h 22ste Jaargang DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 No. 7003 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Petitionnement der Nederl. Dagbladper$ BINNENLAND BERICHT RECHTZAKEN 9e £öidóeli&Gou/&Mtt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent par week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE OVERHANDIGING AAN DEN VOORZITTER VAN DE VOLKENBONDSVERGADERING. De delegatie van de Nederlandsche Dagbladpers, bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" Robert Peereboom, voorzitter der Petitionnements commissie en Mr. W. G. J. Veenhoven, se- cetaris der vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", werd gistermiddag door Mi nister Beelaerts van Blokland ontvangen. De aanbieding van het petitionnement aan den heer Titulescu, voorzitter van de vergadering van den Volkenbond, heeft gistermiddag te halfvier plaats gehad. Hierbij heeft de heer Henny de volgende rede uitgesproken: Mijnheer de President, Volkomen beseffen wij dat Uwe gewich tige positie van president der assemblee het U moeilijk maakt U een oogenblik aan de aan Uw hooge ambt verbonden werk zaamheden te onttrekken. Ten hoogste stel len wij het dan ook op prijs, dat U ons de gelegenheid hebt willen geven, tot U te komen, om U het resultaat aan te bieden van het petitionnement door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" in Neder land gehouden en waarvan onze minister van buitenlandsche zaken, Zijne Excellen tie Jbr. mr. Beelaerts van Blokland, reeds mededeeling deed in zijn rede in de assem bled De moeilijke voorbereidende werkzaam heden van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog steeds het hoofd doel van den Volkenbond, neergelegd in art. 8 van het pact, niet tot verwezenlijking kunnen brengen en zoowel de voorzitter van de ontwapeningsconferentie als tal van ge zaghebbende mannen, de verschillende na ties vertegenwoordigende, hebben bij her haling betoogd, dat om van voorbereiding tot daden te komen aandrang uit de vol keren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wensch heeft de vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" op het idéé ge bracht het Nederlandsche Volk de gelegen heid te geven zich uit te spreken. In ons land, waar in Den Haag in het Vredespa leis het Volkenbondshof zetelt, en dat ge rust het land van den wede genoemd kan worden, hebben dezen zomer alle dagbla den, ongeacht hun politieke richting, hoe fel deze bladen overigens dikwerf ook te genover elkaar staan, eendrachtig de vol genden clausule den lezers boven den 18- jarigen leeftijd ter teekening aanbevolen: SBKrriTronnemenT ipouR IÊ DésöRipenienT i DTCCOATlOnADs: du" iPeupfe, néerfandate a Ca^~ Eönfepence. da désarmement qui seta fen ue- a (3 en eve. au mois de jêvpiee i©C2, aractaco GsOpqanice/ pap fa Presse) quoUdienne. néepfandcuae-rao TÏ&* pappie, tnstamment -vofre f Conférence,, au nom. f' fiumanifé/ .de prendre, feö iimesupes nécessaires quL j conduieont au désarmement j|des nation^ s „Ik verzoek Uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden". Als men bedenkt dat geheel vrijwillig, zonder eenige politieke pressie, 2.438.90S van de ongeveer 4 millioen Nederlanders bovep. den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tijds het in de dagbladen afgedrukte petitionnement hebben onderteekend en ingezonden, dan mag hier zeker wel van een succes gesproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de ster ke wil van het Nederlandsche volk om den arbeid van den Volkenbond te doen slagen, ook op het gebied, waar dit wel slagen het meest vereisoht wordt. Hoewel dit petitionnement gericht is aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prijs dit reeds nu aan Uwe Excellentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der Assembleé nog meer dan vori ge in het teeken van ontwapening staat, en wij verzoeken Uwe Excellentie het resul taat van het petitionnement, waarvan de origineele formulieren aan het secretariaat zijn toegezonden, doch dat wij samengevat hebben in deze oorkonde, wel te willen ter hand stelen aan de ontwapeningsconfe rentie. Wij vertrouwen met deze daad van de Nederlandsche Dagbladpers iets te hebben mogen bijdragen aan de daad van ontwa pening en wij hopen dat in vele landen ons voorbeeld gevolgd moge worden, waardoor ongetwijfeld het door ons zoo lang en innig verlangde streven dier conferentie wer kelijkheid moge worden, tot heil der menschheid. Waardeering voor het Petitionnement. Op-'t te Genève gehouden Congres van de Internationale Unie van Volkenbondsver- eenigingen heeft Professor Cassin, een der Fransche gedelegeerden bij den Volken bond, gewezen op 't succes van het Neder landsche petitionnement. Professor Cassin, hield zijn rede aan een diner, waarbij 300 afgevaardigden van alle landen aanwezig waren. „In het algemeen kon, zoo zeide hij", op gemerkt worden, dat de bélangstelling in Volkenbondskringen voor het Nederland sche petitionnement zeer groot is en, dat men bewondering koestert voor de samen werking, waardoor het tot stand gekomen LEUGENS OVER DE KERK. Jan de Bakker-herdenking in een Haagsche kerk. Voor een vereeniging, welke de schoone naam draagt „Kerk, Oranje en Vader land" heeft gisteren in de Zuiderkerk te Den Haag de heer Nieuwenhuijzen de mar teldood van Jan de Bakker, den tijdens de Hervorming Protestant-geworden pastoor van Jacobswoude (W óübrugge) her dacht. Het is ongeloofelijk, maar toch waar dat voor en stampvolle Zuiderkerk aldus over de Moederkerk is gesproken: Boomsche geestelijken zeggen open lijk daf het dooden van den ketter God welbehagelijk is. Heeft het Vati- oaan niet onlangs een bevel uitge vaardigd, waarin gezegd wordt, dat een Roomsche regeering uitsluitend de Roomsche Kerk erkennen en de Roomsche leer bevorderen, moet. des noods en volgens spr. stojid daaron der een dikke streep met het zwaard. Op het eerste gezicht is men geneigd om deze toespraak te lachen, zoo dwaas is 't. Maar dan zij het toch een lach van Figaro: „Je me presse de rire de tout peur d'etre obligé d'en pleurer. Ik d-wing mij tot lachen teneinde niet genoodzaakt te zijn erom te huilen". Want zeer velen in de Zuiderkerk zullen de woorden van den heer Njeuwenhuzén hebben gehoord en maar al te grif hebben aanvaard. DE ONDERHANDELINGEN ME"*n BELGIE. Prof. De Savornïn Lobman wil meer -weten. Van het korte vengaderinkj©. dat de Eerste Kamer gistermiddag hield ter ver kiezing van verschillend© commissies, is het voornaamste feit, dat prof. De Savor - nin Lokman verlof vroeg, 'om bot den Mini ster van Buitenlandsche Zaken eenige vra gen te richten over den stand der Neder- landsoh-Belgisché onderhandelingen. Waar deze senator nog eenige maanden terug bij de behandeling van de begrooting van Bui tenlandsche Zaïken vasthoudend met. Mini ster Beelaerts over deze kwestie debatteer de, kan mede in verband met de berichten omtrent nieuw oonta-ot tusehen de Minister® van beide landen te Genève, deze interpel latie wellicht belangwekkend worden. R.K, HANZEBOND VAN SLAGERS PATROONS. Coöperatie en Federatie. Onder voorzitterschap van den bonds voorzitter, den heer G. O. Scholtes, hield de Ned. R. K. Ha-nzebond van Slagerspa troons te Utrecht haar vergadering, waar o.m. de jeugdaf deeling „St. Petrus" aan wezig was. In zijn openingswoord drukte de voor zitter den leden op het hart, toch vooral solidair te zijn en elkaar niet dood te coneurreeren. Bij de mededeelingen deelde de voorzit ter mede, dat het risicoeijfer voor de aan geslotenen bij de Middenstands-Onderlin ge vastgesteld is tot 12 per 1000 loon, hetgeen een zeer aanzienlijk minder bedrag is dan bij de Rijksverzekeringsbank, waar dit 23 bedraagt. Hierna hield de heer J. J. Meier, direc teur van het Openbaar Slachthuis en Vleeschkeuringsdienst te Breda., een refe raat over coöperatie en federatie in het slagersbedrijf. Resumeerende kwam spr. tot de twee volgende stellingen: a. Geen nieuw slachthuis worde meer opgericht, of hetzij coöperatief, en men passé er een coöperatieve werkwijze toe. b. Het is gewenscht, in alle gemeenten, waar een openbaar slachthuis is, een voor- loopig coöperatief verband van slagers op te richten. Op deze inleiding volgde nog een geani meerde gedacht en wisseling. Naar aanleiding van deze bespreking werd op voorstel van het bestuur een mo tie aangenomen. Een nieuwe Fransche gezant. meldt, dat waarschijnlijk de heer de Vitrolles, directeur der afd. Amerika van het dep. van Buitenlandsche Zaken, den heer Kammerer hier ter stede als gezant zal opvolgen. Hij i« in 1877 geboren en is ad j .-consul in Hamburg, gezantschapsatta ché in Servië, onder-directeur der afdeeling Azië van het Dep." van Buifeni. Zaïken ge weest en sinds 1928 gevolmachtigd minister. COMMUNISTEN SLAAGS MET FASCISTEN. Rumoerige vergadering van den Fasciten- bond „De Bezem". De Fascistenbond „De Bezem" heeft gis teravond te Amsterdam in het gebouw „De Harmonie" aan de Rozengracht een verga dering gehouden waarin de heer J. A. Baars gesproken heeft over „Werkloosheidsbestrij ding". Toen de toegang tot de zaal was opengesteld, bevonden zich buiten o.m. 300 400 communisten, die allen naar bin nen wilden. Aangezien houders van toe gangsbewijzen dienden voor te gaan, was er slechts voor een vijftigtal communisten plaats, welk feit aanleiding dreigde te ge ven tot wanordelijkheden. Een sterke po litiemacht van het bureau Marnixstraat was echter ter plaatse, zij verspreidde de in groepen samengeschoolde communisten, zonder dat krachtdadig behoefde te worden opgetreden. In de vergadering zelf ging het warm toe de interrupties waren niet van de lucht. De aanwezigheid van de talrijke politiemannen buiten de zaal die gereed waren om in te grijpen waar zulks noodig mocht zijn, voor kwam dat er erger dingen geschiedden. Tegen het eind der vergadering echter kwam het tot wanordelijkheden, toen eenige communisten hun argumenten kracht bij wilden zetten, door met stoelen te gaan gooien. Vóór er een ernstige vechtpartij ontstaan kon greep de politie in door de zaal te ontruimen. Op straat is de menigte daarna verspreid. DE LANDBOUW-BEGROOTING. Aan de toelichtende staat op de land- bouw-begrooting is 't volgende ontleend: 'Het getal land- en tu i'n uoü w c u r- sussen is gedurende het winterhalfjaar 19301931, waarschijnlijk als gevolg van de tijdsomstandigheden, niet onbelangrijk ver minderd, zoodat over een deel van de gei den, aangevraagd voor de subsidieering van deze cursussen, niet behoefde te worden be schikt. Op het tijdstip, waarop de begroo ting voor 1931 moest worden opgemaakt, kon met de omstandigheden nog geen re kening worden gehouden, zoodat het arti kel voor dat jaar wederom is verhoogd. In verband met een en ander kon het artikel voor 1932 45.000 lager worden geraamd, waarbij er rekening mede is gehouden, dat het getal aanvragen voor cursussen weer eenigszins zal toenemen. Als gevolg van de zich steeds meer uit breidende werkzaamheden, verbonden aa-n de uitvoering van den voorlichtings dienst, heeft zich de behoefte aa-n ver meerdering van wetenschappelijk personeel bij dien dienst sterk doen gevoelen en is het noodzakelijk gebleken, aan twee con sulenten een technische hulpkracht toe te voegen, terwijl voorts, met het oog op de reorganisatie van het proefveld wezen, als gevolg waarvan het aantal proefnemingen zeer wordt vergroot, een adjunct-consulent ware aan te stellen, die speciaal op het gebied van die proefne mingen zal werkzaam zijn. Te dien einde is een bedrag van 4800.meer uitgetrok ken. Voorts is 5000 uitgetrokken als eerste termijn voor de rijksbijdrage van 25.000 in de kosten vanstichting van een per manent tentoonstellingsge bouw te Boskoop. Het ligt in de be doeling, voor elk der jaren 19331934 een bedrag van 1000 aa-n te vragen. Van het voor 1934 aan te vragen bedrag zal 5000 stemd zijn voor de in dat. jaar te houden tentoonstelling van Boskoopsohe cultures. Een bedrag van 5000 is meer aange vraagd o.a. ter bevordering van het syste matisch onderzoeknaardenafzet van aardappelen. Ofschoon zeer waarschijnlijk voor 1932 geen bijdrage voor de controle op den uit voer van eieren zal noodig zijn, is toch ge meend, dat een memoriepost moet worden uitgetrokken, omdat niet de zekerheid be staat, dat geen bijdrage zal worden ver- eisebt. Op een nieuwen post: Steun en medewerking met betrekking tot 1 a n d- bouwboekhoudbureaux wordt- een bedag van 3000 gevraagd-, in de eerste plaats .voor het brengen van meer eenheid in de werkwijze der landbouwboekhoudbu- reaux. Unificatie van de boekhoudmetho- den is onontbeerlijk voor het verkrijgen van betrouwbare gegevens omtrent den econo- mischen toestand van den landbouw. Te vens wordt beoogd het bevorderen van de aansluiting van kleine bedrijven ibij de boekhoudbureaux. Kleine bedrijven zijn thans onvoldoende vertegenwoordigd in het materiaal, dat om trent de bedrijfsuitkomsten en den land bouw beschikbaar is. Dit nummer bestaat uit drie bladen Zij, die zich met 1 October op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De staking op de Britsche vloot. (Buiten land, 2de blad. Vermiste vliegers over den Stillen Oceaan terecht. (Luchtv., 2d eb lad). BINNENLAND. Het Nederlandsche Petionnement voor Internationale Ontwapening is heden te Génève aangeboden. (Binnen!., Ie blad). Handgemeen tusschen communisten en fascisten op een vergadering te Amster dam. (lste blad). De kolendampvergiftigingen beginnen weer. (Gem. Ber., 2de blad.). R.K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BEDRIJFSRAAD. Behandeling voo-^twerp bedrijfsradenwet en advies hoogen raad van arbeid. Dte laatste algemeen© vergadering van den R.K. Mid.diensta-ndsibedrijfsnaad 'heeft een uitvoerige bespreking gewijd aan het voorontwerp van wet tot instelling va.n be- dirijfsradten, zoomede aan het daarover door den Hoogen Raad van Arbeid uitgebracht© adivies. Als resultaat der gevoerde discussies be sloot de vergadering eenparig, aan den mi nister van arbeid, handel en nijveheid haar volle instemming te betuigen met de ge dachte, welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, alsmede in groot© lijnen met de uitwerking, welke daaraan in het voorontwerp is gegeven. Voor het tijdvak van de tegenwoor dige zitting van de Tweede Kamer is thans bij K. B. benoemd tot voorzitter mr. J. R. H. van Schaik. De minister va-n Waterstaat heeft be slist, dait de Rijn bij Arnhem niet- door een hangbrug zal worden overspannen. Watersbaat heeft deze oplossing niet aan gewild om de hoogere kosten. Volgens de gegevens welke de deskundigen ten dien ste staan, zouden de kosten van een hang brug 265.000 of circa 20 pet. meer bedra gen dan die van een boogbrug. Dit verschil werd door den Rijkswaterstaat te groot geacht- De kwestie der opritten voor de boog brug maakt thans een punt van bespre king uit in zeer breeden kring van deskun digen. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW. Het Gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de zaak tegen den 48- jarigen ©lecbrotechnicus uit Leiden, die door de Haarlemsche Rechtbank wegens poging tot doodslag op zijn* vrouw tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis, was veroor deeld. De man had op 7 Januari jl. zijn vrouw, die hem verlaten had, opgezocht te Bloe- mendaal. De vrouw weigerde in de echte lijke wondng terug te keeren, waardoor de man zich zeer opwond. Hij trok een mes en bracht haar eenige steken toe. Zij werd echter niet ernstig gewond. De procureur-generaal eischte een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde den man tot een gevangenisstraf van tien maanden met a-ftrek van acht maanden voorarrest.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1