De zeven Raadsels ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Nadat de afgevaardigden van de Leid- 8ohe clubs in de gelegenheid gesteld waren hun standpunt nader uiteen te zetten, waar uit bleek, dat zij rekening hielden met het geen in de vergadering naar voren kwam, werd besloten, dat deze vereenigingen zioh zullen aansluiten bij den H. D. D. B. Zij zullen evenwel aan de .eerste-klas®e-compe- titie deelnemen. Van de extra onkosten zullen zij 2/3 voor hun rekening nemen. Verder kwam het rapport der commissie ter sprake. Hierover werd langdurig en ta melijk verward gediscussieerd, zonder evenwel tot een resultaat te komen. Ten slotte besloot men dit rapport aan te hou den- tot de volgende algemeene vergadering. Tevens zal dan in de vacature-Vos worden voorzien. Het was zeer laat toen de voorzitter de vergadering sloot. LUCHTVAART BESLAGLEGGING OP DE DO X? Bij het federale gerechtshof te New- York is het verzoek ontvangen beslag te doen leggen op de Do X weens schending van octrooi-rechten. Het verzoek is af komstig van Isaac Schafran en Jacob Tha- KERKNIEUWS Pater Mattheus. Pater Mattheus, Conventueel, rector van het Gezellenhuis bij Staatsmijn „Em ma'' te Hoensbroek, vierde Donderdag on der vele blijken van belangstelling en waardeering zijn zilveren priesterfeest. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. N. de Haan en M. H. de Haan, teza men handelende onder den naam Gebrs. de Haan, aannemers, B ij n s b u r g. Cur. mr H. F. A. Donders, Leiden. RECHTZAKEN AANRANDING TE KLARENBEEK. Verdachte tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. w De rechtbank te Zutphen deed uitspraak in de zaak tegen een landbouwer te Kla- renbeek, gemeente Voorst, verdacht van aanranding en zware mishandeling van een onderwijzeres aan de B.-K. school te Klarenbeek. Verdachte werd veroordeeld ter zake van zware mishandeling tot zes jaar gevangenistraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis en ter beschik kingstelling van de regeering. De Amsterdamsche Rechtbank zal op 17 October a.s het onderzoek hervatten van de zaak tegen den leidekker M., die er van beschuldigd wordt, zijn compagnon Arken bout te hebben vermoord op 27 Maart 1929 op den toren van de Majellakerk te Amsterdam. In Mei j.l. schorste de recht bank de behandeling om een onderzoek te doen instellen naar M.'s geestvermogens. In het onlangs uitgebrachte rapport is M. toerekeningsvatbaar verklaard. Op 17 Oc tober zal het O. M. requisitoir houden en de verdediger, mr. F. S. Kokosky, zijn plei dooi uitspreken. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De politierechter veroordeelde den 18-jarigen P. A. de B., slagersknecht te A 1 p h e n wegens diefstal van sigaretten tot 2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis; den land- en tuinarbeider C. V. te Ze g- a a r t wegens het doodschieten van een hond tot 25.boete subs. 15 da. en be taling eener schadevergoeding van 10 aan den eigenaar; en den timmerman C. K. te Noordwijkerhout wegens wederspannigeid töt 15.boete subs. 15 dagen hechtenis. IIAARLEnnERStKXAT - LEIDEH UIT DE OMGEVING ROELOFARENDSVEEN. Oranjefeesten. Donderdag werden alhier de Oranjefeesten gevierd. Reeds in den vroegen morgen waren oud en jong op de been om te zien naar de optocht van ruim 800 schoolkinderen, welke aan den Burgemeester van Alkemade als ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin een aubade gingen brengen. Het was een fleurige stoet welke door onzen dorpsweg trok. De kin deren waren omhangen met oranjesjerpen, terwijl velen bovendien nog meedroegen de vaderlandsche driekleur. In den stoet werden door 'n viertal meisjesyrondgedragen de borst beelden van H.M, Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik. Voor het raadhuis gekomen richtte de voorzitter ,-an de Julianavereeniging de heer de Koning het woord tot den Burgemees ter. Spr. wees er op, dat dit jaar wegens den minder gunstigen toestand in de tuinderij het bestuur gemeend had slechts één dag feest te vieren. Eerst had het bestuur nog voor de vraag gestaan of er wel aanleiding was om feest te vieren, doch het bestuur wist dat bij aflassching der festiviteiten de kinderen hierdoor teleur gesteld zouden worden, en dat zou jammer ge weest zijn. Daarom is deze dag in hoofdzaak bestemd voor de kindeièri, en door de gaven der inwoners daartoe in staat gesteld kan het bestuur aan de schoolkinderen wederom de noodige attracties en tractaties schenken. Spr. hoopte dat de tijden spoedig zullen ver anderen, waardoor het bestuur weer in staat zal worden gesteld om twee dagen feest te kunnen geven met alles wat daaraan verbon- der is. De Burgemeester van Alkemade richtte hierna het woord tot de kinderen en sprak zijn groote voldoening uit, dat het bestuur van de Julianavereenigin gerin geslaagd was één dag feest te vieren, al wets het dan op bescheiden wijze. De kinderen zullen dit dan wel weten te waardeeren en hij hoopt dat zij een echt pret- tigen dag zullen mogen hebben. Zich wendend tot de ouderen hoopt spr. van harte dat de crisis welke thans over geheel Europa woedt spoedig zal mogen keeren. Viert daarom van daag aldus Ae Burgemeester op bescheiden wijze feest, weest ordelijk en vredelievend en als vannacht om 1 uur het feest is afgeloopen dar vertrouwt spr. dat ieder voldaan en orde lijk naar huis zal mogen keeren om de volgen de morgen weer met frisschen moed aan den arbeid te gaan. Nadat eenige vaderlandsche liederen waren gezongen en een hoera was uit gebracht op het Koninklijk Huis gingen de kin deren in optocht door het dorp. De muziek- vereeniging „Liefde voor Harmonie" liet ver schillende vroolijke deuntjes hooren. Op de scholen werden de kinderen ruim onthaald op alles wat een kindermaag maar graag heeft, terwijl 'ook ieder kind een kleine verassing mee naar huis kreeg. Verschillende kinder spelen werden in den morgen en den middag gehouden, waarvoor door het bestuur aardige prijzen ter beschikking waren gesteld. Ook voor de ouderen ontbrak het niet aan attrac ties. Verschillende volkspelen als: op zoek naar een vrouw en naar den trein werden ge- PATER HYACINTH HERMANS Pater Hyacinth Hermans viert vandaag zijn zilveren joumalis- tiek jubileum bij „De Maasbode". Als er op je levenswandel, Heel ver bij je wieg vandaan, Op een paal staat: 25, Blijf je peinzend even staan. En wanneer je dat dan zachtjes Bij je zeiven hebt gezegd, Overzie je alle wegen, Die 'je zoo hebt afgelegd. Pater, als ik, onbescheiden, Eens uw levensweg bekijk, Vind ik maar één enkel woordje, Dat op u slaat, 't woordje rijk. Dat doelt niet op het salaris Voor uw arbeid aan de krant, Dat slaat enkel op de arbeid Van uw geest en uw verstand. Honderdduizend trouwe lezers 'k Zeg het op uw jubilé Aten gruizig van uw schotels Methors d'beuvres varié. Pater, als ik iets mag wensehen, 'k Heb nu eenmaal toch het woord Wel dan zij het: arbeid zoo nog Vijf en twintig jaren voort. Ik beken: bij deze wensch komt Wel wat eigen voordeel bij, Want hoe langer u blijft schrijven Des te langer smullen wij. En dit is juist het mysterie. Dat geen menseh onthullen kan: Aan uw schotels eet geen mensch zich Ooit een indigestie an. Dank dan voor uw wijze woorden, Dank voor wat gij hebt gedaan, Want gij leerde vele menschen Elk hun eigen hart verstaan. TROUBADOUR. houden. Langs den weg waren verschillenden vermakelijkheden opgesteld zoodat oud en jong zich op uitstekende wijze kon amuseeren. De dag verliep in een allerprettigste stemming, zoodat het bestuur met groot voldoening op dezen feestdag kan terugzien. De Bazar die te gelijk met de oranjefeesten werd gehouden mocht zich eveneens in een druk bezoek ver heugen, zoodat de verwachtingen wel niet zul len tegenvallen. HAARLEMMERMEER. Geboren: Nicolaas, zn. van V. Kra nenburg en G. Molleman. Claaina Cor nelia, dr. van N. van Schie en M. C. Vas tenhout. Adriana dr. van H. Boellaard en C. van Oeveren. Johannes Evert, zn. van Moolhuysen en M. Buiser. Hendri- ka Geertruida, dr. van K. Schoorl en C. J. Meiman. Cornelia Juliana, dr. van J. Hoogenes en J. Kos. Pieternella Mag- dalena, dr. van D. Maarssen en P. van der Maas. Gabriel, zn. van D. Klootwijk en H. A. Hage. Betsie Barbara, dr. van W. Slootweg en B. Verbeek. Pieter, zn. van P. Faas en C. E. van der Stelt. Francis- cus WiLhelmus, zn. van P. J. Schroers on H. A. Stek. Alida, dr. van G. J. Sluis en J. T. Jonker. Aaltje, dr. van K. Hors man en G. J. van Keimpema. Ondertrouwd: W. Verschoor, 21 j. en C. Hogcrwerf, 20 j. B. Bakker, 22 j. en A. L. Vermeulen, 20 j. G. M. Boer, 23 j. en E. Mulder, 25 j. I Kempe, 25 j. en A. J. Tas, 34 j. Getrouwd: K. Stiemer, 27 j. en N. Kooij, 28 j. N. Rusinan, 24 j. en A. 0. Steevens, 21 j. G. Zegwaard, 22 j. en J. M. E. Verwoerd, 22 j. H. Joren, 28 j. en P. van der Steen, 22 j. A. A. Lagrouw, 25 j. en A. de Cloe, 22 j. H. J. Filius, 26 j. en T. Goulooze, 24 j. Overleden: Criszina Kazemier, 83 j., wed. van J. Luit. Arend Jan van den Berg, 30 j. geh. met P. van den Dolder. Jaantje, 19 jaar, ongeh. dochter van C. Pols en F. Vaandering. W0UBRUGGE. Geboren: Gerardus Petrus, z. van Th. Zwetsloot en A. M. van der Meer. An- thonius Hendrikus, z. van A. S. Wolvers en M. Borst. FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 10) „Ja, dat is zoo. Maar voor ik in mili tairen dienst kwam, heb ik zeer veel rond gezworven. Uit die jaren kan hij onraogo- lijk bijzonderheden van me weten." „Zie je, dat is van beteekenisriep de majoor opgetogen uit. Heb je toen mis schien ergens iemand ontmoet, die je tot je vijand gemaakt hebt?" „Neen. Als ik met iemand al eens onge noegen had, dan was dat toch weer di rect bijgelegd." „Je hebt in Australië goud gezocht en op de zandvlakte van Kimberley naar dia mant. Heb je daar misschien ooit een merkwaardigen steen gevonden of een rij ke groeve ontdekt? Dat zou dan alles kun nen verklaren. Mr. Z. zoekt dan naar den steen of een document dat van hand tot hand gegaan is. De beide andere mede- rechthebbenden zijn in den strijd reeds ge vallen en jij bent de laatste die hem nog in den weg staat...." Sir Richard glimlachte. „Je fantasie is in deze werkelijk actief genoeg, Perring. Alleen jammer, dat zij zoo weinig de werkelijkheid kan benade ren. En al zou je een verklaring voor den raadselachtigen overval weten te vinden, dan is daar toch de onwillende houding van de politie nog niet mee verklaard. Ik ben er van overtuigd, dat de chef van Scotland Yard met mijn geval niets te maken wil hebben. Iemand van zijn posi tie laat zich niet omkoopen. Er zit dus wat anders achter." Perring zat peinzend op 't papier vóór hem' te storen en krabbelde een doolhof van kronkels en krullen. Eindelijk zou hij: „In geval hij je niet kende en alles van derden zou gehoord hebben, dan zou ik nog genoegen kunnen nemen met de vol gende verklaring: Deze Mr. X. werd een schandelijk onrecht aangedaan en wel door drie personen. Hij, wil zich wreken. Jij bent de Laatste van hen. Hij krijgt je in zijn macht, maar je weet te ontvluchten en daar hij vreest dat je de hulp van de politie zult inroepen, zorgt hij je voor te zijn. Mr. X. is een vermogend, invloedrijk persoon en hij heeft om een of andere rw- den weten te verkrijgen je te mogen aan houden met behulp van particuliere detec tives. Ben je de man, dien hij zoekt, en daaraan twijfelt hij blijkbaar niet, dan levert hij je uit aan het gerecht, met de gegevens, die hij heeft en de bezwarende bekentenissen, die hij op een of andere manier nog van je denkt te krijgen. Dat zou een verklaring zijn", besloot Per- ring. „Ik geef toe, dat 't aardi bedacht is", lachte Kenton, „maar 't helpt me geen stap verder. Ik heb nooit, noch alleen, noch in verbinding met anderen een schurken streek begaan. Ik begrijp nog steeds geen jota van de heele geschiedenis. Het is nu zeven uur", voegde hij er met een blik op zijn horloge aan toe. ,Ik moet nu gaan en voor vandaag heb ik er schoon genoeg van." „Waar ga je heen vroeg Perring. „Ik ga", antwoordde Kenton, „om 't mooiste meisje van de wereld te ontmoe ten. Ik zal je wel meer van haar vertellen, zoodra ik mag. m'n beste vriend. Tot zoo lang echter moet 't. geheim blijven." „Een geheim", herhaalde de majoor, „dat je helaas de andere, de levensgevaarlijke geheimen, die je omringen, vergeten doet. Je moet toch voorzichtig zijn.". „Ja", antwoordde Kenton en ging. Dick had wel eens gehoord, dat jonge meisjes alleen bij de eerste afspraak op tijd plegen te komen en dan steeds op zich laten wachten en nooit korter dan vijf minuten. Lady Evelyn maakte hierop een uitzondering; zij kwam stipt op tijd. Kenton was een kwartier te vroeg en benutte dezen tijd, om de tafel met bloe men en kristal te laten versieren. Toen hij dan ook mei haar binnentrad, zag de kamer er echt feestelijk uit. Lady Evelyn was in de beste stemming. Zij lach te n babbelde maar door vertelde van haar schooljaren en maakt? zich nog vroo- lijk om een paar heeren, die zoo ijverig naar haar hand gedongen hadden. Maar nooit noemde zij namen, noch van men schen, nog van plaatsen. Na het dessert werd de koffio geser veerd in een kleine, slechts door een schemerlamp verlichte nevenkamer, met' groote gemakkelijke stoeien. Evelyn was siil geworden en zat zwijgend tegenover hem. terwijl zij hem nu en dan onderzoe kend aankeek, als wilde zij zijn gedachten raden. En nu sprak er ook geen haat meer uit haar oogen, maar veeleer stille droefheid en leed. Als Kenton haar zoo zag zitten, moest hij zich bedwingen om niet voor haar op de knieën te vallen, en uiting te geven aan de stormachtige gevoelens die hem naar haar toedreven, sinds hij haar voor de eerste maal gezien had. Maar hij was bevreesd, alle vooruitzichten te verspelen, als hij overijld handelde. Ook hij werd zwijgzaam en genoot stil en lang van haar bloeiende schoonheid en de groote, droeve oogen. Evelyn's kleine, witte hand beroerde even de zijne. Als een schok trilde dit door zijn lichaamhij kon nauwelijks ade- Ergens sloeg een klok tien uur. Evelyn leunde achterover in haar stoel en wreef zioh de oogen, als ontwaakte zij uit een droom. „Ik moet nu gaan", zeide zij. „De auto zou om tien uur komen". „Och, en ik had u nog zoo heel veel willen zeggen. Zie ik uda-n morgeen weer?" Lady Evelyn had de oogen neergesla- gen. „Neen", zei ze zacht. „Morgen ga ik op reis". Deze mededeeling trof hem als een felle slag. VIII DE WAARSCHUWING. Dick Kenton had nooit aan de moge lijkheid gedacht, dat „zijne"' Evelyn uit zijn leven zou kunnen verdwijnen en 't was nu, of alle licht in zijn bestaan plotseling uitdoofde. Doch zijn eerste gedachte was, dat hij als vrij en onafhankelijk man iede- ren dag van 't jaar een reis kon onderno men en dus, geheel toevallig, naar de zelfde plaats kon gaan, waar hij zich be vond. „Ik ga mee", zei hij. „Zoo gemakkelijk komt u niet van r ,T' :it u heen?" Lady Evelyn lachte hem even dankbaar toe, maar dit lachje was ook weer even vlug verdwenen. Met een angstige, onze kere beweging legde zij haar hand op zijn arm. Zij opende de lippen om iets te zeg gen, doch zweeg en boog het hoofd. „Als u 't mij niet zeggen wilt", ging Ken ton half schertsend verder, „dan zal ik u vanavond volgen en voor uw deur de wacht houden en morgen reis ik u n«,, waarheen 't ook zijn moge. U zult zien, dat 't minder gemakkelijk is om van mij af te komen, dan mij tot u te trekken. Kom Evelyn, schik u maar in 't onvermijdelijke en zeg me, waar u naar toe gaat, Ik be loof u, dat ik u nooit lastig zal vallen. Ik zal mij volkomen op den achtergrond hou den, zoodat niemand me ziet, als ik u af en toe maar eens mag spreken". Sir Richard's stem, die gewoon was te bevelen, klonk nu bijna smeekend. Lady Evelyn liet haar hand vallen en haar hoofd zonk nog dieper. „Ik ga naar een' huis, ergens aan de kust in Wales", fluisterde zij heel zacht. „Als u mij belooft, dat u nooit zult trachten te achterhalen wie ik ben, dan zal ik u zeggen wat u moet doen". „Ik wil alles beloven. Maar kan ik u dan iederen dag zien en spreken „Zoo dikwijls als ik ken", antwoordde ze met een weemoedig lachje, maar zeker niet iederen dag. Ons huis ligt een heel eind van de stad. We vertrekken morgen heel vroeg en u zoudt met een lateren trein kunnen volgen. Stap in Goed af. 't Is wel een klein stad, maar er is toch een goed hotel. Morgenavond om negen uur zal ik u opbellen". „Ik dank u", antwoord Kenton slechts. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15