VRAGENBUS MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN N1EUWVEEN GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Dr. G. J. Nieuwenhuis door een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Toen Zaterdagavond dr. G. J. Nieuwen huis, rector van de academie voor lichame lijke opvoeding te Amsterdam, per auto, die door zijn pleegzoon uit Indië bestuurd werd, uit de hoofdstad naar Deventer reed, sloeg de wagen door tot nu toe onopgehel derde oorzaak van den Twellooschen dijk in de buurt van Deventer. De auto ging eenige keeren over den kop en kwam toen in een weide terecht. Dr. Nieuwenhuis werd in zwaar gewonden toestand naar het zie kenhuis te De-venter overgebracht, waar hij spoedig daarna is overleden. Ernstige aanrijding. Toen Zaterdagavond de 35-jarige brou wersknecht Jan Poffelaar te Princenhage, den Rijkstraatweg wilde oversteken, werd hij door een motorrijwiel, bestuurd door den onderwijzer C. uit Etten, aangereden. P. bekwam een hersenschudding en moest naar het Ziekenhuis te Breda worden over gebracht, waar hij hedenmorgen te 10 uur is oevrleden. Het slachtoffer was vader van een kind. Ernstig auto-ongeval. Gisteravond omstreeks half acht heeft op den weg tusschen Lichtenvoorde en Lievelde een ernstig auto-ongeluk plaats gehaod. De heer J. A. de Vruchte reed per rijwiel, met zijn echtgenoote op den baga gedrager in de richting Lichtenvoorde. Van uit tegengestelde richting kwam hem een auto tegemoet. Juist op het moment, dat zij elkaar zouden l sseeren stak de heer de V. die aan den I>ikerkant van den weg op het fietspad reed, den weg over, met het noodlottig gevolg dat hij en zijn echt genoote door den auto gegrepen werden en langs den weg geslingerd werden. Genees kundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. In bedenkelijken t-oestand zijn beiden naar het ziekenhuis te Groenlo ver voerd. Door oververhitting zijn'toen dampen ont staan. Ook zijn de achterdeuren van de ga rage dicht geweest, maar niet gesloten. De dampen, die zich daardoor in de garage ophoopten zijn met een vreeseüjke knal ontploft, toen de lamp op een der laschpun- ten door de hitte bezweek. De deuren ach ter zijn dopr den grooten luchtdruk open geworpen en aan den voorkant zijn ze door den luchtdruk weggedrukt. Door het open werpen van de achterdeuren ging de lucht druk schuin naar boven en hierdoor is ook verklaarbaar het springen van de ruiten op de bovenverdiepingen. Verdronken. Zondagmorgen om half tien is het vier jarig zoontje van den heer H. Kuyl Jr. te Noordeloos in een onbewaakt oogeniblik in een boezem geraakt en verdronken. BRANDEN. Twee boerderijen afgebrand. Vrijdagnacht zijn te VVittem (Zuid-Lim burg) twee groote boerderijen afgebrand. Veertig varkens, vijf kalveren, honderd kippen en de geheele oogst gingen verlo ren. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Hotelbrand. Zaterdagavond om half zes brak brand uit in het hotel A. A. Vermeulen te Berkel (Z.-H.). De zolder en het dak brandde fel. Aan de achterzijde van het gebouw werd veel schade aangericht. De stoombrand- spuit welke onmiddellijk ter plaatse was, bestreed met drie slagen het vuur en was den brand na ruim een half uur meester. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Aan de gevolgen overleden. De 85-jarige mej. de wed. Engelberts, die Vrijdagavond in Eelde in brand is geraakt en naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen werd overgebracht is aan de ge volgen overleden. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Eenige verrassingen. Vrijdagavond j.l. kwam de raad onzer ge meente te acht uur in openbare zitting bijeen, onder presidium van den edelachtb. heer J. W. Geesink. De zitting was voltallig. De be langstelling van het publiek was voor deze vergadering zoo bijzonder groot, dat men ver in de gemeente-historie terug zal moeten gaan, om een soortgelijk gebeuren te kunnen aan- toonen. Buiten de pers waren een twintigtal „gemeente-zonen" opgekomen. Het grootste gedeelte hiervan zat binnen het „hekje". Een buitenstaander had ongetwijfeld moeite gehad de vroede vaderen er uit te halen, zoo dicht zat de menigte opeengepakt, De eenigste aan wijzing had misschien kunnen wezen het kopje koffie dat de vroedschap geschonken wordt en waar de anderen natuurlijk koud van blij ven. Als die toeloop aan mocht houden, en een der raadsleden profeteerde dat, zal spoe dig als agendapunt verschijnen, de bouw van een nieuwe secretarie. Thans overgegaan tot de zitting. De voorzitter opent de vergadering met ge bed en geeft het woord aan den secretaris, de heer J. W. Roovers, ter voorlezing van de no tulen der voorlaatste en laatste vergadering. Beide worden goedgekeurd na een korte wij ziging die wethouder Hoogervorst wenscht aangebracht; bovendien verlangt de heer A. Koren duidelijke vermelding dat hij wegens gemoedsbezwaren de belofte bij de installatie heeft afgelegd, inplaats van de eed, niét om dat hij S.D.A.P.'er is. Aldus gschiedt. Aan de orde komt een schrijven van den heer G, Koppenol, die beleefd verzoekt zijn hond over te schrijven naar de 2e klasse, daar het een waakhond is. De raad besluit, nadat de veldwachter alleszins aanschouwelijk de grootte van het gedierte heeft voorgesteld, hem onvoorwaardelijk in de le klasse te hou den, daar een diertje van zulke ringe afmetin gen onmogelijk als waakhond aangeschreven kan worden. Dies zal de heer Koppenol 4.- voor het beestje moeten offeren. Een inzet van 12000. Vervolgens deot de voorzitter de aange name mededeeling, dat het begrootingsjaar 1931 sluit met een batig saldo ad. 12000. Spr. licht de som nader toe. Het batig slot over het vorig jaar bedroeg reeds 5000. daar komt bij 6000.gewonnen uit de nieuwe financieele regeling en een winst van 1000. over het laatste jaar. Het is een ver heugend feit dat de gemeentezaak zoo goed marcheert, maar spr. verwacht dat de belas tingen in het komende jaar niet zoo goed zul len binnenkomen; bovendien maakt de huidige crisis een zuinig beheer allszins noodzakelijk. De heeren Hoogervorst en Groeneweg worden benoemd om de gemeente-rekening te contro leren. Daarna blijft zij- 14 dagen ter secretarie ter visie liggen. Een edele daad. Onder de hamer komt de gemeentesteun voor J. W. alhier, wiens jongen verpleegd wordt in de J. P. Heye-Stichting te Ooster beek. Zooals bekend, is W. de laatste jaren zijn verplichtingen om in de kosten van ver pleging bij te dragen, slecht nagekomen. De raad had daarom in de voorlaatste vergade ring besloten tegen 1 October e.k. geen steun meer te verleenen, zoodat de patiënt dan te rug zou komen, ofschoon de directeur der stichting het in het belang van den verpleegde achtte, hem nog een jaar daar te houden. De voorz. leest nu een gezegeld schrijven voor van den heer W. v. d. Vos alhier, die namens zijn lastgever, die onbekend wenscht te blij ven, meedeelt dat het tekort van W. over de la%Lste jaren, zijnde bijna 300, betaald is, alsmede dat de kosten voor rekening van W. voor het komende jaar ook zijn voldaan. Adressant verzoekt nu namens zijn lastgever het betreffend raadsbesluit te vernietigen en nog een jaar gemeentesubsidie toe te^zeggen. B. en W. bieden het request zonder 'prae-ad- vies de vroedschap aan. De leden zijn allen van meening dat, nu de achterstallige schuld betaald is, tegen het verzoek geen bezwaren zijn. De voorz. zou liever zien dat de gelden aangewend werden om den jongen bij een tuinder of kweeker in de leer te doen; dan kwam hij meteen in de maatschappij. De le den zien daar echter ook moeilijkheden in. Met algemeene stemmen wordt tenslotte be sloten in de geest van het request. Een eindelooze discussie en nul op request. Ter tafel komt een schrijven van het raads lid, de heer Bokkestijn (R.K.). Requestant stelt den raad, om eventueele huuropdrijving in verband met de verplichte aansluiting op de waterleiding tegen te gaan, voor: öf de aansluiting vrij te laten, óf de huiseigenaars in de kosten van aansluiting tegemoet te ko men, door ieder eigenaar een toelage tot een maximum' van 10.te geven. Wat het laat ste betreft wil de heer Bokkestijn dat de ge meente een leening van 3000.aangaat om daarmede de aansluitingskosten gedeeltelijk te kunnen betalen. De huiseigennaars zullen zoo de aansluiting gedeeltelijk vrij hebben en adressant wil op die manier voorkomen dat de huurprijzen opgedreven worden. De „huis bazen" kunnen dan niet met het motief aan komen dat zij door de waterleiding op hoo- gere kosten gejaagd zijn en dus recht hebben de huur op te slaan. De heer Bokkestijn licht een en ander nader toe en toont met voor beelden aan, dat huuropdrijving verscheiden malen in verband met de waterleiding is voor gekomen. Spr. vind' een warm voorstander in den heer Koren (S.D.) Allereerst neemt de voorz, onderhanden de vrijwillige aansluiting. Spr. is daar sterk tegen, daar de garantstelling voor 95 pCt. bij de Stichting, de gemeente op onkosten jaagt en dat, er eigenaars zijn die van aansluiten afzien. Spr. zegt: „De opzet van de Waterlei ding-Stichting is geweest te zorgen voor goed drinkwater en de kleine man toch zoo weinig mogelijk op kosten te brengen". De heer Bokkestijn trekt zijn eerste verzoek betreffen de vrijwillige aansluiting in. Moet de gemeente voor Sinter klaas spelen? 3000.aan surprises. Betreffende een toelage tot een maximum var 10.per woning aan eigenaars als tegemoetkoningskosten, zegt de voorz., dat in N:euwveen 310 woningen staan, waaronder 146 huurwoningen. Onder die 146 zijn er 98 met een huurwaarde beneden 3.Spr. zegt dat, wil de heer Bokkestijn iets voorstellen, hij beter voor die 98 woningen kan pleiten. De requestrant wil echter dat de gemeente voor alle woningen de kosten, tot ten hoogste 10.draagt, De voorz. vindt het uit den booze en heeft alle leden, op den heer Koren na, op zijn hand. Bovendien, aldus de voorz., wonen verscheiden eigenaars buiten Nieuw- veen, en spr, vindt het wel erg vreemd, om die lui een cadeautje te geven. De heer Koren noemt het geen cadeautje; het wordt gedaan om zoo hun het motief te ontnemen, de huur te verhoogen met aansluitingskosten. De voorz.: „Wij kunnen niet treden in hun pri vaat recht. Willen zij per se de huur verhoo gen en kunnen zij niet aankomen met die be weegreden, dan gooien zij het op de malaise." De heer Ran vermoedt dat de huisbazen van hue recht geen misbruik zullen maken, en dan is het nog eenigszins te billijken, door de ver hoogde waarde van het hu^. De voorz, valt der. heer Ran bij, maar de heer Koren werpt zich op het woord „billijken" en ziet onge twijfeld al de gevolgen voor zich. Geen „roofvogels" in Nieuwveen. De voorz, zoekt geen „roofvogels" onder de N'euwveensche huisbazen; de heeren Bokke stijn en Koren zeggen dat daar toch niet op gerekend mag worden. De voorz. ziet geen heil in het verzoek van den Bokkestijn. Een beteere oplossing lijkt Z.E.A, een poging te wagen of de tarieven voor de arbeiderswonin gen niet iets lager kunnen komen dan op pl.m. 12 per jaar. Het voorstel Bokkestijn in stem ming gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 2: vóór stemmen de heeren Bokkestijn en Koren. Werkverruimingsplannen. De voorz. deelt mede dat B. en W. bezoek hebben gehad van enkele vertegenwoordigers der onderscheiden vakorganisaties, om de mo gelijkheid tot werkverruiming te bespreken. Zoo is o.m. besproken of men geen klei-ex- ploitatie in het leven zou kunnen roepen. Op dir- wijze zou een zestiental arbeiders aan werk geholpen kunnen worden. Het plan is op zich heel mooi. De moeilijkheden is echter een afzetgebied te vinden voor de afgegraven klei; aan geschikte kleigronden is niet direct ge brek, maar voorloopig kent men nog geen af- nemer (s). De voorz. heeft nog een ander voorstel. Mis schien zijn er boeren die hun sloot willen schieten, doch tegen de kosten opzien. Dit zou ondervangen kunnen worden door werk- loozen daar aan te zetten, die b.v. voor 75 pCt. door den boer en voor 25 pCt. door de ge meente betaald worden. De heer Koren vraagt den voorz. wie dan eigenlijk gesteund wordt, de arbeider of de boer. De voorz. meent dat beiden eenigszins geholpen worden; de heer Koren vindt dat al leen de boer gesteund wordt, doordat hij een goedkoope arbeidskracht in dienst heeftl De voorz. verzoekt de leden hun gedachten aan dit werkloozenprobleem te wijden en over eenigen tijd zal de raad dan in spoedvergade ring bijeengeroepen worden, om dienaangaan de beslissingen te nemen. Credietverstrekking onder hypo thecair verband voor woning bouw. Ter tafel komt de „Regeling voor crediet verstrekking onder hypothecair verband voor de stichting van arbeiders- en kleine midden standwoningen", zooals de concept-verorde ning letterlijk luidt, Devoorzitter neemt de artikelen een voor een door, waarbij een ruim gebruik wordt ge maakt van gedachtenwisseling. De regeling hier geheel weer te geven is niet doenlijk". Ge gadigden kunnen zich altijd tot de gemeente v/enden om inlichtingen. Enkle punten willen we even naar voren brengen. Art. 4 luidt: Het voorschot bedraagt hoogstens 85 pCt. der ge raamde stichtingskosten, welke kosten als re gel per geval een bedrag van 3000 niet zul len overschrijden. De heer Koren merkt naar aanleiding daarvan op, dat hij 15 pCt. voor re kening van den bouwer wel wat hoog vindt. Interpellant vraagt of het niet gebracht kan worden op 10 pCt. De voorz. zegt dat oor spronkelijk die regeling zoo getroffen was; op aanraden van deskundigen is het percentage later op 15 gebracht, hetgeen het risico voor de gemeente verkleint. Art. 9 zegt o.m.: De betaling van rente en aflossing vindt plaats bij wege van annuïteit in 35 jaar, of wel in zooveel korteren tijd, als de aanvrager behoudens goedkeuring van B. en W., wenscht. De heer W. Plomp (V.B.) meent to' zijn spijt te moeten zeggen, dat hij voor zich denkt, dat de regeling op niets uitloopt; vooral voor den voorz. spijt het hem. Spr. meent dat de bou wers pl.m. 5.per week zullen moeten ver wonen. De voorz. stelt hem gerust. Ruw be rekend komen de kosten op 3.40 per week. De annuïteit bedrag 146.neem daar nog bij 20.grondlasten en 5.assuran tie, dan komt men op 171.per jaar. Dat va't den heer Plomp mee. De grond enz. is bij der bouwprijs inbegrepen. „Dat zit wel goed", zegt de heer Koren. Na lange discussies verzoekt de voorz. de concept-regeling van kracht te verklaren. Al len gaan hiermede accoord, zoodat liefhebbers aan den slag kunnen. Electriciteitstarieven omlaag. Gezien de winst die het electr. bedrijf af werpt over het laatste boekjaar bedraagt ze 3000.en het reservefonds is volge stort tot 10000.stelt de voorz. namens de wethouders voor, de tarieven omlaag te bren gen, daar het bedrijf er niet is uit winstbejag. Om alle luiden van de reductie te laten pro- fiteeren, wil het College de lichttarieven over de heele linie met 1 cent verlagen. Aangenomen Bovendien neemt de vroedschap aan, da^ de meterhuur per maand zal komen van 40 op 30 cent. En om ook de krachtverbruikers wat te geven, wordt het krachttarief, voor hen, die meer dan 200 K.W.U. verbruiken, gebracht van 16 op 14 cent. Keuringskring Nieuwveen. Aan de orde is de veekeuringsdienst. Zooals bekend mag worden verondersteld zijn Nieuw koop, Ter Aar .Zevenhoven en onze gemeen te samengebracht in één keuringskring, waarin de leiding berust bij Nieuwveen, die met de andere gemeenten overleg moet plegen, maar toch altijd de eindbeslissing aan zich houdt. Op de voorlaatste raadszitting heeft onze vroedschap verschillende beslissingen genomen o.a. de benoemingen, vaststelling van de keur- loonen etc. De andere gemeenten konden bin nen 14 dagen daartegen bezwaren indienen, waarmee de centrale gemeente naar haar be lieven rekening kan houden of niet. De zuster- gemeenten hebben hun opmerkingen en recla mes ingediend, die thans in de zitting ter tafel komen. De vroedschap houdt haar prestige hoog. Eerstens komt het verzoek van Zevenhoven in behandeling. Deze had, vóór zij in de kring werd opgenomen, haar keuringsveearts van Uithoorn. Nu is haar aangewezen de veearts van Nieuwveen. Zevenhoven heeft haar ex- veearts beloofd, hem 10 jaar achtereen een jaargeld toe te kennen van 140.Adres sante acht het billijk, dat dit jaargeld door de vier aangesloten gemeenten gedragen wordt. Onze vroede vaderen zien de billijkheid daar van niet in en het vonnis luidt afwijzend te beschikken. Vervolgens is Nieuwkoop aan de beurt. Zij vindt het keurloon voor een schaap, dat door Nieuwveen op 2.gesteld is te hoog en ziet dit gaarne op 1.50 gebracht, daar in Nieuwkoop veel schapen verdrinken, die een krats opbrengen. De voorz. acht het verzoek redelijk, doch de meerderheid der vroedschap is onvermurwbaar. De heer Groeneweg brengt den raad onder de oogen welke plaats hij in de kring heeft, Spr. zegt, dat na rijp beraad de besluiten gevallen zijn en het gaat niet aan deze zoo maar in eens te herroepen. „Wij moeten ons prestige hoog houden", aldus spr. Het voorstel Nieuwkoop komt in stemming en wordt met 3 vóór en 4 stemmen tegen, ver worpen. De eer is gered! Een verzoek om het invoerkeuringsloon, dat op 3 cent per kilo slaat, te stellen op 4 cent kan ook geen genade vinden. De heer Koren zegt: „Nieuwveen is de baas, dus die beslist". De voorz.: ,,U vergeet dat we goede buren zijn." In stemming gebracht keldert hel ver zoek met 1 voor en 6 tegen. Weth. Rijlaarsdam stemde voor. De vaderen blijken onverbiddelijk. Een request van de zustergemeenten om de benoemingen in de kring te doen geschieden in een vergadering, waar de vier vroedschap pen gezamelijk stemmen en de meerderheid bslist, vindt heelemaal geen bijval. Nieuwveen houdt liever de benoemingen geheel voor zich zelf. Met algemeene stemmen wordt Nieuw- veen's prestige smetteloos gehouden. Nieuwkoop wil tornen aan het sa- Buiten de reeds opgesomde grieven, acht Nieuwkoop het salaris van den hulpkeurmees ter, dat 2100.bedraagt plus 300.als vergoeding voor het gebruik van een motor- rüwiel te hoog. Gaarne ziet zij die vergoeding geschrapt .De voorz. zegt dat de vergoeding billijk is. Het salaris is ook niet te hoog. Weth. Rii'aarsdam va't Nieuwkoop bij. Volgens spr. kan van het salaris best de motor onderhou den worden. De wethouder staat echter alleen en de zaak blijft onveranderd. Rondvraag De heer Koren wil nog eens over de klei- exploitatie beginnen. De voorz. zegt dat daar voorloopig niet op kan worden doorgegaan. Binnenkort zal een spoedvergadering daarom trent gehouden worden. Voorts verzoekt de heer Koren bij het tewerkstellen van werkloo- zen de georganiseerden te laten voorgaan. De voorz. deelt mede dat alles gaat over de ar beidsbeurs. Spr. moet het echter van het hart dat sommige werkloozen, die werk kunnen krijgen, b.v. grind kruien ,daar nog lang niet altijd happig op zijn Niets meer voor de rondvraag zijnde, volgt te half elf sluiting. Vraag: Ik ben borg voor iemand, die een 1ste hypotheek heeft op huis en land. Ben ik nu verplicht borg te blij ven tot hij de geheele hypotheek heeft* afgelost? Daar hij in gebreke blijft om rente te betalen en ik daar al in heb moeten voorzien, ben ik nu verplicht maar borg te blijven en aldoor maar voor hem te betalen? Of kan ik ook zijn vaste goederen laten verkoopen? Antwoord: Wat u verplicht is te betalen, hangt geheel af van het con tract, dat u met den hypotheeknemer hebt afgesloten. Wanneer u evenwel dp geheele schuld zult hebben betaald krijgt u in ieder geval de rechten van den hypotheeknemer en hebt u dus het recht de vaste goederen van den hypo thecairen schuldenaar te verkoopen. Wan neer deze de rente niet betaalt, is er misschien reden om de hypotheek ver vroegd af te lossen, indien dit mogr lijk is. Aan de gevolgen overleden. De motorrijder H. Bakker, vertegen woordiger van de firma Bouma, in autoban den te Leeuwarden, die dezer dagen met zijn motorrijwiel onder Hijum kwam. te slippen, is zonder tot bewustzijn te zijn ge komen overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een jongetje doodgereden. Zaterdagmiddag is het 6-jarige zoontje van den arbeider Wobbers op den onbe- waakten overweg aan den Kerkweg te Ede door een trein doodgereden. Het ventje had den trein van Utrecht afgewacht en is vervolgens door den trein van Arnhem, die eveneens in aantocht was, overreden. LIJK OP DE RAILS. Langs de spoorlijn HedelDen Bosch op een 800 meter van Blok N. B. D. bij den zich daar bevindenden onbewaakten over weg is gisteren het lijk gevonden van een ongeveer 35-jarigen man met een gapende wonde in 't achterhoofd. Op 300 meter stond van den overweg achter het kreupelhout een fiets De politie ste't een onderzoek in. Voor 't oogenblik vat niet te zeggen of hier aan een zelfmoord, een ongeluk of een mis daad moet worden gedacht. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN GARAGE Oorzaak onbekend. Zaterdagavond is in de garage van den heer Termeulen, Quellijnstraat 105 te Am sterdam, een ernstige explosie voorgeval len. De voordeuren die gesloten waren zijn met kracht naar buiten geslagen en gedeel telijk vernield. Aan de achterzijde zijn ver- 8chillcndo ruiten gebroken en ook op de bovenverdiepingen aan de achterzijde zijn veel ruiten vernield. De slag was zeer hevig. Van alle kanten kwam publiek toeloopen en weldra verscheen ook de brandweer. Er was geen brand ontstaan. Gelukkig was ook niemand in de garage aanwezig. Het onderzoek naar de oorzaak van deze tame lijk sterke ontploffing heeft gisteravond tot geen oplossing geleid. In de garage was een z.g. benzinemarkt- lamp. Deze lamp is gedeeltelijk vernield teruggevonden en door de politie in be slag genomen. Het uit elkaar springen van deze lamp kan niet tot gevolg hebben ge had, dat daardoor de groote staldeuren in stukken geslagen konden worden. Volgens eenige verklaringen hebben de achterdeu ren open gestaan en kan dus de ruimte niet gevuld zijn gewest met een of ander ga-s. Toch moet men aannemen dat door lucht druk de voordeuren zijn bezweken. Ook staat niet vast dat de lamp heeft gebrand, terwijl buren een groote vlam hebben ge zien. Het onderzoek naar de oorzaak van deze explosie dat geleid wordt door den com mandant van de brandweer is gisteravond gestaakt om bij daglicht voortgezet te wor den. Nader wordt ons gemeld: De brandweer heeft gistermorgen haar onderzoek voortgezet naad de rc van de explosie in de garage van den heer Ter- meu'en in de Qroili^str- "**5 Dit onderzoek heeft tot uitslag gehad, dat de benzinemarktlam-p toch wel de schuldige is geweest. Deze lamp was in de garage ge bracht omdat ze niet goed wilde branden. De vlam heeft toen van binnen gebrand. De behandeling van de zaak tegeh den leidekkerspatroon, die ervan beschuldigd wordt zijn compagnon Arkej^iout te heb ben vermoord op den toren van de Gerar- dus Majella-kerk te Amsterdam, zal op 17 October voor de Amsterdamsche Recht bank worden voortgezet. De „Avondpost" weet thans enkele fei ten te vermelden, omtrent de juistheid waarvan wij bij informatie bevestiging kre gen, die bij de voortgezette behandeling verrassingen zullen zijn, die een vreemd licht zullen werpen op den verdachte. Voor de tweede maal in dit geding is n.l. een briefje, door den verdachte in het Huis van Bewaring geschreven, in handen vau den Rechter v. Instructie gevallen. Probeer de de verdachte in het eerste briefje een mede-gedetineerde over te halen voor den kroongetuige Westendorp bezwarende ver klaringen af te leggen, in het tweede briefje,aan zijn zoon geschreven, gaat Lij veel verder. Dat briefje toch, dat hij bij een bezoek van zijn zoon dezen toestopte, behelsde een tot in kleinigheden uitgewerkt plan om den kroongetuige Westendorp uit den weg te ruimen op zulk een wijze, dat zelfmoord zou worden aangenomen. Bij dit briefje was gevoegd een door den verdachte in bet handschrift van zijn vroegeren meester knecht geschreven brief, waarin deze z.g. verklaarde, dat hij de moordenaar van Ar kenhout was en daarom zelfmoord pleegde. Het overreiken van het briefje werd- door een bewaker gemerkt, 'die na afloop van het bezoek den zoon van verdachte het briefje afnam en natuurlijk van een en an der rapport heeft opgemaakt. Droevig einde van een verloving. Een leerling van de Kol. Mid. Landbouw school te De-venter de heer K. heeft Zater dagmiddag nadat hem door den vader van het meisje,«vaarmede K. in het geheim was verloofd, medegedeeld was dat deze de be treffende liefdesverhouding niet wenschte, getracht door een re-vol verschot een einde aan zijn leven te maken. K. was niet on middellijk dood. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. „Mndm". Jongen en meisje vermist. Te Tegelen worden sinds Maandagavond vermist de 16-jarige jongen J. en het 15-ja- rige meisje T., die het ouderlijk huis ver laten hebben en daar sindsdien niet zijn teruggekeerd. Ernstige vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht wederom een ernstige vecht partij plaats gehad. Op t-wee plaatsen tege lijk was het een uitdeelen van klappen van je welste. Boksbeugels, gummistokken en messen werden danig gehanteerd. Een be stuurder van een der laatste trams, die een herriemaker van het voorbalcon verwijder de. liep een paar zeer ra'"" '-'"poen op. Ter aijner verdediging greep hij een ijzeren staaf. De vechtpartij, die minstens twintig mi nuten duurde, was juist afgeloopen teen de politie verscheen. Er werden toen nog klappen met den gummistok uitgedeeld en ook had een arrestatie plaats, doch de wer kelijk schuldigen waren reeds uit de voeten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10