22ste Jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 No. 7010 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND BERICHT UIT DE OMGEVING e£crcbche0oii/tant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Het loslaten van den Gouden Standaard. Er wordt in deze dagen zooveel ge sproken en geschreven van den Gouden Standaard, dat velen wel een diep ont zag voor dit gouden wezen zullen heb ben opgevat, vooral wanneer het begrip omtrent zijn functie niet bepaald hel der mocht zijn. De Gouden Standaard is niets anders dan een systeem, waarop in vele landen de stabiliteit van het geld berust. Het geld dient in het maatschappelijk verkeer voornamelijk als ruilmiddel en waardemeter. Alle menschen ruilen hun waren of diensten in tegen de waren en diensten van anderen. De producent doet zijn producten van de hand met het doel er machines, levensmiddelen, een auto en wie weet wat al niet meer voor terug te krijgen. De tegenwoordige menseh ver richt zijn ruilingen evenwel niet meer zooals in den oer-tijd, toen men een os verruilde tegen tien schapen, doch men maakt thans gebruik van geld als tus- Echenschakel. Zoo beschouwd is het geld op zich geen begeerenswaardig goed; aan geld alleen heeft men niets, men begeert het slechts voor zoover men er voor kan krijgen wat men wil. Men kan er alles voor koopen, omdat ieder weet, dat iedereen geld aanneemt, omdat iedereen vertrouwen heeft in de gangbaarheid van het geld. Dat zou niet het geval zijn wanneer de bewoners van Leiden bijv. moesten vreezen, dat op een kwaden dag de bur gers van Amsterdam zouden weigeren om guldens in ontvangst te nemen. Onder normale omstandigheden komt zooiets natuurlijk in het binnenland nooit voor. In geheel Nederland is de gulden gang baar en overal is zij evenveel waard. Maar in het internationale verkeer is het geval wel degelijk denkbaar; komt zelfs vrij dikwijls voor. Wie goederen verkocht heeft aan een Engelsche firma, zal genoegen nemen met betaling in Engelsche ponden, wan neer hij weet, dat hij er ten allen tijde evenveel guldens voor kan krijgen. Is hij daar niet zeker van, dan verlangt hij betaling in guldens. De Engelsche firma is dan verplicht guldens te koopen. Om evenwel de bezwaren en onkosten van geldzendingen te voorkomen, betaalt men elkander in de praktijk met wissels. Wie een schuld heeft in het buiten land, zoekt iemand, die een vordering heeft op datzelfde land en dan verreke* nen de crediteuren en debiteuren hun vorderingen en schulden schriftelijk. Het is .echter best mogelijk, dat de vorderingen en schulden, welke de bewo ners van een bepaald land op de bewo ners van een ander land hebben, elkan der niet dekken, dan daalt of rijst de wisselkoers van die landen en dat kan zoo'n vaart loopen, dat geldzendingen noodzakelijk worden. Daar de Nederlander echter geen ver trouwen heeft in zendingen van Engel sche ponden, als hij niet zeker weet, dat hij er steeds hetzelfde aantal guldens voor kan koopen, geeft hij er ook de voorkeur aan om ifst teon t var Ten. dat waarde heeft voor iedereen. In de meeste gevallen is dat goud. Daalt dus de koers van het Engelsche pond, dan laten de buitenlandsche cre diteuren goud overkomen en bij stijging van het pond wordt het voor de buiten landsche debiteuren voordeeliger om goud te zenden. Hierbij moet men na tuurlijk de kosten van de goudzendingen in aanmerking nemen. Zóó bekeken, wordt het duidelijk, dat de koers van het Engelsche pond zal lig gen tusschen het punt, waarbij de buiten landsche debiteuren het voordeeliger vin den om goud te koopen en het te ver zenden (dus goud waarde plus onkosten) en het punt, dat het voordeeliger is voor het buitenland om goud te laten komen. Men zegt dan dat de koers van het geld ligt tusschen het goudinvoerpunt en het gouduitvoerpunt. Aldus zorgt de waarde van het goud voor de waarde van de munten. Dat is de Gouden Standaard. Wil de Gouden Standaard kunnen werken, dan moet le. de centrale circulatiebank steeds goud be schikbaar stellen tegen een vastgestelden prijs; anders kan het voorkomen, dat door plaatselijke schaarschte het goud abnor male schommelingen gaat vertoonen. en 2e moet de in- en uitvoer van goud vrij zijn. Toen dan ook in den oorlog de uitvoer van goud werd stopgezet, werd daardoor de Gouden Standaard opgeheven. Thans heeft Engeland opnieuw den Gou den Standaard buiten werking gesteld door de circulatie te ontheffen van de ver plichting om goud beschikbaar te stellen. Het gevolg van dit loslaten van de goud basis is natuurlijk allereerst, dat de waar de van het geld (welke waarde bepaald wordt niet door het binnenland maar door de waardeschatting van het buitenland) geen steun meer vindt in de waarde van het goud, en derhalve terugzakt op de zil- verwaarde van de nog resteerende zilveren munten. Dooh als een land niet de z.g. dubbele standaard heeft, (d.w.z. dat het zilver tegelijk met het goud als basis voor de waarde van het geld wordt genomen, door de aanmunt van zilvergeld vrij te ge ven) dan zakt de geldwaarde tot op het punt, dat bepaald wordt door vraag en aan bod. Wordt het aanbod kunstmatig ver groot doordat veel nieuw geld in circulatie wordt gebracht, dan daalt de waarde naar verhouding en men noemt dat inflatie. Wanneer een land, zooals thans Enge land gedaan heeft, de afgifte van goud stop zet, komt er vooral bij de tegenwoordige goudschaarschte (gevolg van de opeenhoo- ping van goud in de Vereen. Staten en Frankrijk) een aandrang bij de circulatie banken van die landen, die den Gouden Standaard nog hebben en wordt de vraag naar goud daar zóó sterk, dat ook zij den Gouden Standaard niet kunnen handhaven. Dat xs oa. het geval met Duitsohland, en als men even de wisselkoersen der laatste dagen vergelijkt, ziet men direct de gevol gen daarvan in de daling van het koerspeil van de Mark, die een wedloop houdt met z'n broertje, het Pond. De wet van vraag en aanbod, waarop thans het betalingsmiddel van Engeland (en ook van Duitschland) rust, wordt sterk beïnvloed door de positie van de betrokken landen. Want wie een pond-biljet heeft of een markbiljet of wat in den handel nog meer voorkomt een wissel op die landen, heeft een vordering op die landen en interesseert zioh sterk voor hun solva biliteit. Vandaar dat alles wat de solidi teit dier landen in gevaar brengt, alles wat hun geldelijke draagkracht vermindert, de waarde van hun geld doet dalen. Ziedaar de invloed van politieke gebeurtenissen, so ciale onrust, werkloosheid e.a. op de wis selkoersen. Waar het nu heen zal gaan met de finan- cieele crisis na het loslaten van de Gou den Standaard door Engeland en Duitscii- land? Niemand weet het. Sommigen zien in een kleine inflatie een redmiddel uit de crisis, doch wij hebben dezer dagen nog aangegeven, dat de diepere oorzaken van de crisis voornamelijk te zoeken zijn in de abnormale oorlogsschuldenregeling en de hooge tolmuren. Komt daarin geen grondige wijziging, dan vreezen wij, dat de toestanden eerst tot een chaos moeten verwarren, voordat het enge eigenbelang der naties plaara maakt voor een breeder begrip van het al gemeen belang. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 29 September te 1 uur. Be halve een regeling van werkzaamheden is dan aan de orde: de behandeling van het interpellatie-verzoek van den heer De Vis ser over de rechteloosheid van hier te lan de vertoevende vreemdelingen, enz. Na af loop der openbare vergadering zullen de af deelingen vergaderen. Het ligt in de bedoe ling Donderdag 1 October te 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van een bij zonder invoerrecht op benzine en het wets ontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten. INVOERVERGUNNING VOOR KOLEN IN BELGIE. Inwerkingtreding omstreeks 1 Oct. Het Belgische ministerie van Nijverheid heeft thans het Koninklijk Besluit voorbe reid, waarbij de invoervergunningen voor steenkool worden ingesteld. Het van toe passing worden 3 dagen na afkondiging in het Belgische staatsblad. De dag der af kondiging staat nog niet vast, doch deze mag tegen het einde van deze week ver wacht worden. De inwerkingtreding zal derhalve omstreeks 1 October plaats vin den. De tusschen de Duitsche en Belgische kolenindustrie tot stand gekomen overeen komst over den gecontingenleerden invoer van Duitsche steenkool is geratificeerd nadat nog enkele bijkomstige kwesties ge regeld waren.. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het lag aanvankelijk in het voornemen van de Koninklijke Familie in den namid dag een bezoek te brengen aan het Walen- weeshuis op de Vijzelgracht hoek prinsen gracht. Dit bezoek is echter reeds in de morgenuren gebracht. Om half 11 kwamen de rijtuigen voor en werd langs den N.Z. Voorburgwal Koningsplein, Heerengraoht, Nieuwe Spiegelstraat, Spiegelgraoht, lsLe Weteringsdwarsstraat naar de Vijzel gracht bereikt. Aan den ingang van het Weeshuis wer den H. M. de Koningin en de Prinses ontr- vangen door den president-regent, den heer A. van de Werk, en de presidente-regeu- tesse, mevrouw A. Versohuyl-Veltman. Twee weeskinderen, Amy Wale wijn en Frans Beerenburg boden respectievelijk aan de Koningin en de Prinses bloemen aan, waarvoor de beide vorstinnen met eenige vriendelijke woorden dank zegden. Hierna werden de overige aanwezige be stuursleden aan de hooge bezoekers voor gesteld. De president-regent, de heer A. v. d. Werk, hield hierna een toespraak. Na deze toespraak werden de hooge be zoeksters door de weezen toegezongen, waarna een bezoek werd gebracht aan de jongens- en meisjesafdeelingen en even eens een kijkje werd genomen bij de Ouden van dagen. In de Regentenkamer werd tenslotte door het bestuur afscheid genomen van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Voor naar het Paleis werd teruggekeerd werd nog een rijtoer gemaakt door „Zuid" en het Vondelpark. In den namiddag werd een rijtoer ge maakt. Een incident. Te ruim kwart over vier gisterenmiddag is de koninklijke stoet na het bezoek aan het Scheepvaarthuis op den Dam terugge keerd. Toen de rijtuigen den hoek van de Paleisstraat omzwenkten klonken uit de voorste rijen van het talrijke publiek, dat zich vooral op het middenterrein verzameld had, hartelijk gejuich op, terwijl op het zelfde oogenblik een vrij groote groep com munisten, die de achterhoede vormde, de „Internationale" aanhief. Toen voor de tweede maal dit strijdlied ingezet werd, sommeerden een brigadier en enkele agen ten daarmede op te houden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, trok de polirie den gummistok; op een enkelen slag na be hoefde echter niet krachtdadig te worden opgetreden, aangezien de troep communis ten beenen maakte. In den namiddag verleende H. M. de Ko ningin gistermiddag audiëntie aan Ged. en Prov. Staten alsmede aan het gemeentebe stuur van Amsterdam. Prins Hendrik zal Zaterdagmiddag een niet-officieel bezoek aan Schiphol brengen. De economische toestand. In den loop van deze week zal de Ko ningin ten Paleize ontvangen de heeren Gottfr. Crone, vice-voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken (de voorzitter, de heer E. Heldring, vertoeft op het oogenblik in het buitenland), mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank, en de heer S. P. van Eeghne, oud voorzitter van de Kamer van Koophandel, ten einde door hen te worden ingelicht om trent den huidigen economischen toestand. NIEUWE BANKBILJETTEN. De directie van De Nederlandscihe Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 500 in omloop zal brengen. Voorts zal een nieuw model bankbiljet van 100 in omloop worden gebracht. BIJZONDERE LEERSTOEL TECHNISCHE H00GESCH00L. Prof. dr. H. A. Kramers benoemd. Het bestuur van het Deltsche Hooge- sohoolfonds heeft voor de vervulling van den bijzonderen leerstoel voor de theoreti sche natuurkunde aan de Technische Hoo- geschool benoemd prof. dr. H. A. Kramers, hoogleeraar te Utrecht, die de benoeming heeft aanvaard. De bevoegdheid tot de vestiging van de zen bijzonderen leerstoel werd aan het Delftsche Hoogeschoolfonds verleend bij K. B. van 4 Augustus 1931, Stbld. 357. NED. R.K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer L. F. Guit kwam gisteren de cen trale groep „Rijkspersoneel" van St. Paulus in vergadering bijeen ter bespreking van de loonkorting toe te passen op het rijksperso neel, gelijk deze in de millioenennota is vastgesteld. Zeer ernstige en scherpe kritiek werd geleverd op het standpunt der regee ring. De vergadering sprak als haar mee ning uit, dat eenige loonkorting thans niet te aanvaarden is, waarmede krachtig on derstreept is, het standpunt dat de verte genwoordigers der verschillende centralen reeds innamen bij de besprekingen in de Centrale Commissie voor Ambtenaren zaken. In de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel zal worden voorgesteld contact te zoeken met de R.K. Fractie van de Tweede Kamer en dezer medewerking te verzoeken, voorts in overleg te treden me,t het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond opdat de invloed van de geheele ka tholieke arbeidersbeweging zich plaatse achter de actie van rijkspersoneel, mede te werken dat op goeden grondslag een samen werking tot stand kome tusschen de ver schillende centralen van overheidspersoneel en een oproep te doen uitgaan tot alle R.K. ongeorganiseerden in overheidsdienst, op dat dezen door toe te treden tot de katho lieke organisatie mede zullen werken om de voorgenomen verslechteringen af te wen den. Tenslotte was men van meening, dat, wanneer de algemeene financieels toestand des rijks bijzondere maatregelen vraagt, deze door de geheele bevolking en naar draagkracht moeten worden getorst en niet in meer belangrijke mate op een bepaalde groep in dit geval het rijkspersoneel moet worden gelet. De „Tijd". Met ingang van Maandag a.s. is be noemd tot Directeur van de dagbladen „Tijd" en „Amstelbode" de heer J. Ver biest, eertijds redacteur van de „Maasbo de" en hoofdredacteur van de „Telegraaf" Gelijktijdig is eervol ontslag verleend aan de heeren F. J. A. M. Wierdels, direc teur en v. d. Marck, hoofdadministrateur. Baisse-praktijken. Het lid der Eerste Kamer de heer Dob- belmann heeft aan den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister de vragen overwo gen, door het lid van de Eerste Kamer den heer De Jong laatstelijk in de vergade ring van 23 Juli 1931 aan den minister ge steld betreffende de immoreele baisse- practijken, welke hier te lande gelden en waaromtrent de minister toen nadere over weging heeft toegezegd? 2. Is de minister door deze overweging niet tot de conclusie gekomen, dat er aan de beurs werkelijk immoreele praetijken worden toegepast en het gerechtvaardigd vertrouwen in den financieelen toestand van ons land mede daardoor wordt ge schaad? 3. Is de minister niet overtuigd, dat een groot deel van den angst en vrees, onder bona-fide fondsenbezitters gewekt, waar door deze bezitters niet alleen tot hun eigen nadeel, maar ook tot dat van vele anderen, hun bezit tot ongemotiveerd lage prijzen van de hand doen, mede ver oorzaakt of verergerd is door bovenbe doelde baisse-praktijken? 4. Is de minister niet van meening, dat thans een toestand in het leven is geroe pen, waartegen het dringend noodzakelijk is in het algemeen Nederlandsch belang maatregelen te nemen en is Zijn Excellen- In den ouderdom van 48 jaren is te Groningen overleden d r. H. J. Dooren bosch, directeur van het Chemisch La boratorium Doorenbosch en Pannenborg. De overledene was een zeer bekende en geziene persoonlijkheid. Dr. Doorenbosch had verscheidene functies in het publieke leveir, o.m. was hij voorzitter van „Burger leven. De gemeenteraad van Voorburg heeft besloten tot aankoop van de buiten plaats de Werve voor 250.000 gulden. De regeering heeft nog geen beslis sing genomen ten aanzien van de bepaling der schadeloosstelling, door Haarlem op grond van artikel 22 der Annexatiewet van 1927 aan Heemstede te betalen. Inmid dels moet tusschen Haarlem en Haarlem- merliede de regeling der schadevergoeding nog in haar geheel worden behandeld. Haarlemmerliede vraagt een bedrag van 360.000. De Koninklijke Militaire K a- p e 1 is naar Parijs vertrokken om op de Koloniale Tentoonstelling eenige concerten te geven. Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weinig kans voor de voorstellen om trent de bewapeningsvacantie. (Buiten land, 2de blad). Het conflict tusschen China en Japan. De Japanners rukken niet verder op. (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. (lste blad). De houding van den R. K. Bond van Overheidspersoneel ten opzichte van de loonsverlaging, (lste blad). Een bijzondere leerstoel aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, (lste blad). Stand der landbouwgewassen op 21 Sep tember (L. en,T., 2de blad). Hollandsche Bloembollen in Boedapest. (L. en T., 2de blad). Drie personen door gasverstikking om gekomen. (Gem. Berichten, 2de blad). Bij een brand te Nijmegen is een vrouw van schrik gestorven. (Gem. Berichten, 2de blad). Verscheidene ernstige verkeersongeluk ken (Gem. Berichten, 2de blad). Een treinontsporing bij Nieuwerkerk a. d. IJssel (Gem. Berichten, 2de blad). In een artikel geven wij een uiteenzet ting over de beteekenis van het loslaten van den Gouden Standaard, (lste blad). De N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom— LisseSassenheim. Een verklaring van commissarissen, (lste blad). RIJNSBURG. Tuinbouw. Ook van het artikel, wat de aanvoer nog eenigszins van beteekenis deed zijn, de bloemkool, komt de laatste dagen geen flink kwamtum meer. De vroe ge bloemkool raakt op en wordt niet of on voldoende aangevuld door de lste bloem kool. De prijs is weer lager dan vorige, week en varieerde voor lste soort van ƒ9.80 tot 1370. Tweede soort bracht van 2.10 5.40 op. Van gele en roode kool komt nog zeer weinig. De prijzen hiervan zijn zeer laag, varieerend van 4.805.20 per 100. Ook voor uien is weinig vraag met prijzen van 2.303.10 per 100 K G. Eigenheimers brengen momenteel niet meer op dan 2.50 tot 3.10 per 100 K.G. SASSENHEIM. Onderscheiding. Bij. Kon. besluit is aan J. Vreeken, alhier, verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde eereteeken ridder der Orde van de Kroon van Roemenië. Voor hen, die nog zwemmen. De ge meentelijke bad- en zweminrichting zal na 3 October a.s. niet meer voor publiek zijn opengesteld. TER AAR. Aanrijding. Gistermiddag reed om den hoek nabij P. K. een motorrijder, ge volgd door een luxe-auto. Door onbekende oorzaak reed de auto tegen de motorrijder aan, het achterste gedeelte van de motor fiets werd in elkaar gedrukt. Het ongeval liep nog bijzonder goed af. De rijder kreeg een paar schrammen op zijn handen en kwam verder met den schrik vrij. Arm gebroken. Het dochtertje van L. R. gekomen raakte zij het beheer over haar R. gekomen raakte zij het beller over haar stuur een weinig kwijt en kwam te val len. Eerst leek het niet ernstig te zijn, doch later constateerde men dat zij haar arm had gebroken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1