VOOR NIETS DE MILLIOENEN-DUIZELING CADEAU DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 kunnen wij U in het bezi* van een dergelijk Missaal stellen. TOCH geven wij het als 't ware wanneer U ons vóór 1 No vember drie betalende abonné's van „De Leidsche Courant" (voor minstens drie maanden aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat is toch in werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij .wachten ook gaarne adressen in van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n) zenden wij het eerste missaal DE DIRECTIE Hierop komt ter tafel een voorstel tot het houden van een tuinbouwcursus voor liefhebbers(sters). Over dit onderwerp ontspon zich een lange en breedvoerige discussie. Ten slotte werd het voorstel aangenomen en tot leden der commissie benoemd de heer H. A. N. Jansse, Mej. Nij land ter wijl een nog later door het bestuur aan te wijzen bestuurslid daarin ook zitting zal nemen. Hierop doet de commissie bij monde van den heer van den Heuvel verslag van de gehouden keuring. Prijsvraag I: le soorten of variëteiten Dahliabloem, van ieder 6 stuks: le prijs D. de Gans met lof der jury. Prijsvraag II: 3 meloenen: le prijs D. de Gans. Prijsvraag III: de mooiste collectie snij- en prinsesseboonenle prijs D. de Gans en 2e prijs G. A. Henkes. Voor het puntenstelsel behaalden de heeren G. A. Henkes voir 3 Primula Ab- cenica 10 p., J. Gips voor Marguerite Ma- rillat 10 p.; Triump de Vienne 10 p.; Souvernir du Congres 10 p.; Beurre de Merode 10 p.; William Duchesse 10 p.; Clapps Favorite 8 p.; L. B. d'Airanche 10 p.; K. Goudswaard Justica Carnea 8 p.; Stopelia resolute lo p. met lof; D. de Gans voor 9 soorten Chrysantemums resp. 6 p., 9 p., 6 p., 10 p., 8 p., 7 p., 5 p., 8 p. en 6 p.; C. Filius voor Adrian tihum Gloriosum 10 p. met lof; Primula Aalsmeers Boem 10 p.; Cvclame Perle von Zehleendorf 10 p.; Fuchsia Seliga 10 p. met lof; Dienthus 10 p. met lof; Sca- biosa Du Fu 8 p.; J. Gips voor Pulling 10 p. met lof; P. Zegwaard voor Peren Clapps Favorite 10 p.; Beuma Hardy 10 p.; Triomphe de Vienne 10 p. met lof; Marquerite Marillat 10 p.; Appels Cox Pomona 10 p.; Celline 9 p.; Eng. W. Gond Pearman 10 p.; Bauman Reinette 10 p.; The Queen 9 p.; Carle Mauski 9 p.; Perzik Sea Eagle 10 p.; D. de Gans Komkommer groene Spers lo P- met lof. Daar de tijd reeds ver gevorderd was kon de aangekondigde lezing van den heer J. van den Berg geen voortgang vinden en werd deze tot een nader vast te stellen datum uitgesteld. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken in de rondvraag ter sprake kwamen sloot de voorzitter deze wederom zeer leerzame en geanimeerde vergadering. Vereea „Wassenaar Vooruit". In den Nieuwen Deyl hield de vereeniging Wassenaar Vooruit Woensdag een alge- meene ledenvergadering. Door mr. P. B. H. van Grein Seeters werd een kort welkomstwoord gesproken in het bijzonder tot burgemeester Wieg man, die hier wel niet als burgemeester dooh als lid deze vergadering bijwoont. Hierop doet spreker mededeeling dat de voorzitter de heer F. W. Wachter ver hinderd was en hem was verzocht dezen avond de vergadering te leiden. Het volgende punt der agenda, n.l. bestuursverkiezing, komt hierop ter ta fel. Periodiek treden af de heeren F. M. Wachter, H. C. Provo Kluit, A. C. Leijen en R. W. Hartman. Laatstgenoemde stelt zioh niet meer ale bestuurslid beschik baar. Op voorstel van het lid, de heer D. Th. Ruys werden eerstgenoemde drie heeren bij acclamatie herbenoemd. In de vacature H. W. Hartman wordt na stemming voorzien door de verkiezing van den heer J. Kalff. Hierop wordt door den secretaris de heer H'. W. Paans een uitvoerig jaarver slag uitgebracht. Hierop doet de penningmeester, 'Je heer C. M. Kranenburg verslag van het financieele gedeelte. De inkomsten heb ben in totaal beloopen 1551.52, de uit gaven 738.79, alzoo een batig slot van 812.73. Voorts liep het aantal leden terug met 8 en kwamen er bij 16, z&odat de ver eeniging nu telt 208 leden. Bij de rondvraag begint de voorzitter mede te deelen, dat bij de officieele ope ning van de Wassenaarsohe Winkelweek Wassenaar Vooruit niet was vertegen woordigd om de eenvoudige reden dat ze als1 zoodanig niet was uitgenoodigd, en dat blijkens een ingekomen schrijven van het Comité dit als een vergissing hun nerzijds moet worden aangemerkt, ter wijl het» bestuur van W. Vooruit niet be kend was met deze opening. Verder doet Jhr. W. K. von Weiier mededeeling dat aan diverse autoriteiten is verzocht om de gebouwen en tenten van Bad Wassenaarsche Slag gedurende den winter te mogen laten staan, voor eigen risico natuurlijk ten opzichte van de te houden schietoefeningen. Van Rijnland en de Staatshoutvesterij werd bericht ontvangen dat er geen en kel bezwaar was, terwijl van het Depar tement van Defensie werd bericht dat men er ook niet op tegen was indien men enkele voor te schrijven maatregelen zou in acht nemen. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering. RIJNSBURG Bloemenhandel. Betaald werd voor s/nijbloemen per 100 stuks: Monthretia's 17 30 cent. Asters wit 3550 cent. Idean rood en 'blauw 3040 cent. Zininia 70110 cent. Pompon Dahlia's 0.701.10. Groote Da hlia's 1.602.40. Anjers rood en rose ƒ1.201.60. Lelie's wit 10.0011.60. Gladiolen: Flaming Sword 40—70 cent. Down 1.20—1.50. Jacoiba 0 701.00. Crimson Glow 5070 cent. 'Ded Cana 1.00—1.40. Oranje Brillant 30—45 cent. War 1.00—1.40. Snijbloemen per bos: Dwergasters 47 cent. Hard Statice 35 oent. Fietje 1824 cent. Juliana 19—24 cent. Grysanthen 4—17 cent. Rozen per bos van 20 stuks: Ophelia 5060 cent. Golden Ophelia 5060 cent Hadleij 801.20. Rosa land ia 4050 cent. Butterfly 5060 cent. RIJNSATERWOUDE. Gemeenteraad. De raad van deze ge meente is in spoedeischende openbare verga dering bijeen geroepen tegen Vrijdagmiddag 3.30 uur. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Onderzoek geloofsbrieven P. J. Donker. 2. Vaststelling notulen. 3. Ingeko men stukken. 4. Comptabiliteits besluit. In de vergadering van B. en W. is als loco burgemeester aangewezen de heer S. J. Vis- PROTESTEN TEGEN DE SALARISVERLAGING VOOR AMBTENAREN. D© Nederla.ndsche pers op een on sympathieke uitzondering van het „Han delsblad" na. is eenstemmig in ontstem ming over de voorgestelde korting op de ambtenaars-salarissen, waarmede Minis ter De Geer de Rijksbegrooting sluitend wil maken Kan de benzine niet nog wat duurder? De „M a a s b o d e" schrijft over dit on derwerp „Met een „aux grands maux grands remèdes" is deze zaak niet op te los sen. Als is de wijze waarop die korting der salarissen van rijksambtenaren, gelijk deze door de Regeering wordt medegedeeld, zal worden toegepast, eene zeer duidelijk ernstig gemiti geerde, deze korting treft een bepaal de categorie van staatsburgers als categorie, zonder eeniigen waarborg, dat andere publiekrechterlijke orga nen in gelijken zin de salarisver hou dingen zullen wijzigen. En de vraag dringt zioh als van zelf naar voren, of deze bron van onrust (want daar over make men zich geen illusie!) perse moet worden aangeboord. Zou het niet de overweging waard zijn, de abnormale lage benzineprijs hier te lande geeft er als van zelf aan leiding toe die belasting, thans op 3 cent per liter voorgesteld, tot 5 of 6 cent te verhoogen? De normale ba sis van onkostenberekening voor het bedrijfsleven is immers geen 8 cents- Liter-prijs, doch veeleer het dubhele. En deze belasting treft in ieder geval een categorie van personen, die juist van de crisis profiteeren. Een anderen weg op dit onderdeel zoeken, zou wellicht een verbetering kunnen zijn van het geheele complex maatregelen, die zoo aan algemeene fundeering in ons volk zouden win nen. Wij herhalen wat wij gisteren schreven: alleen wanneer de regeering werkelijk geen kans ziet op andere wijze de begrooting sluitend te ma? ken, kunnen wij ons bij een tijdelijke salarisvermindering neerleggen. Uit hetgeen wij boven betoogden blijkt, dat wij nog niet ten volle overtuigd zijn, dat het niet anders kan. Even mismoedig is de „T ij d", maar de redactie wil blijkbaar bij de pakken neer zitten. „De korting op de salarissen zal pijnlijk worden gevoeld. Nog op 27 Mei j.l. had Minister de Geer op een desbetreffende vraag van den heer Braat geantwoord, dat nog geen maat regelen waren genomen, om de amb tenaarssalarissen in overeenstemming te brengen met de algemeene conjunc tuursdaling en vermindering van le- vensmiddelenprijzen. Onlangs gingen geruchten, dat tot een verlaging van 15 pet. zou worden besloten, maar ge lukkig blijkt, zij van geringere afme tingen, al zal zij het teeken worden voor de langzame algemeene loons verlaging, die men in andere landen reeds lang heeft kunnen waarnemen. Vergeleken bij de salarisverlagin gen in Engeland, Duitschland en an dere landen, is de hier voorgestelde inderdaad bescheiden te noemen. Maar toch heeft de Millioenen-nota dit jaar in vele gezinnen een bittere boodschap gebracht. De „N ieuwe Rotterdamsche Courant" heeft anderhalve kolom be zwaren, maar sluit met de nuchtere op merking: „Tegenover dit alles kan echter bij herhaling de vraag worden gedaan: wie weet voor van het jaar, in de te genwoordige ellendige oeconomische omstandigheden, iets beters?" De lagere ambtenaren nog te zwaar gekort. „Het Vaderland" breekt een lans voor de minder-gesalarieerde ambtena ren, wier salaris het blad reeds laag ge noeg acht: „Een ambtenaar, die 2000 salaris heeft is om het volkswoord maar te bezigen een mijnheer, en moet als zoodanig voor den dag komen, waar door 40 in de week voor hem heel wat minder is dan voor den arbeider. Wij stellen dan ook de vraag, of uit onderling overleg niet nog die pro gressie zou kunnen geboren worden, die de druk voor de lagere ambtena ren zou kunnen verminderen. Voor het overige wijzen wij er op, dat duizen den in het particulier bedrijf in hun salaris zijn gekort, en velen zelfs zon der iets op de keien zijn komen te staan, en dat de ambtenaar het voor beeld moet geven van offerzin, waar hij feitelijk deel uitmaakt van de Re geering; de ambtenaren vormen toch gezamenlijk het apparaat waardoor regee-ren mogelijk is. In dit verband spreken wij onze verwondering uit, dat de pensioenen vrij uitgaan, salaris is loon, en pen sioen is uitgesteld loon. Natuurlijk zouden wij niet willen korten op een armelijk pensioen, maar op ruim pen sioen; als daarnaast nog inkomsten uit andere bron worden genoten, kan makkelijk wat gemist worden. Schrij ver dezes trekt pensioen als oud-Ka merlid, en zou er niets tegen hebben als daarvan 5 pet. gekort werd, op grond dat hij niet daarvan alleen be hoeft te leven. En de „R e s i d e n t ie b o d e" brengt een „nog sympathieker gedachte naar vo ren: „Als die twee categorieën geheel vrij bleven, zou de verlaging in het algemeen niet met zulk een tegenzin ontvangen worden". In zijn soort is deze aanval op de beurs der ambtenaren menschlievend, consta teert „Het Huisgezin". „Zegt men dus: het had erger kun nen zijn en minister De Geer toont zich tot op zekere hoogte huimaan, dan zal dit geen tegenspraak ontmoe ten. Maar de korting deugt niet, ook om psychologische redenen. En het ergste is, dat zelfs de meest bescheiden salarissen niet ongemoeid worden gelaten, en voor een gezin is, naar den tegenwoordigen levensstan daard gemeten, een salaris van een paar duizend gulden not bescheiden. Had de minister van Financiën, lie ver dan de ambtenaren aan te pakken en in tienduizenden gezinnen stoornis te verwekken, niet beter gedaan, een wat dieperen greep te doen uit het md'llioenen-orr n 1929? Ook „H et Y o 1 k" toont zich in de ge bruikelijke „hevige" mate verbolgen. „Minister Verschuur zeide op den Brabantschen industriedag vorige week: „Loonsverlaging beteekent ver mindering van de koopkracht en dus verergering van de crisis". De regee ring, waarvan minister Verschuur deel uitmaakt, doet aan deze wandaad mee. Het is een schande." Ach arm!, de hooge ambte naren. Een geheel eenig geluid maar 't is een hoogst onaangenaam en zonderling geluid laat „H et Handelsblad" hooren. „De hooge salarissen voelen de kor ting sterker dan de lage. Van de eerste 1000 salaris word 2.5 pet. gekort, van de gehuwdei} van de eerste 2000. Waarom? Onze hooge ambte naren worden toch al zoo slecht be taald. Bij de belasting-inspecties klaagt men al jaren over het verloop van de besté krachten. Heif wordt hoe langer hoe moeilijker goede ju risten voor de rechterlijke macht te krijgen. Geen wonder, voorwaar! De verlaging van de salarissen der lagere ambtenaren en der beambten kan een gunstigen invloed hebben op het aan passingsproces der loonen, waar ons economisch leven thans mee worstelt. Het hoog houden' van het loon be vordert de werkloosheid. Ook daar om moesten juist de salarissen van hen, die het naast staan bij de loon arbeiders omlaag." Een droevige mentaliteit als hier tot uiting komt, kunnen wij moeilijk vatten. Het is bijna even op.-^erig als soms „Het Volk", maar dan in reactionairen zin. UIT DE OMGEVING LISSE. Harddraverij. Vanwege de Harddra verij vereeniging „Lisse en Omstr." zullen dit jaar de jaarlijksohe kortebaan-drave- rijen worden gehouden op Donderdag 1 October. Des morgens te 10 uur wordt een aanmoedigingsdraverij gehouden voor paarden, welke op de korte baan nog nimmer een prijs, hooger dan 200. ineens, hebben gewonnen, om prijzen van 100.50.en 25.en des namiddags te half 2 vofr alle geregis treerde paarden om prijzen van 500. 250.100.en 50.Evenals vo rige jaren is aan de draverij een Ker- messe d'Eté verbonden. Autotocht Ouden van dagen. Van wege het Comité „Lisse Vooruit" zal wederom een autotocht voor ouden van dagen, vanaf 65 jaren, gehouden worden en wel op Woensdag 23 September. De commissie uit de Tweede Kamer, daartoe aangewezen, heeft Woensdag de nominatie voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer aan H. M. de Koningin op Huis ten Bosch te Den Haag aangeboden. De commissie verlaat het paleis. Tuinbouwvereeniging. Dinsdagavond hield de Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Omstreken in café van der Zalm haar ledenvergadering. Door den voorzitter de heer A. van Tol werd deze vergadering met een kort woord geopend, waarna door den heer J. van den Berg de notulen werden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop werd aan de vergadering ver- elag gedaan van de gehouden excursie naar Haarlem. Hierop werden een drietal candidaat- leden geballoteerd en met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden door den voorzit ter tot jury benoemd om het ingezondene voor de uitgeschreven prijsvragen en het puntenstelsel te keuren de heeren N. van i den Heuvel, F. van Linschoten en On derwater.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9