, zoodat de thuisclub geen moeite had, de score nog tot 51 op te voeren. Ook het vierde doelpunt had doelman de Zeeuw moeten voorkomen, zoodat deze ditmaal wel een bijzonderen off day moet hebben gehad na de keurige prestaties, door hein den vorigen Zondag in den wedstrijd tegen de ONA reserves geleverd. Een volgende keer beter, rood-zwarten. G e b o r en Aart Jan z. van Jac. de Ko ning en G. Goedhart. Johanna Elisa beth d. v. A. A. M. Telkers en J. E. vgn den Akker. Johannes z. v. D. Veldhuij- zen en C. A. van Woerden. Cornelis Gerrit z. v. G. van Lepken en A. Verduijn. Ondertrouwd: K. Bouwknecht 25 j. en S. Nijenhuis 25 j. G e h u w dN. A. van Rossum 31 j. en Ca A. Stolwijk 24 j. F. van Duuren 28 j. en N. Veenstra 22 j. J. W. Tuis 22 j. en A. J. Niemeijer 20 j. Overleden: P. Verbeek 78 j. wedn. van N. Oliemans. KOUDEKERK. Personalia. Mej. J. C. Lekx alhier slaagde te Rotterdam voor het diploma kraamverzorgster. Inenting. Op Donderdag 1 October a.s. des namiddags 2 uur zal aan de dok terswoning alhior de gelegenheid openge steld worden tot kostelooze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om trouw boekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Ingekomen: van Alphen aan den Rijn Jan Willem Zwerig en gezin. Van Utrecht, Adrianus van Walderveen. Van Hazerswoude, Christina Brommers. Van Leiderdorp, Arnoldus Blommers en gezin. van Zwammerdam, Maria Heems kerk. Van den Haag, Dirkje Slegten- horst. Vertrokken: Naar Putten (G.), Pie- ter Berbree. Naar Alphen aan den Rijn, Lena van der Leede. Naar Zeist, Marij- tje Dorrepaal. Naar Alphen aan den Rijn. Teunis Reijneveld en gezin. Naar Stoutenburg Hermanus Tolboom. NIEUWKOOP. Nijverheidsonderwijs. Op 5 October a.s. vangt te Woerden weder aan de cur sus van de Nijverheidsavondschool, welke in de laatste jaren ook tal van leerlin gen wist te trekken uit Nieuwkoop en Noorden, die met subsidie van de gemeen te per express autobus steeds den tocht maakten. Jongens die een ambacht willen leeren, kunnen niet genoeg worden aangespoord dezen cursus te gaan volgen, vooral ook omdat het onderwijs aldaar op zeer hoog peil staat. De cursus duurt 5 winterhalfjaren en is ook verdeeld in 5 klassen. De eerste klas is voor allen gelijk en is meer een voor bereidende studie. Het onderwijs omvat rechtlijnig teekenen, handteekenen, reke nen, meetkunde en Nederlandsche taal. De tweede tot en met de vijfde klassen zijn geplitst voor verschillende vakken en wel voor timmerlieden, metselaars, sme den, bankwerkers, schilders, loodgieters en meubelmakers. Les wordt gegeven in projectie, perspec tief, vakteekenen en materialenleer, reken en meetkunde. Aan den cursus zijn 7 leeraren verbon den, terwijl de lessen gegeven worden op eiken Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6.308.30 uur, ter wijl het schoolgeld, bijzonder voor de bui tengemeenten uiterst laag gesteld is. Aanmelding kan mede geschieden bij den heer H. A. Otto te Noorden, die als leeraar aan deze school verbonden is. Schouw. De hcrfstschouw in den Pol der Nieuwkoop is bepaald op Donderdag 15 October a.s. Ondertrouwd: Antonius Cornelis van Es, 37 j. te Vinkeveen en Cornelia Pe- tronella Langeslag 30 j. WOERDEN. Proces-verbaal. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. J. R., wonend te Rotterdam en J. v. d. B. wegens schreeuwen op den openbaren weg alhier. De laatste had ook nog een proces verbaal te incasseeren wegens dronken schap. Brand. In de wasscherij van de fa. Slagmaat, alhier, ontstond Zaterdagnacht een begin van brand door het aanblijven staan van een electrisch strijkijzer, waar door de onderliggende kleeding vlam vatte. Hoewel de brandspuit reeds ter vertrek ge reed stond, behoefde zij geen hulp te ver- leenen, daar men de vlammen met behulp van emmers water intussohen geblusoht had. Aanrijding. Zekere J. v. K., wonend te Linschoten, deed aangifte bij de politie al hier, dat hij in de Voorstraat per fiets werd aangereden door een auto, bestuurd door J. v. E. te Jutfaas. Zijn rijwiel was hierbij totaal vernield. Betreffende een en ander heeft de politie onderzoek gedaan en zal procesverbaal worden opgemaakt. Z0ETERW0UDE. Personalia. Voor het examen huisbe zoeksier slaagde mej. M. C. Hoogeveen alhier, gediplomeerd wijkverpleegster en kraamverzorgster in dienst van het Wit Gele Kruis op het Dorp alhier. Poldergemaal. Door het bestuur van den Kleinen Cronesteinschen- of Knotter- polder alhier is, na gehouden inschrijving, het maken van een gebouwtje voor een pompgemaal van dien polder, met bijko mende werken, voor een som van 2297. De vierkverschaffing. Burgemeester en Wethouders hebebn afwijzend beschikt op een verzoek van het Plaatselijk Arbei derssecretariaat, (P. A. S alhier om een andere steunregeling te treffen voor de werklooze i en uitgetrokken werkloozen en. om aan de vertegenwoordigers van werk liedenorganisaties medezegginschap te geven in een te benoemen commissie voor het doen uitvoeren van wrken bij wijze van werkverschaffing. Arbeidsbeurs. Het aantal ingeschre ven werkloozen bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling bedraagt momen teel 16. Getracht is om arbeiders geplaatst te krijgen bij de uitvoering der werkzaam heden aan den Rijksstraatweg. Naar we vernemen bestaat er groote kans dat op dit verzoek eerstdaags, zoodra het hei werk klaar is zal worden ingegaan. Inenting. Zaterdag en Dinsdag a.s. is er wederom gelegenheid tot kostelooze inen ting en herinenting tegen de pokken, resp. op het Dorp in de o.l. school en aan den Hooge Rijndijk in café „Ik leer nog". Het is verschrikkelijk, zoo vuil als die kinderen zich maken. Vandaag heb ik er acht moeten afwasschen voordat ik mijn eigen Jopie herkende. DONKERE TOESTAND VOOR DE ZUIVELINDUSTRIE. Meening van de secretaris van de F. N. Z. De daling van het Engelsche pond en de con currentie van Denemarken. Nauwelijks zijn de Nederlandsche vee boeren zonder al te veel kleerscheuren aan de Duitsche financieelecrisis ontsnapt, al daalt de export naar dat land nog ge regeld of zij worden opnieuw onaange naam verrast, ditmaal door de Engelsche crisis en het laat zich, naar de heer J. A. Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zui- velbond (F. N. Z.) ons mededeelde, aan zien, dat de gevolgen, voor het door den ongunstigen economischen toestand toch al zoo geteisterde veehoudersbedrijf dit maal veel ernstiger zullen zijn. Vooral in dien Denemarken het voorbeeld van de andere Scandinavische rijken om den gou den standaard los te laten, zou volgen. Zoover behoeft het nog niet eens te ko men Denemarken is met Engeland eco nomisch zoo nauw verbonden, dat wij reeds thans de nadeelige gevolgen van een voor Denemarken gemakkelijker geworden con currentie ondervinden, zoo zeide de heer geluk. De Doensche kroon is niet geno teerd doch men mag aannemen, dat zij met net pond gedaald is, daar Denemar ken ondanks een prijsstijging van 3 kro nen voordeeliger offerte heeft kunnen ma ken dan Nederland. Dat is de oorzaak dat de boterprijs te Leeuwarden verleden week van 1.32 op 1.20 gevallen is. On danks een daling in Nederland en een stijging van prijs in Denemarken, is dit laatste land nog in het voordeel. Men kan begrijpen wat er gebeuren zal indien de kroon nog meer zou dalen, als Denemar ken den gouden standaard zou loslaten. Doch die Deensche concurrentie is het eenige nadeel niet. Ook de daling van het Engelsche pond heeft zeer ernstige nadee lige gevolgen gehad. Zooals bekend, is de uitvoer van gecondenseerde melk van hier naar Engeland zeer beteekenend. Het eer ste nadeel dat wij hebben wordt veroor zaakt door de geleverde partijen, die thans met minderwaardige ponden tworden be taald. Dat beteekent dus een verlies van 20 25 pet., nog afgezien van het feit, dat er toch reeds met verlies of bijna met verlips gewerkt wordt. Verder lijden zij schade, die leveringscontracten hebben loo- pn, waarbij er zijn tot Maart 1932 Ook hier dus een extra-verlies van 25 pet., ten zij de Engelschen bereid mochten zijn die contracten te herzien, wat natuurlijk nog een open vraag is. Ten slotte zullen de prijzen op andere basis genoteerd dienen te' wordenin gul dens of dollars. Het zal nog niet zoo een voudig zijn de Engelschen daartoe te krij gen. Doch deze hoofdnadeelen bepalen zich niet tot Engeland alleen: over het alge meen is de overzeesohe export steeds op de basis van het gouden pond geschied: wat de geleverde en- op termijn verkochte producten betreft wordt dus ook op aan andere landen verkochte melkproducten 25 pet., verloren Voor de boter geldt dit in mindere mate. daar hierin weinig termijn- handel gedreven wordt en de offerten, om zoo te zeggen, per week vernieuwd wor den. Hier bepaalt het verlies zich dus tot de chèques die in de afgeloopen week in- wisseld werden. Doch bij dit produet is zooals gezegd, de concurrentie van Dere marken te vreezen. Zoo ziet de toekomst er voor de zuivelindustrie, die d ->cr de b: i tenlandsche tarievenpolitiek toch reeds zoo in het nauw was geraakt er verre van roos kleurig uit! „Tel." VOETBAL Noorwegen—Zweden 2—1. 30.000 toeschouwers woonden den ianden- wedstrijd te Oslo bij tusschen Noorwegen en Zweden. Met 20 stonden de Noren bij rust voor, de eindstand werd 21 voor Noorwegen. Scheidsrechter was de Duit- scher Weingartner. Te Stockholm speelden de B-elftallen te gen elkaar. De Zweden wonnen hier met 2—0. HOCKEY DUITSCHLAND NIET NAAR LOS ANGELES. Ovorweging uit economisch oogpunt. Zaterdag heeft te Berlijn een vergade ring plaats gehad van het bestuur van den Duitschen Hockeybond, waarin als voor naamste punt behandeld werd de uitzen ding van een hockej'ploeg naar de Olym pische Spelen te Los Angeles. Uit economische overwegingen is be sloten geen ploeg naar de O. S. te zenden. Op grond van dezelfde overweging is be sloten de uitnoodigingen van Nederland en Spanje om landenwedstrijden te spelen, niet aan te nemen. De eerstvolgende lan- denwedstrijd tegen Frankrijk wordt in 1933 gespeeld. In het voorjaar van 1932 wordt te Berlijn of Leipzig tegen Oosten rijk gespeeld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6