DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 R. K. VREDESBOND. Katholiek Nederland en de ontwapenings- actie. In het concertgebouw te Amsterdam heeft de groote propaganda-vergadering plaats gehad ran den R. K. Vredesbond in Neder land. Onder de aanwezigen werden o.a. op gemerkt de heer A C. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer, de heeren van der Bilt, Lorakker, Guit, mr. van H ellen-berg Hu- bar, Schaapman, Henri Hermans, leden van de Tweede Kamer, L. H. van Rooyen, lid van de prov. Staten, Kaag, hoogleeraar der Handesl'hoogeschool te Tilburg, Prof. Dr. T. Brandsma, O. Carm van de Nijmeegsche Universiteit, mr. G. Kropman, wethouder van Amsterdam, Serra-rens, secretaris van het Christelijk Internationaal Vakverbond en vele ander bekende persoonlijkheden. Aan de bestuurstafel hadden naast Z. H. Exc. den Aartsbisschop mgr. J. H. G. Jan sen, Z. Exc. minister Deckers, minister van Defensie, de Deken van Amsterdam en de drie inleiders van den avond plaats geno- De vergadering werd gepresideerd door Prof. Dr. J. Kors O.P., die na een korte inleiding het woord gaf aan Dr. Gunst, voorzitter van. den Duitsche Vredesbond. Dr. Gunst wees er op, dat Duitschland thans verwacht de inlossing van de vroege re gegeven belofte, dat ook andere naties tot ontwapening zullen overgaan. Deze kwestie moet in de komende dagen worden opgelost opdat het wantrouwen en de vrees, die maar al te zeer de verhoudingen der verschillende landen beheerschen, zal verdw ijnen. Daarna was het woord aan den Zeereerw. heer Yves de la Brière. Katholiek Nederland, aldus spr.. mag in vee. opzichten aan de katholieke samen leving in andere landen ten voorbeeld wor den gesteld. Spr. herinnert in dit verband aan tien glans, ijk gevoerden schoolstrijd en aan den bloei van de katholieke vrouwen beweging, waarvan de Internationa e or ganisatie in Nederland haar zetel heeft ge vestigd. Ook op het gebied van de vredes- actie heeft Nederland zich onschatbare verdiensten verworven. Spr. herinnerde aan de vredesbrieven van Leo XIII en Pius X. Voorts wees spr. op de vredeisboocl ap van Paus Benédictus XV, waarir Z. H. de richtlijhen aangaf langs welke men moet komen tot den uni- verseelen vrede. De Paus eischte weder zij dache ontwapening en onvoorwaardelijke onderworpenheid van de naties aan een on partijdige en rechtvaardige arbitrage. Wahneer de regeeringen, die in Februari 1932 bij elkaar komen, tot positieve resulta ten willen komen, moeten haar besprekin gen gestuwd worden door het vredesver- langen, dat leeft in den boezem der volke ren. Spr. spoorde tenslotte zijn gehoor aan, om door een r ussale actie de pogingen der xegeeringen te Genève krachtig te steunen, opdat de universeele vrede van Christus eindelijk heersche over de were.d. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat bericht van verhindering was ingeko men van Zijn Iloogw. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent en Hunne Exce.lenties de Ministers Jhr. Mr. Ch. Riiys de Beerenbrouck, P. Rey- mer en mr. T. Verschuur. Daarop was het woord aan mr C. Go- eeling, den voorzitter van de R.K. Staats- partij. Unze medewerking, aldus spr., wordt ge vraagd uit Genève zelf. Wij worden opge roepen. Niet gevolg geven aan dien oproep zou bete e kenen 'oh door nalatigheid mede verantwoorde.ijk maken. Daarom mag de IV.K. Vredesbond, daarom mogen de Ka tholieken, niet afzijdig blijven. De katho lieken zeker niet. Het gaat om het schep pen van een sterke openbare meaning in de wereld. Ieder Katholiek, die iets weet van het streven en ijveren der Pausen, voelt uiaanbij aijn taak, begrijpt daarbij zij.n plaats. Het is merkwaardig en verblijdend te vens, hoe zóó het vredeswerk als vanze.f is gesteld in het teeken van de Kerstbood schap, en gelegd in de handen van hen, die waarlijk van goeden wil zijn. In dezen gedaohtengang zou ik mij zoo kunnen voorstellen dat in de plannen van den Vredesbond ook werd opgenomen een gezamenlijke gebedsactie. Maar al of niet a's gezamenlijke actie, het gebed moet het werk vergezellen. In de rijke liturgie onzer H. Kerk is het morgen de Vredes-Zondg. Het eerste gebed aan het altaar is ontleend aan het boek Ecclesiasticus: „Geef vrede, o Heer, aan wie op U hopen." Kat'hci.cken, aldus besloot spr., voor dien waren wil tot vrede, Gods aller schoonste geschenk, vraag ik Uw daad en Uw gebed! Aan het slot van den avond hield Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen een toespraak, waarin Mgr. de inleidingen van dezen avond nog eens ondefstreepte. Daarop verleende Z. H. Exc. aan alle aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen. Bij acclamatie werd de motie, welke door het bestuur van de R.K. Vredesbond was voorgesteld, aangenomen. N.V DAGBLAD EN DRUKKERIJ „DE TIJD". In de gisterenmiddag onder leiding van den heer J. W. Lucas gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Dagb.ad en Drukkeiij ,De Tijd" werd aan den directeur, den heer F. Wier dels, eervol ontslag verleend. Van den tweeden directeur, den heer A. J. v. d. Ma-rok, was een verzoek om ontslag ingekomen. Hierin werd op de meest eervol le wijze bewilligd. Van de heeren Ed. Brom. dr. J. P. M. van Gils. P. W. de Jong en Mr Dr. J. W. Schneider en Mr. Dr. P J. W. Witteman, was bericht ingekomen, dat zij ontslag na men als commissaris van de vennootschap. Al nieuwe commissaris zullen optreden Mr. A. J. M. Hendrix, voorzitter van ka tholiek AmsterJm, president-commissaris; de HoogEerw. Heer Dr. G. C. van Noort, woordigers uit het geheele land aanzaten. deken van Amsterdam; Mr. C. P. M Gose- ling, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; Mr. Aug. Povel, Mr. C. P. M. Domme, lid van den Gemeenteraad van Am sterdam en de Zeer Eerw. Heer H. SondaaJ, waarnemend deken van Haarlem, gedele geerd-commissaris. Als Raad van Beheer der Vennootsohap zullen na een voorgenomen statutenwijzi ging zitting nemen de heeren J. W. Lucas, C. P. Ooms, J. V. L. M. Verbiest en L. M Wetering.s I. G. J. Kakebeeke. t Zooals gemeld, is te 's Gravenhage, na een korte ongesteldheid, overleden de in specteur van den landbouw I. G. J. Kake beeke in den ouderdom van 64 jaar. De heer Kakebeeke werd geboren te Goes, den lOen Februari 1S67 Na de H. B. S. te hebben bezocht, studeerde hij aan de Rijks landbouwschool te Wageningen en bestu deerde hij de praktijk van den landbouw in Groningen en het buitenland. In 18S7 maak te hij een studiereis naar Amerika. Van 1888 tot 1893 was hij algemeen secretaris der Zeeuiwsche Landbouwmaatschappij, daarna, tot 1916 Rijkslandbouwconsulent voor de provincie Zeeland. Als zoodanig ging hij, in opdracht der regeering, in 1912 naar Suriname en Curasao voor de bestu deering van landbouwkundige vraagstuk ken. In 1916 volgde zijn benoeming tot in specteur van den landbouw. Deze functie bekleedde hij tot 16 September j.l-met in gang van dien datum werd hij benoemd tot adviseur van den 1 and-bouw. De heer Ka-kebeeke was voorzitter van de Rijkscommissie voor de ontwatering, voorzitter van het Centraal Comité voor de keuring van gewassen te velde en on dervoorzitter van de Ned. Vereeniging Landverhuizing. Het stoffelijk overschot van den heer I. G. J. Kakebeeke, wordt Woensdag a.s. te Goes ter aarde besteld. Te Amsterdam is overleden op 89-ja- rigen leeftijd de heer B. A. L u y k x, een bekende 'persoonlijkheid als Vincentiaan. Ook te Gouda zal een afdeeling van D e Graal worden opgericht, In de St. Thecdorusstichting wordt in een inlei- dingsavond gehouden als voorbereiding van een leidstercursus. Te 's-G ravenhage is geïnstal leerd het Katholieke vrouwelijke Raadslid mej. N. P. Loeff. Naar wij vernemen zullen G e d. Sta ten van Noor d-H o 11 a n d bij de be grooting voor 1932 aan de Prov. Staten voorstellen, het aantal opcenten op de in komstenbelasting van elf op zestien te brengen. Bij Kon. besluit van 23 September is benoemd tot lid van het college van c u- ratoren der Technische Hoo- geschoolte Delft, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage. RECHTZAKEN LETTEREN EN KUNST BEDRIJFSFILM DER PHILIPS FABRIEKEN. Een kaleidoscoop va; bedrijfslei het machtige Op uitnoodiging der N.V. Philips Radio heeft de pers gisterenmiddag in het Tuschinski-The- ater te Amsterdam de première bijgewoond van de eerste gesonoriseerde bedrijfsfilm der Phi lips Fabrieken. Joris Ivens, de bekende Nederlandscbe ci neast, is er de vervaardiger van, terwijl de heer Lou Lichtveld zorgde voor de vervaardi ging en het vastleggen van het geluid. Bij de vervaardiging van deze bedrijfsfilm is er niet naar gestreefd het geheele fabricage proces volledig in beeld te brengen. De voorop gezette bedoeling was den toeschouwer door 'n reeks van treffende actie-opnamen uit de Phi lips Fabrieken een visueele en acoustische im pressie van dit moderne fabrieksbdrijf te geven, zoodat dit als 't ware als 'n kaleidoscoop aan het oog voorbijtrekt. Toch geeft de film niet het geheele fabriekswezen weer. 't Zou te lang en dan ook te saai geworden zijn. Joris Ivens heeft echter uit de voornaamste en meest in teressante deelen van 't bedrijf grepen gedaan en goedgeslaagde, want hij heeft dingen vast gelegd, die ieder toeschouwer belang zullen in boezemen. Noemen we b.v. het glasblazers proces, dat men zich hier ziet ontwikkelen en de werking van de vernuftige machines, die als het ware menschelijke werktuigen zijn. Het doel van den cineast: de op zich-zelf zakelijke ma- terix eener bedrijfsfilm zóó visionair in beeld te brengen, dat het voor den toeschouwer tot een intens mee beleven wordt, heeft hij zeker wel bereikt, Joris Ivens heeft hier goed werk verricht, ook al zijn er hier en daar enkele hiaten, die uit den aard van het bedrijf moeilijk te voor komen waren. Voor de toeschouwer, die nim mer een dergelijk bedrijf gezien heeft, is deze film iets moois, iets wonderbaars. Lou Lichtveld had geen gemakkelijke taak om de sonorisatie voor deze film te verzorgen. Muziek te schrijven voor een zoo bedrijvig fa brieksleven viel niet gemakkelijk. Toch is de muzikale illustratie goed geslaagd. Aan het einde der vertooning sprak de heer dr. N. Halbertsma, die de film ook bij de be zoekers had ingeleid, een hartelijk huldigings woord tot de heeren Ivens en Lichtveld, die hier een groot werk in een half uur tijds voor hun oogen zagen gebracht. Mede werd dank gebracht aan de heeren Colstraf en Fernhout, die een groot aandeel hadden in het werk. Spr. verontschuldigde zich, dat hij, om de hulde aan Joris Ivens en Lou Lichtveld te uiten, moest teruggaan tot de oudheid der Grieken en Ro meinen, waarna hij hun groote lauwerkransen omhing als dank van Philips voor hun werk. Een gezellige maaltijd in het Carlton-Hotel besloot deze bijeenkomst, waarbij persvertegen- Ecn nieuwe creatie van Raman Novarro. De rechtbank te Arnhem veroordeelde heden H. \V., die zioh Raman Novarra noemde wegens schaking en oplichting van 16.000 francs tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Hij was er met een minderjarig meisje vandoor gegaan en had te Brussel een handelaar voor 13.000 francs opgelost. Colporteursstrijd te Amsterdam. Voor den Kantonrechter mr. L. S. G. de Hartog is heden voortgezet de straf zaak, waarbij colporteurs van pro- en anti- Katholieke lectuur terecht stonden, wegens veroorzaken van opstootjes in de Van S windenstraat te Amsterdam. Don colporteurs van anli-Ivatholieke lectuur was ten laste gelegd, dat zij bij den verkoop van hun brochures, zóódanig hadden geroepen, dat daardoor een volks oploop ontstondden Katholieken colpor teurs dat zij op dezelfde plaats en datum, tezamen en alleen, ter verspreiding of aan kondiging van brochures door hun geroep een volksoploop hebben veroorzaakt en de openbare orde hebben, verstoord In deze zaak, waarvoor veel belang stelling bestond, zijn heden nog enkele ge tuigen gehoord o a. om vast te snellen of de anti-Katholieken een kind hadden mee gevoerd, dat achterlijk zou zijn tengevolge van behandeling in Katholieke gestich ten. De Ambtenaar van het O. M. mr. J. Vis ser, persisteerde bij zijn eisch, dat aan alle tien colporteurs, zoowel de protestanten als de katholieken, die hij gelijkelijk straf baar achtte, een geldboete van 10.— zou worden opgelegd. Nadat van de zijde der Protestanten en Katholieken nogmaals hel woord was ge voerd, heeft mr. de Hartog onmiddellijk vonnis gewezen. De Kantonrechter achtte op één uit zondering na, in alle gevallen het "»ewijs geleverd. De Protestanten mogen welis waar deze lectuur te koop aanbieden en daarbij door het roepen van de titels de aandacht op de brochures vestigen, doch zij hadden moeien begrijpen, dat de ma nier waarop zij dit thans hebben gedaan, tot ordeverstoring aanleiding kon geven. Daarom achtte de kantonrechter hen strafbaar en veroordeelde ririe protestante colporteurs tot een geldboete van 5. Ten aanzien van 'de1 "Katholieke colpor teurs achtte mr. de Hartog het begrijpe lijk dat zij geprikkeld waren door de wijze, waarop de anti-Roomsche lectuur te koop werd aangeboden. Evenwei hebben zij door een bepaald svstecm te volgen, ge tracht aan deze colportage een einde te maken en zijn de ernstige onregelmatig heden aan hun toedoen te wi'ten. De kan tonrechter achtte het daarom billijk, dat 'cle Katholieken zwaarder werden gestraft en hij veroordeelde zes v 'e 3ven' Ka- thoileken ieder tot een geldboete van 10. Na deze uitspraak Het mr. de Hartog een ernstige waarschuwing hooren tegen de colporteurs van beide zijden. De poli tie zal scherp toezien, dat het niet op nieuw tot onregelmatigheid il komen. Is dat toch het geval dan zuilen zwaardere straffen worden opgelegd dan thans STADSNIEUWS REPRODUCTIES VAN OUDE TEEKEM1NGEN. Deze week zal door de Vereeniging „Oud- Leiden" een mappe worden uitgegeven, De- vattende 14 reproducties van oude teexe- ningen van Leiden met eene afzonderlijke toelichting. Deze reproducties geven ge trouw de oorspronkelijke teekening weer; 4 in kleuren, 2 in bruin en 8 in zwart. De uitgave is mogelijk gemaakt door een legaat van wijlen mr. dr. J. C. Overvoorde en tot stand gebracht door dr. mr. J. \V. Verburgt. De.collectie is bijeengebracht uit de prentverzameling van het Gemeente-Ar- chief, uit de Lakenhal en uit de particuliere verzameling van mr. G. A. E. B, Meyer te Utrecht en gereproduceerd door de firma L. van Leer te Amsterdam. De collectie bevat: De Rijnsburgsche poort in haar ouden toestand, bij de Turfmarkt, door Esaias van de Velde en in haar later stadium, ter plaatse van de buiten-sociëteit Amicitia, door J. E. la F argue. Het Raadhuis 111 1670, door Chr. Hagen en c. 1900 door J. P. C. Grolman. De Academie en Kruidhof op één blad, door Chr. Hagen. De Waag met Aalmarkt en Stillen Rijn, van de Hoogstraat gezien, dateerend uit 1750 en de Vischmarkt met fontein, met ge zicht op den Nieuwen Rijn en de Mace- kerk in het verschiet, uit 1759, beide getee- kend door Jean de Beyer. Den Zoeterwoudschen singel met den mo len „de Oranjeboom", iu 1771; de Korte Mare met de Marepoort in 1778 en de Korte Mare met de Mare en de Marekerk in het verschiet in 1778, alle geteekend door P. C. la Fargue. Ijsvermaak op het Galgewater met ge zicht op het Kort Rapenburg en den Apo- thekersdijk, in 1774, door Jabes Heenck. Het Zuidertranseptfront van de Hoog- landsohe kerk in 1822 door J. Jelgershuis. Den Westgevel der Pieterskerk met Grave- stein in het verschiet en de Hooglandsolie kerk met het Weeshuis, gezien van de Hooglandsche Kerkgracht, potloodteekenin- gen van H. P. Schouten. Deze collectie van oorspronkelijke Leid- sche teekeningen wordt in slechts 200 exem plaren uitgegeven, op een papiergrootte van 40 bij 50 c.M. en zal vanaf morgen ge- exposeerd worden bij de heeren D. Sala en Zn., Breestraat 114b en S. Bonte, Bree- straat 127. De mappe is verkrijgbaar voor- loopig alleen voor leden van Uud-Leideu, die door een circulaire nader zullen wor den ingelicht, terwijl latere mededeelingen zullen volgen over de verkrijging voor niel- leden. Wij hebben de collectie mogen inzien en wij willen gaarne onze groote waardeering uitspreken voor dit werk, dat buitengewoon keurig is verzorgd. Zeer velen zullen het bezit van deze waarlijk zeer mooie repro ducties ongetwijfeld op zeer hoogen prijs stellen. RADIO-MIS ERE, Ergerlijke practijken van verkoopers en chicaneerende koopers. In het gebouw van den Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken alhier vergader de gisterenavond de Commissie ter be strijding van de misstanden in het Volks- credietwezen te dezer stede. Mr. dr. P. G. Knibbe opende de verga dering en gaf een kort overzicht van de tot heden bereikte resultaten. Hij memo reerde de gunstige afloop van de reeds ge voerde actie en sprak er zijn voldoening over uit, dat de naaimachinehandel thans geen reden tot klagen heeft. Uit alles is thans gebleken, dat het in die branche een uitzonderingsgeval betrof bij een onder neming, waar thans het bedrijf gereinigd is en zelfs tegen de schuldigen bij de Justitie klachten zijn ingediend. Een gelukkige om standigheid is, dat is gebleken hoezeer het, blijvende volkomen binnen de grenzen der Wet en zonder tot veel politiemaatregelen of veel processen zijn toevlucht te nemen, mogelijk is misstanden in een bepaalde branche uit den weg te ruimen. Blijkens verschillende klachten ligt ech ter helaas nog een groot arbeids/veld bloot. Inzonderheid het huurkoopsysteem schijnt in enkele takken van handel tot ernstige misbruiken aanleiding te geven. Daarmede wil spreker niet geacht worden te behoo- ren tot hen, die het afbetalingsstelsel ge heel zouden willen afschaffen. De uitwas sen er in moeten echter zooveel mogelijk bestreden worden. Voorzoover het huur koopsysteem in een bepaalde branche, of liever bij bepaalde firma's in enkele bran ches, het niet zonder die tot misbruik groote aanleiding gevende middelen kan stellen, is bestrijding noodzakelijk, totdat de vormen gevonden zijn, die een goede ontwikkeling van het huurkoopsysteem waarborgen. Een gelukkige omstandigheid bijv. acht te spreker dat gewezen kan worden op het vonnis van den Leidschen Kantonrechter in het bekende cessie-proces. Daaruit volgo, dat in de cessie-acten, de naam van den patroon enz. moet worden vermeld. Het noemen van dien naam zal zeker velen or- van weerhouden om het cessie-beding te teekenen, omdat daardoor scherper voer de oogen wordt gesteld wat de gevolgen kunnen zijn van die onderteekening. Als in deze richting meer zou kunnen worden be reikt, dan zou zulks van groote beteeke- nis zijn. Spreker meent daarom van deze gelegen heid gebruik te moeten maken om het Pro- testantsch Bureau voor Sociale Adviezen ten zeerste dank te zeggen voor het feit, dat het zicl\ een dergelijke zaak heeft aai- getrokken en tot een zoo'n gelukkig einde heeft gevoerd. Het is niet toevallig, dat dit proces over een radio-installatie handelde. Vanuit die branche hebben de Commissie tal van klachten bereikt. Deze taak van handel levert evenwel veel meer moeilijkheden op dan de naaimachinehandel. Voor de keu ring van elk toestel is een deskundige noo- dig Het verheugt spreker daarom, dat ver schillende radio-technici zich gratis be schikbaar stelden voor het onderzoekon van die toestellen. Minstens even verheugend is het, dat de radiohandel, voorzoover deze zich heeft geuit, van harte het optreden van de com missie toejuicht. Uok hier is gebleken, dat aan het afbe talingsstelsel vele fouten, zoowel aan de zij de van de koopers als aan die van de ver koopers kleven. Talrijke koopers chicanee- ren en stellen vaak alles in 't werk om zioh aan de nakoming van hun verplichtingen te kunnen onttrekken. Hiertegenover staaa echter oo1- ergolijke practijken van verkoo pers, die de onwetende koopers bedreigen en in grove mate misbruik maken van con tracten waarmede zij hun klanten practiseh aan handen en voeten hebben gebonden. De klachten, welke over in huurkoop ge leverde radio-toestellen werden ingediend, zijn grootendeels door de onpartijdige ex perts onderzocht en juist bevonden. Zij 'ro men hierop neer, dat men aan eenvoudige lieden minderwaardige toestellen tegen hooge prijzen heeft opgedrongen en dat men, zich veilig wanende achter de door huurkoopers geteekende acten, na de plaat sing van het toestel zich niets aan het ge leverde liet gelegen liggen. De heer v. d. Heijden, secretaris van het Bureau voor Sociale Adviezen, gaf vervol gens een overzicht van de door zijn ver eeniging gevoerde radio-cessie-procedure. Hij richtte enkele woorden van Jank aan den werkgever die, door zijn arbeider niet te ontslaan, het uitlokken van een beslis sing mogelijk maakte en laakte de licht vaardige wijze, waarop vele menschen zich diep in de schuld steken. In verband met van de zijde van den radio-handel ontvangen mededeelingen, dat de aanwezigheid van een z.g.n. „Phi lips licentie-plaatje" op het toestel waar borg biedt voor de hoedanigheid van tiet apparaat, merkte hij op dat de N.V. Philips Radio te Eindhoven geen enkele garantie voor door licenties gebouwde toestellen op haar neemt, noch voor het complete appa raat, noch voor de daarin verwerkte onder- deelen. Mr. dr. Knibbe constateerde, dat de in gediende klachten zich tot heden hebben gericht hoofdzakelijk tot twee bepaalde termijnzaken en dat bij de Kamer van Koophandel een klacht was ingediend be trekking hebbende op het ten onrechte ge bruiken van den naam „ingenieurs-bureau j welke aangelegenheid wat Leiden betreft j tot tevredenheid iumiddels werd opgelost. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeesten en wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van: a. H. W. Stöxen om vergunning tot het oprichten van een metaalgieterij in het perceel Ivloos of Vischpoort No. 5, 6, 7, 8, 9 en 10 (Koene- steeg); b. de N. V. P. de Gruyter en Zoon, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met aftap-infiohting in het perceel Haar lemmerstraat; c. J. Duindam om vergun ning tot het oprichten van een slagerij in het perceel KoorriOTUgsteeg ,no. 2; d. G. Overduin Jzn., om/vergunitfng tot het op richten van een Jabrj«t woor het spoelen haspelen, opmaken) énfve/pakken van wol len garens (sajettgr), in /et perceel Os- en Paardenlaan noJ^le/de N.V. van Cra- nenburgh en HeringaSajetfabriek, om vergunning tc/t het oprichtefWA'an een fa briek van wolbew cijkijwrJ' en machinale breierij in het pefjjeel Rapenburg nos. 107, 109 en' 111. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de' bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, 10 October 1931 voorm. te half elf in het perceel Bree straat 125 bezwaren kunnen worden inge bracht. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Sept. tot en met Zaterdag 3 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle Kort Rapenburg 12, telef. 594 en Zon dag 4 Octcober door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. De heer De Ren merkte op, dat de toe stellen, waarover bij zijn vereeniging klach ten waren ingebracht, werden geleverd door tusschenkomst van een Kativijkschen- en Leidschen vertegenwoordiger en was van oordeel dat beiden zich verscholen ach ter hun principalen en zeker niet geheel vrij konden uitgaan. Na een zeer geanimeerde bespreking be sloot de Commissie overleg te plegen met den onlangs opgerichten Bond van belang hebbenden bij den verkoop op termijnbeta ling en de drie Radio-Bonden alsmede -net de Leidsche installateursvereehiging, waar bij de meeste handelaren zijn aangesloten, van wie de secretaris van de Commissie reeds verschillende brieven had ontvangen en te trachten gezamenlijk aan de wantoe standen een einde te maken. HET UIT DE LAKENHAL GESTOLEN SCHILDERIJ. Het Zaterdagmiddag uit het Stedelijk Museum de Lakenhal alhier ontvreemde schilderij van Toorenvliet is weer terecht. Zondag heeft zich bij de Haagsche politio een antiquair gemeld, die het stuk voor een kleinen prijs heeft gekocht. Uit de bladen vernam hij, dat het. gestolen was. Om zeer bijzondere redenen in het be lang van het onderzoek had de politie ver zocht van dit feit nog geen melding te ma ken. Nu de „N. R. Ort.", het „Vad." en de „N. Crt." het bericht toch hebben gepub'i- ceerd, bestaat er ook voor ons geen reden het onzen lezers te onthouden. Omtrent het onderzoek naar de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat het schil derij kon worden ontvreemd, melden ge noemde bladen nog het volgende: De Harteveidzaal, waarin het schilderij hing, staat in directe verbinding met twee diagonaalsgewijze op die zaal uitloopendo zalen, n.l. de Kröner.zaal en de triptiek-zaal. Voor die zalen deed een suppoost dienst, die op het knooppunt van de drie zalen het geheel kan overzien, doch die de twee an dere zalen niet voldoende lean controleeren, als hij zich midden in de derde bevindt. Voorts hing het thans gestolen schilderij achter een scherm, waarop met het oog op de zij verlichting een stuk van Van der Velde hing. Bovendien hing het vlak bij do deur, die toegang geeft tot een gang, waar door men den uitgang bereikt. Op het oogenblik dat de diefstal werd gepleegd, waren er acht bezoekers in de Kroner zaal: twee Duitsche dames, twee Fransche dames en twee Nederlandscbe heeren. Een der laatste twee bekeek in de Kroner zaal met meer dan gewone belang stelling een groote Lucas van Leyden, maar doordat de overige bezoekers zich over de drie zalen verspreidden, was het den sup poost niet mogelijk, dezen man voldoende I in het oog te houden. Het vermoeden be staat nu, dat deze via de Krönerzaal do I Harteveldzaal is ingeloopen, toen net deed, alsof hij door de deur de gang inging, te- 1 rug is gekomen en daarna achter het 1 scherm het stuk uit de lijst lichtte om het vervolgens onder zijn jas verborgen buiten het gebouw te brengen. Heden is bij den eere-voorzitter van de R. K. Commissie voor werkloozenzorg, den Hoogeerwaarden Deken A. H. M. J. Ho- mulle, een gift, groot 50.binnen geko men voor steun aan de R. K. werkloozen. Aan dezen milden gever de oprechte dank van de commissie. De heer J. Snijders, agent van politie al hier is te Amsterdam geslaagd voor het examen politiediploraa van den Alg. Ned. Politiebond

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2