RECLASSEERING. BUITENLAND DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Waarom wij hier schrijven over reclassee- ring? Om twee redenen De eerste is deze, dat het criminalisme in onzen tijd niet terugloopt, maar eer vooruitgaat. En het gevolg is dan natuur lijk ook een grooter aantal sollicitanten naar gevangenissen e.d. Maar daarmee is de maatschappij niet van deze menschen af. Want eens. na kor ter of langer tijd zullen zij in de maat schappij terugkeeren. En met die terug keer moet een verandering gepaard gaan ten goede, een verandering, die zich heeft voltrokken in de gevangenis en die daar na met hulp van anderen wordt onder- Bteund. Maar voor het verschafen van die hulp zijn menschen noodig en de menschen, "die dit doen zijn oa. de menschen van de R.-K Reclasseeringsvereeniging en het feit, dat in Leiden een subcomité van deze vereeniging is opgericht is de tweede re den. die aanleiding was tot het schrijven van dit artikel. Wat doen de leden van de R.-K. Reclas- ceeringsvereeniging? Zij vergaderen niet alleen en bespreken, maar zij handelen ook, zij* werken metterdaad. Er is een Reclasseeringsraad, die den Minister van Justitie adviseert in ieder geval afzonderlijk. Om bij het afgeloopen jaar te blijven werd in 40 gevallen geadviseer tot voorwaar delijke invrijheidstelling, die in 27 geval len ook werkelijk verleend werd. Er worden vervolgens raporten uitge bracht over bedreigden, d.i. over men schen, die van een of ander strafbaar feit worden verdacht. Andern weer worden onder toezicht ge steld van de reclasseeringsvereeniging en worden meerendeels weer menschen, die een plaats in de maatschappij waard zijn. De gevangenen kunnen steun en voor lichting vragen, er wordt gezorgd voor werkverschaffing, er wordt celbezoek ge bracht en alles wordt gedaan om van die me opelijk gevallenen weer menschen te ->n, die wat waard zijn voor de maatschappij. Denkt u, dat dit alles niets zal baten. Kom, wees geen nurks, maar lees de reeds verkregen resultaten. Zeg niet, dat zij die reeds eenanaal met de ge vangenis kennis maakten niet meer te red den zijn, dat verreweg de meesten toch niet meer terugkeeren op het rechte pad, dat zij nog dieper zullen wegzinken eu voor de maatschappij immers toch verlo ren zijn, omdat zij reeds zoover zijn afge dwaald. Niets is minder waar. Maar zij hebben de helpende hand noo dig en het is onze plicht hun dien te rei ken. Voor mij ligt het jaarverslag van de R.K. Reclasseeringsvereeniging afdeeling Den Haag. En beter dan woorden zullen twee fei ten, die ik daarin lees u overtuigen van het nut dezer vereeniging. Hier zijn ze. Een jonge man, die nog nooit met de politie in aanraking was geweest, staat terecht wegens medeplichtigheid aan dief stal. Het feit op zichzelf was hoogst im moreel, daar hij aan slechte vrienden de gelegenheid geboden had, door middel van een afdruk van den sleutel van het huis van zijn a.s. schoonvader, aldaar in te bre ken en het aanwezige geld te ontvreem den. Gedurende dezen tijd, zaten zijn niets vermoedende a.s. schoonouders, alsook zijn meisje bij hem thuis te kaarten.'Hem werd dan ook een jaar gevangenisstraf opge legd en bij net maken van een rapport voor een voorwaardelijke invrijheidstelling, bleek de rapporteur niet in staat te zijn, hem tot bekentenis te brengen. De straf viel hem zeer zwaar, te meer waar zijn broer, die zich in dezelfde gevangenis be vond, zich uit wanhoop verhangen had. De gedachte hieraan bezorgde hem slapelooze nachten met angstvoorstellingen. Hij zon op wraak op zijn oude kameraden, die hem tot zijn daad hadden aangezet, temeer waar hij er zelf geen profijt van getrokken had, en bovendien zijn verloving begrijpe lijker wijze was verbroken. Goddank is men er iri geslaagd hem tot andere gedachten te brengen. Hij bekende en zijn rapport kon in gunstigen zin uit vallen, zoodat hem drie maanden voor waardelijke invrijheidstelling werd gege ven. De proeftijd van een jaar heeft hij niet alleen zeer goed oorgebracht, hij vond ook een goede betrekking, waar de baas zeer over hem tevreden is. Hij huwde een net meisje en zijn verdiensten stelden hem in staat een keurig gezin te onderhouden, zoodat hij thans tot onze groote voldoening weer een behoorlijk mensch geworden is. Het volgende geval betreft een recidi vist, zeer berucht in de omgeving van Den Haag. Hij pleegde diefstal in vereeniging met anderen, en ofschoon zijn mededaders een bekentenis aflegden bleef hij voor den Rechter ontkennen en toonde geen be rouw. Zijn vonnis luidde vier jaar gevan genisstraf. Gedurende het eerste jaar bleef hij halstarrig. Verschilende cel-bezoekers poogden vruchteloos een goeden invloed op hem uit te oefenen. Eindelijk kwam een celbezoeker, die vat op hem had en hem wist te treffen. Hij bekende deze met de anderen te hebben meegedaan en zelfs nog verschillende andere misdrijven op zijn geweten te hebben, die nooit aan het licht waren gebracht. Zijn zedelijk leven was slecht geweest en hij had een gevoel alsof hij verloren was. De celbezoeker die geheel zijn vertrou wen won, wist hem echter te troosten en moed in te spreken. Bijzonderen indruk maakte de retraite op hem, die hem tot de vervulling van zijn godsdienstplichten te rugbracht. Nadat hij 2/3 gedeelte van zijn straf on dergaan had, kon hij voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Er werd werk en een goed kosthuis voor hem gevonden. Van zijn tamelijk groote uitgaanskas werd hij netjes in de kleeren gestoken. De man gevoelde zich een nieuw mensch en 'over gelukkig. Wat hij van zijn verdiensten over kon houden, een f5 a. f 10 per week, bracht hij bij zijn vroegere celbezoeker, thans zijn toezichthouder, die nog steeds zijn ver trouwde was. Het cafébezoek maakte plaats voor een eerzaam spelletje kaart met het gezin van de kostjuffrouw. Spoe dig bleek echter zijn belangstelling nog meer de dochter des huizes dan het kaar ten te gelden. Hij dacht aan trouwen, doch was bevreesd, dat zijn verleden, wanneer dit bekend werd, een huwelijksbeletsel zou worden. Dagen liep hij in spanning rond, doch nam het besluit zijn gemoed te ver lichten bij zijn toezichthouder, die overal raad op wist. Deze gaf hem in overweging alles eer lijk aan zijn verloofde te bekennen, en beloofde zelf een goed woordje bij.haar en zijn a.s. schoonmoeder te doen. Dit viel ge lukkig in goede aarde. Zij beiden bleken, als verstandige menschen, meer op het he den te letten en op de toekomst te ver trouwen dan zich door zijn verleden te laten afschrikken. Na een verloving van ongeveer een half jaar had het huwelijk plaats, waarbij de vergenoegde toezichthou der in Kerk en Staduis als getuige op trad, en daarmede tot zijn groote tevre denheid zijn taak kon neerleggen en aan de jonge bruid overdragen. Dat is het wat zij noodig hebben de helpende hand. En gelukkig zijn er men schen, die hun dien reiken. Dat kost tijd en moeite, veel tijd vooral. En niet allen hebben wij dien tijd daarvoor beschik baar. En als wij dan toch verplicht zijn te helpen om deze menschen terug te geven aan de maatschappij en aan hun plichten, dan kunnen we dit doen door steun, gel delijke steun, opdat die menschen, die mis schien grootendeels door omstandigheden zoo diep ongelukkig zijn geworden, weer zullen terugkeeren tot wat zij eens geweest zijn. Het geldt hier niet alleen levens, maar vooral zielen te redden. En het zijn er vele. Het subcomité, een onderafdeeling van Den Haag, dat hier is opgericht is als volgt samengesteld: H. M. Simonis, voorz., Haarlemmerstr. 138, mej. I. Stimpel, secretaresse, Hooi gracht 40, J. Sloots, penningmeester, Noor derstraat, Kapelaan Hessing, Geestelijk Adviseur. Wordt contribueerend lid en zend een van hen uw gave. Het zou een daad kunnen zijn van verstrekkender be- teekenis, dan u zich op dat oogenblik zoudt kunnen indenken. En maakt een gulden per jaar of wat meer wel zooveel voor u uit. Het geldt hier verongelukten redden, erger dan drenkelingen of overredenen. Sluit u aan bij deze reddingsbrigade, die levens redt voor tijd een eeuwigheid en doe het nu. VOLKENBOND DE EUROPA-COMMISSIE. Goedkeuring en critiek. De zesde commissie van de volkenbonds vergadering heeft gisteren eenstemmig een resolutie aangenomen, waarbij de voldoe- nig wordt uitgesproken over de resulta ten van de Europeesche commissie en goedgekeurd het rapport van de Europee sche commissie over de verdere organisa tie en methode van haar werk. De volkenbondsvergadering noodigde de Europeesche commissie uit, haar werk voort te zetten, in overeenstemming met de beginselen van de resolutie van de vol kenbondsvergadering van het vorig jaar, waarbij de nadruk er op gelegd werd, dat de arbeid voor de Europeesche samenwer king moet geschieden binnen het kader van den volkenbond. De Europeesche commissie werd verder verzocht, zoo mogelijk de medewerking van de bestaande technische volkenbonds organen in te roepen en niet voortdurend nieuwe bijzondere studiecommissies te vor men. Ten slotte noodigde de volkenbondsver gadering de Europeesche commissie uit om die kwesties, welke naar haar meening op universeele basis zouden kunnen worden opgelost, niet zelf te behandelen, doch haar naar den volkenbond te verwijzen. Het is duidelijk, dat deze toevoeging de aanleiding kan worden tot een voortdu rend opwerpen van prealabele kwesties in de Europeesche commissie, of de een of andere economische aangelegenheid al dan niet zich leenen zal voor een regeling volgens een universeel plan. Deze resolutie is een compromis tus- schen degenen, die, zooals Briand, gaarne de Europeesche studiecommissie perma nent zouden hebben verklaard en de niet- Europeesche staten en ook eenige Euro peesche delegaties, zoqals die van Noor wegen, die voor het werk eener bijzondere Europeesche commissie weinig gevoelen. In ieder geval is thans het voortbe staan van de Europeesche commissie voor een nieuw jaar verzekerd. Met betrekking tot de bestudeering van het bekende plan der sovjet-regeering tot het sluiten van een economisch niet-aan- valsverdrag, werd nog geen beslissing de finitief genomen, doch de voorzitter der zesde commissie, Matta, verklaarde reeds, dat het de stellige bedoeling is, dat dit plan door een speciale commissie der Europeesche commisie zal worden bestu deerd, waarin dan echter tengevolge van de gisteren plaats gehad hebbende debat ten van de zesde commissie ook niet-Euro- peesche staten op gelijken voet met de Europeesche staten zouden moeten samen werken. Het is duidelijk, dat men onder deze omstandigheden moeilijk meer van een Europeesche commissie voor dit doel zal kunnen spreken. TURKIJE IN DEN VOLKENBOND? De officieuze „Miljet" publiceert een te legram uit Genève, waarin wordt aange kondigd, dat er kans bestaat op Turkije's toetreding tot den Volkenbond. ENGELAND DE BRITSCHE JANTJES STAKEN. Tegen de gage-verlaging. Nadat ook de matrozen aan boord van den kruiser „York" hadden besloten zich bij de protestbeweging tegen de gage-ver laging aan te sluiten, zijn nu alle sche pen van de Britsche Atlantische vloot bij de actie betrokken. Dit besluit werd, naar „United Press" meldt, genomen, nadat boodschappers in de cantine fluisterend instructies hadden gegeven. De manschap pen kwamen toen gisternacht in het ge heim op het voorschip samen, nadat het signaal „Lichten uit" was gegeven. Beslo ten werd den volgenden morgen den ar beid te weigeren. Toen gistermorgen om acht uur het mu ziekkorps het „God save the King" had ge speeld en de gebruikelijke drie cheers wa ren en onderofficierenvan de minderen de „York" het gewone werk te verrichten. Op de schepen der vloot wordt het nood zakelijke werk thans verricht door officie ren en onderofficeren; van de minderen zijn alleen de koks aan het werk gebleven. Wanordelijkheden hadden niet plaats en naar Reuter meldt toonen de matrozen bij hun protestactie een goed humeur tegen over de officieren; in verband met de goe de betrekkingen tu6schen matrozen en of- ficeren wórdt de toestand, naar Reuter van een marine-officier vernam, dan ook niet als verontrustend beschouwd. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat in de ha vens aldaar de toestand normaal is. Naar hedenmorgen werd gemeld, heeft de Engelsche minister sir Austen Cham berlain zich met het geval bemoeid en is de geheele vloot op zijn bevel uitgevaren. De schepen begeven zich naar hun eigen havens. Men gelooft, dat er aanwijzingen zijn, dat de bemanningen het werk heb ben hervat. Actie tegen verlaging der werkloozen- uitkeering. In verscheidene steden, waar de socialis ten de meerderheid in het gemeentebe stuur hebben, worden plannen voorbereid om de verlaging in de werkloozenuitkee- ring, welke de regeering wil doorvoeren, teniet te doen door een verhooging van de bijdragen, die de gemeentebesturen aan de armlastigen geven. De bedoeling is, op de ze wijze de verlaging van 10 pet. geheel te compenseeren. SPANJE Arbeidersrepubliek Sjtanje. Naar .Hava-s uit Madrid verneemt heeft het Spaansch parlement met 170 tegen 152 stemmen besloten Spanje tot een arbei dersrepubliek te verklaren. OOSTENRIJK NA DEN HEIMWEHR-PUTSCH. Bescherming van den staat. In verband met de gebeurtenissen van Zondag overweegt de Oostenrijksche re- geering de indiening van een wetsontwerp tot bescherming van den staat. Het ont werp van deze wet is reeds geredigeerd. De wet vertoont veel overeenkomst met de Duitsche wet tot bescherming van de republiek en bedreigt deelnemers aan re- volutionnaire aanslagen met zware straf fen. Dr. Pfriemer in Italië. Van Laibach, waarheen de gearresteer de leider van den mislukten Heimwehr- putsch in Oostenrijk, gelijk men weet, door de Joego-Slavische autoriteiten uit Marburg was overgebracht om uitgewezen te worden, is dr. Pfriemer gistermorgen vroeg naar Italië vertrokken. Bij het overschrijden van de Italiaan- sche grens werd hem geenerlei moeilijkheid in den weg gelegd. Dr. Pfriemer is voornemens, voorloopig in Italië te blijven. AFRIKA DE OPSTAND IN BELGISCH CONGO. De toestand opgeklaard. Uit Leopoldville wordt gemeld, dat de opstand in Kwango als geëindigdkan worden beschouwd. De versterkte troepen, welke daarheen waren gezonden, hebben order gekregen, zich weer naar hun resp. garnizoens te be geven. Mien deelt mede, dat binnenkort de pro cureur-generaal bij het hof van appèl te Leopoldville naar Kwango zal vertrekken om, in opdracht van den minister van ko- yoniën, rapport uit te brengen over de oorzaken van den opstand. Latere berichten maken melding van geruchten over onlusten in de streek De- kese, in de omgeving van het meer Leo pold II. Het schijnt echter, dat deze ge ruchten overdreven zijn. Volgens ontvangen inlichtingen zou het in het onderhavige geval slechts gaan om plaatselijke gebeurtenissen in verband met de uitoefening van het leiderschap. De po litiemacht, welke ter plaatse aanwezig i3 schijnt voldoende om de orde te handha- Versterkingsbroepen zullen niet naar Dekese gezonden worden. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. DE ELLENDE IN BELIZE. 150 lijken gevonden onder de puinhooper» van een kerk. Gisterenmiddag zij.n onder de puinhoopen van de ingestorte kerk te Belize in Britsoh- Honduras nog 150 lijken gevonden, die ge borgen werden. Iin het geheel zijn thans 850 lijken ge borgen. ZES SCHEPEN GEZONKEN. Ten gevolge van den orkaan in Britsch- Honduras. Zes schoeners uit Honduras, o.w. twee kustsohepen, zijn, naar gemeld wordt, bij den orkaan van verleden week gezonken. Hierbij zijn meer dan 100 menschenlevens verloren gegaan. In een der schepen, de „Colon", bevonden zich dertig negers van Britsche nationaliteit, die eerst de vorige week aan de Noordkust van Honduras wa ren aangekomen. Hun werd de toegang ge weigerd, waarna zij naar Belize werden vervoerd. Alle opvarenden van de „Colon" zijn verdronken. De Amerikaansche consul te Belize is overleden ten gevolge van een longont steking, welke hij bij den orkaan heeft op- geloopen. Volgens berichten uit New York is men zeer ongerust over het lot van de leden der wetenschappelijke expeditie, welke zich' onder leiding van dr. Boekelman naar Britsch Honduras had begeven. Men vreest, dat de expeditie zich in het door den or kaan geteisterde gebied heeft bevonden. GROENLAND-EXPEDITIE OMGEKOMEN. De Deensche expeditie, die dit jaar op Groenland een onderzoek heeft ingesteld naar den Duitschen geleerde Krüger, die in 1929 in gezelschap van een Engelsch geleer de een expeditie naar Groenland onder nam en van wien sedert niets meer is ver nomen, heeft thans rapport oveir haar on derzoek uitgebracht en deelt- mede, dat zij van de verdwenen geleerden geen spoor beeft kunnen ontdekken. Men neemt dus aan, dat zij om het leven zijn gekomen. Vijf personen door bliksem gedood. In het Spaansohe dorp Traestrade is de bliksem ingeslagen in een boom, waaronder vier mannen en twee vróuwen waren gaan schuilen. De vier mannen en een der vrou wen werden op slag gedood. De andere vrouw werd geheel verlamd. Spoorwegongeluk bij Pensa. In de buurt van Pensa (Rusland) heeft, een botsing plaats gehad tusschen een goe derentrein en een reizigerstrein. Een looomotief en vijf wagons zijin ern stig beschadigd. Twee spoorwegbeambten, zijn gedood, vijf zwaar gewond. Het ongeluk schijnt aan onvoorzichtig heid van den maojiinist van den goederen trein te wijten te zijn. De man is door de Gepeoe gearresteerd. Ernstig ongeluk bij wielrennen. De wielerwedstrijden te Krefeld van gis-- teravond weivien onderbroken door een ernstig ongeluk. Toen een der renners met zijn gangmaker een ander wilde passeeren, kwam hij te hoog in den bocht te liggen, sloeg door de omheining heen en vloog tus schen het pulbliek. De renner, de gangma ker en zes toeschouwers werden ernstig ge wond. Typhusepidemie in krankzinnigengesticht. In het krankzinnigengesticht in den staat Ohio is een typhusepidemie uitgebroken, waaraa-n tot dusverre vijf patenten overle den zijn. Honderd zes en twintig personen zijn door de ziekte aangegrepen. Het viaduct over de Muiderstraatweg in den verkeersweg Het GooiAmsterdam was De manschappen van het eerste bataljon van het regiment genietroepen uit Utrecht Woensdag zoo ver gevorderd, dat de eerste trein kon passeeren. Het stalen ros komt hebben Woensdagavond te Nieuwersluis een werkoefening gemaakt. Een loopbrug over over de brug. halve pontons over de Vecht bij Nieuwersluis.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5