22ste Jaargang DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 No. 7009 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE WERELDCRISIS EN DE HERSTEL BETALINGEN. BERICHT S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week ff 2.60 per kwartaal Franco per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en .verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Gebrek aan beschaving. Wij hebben meermalen gewezen op een gebrek aan beschaving, op een onbe schaamd en onbeschaafd optreden van le den van het Leidseh Studentencorps. Hetzelfde verwijt wordt nu gericht aan leden van het Delftsche Studentenkorps door den praeses van dat corps zelf. Bij de inauguratie van de nieuwe leden van het corps heeft de praeses een stand je uitgedeeld. Het was niet gericht tot de pas ontgroende jongelui, doch tot de me destudenten van oudere jaren, wien hij ge brek aan beschaving, gebrek aan geeste lijke aristocratie verweet, en hij was daar over zoo slecht te spreken, dat hij ronduit verklaarde, dergelijke lui liever niet in het corps te zien, ook al zou dit daardoor in financieele moeilijkheden geraken. Dan moet het toch wel heel erg zijn! Dat zegt de „Nieuwe Courant", die dan vervolgt: „Van dit gebrek aan beschaving schijnt ook in den groentijd gebleken te zijn, zoo dat de voorzitter de houding der oudere jaren, die aan het ontgroeningswerk had den deelgenomen, zelfs als met-gentieman- like, dus onfatsoenlijk, omschreef. En dat zei hij in tegenwoordigheid der ontgroen den zelf. Een voorzitter, die zoo iets zijn mede leden in het gezicht durft zeggen, moet wel vast in de schoenen staan, moet on vermijdelijk het noodige bewijsmateriaal achter de hand hebben om mogelijke oppo sitie tegen een dergelijke openlijke verkla ring met succes af te weren. Maar dan achten wij den tijd gekomen, dat daarom trent een nader onderzoek wordt ingesteld. Wij weten, dat ook in andere academieste den wel eens stemmen opgaan, sprekende van een verruwing van zeden in de stu dentenmaatschappij. De groentijd heeft een ander karakte». gekregen sedert de dagen, dat wij student waren grappig heid en onzin hebben plaats moeten ma ken voor handtastelijkheid, soms ontaar dend in mishandeling. De pogingen, om dit instituut door reglementeering binnen bepaalde grenzen te houden, schijnen niet ten volle geslaagd te zijn, zoodat wel licht straffer optreden daartegen overwo gen zal moeten worden. Maar wanneer bovendien, gelijk uit de rede van den voorzitter van het Delftsche Studentencorps valt af te leiden, de stu- denticositeit van weleer plaats gaat ma ken voor ruwheid en onbeschaafdheid, de humor wordt verdrongen door onhebbe lijkheid, de wellevendheid door lompheid wordt vervangen, ja, dan hebben wij een zwaar hoofd in de toekomst, van de stu dentenwereld met haar eigenaardigheden, aan verwordt zij tot een troep slecht op gevoede collegeioopers en verdwijnt het ideëele karakter van den studententijd, waarvan men de beteekenis voor de be schaving niet te laag mag aanslaan. Laten we dus hopen, dat het woord van voorzitter De Banitz weerklank vindt in de eerste plaats bij het Delftsche stu dentencorps. Maar misschien kan het ook bij andere corpsen een invloed ten goede uitoefenen". We helpen, een en ander hopen. Helaas, wat hier gezegd en gehoopt wordt, is niet nieuw. Er gaat zoo goed als geen jaar voorbij, of er wordt geklaagd, over schandalen in een of andere acade miestad bij het. ontgroenen. En er wordt ook wel eens iets tegen gedaan. Maar afdoende maatregelen schijnen er maar niet tegen te nemen te zijn. Waarom niet? Is het niet wel eens gebleken, dat de oorzaak daarvan is, dat er ook professo ren en curatoria zijn, die zulke „opvoe ding" der groenen zoo erg niet vinden? Is het tenslotte niet hieraan toe te schrij ven, dat beschaving bij velen ook onder de zéér „beschaafde" lieden niet veel meer is dan wat conventie? FRANKRIJKS EN ENGELANDS STANDPUNT. MINISTER FLANDIN AAN HET WOORD. De Fransche minister van Financiën, Flandin, heeft gisternamiddag in de eco nomische commissie van de Volkenbonds vergadering een groote rede gehouden, waarin hij het standpunt der Fransche re geering, ten opzichte van de financieele problemen der economische crisis uiteen zette, nadat de Fransche minister van Han del. Rollin, enkele dagen geleden in dezelf de commissie de opvatting van de Fran sche regeering over de internationale fi nancieele politiek had toegelicht. Minister Flandin verklaarde, dat hij de moeilijkheden van het huidige oogenblik niet wilde onderschatten, maar hij weigerde ook deze dramatisch op te vatten. Als oorzaken der crisis noemde Flandin de inflatie der budgetten, de overproductie en de onder-consumptie en de crediet-infla- tie. Nooit hebben de regeeringen en de vol ken zich theoretisch meer voor groote soli dariteit verklaard, maar ook nooit hebben zij nationalistischer gedacht en gehandeld. Ieder zoekt in de huidige crisis een oplos sing, die voor zijn egoïstische belangen het geschiktst is. Wanneer men van veiligheid spreekt, bedoelt men zijn eigen veiligheid. Wanneer men van ontwapening spreekt, denkt men aan de ontwapening van ande ren. Men verlangt de annuleering der inter nationale schulden als belangrijke oorzaak van de financieele en economische crisis en men heeft daarbij speciaal het oog op de politieke schulden. Verscheiden landen, wier geldwezen aan het wankelen is geraakt, zijn door dé inter nationale finantieele crisis wel is waar ook getroffen, maar ook dat land, aldus de mi nister, dat de voornaamste lasten heeft ge dragen, heeft zich gedurende verscheiden jaren in een onbetwiste zekerheid van zijn geldwezen verheugd en zelfs in den tijd, toen zijn buifcenlandsche schuld er zwaar der op drukte dan thans. Het onderzoek van de experts te Bazel heeft aangetoond-, dat de jongste crisis in Duitschland haar oorsprong vond in het terugtrekken van creclieten op korten termijn. Het transfer probleem zou nooit acuut geworden zijn, als de crediet-landen er direct of indirect in hadden toegestemd, de betalingen van den debiteur door de handels- of betalings balans te vereffenen. Wat Frankrijk be treft, hebban wij niet slechts als betaling van onze vorderingen op Duitschland groo te leveranties in natura aangenomen, maar ik mag ook constateeren, dat onze handels balans in de laatste jaren met Duitschland de herstelbetalingen heeft gecompenseerd. Flandin sprak vervolgens over de creuicb- kwestie. Voor men om nieuwe credieten vraagt, verklaarde spreker, moet men er voor zorgen, dat de bestaande credieten gehandhaafd worden. De verlenging van credieten op korten termijn moet vergezeld gaan van een energieke krachtinspanning op het gebied der binnenlandsche econo mie. Dat is de noodzakelijke voorwaarde voor iedere consolideering van het geldwe zen en dat zou wellicht reeds voldoende zijn om het vertrouwen te doen weerkeeren en het naar het buitenland gevoerde kapitaal te doen terugvloeien. Toegegeven moet evenwel worden, dat het volle vertrouwen slechts door een internationale financieele hulpactie kon worden hersteld. Een internationale crediet-actie kan na tuurlijk slechts effect hebben in een atmos feer van toenemende kalmte en op grond van ernstige waarborgen, dat het land, hot- welk de actie ten goede komt, ze niet be nut om van zijn eigen financieele krachts inspanning af te komen. Het is een bekend feit, dat de Vereenig- de Staten en Frankrijk over resp, 40 en 20 procent van den goudvoorraad der we reld beschikken. Het is niet noodig hiel de bewering te bestrijden, dat de vermeer dering van den goudvoorraad van Frank rijk verband houdt met de Duitsche her- stelbetalingen. Het geleidelijk herstel van j het vrije goederen- en kapitaalverkeer is slechts mogelijk door gemeenschappelijke inspanning. Het is de plicht der rijke L j den, die" landen te hulp tc komen, welke I kapitaal noodig hebben. Het weder ont- J wakende vertrouwen zal echter slechts langzaam de barrières uit den weg ruimen, die voor de credieten zijn opgeworpen. Wanneer men van ons verlangt, dat wij groote internationale financieele operaties organiseeren en die zelfs garandeeren, dan moet men alle sluizen van den vrede ope nen. Wij willen in vrede leven. Wij zijn bereid gemeenschappelijk den weg te gaan, waar op wij reeds zooveel offers gebracht heb- gen en die naar een betrekkelijken welstand voert. Wij willen ons echter niet met de ijdele hoop vleien, dat het huidige geslacht, hetwelk de lasten van den oorlog en de gevolgen der fouten van den na-oorlogstijd moet dragen, den vollen welstand en een gemakkelijk leven zal leeren kennen. MEENING VAN DEN BRITSCHEN GEDELEGEERDE. Sir Arthus Salter kwam na Flandin aan het woord en gaf een bijna nog uitvoeriger uiteenzetting dan eerstgenoemde over de oorzaken en de middelen tot bestrijding van de crisis. Hij merkte op, dat de Fran sche banken haar saldi in Engeland vrijwel onaangetast hebben gelaten en dus niet hebben bijgedragen tot den val van het pond sterling. De financieele crisis, zoo zei- de spreker, eischt onmiddellijk ingrijpen en de volle aandacht van den Volkenbond, want sedert de gebeurtenissen te Londen is het gevaar in zijn geheelen omvang aan den dag getreden. Volgens Salter ligt de oorzaak van de crisis in een gaping in de betalingsbalans, welke in verband met de belemmering van het vrije goederenverkeer niet door credie ten kan worden aangevuld-, terwijl er niet voldoende goud is om mede te betalen. Een andere oorzaak van de crisis is het feit, dat de internationale schulden geen overeenkomstige economische belegging vertegenwoordigen. Vervolgens gaf Salter een aantal mid delen aan, die verbetering in den toestand kunnen brengen. Hij noemde o.m. het bren gen van nieuw geld op de markt, waardoor de prijzen zouden stijgen, waarbij men ech ter zeer voorzichtig te werk zou moeten gaan, het toepassen van Hoover's morato rium-methode, credieten op korten termijn en leeningen op langen termijn, waarvoor echter het publiek vertrouwen hersteld moet worden. De taak van den 'Volkenbond in dezen zag Salter in het geven van advies, wan neer hierom gevraagd wordt, alsmede in het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de crisis, ten einde deze te bestrijden. Flandin, die daarop weer het woord voer de, gaf zijn instemming te kennen met het betoog van Salter wat betreft de taak van den Volkenbond. De kwestie der herstel schulden, zoo betoogde hij, kan niet be sproken worden zonder de deelneming van Amerika. VERLENGING VAN HOOVER- MORATORIUM? Volgens den correspondent te Washing ton van de „Baltimore Sun" is Hoover van oordeel, dat Duitschland op den grondslag der bepalingen van het Young-plan het ini tiatief dient te nemen voor een verlenging van het herstel-moratorium. Hoover zou, aan de hand van de rapporten van minister Mellon, van oordeel zijn, dat een verlen ging van het moratorium na 1 Juli a.s. on vermijdelijk is en men gelooft, dat het Witte Huis zou toestemmen in een verlen ging met twee jaar. In ieder geval is de president van mee ning, dat het voorstel tot verlenging niet moet uitgaan van hem, doch dat de proce dure, welke in het Youngplan is voorzien, door Duit-sohland gevolgd dient te worden ter verkrijging van een moratorium voor de herstelbetalingen, waarna de geallieerde regeeringen het vraagstuk van een morato rium voor de schuldbetalingen met de Ver- eenigde Staten in behandeling zouden kun nen nemen. Bij het bezoek van Laval aan president Hoover zal ongetwijfeld ook het vraagstuk der herstelschulden besproken worden en men hoopt, dat, wanneer het Congres het moratorium voor een jaar in December a.s. zal hebben goedgekeurd, de Vereenigde Staten en Frankrijk het eens zullen zijn geworden over hetgeen daarna dient te ge- I schieden. Voor Duitschland zou de weg ge- j effend zijn voor een verzoek om een mora torium uit hoofde van het Young-plan. Bijeenroeping van een wereld-zilver- conferentie? In een vergadering van de Engelsch-Chi- neesche Vereeniging te Londen werd beslo ten, de Engelsche regeering te verzoeken, stappen te doen tot verhooging van de va luta-waarde van zilver, teneinde hierdoor de algemeene koopkracht te verhoog en. De vergadering werd gepresideerd door Sir Egbert Horne. Algemeen heerschte op do vergadering de indruk, dat Engeland zich wel niet lang meer zou verzetten tegen het denkbeeld, dat ook reeds door eenige Ame- rikaansche Senatoren is uitgesproken, tot het bijeen roepen van een wereld-zilvercon ferentie, vooral nu men vreest, dat in ver schillende landen de gouden standaard niét meer te handhaven zal zijn. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Met goed weer is gistermiddag de Konin gin, vergezeld door Prins Hendrik en Prinses Juliana, te Amsterdam aangeko men, ten einde haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. Het was vol en levendig op straat, vooral natuurlijk op den Dam en omgeving en langs het Damrak. Op den Dam waren alle ramen dicht bezet. En van vele huizen hing de driekleur omlaag. De aankomst. Een groep communisten. Ter ontvangst van de Koninklijke familie waren op het Centraal-Station verschillen de burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig, als: de commissaris der Konin gin in <te provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Rüell, de Burgemeester van Amster dam, de heer W. de Vlugt, de garnizoens commandant overste Kouffaer ea. Als waarnemend stationschef trad op de heer J. J. A. Busquet. De intocht geschiedde in een open statie koets, bespannen met twee paarden, en ge ëscorteerd door politietroepen. Toen do Ko ninklijke stoet den Dam kwam oprijden speelde de muziek van het vijfde, opgesteld op de klein steentjes, het Wilhelmus, ter wijl de eerewacht van de school voor ver- lofsofficieren, onder bevel van kapitein A. K. Langenhagen, de eerbewijzen bracht. Hartelijk begroette het langs den weg sa mengepakte publiek de Koninklijke Fami lie, zoodat het gefluit en het zingen van de Internationale door een troepje communis ten op den midden-Dam vrijwel geheel overstemd werd. Als altijd verschenen de Koningin, de Prins en de Prinses onmiddel lijk na de aankomst ten Paleize op het bal kon. Ook toen weder zijn ze levendig toege juicht. De audiëntie. Te 5 u. 30 verleende de Koningin audiën tie aan de gemeentebesturen van Haarlem, Hilversum, Velsen, Alkmaar en Bussum, alsmede aan de burgemeesters van verschil lende andere gemeenten in Noord-Hol land. Geen gala-voorstelling. Om dezelfde redenen die oorzaak waren dat het avondfeest en de diners ten Paleize niet doorgaan, zal ook het voorgenomen bezoek van de Koninklijk familie aan don Stadsschouwburg, op Maandag 28 Septem ber, niet plaats hebben. Geen verdere audiënties. In aansluiting aan de mededeeling, dat de soiree, die de Koningin zich voorstelde te geven, niet doorgaat, brengen de groot meester en de chefs van het militaire huis van de Koningin ter kennis van hen, die gevraagd hebben, hun opwachting te mo gen maken, om te worden voorgesteld, en die niets reeds opgeroepen zijn voor een audiëntie, dat H. M. tot haar leedwezen verhinderd is, aan hun verzoek gevolg te geven, daar het ve-rleenen van een uitge breider audiëntie niet meer in het pro gramma kan worden opgenomen. Bezichtiging van het Scheep vaarthuis. Hedenmiddag te kwart over twee is H. M. de Koningin, in gezelschap van deu Prins en de Prinses, uitgereden voor het maken van een rijtoer door de stad en het brengen van een bezoek aan het Scheep vaarthuis op den hoek van de Prins Hen drikkade en den Binnenkant. Langs Mozes en Aaronstraat, N. Z. Voorburgwal, en Mar telaarsgracht reeds de stoet over de Wes telijke toegangsbrug het Stationseiland, op en vervolgens via het Westelijke viaduct naar de Dc Ruyterkade. Toen de stoet langs >.lc Oosterdokskade naar de Prins Hendrikkade reed, was hier weer het aar dige beeld van de op het dek en in het want joelende jongens van het opleidings- 1 vaartuig „Pollux". Aan den ingang van het Scheepvaarthuis werden dc vorstelijke bezoekers ontvangen door liet bestuur van deze instelling, be staande uit de hoeren J. van Hasselt, A. F. Bronsing en J. D. Brand. In de passage- afdeeling stond een maquette van het ge bouw en het was op deze plaats, dat de heer van Hasselt zich tot Hare Majesteit i Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonmeeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De financieele crisis in Engeland. Een Britsch voorsiel inzake de bewape- ningsvacantie. (Buitenl., 2de blad). Het conflict tusschen China en Japan. (Buitenl., 2de blad). Vijf en tachtig personen opgehangen in een Mexicaansch dorp. (Buitenl. Berich ten, 2de blad). BINNENLAND. Het koninklijk bezoek te Amsterdam. Geen galavoorstelling. Geen verdere audiënties. (1ste blad). De katholieke onderwijzersbonden over salarisverlaging, (lsle blad). „Leuvenhorst" voor het publiek open gesteld. (1ste blad). Autobussen in plaats van trams te Haar lem. (ls-te blad). wendde om het een en ander over het Scheep vaarthuis en zijn bewoeners, de ver schillende reederijen, te weten do Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij, dc Stoomvaart Maatschappij „Neder land', de Koninklijke Pakctvaart Maat schappij en de Java China Japan lijn te vertellen. Vervolgens werd de geheele inrichting doorgewandeld en bezichtigd. Bij het vertrek stond het geheele per soneel, 550 man tellend, langs den ouden Buitenkant opgesteld en speelde het fan farecorps van het kadepers-oneel van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij het Wilhelmus. Terwijl een hartelijk gejuich opklonk trok de stoet hierna via Prins Hendrikka de, Schippersgracht, Heerengracht, Amstol en Reguliersgracht naar de Wetering schans, vanwaar over de brug van het Rijksmuseum, langs Stadhouderskade, Leid sche Boschje, Leidscheplein, Keizersgracht en Vijzelstraat het Rokin bereikt werd. Via Spui, Nieuwe Zijds Voorburgwal en Palcis- straat keerde de koninklijke stoet naar hot Paleis op den Dam terug. DE KATHOLIEKE ONDERWIJZERS EN DE SALARIS-KORTING. In de vergadering der Commissie van Samenwerking tusschen de Canisius-Fede- ratie en de St. Wilübrordus-Federatic van katholieke onderwijzersbonden op Zondag 20 Sept. jl. te 's-Hertogenbosch werd de hieronder vermelde motie aangenomen. „De Besturen der Canisius- en der St. Willi'brordusfederatic, ver tegen wooidigen- de alle katholiek georganiseerde onderwij zers van Nederland, m vergadering bijeen op Zondag 20 September te 's-Hcrtcgen- bosch gezien de door de Regeciing aangekon digde salariskorting ter gedeeltelijke dek king van het Begrootingstekort 1932; overwegende, dat de salariskortingen van 1925 en 1926 slechts voor een gering ge deelte zijn goedgemaakt door de partiecle Herziening van 1928; dat bij de Begrotingsbehandeling in 1930 door de Regeciing een achterstand in de salarissen van ambtenaren en onder wijzers wordt erkend; overwegende tevens, dat de crisistoe stand niet in die mate op de geheele Ne derlandsche bevolking drukt, dat ambte naren en onderwijzers op een uitzonderlij ke wijze tot dekking van het tekort moe ten bijdragen; dat dergelijke korting alzoo beteekent een extra-belasting voor deze groep; dat de onderwijzers bereid zijn hun recht matig deel van de op te leggen las ten tot verzachting van den nood, ont staan door de crisis te dragen; dat er nog andere, billijker middelen zijn om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven tot stand te brengen; keuren de aangekondigde salariskorting als onnoodig af en gaan over tot dc orde van den dag."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1