STADSNIEUWS Knus en warm UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS RECHTZAKEN WOENSDAG 23 SEFfEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN GOUDA. In de gehouden vergadering van den gemeenteraa-d van Gouda vroeg de heer Van Staal (S.D.) naar aanleiding van een aan den raad verstrekte modedeeling, hoe groot het beschikbaar bedrag op den post onvoorzien nog is. Het bleek dat er op on voorzien nog slechts f 4500 beschikbaar is, wat niet toereikend is in verband met de hooge kosten voor armenzorg en werkloos- heidsuitkeeringen. De heer Van Staal be toogde, dat er nu reeds een vaststaand tekort op de begrooting voor 1932 is van f 60.000. B. en W. deden de toezegging, dat er voor de eerstvolgende raadsvergadering schriftelijke mededeelingen zullen worden gedaan omtrent de wijze waarop B. en W. het tekort op onvoorzien denken aan te zuiveren. Zeer langdurige besprekingen zijn ge voerd over het voorstel van B. en W. om onderwijzers over te plaatsen en op wachtgeld te stellen, als gevolg van de door B. en W. genomen maatregelen om te bezuinigen op de kosten van het open baar lager onderwijs. Van socialistische zijde werd gedreigd met de oprichting van een bijzonder neutrale school. Desondanks heeft de raad met 14 tegen 7 stemmen (die van de 8. D. A. P.) de voorstellen van B. en W. aangenomen. Een andere onderwijs-kwestie, die de Raad te behandelen kreeg, was de aan vrage van de Staatkundig Gereformeerde Partij om medewerking te verleenen aan de oprichting van een nieuwe bijzondere school. Uit de bijgevoegde stukken bleek, dat voor 102 kinderen onderwijs werd ver langd. Hiervan zijn er echter reeds 84 op andere christelijke scholen. Alle in den raad vertegenwoordigde partijen bleken te genstandster van deze school. De leden der rechterzijde wilden zich aan de wette lijke verplichtingen evenwel niet onttrek ken, en hebben voor het voorstel gestemd. De linkerzijde weigerde evenwel om finan- cieele redenen de gevraagde medewerking Met U tegen 10 stemmen werd de aan vrage afgewezen. werkloos, d.i. 10.2 pet. of precies het dub bele van een jaar te voren. HET ONTWAPENINGS PETITIONNEMENT. Waarom niet in het Nederlandsch? De Haarlemsche Journalistenkring heeft in zijn vergadering op Dinsdag 22 dezer de volgende motie aangenomen: Gehoord de besprekingen, overwegende dat de oorkonde, aange boden te Genève door het Bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers naar aan leiding van het petitionnement voor in ternationale ontwapening, uitsluitend in de Fransche taal werd gesteld; overwegende dat het petitionnement tot stand is gekomen na schriftelijke ver klaringen van een aanzienlijk deel van het Nederlandsche volk op uitsluitend in het Nederlandsch gestelde formulieren; betreurt dat in de oorkonde de Ne derlandsche tekst niet aan de Fransche vertaling is voorafgegaan verzoekt het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring van deze motie kennis te willen geven aan de Ne derlandsche Dagbladpers en besluit haar te publiceeren in de pers. H. M. de Koningin er. Prinses Juliana te Doetinchem. Terugkeerend van de legeroefeningen in de omgeving van Lichtenvoorde, brachten H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gisterenmiddag een kort bezoek aan Doetinchem. De vorstinnen, door de bevolking harte lijk toegejuicht maakten een rondrit door de voornaamste straten. Op het marktplein speelde de militaire kapel het „Wilhelmus"'. Teraardebestelling F. M. A. van Schaik Mathon. Het stoffelijk overschot van wijlen F. M. A. van Schaik Mathon, oud-burge meester van Nijmegen en Bergen op Zoom, president curator der R. K. Uni versiteit is heden ter aarde besteld. In de St. Canisiuskerk werd de plechtige H. Mig opgedragen waarbij o.m. aanwezig waren vertegenwoordigers van de S.t Radboudstichting en van het curatorium der R. K. Universiteit en van de Se naat, verder de Commissaris dor Konin gin in de provincie Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra, B. en W. van Nij megen en de geheele Raad, enkele Staii- en Kamerleden en vertegenwoordigers van de verschillende instellingen van gemeente en universiteiten. Het stoffelijk overschot werd omstreeks kwart over tien uit Nijmegen naar Gin- niken, waar het werd bijgezet in het fa miliegraf, overgebracht. Te Nijmegen brandden de lampen en waren met rouw floers omkleed, van gemeente en univer siteitsgebouwen hing de vlag halfstok. Duizenden volgden de stoet. Derde R.-K. Onderwijzersdag. Naar wij vernemen zullen de nfdeelingen „Leiden en Omstreken" en „Hillegom en Omstreken" der Sint-Augustinusvereeni- ging voor R. K. Onderwijzers in het Bis- dam Haarlem op Dinsdag 27 October haar derden R.-K. Onderwijzersdag houden. Gouden doctoraat. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mx. dr. F. W. J. G. Snijder van Wisse- kerke te Wassenaar aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschappen. ZES EN VIJFTIG GEMEENTE WONINGEN. Aan de Lusthoflaan. Zooals bekend is waren B. en W. voor nemens een voorstel te doen, om in het be lang van de verbetering van de volkshuis vesting vanwege tie gemeente wederom een aantal woningen te doen bouwen. Het daartoe opgemaakte plan, bieden zij thans aan. Dit plan beoogt den bouw van 56 een-gezins-woningen op het door de ge meente het vorig jaar aangekochte terrein tusschen de Lusthoflaan en de Os- en Paar- denlaan; het plan bevat 12 woningen voor groote gezinnen 6 (type A en 6 type B), 3S woningen voor gezinnen van normale grootte (type C) en 6 woningen voor kleine gezinnen (type D).. De woningen type A bevatten elk: op den beganen grond een woonkamer, 2 slaapkamers met stookgelegenkeid, een keuken, een portaal met trap, een W.U. met voorportaal en eenige kasten; op de. bovenverdieping 3 slaapkamers met een zolderruimte. De wopiugen type B hebben beneden eén slaapkamer en zijn overigens ongeveer gelijk aan die van type A. in de woningen type (J vindt men op den beganen grond een woonkamer, een slaap kamer met stookgeiegenheid, een keuken, een portaal met trap, een W.U. en eenige kasten en op de veruieping twee slaapka mers en een zolderruimte. De woningen tjpe D bevatten op de ver dieping één siaapxainer minder dan die van type U. Voorts wordt bij elke woning een flinke bergplaats in den tuin gemaakt, terwijl alle woningen door een gemeenschappelijk daar- aonter gelegen pad een achteruitgang ver krijgen. De bouwkosten (zonder den grond) wor den geraamd op 11.per M3.; met toe- zicnt, teekenwerü en renteverlies üuint men dan tot een totaal bedrag van 167.700. De grondkosten, met inbegrip van den (plaats gehad hebbenden) grondaankoop en den straataanleg, voorzoover komende ten laste van het bouwplan, worden uitge trokken op 49.500. Voor zoover de woningen aan één zijde van de aan te leggen straten komen te liggen, is "men er van uitgegaan, dat, gelijk in aergelijke gevallen als regel geschieut, op het bouwplan slechts de halve straatbreeu- te drukt. Niettemin is het gewensclit, om de te verlengen gedeelten K assaustraat ea Lusthoflaan thans reeds op voile breedte aan te leggen en uit practische overwegin gen alleen den aanleg van ae te verlen gen Us- en Faaruenlaan voorloopig nug slechts over de halve breedte te doen ge schieden. Voor rekening van het bouwplan komt dan wegens siraataanleg een beurag van 18.500.terwijl ten laste van de gemeen te blijft een som van 11.500. In <ie Lusthotlaan zal voorts met het ge bruikelijke stiaatriooi kunnen worden ge legd, doch aldaar moet in verband met ae plannen van de centrale rioleenng een riool op paalfunüeering en op belangiijK grootere diepte, dan normaal, worden gelegd, zooals ook is geschiea ui het reeds aangelegde ge deelte van de Lusthoflaan, aansluitende aan den Heerensingel. De hiervoor meei- dere kosten ad 6700.behooren evenmin tot de lasten van den woningbouw. Er is derhalve een crediet benoodigd van 217.200.voor den woningbouw (eigenlij ke bouwkosten 167.700.groiiuxosteii ƒ49.500.—) en van 11.500. -f- ƒ6700.— voor straataanleg en extra rioleeringskos- ten ten laste van de gemeente komende, vormende tezamen een bedrag vau 235.400.—. Aangezien de rente der rijksvoorschotten nog 4% pet. bedraagt en die voor geldlee- ningen op de particuliere markt belangrijk lager is, verdient het in het belang van .do exploitatie de voorkeur, dat de gemeente ditmaal zelf in de bouwkosten voorziet en derhalve geen rijksvoorschot aanvraagt. Uitgaande van een annuïteit, gebaseerd op een rentevoet van 4Yi pet. en den ge- bruikelijken aflossingsduur van 75 jaren voor het grondvoorschot en 50 jaren voor het bouwvoorschot, zullen de huren, bij een sluitende rekening, bedragen: voor de 6 woningen voor groote gezinnen, type A, 6.51 per week; voor de 6 woningen voor gxoote gezinnen, type B, 5.64 per week; voor de 38 woningen voor gezinnen van normale grootte, type O, ƒ5.per week; voor de 6 woningen voor kleine gezinnen type D, 4.68 per week. Vermits de woningen zullen dienen om de verdere ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen te bevorderen, komen zij in aanmerking voor de gebruikelijke bij drage in he.t exploitatie-tekort, bedragende voor de groote woningen 75.en voor de overige woningen 50.per jaar, waar van Rijk en gemeente ieder de helft dra gen. Een aanvrage tot het bekomen van deze bijdrage is door ons bereids bij de Regee ring ingediend. In verband hiermede kunnen de genoem de huren worden verminderd met pl.m. 1.50 per week wat de groote woningen aangaat, en met pl.m. 1.per week wat de andere woningen betreft. Boyendien zouden B. en W., indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, het verleenen van een huurtoeslag aan de groote gezin nen uit het ingestelde Huurtoeslagenfonds in overweging willen nemen, op denzelfden voet als zal plaats hebben voor de in aan bouw zijnde groote woningen der verschil lende bouwvereenigingen. Bij een en ander is intusschen in het oog te houden, dat, ge lijk trouwens van zelf spreekt, de huurtoe- slagen slechts naar behoefte worden ver leend. Uok het beheer van deze woningen dient uiteraard aan de Gemeentelijke Woning stichting te worden opgedragen; na ge pleegd overleg is het bestuur van de Stichting bereid bevonden de exploitatie op zich te nemen. liggen tal van babies in>()Tun ^iegje, de ge smette en stukke plekken vqfi hun huidje ingewreven met PuriJ enJj nabehandeld met Purolpoeder. VeKukkurf j|k klinkt hun gekraai in de ooren deS-g^lufkige moeders. Zingt Uw baby ook mee ii| dit loflied op Purol en Purolpoeder? DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Vandaag heeft in perceel Botermarkt 10 de opening plaats gehad van de zaak der bekende firma A. van Dam, tot voor enke le dagen gevestigd in de Donkersteeg. Daar was de zaak reeds gedurende een .twaalftal jaren gevestigd en het drukke bezoek, waarin de firma zioh mooht verheugen, maakte herhaalde verbouwingen noodzake lijk. Waar verdere uitbreiding ter plaatse niet op geschikte wijze gevonden kon wor den, zag de firma om naar een beter en ruimer pand, hetgeen in Botermarkt 10 ge vonden werd. De oppervlakte van dezen winkel bes'aat ongeveei 300 M2. en is eens zoo groot als van de oude zaak. De inrichting van het pand voldoet na tuurlijk aan moderne eischen. Het geheel werd, onder architectuur van den architect Loogman uit Amsterdam uitgevoerd door de aannemersfirma G Splinter en Zn. Het geheel ziet er keurig uit en vooral is ex op aangestuurd zooveel mogelijk licht in den winkel te brengen, hetgeen overdag geschiedt door flinke lichtramen, aange bracht vanaf het midden van den winkel tot achterin. Ook aan de avond-verlichting is speciale zorg besteed en het interieur baadt des avonds in een zee van licht. De éta'ages, die van de modernste heeren en damesstoffen zijn voorzien, worden door een ingebouwde verlichting zoo sprekend mogelijk gemaakt. In den winkel bevinden zich voorts een aantal podiums, waarop op smaakvolle wij ze geëtaleerd wordt. De verwarming geschiedt door vijf mo derne gasradiatoren, waardoor gezorgd wordt voor een gelijke warmte over den ge- heelen winkel. We gelooven, dat de Botermarkt als win kelstraat een belangrijke verbetering on dergaan zal en we wenschen de firma in haar nieuwe omgeving goed succes toe. Internationaal jeugdverkeer en het Dresdener Kreuzchor. Men verzoekt ons om opname van het volgende Deze twee organisaties zullen, nadat dit vermaarde boor in Utrecht het eerste con cert heeft gegeven en wel in de stampvolle Domkerk gedurende vier weken onafschei delijk verbonden blijven! Niet danbbaar ge noeg kunnen wij dit zeldzame knapenkoor zijn, dat zijne hooge kunst in den dienst heeft gesteld onzer beweging, die een toe nadering tusschen de jeugd aller volken be oogt, en zoodoende voor den vrede den weg tracht te bnnen. Zooals onze circulaire, die dezer dagen verspre.d zal worden, verkon digt, willen wij het komende geslacht op voeden tot een taak, waarin onze generatie maar al te zeer te kort schiet. Het ver breiden van de Vredesgedachte, van de noodzakelijkheid der samenwerking tus schen alle volkeren, hoe dikwijls ook door staatslieden, door leiders van industrie of handel met vuur bepleit, is tooh veelal een mislukking gebleken. De langste weg is hier de eenige, die tot het doel kan voeren. Wij moeten beginnen, met de jeugd op te voeden in kennis omtrent mensohen en toe standen in andere landen, en wel door rechtstreeksch contact, waarbij echter e'ke bijgedachte aan propaganda voor esn be paalde politieke of godsdienstige denkwij ze is uitgesloten. Dit streven, dat zeker waard is, offers van veschillenden aard van ons te eiscben, vertolken nu de zeldzaam muzikale Duit- sohe knapen in onovertoffen wijze door hun verhevene kunst. Wie deze leer'dngen der ,Schola hicis sc'hola crucis" gisteren in Utrecht heeft hooren zingen, ging ge louterd naar huis, vervuld va-n hoop op een betere toekomst. Zooals in onze advertentie roepen wij ook hier U toe: Ouders, sohoolautoriteiten,. opvoeders, vredesvrienden, op U rust de moreele pliicht. degenen die U helpen wil len, om Uwe kinderen en leerlingen tot de gedachte aan verdraagzaamheid en vriend schap tusschen de volkeren op te voeden, op elke wijze te steunen. Heden vragen wij niet te veel. Komt allen, zooa's gisteren te Utrecht, in grooten getale, opdat de jon ge zangers zich over Uwe sym.oat.hie mo gen verheugen, en wij Uwe idëeele en mate- rieele medewerking deelachtig kunnen wor den. De agent van politie J. Ch. Huisman alhier heeft te Amsterdam het politiediploma met aanteekening van den Ned. Politiebond behaald. Door de politie alhier is aangehouden ze kere G M., verdacht van diefstal van een partij tegels, afkomstig van een afgebro ken huis bij den Leidsche Hout. De firma v. Z. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij is opgelicht voor een koferpathéfoon, door een man^die voor gaf houtvester te zijn. De commissaris van Politie alhier waarschuwt tegen bedoelden man, die hier en in de omgeving opereert. MUZIEK. Laatste Zomerconcert in de Pieterskerk. Heb is ditmaal voor ons weer een pret tig schrijven over het laatste zomercon- cert door den organist Leo Mensmet welk concert hij ons zeer aan zich ver plicht heeft. Door deze zomerconcerten toch blijven wij niet verstoken van de uit gelei Vnheid der meest hoQgstaancle wer ken uit de gewijde muziekliteratuur. Op dezen avond werkten mede de alt zangeres Freule Jacoba Repelaer van Driel en de fluitist Johan Feitkamp. De opening van den avond geschiedde met „Toccata" en „Thema met drie variaties" van Jan Pieterszoon Sweelinck, wiens his torische beteekenis voornamelijk ligt op het gebied der instrumentale muziek voor orgel en klavier. Deze „phonix der mu- syeke" zooals Vondel hem noemt verwerkt zijn thema's en neventhema's op een hem eigen zwierige wijze, zooals hij van zijn Italiaansche meesters leerde. Va riatie 1 en 3. die gespeeld werden, zijn van Sweelinck's leerling Scheidt. De ver tolking werd soepel, rustig en virtuoos vol bracht. Johan Feitkamp sloot zich hierbij aan met de fluitsonata „D dur" van den gema len Italiaanschen voorganger Leonardo Vinci. Ook dezen avond mochten wij con- stateeren van welk een fijne muziek-in- tuïtie toch de capaciteit van dezen musi cus is. Onder de fluististen is hij een van hen, die vooraanstaat in subtiliteit en ver fijning van aanvoeling, zingend op ziin heerlijk instrument, zooals men maar zel den hoort. Ook toen hii de ..Sonate IV in C dur" van Bach speelde, klonk zijn toon immaterieel, los van het stoffelijke, zoodat het voor hen, die goed luisteren een open baring is van wat mooi is Die dritte im Bunde. Freule Repelaer van Driel leek ons aanvankelijk niet zoo zeer on dreef als wij van haar gewoon zijn. Wellicht gaf de kille najaa^satmosfe^r in het. kerkgebouw eenitre moeilnlrheirl bij het zingen. De aria van Bach uit Kan- tate No. 22 werd wel met innigheid gezon gen, waartoe tekst en muziek ..Mein Jésu ziehe mich nacb dir", de reine aanleiding is, mQar bevredigde niet geheel. De drie „treislliche Lieder" van den merkwaardiffen Zwitser Walter Courovisier maakten een uitnemenden indruk. Courovisier was me dicus en chirurvisch assistent, veranderde zijn loopbaan en volgde ziin roepine als kunstenaar. Zim waarlijk mooie liederen werden door de zancrers met ontroerende woord verheerlijking gezoncen. Wij voel den weer aan den sfeer harer psvehisehe stemmingen. Deze liederen, maar bovenal het lied „Zuvorsicht" stelde on«L ruim schoots schadeloos, voor wat ons aanvan kelijk minder geslaafd leek. De stem klonk mppr sonoor en rustig. Met begeleiding van fluit en oreel volg de een „Kantate" voor zang. fluit en or gel van Bach's tijdgenoot Telemann. Ook hier weer veel stemming, veel wijding, wat mooi is, Orgel en fluit kleurden uit stekend èn onderlincr èn bü haar donker getimbreerd alteeluid. Overal waar de or ganist begeleidde was hii gelukkig zoodat ook aan hem een deel der mooie momen ten te danken zijn. Als groot middennummer hoorden wij ..Praeludium en fuga a mol" van Ba»*h. Welk een universeel genie Baeh geweest is, daarvan draagt elk muziekminnend mensch de overtuigng in zich om, en wij hoorden een Bachvert.olking boeiend door mousseerende be'ichtingen, door grootsche momenten, oogenblikken van décor"tieve registraties en technische bekwaamheid. Zoo ziin de zomerconcerten weer aan een eind en begint de winterserie. Wij houden ons aanbevolen voor deze avonden, die binnen ieders bereik liggen en de mensèhen in kennis stelt met wat goed en edel is in de kunst. J. K. N00RDWIJK. PATER DR. WAGENAAR. Zilveren priesterjubileum. Ter gelegenheid van zijn zilveren pries terjubileum droeg pater dr. Wa.genaar gisterochtend in de parochiekerk van St. Jeroen te Noordwijk een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Des middags was er een drukke recep tie in Huize „Briessen". VOORSCHOTEN. Burgerwacht. Bij de gehouden Prov. schietwedstrijden te Alphen aan den Rijn heeft het vijftal der Voorsohotensche Bur gerwacht aldaar de tweede prijs behaald met 26 punten. Tevens behaa'de de heer G. Iperbaan op de vrije baan aldaar de twee de prijs en de heer J. van der Lubbe de 6e prijs, op de personeele baan behaalden de heer G. Iperbaan de le prijs en de heer J. van der Lubbe de 5e prijs. Herdenkingsbord. Zooals velen reeds zullen webeii heeft het FJ.K. Werkliedenver bond een herdenking&bord laten vervaar digen ter gelegenheid van het feit dat voor 40 jaar door Z.H. Paus Leo XIII z.g. de En cycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaar digd. Voor degene, die dit fraai uitgevoerde bord nog niet besteld heeft bestaat alsnog de gelegenheid dit te doen tegen betaling van 1.tot 1 October a.s. bij de heeren B. Lamboo, Burgemeester Vernedepark en N. Lamboo, Tulpstraat alhier. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Indologie de heer A. J. Gooszen (Oegstgeest); candidaats-examen Indisch recht de heer Ang Toen Diong (Leiden). Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. D. S. P. Visser, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- sehe aftapinrichting in en op den Haag- weg vóór het perceel Haagweg No. 52b. de N.V. Bonda's Veevoederhandel om vergunnig tot het oprichten van een on dergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsché aftappomp in het perceel Oude Vest No. 23; ci"$. W. Zami- voort, om vergunning tot hot opj^Hfen van een inrichting voor het/bewaaren vall vleesch in het perceel Hoogibiid^clte Kerk- gracht No. 9; d. The Texa^Comp\jiy, om vergunning tot het uitbrpidfen van \3e on dergrondsche bewaarnlaat/ vooj Ijenzine op het perceel ectie P. jfo. 1187,N^felegen, aan de van Oldenbpra^vcldtstraat W. Weers, om verflMftning totJ^t'^prich- ten van een wasch- en strjjllrtnchting in het perceel Janvossensief^g No. 24; f. P. Stoeke om G. van der Revden, om ver gunning tot het oprichten van een was- seherij, ververii strijkerii in het perceel Vcldersgracht Nis. 11 en 23; g. Fred. A. Wempe Sr., om vergunning tot het oprich ten van een kalkblusscberii in het perceel Nieuwe Mare No. 23a h de firma G. van Leeuwen om vergunning tot het oprichten vu een roei-er':. zorte~:' e- v'•- kingsinrichtinp in het perceel Noordeinde No. 37, is verdaagd. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.80 uur Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, opening winterseizoen, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthooren- den. Volkshuis, 8 uur. Vrijdag, R K. Toonee'club M E.S.A., repe titie in de Romanuszaal ingang Mare, .8.15 uur. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. In elkanders vaarwater. Voor het Kantongerecht te Alphen had zich te verantwoorden M. Kr. te W o u- brugge, die op 30 Mei j.l. eenige varkens op het perceel weiland had laten loopen in gebruik bij den landbouwer Gr., die thans in deze als getuige werd gehoord. Ver dachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hij de varkens niet had zien loopen en ook wel eens varkens van getuige Gr. bij hem naar van het land. Getuige verklaarde con- in het land liepen. Bovendien was hij eige- form het proces-verbaal en deelde mede, dat zijn vader huurder van het onderhavige perceel weiland was en hij dit van zijn wa der in gebruik had, dus de rechtmatige ge bruiker van het perceel weiland was. Uit alles meende de ambtenaar van het O.M. te kunnen afleiden, dat hier over en weer van een burentwist kon worden gesproken en ontzenuwde dat verdachte niet de recht matige gebruiker van het weiland was al beweerde hij eigenaar te zijn en dus de varkens bij zioh moest houden. Beiden hield hij scherp voor, te zorgen herhaling'te voor komen, daar hij bij verdere klachten van 1 der partijen zou wachten op een klacht van de andere partij en dan in plaats van geld boete hechtenis zou vorderen. Eiseh thans 5.subs. 2 dg. Uitspraak conform. M. v. d. H. had, als bestuurder van een automobiel, op 26 Juli j.l. omstreeks 17.20 uur onder de gemeente A 1 p h e n een ach ter hem aankomende automobilist geen ge legenheid gegeven om hem te laten pas- seeren, hoewel den weg ter plaatse ruimte hiervoor bood. Als getuigen werden ge hoord de automobilist O., die niet had kun nen passeeren en de chauffeur K. Beiden verklaarden conform het verhaal. Eisch en uitspraak tegen den niet verschenen ver dachte, tegen wien verstek werd verleend, 10.subs. 4 dg. Plotseling van richting veranderd. T. G. uit Ni euwveen, had op 5 Augustus n.m. omstreeks 6 uur te Nieuw- veen als bestuurder van een vrachtautomo biel de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door snel te rijden en dan zon der op behoorlijke wijze de richting aan te geven plots een dam op te rijden. Ver dachte ontkende snel te hebben gereden en 40 Meter van te voren, voordat hij be doelde dam opreed de richting te hebben aangegeven. Op een vraag van den kanton rechter of hij in de spiegel van zijn wagen had gekeken of er ander verkeer achter hem aankwam moest hij echter ontkennend antwoorden. Als getuigen werden gehoord dr. v. L., zoomede diens? echtgenoote en een schipper, die ter plaatse in den langs den weg gelegen sloot of vaart varende, een en ander had gadegeslagen. De eerste ge tuigen verklaarden overeenkomstig het ver baal. Dr. v. L., die achter verdachte met zijn wagen had gereden, had zoo sterk moe ten remmen om een ongeval te voorkomen, toen verdachte plots bedoelde dam opreed, dat hij dwars met zijn wagen over den weg was komen te staan. Eisch 15.subs. 5 dg. De kantonrechter was van meening, dat verdachte te hard had gereden en om en uit had moeten zien of den weg vrij was. Zijn E.A. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde G. tot 10.subs. 5 dg.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2