MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 No. 7006 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ACUTE FINANCIEELE CRISIS IN ENGELAND. BERICHT 22ste Jaarsrang e Êcicbelve 6ou/ïcmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaline van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. derlijke nummers 5 cent, met Geïllust Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET POND LOSGEMAAKT VAN DEN GOUDEN STANDAARD. DE BEURS TE AMSTERDAM GESLOTEN, EVENALS VERSCHILLENDE BUITENLANDSCHE BEURZEN GEEN GOUDVERKOOP MEER. De financieele toestand heeft zich zooals uit de beursberichten der laatste dagen bleek de vorige week over ge heel Europa belangrijk verslechterd. In Engeland heeft deze nieuwe teruggang tot een catastrophe geleid, en tot nieuwe ern stige maatregelen van de zijde van de En- gelsche regeering. Na Zaterdag en Zondag langdurig te hebben beraadslaagd over de demoralisa tie op de internationale geldmarkt en over den toestand, ontstaan door het ont trekken van nieuwe, groote bedragen aan de Londensche banken, heeft het Britsche kabinet Zondagavond de volgende verkla ring gepubliceerd: Zijner Majesteits regeering heeft na overleg met de Bank van Engeland als haar meening uitgesproken, dat het nood zakelijk is om tijdelijk het tweede lid van artikel één van de Gouden Standaard Wet van 1925, bepalende dat de Bank desgewenscht tegen een vastgestelden prijs goud moet verkoopen, buiten werking te stellen. Tot dit doel zal onmiddellijk een wetsontwerp worden ingediend en het ligt in de bedoeling der regeering, het Parlement te verzoeken, dit wetsontwerp Maandag in alle instanties en lezingen te willen behandelen. Inmiddels wordt de Bank van Engeland gemachtigd om in overeenstemming met de besluiten van het lagerhuis de noodige maatregelen te ne men. Omtrent de redenen, die tot dit besluit hebben geleid, wordt officieel het volgende medegedeeld: Sedert het midden van de vorige week zijn bedragen van in totaal meer dan 200 millioen Pond Sterling van de Londensche markt teruggetrokken. Hierin werd gedeel telijk voorzien met behulp van goud en buitenlandsche valuta door de Bank van Engeland, gedeeltelijk .door deposito's van de bank van Engeland in Parijs en New- York en gedeeltelijk door Fransche en Amerikaansche credieten ten bedragen van 80 millioen Pond Sterling, welke cre dieten kort te voren door de regeering wa ren verkregen. In de laatste dagen is ech ter wederom in zoo groote mate geld aan de Londenscme markt ontrokken, dat de- regeering zich genoodzaakt heeft gezien, de bovengenoemde maatregelen te treffen. Deze besluiten zullen echter in geen ge val de verplichtingen aantasten, die de regeering op de bank van Engeland tegen over het buitenland hebben. De goudre serve van de bank van Engeland bedraagt op het oogenblik echter 130 millioen Pond Sterling en gezien, de 'verplichtingen, waaraan moet worden voldaan, is het niet raadzaam een verder vermindering van deze reserve toe te staan. De gewone bankaffaires zullen niet on derbroken worden. De banken zullen als gewoonlijk ten behoeve van hun cliënten geopend zijn en er is geen enkele reden, waardoor de gewone transacties op eeni- gerlei wijze door deze maatregelen beïn vloed zouden worden. De effectenbeurs is heden, den dag dat het parlement de noodige wetgevende maatregelen moet treffen, niet geopend, maar alle loopende zaken kunnen als ge woonlijk worden afgewikkeld. De politieke gevolgen van de financieele crisis. In politieke kringen acht men het thans vrijwel zeker, dat nieuwe verkiezingen voorloopig van de baan zijn. Dit is een gevolg van de financieele besluiten, die de regeering heeft moeten nemen en waar door de partijen een duidelijk beeld krij gen van den toestand, zooals deze op het oogenblik is. Algemeen verwacht men, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zal overgaan tot invoering van een tarief, doch om dit mogelijk te maken, zullen in grijpende veranderingen in het kabinet noodig zijn en men verwacht dan ook, dat Sir Herbert Samuel en de andery liberale ministers aan dit besluit ten of fer zullen vallen. MacDonald hoopt, dat een deel der liberalen de regeering zal steunen bij haar maatregelen tot invoe ring van een tarief, doch zelfs indien zulks niet het geval is hoopt de regeering over de middelen te beschikken, om haar besluit uit te voeren. Reeds geruimen tijd zijn pogingen in gang om leden van de par lementaire fractie der Arbeidspartij te winnen voor een tariefpolitiek. De resrering zou voornemens zijn cm, teninde de begrooting in evenwicht te brengen en de handelsbalans te verbete ren, op fabrikaten een invoerrecht te hef fen tusschen de 20 en 33 1/3 precent. Voorts wordt uitvoering van Snowden's plan tot converteering der oorlogsleeningen over wogen. Men weet nog niet, of ook een doua netarief ter bescherming van landbouwpro ducten in de regeeringsmaatregelen zal worden opgenomen. De Berlijnsche en de Frank furter beurs gesloten? De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat op advies van het Rijksministerie van Finan ciën de beurs te Berlijn en te Frankfurt heden gesloten zal blijven. Ook de beurs te Kopen hagen gesloten. Volgens een officieele mededeeling van het bestuur der effectenbeurs te Kopen hagen zullen tot nader order, in verband met de financieele maatregelen der Engel- sche regeering, op de effectenbeurs te Ko penhagen geen noteeringen van obligaties en aandeelen plaats hebben. Oostenrijk treft maatregelen. De „Morgen" bericht verder, dat heden met den Oostenrijkschen minister van fi- nan ciën dr. Redlich, waarin bij o.a. ver klaarde, dat Oostenrijk zeer waarschijnlijk de nadeelige invloed van de financieele maatregelen te Londen zal ondervinden. Reeds zijn alle maatregelen genomen en vanochtend zal de actie om den Oosten rijkschen gouden standaard te verdedigen geënndigd zijn. De minister hoopte, dat de maatregelen voldoende zullen zijn om ern stig nadeel voor het economisch leven van Oostenrijk te verhinderen. De Morgen bericht verder, dat heden (Maandag) de vrije handel in deviezen in Oostenrijk wordt opgeheven. Daarnaast wordt ook een verbod van in voer van deviezen overwogen om te voor komen, dat de schuldenlast van Oostenrijk tegenover het buitenland nog grooter wordt. De beurs te Weenen blijft heden in verband met den Joodschen feestdag ge sloten. Het is niet uitgesloten, dat het beursbe- stuur zal besluiten de effectenbeurs van Dinsdag af tot nader order te sluiten, om de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Engeland af te wachten. De indruk in Duitschland. In Duitschland is men diep onder den indruk van de maatregelen, die de Engel- sche regeering heeft moeten nemen om de koers van het Pond Sterling te redden en die eenig zijn in de geschiedenis van het Britsche geldwezen. Men is van meening, dat de gebeurtenissen in Engeland geens zins verheugend zijn voor Duitschland. Men acht de crisis in Engeland eigenlijk pas thans ingetreden. Men spreekt de hoop uit, dat Frankrijk zal inzien, dat Europa inder daad hard op weg is naar den afgrond. In dien Frankrijk niet de hegemonie in Euro pa nastreeft ten koste van wat dan ook, dan moet het uit deze gebeurtenissen dc conclusie trekken, dat een wijziging van do tot nog toe gevoerde Fransche politiek dringend noodzakelijk is. Amerika blijft optimistisch. Uit New York wordt De jongste ontwikkeling in de Engelsche financieele crisis, welker schaduwen reeds de vorige week door dc daling van de koers aan de beurzen in de Ver. Staten vooruit geworpen werden, dringt alle andere ge beurtenissen op den achtergrond. Hoewel de maatregelen van de Engelsche regeering, met betrekking tot den gouden standaard zelfs de best ingelichte bankiers verrastten, blijft het optimisme naar buiten bestaan. Het lijkt bijna alsof de Amerikaansche fi nancieele wereld nog steeds niet de volle beteekenis van de Europeesche crisis iu het algemeen en van de crisis te Londen in het bijzonder, inziet'. In Wallstreet-kringen re kent men met een spoedige stabilisatie van het pond sterling. De Amerikaansche beur zen zullen waarschijnlijk geopend blijven. De crisis is hier niet van zoo grooten om vang, daar de Amerikaansche credieten op korten termijn nauwelijks meer dan 50 mil lioen dollars bedragen. De laatste stabilisa tie-leeningen waren op dollar-basis afgeslo ten. In Washington gelooft men, dat de economische toestand der wereld zich door de huidige crisis in een overgangsperiode bevindt. Men gelooft, dat door de crisis hët schuldenvraagstuk opnieuw aan de orde zal komen. DE VóóR-BEURS TE AMSTERDAM VERBODEN. In verband met de financieele maatrege len, waartoe de Engelsche regeering gister avond heeft besloten, is hedenmorgen in het gebouw van de Nederlandsche Bank een vergadering bijeengekomen van de des betreffende autoriteiten ter bespreking van de vraag, of en zoo ja, welke maatregelen genomen moeten worden op de Amsterdam- sche beurs. De besprekingen in deze ver gadering, die om 10 uur is aangevangen, duurde te 11 uur nog voort. Intusschen is de handel op de z.g. vroeg-beurs officieel ver boden, zoodat hedenmorgen geen enkele noteering tot stand is DE AMSTERDAMSCHE BEURS GESLOTEN. De vergadering op de Nederlandsche Bank heeft tot hedenmorgen half 12 uur geduurd. Een besluit werd nog niet medegedeeld. Het bestuur van de vereeniging van den effectenhandel is toen vertrokken en heeft zich naar het beursgebouw begeven, waar opnieuw een vergadering plaats vindt. Hedenmiddag te kwart over één, één kwartier voordat de beurs moet aanvan gen, heeft het bestuur van de Vereen, voor den Effentenhadel besloten, dat de effec tenbeurs te Amsterdam heden gesloten blijft. BINNENLAND MGR. POELS GEHULDIGD. 41.000 voor een studiefonds voor jeugdige arbeiders. Gisteren is te Heerlen dr. Poels op waar lijk grootsche wijze gehuldigd, bij heid van zijn 40-jarig priesterfeest. In het feestelijk versierde Ons Volkshuis waren met de afgevaardigden van den Lim- burgschen Werkliedenbond tal van auto riteiten aanwezig. We noemen slechts: Mgr. dr. Bauduin vic.-generaal van het bisdom Roermond, als afgevaardigde van Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen, den minister-president jhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck, en de com missaris der koningin in Limburg mr. baron Van Hövell tot Westerflier. Uit het buitenland waren o.a. aanwezig de commissaris uit Belgisch Limburg, bur gemeester Frans van Cauwelaert uit Ant werpen, het Rijksdaglid Jos. Joos, pater Perquin uit Leuve, e.a. Kanunnik Van de Venne begroette de aanwezigen, in het bijzonder de eeregasten en herdacht het lid van het eere-comité Mgr. dr. Nolens. Spreker deelde mee, dat voor het dr. Poelsfonds voor de vorming van jeugdige arbeiders aan de te stichten Sociale Hoogeschool reeds 41.000 bijeen was, doch ieder kan nog zijn gave zenden, adres: dr. Poelsfonds, Kerkrade. Mgr. dr. Bauduin sprak namens den bis schop van Roermond erkenning, waardee ring en dankbaarheid uit voor den socialen arbeid van dr. Poels. De minister-president jhr. Ruys de Bee renbrouck, dankte, als leider der regee ring, dr. Poels voor diens werk. Woorden van huldebetoon werden ge sproken door den commissaris der koningin baron Van Hövell tot Westerflier, den heer Venullingen commissaris des konings iu Belgisch Limburg, het Eerste Kamerlid De Bruyn namens de Katholieke Arbeidersbe weging van Nederland, het Rijksdaglid Jos. Joos, burgemeester Frans van Cauwelaert van Antwerpen, den burgemeester van Ven- ray, den keer Stins namens den R. K. Mijn- werkersbond en den heer Maenen namens den Limburgschen Werkliedenbond. Dr. Poels dankte erkentelijk voor de hul de, die hem een heel anderen mensch heeft getoond dan hij in werkelijkheid is. Bijzon der dankbaar is hij voor het gebed van de eenvoudige mijnwerkers, diep in de schacht, dat is hem meer waard dan zes mijters en alle koorkappen der wereld. Spreker dank te voor het dr. Poelsfonds, dat leekenapos- stelen kan vormen welke de wereld zoovele noodig heeft. Sprekend over den huidigen toestand zei spreker, dat we moeten on derscheiden in het ideale en bereikbare, we leven in een geweldige wereldcrisis, daar moeten we bij onze voorlichting aan den ken. Maar anderzijds: men mag niet raken aan hetgeen de arbeider heeft zij heb ben toch al niet te veel dan in „uiterste noodzaak". (Applaus). Na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" ging men uiteen. SALARISVERLAGING RIJKS AMBTENAREN. De A. R. K. A. gaat een krachtige actie voeren. Het voltaliig hoofdbestuur der AR.K.A. vergaderde op 18 en 19 September te 's-Gra- venha.ge o.m. ter bespreking van de door de regeering voorgenomen salarisverlaging. Besloten werd een krachtige actie te voeren ten einde de verlaging tegen te gaan. Een bespreking met de R.K. Kaïnerfractie en de K.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper- sneel werd daartoe gewenscht geacht als aanvankelijke instantie. Voor het. verder verloop der protestactie zal naar alle waar schijnlijkheid contact gezocht worden met de R.K. Onderwijzersorganisiaties tot het vormen van een zoo krachtig mogelijk front. De heer Ruigvoorn eoon. oand. Tilburg werd benoemd tot ambtenaar ten bureele der A. R'. K. A. WEGENBELASTING VOOR EEN BRANDSPUIT. Fiscus onvermurwbaar. Op het verzoek van de gemeente Zaan dam aan den minister van Financiën om de autobrandspuit van de Vrijwillige Brand weer aldaar vrij te stellen van de betaling der wegenbelasting is afwijzend beschikt. Naar „De Ort." verneemt zal thans de Kon. Ned. Brandweervereeniging zich tot den minister van BinnenLandsche Zaken en Landbouw, -onder wiens departement het brandweer we zen ressorteert, wenden en dezen verzoeken bij zijn ambtgenoot van Financiën aan te dringen op een gunstige beschikking. Verbreken van locale telefoongesprekken. Teneinde tegemoet te komen aan daar omtrent geuite wenschen van telefoon-abon- né's wordt met ingang van 1 October a-.s. een gewijzigde regeling ingevoerd vóór het verbreken van locale gesprekken ten be hoeve van inter locale gesprekken. Bij deze regeling, welke zal worden toe gepast in alle netten, waar dit technisch mogelijk is, zal bij „locaal bezet" vinden van een aangeslotene het interilocale ge sprek worden aangeboden op de wijze als thans voor internationale gesprekken geldt. Alleen met toestemming van den in locaal gesprek zijnden aangeslotene zaïl tot verbre king van dat gesprek worden overgegaan. De bestaande regeling blijft o.m. voor Amsterdam en Rotterdam van kracht. De brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer zal Donderdag 29 Octo ber voor het verkeer worden opengesteld. De Minister van defensie, mr. dr. Deckers, zal Woensdag 29 Septem ber a.s. vergezeld van zijn landmachtadju- dant, den kapitein van den Generalen Staf, van Weed, een bezoek brengen aan de manoeuvres in den den Aohteivioek. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van den Mijnraad heeft de waarne mend-voorzitter prof. dr. G. A. F. Molen- graaff den overleden voorzitter prof dr. W. H. Nolens herdacht. Zaterdagmiddag heeft in de aula van het le gemeentelijk gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. te 's Gravenhage een huldigingssamenkomst plaats gehad naar aanleiding van het aftreden van der. C. J. Vinkesteyn, als inspecteur der gymnasia. Dit nummer bestaat uit drie bladen Het is niet zoo moeilijk, niet alleen zelf een katholiek dagblad te lezen, maar het ook aan te bevelen bij die Katholieken, die nog aan een ander dagblad verslaafd zijn. „In elk katholiek gezin een katholiek blad" dat is een eisch des tijds, de apo logie van den dag. Helpt dezen eisch verwezenlijken, brengt deze apologie in practijk. Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een acute financieele crisis in Enge land. (1ste blad). Militair complot in Spanje ontdekt. (Buitenl., 2de blad). Moekden en verschillende andere plaatsen in Mandsjoerije door de Japan ners bezet. (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. DE AMSTERDAMSCHE BEURS GE SLOTEN. (1ste blad). Huldiging mgr. dr. Poels. (1ste blad). Overdracht rectoraat R. K. Handelshoo- geschool te Tilburg. (Onderwijs, 1ste blad). Overdracht rectoraat Leidsche Univer siteit (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De R. K. Sportweek. De atletiek wedstrijden van De Bataven. (Sportblad). De 40 km.-afstandsmarsch der L. P. S. V. schitterend geslaagd. (Sportblad). De voetbalcompetities der diverse bon den begonnen. (Sportblad). LUCHTVAART Vliegongelukken in Polen. Bij de Poolsche luchtvloot-oefeningen die Vrijdag begonnen zijn tot dusver reeds drie ongelukken te vermelden. Vrijdagavond zijn twee vliegtuigen bij een noodlanding die zij bij Kutna moesten uitvoeren totaal verwoest. In den nacht stortte een vliegtuig bij Plotsk naar beneden, waarbij de twee inzittenden om het leven kwamen. Zaterdagmiddag viel een vliegtuig op de hangar van de Poolsche Luchtvaartmaatschap pij. Het toestel viel door het dak en kwam te recht op de zich in de hangar bevindende vlieg tuigen, waarvan er drie beschadigd werden.. De piloot kwam om het leven. De gearresteerde vliegers in Mongolië. De „Nachtausgabe" meldt, dat de Duitsche vliegers Otto Koelger en Frans Ratje met hun vliegtuig „Eurasia" te Peking zijn aangeko- Men zal zich herinneren dat hun postvlieg tuig op 2 Juli in Mongolië door Mongolen be schoten was en moest dalen, waarbij Koelger een schot in de knie had gekregen, waardoor amputatie van het been noodig was. De beide vliegers werden wegens spionnage tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Tien weken hebben zij in ellendigen toestand in een Mongoolsch tuohlhuis doorgebracht, waar hun voedsel slechts uit schapenvleesch, kaas en melk bestond. Op aandringen van de Duitsche regeering is de sovjet-regeering er tenslotte in geslaagd, de vrijlating van de Duitsche vliegers te bewerken. Duitsch Sportvliegtuig verongelukt. Tusschen Banau en Hennersdorf in het dis trict Frankenstein is Zatervoormiddag de een dekker D 2022, een sportvliegtuig, met twee in zittenden neergestort. Het toestel was in de lucht in brand gevlogen. De bestuurder be proefde een noodlanding uit te voeren, doch voor het vliegtuig op den grond was sprong hij er uit, met het noodlottig gevolg, dat hij om het leven kwam. De machine werd bij de lan ding geheel vernield. De tweede inzittende bleef ongedeerd. De Zep in Brazilië. De „Graf Zeppelin" heeft gisteren op zijn tocht naar Zuid-Amerika om 4.18 n.m. Fernan do Noronha gepasseerd en passeerde om hall- tien de Braziliaansche kust bij Olinda.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1