niet VOOR NIETS DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANl VIERDE BLAD PAG. zoo schreven we, kunnen wij U het pracht-missaal geven. EEN KLEINE MOEITE, het aanbrengen van slechts drie nieuwe abonné's (voor minstens drie maanden) brengt U in het bezit er van. Wij ontvingen dezer dagen van een onzer abonné's de mededeeling, waarin ons werd kenbaar gemaakt, dat niettegenstaande deze reeds in het bezit is van een missaal, hij er toch gaarne toe zal meewerken om het abonnementental van „De Leidsche Courant" met minstens drie abonné's te verhoogen. Hij verklaarde: „Uw blad mag er zijn". Zoo'n verklaring De Leidsche Courant mocht een soortgelijke ook reeds van Hoog Kerkelijk gezag ontvangen stemt ons natuurlijk dankbaar. Wij hebben op de allereerste plaats te zorgen, dat de courant kwalitatief aan haar doel beant woordt en dan terstond volgt daarop, dat wij zorgen voor een zoo groot moge lijke algemeene verspreiding in Leiden en Omgeving. Wij moeten in abonnementen aantal vlug vooruit. Binnen den kortst mogelijken tijd willen wij het 2de tienduizendtal volmaken. Een ieder moet daaraan meewerken. Daar moet een aanmoediging, een aansporing voor zijn. Dat is het missaal. De missaalbezitters(sters) zouden wij evenwel missen in ons aanwervingsleger. Daarom laten wij de keuze tusschen een MISSAAL of een VULPENHOUDER. Deze vulpen werkt volgens het Amerikaansch drukvulprincipo en wordt door een druk op den vulknop uit den een of anderen inktpot automatisch gevuld. Gij hebt voor het vullen geen glazen spuitje noodig en men behoeft ook den gouden pen niet op en neer te draaien. En om ons ten slotte tegenover hen, die bij de aanwerving van één abonné bleven steken, door welke omstandigheid dan ook, niet onbetuigd te laten, zullen wij dezen een aardig VULPOTLOOD doen toekomen. Nogmaals, wij zenden U op aanvraag gaarne proefnummers. DE DIRECTIE. Crisis. De afgeloopen week is een veel bewogen week geweest en wel voor namelijk als gevolg van de deining, welke de val van het Engelsche pond veroor zaakte. Door de abnormale goudonttrekking aan de Bank van Engeland, werd dit anders zoo machtige en statige financieele insti tuut- gedwongen de goud-afgifte stop te zetten en daarmee viel de Gouden Stan daard, waarop het Engelsche pond rustte. Met het wegvallen van de goudbasis ver loor het pond zijn steun en zakte in. Van 12 op 10 en van 10 op 9 en gisteren noteer- i de het zelfs al 8 1/2. Tegelijkertijd zag men de wisselkoersen van Berlijn, Kopenhagen, Oslo en Stock- holm aan den tippel gaan. Ons landje handhaafde zich uitstekend en heeft zich ook tijdens de eerste sen- sationeele crisis-dagen kranig gehouden, dank zij eenige verstandige maatregelen. Ook te Amsterdam is de beurs één dag ge- i sloten geweest (Maandag) in verband met I de heerschende onzekerheid. Angstverkoo- pen werden zoodoende vermeden. Verder j verleende de Ned. Bank een groote steun, door effecten-beleeningen van prolonga tie-speculanten tegen een bepaalden koers over te nemen. Ook daardoor werd ver- j meden, dat door gedwongen verkoopen, in verband, met bovenmatig suppleeren, de koersen nog meer zouden inzakken. Als ge volg daarvan ging de markt met spronge tjes omhoog. Doch deze voorspoed bleek al spoedig geforceerd, toen Vrijdag door het dalen van de koersen in Amerika de Am- sterdamsche beurs weer met een vaartje j teruggleed in de oude crisis-stemming. Waar dat heen moet, weet niemand. Al- I Ier oogen zijn gericht op Frankrijk en Amerika, de beide landen, die samen onge veer drie-kwart van de geheele goudvoor raad der wereld hebben en er geen raac mee welen. Laval gaat reizen. In deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de wereld met Argus-oogen kijkt naar wat in Frankrijk en in Amerika voorvalt. Spe ciaal is er levendige belangstelling, wan neer de Fransche minister-president Laval op reis gaat. Waar gaat-ie heen? Wat zou-ie zeggen? Zou-ie geld leenen? Vragen van den dag! Brandende vra gen Eerst reist Laval in gezelschap van zijn collega van buitenlandsche zaken Briand naar Berlijn, waar Brüning en Curtius ge reed staan om hem met open armen te ontvangen. Behalve met open armen ont vangen zij de Franschen ook met open geldzakken. Sinterklaas kapoentje, gooi wat in m'n schoentje. Na Berlijn gaat Laval waarschijnlijk naar Amerika. De uitnoodiging van Hoo ver is nog niet officieel beantwoord, maar is in ieder geval ontvangen met een ge voel van groote voldoening. Deze stap van president Hoover stelt wel zeer duidelijk in het licht, welk een zeer bijzondere machtspositie Frankrijk thans in de wereld inneemt en de Ameri- kaansche uitnoodiging vleit dan ook ten hoogste de Fransche gevoelens. In deze beslissende ure, aldus schreef de „Temps", na het officieel bekend worden van de in vitatie van president Hoove Vereenigde Staten en Frankrijk het spel der wereld". Ondanks het verschil in hun methoden, aldus voegt de „Temps" wellicht doelend op de oneenigheden in zake de verwezenlijking van het plan Hoover hieraan toe, hebben beide landen, bezield met eenzelfden liberalen geest en eenzelf den vredeswil, gelijke bedoelingen. „Deze beide groote natiën beschikken over de middelen om de beste hoop van de in ge vaar verkeerende internationale gemeen schap te verwezenlijken en zij zouden te kort doen aan de zending, die de geschie denis hun oplegt en aan den plicht jegens de menschheid indien zij zich niet tot nau we samenwerking aaneensloten." Dat is mooi gezegd en men leest in heel dit artikel, gelijk trouwens uit de artike len van vele andere Fransche bladen, de ingenomenheid met de Amerikaansche uitnoodiging, aan welker definitieve aan vaarding men nauwelijks meer behoeft te twijfelen. Maarelke medaille heeft haar keerzijde. En in verheugenis over de ze zoo openlijke erkenning van Frankrijks machtspositie, welke de nationale eigen liefde in zoo hooge mate streelt, mengt zich toch ook al eenige ongerustheid over de beslissingen, waartoe men bij het inter nationaal overleg zal kunnen komen. Maar die beslissingen zijn nu eenmaal onafwend baar. Men zal ook in Frankrijk tot het inzicht moeten komen, dat het vraagstuk der herstelbetalingen en der regeerings- schulden nader onder oogen zal moeten worden gezien. En dat met de tijdelijke oplossing, die het geamendeerde plan- Hoover in dit opzicht heeft gebracht, slechts een eerste stap is gezet op een weg, die men ten einde zal moeten gaan, en waarop men niet halverwege zal kunnen blijven staan, zonder noodlottige conse quenties. Van beteekenis in dit. verband is het bericht, volgens hetwelk president Hoo ver voorstander zou zijn van een voorloo- pige verlenging van het moratorium in zake de herstel- en schuldenbetalïngen, mits dan echter het initiatief tot deze ver lenging van Duitschland zou uitgaan, waartoe het plan-Young Duitschland trou wens recht geeft. Ontwapening. Waar een der diepste oorzaken van de financieele we- redcrisis te zoeken is in den oorlog, is het niet meer dan natuurlijk, dat de berooide volken ook 'n angstige belangstelling aan dit voorstel nog aangevuld en gewijzigd. Zoo zijn bijv. Amerika, Rusland en Tur kije ook tot de besprekingen uitgenoo- digd. omdat anders het bewapeningsbe- - stand niet volledig zou zijn. Anderen stel den vóór de bewapeningsvacantie te doen beginnen tegelijk met de ontwapeningscon ferentie. Al deze voorstellen schijnen even wel weinig kans van slagen te hebben, want Fravkrijk het vredelievende is er tegen op en de Fransche vazal-staten Polen en Tsjecho-Slowakije natuurlijk ook. Laten wij er maar liever over zwijgen. Conflict in het Oosten. Ter wijl de Volkenbond genoeglijk aan het praten is over ontwapening en in de grootste gemoedsrust alle mogelijke voor stellen om hals brengt, die dit vraagstuk een beetje nader tot de oplossing bren gen, komt opeens uit 't Verre Oosten het bericht, dat Japan een inval heeft gedaan in Mandsjoerije en de hoofdstad Moekden heeft bezet. Aanleiding tot deze opmarsch was het opblazen door Ohineesche soldaten van een ijzeren spoorbrug van den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg, welke onder Japansch bestuur staat. De Volkenbondsraad bemoeide zich met dit conflict en stuurde na diepzinnige ge heime vergaderingen een nota naar het Oosten, welke hierop neerkomt: „Jongens, zoet zijn, niet vechten. Wij zullen we een neutrale commissie sturen, als je er niets op tegen hebt." Japan had echter niet veel terug van een neutrale commissie en daarvan zal dan ook wel niets komen, vooral omdat Ame- fika geen lust gevoelt om er zitting in te nemen. De Japansche opmarsch is i s- schen gestaakt. Men meent, dat dit minder een gevolg is van de actie van den Vol kenbondsraad, als wel omdat Rusland al buitengewoon onvriendelijk begon te kij ken in verband met de bedreiging van den Oost-Chineeschen spoorweg en Japan weinig lust gevoelde om met Rusland in conflict te komen. Het zal verder wel met een sisser af- loopen. den dag leegen v. de a.s. Oontwapeningscon ferentie welke het volgend jaar zal wor den gehouden. De September-bijeenkomst van den Vol kenbond heeft zich reeds verdienstelijk trachten te maken door alvast eenig voor bereidend werk te doen. Dat was op initia tief van den Italiaanschen afgevaardig de Grandi, die het voorstel deed, om den tijd, die nog overbleef vóór de bijeenroe ping van de conferentie te bestemmen voor een bewapeningsvacantie. Verscheidene afgevaardigden hebben SPORT DE R. K. SPORTWEEK. DE LEIDSCHE ATHLETIEK- KAMPI OENSCHAPPEN. A.s. Zondag zal de laatste Zondag zijn van de R. K. Sportweek 1931. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal deze Zondag de kroon s; innen. Is er een betere reclame denkbaar voor de R. K. Athletiek in Leiden, dan dat de Athleten van de verschillende R K. Athle- tiekvereenigdngen elkander gaan bekam pen? En dat deze kamp een propaganda is voor de R. K. athletiek, daaraan behoeven wij niet te twijfelen. Zullen de athleten niet alles op alles zetten om te worden de kampioen van Leiden? Alle R. K. athleten zullen dan ook uit- komen, niet minder dan 75 der onzen zul len medestrijden. Naast deze onderlinge wedstrijden wor den nog twee nummers verloopen en wel de 1500 M. voor de junioren van Leiden en om streken om den prachtigen beker, geschon ken door de sportpropagandaclub, welke in het bezit is van J. Bakel van „de Bataven" en welke niet meer door hem kon gewon nen worden, daar hij intusschen senior is geworden; zoodat deze beker in ieder geval overgaat. Doch wij wenschen dat lid van harte, dat hij bezitter wordt van den beker der senioren, daar maakt hij een mooie kans op! Het tweede nummer voor het kamrpi- oenschaip van Leiden en Omstreken is de 3000 M. hardloopen, het nummer, dat voor ieder animeerend is. Van de beker, voor dit nummer, die geschonken is door den R.K. bond voor lich.-opvoeding, is de be zitter den heer Th. Stijnman, de looper van Rood-Wit. Wij wenschen, dat hij bezitter mag blijven. (?ezien deze opsomming, is het wel een programma, dat naar ieders wensoh is. En ieder sportliefhebber zal dan ook aanwezig willen zijn om getuige te zijn van dit sport gebeuren. De wedstrijden worden gehouden op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Ook alweer geen bezwaar om te komen, daar men nu geen eind behoeft te loopen. De entrée is gehouden op 25 cent, voor jongens 10 cent.' Wij wenschen den organisatoren van deze wedstrijden reeds nu veel succes toe. En hopen dait de wedstrijden zoo'n vlot verloop hebben als 1.1. Zondag. VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP. OVERZICHT. Het eerste treffen heeft Zondag voor de R. K. Federatie plaats gehad, doch voor de eerste klasse uit onze omgeving was er nog niets bijzonders 'i<?1 dben. Voor S. J. C. is ook morgen geen wedstrijd vastge steld. Zondag hebben T. Y. B. B., G. D. A. en Graaf Willem de eerste overwinningen binnengehaald, resp. op D. H. L., Spartaan en D. O. N. K. D. H. L. zal zich morgen vel herstellen, T. Y. B. B. heeft het moeilijker tegen Spartaan en G. D- A. zal minstens wel een gelijk spel in Gouda bevechten. Ook Leonidas start morgen en H. B. C. is de eerste tegenpartij in Rotterdam. Dat zal een warme ontvangst van de Heero- steedsohe club worden. In de tweede klasse O., waar thans ook Wilhelmus ingedeeld is speelt deze club al dadelijk tegen Teijlingen. De Sas- senheimsche club heeft de competitie goed ingezet, dus verwachten we morgen op nieuw niet anders ten opzichte van Wil helmus. In Lisse komt Blauw Zwart op bezoek. Of de Wassenaarsehe club zich nu zal weten te handhaven óf Lisse zich zal her stellen! 't Zijn vragen, welke niet gemak kelijk te beantwoorden zijn. Li Poeldijk wordt gespeeld P. F. C. Lenig en Snel. Leiden is nog steeds niet ingedeeld 1 R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Lisse" Voor morgen zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Lisse IBlauw Zwart I 2 uur; T. Y. B. B. IIILisse III; Alphen- j sehe Boys IILisse IV. j Het eerste elftal krijgt Blauw Zwart op I bezoek. Jongens, denkt er om, niet zooals verleden week tegen Teijlingen, want dan komen we er niet. Het tweede is vrij en komt natuurlijk het eerste elftal aanmoedigen, j Het derde elftal vertrekt om half elf per tram om T. Y. B. B. Ie bekampen. Deze wedstrijd begint om half 1 dus denkt er om: present en met een overwinning terug. Ja? Het vierde elftal heeft een moeilijk kar weitje om Alphensche Boys II te bevech ten. De tanden op elkaar en een faiven wedstrijd gespeeld, dan gelooven wij toch nog weel één puntje te behalen. Het vier de vertrekt om 12 uur per bus uit Lisse. j Denkt er om, dat het Zaterdags contribu tie betalen is! R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Voor a.s. Zondag is voor het eerste elf tal weer een thuiswedstrijd vastgesteld. Om 2 uur komt de nieuwe 2e klasser Wil helmus op bezoek. Gezien het mooie re sultaat van vorige week vertrouwen wij, dat de Teijlingers zich zeker zullen in spannen om de punten in de wacht te sleepen. Men behoeft niet te denken: het kan gemakkelijk, want dan kon het wel eens anders wezen, daar Wilhelmus zeker een elftal is, waar men op moet rekenen! Voor Teijlingen II en III zijn ook wed strijden vastgesteld tegen de nieuwe ver- eeniging S. M. C. Dat hier een abuis is, staat vast daar beide wedstrijden op Sporthoff zijn vastgesteld om 12.30 uur. Een van de twee elftallen zal wel naar Warmond moeten, doch dit is op het oogen blik nog niet bekend. Allen op tijd aan wezig? Nu de oompetitie weer draait en het publiek in dichte drommen langs het lijn tje het spel gadeslaat, willen wij him voor een enkelen keer 'n wenk geven, daar dit blijkbaar noodig is. Als men werkelijk als supporter komt, om het spel gade te slaan dan moet men ook niet anders doen. Men bemoeie zich nooit met een beslissing van den scheidsrechter, dat dit het publiek ab soluut niets aangaat. Dit komt alleen om het spel te zien. Becritiseer nooit de spelers gedurende den wedstrijd, daar dit hun beïnvloedt. Er zijn altijd nog spelers, die er zich wat van aantrekken en dat maakt ongenoe gen. Wanneer aan deze wenken gevolg wordt gegeven, zal het altijd prettig zijn op de wedstrijden! Zwart het onderspit delven, maar thans hebben ze er anders over gedacht. De puntjes dus mee naar huis! R. K. Sportvereeniging „Leiden". A.s. Zondag zullen onze elftallen aan vangen met de competitie-wedstrijden. Daarom past het een woordje te schrijven tot alle spelers van de elftallen. Spelers van Leiden, komt altijd op als u een aanschrijving krijgt. Schrijft alleen in het uiterste geval af Wees een enthousiast speler, doch blijf fair. Geeft je om te winnen, doch blijf als je verliest^ kalm en probeer te redden, wat er te redden valt! Wees op en buiten het terrein een R. K. Sportman. Als wij zoo beginnen dan kan het niet andeis of deze competitie is gunstiger dan anders. Leiden II krijgt morgen A. S. O. thuis; aanvang van den wedstrijd twee uur. Leiden III gaat naar S. N. A. II te Stompwijk, vertrek 1 uur vanaf Doeza- s tra at. De vastgestelde wedstrijd voor de junio ren is uitgesteld wegens de kampioens- athletiek-wedstrijden. De nederlaag-wedstrijden zijn uitgesteld We maken er belanghebbenden nog maals op attent, dat de sportcopie voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagmid dag in ons bezit moet zijn. (Volgende week vanwege het 3 Octoberfeest nog vroeger). Copie van 's Zondags gespeelde wedstrijden meet op Maandagmorgen op ons bureau zijn. SPORTREDACTIE. tot a.s. zomer, daar de D. H. V. B. de ver leende goedkeuring heeft teruggetrokken. De gespeelde wedstrijden blijven geldig. Mocht men e. v. t. nog inlichtingen willen inwinnen over deze uitstelling, dan ver schaft deze gaarne Jac. Janson, P. Kerk hof 30a. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Caesar—Marsana; Sitt. BoysR. K. V. V. L.R. K. O. N. S.Kimbria; Chévre- montV. V. H.HeliosVolharding. Eerste klasse B. BrabantiaWilhclmina; Venlosche B.— Mulo; D. E. V.Gennep. Eerste klasse D. S. D. O—V. V. Z.; V. I. C—H. M. S.; P. V. C.Limvio; De MeerSantpoort; E. M. M.Wilskracht. Eerste klasse E. Spartaan—T. Y. B. B.; D. O. N. K.— G. D. A.; LeonidasH. B. C.; D. H. L. Graaf Willem. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereen. „St. Bernardus". Voor a.s. Zondag zijn voor de elflallen van ,,St. Bernardus" twee wedstrijden vastgesteld voor de competitie. Het eerste elftal moet een bezoek brengen to Ocgst- geest, alwaar zij zullen moeten kampen tegen O. V. V. I. Dit belooft zeer zeker een spannenden wedstrijd te worden, daar tegen dit elftal ongeveer ruim een jaar geleden de kampioénsstrijd is gestreden der derde klasse, welke wedstrijd toen door St. Bernardus op glansrijke wijze is gewonnen. Ook nu rekenen wij op een kleine overwinning. De wedstrijd neemt een aanvang te 2.30 uur. „St. Bernardus II" krijgt thuis bezoek van het derde elftal der naburige sport vereeniging Meerburg. Omdat ons van de sterkte van dit elftal niets bekend is, durven wij geen voorspelling geven. Dit weten wij echter wel, dat als V. V. B. II het beste beentje voorzet, de bezoekers zeker niet zoo gemakkelijk een overwin ning behalen. Dus, tweede elftallers, doet allen uw best, maar zorgt er vooral voor, dat gij allen met groote sportiviteit dezen wedstrijd zult spelen. Ook deze wedstrijd neemt een aanvang te 2.30 uur.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13