BUITENLAND BAAI ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN GEWETENSZAAK „Ik ben als geloovige jongen aan de Aca demie gekomen en toen ik er anderhalf jaar was, was mijn overtuiging omgezet ge worden in die van het meest absolute denk- rationalisme. Ik wil hier wel uitspreken, dat mijn beste, trouwe vader in die periode uren en uren lang met mij doende is ge weest om den schadelijken invloed van de Academie te breken. Maar, hoewel hij zelf aan een Rijksuniversiteit gestudeerd had, was het hem toch niet gegevente on dervangen de aanvallen, die op het Chris telijk geloof werden gedaan". Dit was het zelfgetuigenis van een man, die een groot denker was, van Minister Kuyper, op 3 Maart 1904 afgelegd in de Tweede Kamer. Hij had den ontzaglijken invloed van het universitaire midden aan den lijve onder vonden: toen hij student was, hoorde hij Scholten, een der vrijzinnige baanbrekers, nog het bestaan van wonderen verdedigen, iets, wat elke liberaal in 1904 voor een on mogelijkheid moest houden in naam der „wetenschap". Het is dus een dubbele reden, welke het bestaan van een Katholieke Universiteit noodig maakt: alleen door haar kunnen wij mensphen vormen in deze levensbe schouwing gedrenkt. De toekomst van ons land zal in groote mate bepaald worden door de Katholieken, die de grootste aaneengesloten volksgroep vormen. Wee ons, indien wij niet „bij' zijul Zelfs onze politieke ma-cht, zelfs onze ker kelijke bloei zal ons niet baten, zoo wij niet de geschikte mannen en vrouwen heb ben om die plaatsen in te nemen, waarvan de invloed uitgaat op ons volk. En die gesohikten worden allereerst ge vormd op eigen universiteit. Juist omdat deze er is, zullen andere uni versiteiten rekening met haar moeten hou den. Daarom zullen zij katholieke geleerden niet zonder meer kunnen voorbij gaan. Juist om wederrechtelijke achteruitstelliag te voorkomen, zoo betoogde de Protestanl- sche staatsman Groen van Prinsterer reeds in 1850 in de Tweede Kamer, waren bizou- dere universiteiten noodig. In 1880 waren er aan alle Nederlandsche Rijksuniversiteiten behalve in de god geleerde faculteiten nog vier geloovige christelijke professoren! De eenige Katholieken, die jarenlang benoemd werden, waren afvalligen! Om totale ontkerstening te voorkomen van hun volk, stichtten de geloovige pro testanten hun Vrije Universiteit te Am sterdam. In dienst van Wetenschap en Geloof werd de Katholieke Universiteit gesticht. Gij weet, dat zij slechts weinig steun uit de openbare kassen geniet 1 Gij weet, dat zij niet bestaan kan dan door uw nulp. Bedenkt, dat hoe beter gij helpt hoe snel ler het werk voltooid is. Niet alleen in ideëelen zin, zoodat de ontbrekende faculteiten worden aangevuld en men te Nijmegen ook geneeskunde en natuurwebens-cüappen zal Kunnen studee- ren. Maar ook in materieeien zin. Zy, die tegen aile billijkheid in nu nog weigeren ons Hooger Onderwijs te subsidieeren, zul len door uw offer weten, dat het ons bloe dige ernst is. Zij zullen begrijpen, dat de zaak voor ons niet enkel een eerezaak maar een gewetenszaak is. Zij zullen nadenken en tot het besef ko men zooals dit ook met het lager on derwijs het geval is geweest dat net vrij hooger onderwijs, dat ruim een derde van het volk verlangt, geen lielhebbery is. De historie heeft ons recht gedaan op het gebied van lager onderwijs: algemeen wordt de vroegere onderdrukking als een fout erkend. Maarindien onze ouders eens wa ren bezweken! Indien zij hun offers eens niet hadden gebracht! Indien zij gewacht hadden op het doorbreken van. dat juiste inzicht bij de anderen! Gij weet zelf het antwoord.... Daarom, als straks het Üniversiteits- oomité uw gift komt vragen, weigert niet, maar geeft! Bedenkt, wat onze roeping is in dit land Bedenkt, hoe broodnoodig geleerde ge- loovigen zijn en van welk een verstrekken- den invloed hun optreden nu kan wezen. Hebt gij geen kinderen! Denkt aan die van anderen! Gij nooh de uwen komen onmiddelijk in aanraking met „studie"! Vergist u niet: of gij boer zijt of arbeider, pachter of win kelier, middenstander of kleine ambtenaar vroeg of laat en langs wegen, welke gij niet vermoedt in een college of in een scheidsgerecht, in een bureau of op een ministerie, in een vertegenwoordigend lichaam of in een kazerne, in uw kamer of in een ziekenhuis, zult gij in aanraking komen met bestudeerden, de gevolgen zien van studie en van een bepaalde wereldbe schouwing, welke de studie beïnvloedde van hen, die gij zult ontmoeten. En dan zoudt gij het verschil wel eens kunnen mer ken! Maakt de baan vrij voor de beoefening van wetenschap door Katholieken aan eigen universiteitHelpt mee aan de vorming van ons geestelijk leven. Toont anderen wat eigen geestelijk leven u waard is. Geeft in de zekerheid, dat gij doet, wat Paus en Bisschoppen u vragen. Geeft in de blijmoedige verwachting, dat uw gaven andersdenkende landg'enooten de oogen zullen openen. Geeft: opdat onze kinderen zullen krij gen wat redht is! CENTRAAL COMITé DER ST. RADBOUDSTICHTING. VOLKENBOND HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. Openbare zitting der volkenbonds vergadering. De volkenbondsvergadering heeft gister avond in een openbare zitting het geschil tusschen China en Japan behandeld. De Japansche regeering had de nota van Lerroux van Maandag beantwoord met de belofte, dat Japan niets zou doen, wat tot verscherping van het oonflict zou kunnen leiden en dat het grootste gedeelte der troepen reeds naar de spoorwegzone, waar zich volgens de conventie Japansche troe pen mogen bevinden, waren teruggetrok ken. Het nog overblijvende gedeelte zou naar gelang de toestand verbeterde eveneens teruggetrokken worden, doch op het oogon- blik wa-s dit nog niet mogelijk wegens het gevaar, dat de Japanners in Mandsjoerije zouden loopen, als bij de bestaande Chinee- sche opwinding de Japansche troepen de steden Moekden en Kirin geheel zouden ontruimen. Het Japansche antwoord was zeer koel van toon en toonde, dat Japan allerminst geestdriftig is over de interventie van den volkenbond. Dit bleek nog duidelijker uit een rede van Yoshiawa na voorlezing van het Japansche antwoord. Yoshiawa gaf uit drukkelijk te kennen, dat Japan recnt- streeksche -besprekingen met China wensoht en dat de volkenbondsraad zich daarbuiten had te houden. Tegenover dit Japansche standpunt heeft de gedelegeerde van China, dr. Sze op nieuw herhaald, dat China weigert in di recte onderhandelingen te treden, zoolang Moekden en Kirin bezet blijven. Sze verzocht den volken bondsraad, de onmiddellijke terugtrekking der Japansche troepen te verlangen en een onpartijdige enquête-commissie naar Mandsjoerije te zenden. Sze wees er hierbij op, dat de raad onder de tegenwoordige omstandigheden niet passief mag blijven, doch volgens voor schrift van artikel 15 was het volkenbonds verdrag een positieve oplossing van het ge schil zal moeten zoeken. Men heeft hier den indruk, dat het oor logsgevaar belangrijk is verminderd, doch dat de volkenbondsraad nog voor groote moeilijkheden zal komen te staan, als de Japansche troepen zich niet inderdaad spoedig terugtrekken. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Naar een compromis. Gisteren heeft de redactie-commissie van de derde commissie het vraagstuk der be- wapeningsvacantie besproken, waarbij een compromis schijnt tot stand te zijn geko men, dat beter is dan eergisteren nog ver wacht kon worden. Men schijnt het hierover eens te zijn ge worden, dat de volkenbondsvergadering in beginsel het denkbeeld der bewapenings- vacantie zal aanvaarden en wel in dezen zin, dat de militaire uitgaven voor 1932 niet hooger mogen zijn dan in de begroo ting van 1931 is vastgesteld onder voor behoud natuurlijk van een mogelijke veran dering in de koerswaarden. De principieele goedkeuring zal echter eerst van kracht worden, als de regeeringen individueel binnen korten tijd deze zullen bevestigd hebben. DUITSCHLAND HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. Geen betoogingen der nat.-socialisten. De ontvangst der Fransche ministers te Berlijn is, naar door het Berlijnsch politie- ESCHE zachte en gcwigc rooktabak,! 8995 presidium wordt medegedeeld, met groote zorgvuldigheid voorbereid. Overal zullen sterke politieafdeelingen aanwezig zijn, om er voor te zorgen, dat de ontvangst ordelijk verloopt. Het plein voor het station Friedrichsstrasse zal ge heel afgezet worden. Ook de straten, door welke de ministers naar hotel Adlon rijden, zullen door de poliie bewaakt worden. De politie zal er verder voor zorgen, dat er nergens samenscholingen plaats hebben. Volgens telegrammen uit Miinchen heeft het rijksbestuur der nationaal-socialistische partij den volgenden oproep gepubliceerd: Het is ter kennis van het rijksbestuur ge komen, dat in linksche kringen het voor nemen besaat. ter gelegenheid van het be zoek van de Fransche ministers, door pro vocateurs de nationaal-socialisten op te hitsen tot demonstraties te Berlijn of op de stations, welke de trein passeert. Hierdoor zou de Fransche regeering aan leiding hebben, opnieuw haar bekende po. litieke eischen t-e stellen, die in de eerste plaats tegen de nationeel-socialistische partij gericht zijn en welker aanvaarding de regeering te Berlijn daardoor vergemak kelijkt zou worden. Het rijksbestuur verbiedt daarom alle partijgenooten de deelneming aan welke demonstratie ook tegen de Fransche minis ters. Van hun aanwezigheid mag geen noti tie worden genomen. Partijgenooten, die zich aan deze verordening niet houden, sluiten zich zelf van de partij uit. FRANKRIJK HOOVER'S U ITN00DIGING AAN LAVAL. In kabinetsraad aanvaard. De Fransche ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over de uitnoodiging van pre sident Hoover aan Laval. Volgens het over dezen kabinetsraad uitgegeven communi qué was de ministerraad eenstemmig bij de beoordeeling van de beteekenis dezer invitatie, waarop de premier een toestem mend antwoord zal geven. In aansluiting hierop spraken Laval en Briand over hun reis naar Berlijn en de verschillende kwesties, die aldaar aange sneden kunnen worden. ITALIË H00GERE INVOERRECHTEN IN ITALIË. Officieel wordt medegedeeld, dat met het oog op het tekort op de staatsbegroo- ting, hetgeen een snel ingrijpen eischt, be sloten is tot verhooging der invoerrechten. Bij Koninklijk Besluit, dat heden in wer king treedt, zullen de invoerrechten voor het meerendeel der goederen met 15 pet. en voor brandstoffen met 10 pet. worden verhoogd. Deze verhooging zal gelden voor alle staten, met welke geen handelsverdrag met de bepaling in zake de meestbegunsti- ging is gesloten. Van de verhooging der rechten zijn uitgesloten o.a. oliezaden (lijn zaden) en dergelijke. Verder graansoorten, waarvan reeds eenige weken geleden de invoerrechten zijn verhoogd. Voor het binnenland is een prijsverhoo- ging voor petroleum en benzine vastge steld. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vijf personen gedood. Uit Tyngsborg (Massachusetts) wordt gemeld: Bij een botsing tusschen hun auto en den sneltrein op een ohbewaakten overweg zijn vijf personen, behoorende tot de upper ten, gedood. GROOTE BRANDEN. Te Frankfurt brak gisteravond in het magazijn van een fouragehandel een he vige brand uit, welke ernstige gevolgen had kunnen hebben daar zich in de onmid dellijke nabijheid op een spoorwegempla cement twee met benzine gevulde tank wagens bevonden. Door twee spoorwegmannen, die het ge vaar bemerkten, konden deze wagons ech ter op het laatste oogenblik in veiligheid gebracht worden. Men vermoedt, dat men hier met een ge val van brandstichting te doen heeft. Gisterochtend is een groote brand uit- gebroken in de celluloidfabriek der firma Hageborn en Co. in de Lotterstrasse te Osnabruch. Tengevolge van een ontplof fing geraakten de machinekamer, de op slagplaatsen en het ketelhuis in brand. Do arbeiders en arbeidsters hadden schaft tijd voor het ontbijt en bevonden zich ge lukkig in een ander gebouw. Hoewel het vuur met vijftien tot twin tig stralen werd aangetast is het grootste deel der fabriek verwoest. Een gedeelte der arbeiders zal geduren de langen tijd werkloos zijn. Uit Amberg wordt gemeld, dat in het naburige Hahnbach in den afgeloopen nacht tegen twaalf uur brand uit brak op het landgoed van den landbouwer Roesl. Aangewakkerd door den wind, breidde het vuur zich snel uit tot de hoeven van vier andere landbouwers welke eveneens in asch werden gelegd. Behalve één woonhuis kon niets gered worden. De brandweer stond tegenover het razend element volkomen machteloos. Overstrooming in Galicië. In Galicië zijn de rivieren ten gevolge van den aanhoudenden regen buiten haar oevers getreden. Ettelijke bruggen zijn door het water medegesleurd. Ongeveer 700 woningen staan onder water, zoodat duizenden dakloos zijn. Op verschillende plaatsen heeft het water de spoorlijnen ondermijnd, met het gevolg, dat het ver keer moest worden stopgezet. Ook uit het Silezische district Bielitz worden overstroomingen gemeld. BRUTALE ROOFOVERVAL OP EEN PASTORIE. Bewoners in kelder opgesloten. Gisteravond zijn drie gemaskerde roo- vers in een pastorie te Wickede a. d. Roer binnengedrongen. De pastoor, zijn huis houdster en zijn dienstmeisje werden, na te zijn vastgebonden door de roovers naar den kelder gesleept en daar opgesloten. Een boer, die den roovers tegenstand wil de bieden, werd door een schot buiten gevecht gesteld. De inbrekers maakten in de pastorie een som geld buit, waarvan de hoogte nog niet kon worden vastgesteld Voorts werden twee revolvers en vermoe delijk ook een aantal waardevolle voor werpen ontvreemd. Ook Maandagavond werd een dergelijke overval gepleegd op een pastorie in de ge meente Herkenrath bij Bensberg. Men neemt aan dat hier dezelfde rooverbende de hand in het spel heeft gehad. De gruwelijke vondst bij Helsingfors. In een moeras bij Helsingfors zijn verle den week Vrijdag, zooals wij reeds meld den, deelen van lijken, namelijk afgesne den handen en voeten, een vrouwenhoofd en tien, met een touwtje bijeengeboden, vingers gevonden. Het moeras is nogal be rucht, omdat er zich 's zomer altijd zwer vers en zigeuners ophoudey. De plaats, waar de gruwelijke 'vondst werd gedaan, ligt op ongeveer vijftig meter van den grooten weg naar Borga. Het bronnetje, waarin de lijkdeelen lagen, is niet groot, maar het is, naar eenige jaren geleden bij een boschbrand bleek, onmogelijk leeg te pompen. In Augustus van het vorige jaar is in dezelfde bron een afgesneden vrou wenhand gevonden. Het is echter absoluut uitgesloten, dat de lijkdeelen, die nu ge vonden zijn, toen reeds in het water la gen De personen, van wie de nu gevon den ledematen afkomstig zijn, kunnen ten hoogste eenige maanden geleden overle den zijn. De politie staat hier voor een zeer moei lijk geval. Do lichaamsdeelen zijn van ten minste negen personen afkomstigen het is niet bekend, dat den laatsten tijd in Fin land zooveel personen verdwenen zijn. Des kundigen zijn Zaterdag met het onderzoek der vondsten begonnen, misschien kan dit eenige aanwijzing voor de politie opleve ren. Het wordt uitgesloten geacht, dat de lijkdeelen van een kerkhof afkomstig zou den zijn. Eenige jaren geleden is een dood graver te Helsingfors op weerzinwekkende wijze te werk gegaan bij het begraven van lijken van armlastigen en gevangenen, die in een gemeenschappelijk graf begraven worden. Daarom is het toezicht op de kerkhoven aanmerkelijk verscherpt, en de controle is nog scherper geworden sedert men het vorige jaar in het moeras een vrouwenhand vond. Er zal voor alle zeker heid toch een onderzoek op de kerkhoven ingesteld worden. Aan een der gevonden vingers zat een gladde ring. Ei staan geen initalen in, alleen een fabrieksmerk: een hond en de letters E. E. W., en voorts „prima dou- bV. De politie heeft een sterk vergroote foto van den ring aan de bladen gezon den, benevens een beschrijving van het voorwerp, in de hoop, dat men hierdoor een spoor in handen zal krijgen. Een jonge Finsche geleerde, Hammer- ström, docent in de klassieke filologie aan de universiteit te Helsingfors is van mee nig, dat do gevonden lijkdeelen afkom stig zijn van zigeuners. Hij heeft er op ge wezen, dat verchillende op een laag cul tureel peil staande volken op verschillen de manieren hun dooden willen verhinde ren „terug te komen". Soms tracht men dit te bereiken, door de dooden te ver minken, door de voeten en handen af te snijden en die in water tp laten zinken. Omdat niet zelden sigeuners m het moe ras verblijven, acht Hammerström hot zeer wel mogelijk, dat dit ook hier het geval is geweest. De politie hecht echter niet te veel waarde aan deze theorie. Zij zet het onderzoek in verschillende richtingen voort maar wil daarover, zooals te begrijpen is, niets mededeelen. Een reddingboot voor 35 pond. De oude reddingboot van Brighton, wel ke buiten dienst is gesteld omdat het sta tion aldaar is opgeheven, is gisteren in het openbaar verkocht. De boot bracht 35 pond op en ging over in het bezit van ka pitein Trussler, die er een motor in wil plaatsen en er mee uit visschen wil gaan. De bemanning van de boot sloeg de ver- kooping in stilte gade. Wat er in l^en om is gegaan, kan men opmaken uit hetgeen verteld werd naar aanleiding «yan den dood van hun bootsman William Philpott, die zoo gaarne met zijn oude boot naar zijn laatste rustplaats was gebracht. Binnenkort zullen NIEUWE BANKBILJETTEN ter waarde van honderd en vijf honderd gulden in omloop worden gebracht. De bankbiljetten zullen in blauwgrijze kleur uitkomen. Hr. Ms. „JACOB VAN HEEMSKERK" is hedenmiddag in de Amsterdamsche ha ven aangekomen en heeft ligplaats geno men aan 'de boeien van de Westerdoksdijk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9