RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW Rheujrfaia bedlakens STOOMVAARTBERICHTEN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE FRAUDE BIJ FINANCIEN. In ruim '0 jaar meer dan 3 ton verduisterd Naar de „Avondpost" verneemt, heeft liet onderzoek door hoofdambtenaren van het departement van financiën en door de Algemeene Rekenkamer ingesteld naar de fraude, gepleegd door den gewezen com mies bij de afdeeling Generale Thesaurie B. T., een verbijsterend resultaat opgele verd. Hoewel het onderzoek nog lang niet is geëindigd, staat reeds thans va-st, dat de omvang der gepleegde fraude veel en veel groot--is dan aanvankelijk gedacht werd. Geble&en is n.l., dat de malversaties ge pleegd zijn over een tijdvak van meer dan 10 jaar. Het bedrag der reeds thans gevonden valsche betalingsmandaten beloopt meer dan ƒ300.000, terwijl verwacht wordt, dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. De heer T. moet volgens de resultaten van het onderzoek reeds met zijn malversa ties bezig zijn geweest, toen het geknoei van een andere commies aan dezelfde af deeling, zekeren. H., nu 10 jaar geleden werd ontdekt. Deze commies is toen niet ontslagen, doch na terugstelling tot den rang van adjunct-commies aan een andere afdeeling te werk gesteld. Daar is hij in middels weer tot commies bevorderd. Hoe het mogelijk is, dat een departe mentsambtenaar gedurende meer dan 10 jaar ernstige fraude pleegt zonder dat men daar aan het departement of aan de Alge meene Rekenkamer, die met de contrale belast is, iets van bemerkt, blijkt voorals nog een raadsel. De fraude geschiedde door middel van valsche betalingsmandaten voor diensten en werken die niet verricht zijn. Temeer wekt dit verwondering, daar men op het departement gewaarschuwd was. Reeds geronnen tijd toch had de weel derige levenswijze van den commies T., die uitgaven deed, welke in geen enkel opzicht in verhouding stonden tot zijn inkomen en vermogen, de aandacht getrokken. Niet al leen van collega's en particulieren, maar ook van de politie-autoriteiten. Laatstge noemden zouden reeds geruimen tijd voor dat de malversaties ontdekt werden, de aandacht van het departement op de bui tensporige uitgaven van T. hebben geves tigd. Toen eindelijk zelfs ondergeschikten van T. over diens gedrag klaagden, werd dezen een ongevraagd verlof verleend, hoewel men ook toen nog geen enkel vermoeden van de gepleegde feiten had. Er zijn volgens de „Avondpost" aanwij zingen, dat bij het verdere onderzoek ver rassingen geenszins zijn uitgesloten. In tot oordeelen bevoegde kringen verwacht men, dat uiteindelijk het bedrag, waarvoor het Rijk is benadeeld, meer dan een half mil- lioen zal blijken te beloopen. ONTSPORING BIJ NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Aanzienlijke vertraging. Gisbermidung omstreeks halfvie-r zijn na bij de spoorwegverzakk: ig tusschen Moor drecht en Nieuwerkerk van 'n zandtrein de laatste twee wagons en een bagagewagen ontspoord. De wagons kwamen een paar honderd meter verder naast de rails te recht. In den treinenloop ontstond ten ge volge hiervan belangrijke vertraging, om dat de treinen over enkel spoor moesten worden gelegd. De stoptrein 3359 Rotter damGouda werd uitgescmhakel, terwijl sneltrein 261 cp de tusschenstations stopte voor het opnemen van reizigers. De treinen 210 en 284 kwamen met ongeveer een uur vertra-ging te Rotterdam aan. Inspecteur Ram-bonnet was spoedig ter plaatse om het gebeurde in oogenschouw te nemen. Onder leiding van opz ohter Berghuis is zoo spoe dig mogelijk een aanvang gemaakt met het vrijmaken van de lijn. Des avonds om half acht was de baan weer vrij en kon het ver voer over beide sporen weer hervat worden. Omtrent de oorzaak van de ontsporing wordt een onderzoek ingesteld vermoed wordt dat de wisselstand verkeerd is ge weest. „Tel." Vorst in midden-Limburg. Gisternacht heeft het, naar de „Tel." me'dt, in midden-Limburg flink gevroren. Bloemen en verschillende tuinbouwgewas- sen hebben veel van de nachtvorst geleden. „VOORAL DOOR DE KRANT IS HET, DAT WIJ NIEUWE LEDEN ZUL LEN WINNEN, DAT WIJ VAN LEDEN STRIJDERS ZULLEN MAKEN, DAT ZIJ RIJP ZULLEN WORDEN GE MAAKT VOOR ONZE GROOTE TAAK" Aldus de soc.-democr. De La Bella. Wij mogen deze woorden ter harte nemen; en propagandist zijn voor de Katholieke Pers! Moineeden in echtscheidingsprocedures. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan P. H., kruidkundige te. Leiden, verdacht van meineed in twee echtscheidingsprocedures, welke door M. R., te Wassenaar, reiziger van een bier brouwerij, tegen zijn echtgenoote waren ingesteld. Vanwege het O. M. waren negen getui gen gedagvaard van wie drie op verzoek van verd.'s raadsman, mr. L. Weijl, uit Leiden, die nog zes getuigen k décharge had doen dagvaarden, zoodat er 15 getui gen waren onder wie ook de echtgenoote van R. Op verzoek van het O. M. gelaste de president, nadat de zaak was voorgedragen behandeling met gesloten deuren. De rechtbank zal 8 October uitspraak doen. HOLLANDSCHE B0LBL0EMEN TE BOEDAPEST. Zeer gewaardeerd geschenk. Uit Boedapest meldt men aan de „Tel.": Het z-al u allen bekend zijn, dat in den herfst van het vorige jaar namens de „Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur" te Haarlem aan den stadspark- dienst te Boedapest een collectie schitte- lende tulpen, hyacinthen en Narcisbollen werd geschonken. Deze werden aanstonds uitgezet, en in dit voorjaar kon het publiek hier kleurrijke schilderijen van een onge kende pracht bewonderen, terwijl een ver rukkelijke geur door de straten trok. De uitgestrekte perken van de Elizabechpro- rnenade, het Ludwig Kossuthplein voor het parlementsgebouw, en dat deel van het stadsbosch, dat voor de Internationale Warenmesse ligt, waren bijzonder geschikt voor het spreiden van zulk een bloemrijk tapijt, en zoo kon het stedelijk tuinbedrijf door middel van het bollengesohenk uit Nederland, het stadsbeeld aanzienlijk ver fraaien. Uitgezet werden aan hyacinthen, de E. W. l'lnnonce (wit), E. B. Grand Maitre (blauw), E. G. Yellow Hammer (geel), lord Balfour (violet), Grande Blanche (wit), Perle Brillante (hemelsblauw) en Gertrude (rose). Van tulpen de scharlakenroode Vuurbaak, de oranjekleurige Prinz van Oesterreioh, de helroode Brillant Star, de rose Murillo, de geelroode Kaiser Krone, de rose Flamingo, de witte Falke, de oran jekleurige Couronne d'Or en de verschil lende Darwin-variëteiten. De naam van elke soort was aangegeven op een bordje. De Nederlandsche bollenkweekers had den voor hun actie geen geschikter oogen- blik kunnen uitkiezen. Hun propaganda viel juist samen met die van „Boedapest in bloemen", welke er krachtig naar streeft, de stad in alle hoeken met plan ten en bloemen op te sieren. Dat streven gaat niet alleen van de autoriteiten uit, maar ook bij de burgerij wordt er op aan gedrongen, vensters, balkons, erkers en andere plaatsen, die daarvoor in aanmer king komen, met Flora's kinderen op te smukken, opdat het schoone Boedapest nog schoner worde. Het Nederlandsche initiatief nu gaf aan deze beweging een nieuwen impuls. Dan is er wat Hongarije en de nationale beweging betreft, nog een zijde aan deze geste, welke haar de sympathie van zeer velen deelachtig deed worden. Dat be treft nl. de tulp, die sinds lang als natio nale bloem van den Hongaarschen volks geest geldt. De tulp is in de Hongaarsche volksliederen het zinnebeeld der schoon heid, zij wordt het heerschend motief bij de Hongaarsche volkskunst, het boeren- naaldwerk is ondenkbaar zonder de figuur van de tulp, de moderne Hongaarsche bouwstijl maakt de kapiteelen van zijn zuilen in den vorm van een tulp. De be schilderde hoerenkast heet zonder meer tulpenkast (Tulipantos Lada), ook wanneer andere versieringsmotieven gebruikt zijn. Ja het begrip gekleurd sier-element wordt in Hongarije zoozeer vereenzelvigd met het begrip tulp, dat men van tulpsch en tulpachtig spreekt. Allen, die iets begrijpen van de Hon gaarsche volkspsyche, zullen dan ook wel inzien, welk een diep gewortelde symbo lische en aesthetische beteekenis de tulp bij het Hongaarsche volk heeft. Als tee kenend feit in dezen mag niet onver meld blijven, dat in 1905 in Hongarije een „tulpentuinbond" werd opgericht, die ech ter geen horticulture, doch slechts politie ke beteekenis had en kortweg tulpenbewe ging werd genoemd. Dat was ten tijde van het tegen het Oostenrijksche regime gerichte z.g.n. Nationale Verzet, dat als een heftige onafhankelijkheidsactie in het belang van de nationale Hongaarsche pro ductie optrad tegen buitenlandsche invoer, waarmede natuurlijk in de eerste plaats Oostenrijksche producten bedoeld wor den. De aanhangers van deze beweging droegen als zichtbaar onderscheidingstee- ken een emaille tulp in hun knoopsgat. Aan Graaf Albert Apponyi werd toen door het bestuur van dezen bond een uit edelstee- nen samengestelde tulpenfiguur geschon ken, die hij ook na de verdwijning van den bond, die in zijn oorspronkelijken vorm slechts twee jaar lang bestaan bleef, nog bleef dragen. Vele honderdduizenden patriotten heb ben toen de tulp als bewijs hunner ge zindheid in het openbaar vertoond en vereerd. Het einde van deze in den grond chauvinistische beweging, werd verhaast door een onthutfïng van de zijde der te genpartij, nl. dat de emailletulpen aan een Oostenrijksche fabriek besteld wer den en daar gemaakt werden Dat kon echter de waarde van de tulp zelve niet verkleinen. Deze kleine politieke herinnering wordt dan ook slechts aan gehaald, om duidelijk te maken, welke be teekenis voor de Hongaarsche mentaliteit de bloem heeft, die door de Nederland sche mentaliteit de bloem heeft, die door de Nederlandsche kweekers tot zulk een hoog niveau is opgevoerd. Ook de Hon gaarsche kweekers hebben hun krachten op de tulp beproefd, waarbij de hier te lande in het wild groeiende Tulipa Silves- t-ris L. en Tulipa Hungarica Boab, als grondslagen hebben gediend. Doch wij konden ons hier geen voorstleling maken van de pracht, welke verborgen lag in de uit Nederland ten geschenke gezonden bollen, welke dit jaar te Boedapest wer den ontvouwd. Ik ben dan ook door het stedelijke tuin bedrijf van Boedajiest gemachtigd, ook hierbij zijn dank aan de Nederlandsche bollenkweekers over te brengen. tegen rheumathiek uit voorraad, PER PAAR f. 5.90 STAND DER LANDBO''WGE WASSEN. Het koele regenachtige weer oefende een ongunstigen in vloed. De oogst 1931 aan merkelijk minder dan in 1930. Aan het overzicht betreffende den stand do rland bouw gewassen op 21 Sep tember is, onder medewerking der rijks- landbouwconsulenten, samengesteld naar gegeven®, verstrekt door de oorresponden ten der directie van den landbouw, en door het koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut ontleenen we het vol gende: De langdurige voortzetting van het koele regenachtige weer sedert het oogstberioht van 19 Augustus heeft op de verdere ont wikkeling van de meeste gewassen, alsook op het oogsten, een ongunstigen invloed uitgeoefend. Van nagenoeg alle gewassen wordt de oogst dan ook aanmerkelijk minder dan de voorafgaande jaren. De tarweoogst is in de verschillende gebieden nogal uiteenloopend, doch over het geheel slechts matig tot vrij goed. Het ongunstigst wordt de oogst beoordeeld in Noord-Holland en Groningen. In de Veen koloniën heeft deze voor de meeste ver bouwers nieuwe cultuur nogal teleurstel ling gebaard. Niet alleen was het weer ongunstig, ook tijdens het oogsten, terwijl de tarwehabndooder aanmerkelijke schade aanrichtte, doch ook had men veelal meer last van onkruid dan vermoed werd. Men verwacht daar, dat de gemiddelde op brengst niet meer dan 32 H.L. per H.A. zal bedragen. In Zeeland kenmerkt de zo- mertarwe zich in het algemeen^ door een slecht gevuld en korrel en een laag be schot. De haver is veelal beter dan de tarwe, hoewel ook hiervan de opbrengst tegen valt. Zeer onbevredigend i^ de oogst van de erwten. Vrijwel algemeen is de opbrengst laag, terwijl ook de kwaliteit veel te wen- schen overlaat, doordat zij door wormste king zijn aangetast en het weer tijden® den oogst ongunstig, was. Ook de stand van de witte boonen is slecht. Van de meeste handelsgewassen is de oogst aanmerkelijk minder goed geworden dan zich aanvankelijk liet aanzien. De stand van de consumptie-aardappe len loopt aanmerkelijk uiteen. De be sproeide velden geven over het geheel een goed beschot, wat van de onbesproeide niet gezegd kan worden. Vooral op de laaggelegen perceelen worden veel rotte knollen aangetroffen, terwijl daar de knol len ook veelal klein van stuk zijn. In de Veenkoloniën is'de opbrengst matig. Aan gezien voorts de teelt aanmerkelijk be perkt is, zal zulks ten gevolge hebben, dat de aardappelmeelfabrieken een kleine campagne zullen maken. Waarschijnlijk zal nog niet half zooveel aardappelmeel geproduceerd worden als het vorige jaar en minder dan 1/3 van '28 en '29. Het gewicht der suikerbieten is aanmer kelijk lager dan normaal, terwijl het sui kergehalte slechts weinig geringer schijnt te zijn. De ontwikkeling van de knol- en stop pelgewassen is algemeen achterlijk geble ven, waarop ook vermindering van het gebruik van stikstofbemesting van in vloed is geweest. Voor den grasgroei is het in den laatst en tijd te koud geweest. De gevolgen daarvan komen vooral tot uiting op de zandgron den. Op de klei, althans waar de ontwa tering voldoende is, is de stand van het weiland goed tot zeer goed. Op het zand is de stand veelal vrij goed tot goed. De zware regenval heeft ten ge.olge gehad, dat op de laaggelegen weilanden het gras sterk vertrapt is. De gronden langs de rivieren hebben veel van het hooge water te lijden gehad. De kans is groot, dat het vee vroegtijdig naar stal zal moeten. Van grashooi tweede snede is weinig gewonnen; de vele regens noopten veelal tot het maken van persvoer, waarvan de bereiding zich nog veel uitbreidt. De Westlandsche Veilinghandel en het pond sterling. Uit het Westland schrijft men aan „Vad.": Woensdag had de Westlandsche veiling- handel zich al op den nieuwen toestand ingesteld door het pond sterling te taxee- ren op 10.Voor Engeland werd onge veer 1/6 Lager gekocht. Op een kilo Ali- cante-druiven, die zeer veel naar de En- gelsche markten worden vervoerd, bedroeg de prijsdaling ongeveer 8 cents, voor een bak A-tomaten van 12.5 kilo ongeveer 25 cents. Bij de toch reeds lage druivenprij- zen wordt de opheffing in Engeland van den gouden standaard een harde slag voor de druivenkweekers. GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag ten 2 1/2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de no tulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is paint 1 der agenda: aanbieding gemeente- begrooting 1932. De begrooting door B. en W. opgemaakt sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 205.293.45. De begroo ting wordt in handen gesteld van de com missie tot het uitbrengen van rapport. 2. Benoeming van een lid en een plaats vervangend lid in de commissie voor ge organiseerd overleg. Tot lid van deze com missie wordt benoemd de heer Bontje en tot plaatsvervangend hd de heer de Ko ning. Beide heeren nemen op een desbe treffende vraag van den Voorzitter hunne benoeming aan. Tot leden van de commis sie voor de landerijen te Huigsloot worden benoemd de heeren P. de Jong, J. N. Los, G. H. Rotteveel en P. J. Heemskerk. Ge noemde heeren nemen hunne benoeming aan. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van burgemeester en wethouders aan genomen tot opheffing van de zekerheid van den in 1929 eervol ontslagen gemeente ontvanger, in verband met de vaststelling van de gemeenterekening dienst 1929. De wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1931 wordt na toelichting door den Voorzitter onveranderd vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een aantal door ged. staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts was ingekomen een schrijven van ged. staten houdende bericht dat zij de beslissing hebben verdaagd op het raadsbesluit van 28 Januari 1931 tot over dracht van den weg A 7 van het provinci aal wegenplan. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen nog een schrijven van ged staten is ingekomen houdende verzoek om het. raadsbesluit van 28 Januari 1931 nog te wijzigen in verband met het feit dat de weg eerst op 1 September j.l. aan de provincie is overgedragen, terwijl in genoemd besluit den datum van overdracht was bepaald op 1 Mei 1931. Voorts zal de overdracht ge schieden overeenkomstig de bedoe'ing van het statenbesluit van 25 November 1927, welke bepaling eveneens in het raadsbesluit ware op te nemen. B. en W. hebben hier tegen geen bezwaar, doch de Voorzitter wensoht de woorden „de bedoeling van" niet in het raadsbesluit op te nemen, om dat deze uitdrukking zeer vaag is en wel licht in de praktijk aanleiding zal kunnen geven tot. misverstand. Het statenbesluit van 25 November 1927 geeft op duidelijke wijze weer overeenkomstig op welke voor waarden de overdracht geschiedt. De raad gaat met de gemaakte opmerking volko men aceoord. Na voorlezing van het ont- werp-raadsbesluit wordt met algemeene stemmen dit besluit vastgesteld. Ingekomen is nog een verzoek van het R.K. Kerkbe stuur van St. Petrus Banden om op grond van art. 72 der Lageronderwijswet 1920 de noodige gelden beschikbaar te ste'len voor de vernieuwing van een muur in de R.K. Bijz. lagere school te Nieuwe-Wehering. Voorstel van B. en W. om de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. Op het ver zoek van A. van der Meer te R-oelofarends- veen om een tegemoetkoming in de reis kosten te mogen ontvangen van zijn zoontje voor het bezoeken van een school voor bui tengewoon lager onderwijs te Leiden wordt goedgunstig beschikt. Aan adressant wordt vergoed 1/3 van de te maken vervoerkos ten per autobus van Roelofarendsveen naar Leiden. Rondvraag. De heer Verweij merkt op dat het zijn aandacht heeft getrokken dat de Voorzitter de ingekomen stukken zoo vlug heeft afge daan, dat spr. geen gelegenheid heeft ge had h erop een opmerking te kunnen ma ken. Spr. zou toch gaarne een opmerking wil len maken en wel naar aanleiding van het door het 'JBJ.K. Schoolbestuur ingediende verzoek om gelden te ontvangen voor een nieuwe muur. Spr. zou gaarne zien dat de verbouwing tot stand kon komen tegelijk met de waterleidingsplannen in de school. De Voorzitter deelt mede, dat dit niet mo gelijk was, want vóór dat het verzoek bij het gemeentebestuur inkwam was de her stelling reeds voor het grootste gedeelte geschied. B. en W. he'bben dan ook de deugdelijkheid van deze aanvrage niet kun nen beoordeelen. De heer Verweij vindt het dan wel eigenaardig dat B. en W. voorstel len de gevraagde gelden beschikbaar te stellen, want. op wettelijke grond heeft het schoolbestuur geen recht op de gevraagde medewerking. Wanneer nu de raad toch be sluit om de gelden beschikbaar te stellen dan betreedt, aldus de heer Verweij, de raad een zeer gevaarlijk terrein. De Voor zitter merkt op, dat de raad de medewer king verleent op grond dat de stukken aan de wettelijke bepalingen voldoen. B. en W kunnen de aanvrage terug brengen. Het is reeds meerdere malen voorgekomen dat een aanvrage om gelden door B. en W. belang rijk werden verlaagd. De bedoeling van B. en W. is om met het schoolbestuur te eon- fereeren, om de kosten voor gezamenlijke rekening te "omen e heer Verweij moet toch constateren dat door het schoolbe stuur zeer onvoorziohtig is gehandeld en spr. zou gaarne zien dat het raadsbesluit waarbij de gelden beschikbaar worden ge steld zoo zal worden geinterpreteerd, dat indien destijds het gebrek was geconsta teerd dit de gemeente dan minder geld had gekoot. De heer De Jong wethouder merkt dat de inspecteur wel degelijk van meening is dat de gemeente de gelden ter beschikking moet stellen. De heer Verweij zou gaarne van den heer de Jong de vraag beantwoord zien of de inspecteur zijn meening grond op moreele overwegingen De heer De Jong antwoordt, dat zoowel moreel als wettelijk de inspecteur deze meening is toegedaan. De heer Strijk merkt echter op, dat de in specteur geen positief antwoord kon geven op de vraag of deze aanvrage steun vond in art. 72 der Lager Onderwijswet. Beslo ten wordt de gevraagde medewerking te verleenen echter met deze restrictie dat B. en W. nader met het kerkbestuur zullen overleggen omtrent de hoegrootheid van het toe te sfcane crediet. De heer Hogenboom wijst op een gat na bij de woning van Haak, die tengevolge van het graven van de waterleidig dringend dient hersteld te worden. Spr. zou gaarne zien dat de gaten spoediger worden her steld en geeft den Voorzitter in overweging aan den gemeente-opzichter op te dragen eens per week een algeheeie inspectie te houden. De Voorz. antwoordt dat- het gat bij Haak reeds gedicht is. Juist hedenmorgen heeft hij aan den opzichter opdracht gege ven om tweemaal per week al de wegen te inspecteeren. De heer Los vraagt of er a.l een oplossing is gevonden voor den aanleg van de water leiding in de scholen. De Voorz. antwoordt dat de volgende week een bespreking hier over zal plaats hebben met het hoofd der Bijz. school te Oude-Wetering. De heer Pen ning® bespreekt de straatverlichting te Oud- Ade. Spr. zou gaarne zien dat de straat verlichting in Oud-Ade wordt uitgebreid met eenige lantaarns in het dorp en in de Zevenhuizen. De Voorzitter antwoordt dat hij hier niet veel voor voelt want er staan daar weinig huizen. De heer Pennings wijst op het gedeelte weg tusschen Nieuwe-We teringOude-Wetering, waar ook weinig huizen staan, daar branden langs dien weg wel lantaarns. De Voorzitter antwoordt dat deze weg ligt in het doorgaand verkeer. De heer Pennings nog niet tevreden zou toch gaarne zien dat in het dorp Oud-Ade eenige lantaarns werden bijgeplaatst, want verschillende huizen zijn daar bijgebouwd. De Voorzitter zegt toe deze zaak met de wethouders te zullen bespreken. De heer Rotteveel vraagt naar de sollici tanten voor wegwerkers. De Voorzitter ant woordt dat de sollicitatiestukken bij de wet houders circuleeren. In de eerstvolgende raadsvergadering zal de benoeming aan de orde komen. De heer Hogenboom wijst op den oprit- brug nabij de sluis te Roelofarendsveen. Moet de gemeente of het polderbestuur hiervoor zorgen. De Voorzitter antwoordt de gemeente, binnen enkele dagen zal de oprit in orde worden gebracht. De heer De Koning vraagt inlichtingen in verband met het ingediende verzoek van A. van der Meer. De gemeente geeft. 1/3 gedeelte van de kosten van vervoer, doch wie betaalt de overige kosten. De Voorzitter antwoordt dat de overige kosten zullen worden be taald door de schoolvereeniging. Hierna sluiting. KON. HOLL. LLOYD. RIJNLAND (uitr.) pass. 22 Sept. Ma deira. KON. NED. ST00MB. MIJ. ALKMAAR, Amst.-B. Aires, pass. 23 Sept. Madeira. ARIADNE v. Puerto Plata naar Havre pass. 23 Sept. Azoren. BRIELLE vertr. 24 Sept. van Rotter dam naar Delfzijl. CERES, Algiers naar Amsterdam pass. 24 Sept. Gibraltar. FAUNA arr. 25 Sept. van Hamburg te Amsterdam. HEBE arr. 25 Sept. van Wessina te Li- pari. MINERVA, Lissabon n. Amsterdam, pass. 24 Sept. voorm. 2 uur Dungeiiess. ORPHEUS arr. 23 Sept. van Danzig te Stettin. POSEIDON vertr. 24 Sept. van Amster dam naar Rotterdam. PROTEUS arr. 24 Sept. te Gothenburg. THESEUS arr. 24 Sept. van Stettin te Amsterdam. VAN RENSSELAER (thuisr.) pass. 23 Sept. nam. 11 uur Finisterre. KON. PAKETV. M/ATSCHAPPIJ. N. ZEELAND vertr. 23 Sept. van Bris bane naar Belawan. JAVA—CHINA-JAPAN-LI JN. TJ1LEBOET vertr. 22 Sept. van Hong kong naar Manila. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) arr. 24 Sept. te Genua. POELAU BRAS (thuisr.) pass. 22 Sept. Perim. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) vertr. 24 Sept. van Colombo. TABINTA (thuisr.) vertr. 24 Sept. van Colombo. TARAKAN (uitr.) van Hamburg naar Bremen, pass. 24 Sept. Cuxhaven. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (thuisr.) pass. 24 Sept. te Perim. BLITAR vertr. 24 Sept. van Rotter dam naar Hamburg. KOT A AGOENG arr. 24 Sept. van Ba tavia l.v. Londen te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANEAS, Japan-Rott. arr. 23 Sept. te Shanghai. AGAMEMNON vertr. 23 Sept. van Dai- ren naar Rotterdam. ALCINOUS, Amsterdam-Java; pass. 23 Sept. Gibraltar. HELENUS arr. 24 Sept. van D'aiien l.v. Londen te Rotterdam. MENELAUS, Japan-Rotterdam, vertr. 23 Sept. van Singapore. AGAPENOR, Japan-Rotterdam vertr. 23 Sept. van Colombo. PERSEUS vertr. 21 Sept. van Vladiwo- stock naar Rotterdam. POLYPHEMUS arr. 23 Sept. van Am sterdam te Bat aria. PROMETEUS, Batavia^Amsterdam vertr. 23 Sept. van Port Said.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6