WOENSDAG 30 SEPTEMBER begint te LEIDEN IDEWII FABRIKAAT WINKELWEEK it moet U zien2(L0 Etalages toonen U de schitterende du eten onzer eigen Nationale Industrie. EN DAN DE GROOTE WINKELWEEK-RECLAME! Fl. 3Q.Q0Q aan Geschenken en Waarde zijn GRATIS BESCHIKBAAR GESTELD MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 (Lees hiervoor het Winkelweek programma in dit blad) SPORT VOETBAL PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslag van de gisteren te gelegenheid van het 25-jarig bestaan gehouden courses op Duindigt luidt als volgt: 1. Toekomstprija voor tweejarigen: Drave- rii over 1000 meter voor Nederlands he heng sten en merries. 1. Weidlooper (eig. D. de Vlie ger). 2. Wanda Scott (Eig. Mevr. de Wed. J. Oosting) Mr. Romeoprijs: Prijzendraverij 3e en 4e -kiase over 2040 meter. 1. Snel (Eig. P. Kra mer). 2. Sara (Eig. J. L. v. d. Knoop). Beautyprije. Ren op de vlakke baan 1200 meter. 1. Pommard (Eig. A. G. van Tol). 2, Milano (Eig. W. Jochems). Jubileumprijs. Heat-prijzendraverij le klas se over 1720 Meter. 1. Quitewell St, L, (Eig. C. F. Ockhorst). 2. Rentius (Eig. P. Kramer). Jubileumren. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, over 2400 Meter. 1000.1. Paddy's Darling (Eig. A. M. van Os). 2. La Becquce (Eig. L. Groeneveld). Prix Louis Royer (Zesde Heerrijdersprijs). Ren op de vlakke baan over 1800 meter: 1, Tulliseumoy (Eig, W. Jochems). 2. Mono- bry (Eig. G. H. van Leeuwen). Prix Normandin. Zesde Heerrijdersprijs. Draverij-handicap le klasse over 2000 meter. 1 Anlezy (Eig. H. van Zalinge). 2. Judge Scott (Eig. A. P. Kaiser). BILJARTEN Nederlaagwedstrijden T. 0. G. De uitslag van den «•e1 strijd T. O. G— De Krans, voor de le afd. luidt: N.N. (de Kr.) 150 33 20 4.54 J. Bouman (T.O.G.) ltl 32 15 3.46 H. Rietkerken 133 60 10 2.30 C. Paauw 150 60 14 2.50 J. Zaalberg 150 53 16 283 M. Zwaan 143 52 9 2.84 J. Ouwerkerk 138 59 13 2.33 KI. Tol 150 59 12 2.54 De Krans 576 car., T. O. G. 559 car. De uitslag van den wedstrijd T. O. G. de Krans voor de 2e afd. luidt: C. de Leeuw (de Kr.) 53 38 6 1.39 J. J. Mulder (T.O.G.) 100 38 11 2.63 J. Lut 49 32 12 1.53 M. Mieremet 100 32 13 3.12 N.N. 70 44 5 1.59 J. v. d. Burg 100 44 7 2.27 G. Hoekx 48 38 4 1.26 C. Buis 100 38 9 2.63 T. O. G. 400 car., d e Krans 220 car De uitslag van den wedstrijd T. O. G. de Krans voor de 3e afd. luidt: P. C. van Houten 60 66 5 0.90 (de Krans) H. Wassenburg (T.O.G.) 75 66 9 1.13 C. van Sohie 67 66 7 1.01 J. Wassink 75 66 7 1.13 A. Philippo 75 85 5 0.88 H. Wassink 74 84 6 0.88 N.N. 75 81 6 0.92 G. Rcdegeld 55 80 5 0.68 T. O. G. 279 car. de Krans 277 car. De uitslag van den wedstrijd T. O. G. D. O. S. voor de 3e afd. luidt N.N. (D.O.S.) 75 31 9 2.41 H. Wassenburg (T.O.G.). 33 30 5 1.10 P. Kasteelen 75 40 10 1.87 J. Wassink 42 39 9 1.07 Chr. v. Stralen 75 54 7 1.38 H. Wassink 52 53 6 0.98 A. v. Haasteren res. 45 73 3 0.61 G. Reclegeld 75 73. 9 1.02 D. O. S. 270 car., T. O. G. 202 car. POSTDUIVEN „De Trekvogel". Wedvlucht vanf Neufville, 178 K.M. (België). Los 0.45 uur met Noord-Westen wind. Geen verliezen. De vogels bereikten hun hokken als volgt: R. Pet 1, 4, J, 8e- lier 2, 9, 10, 15, 16, J. Braxhoven 3, 7, M. G. Vinkenstein 5, C. v. Roode 6, 8, 23, 24, W. Kapaan 11, 20, H. Wallaars 12, 21, D. Klootwijk 13, G. v. Dorp 14, 18, P. A. Be- kooij 19, N. Pet 17,22, G. Bergman -25. De eerste vogel geconstateerd 1,35,59 u., de laatste 2.55.8 u. Eereprijzen waren geschonken door den heer A. P. de Kroon en M. G. Vinkenstein. Gewonnen door den heer R. Pet. Volgen de week laatste concours vlucht vanaf Mons, waarvoor veel animo bestaat. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. Zaterdag zijn voor de Engelsehe compe titie de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste afdeeling. BirminghamSheffield Utd. 13 ChelsiaAston Villa 36 Manchester CityArsenal 1—3 W. Bromw. Albion—Blackb. Rovers 41 West Ham Utd—Newcastle Utd 21 Bolton Wand.Middelesbrough 42 Derby CountyPortmouth 21 Grimsby Town—Leicester City 3— LiverpoolEverton 13 Sheffield WednesdayHuddersfield T. 41 Sunderland—Blackpool 4—0 Tweede afdeeling. Millwall—Oldham Athletic 00 PrestonN. EndCharlton Athl. 32 Tottenham HotspurBarnsley 42 Bradford CityBristol City 3—0 BurnleyWalverh. Wanderers 13 ChesterfieldBradford 3—2 Leeds UtdPlymouth Arg. 00 Notts ForestManchesteh LUd 21 Port ValeBury 1—1 SouthamptonCtoke City 1—2 Swansea TownNotts County 51 SchotlandIerland 31. Te Glasgow is gisteern de eerste inter nationale wedstrijd gespeeld, tusschen Schotland en Ierland. De Schotten wonnen met 31. HONDENSPORT Dresseerclub „Leiden", Zondag hield bovenstaande vereeniging ter herdenking van haar 5-jarig bestaan een onderlinge wedstrijd voor honden van leden harer vereeniging, waarvoor de wis- seibeker welke het vorig jaar door den hond van den heer H, J. de Heiden ge- wonne werd, weder beschikbaar was. Als keurmeester trad op den heer J. G. v. d. Stel uit egstgeest, die op verzoek not zoo streng keurde als dit voor een certificaat wedstrijd geschiedt. De uitslag is als volgt. De heer W. H. A. Hartman met „Herta" weer No. 1 tevens voor dit jaar winnaar van de Wisselbeker met 212 punten, 2de werd de heer H. J. de Heiden met „Leo" met 203 punten, 3de werd de heer J. v. d. Nat met „Alonzo uit den Burchtstad" met 152 punten en 4e de heer M. Wielinga met „Astor" met 123 punten. Deze wedstrijd welke een gunstig verloop had wordt be sloten op 21 Sept. met een intiemen feest avond in de „Harmonie" waar tevens de gewonnen prijzen uitgereikt worden. INGEZONDEN STUKKEN Het droevig ongeluk te Roelofarendsveen. M.H. de Redacteur. Verleen mij een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn oprechten Het bericht van het doodelijk ongeluk, dat den 16-jarigen H. A. Loos te Roelofarendsveen heeft getroffen eischt wel eenige herziening of toelichting. De jongeling is niet gevallen bij de woning van Van Rhoon, waar de weg tamelijk goed is, maar ter hoogte van de woning van W. van der Zwet en wel tengevolge van den desolaten toestand, waarin de weg zich daar bevindt. Reeds dadelijk na het ongeval gevoelde de jongeling zich onwel, hield zich echter ter wille van zijn vader zeer kordaat en heeft zelfs ge tracht zich zelf af te wasschen, om zoodoende zijn vader toch maar gerust te stellen. Deze liet zich echter niet op een dwaalspoor brengen en de zorg voor zijn jongsten zoon deed hem direct een geneesheer ontbieden. Echter, trots alle zorgen door den radeloozen vader aan zijn jongsten zoon besteed, heeft het niet mogen baten. Hoogachtend, Familie LOOS. STADSNIEUWS Been gebroken. In de Borneostraat is een meisje, C. v. O., van een houten hek gevallen. Ze kreeg het hek over zich heen en brak het linkeronderbeen. Door den E.H.D. is zij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. MISSIËN AAI VEREENIG ING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". De jaarlijksche tentoonstelling. De jaarlijksche tentoonstelling van para menten en gemaakte goederen der Missic- naaivereeniging „St. Franciscus Xaverius" is Zondagmiddag weer op feestelijke wijze geopend. Zooals ieder jaar is de foyer der Stadsge hoorzaal weer in een feestzaal herschapen, waar om de tentoonstelling heen verschil lende amusementen de bezoekers moeten lokken om hen zoodoende hun offertje voor de Missie te doen bijdragen. Zooals gezegd is dit sympathiek en prij zenswaardig pogen Zondagmiddag om drie uur begonnen om heden en morgen van 2 uur af te worden voortgezet. Bestuur, leden en genoodagden kwamen Zondagmiddag in de foyer bijeen om de openingsplechtigheid bij te wonen. Aanwezig waren o.m. de zeereerw. heer Th. Beukers, die de opening zou verrichten en de weleerw. Paters G. van Lubeek O.F. M., A. Bröcker en J. Vinkesteyn M.S.O. Toen allen hadden plaats genomen nam de presidente, mevr. A. Speet-Couturier, het woord, om alle aanwezigen namens de missie-naaivereeniging welkom te heeten. Spr. zegt met genoegen op het afgeloopen jaar te kunnen Lerügzien, nu vele missiona rissen weer met een zending gelukkig kun nen worden gemaakt. Spr. memoreerde het eerste lustrum, dat met zoo groote luister was gevierd en vroeg allen leden hun ijver nog te verdubbelen. De tentoonstelling laat weer zien wat reeds gedaan is, nufar toont ook, dat do kosten steeds grooter worden. Deze kosten zullen nog grooter worden, als de vereeni- gingen aan alle aanvragen zal willen vol doen. Daarom, aldus de presidente, rekenen wij op aller belangstelling, door dikwijls de ten toonstelling te komen bezoeken. Spr. dank te allen voor hun tegenwoordigheid en gat hierna het woord aan den zeereerw. heer Pastoor Beukers, die bij afwezigheid van Rector Reynen, den geestelijk adviseur, zich bereid had verklaard de tentoonstel ling te openen. Pastoor Beukers, die hierna het woord nam, zeide, dat hij de opdracht om deze missietentoonsielling te openen gaarne had aanvaard om daarmee een blijk van belang- steling voor dit werk te geven. De bekeering in de missielanden, aldus spr., is niet alleen het werk der missiona rissen, ook een zeer groot aantal andere menschen heeft daaraan deel. Een groot aantal is er van biddenden over heel de we reld, die Gods genade atsmeeken over dat werk. Het zijn de groote missievereenigiu- gen verspreid over alle landen, die daaraan medewerken. Het zijn ook de missienaaikringen die meedoen aan dat leekenapostolaat. Zoo ook deze vereeniging „St. Franciscus Xaverius". We zien reeds met een enkele blik, dat de dames heerlijk werk hebben verricht, werk, dat zegen zal brengen aan de missie landen, maar ook aan haar zelf. Spr. brengt den dames daarvoor een gelukwensch en zegt de tolk der dankbaarheid van de hei denen te willen zijn. Als ik dan, aldus spr., deze tentoonstelling open, dan is het met bijzonderen dank aan bestuur en leden en aan allen die dezer dagen hun offertje zul len brengen met de bijzondere wensch, dat de vereeniging zal voortarbeiden tot heil en zaliging der heidenen. Hiermede was de tentoonstelling ge opend en werd deze door de aanwezigen be zichtigd. Intusschen werd door eenige da mes thee gepresenteerd. De tentoonstelling zelf geeft een duide lijk beeld van de prestaties der leden van deze Missienaaivereeniing. Een overvloed van practische kleeding voor de missie ligt er uitgestald, waarbij ook tal van linnen benoodigdheden voor de diensten aan het altaar. Alles is in verschillende zendingen ver deeld en bestemd voor verschillende mis sionarissen. «Er zijn zendingen voor Pater van Vliet te Jeruzalem, voor Pater van Westeinde in Zuid-Afrika en voor father van Oerle in Oeganda. Vermelding verdient een geschenk, dat ingezonden is door de Missienaaikring to Roosendaal en dat bestemd is voor father van Oerle n.l. een prachtig wit Misstal, Jat buitengewoon fijn is afgewerkt. Het geheel ziet er weer keurig en fijn verzorgd uit en is een bezoek ten volle waard. Om de tentoonstelling heen zijn weer de gebruikelijke vermakelijkheden gegroe peerd, diegeld in 't laatje moeten bren gen, want er moet weer opnieuw begonnen worden en de dames willen voor het vol gend jaar zoo mogelijk nog grootere zen dingen gereed hebben. Het rad van avondtuur is er weer, de draaiende parapluie, een theetent en ouk een speciale attractie voor de heeren n.l, een schiettent. Nieuwe attracties hebben verder dit jaar hun intrede gedaan. De tentoonstelling is heden en morgen geopend-en wij mogen haar zeker wel op nieuw in aller belangstelling aanbevelen. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. Georganiseerde actie der Vakcentralen. Uit de besturen der Plaatselijke Vak centralen, t.w. de Leidsche Bestuurders- bond, de Chr. Besturenbond, de R. K. Volks bond, de Neutrale Bestuurdersbond en het Plaatsel. Arbeidssecretariaat, is een comité gevormd, dat zich namens de genoemde vakcentralen in verbinding zal stellen met het Gemeentebestuur, teneinde de thans geldende steunregeling voor werkloozen op verschillende punten te verbeteren, terwijl ook krachtig zal worden geageerd voor het in snel tempo ter hand nemen van verschil lende werkverruimingsplannen. Door het comité is aan Burgemeester en Wethouders een adres verzonden, waarin tevens een onderhoud wordt verzocht met het Gemeentebestuur ter nadere toelich ting van de wenschen der vakcentralen. Dit a-dres luidt als volgt: De samenwerkende Vakcentralen heb ben hiermede de eer, uw College beleefd te verzoeken de volgende maatregelen in ver band met de ernstige werkloosheidscrisis in overweging te willen nemen en in te voe ren: le. Een zoodanige wijziging in het regle ment voor de steunverleening aan te bren gen, waardoor het mogelijk wordt een be drag als extra uitkeering te verstrekken aan geheel of gedeeltelijk werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen, voor aan schaffing van kleeding en schoeisel. 2e. De z.g. 2e normbepaling, waardoor de ondersteuning na resp. 24 en 18 weken verminderd wordt, te laten vervallen voor zoover het geldt bona fide werkloozen. 3e. Te laten vervallen de bepaling, dat gevteunden, welke in een jaar niet twee maanden hebben gewerkt, van de steun verleening worden afgevoerd, zulks even eens voor bona fide werkloozen. 4e. Te bepalen, dat losse transportarbei ders, welke hun steunuitkeering van 42 da gen hebben genoten en derhalve uitgetrok ken zijn, vanaf 1 November tot 31 Decem ber in de steunverleening worden opgeno men. 5e. Te laten vervallen de bepaling van art. 26 onder F van het steunreglement, waarin is bepaald, dat voor eiken dag, dat gewerkt is het steunbedrag van 1/6 wordt verminderd, zoodat alleen van kracht blijft de bepaling, dat van de inkomsten van den gesteunde 2/3 in mindering wordt gebracht op zijn steun. 6e. De vakopleiding en algemeene ont wikkeling van jeugdige werkloozen wordt van gemeentewege krachtig ter hand geno men, o.m. door het beschikbaar stellen van daartoe geschikte lokalen en onderwijs krachten. Hiermede zoo eenigszins mogelijk te beginnen nog vóór of in den a.s. winter. 7e. In de werkverschaffingen wordt aan geschoolden het volle loon betaald en aan ongeschoolden het loon als bepaald is in het contract der bouwvakken voor onge schoolden. 8e. De werkverruiming worde krachtig en in versneld tempo ter hand genomen. Daarvoor kome o.m. in aanmerking snelle aanbouw van arbeiderswoningen, ook ier vervanging van krotten, zulks mede met het oog op de saneering van de binnenstad. Voorts uitvoering van stratenplannen, weg- verbeteringen (Heerenweg, Hooge Rijndijk), aanleg van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. Ten spoedigste een aanvang maken met de uitvoering van het nieuwe Veemarkt plan. Daarnaast wordt uw aandacht gevestigd op den maatregel, in het vorig jaar te Am sterdam en den Haag genomen, waar door een subsidiestelsel voor onderhoudswerk aan woningen een beduidend aantal arbei ders in den winter werk kon worden gege ven. Het comité uit de Vakcentralen heeft voorts de eer uw college te verzoeken een onderhoud, liefst op korten termijn, aan het Comité toe te staan, ter nadere toelichting van de wenschen der Vakcentralen. Met het oog op de bespreking van werk verruimingsobjecten wordt beleefd ver zocht den Wethouder van Fabricage dit on derhoud te doen bijwonen. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Vrijdag j.L, ten overstaan van S. J. Ruizeveld, Notaris te Zoeterwoude: het huis met tuin, kas en schuur, benevens di verse perceelen bouwterrein, aan den Hoo ge Rijndijk, onder Zoeterwoude, kooper J. Wilbrink voor 16.393.het heerenhuis met tuin aan den Hooge Rijndijk onder Zoeterwoude is niet gegund. Gemeentelijke Aankondigingen Schouw van wegen, lanen, enz. Burgemeester en Wethouders van Lei-» den brengen ter aigemeene konnis, dat to beginnen op Donderdag 1 October e.k., krachtens artikel 17 der verordening vau den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzig^rij de verordening vr.n den 9en Juli 19fyfeeïu^Plil^blad No. 22) op wegen, laneir, /rat£tiz, wateringen en slooten, schou^r zalV wjpfrden gedreven over alle wegen, 7lanenflp$len, straten, ka den, pleinen, lyfjes,#togen, sloppen of poorten en gangen, .ojneyens de daarin ge legen of daajltoe beHoorende bruggen en andere kunwusgjjKen, voor zoover die bij zonder eigendom zijn, en, zonder verhinde ring door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, als mede over alle wateringen en slooten. en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom ziin. A. VAN DE SANDE BAKHIJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden,. 21 September 1931. Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonde van 7.30—8.30 uur. Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, opening winterseizoen, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag, R.K. Tooneelclub M E.S.A., repe titie in de Romanuszaal ingang Mare, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenistraat 35, telf. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Aangehouden zijn H. K. en D. S. beider, alhier die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van electrische batterijen uit een pakhuis hier ter stede. De ontgroening van de nieuwe leden van het Leidsch Studentenkorps zal plaats vinden Donderdag 1 October des na middags te 5 uur in de Stadsgehoorzaal. Na afloop is er des avonds een fakkelop tocht met muziek. MUZIEK. ZOMERCONCERTEN PIETERSKERK. Derde (laatste) concert. De soliste van dit concert Jacoba Re- pelaer van Driel (alt) heeft, naar wij vernemen, o.a. op haar programma ge plaatst: de Aria uit Kantate 22 van J. S. Bach, Drei geistliche Liede van Wal ter Courvoisier en de Ivantate voor Alt met obligaat-fluit van Georg. P>h. Tele- mann. De heer Joh. H. Feitkamp hooren we, behalve in de Kantate van Telemann ook nog in: Sonata D-dur van Leonardo Vinci en Sonata IV C-dur van J. S. Bach. Door den heer L. Mens worden uitgevoerd de Toccata a 4 voce en e?n Thema en drie variaties van J. P. Swee- linck en diens leerling Samuel Scheidt, Preludium et Fuga A moll van J. S. Bach en Dialogue (sur les grands^ jeux) van L. N. Cléramtault, terwijl hij ook de verschillende solisten zal begeleiden. Het Dresdener Kreuzchor. Bovengenoemd koor is heden te Olden- zaal gearriveerd, en aldaar door c(iverse autoriteiten ontvangen. Het plan is om allereerst in Utrecht daarna in Haarlem en vervolgens in Lei den te concerteeren. Het concert te Lei den zal Donderdag 24 September plaats vinden. Het koor zal echter reeds een dag te voren in Leiden worden ondergebracht, daar het vele heen en weer trekken al te vermoeiend is voor de jeugdige executan ten. Aankomst van de zangers te Leiden op Woensdag 23 Sept. met den trein van 13.31 uit Utrecht, Vertrek naar den Haag op Vrijdag 25 September te 14.06.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2